Univerzity některé své "nemoci" vytěsňují - a tak je neléčí
Když tato vynikající debata koncem května vznikla, přišlo mi líto její záznam sdílet relativně krátce před prázdninami, kdy mají lidé z akademické sféry, kde může rezonovat nejvíc, jiné starosti. Nečekal jsem však, že události dozrají až do takové míry, že nastolené téma nabyde rozměru "current affair".
V květnu samotnou debatu na půdě fakulty hostil spolek FFabula, jehož členové nedávno předtím otevřeli kauzu plagiátorství prorektora Kováře a Marek Jandák také oba vzácné hosty - Jeffreyho Bealla a Václava Štětku - uvedl. Václav Štětka se po čtyřletém výzkumném pobytu na univerzitě v Oxfordu rozhodl v roce 2013 přijmout nabídku od Fakulty sociálních věd UK - aby se svým evropským věděckým záběrem a robustní publikační činností pomohl jejímu dalšímu vzestupu a rozvoji. Své nasazení prokázal, ale po třech letech mu nebyla prodloužena smlouva a vrátil se zpět do Velké Británie. Mimo svých vědeckých aktivit totiž rozkrykl poměrně rozsáhlou publikační praxi v tzv. predátorských časopisech, krytou z vedoucích pozic. Jedna z aktérek této kauzy, Alice Němcová Tejkalová, která v predátorských časopisech opakovaně publikovala, se o něco později dokonce stala děkankou této fakulty a právě v tyto dny se ještě snaží Václava Štětku dále napadat a dehonestovat. Václav Štětka komentoval "čínské kauzy" i spolupráci Univerzity Karlovy s firmou Home Credit, což děkanku místo věcné reakce vedlo k protiútoku. Zřejmě z Parlamentních listů i dalších zdrojů vyrešeršovala, že některé konference či publikace, kterých se účastnil také Václav Štětka, sponozorovali Sekyra Group, či že je v Economii členem Rady pro redakční nezávislost (která hlídá nezávislost obsahu media vůči vlastníkovi), což jí vedlo k aktuálnímu podání podnětu k etické komisi proti Václavu Štětkovi - neboť i on spolupracuje s "kontroverzními podnikateli"...
Univerzity získaly v moderní společnosti poměrně bezrozpornou pozici zdroje autority a etalonu standardů nejen v poznání, ale i v řadě dalších společenských oblastí - včetně etiky. Pozice "univerzální autority" je ale z povahy věci nesamozřejmá a každodenní praxe i v posledních měsících vybublávající kauzy ukazují, že jde o dynamické pole plné zápasu o povahu věci, často i vzdálené optimální představě soupeření argumentů a idejí. Právě toto jsme se také snažili ukázat i ve filmu Univerzity a svoboda, jenž mimo jiné ukazuje hořký konec tzv. Beallova seznamu, který na globální úrovni otevřel některé problematické aspekty spojení vědeckého publikování a financování vědy.
Zde sdílím záznam hodinové debaty Jeffreyho Bealla s Václavem Štětkou, kde se podařilo vedle vzácného setkání i hutně promyslet řadu problémů univerzit, o kterých oba muži vědí své... Diskuse je pouze v angličtině, bez českých podtitulků.
Film UNIVERZITY A SVOBODA (ČR 2019, 70 min) je on-line zde: