Češi jsou hodným a milým národem, jen mě zlobí, jak málo odpovědně se staví k volbám. S železnou pravidelností volí vlády, na jejichž činnost pak musejí finančně doplácet. Jen pro ilustraci: za vlády „rozpočtové odpovědnosti“ stoupne veřejný dluh řádově o 35 000 Kč na jednoho obyvatele.
V minulosti byl Kypr charakterizován jako země „ovcí a koz“, což nevěštilo žádné „růžové zítřky“. Kypřané na počátku 60. let řešili problém, čím se vlastně jeho obyvatelé budou živit. Celonárodním konsenzem rozhodli, že se budou orientovat na turistický ruch. K jejich smůle pojalo obdobný „nápad“ Španělsko, které se chtělo stát Floridou Evropy a pozadu nechtělo zůstat ani Řecko Itálie a Portugalsko. Kypřané v této konkurenci obstáli, ale jen s „odřenýma ušima“. Začínají proto hledat dalšího „živitele“, jímž se stal bankovní sektor. Kypr se stává daňovým rájem s korporátní daní ze zisku v řádu 10%, jež jde účetními kouzly snížit prakticky na nulu. Na Kypr se následovně stěhují desetitisíce firem ze zemí EU, které jej využívají jako své „daňové“ sídlo. Kypr se tak stává trnem v oku EU a je zapsáno na černou listinu daňových rájů.
Více než 15 let se zabývám obchodem se zahraničními nemovitostmi. Co mě překvapilo je, že Korea Airlines nabídli za 44 % akcií ČSA státnímu Českému Aeroholdingu 2,64 milionu Eur a tato cena byla českou vládou označena za odpovídající. Jen pro ilustraci: nejluxusnějším developerským projektem v Dubaji je dnes Al Barari. Vily jsou dokončené jen v hrubé stavbě a jejich ceny se pohybují od 12 do 17 mil AED (tedy od 2,5 do 3,5 mil Euro). Dokončené a plně vybavené luxusní vily se prodávají od 5 mil. Euro výše. Jinými slovy Korejci za svůj podíl v ČSA nabídli cenu rovnající se hrubé stavbě luxusní vily, nebo poloviční cenu dokončené a plně vybavené vily v Dubaji.
(k zamyšlení: jak motivovat Čechy, aby nevolili hlupáky?)