Hrozba vězení za tvorbu v bytostně veřejném zájmu - i to je dnešní Slovensko

08. 11. 2012 | 20:38
Přečteno 13288 krát
Jedna z nejsvětlejších a nejpodstatnějších postav slovenské filmové scény Zuzana Piussi čelí trestnímu stíhání - hrozí jí vysoká pokuta a vězení – kvůli pronikavé dokumentární výpovědi o slovenském soudnictví.Zuzana Piussi při natáčení Nemoci tretej moci
(foto: Juraj Lukáč)


Zuzana Piussi patří k nejvýraznějším postavám současného středoevropského dokumentu. Jejím bytostným zájmem i tvůrčí strategií ovšem není směřovat k nadnárodním tématům, které snadněji hledají mezinárodní koprodukce, ale zabývá se palčivými problémy slovenské reality od těch intimních až po politické.

Činí to přitom s takovou intenzitou a přesahem, že každý její film posledních let je mimořádnou událostí i z hlediska českého diváka. Pracuje s minimálními prostředky a své dialogické situace staví na své znalosti tématu, osobní otevřenosti a empatii k lidem, s nimiž točí. Pracuje maximálně ve dvou lidech, sama je i kameramankou, nyní dokončuje celovečerní film věnovaný kauze Gorila a společenském pohybu, který vyvolal.

Na posledním Jihlavském festivalu uvedla v mezinárodní soutěži svůj dosud poslední film Krehká identita, který je hlubinnou i citlivou sondou do kořenů národovectví u našich sousedů, včetně ohledávání podmínek vzniku nacionalismu, se kterým už není legrace. Ve stejné době na ní po vlekoucím se soudu bylo podáno trestní oznámení kvůli mimořádnému a v českých podmínkách dosud nevídaně otevřenému portrétu problémů, se kterými zápasí slovenská justice - Nemoc tretej moci. V hodinovém filmu zcela nablízko a krok po kroku odkrývá charaktery i prostředí, které u našich sousedů generuje problém se spravedlností. Na jedné straně obsazení soudní pyramidy pochybnou postavou, na druhé straně až sebevraždy vážených soudců.

Jestliže v Čechách jsme také zaznamenali, že justice trpí problémem, který vykrystalizoval do nepříliš prokreslené metafory soudní mafie, Piussi sestupuje mezi soudce a svojí „drzou kamerou“ a pečlivou montáží buduje pevný obraz, ze kterého mrazí. Zároveň z něj ale vyvstává jasná představa, že nejde o něco abstraktního a sotva uchopitelného, ale že problém reprezentují konkrétní lidé s konkrétními vazbami, sahajícími daleko do minulosti.

Film také obsahuje rozhovor se členkou Soudní rady Slovenské republiky a tehdejší předsedkyní Okresního soudu v Bratislavě soudkyní Helenou Kožíkovou, která podala na Piussi trestní oznámení za narušení důvěrnosti ústního projevu osobní povahy, za což hrozí vězení. Již rok pak běží soud Kožíkové se Slovenskou televizí o 30 000 EUR za odvysílání tohoto filmu.

V Čechách máme na očích aktuální případ originálního performera-samouka Romana Smetany, který svým činem a jeho rozvíjením nutí veřejnost definovat si rozdíl mezi (politickým) billboardem a jinými soukromými věcmi, jakož i přemýšlet o podivných měřítcích justice ve srovnání reakce na Smetanovu soustavu akcí s kauzami posledních let.

Piussi se v tuto chvíli stává takovým slovenským Smetanou - a není sama, jen ve svém gestu dociluje analytického dopadu, který zasahuje systém jako celek i jako soubor výmluvných příkladů. Pokud bychom hledali definici uměleckého díla ve veřejném zájmu, tento film by mohl sloužit jako kalibrační pomůcka. Film je možné shlédnout také na konci tohoto textu. Kořeny problému sahají hluboko do společné minulosti našich států a jak už bylo řečeno, je to dílo hodné zájmu i v našich podmínkách.

Vzhledem k tomu, co film vypovídá o možnostech dobírání se spravedlnosti lze zcela vážně předpokládat, že soudní proces s autorkou může nabýt velmi temného průběhu i výsledku.

Na 16.11.2012 v 17h je v Praze před Slovenskou ambasádou (Pelléova 12, Praha 6) svoláno protestní shromáždění, kde bude předán dopis na podporu Zuzany Piussi.


(Text byl publikován 8.11.2012 v Deníku Referendum.)

Zprávu o průběhu protestu 16.11. před velvyslanectvím Slovenské republiky najdete zde.


Film NEMOC TRETEJ MOCI, r. Zuzana Piussi, Slovensko 2011 (46 min.) je k dispozici na on-line portálu dokumentárních filmů DAFilms.com.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kanalnik napsal(a):

tak to je masakr...

...o CR si nedelam iluze
08. 11. 2012 | 21:46

arnazach napsal(a):

Dik za tu informaci. Soudce z BB mluvil o absurdnosti situace, když se soudci bojí. Myslím, že to platí ještě obecněji: Demokracie nemůže fungovat, když se lidi bojí. Nebát se a ...
08. 11. 2012 | 23:29

Yosif K napsal(a):

Klidek mili socialisticti pratele - nyni na Slovensku vladne socialista FICO, byvaly clen KSS - ten jiste nepripusti aby se na Slovaci vystrajaly dajake nepravosti.........

Na Slovensku preci prave nyni nastava raj proletaru na zemi - alespon soude dle blogoveho nadseneho hykani ceskych socialistickych pratel......
08. 11. 2012 | 23:32

Bomberious napsal(a):

To: Zuzana Piusssi; autor článku

Jestli je skutečnou pravdou to, o čem se zde hovoří, pak je nutno říci, že by p. Harabin měl okamžitě odstoupit ze své funkce a nedělat ostudu slovenskému národu! Kontakty s albánskou mafií jsou degradací politické morálky a etiky, výsměchem a plivnutím do tváře slovenské demokracie! Nechť jsou podrobeny všechny hlasy na oné nahrávce policejnímu rozboru!

Paní Zuzaně Piussi jednoznačně palec nahoru, proti moru konexí a lobbingu se musí lid umět postavit! Úřad by měl vést pouze a jenom člověk s vysokým morálním kreditem, bez jakýkoliv kostlivců ve skříni!

<> Pravda opět lomcuje se zavřenými mřížemi?! <>

S pozdravem a neochvějnou láskou

Bomberious
jaknapravdu.infoblog.cz
08. 11. 2012 | 23:41

Yosif K napsal(a):

Ha - Stefan Harabin - vyznamna figura ficovsko-meciarovske koalice.
Budovanie spravodliveho raja proletarov na Slovensku dostava dajake malinke trhliiinky, hej?
Štefan Harabin
From Wikipedia, the free encyclopedia

Štefan Harabin (born 4 May 1957) is a Slovak judge and politician, member of the HZDS party and former Minister of Justice of Slovakia from 4 July 2006 to 23 June 2009.[1] Currently he serves as Slovakia's Supreme Court Chairman.[2]

As the standing minister Harabin first lied about and then admitted to having a friendly phone conversation with the later arrested Baki Sadiki, considered the head of Albanian drug Mafia in Slovakia. During that call, Harabin discussed an invitation to Sadiki's home and his personal time schedule; Sadiki makes familiar references to a Milan, widely believed to be Milan Ľalík, now deputy chief justice of the Slovak Constitutional court. After the transcript of the call was published, Harabin, during the resulting parliamentary debate, insulted a member of the parliament and former justice minister, addressing him as an asshole who would go to the slammer. He then lied about this and later, in trying to dispute the course of these events made antisemitic remarks. Ever since he's been trying to suppress all attempts of publicizing these events. Harabin was considered to be and important figure of the Fico-Mečiar coalition.

The Constitutional Court, controlled by 9 judges hand-picked and nominated by the Fico-Mečiar government, including Mr. Ľalík, has been for an extended period refusing to indicate if it will decide on the case.

Currently he is Slovakia's Supreme Court Chairman.[2]
08. 11. 2012 | 23:52

mb napsal(a):

děkuju za zprostředkování filmu ( i průvodní slovo )
09. 11. 2012 | 00:26

muromec napsal(a):

Tak tohle je hezké, opět někdo v Česku zabodoval. "Je třeba český bodel překrýt něčím na co se Češi vrhnou, nejlépe něčím ze Slovenska, to vždy zabírá!" A taky že zabralo, v čele s porouchaným androidem Yosifem K. se tady začali slétat paňácové aby si kopli do Slováků. Sakra to v Česku opravdu nemáte nějaký slušný metr, abyste si změřili, že slovenský bordel je asi tak jednou tisícinou českého bordelu?
To, že slovenský soudce měl před 15 lety telefonát s Albáncem kterého zběžně poznal, a o kterém se pak později ukázalo, že SNAD MŮŽE BÝT - nikdo mu nikdy nic neprokázal, ani za 8 let "slavné" vlády Dzurindovy pravice - nějak napojen na albánskou mafii (a zde se nemíním Albánců nijak zastávat, je to hnusná sebranka), tak to vám mohutně vadí. Ale že před týdnem jste si posadili do svého parlamentu manuše odsouzeného za korupci na 6 let /prý nepravomocně, protože se ještě může odvolat/ a s jeho pomocí byly s převahou JEDNOHO hlasu odsouhlaseny vysloveně protinárodní opatření, tak to vám vadí nějak méně. Vy Češi jste divný národ. Starejte se jednou konečně o svý.
Konec konců, ptákovin jaké natáčí pani Piussi, /prý "Jedna z nejsvětlejších a nejpodstatnějších postav slovenské filmové scény. Zuzana Piussi patří k nejvýraznějším postavám současného středoevropského dokumentu." - no to mě podrž! slyšel o ní z vás někdo už někdy předtím, třeba vy, pane porouchaný androide Yosife K. - nebude ona nakonec rozená Spielbergová nebo Antonioniová?/, takových ptákovin každý zručnější presstitute zkompiluje na požádání stovky, přesně podle zadání: Tohle v pozitivním smyslu - tihle jsou naši, tohle v negativním smyslu - tyhle chceme potopit.
Jen jsem zvědav jak dlouho ten blog zůstane na hlavní stránce, jestli zmizne ješté během dopoledne, jako většina ostatních blogů, nebo tady bude svítit celý týden, aby si do Slováků mohlo kopnout, a vyzvracet se na ně co nejvíce Čechů. Snad přitom přechodně zapomenou na bordel ve vlastní zemi.
09. 11. 2012 | 06:42

rejpal napsal(a):

muromec
Nevím o tom, že by tady nějaký významný počet diskutujících kopal do Slováků. A jen pitomec by to šel dělat do slovenských diskusí.
O rozpoložení většiny Čechů a postoji k vládě a vládním stranách toho zjevně moc nevíte.
K meritu článku se vyjadřovat nebudu, protože o tom nic nevím. Ale silně pochybuji, že byste neměli stejné problémy s veřejnými činiteli a šedými eminencemi, jako máme my.
09. 11. 2012 | 09:45

turcan napsal(a):

Som občanom Turca a mám osobné autentické poznatky s oblasti práva za roky 1970-2012-k uvedenému preto môžem povedať len toľko. Byť v justícii a za každého režimu 1918-2012 v našich podmienkach, to zrejme nikdy nebola len otázka profesionality a stavovskej cti. Platilo by to vtedy, keby systém štátu bol justičný, čo je eurononsens!Politické faktory - takmer VŽDY prevyšujúce aj právo, aj profesionalitu tu boli a sú!Stav justície 2012 je i odrazom OBČIANSKEJ a PRÁVNEJ vyspelosti občanov, a najmä občanov -voličov. Úroveň občianskej vyspelosti vo volebnom akte zakladá a predurčuje aj dôsledky& volebného aktu na následnú úroveň vo všetkých oblastiach, teda aj v justícii.Aké boli rozhodnutia,voľby a očakávania po 17. novembri 1989 podľa stavu aj JUSTÍCIE v novembri 2012 -to je a bude vždy len dôkaz o tom, čo sa v spoločnosti v príhodnon čase "ZASEJE" to po čase vzíde! Tak stav justície, ako aj v iných problémových oblastia SR, či CZ je taký, ktorý by mal inteligentne,slušne a eurodemokraticky DONÚTIŤ každého plnoprávneho občana k tomu, že je najvyšší čas na skutočnú REFORMU v našich pomeroch ale s našimi schopnosťami a úctiu k tým tradíciám, ktoré je možno po roku 2012 rozvíjať. Len nie opičením sa raz po výchde, raz po zápae, akoby sme boli euronesvojprávne štáty a občania. Toho "TÚTORSTVA 1918-2012" už bolo historicky dosť a je načase, aby sme sebe i svetu i "tútorom" dokázali občiansku i politickú svjprávnosť ako suverénni euroobčania - no predovšetkým ako ĽUDIA súčasnosti! Turčan 9.11.-9,49
09. 11. 2012 | 09:50

Prokurátorská perla napsal(a):

"Jestliže v Čechách jsme také zaznamenali, že justice trpí problémem, který vykrystalizoval do nepříliš prokreslené metafory soudní mafie, Piussi sestupuje mezi soudce a svojí „drzou kamerou“ a pečlivou montáží buduje pevný obraz, ze kterého mrazí. Zároveň z něj ale vyvstává jasná představa, že nejde o něco abstraktního a sotva uchopitelného, ale že problém reprezentují konkrétní lidé s konkrétními vazbami, sahajícími daleko do minulosti."

No... v Čechách jsme zaznamenali úplně totéž. Možná ještě v horším - včetně styků našich nejvyšších s kosovsko-albánskou mafií - vyhledejte si v googlu jméno "FATON GAŠI" a jak to s ním nakonec dopadlo... kdo komu co s kým...
Taky to není žádná abstrakce, ale velmi konkrétní lidé s velmi konkrétními vazbami. Jen náš tisk je k tomu slepý buď hloupostí nebo cíleně.
09. 11. 2012 | 12:10

Oslýk otrávený napsal(a):

Moc dobře, že to tu zaznělo; je to nejdůraznější varování. Slovenská justice je daleko nemocněnjší, než ta naše; ale to je spíš důvod k zoufalství, než k radosti, zvlášť, když máme nakročeno stejným směrem.

Monika Křikavová je nadále trestně stíhána za svoje rozhodnutí ve věci Katarský princ. O čemž žádný novinář nepíše.
09. 11. 2012 | 12:15

pwpw napsal(a):

Žádný novinář v České republice nepíše o kauze kritika české justice pana Ing. Fialy - třikrát dlouhodobě ve vazbě, vždy zatýkán a vězněn nezákonně. Nyní nepravomocně odsouzen ve vykonstruovaném procesu na dva roky natvrdo za údajné napadení justiční stráže.
Podívejte se na video na www.K213.cz, jak ho fyzicky napadá nymburská policie. Je to strašlivé svědectví o totalitních manýrech českého soudnictví,svévole konkrétních soudců a policie.
Ti, kteří jsou za tyto nezákonnosti svým mlčením a vědomou nečinností odpovědni - mj. předsedové městského soudu v Praze a obvodního pro Prahu 10 (a též novináři) - se pouze setkávají jako ctihodní funkcionáři na konferenci o nevymahatelnosti práva v ČR. Tito lidé by měli nejenom odstoupit, ale být i kárně potrestáni za tuto nevymahatelnost práva a pohrdání ústavními právy občanů. My je platíme a očekáváme, že budou kvalitně pracovat a naše práva a svobody ochrání. Takové jsou naše nezcizitelná ústavní práva.
Je tomu ale přesně naopak. V případě Ing. Fialy mu postkomunistická a nereformovatelná česká justice nejenom nevymohla mezinárodní rozsudek, ale soustavně se tomuto občanovi mstí za důvodnou kritiku bývalých komunistických soudců a prokurátorů, kteří měli být odejiti hned po revoluci. Bývalí členové zločinecké KSČ nemají morální právo kohokoliv soudit.
09. 11. 2012 | 13:08

Petr napsal(a):

Jsem rád, že jstevzpomenuli pana Fialu. Byl jsem na eho procesu před 3 lety v Kladně. Z obav před veřejností - cca 50 lidí byla připravena zásahová jednotka. Větší manévry než u procesu s Vítkovskými žháři, jak jsem viděl týž týden v Ostravě. Stránky www.k213.cz informují o věcech a postupech soudců o jakých nás teď laskavě s očima navrch hlavy informuje BIS, soudce JUDr. Baxa či SZ JUDr. Bradáčová už nejmíň 10 let. Protože to podstatné , shnilé a nereformovatelné v naší justci není vidět. Novináři si snad myslí, že je objektivní informací o tom, jak naše justice funguje je občas nějaké jednání, které se uvolí navštívit. Stejně jako u SZ je namístě se nikoliv radovat z toho, že teď občas něco vyšetřovat začnou, proč to dříve nedělali. TČ zneužití pravomoci se totiž dá spáchat nejen činností, ale i nečinností. Bez kompletní výměny a odstranění zcela nerepublikánského doživotního jmenování jsou všechny změny v justici jenom kecy.
Dávejte si velký pozor nejen na to, co kdo říká, ale ptejte, proč jasné věci dvacet let neviděl a co sám dělal. Zvlášť pvedený ptáček je v tomto směru doktor Sváček!
09. 11. 2012 | 14:45

Yosif K napsal(a):

muromec napsal(a):
1) A taky že zabralo, v čele s porouchaným androidem Yosifem K. se tady začali slétat paňácové aby si kopli do Slováků.
2) To, že slovenský soudce měl před 15 lety telefonát s Albáncem kterého zběžně poznal, a o kterém se pak později ukázalo, že SNAD MŮŽE BÝT - nikdo mu nikdy nic neprokázal, ani za 8 let "slavné" vlády Dzurindovy pravice - nějak napojen na albánskou mafii (a zde se nemíním Albánců nijak zastávat, je to hnusná sebranka), tak to vám mohutně vadí.
3) Konec konců, ptákovin jaké natáčí pani Piussi, /prý "Jedna z nejsvětlejších a nejpodstatnějších postav slovenské filmové scény. Zuzana Piussi patří k nejvýraznějším postavám současného středoevropského dokumentu." - no to mě podrž! slyšel o ní z vás někdo už někdy předtím, třeba vy, pane porouchaný androide Yosife K. - nebude ona nakonec rozená Spielbergová nebo Antonioniová?/, takových ptákovin každý zručnější presstitute zkompiluje na požádání stovky, přesně podle zadání: Tohle v pozitivním smyslu - tihle jsou naši, tohle v negativním smyslu - tyhle chceme potopit.
09. 11. 2012 | 06:42
ad 1) nekopu do Slovaku, na druhe strane mne neprekvapuje ze ficovsko-meciarovsky rezim byl napojen na mafie a neprekvapuje mne ze i ficovske struktury nedelaji proti mafiim vse co by mohli. Kamaradenschafty s mafisty se vzdycky mohou hodit.....
ad 2) Ani Al Caponemu se nikdy nepodarilo dokazat ze by byl hlavou mafie...... dokonce i Al Capone bytl formalne nevinny obcan - do te doby nez jej dostali na danove uniky....
ad 3) Zuzany Piussi neznam - neziji na Slovensku..... pokud ZP pouze lze, proc se to neresi obcanskopravni zalobou? Proc je proti ni vedeno trestni rizeni?

CITUJI: Film také obsahuje rozhovor se členkou Soudní rady Slovenské republiky a tehdejší předsedkyní Okresního soudu v Bratislavě soudkyní Helenou Kožíkovou, která podala na Piussi trestní oznámení za narušení důvěrnosti ústního projevu osobní povahy, za což hrozí vězení.
KONEC CITATU.

Tak trochu mi to pripomina paragrafy "za pomlouvani socialistickeho zrizeni".....
Soudkyne v soukromem hovoru rekne neco co se nehodi, pak je to na kamere, misto aby se omluvila ze mluvi jako hlupacka, tak zahaji trestni stihani "za poruseni duvernosti"..... hahaha........
Samozrejme - propojeni zlocincu a defraudantu, soudcu, policistu atd atd je i v Cechach...... a sikovny defraudant nedefrauduje bez "zajisteni uvnitr aparatu"....... a bez podpory "napric politickym spektrem" - to jest rozhazovat pozornosti nalevo i napravo......
09. 11. 2012 | 15:12

Abe Normalni napsal(a):

Toz koukam, ze moji performanci za svobodu projevu cenzura odstranila. Snad se me pan Janecek taky zastane :-D
P.S. Zprznit dokument o zavaznem vyvoji v slovenske justici prirovnanim k posahanym cinum vysinuteho Smetany, to je tedy uroven. Jestli toto uci na FAMU, pak se ani nedivim setrvalemu upadku ceskeho filmu.
Staci si pustit zacatek totho dokumentu, zamyslet se, co zpusobuje tu otupelost lidi a pak se zamyslet, jestli to neni prave tim, ze stavime na roven nesoumeritelne zalezitosti a zahlcujeme tim lidi. Dnes uz nemame jiny zdroj informaci, nez bulvar.
09. 11. 2012 | 16:17

jozef napsal(a):

Uistujem autora,
i vsetkych citatelov tejto jeho hluposti:keby to bolo co len z 5 percent take horuce,ako to autor pise,tak bratislavske media su toho plne, den,co den,po dlhe mesiace.
Nie su.Takmer sa touto kauzou nezaoberaju.Zatial nik ani neuvazuje o moznosti stazovat sa vyssie,do Bruselu.
Pani Piusii je autorkou oblubenou v Sme ap,je to sfanatizovana obet goebbelsovskeho medialneho hnoja.
Pre bratislavske okupacne media napriklad boli /ciastocne aj su/ predstavitelia iredenty predstavitelmi slusnej obcianskej spolocnosti a naopak ti,ktori akokolvek branili slovenske zaujmy,tak ti boli zli "nacionalisti".Vacsina spolocnosti napriek totalnej medialnej masazi vnima svet inac,nez majitelia goebbelsovskej masmedialnej moci.
Pripomeniem tu aj celosvetovu medialnu kampan spred niekolkych rokov proti slovenskemu medialnemu zakonu,ktory zakotvoval pravo na odpoved v pripade lzivych medialnych udajov.Bratislavske media vtedy vysli z "cenzurovanou" bielou prvou stranou,mnohomesacna kampan.Protestovali aj bruselski europski politici,ktori,ako sa ukazalo,netusili,o co v slovenskom "protidemokratickom" zakone ide.Mnohomesacna kampan - a potom,po prijati zakona: ticho po pesine.
Len ten bratislavsky medialny hnoj je opatrnejsi.Tym aj ucinnejsi.
Nadalej bojuje vsetkymi podlymi sposobmi s nepohodlnymi subjektmi.
Mimochodom,ten agilny protinacionalny zurnalista Lesko - tak to je byvaly sefredaktor Pravdy,kandidujuci do parlamentu za cervenych protidemokratickych bolsevikov po boku R.Fica.Do parlamentu tesne nepresiel,ale presiel bleskovou katarziou a zakratko ho majitelia masmedii postavili ho do cela brigady medialnych ficobijcov.A tesi sa...No. Aj absolutnemu pohrdaniu slovenskych patriotov.

Pan Janecek:netusite,o com tarate.Ste len,zial,nechutny uzitocny idiot.Nie ste v tom sam.
09. 11. 2012 | 16:27

muromec napsal(a):

Yosif K.
Musíte chvíli počkat, snažím se přestavit svou Enigmu tak abych dekódoval vaši zašifrovanou zprávu, zatím se mi to nedaří... Snad to bude tím, že dění na Slovensku rozumíte asi tak jako ostatním věcem, a přesto věříte všemu co vám nabulikují presstitutská media. Mečiar by byl pro Slovensko požehnáním, škoda, že nevládl déle, dějiny ho rozhodně jednou ošistí a taky ukáží jaký to byl velký člověk a státník. Fico byl v posledních volbách zvolen téměř polovinou slovenského národa. Jakým právem tady mluvíte s despektem o "ficovsko-mečiarovském režimu"? (Kam jsem vás to zařadil? Zdá se mi že k paňácům. Jak já někdy trefím do černého...)
Z postav které se tak zasvěceně vyjádřují proti Harabinovi je možné vypíchnout třeba takového novináře Mariána Leška: V časech nejtvrdší normalizace byl docentem marxismu-leninismu na Univerzitě Komenského v Bratislavé. A takovíhle lidé budou dnes někoho poučovat o tom, co je demokracie a co není, a budou vynášet soudy nad lidmi...
Jak jsem to tušil, blog je stále na hlavní stránce, a zůstane na ní hodne dlouho. Paní Piussi je podle všeho soukmenovkyně, je třeba jí pomoct.
09. 11. 2012 | 19:13

ff napsal(a):

No a co? U nás se zavírá za pomalované plakáty!!!
10. 11. 2012 | 11:32

Yosif K napsal(a):

muromec mimo jine napsal(a):
1) Mečiar by byl pro Slovensko požehnáním, škoda, že nevládl déle, dějiny ho rozhodně jednou ošistí a taky ukáží jaký to byl velký člověk a státník.
2) Fico byl v posledních volbách zvolen téměř polovinou slovenského národa. Jakým právem tady mluvíte s despektem o "ficovsko-mečiarovském režimu"?
3) Z postav které se tak zasvěceně vyjádřují proti Harabinovi je možné vypíchnout třeba takového novináře Mariána Leška: V časech nejtvrdší normalizace byl docentem marxismu-leninismu na Univerzitě Komenského v Bratislavé. A takovíhle lidé budou dnes někoho poučovat o tom, co je demokracie a co není, a budou vynášet soudy nad lidmi...
KONEC CITATU.
ad 1) Meciar byl pro Slovensko opreavdovym privatizacnim pozehnanim - privatizoval ostosest - a UPLNE ZADARMO!!!!! Na rozdil od klausovskych poradku kde se privatizovalo za ruzne vydrazene ucetni ceny, za Meciara se privatizovalo na statni uver ze ketreho se odep[isovaly investice. Cili pokud si nekdo poridil treba DUSLO SALA za 400 milionu a pak behem nasledujicich 8 let tech 400 milionu ze zdroju fabriky vrazil do investic (coz se i stalo) tak mel Duslo Sala uplne zadarmo. Z hlediska ideologie privatizovat uplne vsechno co uplne co nejrychleji to byla ta nejlepsi cesta, udivuje mne vsak, ze Meciara ZA TOTO obdivuji falesni pratele proletaru a samozvani obhajci "socialni spravedlnosti". Hahahaha.....
vYSLEDEK JE SAMOZREJME STEJNY JAKO U kALUSE - NARYCHLO VYKVASENA VSTRVA VELKKOBURZOAZUIE , NAVIC BEZ ZBYTECNE ZATEZE PRIVATIZACNICH UVERU.... JAK RIKAJI U MOUNTFIELDA - "....a mame to zadarmo!!!!!!!"
No aspon vime jak by privatizovali socani v Cechach, kdyby byli u koryt misto klausovcu - nemlich jako Meciar....... JAKO ZE TAK I LECCOS ZPRIVATIZOVALI ALE nastesti pro CSSD to uniklo ocim jak proletaru tak i novinaru.....
ad 2) ..........a druha polovina naroda volila ciste pravicove strany...... takze co chete rict? Ano slovenska pravice je roztristena a oslabena privatizacnimi skandaly, levice je sjednocena pod charismatickym populustickym autokratem ale rozlozeni levice-pravice je stale 50-50.
Meciarovsky rezim se prilis opiral o mafisty a nacionalisty, meciarovsko-ficovsky rezim v tomto pokracoval, Fico ma kliku ze se obejde bez Slotovcu - vytesnil je levicovou populistickou demagogii (obdivovatel "janosika" atd atd) - no nic, kazdy je nejaky....
ad 3) Leska neznam, Fico byl ovsem take velky komunista, Meciar byl take velky komunista, Dlouhy byl komunista, Paroubek byl v loutkove strane NF atd atd - OK Leska byl docentem marx-leninismu, Harabin mozna taky. Leska neni predseda nejvyssiho soudu a netelefonuje si s albanskymi mafisty......

Realisticky vzato - albansti mafiste MUSI MIT ruzne konexe jak u soudu a policie na Slovensku tak v Cechach - byli by hlupaci kdyby nemeli...... staci se podivat na soud s Toflovou bandou - to je vsude na svete ze nejlepe se pachaji zlociny ve spojeni s policii a pokud mozno i se soudy - a vsude na svete je nejtezsi vec ohlidat policii a soudce....... - kdo je ma sledovat, kdo je ma vysetrovat, kdo je ma soudit???? Nic noveho pod sluncem......

Zlocinec a mafista s kamarady u policie a na soudech se ma jako ve vate.........
.....i v Cechach, samozrejme....
10. 11. 2012 | 16:01

jozef napsal(a):

To Yosif K

Mate v tom poslednom prispevku opat par tvrdeni v sulade s realitou /zbytok su,ako je to u Vas uz dobrym zvykom, polopravdy,hluposti a lzi/.
"Meciar byl pro Slovensko privatizacnim pozehnanim" - suhlas.
"Meciar byl take velky komunista" - kedy?
V 90-om roku bol velky antikomunista, v r.1994 a 1995 bol v mediach nalepkovany ako komunista - lebo odmietal privatizaciu,resp.ju natahoval,odkladal.Tak to bolo.
Pritom kazda navsteva zo Zapadu privatizaciu urgovala.
Hospodarstvo nemoze fungovat bez rychlej privatizacie,ak podniky su v pred privatizacnej agonii i v prvotnej a druhotnej platobnej neschopnosti.Meciar teda zacal privatizovat,podla vzoru realizovaneho uz Moravcikovou vladou,privatizoval par ziskovych a viacero zadlzenych podnikov - a zrazu sa v ociach medialnych korzarov stal zlodejom.Narodnym zlodejom.Lebo neprivatizoval strategicke podniky,lebo neodovzdal najkvalitnejsie podniky solventnym cudzincom ani priamo,ani cez kuponku.Odvtedy dodnes je Meciar v ociach medialnych korzarov a ich otrockyh konzumentom uz nie komunistom,ale zlodejom.
Vseobecne ocakavanie,ze koruna ceska bude stat niekolko korun slovenskych sa nenaplnilo.Slovensko dosiahlo v tomto obdobi doslova hospodarsky zazrak.

Tento Vas vyrok je teda,po vytrhnuti z kontextu,nahodou aj pravdivy.
11. 11. 2012 | 00:40

jíra napsal(a):

Pane Janečku, díky za pohotovou informaci.

Stíhat za pravdu filmařku je už fakt hrůza.
Pak kdo je kde vlastně ta skutečná lůza?

Tvorba paní Piussi mi poněkud připomíná někdejší investigativní filmy, tenkrát mezinárodní, od známého žurnalisty jménem Donal MacIntyre.
Ne vše se podaří prokázat a ne vše prokázané se podaří odsoudit či jinak potrestat, ovšem s tím ten novinář počítal a pořídil si důkazy skrytou kamerou, i když při tom tehdy skoro vždy riskoval svůj krk.

Na poněkud tristní stav soudnictví na Slovensku narazil svou zmínkou i pan profesor Přibáň v rozhovoru s panem Hvížďalou na blogu z 22.04.2012:
"Žijeme v kritické době: bude u nás poloautoritářský režim, nebo demokracie?"
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/karel-hvizdala.php?itemid=16235
Zmiňoval se tam o tom, že na Slovensku je justice ještě mnohem nezávislejší a zprofanované soudce nelze ani odvolat.

Ano, je také plně na místě takové uraženecké jednání vůči občanům spojit s případem Smetanových tykadel se samonepodjatou samosoudkyní, manželkou lídra žalující politické strany. S občanem otřesně neprávem odsouzeným jako údajně zvlášť nebezpečný zločinec i Nejvyšším soudem s prý tak vysokánskou způsobenou škodou, že kvůli ní údajně nelze uplatnit ani běžný úzus v EU tuto politickou komunikaci občanů přes bilboardy z principu nestíhat (z toho čiší: jak strašně rád by Nejvyšší soud tento úzus uplatnil, ale - to víte: krokodýlí slzy jsou krokodýlí slzy...). A přitom ten úzus by měl fungovat, i kdyby pan Smetana ozvláštnil tykadly líbezný protikorupční úsměv místního lídra ODS na velkém bigboardu... V tom doporučení EU jde přece primárně o to, ať nejsou politici trapní, musí něco vydržet a ty čisté pravda nepotrefí jako kejhající husy...
Bylo od pana Smetany pohotové, a opět názorné pro občany výmluvné, když před nastoupením do vězení osobně - jak jinak než neúspěšně - navštívil premiéra Nečase z ODS, jenž předtím i potom plamennými řečmi bojuje s korupcí všude kde... kde ho poslouchají jeho bratři v triku, kde jsou u toho novináři a kde jsou volební bigboardy s jeho ušlechtilým výrazem širokodaleko vidět...
Vůbec bych se ale nedivil, kdyby zdejší modré lapiduchy (ostatně jaké jiné) zde takové Vaše srovnání rozhořčilo a údajně urazilo jejich vybraný umělecký vkus...

A šlo připomenout i občanské sdružení Růžový Panter v Česku, které bylo odsouzeno k pokutě 100.000 Kč za to, že si dovolili jednoho vládního machra z ODS - stejného jako dotvořil pan Smetana - veřejně obvinit ze spolčení kvůli jeho nevýhodným zakázkám pro své přátele, podle soudců přece šlo jen o pár miliónků, tak jaképak spolčení...

Ale svítá na lepší časy! Aspoň tam, kde mají k Bohu prý nejblíže. Poctivec z Vatikánu, který na nekalé finanční praktiky jistého kardinála upozornil média - když snažit se vyprat to špinavé prádlo předtím doma Bohužel neprošlo -, na což upozornit prý nesmí a je to prý protiprávní, nejde sedět natvrdo, ale dostal "jen" podmínku...

Hezký den
11. 11. 2012 | 03:41

jíra napsal(a):

oprava: zdejší modré "spinlapiduchy"
11. 11. 2012 | 03:55

Trumpetatroubivá napsal(a):

To se dalo čekat, že Fico v tomto ohledu nezklame.
11. 11. 2012 | 23:23

StandaT napsal(a):

No jo, taky mají rudou justici jako my, a taky s tím neumí pohnout. Pohrobci evidentně musí vymřít. Stejně jako v politice, v byrokracii, v policii... a stejně jako u nás.

U Slováků taky platí pravidlo: jednou rudý - do smrti hajzl.
11. 11. 2012 | 23:35

jozef napsal(a):

Je skoda,ze autor rezignuje
na diskusiu,na obhajobu svojho textu,ktory je prejavom ubohosti,az patologie tejto mediokratickej doby.
Mozem len hadat,ci autor vobec ma nejaky stalejsi pristup k dezinformaciam /o Slovensku v prazskych mediach je radovo viac dezinformacii ako informacii/,ci kona nahodne,impulzivne a ci je vobec schopny o teme diskutovat,eventualne v diskusii korigovat svoje naivne pateticke,zaroven v istom zmysle protislovenske stanovisko.

Dovolim si tu takto poprosit autora: ozvite sa,vysvetlite svoju /vyznamne protislovensku/ angazovanost,argumentujte!
Rad by som potlacil neprijemny pocit z Vasej nepritomnosti ako prejav istej autorskej zbabelosti.
12. 11. 2012 | 00:53

jozef napsal(a):

To Standa T
Tak toto pravidlo kriva na vsetky nohy.Totiz ako Spanieli mali napriklad komunistu Picassa,tak aj mnoho inych narodov,vratane Cechov a Slovakov maju mnoho takych komunistov,do ktorych by hodil kamenom len pomatenec,alebo niekto podobny.
Zato pravidlo:"hlupak zostane hlupakom v kazdom rezime",tak toto pravidlo je historicky overene,nestarnuce.Zial,je to tak.Cim silnejsia totalita,tym viac "hlupakov".
A keby ste tuto svoju vetu vyslovili napriklad aj mne do oci - tak z dovodu obrany cti mnohych mojich priatelov,znamych i pribuznych,musel by som Vas vyzvat na tvrdu sebaobranu.
Teda ak by ste boli fyzicky,ci dusevne uplne fit,samozrejme /co je len hypoteza/.
12. 11. 2012 | 01:10

Oslýk stále otrávený napsal(a):

Jozef:
Přesvědčil jste mne, že situace na Slovensku je opravdu hrozná.
Už tam máte i 99 Pragováků.
12. 11. 2012 | 08:55

vitjanecek napsal(a):

Milý Jozefe i další z těch, kteří útočíte, líbí se mi, že moralisticky opakovaně požadujete po autorovi diskusi, obhajobu a odpovědnost za vlastní text a reakci na různé invektivy, skrývaje se přitom za anonymní identitu. Člověk, který nevnímá tuto kontradikci je součástí problému a současně jeho názornou ilustrací - v tomto smyslu tedy děkuji za všechny příspěvky tohoto typu.

Můj text není ani trochu protislovenský, je oslavou slovenské kultury, konkrétně filmové - v Čechách například takto pronikavý film nevzniknul, přestože problémy s různými typy mafií ve veřejném životě máme v nemenším měřítku (byť právě soudy jsou na tom pravděpodobně lépe než na Slovensku).

Můj text je jen cestou k samotnému filmu, jehož shlédnutí všem vřele doporučuji, neboť jeho poznávací hodnota i inspirace jsou mimořádné. Těžko říct, jestli i takto pronikavé dílo něco může změnit, ale alespoň formuluje problém způsobem, který nelze jen tak snadno obejít nebo marginalizovat.

Sesuv a rozklad různých veřejných institutů, kterému čelí Slovensko stejně jako Česká republika dnešních dnů, je stavem, který se s odstupem třeba ukáže jako dosažení dna, od něhož se budeme nadále odrážet s novou zkušeností, jakož i bohužel zátěží. Věřím, že na Česko-Slovenské či Slovensko-České ose leží stále mnoho inspirace, jak ostatně dokazuje film Zuzy Piussy.
12. 11. 2012 | 20:08

kapucin napsal(a):

u nás je to stejný,vyvolení si rozdělujou mezi sebou funkce , nejsou to už soudci ale úředníci třesoucí se strachy aby po vypršení jejich funkce se napíchli do další, jen aby nemuseli soudit, to je pod jejich úroveń, nebyl by čas na golf a jejich podřízený jsou buď chovný nebo tažní
16. 11. 2012 | 16:37

anonymous napsal(a):

>> "drzou kamerou“ a pečlivou montáží buduje pevný obraz, ze kterého mrazí.

Ano, mrazí, docela mě mrazí z toho, jak je ten obraz manipulativní, bez důkazů, plný drbů, lístočků, nevyjasněných úmrtí a to mají být argumenty autorky nebo jedné strany sporu. A takovýmto argumentům jedné strany sporu je Slovenskou televizí poskytnuta podpora masovou medializací. To chápu jako problematické.

V disciplinárních řízeních nevíme, oč jde, ale je nám řečeno, že si máme myslet, jak jsou špatné. A mě je celkem jasné, proč jsou tito soudci odsuzování. Protože tvrdí věci, které jiné nebo celou justici poškozují a nemohou tato tvrzení nijak dokázat. Je svoboda projevu, ano, lze vyjadřovat beztrestně i velmi kritické hodnotící soudy, ale vždy na základě faktů, nelze za svobodu projevu považovat výroky, které jsou lživé a zasahují do osobnostních přáv. Obvzlášt by to měli vědět soudci a dodržovat to, protože jsou zavázáni jednat tak, aby neznevažovali justici, a to i v osobním životě, to je jim zákonem daná povinnost, aspoň v českém právu.

A dále je samozřejmě problematický přístup autorky k osobám, s kterými dělá rozhovory. Harabina se ptá, o čem má vlastně dokument o justici točit, ale ne proto, aby k tématu přistupovala nezúčastněně a zodpovědně. Prostě ho jen obelhává, protože její dokument má jasný cíl už dopředu, nikoli zjistit, jak to je, ale prosadit předem připravený pohled.
Kamera je často jakoby skrytá, ale není jasné, jestli byla skrytá. Další silně manipulativní prvek. Natáčí-li někoho skrytou kamerou, aniž by k tomu bylo nějaké zdůvodnění, divák automaticky vnímá danou osoby jako toho špatného, co něco skrývá. Přitom ve skutečnosti to tak vůbec nemuselo být a autorka se možná záměrně na souhlas s natáčením ani neptala. Nevíme. A poslední scéna, za kterou je Piussi žalovaná, je vyloženě hnusná, takový hon na někoho, kdo zcela evidentně má být záměrně vykreslen ve špatném světle a jestliže tato paní, která zcela právem nechce se vyjadřovat nějakým filmařům a je to právo každého člověka, je takto pronásledována. K lide je obvzlášť v dokumenu potřeba přistupovat s respektem, slušnost a právní rámec tomu také dává autorizace danou osobou. Pokud by slo skutečně o nezávislost a kvalitu justice a autorka to téma pojímala bez manipulací, nad osobními zájmy, neměla by možná žádný problém vyjádření získat.

A na podporu anonymního vyjadřování na internetu, a protože i na FAMU hrozí za názory vyhazov a problémy, pokud nekdo nepapouškuje, to co pedagogické politbyro hlásá, nepodepíšu se ani já.

Z. Piussi mi je jinak sympatická. viděl jsem ji třeba na koncertě její sestry s kapelou Živé kvety, kde křtila CD tak, ze si ho strčila pod minisukni a počůrala, to mě docela pobavilo, ale jestli nechce dodržovat určitá pravidla a etiku investigativní žurnalistiky, měla by se raději věnovat uměleckému dokumentu a nikoli politickému.
22. 11. 2012 | 14:42

vitjanecek napsal(a):

Také jsem byl také na křtu CD Živých kvetou, kde Zuzana Piussi předvedla performance vypadající jak je popsáno a to za pomoci uschované lahvičky. No a v tom je ten rozdíl mezi realitou a textem odvážného diskutéra - nejen v tomto bodě.

Jdu sem ale hlavně proto, abych případné zájemce upozornil na pozoruhodný text k tématu od Hynka Baňoucha:
http://jinepravo.blogspot.cz/2012/11/hynek-banouch-zive-kvety-aneb-slovenska.html
26. 11. 2012 | 22:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy