Eurozóna a ideální měnová unie

07. 08. 2012 | 16:10
Přečteno 2725 krát
Každým dnem si eurozóna a potažmo i celá EU prochází neřízeným experimentem společné měny pro velmi nesourodé státy. Tvůrci společné evropské měny vycházeli z představy, že pravidla zakotvená v maastrichtských ekonomických kritérií jsou dostatečná na to, aby projekt EURO mohl úspěšně fungovat. V podstatě za pravdu jim dávala ekonomická teorie. Model optimal currency area je předobrazem konvergenčních kritérií. Všechny případné problémy se měly časem vyřešit sbližováním ekonomik. Dnes ale vidíme, že tomu tak rozhodně není a státy eurozóny se od sebe spíše hospodářsky oddalují.

Velmi důležitou roli, která se bohužel jen těžko zachycuje číselnými indikátory a které byly velmi podceněny, jsou charakteristiky dané kulturními, historickými a politickými reáliemi každé země. Pokud se země jako celek, tedy její vláda a obyvatelstvo, rozhodují v kritických situacích rozdílně od ostatních členů měnové unie, má to zásadní dopad na fungování celého uskupení.

V tomto směru lze v Evropě jasně vidět dělení na severní a jižní křídlo. Tyto oblasti se od sebe dosti kulturně liší. Velmi je to vidět například na postoji jednotlivých států k zadlužení. Některé země (především jižní křídlo) jsou jasně předlužené nad svoje možnosti a zároveň jejich ochota s tím něco zásadního udělat je malá. Například ve Španělsku je téměř nemyslitelné, že by se provedla opravdu zásadní reforma pracovního trhu a udělalo se tak něco zásadního s obrovskou nezaměstnaností nejenom mladých lidí. Řecko sice stále přijímá úsporná opatření, ale jejich dodržování rozhodně není vzorné. Kontroloři EU, MMF a ECB neustále hlásí nespokojenost. A to si představte, jak by Řecko asi postupovalo, kdyby tito komisaři na místě nebyli.

Naprostým opakem k přístupu k hospodářské krizi a veřejnému zadlužení je Estonsko. Tato pobaltská země za posledních 20 let jen jedinkrát porušila Pakt růstu a stability (v roce 1999 schodek 3,5 %). Celkové zadlužení je jen 6,3 % HDP. Přestože v roce 2009 byl meziroční propad ekonomiky před 14 %, vláda se nijak výrazně nezadlužila. Mzdy ve veřejném sektoru se snížily o 40 %, nezaměstnanost se zvýšila o 13 %, přesto jsme žádné nepokoje v ulicích
Tallinnu neviděli.

Nechci tím říci, že jedna nebo druhá cesta je ideální, chci tím poukázat na to, že v rámci eurozóny spolu existují země, které od sebe kulturně i politicky velmi daleko. Tato zdánlivě neekonomická proměnná má ale naprosto zásadní vliv na fungování měnové unie, kde se oba státy nacházejí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kapr napsal(a):

Hrůza, ten pravopis!
Mzdy se snížili - no fuj.
Velmi důležitou roli, která se bohužel jen těžko zachycuje číselnými indikátory a které byly velmi podceněny...
Pane Bárto, přečtěte si to po sobě, než to zveřejníte.
07. 08. 2012 | 16:31

ghándí napsal(a):

evropská integrace a společná měna evropu ekonomicky oslabuje a vede k nevraživosti a nepřátelství mezi evropskými národy. tedy přesně k opaku toho, co neustále geniové typu soudruha zaorálka vykřikovali. doufám, že v sobě najdou alespon tolik slušnosti, aby se panu presidentovi klausovi omluvili. ale to od socbolševika asi čekat nemůžeme. slušnost.
07. 08. 2012 | 16:31

zahranicni pozorovatel napsal(a):

Kapre,
Ferda Brabenec alias Vit Barta ma potize nejen s pravopisem. Ferda Barta je odsouzeny (i kdyz zatim nepravomocne) zlocinec. Ale to mu nebrani brat poslanecky plat a nahrady. Ukazkovej ceskej "politik". Ale ma pravdu kdyz pise, ze charakteristiky každé země jsou dané kulturními, historickými a politickými reáliemi. Kde jinde by se realne tento ambiciozni Ferda mohl dostat do politiky? Pouze v CR.
07. 08. 2012 | 16:46

Ládik!!! napsal(a):

Pro doktora Koukolíka jste studijní materiál.
07. 08. 2012 | 17:01

Libertad napsal(a):

Pan Bárta češtinu nepotřebuje. On má dost peněz, policejní akademii a poměrně inteligentní manželku.
07. 08. 2012 | 17:01

PB napsal(a):

Říkala jsem si, jestli se najde zoufalec, který bude takovému "politikovi" (s možnou kriminální minulostí) reagovat na ty jeho lži.
Našli se.
Já být jeho mámou, takhle už by se nezasmál.
(Zřejmě jsou jeho nejbližší také "věcmi veřejnými")
07. 08. 2012 | 17:06

Vlkodav napsal(a):

Zajímavý blog. Je viďět, že EU není homogení v žádném směru. Budoucnost je nejistá. Zvlášť po obvinění Německa z vytváření čtvrté říše.

Jo a grammar nazi si pane Bárta nevšímejte, je nezajímá to podstatné.
07. 08. 2012 | 17:07

čert napsal(a):

ghándí
nebuďte škarohlíd
třeba socbolševik jednou k rozumu přijde a ústy páně Zaorálka se ohledně EU tomu páně Klausovi omluví. Bylo by to krásné a my mu od nás fandíme
07. 08. 2012 | 17:10

melčákova pohanka napsal(a):

Ferda se vrací! Ale hejtmanství se zalekl resp. volební potupy!
07. 08. 2012 | 17:24

Jindra napsal(a):

Snad by měl Bárta už raději mlčet!
Jeho sekyrničení na Ministerstvu dopravy tento úřad za jeden rok dostalo do situace, že u nás nejsme schopni postavit už jediný kus dálnice. Jeho žvásty o korupci připomínají i tyto naivní názory na Eurozónu.
Pod jeho vedením všude nalezli naprosto neschopní lidé, kteří jedině mohli kdy vstoupit do jím vedené strany VV. A timi je dodnes MD prolezlé. Proto tihle jeho pohrobci nejsou ani schopni posoudit, kdy mohou nějaký softwarový produkt spustit a kdy ne. Konečně, hlavní kvalifikce všech lidí z VV je praxe v hlídání vozíků před samoobsluhou, aby si je nebrali bezdomovci na odvoz obsahu polenic. Tak jen dál policejní ansolvente Bárto, jistě si Vás EU vybere za komisaře na záchranu Eura, stačí jen pár půjček pro euro-poslance a můžete začít po dopravě u nás ruinovat celé evropské finančnictví.
07. 08. 2012 | 17:38

Al Jouda napsal(a):

Autor poukazuje na Estonsko, které dává jako příklad dobrého hospodáře. V Estonsku klesly platy státních zaměstnanců o 40% - nezkusíme to také ?
07. 08. 2012 | 17:57

čert napsal(a):

melčákova pohanka
ulevilo se dušičce?
07. 08. 2012 | 18:04

Vlkodav napsal(a):

"Al Jouda napsal(a):

Autor poukazuje na Estonsko, které dává jako příklad dobrého hospodáře. "

Nepochopil jste. Nedáva tio jako příklad pro nás, ale jako příklad, že existují různé přístupy.
07. 08. 2012 | 18:09

melčákova pohanka napsal(a):

čert. Kdo je klasem dobrým a kdo patří na hnůj do toho, ty nicku-o, BOHU nefušuj!
07. 08. 2012 | 18:19

čert napsal(a):

ulevilo a nezklamal klas dobrý a zcela jistě z hnoje rostlý
jaká krása, když lidé nezklamou a duši přiživují

melčákova pohanka napsal(a):
RA. Ulevilo se Vám?
06. 08. 2012 | 15:10
07. 08. 2012 | 18:25

Holubář napsal(a):

Nu, na názor Vítka Bárty na eurozónu jsem čekal dlouho předlouho, až jsem se dočkal.
Konečně až on nám řekl něco nového, co dosud nikdo takto přesně neformuloval a o čem jsme neměli ani tušení.
Další důvod volit VV. Na věčné časy a nikdy jinak!
P.S.: Z kterého odposlechu to asi pochází? To bych rád věděl....
07. 08. 2012 | 18:52

tonda napsal(a):

Vítku do čeho se to motáš, špiclovat ti jak takž šlo, že bys i EU poradil???

Nezesměšňujte se poslanče na svobodě, za chvíli můžete být v base všichni za rozvrat ČR!
07. 08. 2012 | 19:13

buldog napsal(a):

Ghándí, prestaň už konečne pindať, lebo dostaneš náhubok. Veď dobre vieš, že pes, ktorý šteká, nehryzie. Ghándí, k noze!
07. 08. 2012 | 19:22

Max napsal(a):

Kapr napsal(a):
Hrůza, ten pravopis!
Mzdy se snížili - no fuj.

Kapře, kritizovat umí každý. Předem je ale třeba si uvědomit, že Vít Bárta je doktorem právem a nikoliv magistrem lingvistiky.-)
07. 08. 2012 | 19:27

Max napsal(a):

Holubář 07. 08. 2012 | 18:52
;-))) !!!
07. 08. 2012 | 19:30

Maximus napsal(a):

Ferda Brablenec (pozor to není překlep) nakřížený s Neználkem a Napoleonem dá vzniknout mutantovi s hlasem eunocha. Faktem je, že má celkem pohlednou babu, ale přilnavost mladých žen k mužům je odvislá od tloušťky jeho peněženky a výší "úspor" na jeho bankovním kontě. (-:
A tím se to vysvětluje, by řekl inšpektór Columbo!
Tahle zkušenost je stará tisíce let, stejně jako prostituce. Nebo, že by to byl také jistý druh prostituce?
Pěkný večer!
P.S.
Jinak k obsahu článku. Obsahově je v pořádku a informační hodnota je to co všichni víme, asi jako že 2+2 jsou 4. Jo naši poslanci jsou hlavy otevřené!
07. 08. 2012 | 19:32

Buvol napsal(a):

.. s tou havránkovou to určitě "vyhrajete" .. troubo jeden ..
07. 08. 2012 | 19:35

Zbyněk napsal(a):

Kde se stále v těch lidech bere ta hloupost, včetně pana Klause, poukazovat na to, že země s rozdílnou kulturou, nebo životní úrovní nemohou mít jednotnou měnu? Já a moji přátelé máme podstatně jinou životní úroveň a jsem přesvědčen, že i většina obyvatel, než Vítek Bárta nebo Václav Klaus, všichni platíme Korunou a ta se zatím netřese. Všechno to plácání rádoby ekonomů je výpotek strachu, že nepůjde tak snadno krást.
07. 08. 2012 | 19:36

David napsal(a):

Zajímalo by mne, co tím chtěl Bárta říci, když srovnává nesrovnatelné? Nejspíše se zase snaží z lidí dělat blbce, stejně jako před volbami v roce 2010.

Jaksi do svých úvah o krizi v EU zapomněl zakalkulovat to podstatné, a to, že celý stát Estonsko má pouhých 1,57 milionu obyvatel, což je jen o trochu větší Praha.

Jinak - Superguru Bárta.

Sebereflexe žádná.

Pro mne jste absolutně nedůvěryhodný politik a měl byste z politické scény zmizet stejně rychle, jak rychle jste se objevil.

Nesete významnou vinu na tom, že občan ztratil naději, že nějaká nová politická strana to u nás zlepší.

Jste stejný lhář, jako všichni ti dinosauři, proti kterým jste slibovali bojovat. To, že jste společně s Peake připravovali "etický kodex", kdy 10% ze státní zakázky by byla "provize" do stranické pokladny jste u mne definitivně skončil jako nedůvěryhodný, a to i kdyby jste v některých případech měl pravdu.

Vy, jako "manažér", který podvodem na voličích získal ve volbách 11% hlasů jste pod svým vedením za dva roky dostal stranu na 1,0 %.

Takže pane Bárto, je nejvyšší čas, abyste si přiznal, že jste všechno posra ...

Vaše silné ego a pýcha ublížila naší mladé demokracii.

Takže by bylo pro náš národ dobré, abyste chodil kanálama, zalezl do díry a na veřejnosti se už vůbec neukazoval.
07. 08. 2012 | 19:50

Kvakin napsal(a):

Jednotlivé země Eurozóny jsou rozdílné, protože jsou rozdílné - historickým vývojem, ekonomicky i kulturně. Bravo Bonabárta!
07. 08. 2012 | 20:13

Normální 1 napsal(a):

Místo aby se autor za to co národu předvedl styděl, píše blog o ničem...
07. 08. 2012 | 20:20

vasja napsal(a):

Docela dobrej blog, ne? Ale tohle náš pan prezident Václav Klaus řikal dávno a nikdo s nim za to nemluvil a nemluví.
Jenom na něj v europarlamentu bučely krávy.

Maximus napsal(a):
Jinak k obsahu článku. Obsahově je v pořádku a informační hodnota je to co všichni víme, asi jako že 2+2 jsou 4. Jo naši poslanci jsou hlavy otevřené!
-----------------
Všichni? :-)) Krom těch v Bruseli
07. 08. 2012 | 20:23

Maximus napsal(a):

Zbyněku

Myslím, že Ferda Brablenec má trochu pravdu s tím dělením Evropy na sever/jih. Ono je tady totiž trochu povícero vlivů, které za stovky a stovky generací u lidí vytvořily určitý stereotyp či snad genotyp. Jedním z hlavních vlivů na genetické vybavení určitých skupin či dokonce národů je třeba počasí a podnebí, tedy rozsah, ve kterém žijí! Ono totiž zkuste usilovně pracovat v oblasti, kde jsou skoro po celý rok vysoké teploty a úplně jiné podnebí, než třeba ve Skandinávii. Lidé ze severu museli mít v životě úplně jiné zásady a životní návyky, jinak kdyby se nepřipravovali na zimu, tak by prostě nepřežili. Samozřejmě, ale to platí jen do určité oblasti, třeba daleko na severu Eskymáci už žili v tak nepříznivém podnebí a to prakticky po celý rok, že jejich etnikum nemělo šanci na vyšší hospodářský rozvoj jako třeba lidé v subtropech u nás nebo v třeba v Německu. Takže jsem přesvědčený o velmi výrazném vlivu na chování celých skupin lidí či dokonce národů, za kterým stojí geny od našich předků! Velmi výrazný rozdíl je potom ve srovnání s Černochy, kteří nejen že žijí v prostředí s mnohem většími teplotami, ale po léta tam nebyl nedostatek potravy, což je nenutilo k vymýšlení vynálezů a nových postupů a zařízení. A kdo nic nového nevymýšlí, jaksi ustrne vy vývoji! Navíc v tropech byly a jsou lidé zasaženi nakažlivými mikroorganismy od různých prvoků z nečisté vody, mikrobů, parazitů až po třeba malárii a dnes i AIDS.
Tímto ovšem nechci tady hlásat něco jako rasismus, to by nebylo fér, ale jen ukazuji na některé příčiny, tak výrazného "přístupu" lidí k práci a co za tím velmi pravděpodobně je. U některých etnik však dokonce došlo mixem jenom mezi vlastními doslova k určité degeneraci. Poznala to úzká skupina lidí jako byla šlechta, ale týká se to i s etnikem, se kterými máme u nás pořád problém se začleňování do majoritní společnosti. Jenže ono to tak jednoduché není jak si někteří chytráci myslí, genetické vlastnosti jsou jasně rozhodující pro budoucí chování každého člověka vč. IQ a schopností, i když výchovou se dá dosáhnout kvalitativní změny a leccos dobrého. Tato problematika je ovšem velmi rozsáhlá a složitá a třeba němečtí fasisté se jí snažili využít k jejich šílené propagandě. Ovšem třeba Jesse Owens na OH 1936 Hitlerovi doslova vytřel zrak, oni ti hlupáci totiž netušili, že třeba Černoši mají lepší genetické předpoklady pro některé sporty než Árijci a ujazuje se to už drahně let a nakonec i letos v Anglii. Kolik běžců bílé pleti bylo ve finále 100 metrů? Mám pocit, že jsem tam nic bílého, kromě trenek neviděl.....
Mějte se!
07. 08. 2012 | 20:23

Maximus napsal(a):

Zbyňkovi

Nějak mě tam z těch úvah vypadla ta společná měna. Už tady o tom bylo napsáno opravdu hodně věcí. Euro bylo nastaveno především špatně po fiskální stránce a tím byly dány a zakódovány do vínku problémy, které jsou asi spíše neřešitelné. Možná v budoucnosti, jestli vůbec lidstvo přežije, páč se chováme jako Home Debilis, ale někdy tak za 100 let. Faktem je, že celý bankovní a finanční systém se utrhl ze řetězu a kontroly a vlastně on je za většinou problémů, které vyspělé kapitalistické státy mají. Nikdo ho nekrotí a politici jsou zkorumpovaní zleva doprava!
Ale sna lidé v budoucnosti najdou mechanismus jak vše dostat pod kontrolu a meze.
07. 08. 2012 | 20:31

Maximus napsal(a):

Omluva za překlepy... musím si zvětšit písmo.
07. 08. 2012 | 20:32

ghándí napsal(a):

maximus,
problem eura není absence jasných fiskálních pravidel. to je jenom další přelud. to si opět nalhavají eurofederalisté, že až se zavede fiskální pakt, tak bude vše fungovat. problem eura je rozdílná výkonnost ekonomik, pramenící z rozdílné kultury, zvyklostí a historie jednotlivých evropských národů. zavádět fiskální pakt nemá smysl. zavádět euro nikdy nemělo smysl. to je od začátku slepá kolej.
07. 08. 2012 | 20:41

napsal(a):

Pro David.
Těch Estonců již není 1,5 milionů, vymírají, navíc národních Estonců není ani 70 %, Rusů je tam hodně.

"Počet obyvatel: 1,3 milionů"
http://europa.eu/about-eu/countries/member-countries/estonia/index_cs.htm
07. 08. 2012 | 20:59

Maximus napsal(a):

ghándí

Myslím, že jsme si trochu neporozuměli. Např. v USA byly a jsou velmi rozdílné oblasti co se týče výkonnosti, ale mají prakticky stejnou fiskální politiku v celé zemi. Já nejsem pro zavádění společné fiskální politiky, to by potom muselo být zřízeno jedno řídící centrum, stejné daně, stejné sociální vnitřní transfery ve všech zemích atd., atd. Nakonec výběr daní by musel jít, tedy alespoň velmi významná část do centra a pak zpátky, stejně jako to funguje např. v jednotlivých zemích EU vč. nás. Možná jsem to napsal trochu neohrabaně, ale pro řádnou funkci eura by musely být všechny a ještě další fiskální podmínky nastaveny shodně ve všech státech eurozóny. Ale to se nestalo a kočkopes měl při prvních problémech tj. krizi 2007 značné problémy. Samozřejmě, že v tak rozdílných ekonomikách je vždy lepší samostatná měna. Takže jsme si jen trochu neporozuměli, euro ano, pokud by byly splněny všechny fiskální podmínky společného státu, což EU resp. eurozóna není a tedy platí to co tvrdíte, že
samostatné měny jsou v této situaci lepším řešením!
Mějte se!
07. 08. 2012 | 21:02

Eles napsal(a):

Tak v první řadě...proč Aktualne poskytuje odsouzenému poslanci, patologickému lháři a amorální nule prostor pro sebeprezentaci??? To mi nějak není jasné.
07. 08. 2012 | 22:30

Eles napsal(a):

Tak v první řadě...proč Aktualne poskytuje odsouzenému poslanci, patologickému lháři a amorální nule prostor pro sebeprezentaci??? To mi nějak není jasné.
07. 08. 2012 | 22:30

ghándí napsal(a):

maximus,
to jsme si opravdu nerozuměli. v USA ani v žádné jiné federaci NEJSOU mezi jednotlivými státy takové kulturní rozdíly jako v EU. proto např. USA federace s jednou měnou být může, ale EU nikoliv. na nastavení fiskálních pravidel to zase až tolik nezáleží. federalizace evropy je nemožná. měnová unie evropy je také nemožná. nefunguje. bohužel idiocie některých evropských politiků je stále silnější než realita. budeme si muset na to dno šáhnout.
07. 08. 2012 | 22:40

santawizard napsal(a):

Všechno začalo východoněmeckou revalvací a československou devalvací.V pozadí všeho je bohémský císař,který má toho Bohem vyvoleného krála a lidem zvoleného prezidenta na každé straně trůnu ,jako ten arijský čaroděj na burze býka a medvěda.Jde hlavně o zahraniční dluh a zahraniční kapitál,kde kurz peněz jde naharu a dolů jako import a export..Deflace je způsobována nezodpovědným stahování peněz soukromníkama a inflace je způsobována nezodpovědným tištěním peněz politikama.Je nutné najít rovnováhu,než nějaký konflikt zájmů mezi politikem a soukromníkem. Národní státy se společnou měnou mají dokonalou statistiku.Jde hlavně o úroveň pracovních podmínek a životní úroveň,kterou by si kontinentální Evropa měla vytýčit jako cíl nebo-li ven z krize.
07. 08. 2012 | 23:05

Pepa Řepa napsal(a):

zahranicni pozorovatel
Ferda na Hrad!

Copak pravopis, ale ten obsah.
https://www.youtube.com/watch?v=mnRHAa4wpIg
Kampak na Ferdu.Ten se ze všeho dostane.Zajali ho zrzaví mravenci a musí dělat nosiče trumpety.Ale on se nedá.
Inu, podnikatelský záměr ještě nebyl naplněn.Statkářka, bony a klid.

Objevil dělení na jižní a severní křídlo EU. To je-panečku-kolosální objev.
Originální, ještě to nikdo nezmínil. To jsou moudra.
Ferda se pustil do ekonomiky.
:-)
Teprve teď chápu, proč malý český maloměšťák střediskový končil větou :Volím VéVé.

Ferda a brouk Pytlík patří k sobě.
Ferdo-nedej se!
08. 08. 2012 | 06:57

dedek napsal(a):

ghándí napsal(a):
evropská integrace a společná měna evropu ekonomicky oslabuje a vede k nevraživosti a nepřátelství mezi evropskými národy. tedy přesně k opaku toho, co neustále geniové typu soudruha zaorálka vykřikovali. doufám, že v sobě najdou alespon tolik slušnosti, aby se panu presidentovi klausovi omluvili. ale to od socbolševika asi čekat nemůžeme. slušnost.

Tak předně by to chtělo maličko se vzdělat v pravopisu stejně jako Bárta. Za druhé není mi známo, že by zakládajícími členy EU byla ČSSD potažmo pan Zaorálek a za třetí. omlouvat se největšímu zloději a pomatenci? Za co? Že zostudil presidentský post před celým světem? A, že se bez EU neobejdeme je naprosto jasné. Jen neumětelové typu Klause, Kalouska a Nečase mohou za to, že náš stát nedostane ani euro. EU za zlodějiny a přihrávání do vlastních kapes nemůže ale také to nechce trpět. Už jste s tím obviňováním nepravičáků trapný. Zřejmě mohou za třicetiletou a i druhou světovou válku.
08. 08. 2012 | 07:18

xpow napsal(a):

Pane Bárto děkujeme za velmi podnětné informace a hluboké zamyšlení, pokud mi to bude umožněno, tak napíšu blog o tom, že kvalita vody v našich rybnících je velmi rozdílná a že to má zásadní vliv na kvalitu koupání v těchto ryhnících. Ale ten blog mě asi nezíská body v Klaousově souručenství, že?
08. 08. 2012 | 13:31

santawizard napsal(a):

Jestli existuje celoevropská měna určitě začne existovat i celoasijská měna,celoafrická měna,celoamerická měna nezapomínaje na pojem celosvětové měny,ruku v ruce s celosvětovým jazykem.Jestli-že krize kapitalismu mohla býti způsobena i vědeckým atheismem komunistické číny a náboženským fanatismem islámu ,zbývá otázka jak se dostat ven z krize.
09. 08. 2012 | 00:19

jan napsal(a):

lžidoktor z podvodné "vysoké školy" Bratislavy zaplatil z našich daní pár studentíků, aby mu napsali "ekonomický článek"...
09. 08. 2012 | 20:36

Shoes For Men napsal(a):

Store fashion boutique, more choices in http://www.yessoso.com
31. 08. 2012 | 10:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy