Barma: vězení za Facebook
V pátek 12. dubna, tedy v den, kdy všechna světová media referovala o zatčení Juliana Assange na Ekvádorské ambasádě a začala tak další kolo debaty o interpretaci Wikileaks i hranic svobody slova, Rangúnský soud zamítnul možnost složení kauce namísto nástupu do vězení pro básníka a filmového režiséra Min Htin Ko Ko Gyiho, část jehož tvorby se věnovala různým lidskoprávním tématům. Po dobu jeho několikaleté existence také vedl rangúnský dokumentární filmový festival zaměřený na lidská práva.
Před časem byl po složitých peripetiích vybrán jako autor, který má natočit státem financovaný životopisný film o otci Aung San Suu Kyi a zakladateli samostatné Barmy, generálu Aung Sanovi. Projekt se ale přinejmenším prozatím nepodařilo uskutečnit.
Min Htin Ko Ko Gyi při natáčení (foto: Myo Mying Shwe)
Min Htin Ko Ko Gyi byl nedávno odsouzen podle kontroverzního článku 66 telekomunikačního zákona z roku 2013, který umožňuje trest až tří let za vágně formulované skutky "vydírání, neoprávněné zneužití, hanobení, narušování a neptařičnosti nebo ohrožování jakékoli osoby pomocí telekomunikační sítě".
Šlo o to, že na svém facebookovém profilu kritizoval ústavu napsanou vojenskou juntou v roce 2008, kterou nelze změnit ani reformovat právě proto, že jedním z jejich klíčových ustanovení je garance 25 procent v parlamentu pro zástupce armády. A pro změnu ústavy je třeba více než tří čtvrtin poslaneckých hlasů. Mandát armádních poslanců navíc není odvozen od jednotlivce, ale od celého bloku - k armádě neloajální poslanec může být ze dne na den odvolán a nahrazen. Součástí častečné demokratizace země, který junta před několika lety připustila, měla být i postupná reforma ústavy. Poté, co ale ve volbách drtivě zvítězila demokratická opozice, armáda další práci na textu ústavy zablokovala a v lednu 2017 byl za bílého dne na rangúnském letišti zastřelen jeden z klíčových právníků připravujících pro-demokratickou verzi ústavy, Ko Ni. Podle stejné ústavy má armáda ve své gesci silová ministerstva, takže přestože demokraté ovládají více než dvě třetiny parlamentu, mají prezidenta a silnou ministryni zahraničí Aung San Suu Kyi, zvůle jimi držených rezortů stále víc posouvá své hranice.
Min Htin Ko Ko Gyi nedávno přišel o část ledviny a jeho právník žádal, aby s ohledem na zdravotní stav mohl složit kauci a nenastoupit do vězení. Rangúnský soud v pátek 12. dubna 2019 tuto žádost zamítnul a přisadil ještě obvinění režiséra podle paragrafu 505 trestního zakoníku, který postihuje jakýkoli veřejný negativní výrok o příslušnících armády.
Min Htin Ko Ko Gyi, který byl také několikrát hostem festivalu Jeden svět v Praze, musel logicky vojákům dlouho ležet v žaludku a v celé této akci sotva nevidět rukopis pomsty. Další stání je koncem dubna a jeho život je v ohrožení...
Min Htin Ko Ko Gyi při zatčení (foto: Htet Aung San)