Proč jsou bohatí mezi sebou mnohem solidárnější než chudí?

09. 04. 2013 | 14:58
Přečteno 21495 krát
Nejnovější události na Kypru ukázaly solidaritu bohatých. Včas dostali od svých kyperských kolegů echo, aby své peníze z ohrožených bank stáhli. Vím, že jim byla tlumočena prosba, aby tuto informaci dále šířili mezi sebou. Jako bonus dostali od kyperských bankéřů možnost vyzvednout si své peníze na pobočkách v Moskvě a Londýně, přestože jejich „ostrovní matky“ měly už tou dobou dávno zavřeno.

Položil jsem si otázku, čím to je, že bohatí jsou mezi sebou mnohem solidárnější než chudí?

Je vyšší solidarita bohatých dána tím, že jich je méně a mohou se více osobně poznat? Je dána tím, že navštěvují stejné univerzity? Bydlí ve stejných čtvrtích? Jsou členy týchž společenských, golfových, tenisových a jachtařských klubů? Zvyky, tradicemi, výchovou? Společnými ekonomickými zájmy?

A teď pojďme k nám domů, k levici, která by měla hájit zájmy „dolních 10 milionů“. Prezidentské volby ukázaly, že levici sjednotit lze. Nicméně levicové strany, Zemanovu výzvu vytvořit jednotný středolevý blok i pro parlamentní volby, okamžitě zamítly. Ukazuje se, že levicové strany jsou mezi sebou mnohem „rozhádanější“, než by se povrchnímu pozorovateli zdálo. Nechci být špatným prorokem, ale nedokážou-li tyto strany vytvořit jednotný blok před volbami, po nich to „mávnutím kouzelného proutku“ dokážou?

Z jiného soudku: lékaři i učitelé se cítí platově nedocenění, a přestože jsou obě profese vysokoškolsky vzdělané, nejsou schopny se domluvit na společné stávce, v níž by jedna profesní skupina podpořila druhou. To samé platí i pro vzájemnou podporu mezi zaměstnanci vědy, školství a kultury. Bohužel, příliš se nedaří ani spojení občanských iniciativ.

Jak si laskaví čtenáři vysvětlují skutečnost, že bohatí jsou mezi sebou mnohem solidárnější než chudí?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Co takhle? napsal(a):

Protože chudí jsou většinou líní, hloupí, závistiví a sobečtí. Bohatí ne. Proto jsou nakonec bohatí. Jednoduché.
09. 04. 2013 | 15:01

Pecka napsal(a):

S těmi lékaři a učiteli je to blbý příklad. Pokud země bude fungovat stylem kdo více nahrabe, vyhádá, ukradne, má... a pokud budeme pěstovat solidaritu jak si na úkor společnosti nahrabat, končí to zle.
A když solidarita a spolupráce, proč nevyzvete IT odborníky, právníky aby ze svých milionových zisků dali kolegům s VŠ vzděláním- učitelům
09. 04. 2013 | 15:04

razdva napsal(a):

Co takhle?
Ale jděte! Nemůžete všechny soudit podle sebe a své rodiny.
09. 04. 2013 | 15:10

smutný napsal(a):

Proč se mafie dokáže sjednotit když jsou ohroženy jejich kšefty?? Jinak proti sobě bojují.
09. 04. 2013 | 15:11

neo napsal(a):

Možná tak, že maj plnou hubu solidarity jen dokud se to netýká jejich šrajtofle. Solidaritu si představují jaksi povinnou a to jen z kapes těch ostatních. Jakmile dojde na solidaritu, která se týká jich osobně, tak couvaj. Může tam být i kus sobectví a závisti. Když je nikdo nepodpoří, proč by to děllai oni. Když jim nikdo nic navíc nedá, proč by to měli přát jiným....
09. 04. 2013 | 15:11

smutný napsal(a):

Bohatí jsou v dnešní době bohatí především proto, že jednají bez skrupulí, nemilosrdně a sobecky. Jsou určitě i vzácné výjimky. Ne všichni na to máme žaludky.
09. 04. 2013 | 15:15

Odpověď na otázku napsal(a):

Autor sám sobě odpovídá ve třetím odstavci. Bohatí lidé jsou spolu solidární, protože:
- jich je méně a mohou se více osobně poznat
- navštěvují stejné univerzity
- bydlí ve stejných čtvrtích
- jsou členy týchž společenských, golfových, tenisových a jachtařských klubů
- protože mají společné ekonomické zájmy
To je myslím celkem dobře známo a zdokumentováno.
O zvycích, tradicích a výchově bohatých nic moc nevím, možná to tím je, možná ne.

Srovnávat to s politickými stranami je myslím uhozené, a tahat do toho levici a pravici je myslím úplně mimo (všiml si autor, co se děje poslední 3 roky ve vládě s historickou většinou?). Učitelé pochopitelně nemohou být solidární s lékaři, protože politik (který je na výplatní listině superbohatých) jejich situaci vtělí do falešného dilematu "my rádi přidáme lékařům, ale na učitele už nezbude".

"Rozděl a panuj" to nazvali Římané - superbohatí využívají nastrčených politiků a jejich her na levici a pravici, aby těch "dolních 10 milionů" rozhádali, rozdělili a vykastrovali. Pravice hraje na falešné představy a dojmy těch méně chudých, že je "závistivá levice chce potrestat za úspěch", zatímco levice méně chudé staví do role parasitů a superbohaté stejně nezdaní. Ve výsledku pak všechno stejně zaplatí jen nižší a střední třída výměnou za to, že někteří vyvolení ze střední třídy jsou připuštěni k lizu a mohou si taky na chvíli smočit.
09. 04. 2013 | 15:16

razdva napsal(a):

Autor:
Jak píšete - to jedno procento se mezi sebou osobně zná, jsou zvyklí spolupracovat. Zvlášť co se poslední dobou stalo nejvýnosnějším podnikáním odírání státu a parazitování na zbytku společnosti.
Jinak, že se nedokážeme domluvit a naopak se necháme velmi, velmi snadno rozeštvat, je fakt. Nevím, co za tím je. Vliv médií, která má pod palcem pravice? Nějaká postrevoluční kocovina nebo "vrozená" hádavost, lenost a poraženectví? Když se našštvou Bulhaři, vláda do týdne končí. Když se naštvou Češi, poperou se mezi sebou a vláda se směje.
09. 04. 2013 | 15:24

Joe Ratata napsal(a):

Autore
Tohle je opravdu,ale opravdu nebezpečný článek!
Vždyť Vy,člověče,vyzýváte obyčejné,hloupé a líné lidi k zakládání a podpoře profesních sdružení,ba i odborů a s takovouto spojenou silou vyděračsky prosazovat svoje zájmy.
Představte si,kam by to vedlo,kdyby se třeba uklízečky domluvily a prostě za 8 tisíc hrubého měsíčně prostě nepracovaly.
Takové zdivočelé odboráře by pak,jak zcela správně píše Yozif K,odpovědní bohatí,kteří jim dávají práci,museli pro výstrahu fyzicky zlikvidovat.
Vždyť kam by to vedlo?
Každý hloupatý dělníček od pasu by pak chtěl tolik peněz,aby to stačilo na slušné živobytí,jednou za 3 roky nejlevnější dovolenou u moře v Bobione a dokonce snad i na studia pro svoje děti,které by pak nechtěly zařezávat u pasu jako rodiče.
A kdo by pak pracoval?
Všichni by pak chtěli být generální ředitelé,nebo v horším případě inženýři,nebo vysoce kvalifikovaní servismani a těm by se určitě nelíbilo pracovat za dvacetinu platu přiblblého zbohatlického synka.
Produkovat vysoce kvalifikované lidi si ekonomika ČR rozhodně nemůže dovolit,když už se odpovědné pravicové vlády solidárních bohatých rozhodly,že zde budou montovny s levnou pracovní silou.
09. 04. 2013 | 15:26

xx napsal(a):

Jestli to nebude tím, že celé levicové hnutí drží při životě především negativní emoce, jako je závist, nenávist a sobecká touha po lepších životních podmínkách na úkor druhých.
09. 04. 2013 | 15:34

Pepa Řepa napsal(a):

Protože my-bohatci, ktreří nevíme co s prachama-jsme dobráci od kosti a nezávidíme.

Nepůjčil by mi někdo pětikilo?
Do patnáctýho.
09. 04. 2013 | 15:35

razdva napsal(a):

xx:
Ne, ne, tím to není. Zkus hádat znova.
09. 04. 2013 | 15:36

Pepa Řepa napsal(a):

Co takhle? napsal(a):
Protože chudí jsou většinou líní....
-----------------------
překonám lenost a jdu se pomodlit.
Za co?
Aby ta Vaše koza chcípla.
09. 04. 2013 | 15:40

xx napsal(a):

Pepa Řepa: jasně že jo, kolego. Ale patnáctého vrátíte 750, jinak přijdete o ruku.
09. 04. 2013 | 15:40

Pepa Řepa napsal(a):

Nás-chudých na duchu-se to netýká.
09. 04. 2013 | 15:44

Dagmar napsal(a):

Proč jsou bohatí lidé mezi sebou solidární? Protože mají miliardy přirozených nepřátel - chudé lidi. A pak špatné historické zkušenosti...
09. 04. 2013 | 15:47

Kelt napsal(a):

Osobně jsem přesvědčen o tom,že autorem položená otázka evokující solidaritu u bohatých je něco,co u této kategorie se vyskytuje asi tak často jako kurděje u převozníků na Berounce.
Solidaritu lze definovat na příkladu sbírky na nájemníky ve Frenštátu p/R.
Varování uživatelů daňového ráje na Kypru mezi sebou není přece solidarita,to je snaha zachování druhu v kontextu Darwinova učení.
09. 04. 2013 | 15:49

xx napsal(a):

Dagmar: díky za potvrzení mé domněnky, že levici tmelí negativní emoce.
09. 04. 2013 | 15:49

Viola napsal(a):

No protože asi na to mají, že.
09. 04. 2013 | 15:50

český maloměšťák napsal(a):

Pokud by informace o chystaném zmrazení a zdanění depozit nebyla exkluzivní - tedy směrem k vybraným jedincům / a právě že to, jak se ten výběr...mnohdy zcela spontánně - děje, docela dobře autor v popisu třídění společnosti na chudé a bohaté popsal/, ale dostala by se i k těm dole, nebyla by to již využitelná exkluzivní informace , ale poplašná zpráva, která by navíc znemožnila provést adminstraci celého problému bez velké paniky, pokud by ji neznemožnila vůbec.
Ostatně podobné mechanismy fungovaly i v procesech vytváření kapitalistické třídy z mocensky tradičně ambiciozních leč nemajetných postsocialistických vrstev zde - v Kraďákově....kdy probíhaly procesy opačné těm na Kypru - kdy se tedy exkluzivně pomocí tkzv. bankovního socíku bankovní konta generovala, nikolivěk vyváděla / to až později, kdy bylo nutné utéct před dohledávajícími orgány, pokud tedy projevily nějakou iniciativu/.
Kdy bylo velmi těžké , aby začínající instalatérská či stavební firma , neřku-li farmář...získali úvěr dokonce i na lichvářský úrok. Ale kdy různé zájmy provázané spolky získávaly na ksicht a za hubičku úvěry, o kterých se dopředu vědělo, že nebudou nikdy splaceny /velká část z nich skončila v tkzv. konsolidační agentuře, která hlavně zkonsolidovala tyto mafijním způsobem vygenerované struktury/. A nejen úvěry, ale často i závazky státu podílet se na případných nákladech při řešení externalit.
I takovým způsobem tedy probíhala prvotní akumulace kapitálu...podobným té kyperské částečné, selektivní deakumulaci, respektivve reakumulaci.

Tedy opět jsme u té kolébky téměř všeho zlého, co z demokracie dělá taškařici...u asymetrie ve sdílení informací, kdy exkluzivní informace samozřejmě křiví nejen společenský, ale velmi často i ekonomický systém - protože oslabuje koknurenční prostředí a demotivuje, popřípadě navádí k mnohdy až zločinným praktikám.

Všímejte si v realu ale třeba i v politice, kdo je proti posilování symetrie ve sdílení informací /aniž by to bylo možno obhájit např. ochranou knowhow, intimity popř. strategickým zájmem apod./ - a sami dříve či později zjistíte, kdo stál, stojí a pokud se nic nezmění tak i bude stát....za většinou trablů vašich, kolektivu, podniku, organizace, společnosti.

Mimochodem takto se vytvářejí mafie - exkluzivní mocenské postavení, exkluzivní informace, exkluzivní přístup směrem dovnitř struktur jinak deklarujících se jako otevřené, exkluzivní kriteria pro vstup dovnitř mafijní struktury, exkluzivní solidarita daná společným zájmem založeným na exkluzivním přístupu k exkluzivním ziskům.....
Poráží je otevřenost , průhlednost a snadný přístup k informacím plus pravidla, která jsou nezpochybnitelná.
09. 04. 2013 | 15:51

xx napsal(a):

Kelt: a co když Keller zaplatil silnici do vesnice kde má chalupu ? Je to projev solidarity nebo jen jako sobectví a chamtivost. Je to těžké rozhodnout, zejména když si uvědomíte že tam lítá vrtulníkem nebo přijíždí velkým ofroadem, takže rozbitá silnice by mu mohla být docela ukradená.

Ale asi v tom přecijen bude sobectví. Bohatí přece nemohou být solidární s chudými jinak než donuceni násilím. Jinak to přece nejde. To by byl rozvrat samého myšlenkového základu levicové ideologie, pomyslet na něco takového, jako je projev solidarity zbohatlíků jako je Keller. To by byl konec civilizace jak ji známe. Katastrofa.
09. 04. 2013 | 15:54

zajíček8 napsal(a):

No, levičák by to druhému levičáku určitě neprozradil, že? Zapomněl jste na měnovou reformu Tondy Zápotockého, kdy lidu tvrdil , že se nic neděje a správně informovaní kovaní partajníci utráceli jako diví.
09. 04. 2013 | 15:56

razdva napsal(a):

xx:
Díky za potvrzení mé domněnky, že jsi intelektuálně poněkud slabší. Koneckonců Thatcherová taky moc rozumu nepobrala a jak daleko to dotáhla s pouhou umanutostí, že jo.
09. 04. 2013 | 15:57

leucin napsal(a):

Bohatí jsou ti chudí,co si to nenechali líbit na sobě dotlačitse k tomu být chudý.Chudými jsou v prvé řadě ti co si to nechali líbit a mnohé jiné,cokoliv,ač věděli,že to není pro ně dobré.V prvé řadě bohatí věděli,že musí dělat to-práci takovou - co k penězům vede,za každou cenu.Znali cestu k penězům,ctili je nade vše,chtěli je mermomocí. Chudí byli ajsou ti smířliví,tolerantní,korektní,slušní,smíření,přizpůsobiví,mnohé z nich ani peníze nelákaly nadevše i vůbec.Ve všech případech to ale nebylo hlavně a jenom Odvážnému štěstí přeje.Byla to systémová vlastnost. Nová vlastnost -nového systému. Byl vůči penězům nehlídaný,propustný v řadě míst.Tam čekali připravení doslova s náklaďáky na peníze. Kombinací kuponky,převzetí hmotné zodpovědnosti s funkcí a úvěry nebylo možné zabránit rozhodnutým stůj co stůj mít ty prachy vůbec jakkoliv.Museli se k nim dostat,tak jako každý projde nezamčenými dveřmi,kdo zná kliku u dveří.Azamčenými pakliže má od nich klíče.Myslím si,že to nebyla solidarita hlavně mezi bohatými,ale mezi neosobním systémem a bohatými.A nesolidarita chudých mezi sebou ve smyslu,že nikdy je ani ve snu nenapadlo se bránit kolektivně nebo účinně,prostě chtěli být také často individualisty.Někteří lidé,tísněni nemocemi,rodinnou situací na vybranou asi neměli vůbec.Ti byli rádi za cokoliv.Někdy i naopak,právě tito.
09. 04. 2013 | 15:57

Dagmar napsal(a):

xx

Jasně, strach je lepidlo!!!

No, ale jestli se vám vejšplecht v 15:47 nelíbí, navrhuji jiný:

Proč jsou bohatí lidé mezi sebou solidární? Protože jsou solventní a solidaritu si řádně zaplatí :-)
09. 04. 2013 | 16:02

razdva napsal(a):

xx:
To ta sociologie sakra vynáší! Člověk by čekal, že je to taková intelektuálština k ničemu, a on Jan Keller postavil silnici pro svou vesničku!
09. 04. 2013 | 16:03

xx napsal(a):

razdva: máte recht, ještě jsem zapomněl na škodolibost jako další signifikatní emoci levicového hnutí.
09. 04. 2013 | 16:08

aga napsal(a):

Nezlobte se, autore, ale to je tak hloupoučký eintopf, až to zaráží.

Jaká solidarita, proboha? Bohatí i chudí se spolu okážou spřáhnout, pokud je to pro ně výhodné, a pokud tomu nebrání nějaké - většinou iracionální - překážky (jako náboženství, ideologie, rasismus, nacionalismus atd. atp. - stejně tak ovšem tyto faktory mohou být součástí oné "solidarity" - např. mafie nejčastěji stmeluje rodinný a národnostní princip, který často sahá za hranice původních národních států). Důvody, které uvádíte, a které vyplývají z "členství" v klubu bohatých, spojují bohaté jen do té doby, dokud s nimi nekolidují.

Motat do toho politické strany, levici a pravici je - jak už bylo výše řečeno, zcela mimo.

Chudí se až dosud dokázali spojit jen na základě silných ideologií - ať už náboženských nebo politických. A to je ještě otazné, jestli to celé neinspirovali a nezorganizovali někteří bohatí jako nástroj jejich ovládnutí a zbraň proti jiným bohatým.
09. 04. 2013 | 16:09

český maloměšťák napsal(a):

Momentálně se dostavuje nejdražší soukromý chodník, pořízený za veřejné peníze ve Střední Evropě...a sice přivaděč k obchodnímu centru Nová Karolína.
Kdy již byla kvůli tomuto ryze soukromému zájmu zadotovány pozemky, přesunuta tramvajová zastávka.
To je naprosté obrácení solidarity naruby.

Tuším, že celou tu taškařici úvěruje na straně byznysu JPM.
No a na straně hlupáků - daňových poplatníků je to banda socodesáků z radnice - která je takto s JPM a developery solidární.

Ha, ha, ha......:(

Prej závist...a ono to je obyčejná vychcanost a šizuňkbyznys.

Jo , jo - je třeba si " investory" hýčkat.
Jinak by odešli do Somálska.
09. 04. 2013 | 16:11

Pecka napsal(a):

Naprosto zavádějící a lživý článek.
To by autor koukal jak si umí nepřizpůsobivbí vzájemně poradit jak očurat zákon a získat sociální dávky. Nebo jak se všichni důchodci masově odhlásili 1.ledna na jeden den z důchodu.
.
A pann Stejskal promine, ale všichni kdo na ten blud a manipulaci Klímovi skočili a diskutují tu o tom nesmyslu, jsou hodně velcí .......
09. 04. 2013 | 16:12

razdva napsal(a):

xx:
Moje škodolibost je naprosto individuální vlastnost. To je jako kdybych pravičákům en bloc připisoval hloupost jenom kvůli vám.
09. 04. 2013 | 16:12

katango napsal(a):

Pane autore, mně to, co popisujete, nepřipadá ani tak jako solidarita, ale jako trestný čin.
09. 04. 2013 | 16:13

entingdf published napsal(a):

Oni jsou totiž chudí nejen materiálně, ale především duchem
09. 04. 2013 | 16:13

Silvie napsal(a):

Dagmar
Souhlasím.
Přesně proto, co jste napsala v prvním příspěvku.
Protože v chudých vidí třídního nepřítele.

Bohatý potřebuje ostatní bohaté proto, aby udržel chudé na uzdě. Jeden bohatec si těžko prolobuje jemu konvenující zákon, skvadra bohatců si prolobuje cokoliv.

Jakákoliv charita miliardářů je jen maličkým odpustkem za to, jakým způsobem a na čí úkor vlastně zbohatli.
Spekulanti na burzách, bankéři, majitelé nadnárodních firem, hazardu atd. - ti všichni bohatnou jen díky tomu, že pořádně odrbávají své zaměstnance nebo klienty a získávají nespravedlivé výhody díky klientelistickým vazbám na politiky.
09. 04. 2013 | 16:13

Pecka napsal(a):

A ještě dodám- lúza zase dostala příležitost si zanadávat na bohaté, tak se s chutí chytila příležitosti.
Autor se směje až mu břicho praskne
09. 04. 2013 | 16:14

razdva napsal(a):

xx:
Jako by tu nebyla taky Pecka...
09. 04. 2013 | 16:14

aga napsal(a):

A mimochodem, to, že funguje takováto "solidarita" mezi bohatými (a ta správná otázka nezní, proč jsou "solidární", ale proč jsou vůbec bohatí) je důvodem, proč nemůže fungovat EU na nějakých skutečně demokrartických principech. Bohatí si vše upečou sami mezi sebou, a jen dětinský naiva nebo placený propagandista může tvrdit, že z toho bude mít upozaděný lid nějaký užitek.
09. 04. 2013 | 16:16

Silvie napsal(a):

Katango

Přesně tak.
Kyperští občané by měli podat trestní oznámení na všechny politiky, kteří si ještě před vypuknutím skandálu v tichosti stihli odklonit svoje vklady.
09. 04. 2013 | 16:17

jozka napsal(a):

Tak takhle se pozna, ze jsou solidarnejsi? Tohle asi nebyl nejsilnejsi autoruv mentalni vykon. Oni si to mezi sebou reknou totiz i ti chudsi, kdyz se o tom dozvi. Tusim, ze v novinach pak pisou o runu na banku.
09. 04. 2013 | 16:18

Kelt napsal(a):

xx,
a vedle cedule označující tu vesnici stojí panel,kde pod fotkou v nadživotní velikosti Kellera je skromná připomínka vyvedená v plastickém písmu,že tato silnice stojí díky sounáležitosti s chudými této vesnice.
Šalom.
09. 04. 2013 | 16:19

Antroid napsal(a):

Obvykle je zavádějící stavět generalizující hypotézy na základě poměrně malého množství lokálních údajů. Myslím, že by nebyl problém najít řadu protipříkladů.

Pokud přesto na tuhle - řekněme - odvážnou hypotézu přistoupíme, pak lze snadno vyslovit domněnku, že bohatí se mnohem častěji solidarizují s ostatními- formou daní a odvodů. Chudí jsou naopak zvyklí pomoc přijímat anebo si o ni hlasitě říct.
09. 04. 2013 | 16:20

HHHHHHH napsal(a):

protože komunisti nejsou levice ale kapitalisti naruby
09. 04. 2013 | 16:21

Silvie napsal(a):

Pecka
Ti důchodci udělali jen to, co dělají naši politici celých 23 let a využili díry nekvalitního zákona, za nějž je zodpovědný politicky Kalousek.
To, že jim právě tenhle ......(cenzurováno)zodpovědný za miliardové tunely , vyhrožoval trestním stíháním, je drzost na druhou.

Krást v tomhle státě bez postihu je totiž výhradní výsadou politiků a bohatých (těm se i velkoryse odpouští stamilionové dluhy na daních, na našince za jízdu načerno pošlou smečku hladových exekutorů).
09. 04. 2013 | 16:21

aga napsal(a):

PS

To, ře spolu dokáží být solidární i chudí (a tady jde o skutečnou solidaritu) dokazuje například osmihodinová pracovní doba a nejméně 4 týdny placené dovolené. Bohužel, kartely bohatých už si našly způsob, jak rozložit i tuto solidaritu.
09. 04. 2013 | 16:24

český maloměšťák napsal(a):

"...Proč jsou bohatí lidé mezi sebou solidární? Protože jsou solventní a solidaritu si řádně zaplatí :-) ..."

O.K.
jen bych dodal, že velmi často si to zaplatí z cizího.

Stohy jmen tkzv. pravicových jestřábů z republikánské strany USA lze dodat - kdy jsou přilepeni na vládní peníze.
Ono ale i takový W. Buffet rád přežvejkne dolárky garantované vládními programy.
-----------------
Takový xx / a další individua/je ale schopen argumentovat tím, že bohatí platí vysoké daně a tak mají nárok na nadstandardní čerpání peněz daňových poplatníků.
Což je samozřejmě nesmysl , který je naprosto v rozporu s tím, jak je historicky koncipován stát a jaká má být úloha jeho institucí.

Spojení na základě společného zájmu je nejsilnějším spojením a pokud je toto spojení vyjádřeno v rozumné, poctivé, humanistické a efektivní reakci na okolní realitu a její vývoj tak, že co nejméně lidí strádá, či má pocit, že strádá...tak je to O.K.
Nicméně vyžaduje to , aby i bohatí nebyli takovými primitivy jako je xx, který své vlastnosti /závis, škodolibost.../ implementuje a projikuje na své bližní.
O chudých ani nemluvě - ale tam to tak nevadí, ti stejně nemají díky své věčné rozhádanosti téměř na nic vliv a spojení vyhledávají ad hoc - nemají většinou to, čemu se říká povědomí o sobě coby o společenství se zájmem vyšším než je každodenní boj o přežití.
09. 04. 2013 | 16:24

Antroid napsal(a):

Pane Klímo, ve svém profilu se chlubíte, že budete čtenářům nabízet alternativy ke kapitalismu. Pamatujete si 30 let starou anekdotu, která socialismus definuje jako přechodné období na cestě od kapitalismu ke kapitalismu?

Jak jste Vy se svojí anekdotou daleko?
09. 04. 2013 | 16:26

Richard napsal(a):

zajímavá úvaha
napadá mě více možností
- lidé bohatí mají paradoxně více sociálního cítění než chudí, jejichž hlavní starostí je závist
V románu Jacka Londona, hlavní hrdina stejnojmenného díla Martin Eden, dříve chudý a neznámý, pozdějí vlivem literárního úspěchu bohatý a slavný říká: "když jsem byl chudý, nikdo mi nic nedal, teď, když mám peněz dost, každý chce platit mou útratu a nabízí mi všemožné dary, které již nyní nepotřebuji", vlastně tak potvrzuje "skutečnost", že bohatý člověk má vše zadarmo. Skoro jakoby do této situace vstupovalo Ježíšovo- špatnému hospodáři bude vzato i to málo, co dostal, dobrému přidáno(či tak nějak)
- více si uvědomují význam sjednocujících strategiích - integraci a efekt skupinové síly, snad v důsledku vyšší inteligence?
Jejich jednání tedy může být zištné s očekáváním reciprocity či nezištné jako projev empatie - soucítění vůči podobnému.
- je dost možné, že jde o vědomou strategii, jež chrání celý systém společnosti bohatých, kteří si uvědomují, že jsou pouze jeho závislými prvky. Ochranou jiného majetkem obdařeného jedince, tak vlastně chrání určitou část systému, jejíž jsou sami součástí a tím tedy, zpětně také sebe.
Pokud mezi jednotlivými členy menší skupiny nejsou zásadní rozpory, sjednocení probíhá snáze než v případě velké masy. Ta má ovšem v případě sjednocení zase větší sílu - resp. stává se silnějším zvířetem, které tuto menší část společnosti(menší zvíře) může zadupat do země, viz komunismus.
Těch motivací bude působit současně více.
Ta základní je instinktivní, lidé se v krizi sjednocují, v tomto případě lidé určité sociální vrstvy. Jakmile krize opadne, budu z nich zase soupeři.
09. 04. 2013 | 16:28

Dagmar napsal(a):

Silvie

U nás a i v jiných postkom zemích je "třída" stále ještě sprosté slovo cudně nahrazené inertním výrazem "strata". Ale na západě se stále vesele prováděly a provádějí třídní výzkumy, které potvrzují, že během posledních dvaceti let se majetková nerovnost v GB rychle zvětšuje a třídní složení společnosti se mění (typické je mizení střední třídy), aniž si toho politikové a novináři nějak systematicky všímali.

Není pochyb, že i v ČR je proces mizení střední vrstvy velmi rychlý a narůstající majetková nerovnost velmi znepokojující...
09. 04. 2013 | 16:33

aga napsal(a):

Nyní často připomínaná Margaret Thatcher dokázala, že i obrovské vzepjetí solidarity chudých je bezmocné proti mafii bohatých, která má pod palcem zdroje i moc.

Otázka nezní, proč bohatí jsou a chudí nejsou solidární, ale proč si bohatí - kromě všeho ostatního - mohou dovolit i "solidaritu" své vlčí smečky, a proč ovcím je jejich solidarita houby platná. Jedni neplatí za svou solidaritu ničím, druzí holou existencí.
09. 04. 2013 | 16:34

SergioL. napsal(a):

...tak jak říká profesor Keller...v současné době jedinou dobře zorganizovanou skupinou v tomto státě je horních deset tisíc. Je to dáno historicky, v roce 89 jsme si skoro všichni mysleli, že nastane ráj v české zemi...že všichni budeme mít stejné příležitosti (i když ne stejné příjmy), že brzy postavíme stát s životní úrovní jako ve Švýcarsku, sociálním systémem jako ve Skandinávii a to všechno s chutí pracovat jak ve Spojenejch státech. Tohle si na začátku 90-tek podle mě myslela většina občanstva a byl to naprosto nevídaně promarněnej potenciál tohohle státu. A dokonce, všichni ti frajírci z "prognosťáku" se tvářili, že by to jako bejt možný i mohlo...jen že si jako máme utahovat opasky... Ale co se dělo za zády občanstva, to se dozvídáme průběžně až posledních deset let. Jedinej z těch panáků, co to tady privatizovali nechtěl, aby tahle země prosperovala...jediný co ale chtěli, bylo MÍT MOC...a VLASTNIT. Takže ti naši slavní bolševici, co se zase potom vrátili do vedoucích pozic ve firmách o sobě začali tvrdit že jsou konzervativní pravičáci a jelikož nejlíp znali, jak to chodí v odborech, tak s nima byli hotoví natotata a zadupali je mírou nevídanou. No, a protože svejma estébáckejma metodama tihle kucí bolševický za posledních 20 let tomuhle národu naprosto geniálně vygumovali paměť, z Evropský unie udělali "komunistickej experiment", společnost proti sobě poštvali těma nejrafinovanějšíma způsobama a rozdrobili ji na milióny bezvýznamnejch jednotek, no tak proto tady máme ten marasmus, kterej je. Protože sme si vlastně bolševikama nechali nakukat, že odbory jsou v podstatě sprostý slovo, proto tady nikdo na hodně dlouho nedá dohromady pořádnou demonstraci a češi na sobě nechaj dříví štípat. Poslední takovou akcí byl pohřeb Václava Havla, ale to byli akorát všichni ti, co si mysleli, že se slušností a pracovitostí se v tomhle státě dá dojít nejdál.
Dlouho jsem si myslel, že lékem naší společnosti po bolševikovi je pracovat na hlubokým individualismu u sebe i u ostatních. Když jsem poznal, jak tuhle vlastnost několik hajzlů v čele státu dokáže zneužít ve svůj prospěch, prchám od slavného individualismu a vrátím se k němu, až pro něj bude příhodnější doba. Lidi by měli na nějakou těžko určitou dobu přestat pěstovat individualismus a vrátit se k sobě, začít si vážit sebe navzájem, důvěřovat si, nebát se toho že jeden je bohatší a druhej chudší nebo že dokonce někdo nemá vůbec nic. To totiž v tuhle dobu je naprosto irelevantní. Jinak se sežereme navzájem a ty nahoře z toho budou mít akorát vynikající panoptikální představení, který si zapijou CHÂTEAUNEUF DU PAPE. Je čas vrátit se ke kořenům...těsně po roce 1989.
09. 04. 2013 | 16:35

xx napsal(a):

razdva: každá vlastnost je individuální. A lidé se shodnými rysy a vlastnostmi tvoří určité skupiny. Například zastánců levicové ideologie, která velmi silně ladí právě na ty společné individuální emoce.

Víte v tom je to kouzlo. Můžete se tu vztekat, prskat, nadávat mi jak chcete. Je to úplně jedno. Levice a levicová rétorika je jasná. Je třeba svůj text naladit tak aby rezonoval s těmi vlastnostmi které jsem popsal a levicoví příznivci se mnou budou souhlasit bez vyjímky. Je to tak prosté, až to jednoho děsí.

Jenom je třeba si uvědomit, co ty lidi spojuje, to je celé. Politik ani PR specialista to ale nikdy nepřizná, je to jeho pracovní nástroj, živí ho to.
09. 04. 2013 | 16:36

Silvie napsal(a):

Dagmar
A všímat by si toho sakra měli, to máte pravdu.
Kdyby bohatí nebyli tak egoističtí a tupí, uvědomili by si, že s eliminací střední třídy podřezávají sami pod sebou větev. Je to totiž právě střední třída, která volila vždy pravicově.

Nemyslím si, že chudí nejsou solidární sami se sebou.
Právě ti nejméně majetní většinou přispívají po pár stokorunách na operace dětí, které náš skvělý "demokratický" stát hodí nemilosrdně přes palubu.
Pokud se najde podnikatel, co přispěje několika tisíci, nechá se přitom zvěčnit ještě v médiích a charitu odepíše na daních.
09. 04. 2013 | 16:40

český maloměšťák napsal(a):

Ještě mě napadl jeden fenomen.
A sice války. Ty velké - světové.
Kdy jsou bohatí solidární mezi sebou tak, že na válkách vydělají vždy většinou jen oni. / snad za Augusta šástečně vydělali všichni - zrušil daně/.
Mnohdy pak přes bankovní domy financují obě strany konfliktu - ať už ve fázi vyzbrojování, válčení či odstraňování válečných škod.
Málokdy na takto vyjádřené internacionální solidaritě bohatých vydělají chudí lidé. Aspoń tedy co se týče těch dvou skutečně

Čsp. Fortune tuším že v r. 1934 psal, že úmrtí jediného vojáka v WW2 představovalo zisk 22 tisíc USD. Přičemž pozůstalí chudí z této sumy obdrželi velmi málo - větší část z tohoto zisku plynula k těm bohatým.
Ale chudí zase na druhé sraně mají z válek prospěch v tom, že je po nich nízká nezaměstnanost a více dobrosrdečnosti a lásky - mezi nimi, rodí se více dětí, práce jde lépe od ruky ...
Války tak mají ve vztahu k chudým velmi dobrý výchovný vliv.
Jsou tak vlastně projevem dobré vůle a většího rozumu bohatých.
09. 04. 2013 | 16:41

aga napsal(a):

Všem zastáncům poctivých a inteligentních solidárních bohatých bych upřímně přál, aby jejich příští inkarnace byla třeba anglický horník nebo dělník v manufaktuře před stopadesáti lety. Či bezzemek před 250 lety. Nebo něco podobně výživného. Ony by je ty plky přešly.
09. 04. 2013 | 16:42

xx napsal(a):

SergioL.: jak typické. Za všechno můžou oni, ti nahoře, ti bohatí. Ti nám namluvili že bude ráj, ti nám vymyli mozky, okradli nás, způsobili že nejsme my chudí organizovaní, oni nás neustále rozeštvávají, oni nám sebrali odbory, oni oni oni. A my ovečky hodné a mírumilovné nikdy za nic nemůžeme, nikdy nic nezmůžeme, jsme slabé a zranitelné, hned se mezisebou rozhádáme když nám oni, ti nahoře zavelí, protože oni ti nahoře nám vymyli mozky a sebrali nám odbory a ovládli nás jako loutky, ale my za nic nemůžeme, my nic nezmůžeme, protože ti nahoře nás ovládají.

Her Gott to je ale kolotoč. Jako když se pes honí za vlastním ocasem.

Je mi vás dost líto, že se z toho myšlenkového kruhu nedokážete vymotat. Ale těžko vám mohu pomoci, protože komu není rady ....
09. 04. 2013 | 16:44

aga napsal(a):

čm

Ta válečná solidarita se rozhodně netýká všech bohatých. Jen určitých "nadnárodních" mafií. Ti bohatí a často urození, kteří do nich nebyli zapojeni, na války šeredně doplatili.
09. 04. 2013 | 16:44

neo napsal(a):

aga:

to by platilo pouze za předpokladu, že reinkarnace skutečně je a že by si pamatovali minulý život. Což je nesmysl.
09. 04. 2013 | 16:46

Richard napsal(a):

když se masy nedaří sjednotit vědomým záměrem, tak k tomu po čase dojde v důsledku insntinktivní revoluce...Pudy mas se prostě v určité chvíli vzepřou a začnou bažit po "krvi", nenechají se utlačovat donekonečna, čím větší útlak, tím nebezpečnější revoluční exploze.....
Pokud člověk nemá co ztratit, pokud mu jde o existenci, stává se velmi nebezpečným soupeřem......
Pokud současný vývoj bude postupovat dále stejným směrem, za chvíli tady máme další "škatule škatule hejbejte se"
09. 04. 2013 | 16:48

ondráš napsal(a):

Možná ten nápad na společný postup více skupin prostě nikdo nedostal. V Čechách jsou odborové svazy líné až zkorumpované. Společný postup lékařů a učitelů si moc představit nedovedu, je mezi nimi v odměňování velký rozdíl. Ale společná stávka učitelů, kulturních pracovníků a vědců je dobrý nápad. Jsou velmi podobně nedocenění a pro společnost mimořádně potřební. Obecně: takové deformace v odměňování celých skupin vzdělaných občanů jsou snad jen v ČR. Stále přetrvává od dob komančů a pravicovým vládám vůbec nevadí. Možná problém vůbec nevidí nebo si ho nepovšimly. S největší pravděpodobností jim ale tento stav prostě vyhovuje, protože česká pravice nehájí konzervativní hodnoty (právo, vzdělání), ale jen prachy a byznys bez morálních brzd a ohledů.
09. 04. 2013 | 16:48

aga napsal(a):

neo

Každý člen liského druhu s bazální empatií a nevymytým mozkem si takovou situaci dovede představit, a dovede z této představy odvodit potřebné. Tady takových ovšem příliš nediskutuje.
09. 04. 2013 | 16:49

aga napsal(a):

Richard

Nebojte, tentokrát jsou solidární a zorganizovaní bohatí dobře připraveni...
09. 04. 2013 | 16:50

ondráš napsal(a):

Ještě něco: učitelé a vědci jsou prostě v této zemi proletáři s vysokoškolskými diplomy. Moc komunistická i kapitalistická vždy využívala a využívá toho, že nás naše práce baví a neděláme ji PRIMÁRNĚ pro peníze. Kdyby teď bylo zavedeno školné na VŠ, děti většiny vysokoškoláků by nemohly vůbec studovat, protože na to jejich rodiče nemají. A hlavně: u nás se VŠ vzdělání stále nevyplácí!
09. 04. 2013 | 16:52

Silvie napsal(a):

Neo
Nikoliv.
Lidi s morálními zásadami, s neatrofovaným svědomím, skutečně věřící (nemám na mysli formálně organizovaní v církvi)dobře vědí, že jejich blahobyt není žádnou zásluhou, ale pouhopouhým štěstím a darem. A podle toho se chovají.
Tak ,jako to popsal Aga.

Nedokážu nikdy pochopit tu patologickou hamižnost miliardářů, kteří svoje peníze ani za generace nedokážou utratit a přesto se pachtí i přes mrtvoly za dalšími a dalšími.
09. 04. 2013 | 16:58

neo napsal(a):

aga:

představit ano, ale to právě pomáhá faktu, že každý vychází ze své situace.

Nepochybuji o tom, že kdybych byl nezaměstnaný 10 let, líný si práci najít, invalidní, dělník u pásu nebo třeba uklizečka či prodavačka se základním vzděláním, tak bych měl jiné názory a volil třeba i komunisty.

Také nepochybuji o tom, že kdybych byl miliardář, tak bych volil zase ty, co mně nejmíň oškubou a dovolí mi dělat si co uznám za vhodné já...

Jelikož nejsem ani jedno ani druhé, volím tzv menší zlo.
09. 04. 2013 | 16:59

Richard napsal(a):

aga
che che, krutě podceňujete nevědomí národa, jež se rovná síle přírodního živlu ....
Podle mě jsou ale i takoví, kteří si uvědomují, že začíná průser ze kterého není možné se odizolovat...
Pro mě je dobrá zpráva, že se v tomto státě začaly bránit a uplatňovat hranice, protože každý dojde až tam, kam ho sociální realita pustí, tedy v případě, že nejsou introjikovány vlastní normy jako odraz adaptace.
Podle mě nemusí dojít k revoluci, stačí, když se budou hlídat hranice, vždyť mi sami se necháváme manipulovat přes své skryté slabosti a vytěsněné potřeby, tedy neseme svou část zodpovědnosti za současný stav.
09. 04. 2013 | 17:01

xx napsal(a):

Dagmar: ten proces mizení střední třídy úzce souvisí se státem a přerozdělováním. Uvědomíte si to okamžitě, jakmile sundáte brýle politické ideologie a podíváte se na strukturu veřejných výdajů. Kupříkladu státní rozpočet ČR. Tam najdete dost příkladů toho, že stát přerozděluje více peněz bohatým než chudým. Pak ti bohatí kteří mají kontakty na státní správu, bohatnou ještě více. Chudí dostanou jen drobty na přežití a střední třída to musí zaplatit. Bohužel je proti ní neustále veden politický boj ve jménu vyššího výběru daní. Nezáleží moc na tom čím je to obaleno, jakou politickou ideologií, protože v důsledku jde všem politikům současnosti o jedno jediné. Naplnit rozpočet a přerozdělovat co nejvíce peněz. To přináší moc.

A přerozdělení k chudým nepřínáší tolik moci, jako přerozdělení k bohatým, ti pak mohou financovat kampaně. Chudí se politikům na bilboardy nesloží, i když dostanou přidáno. Proto politici hledí zachovat objem veřejných zakázek za každou cenu. Protože jedině odtud jim tečou peníze do stranických fondů.

Politici zaštiťující se levicovou ideologií mají v tomto těžší roli, protože pro ně není tak snadné ubrat chudým. Tito politici proto, aby mohli dělat stejnou praxi zachování veřejných zakázek, musí zvyšovat zadlužení země, aby zároveň udrželi i výdaje chudým a nepřišli o jejich voličskou podporu.

Pro člověka s politickými idejemi, které politici zneužívají k zakrytí skutečných cílů jejich konání, je toto velmi težké si uvědomit. A i když si to uvědomí, odmítají si to přiznat, že jsou obelhávání, zneužíváni a okrádáni o soudnost a čest.

Pohled pravdě do očí bývá někdy bolestný, zejména když je ta pravda o nás samotných. Strkáním hlavy do písku ale jen nahráváme tomu co se nám nejvíce nelíbí.
09. 04. 2013 | 17:02

neo napsal(a):

Silvie:

nedokážete to pochopit? No pak jste jedna z těch, kterou aga charakterizoval, cituji: "Každý člen liského druhu s bazální empatií a nevymytým mozkem si takovou situaci dovede představit, a dovede z této představy odvodit potřebné."

evidentně si to Vy představit nedokážete a proto nechápete.
o štěstí jsme se tuším již bavili. Ne neni to štěstí. Štěstím to nazývají pouze a jen ti, kteří si to neumí jinak odůvodnit a slova jako píle, cílevědomost, schopnosti jsou pro ně slovy sprostými.
09. 04. 2013 | 17:02

Baba Jaga napsal(a):

Jsou ti bohatí mezi sebou solidární i tehdy, když by se to výrazně dotklo jejich majetku? Já bych na tuto možnost nesázela.
Možná jsou ti méně majetní až chudí často solidárnější.
Sdělenou informaci, která mě finančně nikterak nepostihne, za solidaritu na rozdíl od autora skutečně nepovažuji.
09. 04. 2013 | 17:04

Richard napsal(a):

izolovat
my
kurňa
09. 04. 2013 | 17:04

český maloměšťák napsal(a):

aga napsal(a):
čm

Ta válečná solidarita se rozhodně netýká všech bohatých. Jen určitých "nadnárodních" mafií. Ti bohatí a často urození, kteří do nich nebyli zapojeni, na války šeredně doplatili.
09. 04. 2013 | 16:44
----------------
To je možné, jistě se najdou výjimky. Ale moc jich ve srovnání s chudými není a navíc nemáte přehled o jejich investicích.
A já sice psal " bohatí" a "chudí" ...ale jen proto, abych nemusel v každé větě psát " někteří bohatí" či " někteří chudí".
To se tak někdy dělá - kvůli zjednodušení.
Ale kvůli vám si to klidně přepište.
09. 04. 2013 | 17:05

český maloměšťák napsal(a):

aga
A ještě jeden dodatek - rozhodně nebylo v zájmu chudých vést války podobné těm dvěma světovým. Ostatně ukázalo se to nejen v jejich průběhu, ale i po jejich skončení.
09. 04. 2013 | 17:07

Silvie napsal(a):

Neo
Vaše schopnost empatie má své limity.
Každému přece není dán vysoký intelekt a schopnost vystudovat tři VŠ a postgraduál.
Intelekt je taky jenom propůjčený dar.
Proč by neměl pracovitý dělník na lince a snaživá prodavačka mít solidní životní podmínky? Nejsou to přece paraziti. Kdo by podle vás na té lince a v obchodě jinak pracoval? Vysokoškolák z Oxfordu snad?!

A o tom to je - žij a nech žít. Nelze akceptovat svět s několika stovkami nestoudně bohatých a miliardami živořících.
Tuto diskrepanci si začíná uvědomovat stále víc a víc lidí, nelze ji přehlížet ,protože je stále markantnější.

Podle vás např. britští nebo američtí průmyslníci zbohatli díky svým schopnostem a píli?
Nepovídejte.
Přečtěte si něco o otrocké práci v počátečních fázích kapitalismu v textilkách a dalších prům.podnicích, o zaměstnávání malých dětí a vysávání dělníků za otřesných pracovních a platových podmínek. V klasické literatuře se tomu věnuje mnoho romanopisců.
Zde byly položeny základy dnešního miliardového jmění.
A nešlo vůbec o píli či schopnosti - když tak píli rozmnožovat svůj majetek a schopnost odrbávat zaměstnance.

Pokud tuhle jednoduchou životní filozofii boháči nepochopí a budou pořád hrabat jenom pod sebe, aniž by těm méně šťastným přestali utahovat stále víc šrouby, doplatí na to v závěru sami. Pokud už nemáte co ztratit a jde vám o holou existenci, dopadá to asi jako v roce 1917 v Rusku.
09. 04. 2013 | 17:25

franky napsal(a):

Podstata bohatství se neskrývá v množství peněz na účtu či objemu hmotného majetku, ale skrývá se v mozku člověka ve formě jeho lidských znalostí a lidské energie. Peníze, jako hmotná část bohatství jsou objektivní složkou růstu bohatství člověka, jeho subjektivní složkou jsou pak znalosti člověka a jeho energie. Lidé „komplexně“ bohatí tj. bohatí hmotně i duševně jsou zároveň úspěšnými lidmi. Peníze vyjadřují kvantitu života, znalosti a životní energie vyjadřují kvalitu života. Úspěšní lidé jsou úspěšní proto, že využívají svých znalostí a své lidské energie. Úspěšní jedinci touží po dosažení vytýčených cílů, jsou připraveni na využití příležitosti, jsou „proaktivní“, nechybí jim sebejistota, vyznačují se pozitivním přístupem a flexibilitou, tedy souborem faktorů určujících úspěšnost v dnešní informační společnosti. Z podstaty růstu bohatství jedinců vyplývá, že úspěšní a tedy i bohatí lidé vyhledávají společnost úspěšných a tedy i bohatých lidí, to však neznamená, že jsou solidárnější než chudí. Růst bohatství je sekvencí úspěchů. Nelze říci, že stáhnutí peníz z ohrožených kyperských bank bylo výsledkem solidarity mezi bohatými, bylo však v každém případě úspěchem bohatých jednotlivců. Solidarita v byznysu není asi to pravé ořechové, solidarita spíše patří k charitě a charita do podnikání nepatří. Solidarita se objevuje spíše ve vztahu bohatí versus chudí, či solidarita mezi chudými.
09. 04. 2013 | 17:35

Baba napsal(a):

Z uvedeného nevyplývá, že bohatí jsou mezi sebou mnohem solidárnější než chudí, jen že i bohatí jsou mezi sebou solidární. Dle Wikipedie, člověk je solidární s nějakou skupinou, pokud ji podporuje a její úspěchy i neúspěchy pociťuje jako vlastní. Laik se cítí spíš veden k tomu, úspěchy i neúspěchy jiných k sobě nevztahovat. Jelikož není v lidských možnostech, chovat se jen altruisticky nebo jen egoisticky, má se řídit zásadou půjčky za oplátku, tit for tat.
09. 04. 2013 | 17:36

xx napsal(a):

Silvie: studiem jednostranně zaměřených zdrojů historie i současnosti, jdete sama proti sobě a sama si stavíte hráz vlastnímu poznání a pochopení reality.

Například, pokud budete čerpat informace o historii USA jenom z westernových filmů a románů, dojdete snadno a zcela správně k závěru, že historie USA byla pouze a jenom o rabování, střílení, přepadání bank a vlaků. Pro obyčejné lidi naprosto nevhodné místo k životu. Za každým rohem tlupa lupičů usilujících každému o život.

Stačí si ovšem přibrat ke studiu i další zdroje, například noviny a pod. a zjistíte že realita nebyla zase tak děsivá a dalo se v USA docela dobře žít. Vlastně to bylo mnohem lepší než v tehdejší Evropě.

Jednostranné zdroje jsou spolehlivou cestou, jak se stát vzdělaným hlupákem. Když se pak takové vzdělání potká s ješitností, vyklube se maloměšťák ;)
09. 04. 2013 | 17:38

SergioL. napsal(a):

To: xx

...mě už nebaví dokola menovat všechny ty lumpy...si ty ména někde najděte na internetu, zadejte si do googlu privatizace, komunisti ve firmách, estébáci ve firmách...a máte hned všechny ty "oni" naprosto konkrétně...ale o to mi ani nešlo...smysl byl trochu jinej... ;-)
09. 04. 2013 | 17:40

Yosif K napsal(a):

Nejnovější události na Kypru ukázaly solidaritu bohatých. Včas dostali od svých kyperských kolegů echo, aby své peníze z ohrožených bank stáhli. Vím, že jim byla tlumočena prosba, aby tuto informaci dále šířili mezi sebou. Jako bonus dostali od kyperských bankéřů možnost vyzvednout si své peníze na pobočkách v Moskvě a Londýně, přestože jejich „ostrovní matky“ měly už tou dobou dávno zavřeno.
KONEC CITATU.

Ironií osudu v případě Kypru šlo o solidaritu BOHATYCH bývalých komunistů z Ruska a sopučasných komunistů z Kypru.

Zdá se že pokud jde o uchránění vlastního majetku tak jsou tyv HELACI ALTERNATIV KU KAPITALISMU uplně stejná cháska jako tzv žralovci z Wall Streetu.

Je podivuhodné že to kutilskému hledači alternativ ku kapitalsimu Vítu Kolímovi zatím vůbec nedocvaklo. Patzrně nějaká přeskočená kolečka.
09. 04. 2013 | 17:47

xx napsal(a):

SergioL.: jaká jména ? O jména tady přece nejde. Jde o to zacyklené myšlení vždy a za všech okolností mít připravenu větu - za to mohou oni protože - a teď přehršel nějakých důvodů, třeba vymyté mozky, ukradené podniky, odvezené zisky do zahraničí atd. taky mne to nebaví vyjmenovávat všechno, je toho dost.
09. 04. 2013 | 17:50

SergioL. napsal(a):

To: xx

a ještě jedna věc, možná jste si nevšiml...ale mě tak ouplně nevadí že je někdo bohatý...pokud je teda bohatej tím, že si na to vydělal a vypracoval se.
Mě vadí postbolševický kurvy, co jednoduše majetek nakradly v 90kách...a ve svý podstatě kradou dál, protože jsou přisátý na státní rozpočet a stát (ne bo li bolševický kámoši) jim v tom jde předraženejma zakázkama na ruku...a to mě vadí. Bolševický manýry, co tady fungujou dodnes.
09. 04. 2013 | 17:52

xx napsal(a):

Yosif K: Kypr také ukázal, jak se solidarita nevyplácí, když se to přehání. Kyperské banky byly solidární s Řeckem a skončili závislé na solidaritě druhých ;)

Jenomže solidarita EU není obecná. Kypr byl osinou v zadku eurosocialistům a proto se mu solidarity jakou dostalo Řecko nedostalo. Naopak byli vydíráni a dotlačeni ke zvýšení daní. My s Váma budeme solidární jen když budete dělat co my chceme. Že jsme vás do té situace dostali nás nezajímá.
09. 04. 2013 | 17:55

xx napsal(a):

SergioL.: v tom jsem s Vámi za jedno. Tihle lidé mi vadí také. A ještě více mi vadí, když je lidé hází do jednoho pytle se všemi podnikateli a diskreditují tak termín podnikatel na zloděj. To dělají většinou zastánci komunistické levice. Hodí se jim to, podnikatele nemají rádi stejně jako zloděje.

Proto mi vadí politika zvyšování daní a zachování veřejných výdajů na veřejné zakázky. Protože to živí přesně tyhle parazity.

Typickým prototypem je pan europoslanec Poc, který zde bloguje. V devadesátých letech byl úředník který měl na starosti městskou zeleň v Mariánských Lázních. Zprivatizoval tu péči a přidělil jí soukromé firmě. Pak z funkce odešel a stal se jednatelem té firmy do dostala tu zakázku.
Pak se dostal do europarlamentu a naoko odešel z té firmy do jiné, která ale tamtu původní vlastní a ještě tam v tom jsou anonymní akcie.

A takovej vysokej politik ČSSD se nestydí sám o sobě tvrdit, že je úspěšný podnikatel. Jak drzé.
09. 04. 2013 | 18:04

Dagmar napsal(a):

Silvie 16:40

Jasně, že silná střední třída byla, je a bude zárukou demokracie. Bez střední třídy (sebevědomí občané, kteří volí v souladu se svými zájmy a proto někdy pravici, jindy levici) není demokracie. Ti opravdu bohatí ji nepotřebují všechno si koupí i bez ní), ti opravdu chudí nevědí, na co by jim byla (mají jiné starosti).

xx

Brýle nenosím, vidím dobře bez nich :-) Proces mizení střední třídy v ČR, jak jej popisujete, podle mne docela sedí. Když se podíváte na klasické znaky střední třídy:

- ekonomický kapitál (daný vzděláním, povoláním, výší příjmů - tvoří předpoklad životního stylu),
- sociální kapitál (vyznávané hodnoty, politické, náboženské přesvědčení, ochota angažovat se ve veřejném prostoru - je jištěním, zakotvením životního stylu)
- kulturní kapitál (daný typem bydlení,volnočasovými aktivitami - je realizací životního stylu)

můžete sledovat úbytek ve všech třech kateroriích, nejvíc v ekonomické. A to je špatně. Moc špatně. I pro ty bohaté.Tak, tak.
09. 04. 2013 | 18:24

TrumpetaTroubivá napsal(a):

Podle mě zásadní rozdíl je v těchto věcech:
1./ kvalita sociálních sítí, zejména z hlediska rozmanitosti a serioznosti - dostupnost momentálně potřebných specialistů - právníků, lékařů, daňařů, konzultantů na to i ono... Ochota jenom nečerpat, ale recipročně být užitečný druhým.
- schopnost dlouhodobého plánování a analýz (chudina nežije z měsíce na měsíc jen z hlediska výplaty, ale celým svým uvažováním je zaměřena na blízké cíle), schopnost odložit spotřebuv rámci dlouhodobých cílů
- specializace (bohatí nebývají Ferdy mravenci a už vůbec ne brouky Pytlíky co si udělají vše a všemu také rozumí)
- tvůrčí inteligence, inovativnost, zvídavost, otevřenost (co se nepodědí, to se pracně vytrénuje rodinou)
- neztrácí čas s blbci
09. 04. 2013 | 18:26

SergioL napsal(a):

to: xx

je totiž ouplně jedno odkud tyhle paraziti sou, ale je fakt, že většinou sou z ČSSD nebo ODS. Já tomu říkám naše Národní fronta 97.0. Zrušili si tady konkurenci a ti tzv. podnikatelé, co za těma stranama stojej ve skutečnosti vysávaj státní rozpočet. A umíte si představit, jakým vlivem tyhle "typy" disponují...? A nezlobte se na mě, pro mě to zase jsou "oni", vrstva bezprizorních bolševiků (ať už pocházej z ODS nebo od socanů), která nemá ánung o tom, co to je národní nebo veřejnej zájem. Mým národním zájmem je být v Evropě, protože věřím tomu, že pokud vezmeme za svůj evropskej právní systém, individua výše uvedenýho typu zákonitě skončej. Jejich národním zájmem je, aby tady pokračoval bordel, proto budou naprosto nepochopitelně EU obviňovat z "komunismu" a mlžit a sunout nás nenápadně k Rusku. Stala se z nich za těch 20 let vrstva "nesestřelitejnejch faraónů" protože jsme jim to dovolili. Jsou jak hnidy...
09. 04. 2013 | 18:27

Almo G™ napsal(a):

Z toho, že si pár boháčů a bankovních podvodníků dalo echo, vyvozujete, že jsou mnohem solidárnější než chudí?

Nehapruje vám tady náhodou logika?

Čím to, že Vítové jsou mnohem hloupější než nositelé jiných jmen? Vyvozuji to z hlouposti tohoto blogu.
09. 04. 2013 | 18:37

Silvie napsal(a):

XX
Vám asi unikají jisté souvislosti.
Pionýrské začátky USA , postupný rozvoj kapitalismu a současnost jsou tři různé věci.

Samozřejmě, že nečerpám z westernů, protože mě nikdy nebavily.
Ale klasický sociální román je docela slušným zdrojem informací.

Dnešní USA a dnešní západní Evropa už nejsou zdaleka tím, čím bývaly v době svého největšího hospodářského růstu.

Speciálně v USA už dávno přestalo platit známé motto, že usilovností a pílí dosáhnete čehokoliv.
Usilovných a pilných nezaměstnaných zoufalců jsou tam dnes miliony.
Tyto informace jsem rozhodně nečerpala z románů.

Podnikatelé už zdaleka nemohou být vnímáni jako pozitivní společenská síla, jako tomu bylo v počátcích 90.let.
Cokoliv se u nás zprivatizovalo nebo prodalo, následně bylo vytunelováno nebo funguje v neprospěch občanů.
Názorným příkladem je třeba prodej VAKu zahraničním firmám (žiju v jednom z mála měst, které VAK neprodalo), bezprostředně po jeho prodeji se mnohonásobně zvýšila cena vodného a stočného. Zvláštní, že?

Dagmar

Já se domnívám, že bohatí střední třídu potřebují, protože tvoří hráz mezi nimi a chudými.
K tomu, aby ovládali ty chudé, musí mít koupenou policii, justici a armádu.
U nás zatím částečně ovládají maximálně tu justici. Případnou revoluci naostro by nemohli ustát.
09. 04. 2013 | 18:48

aga napsal(a):

Richard

Vůbec nepodceňuji nevědomí národa, ale vy podceňujete plány a technologie těch solidárně zorganizovaných bohatých. A i kdyby došlo k výbuchu, tak jen proto, že v rámci jeho potlačení bude možné zredukovat ty nesolidární chudé na bohatým vyhovující počet.
09. 04. 2013 | 18:59

aga napsal(a):

čm

Tvrdím snad probůh někde, že chudým války vyhovovaly??

A to, že vyhovovaly jen některým bohatý, zdůrazňuji proto, že je to v rozporu s autorovou tezí o jejich všeobsáhlé solidaritě.
09. 04. 2013 | 19:01

katango napsal(a):

ad Silvie a vzdělání: jistě je vysoké IQ dar; a jako jiné dary i tento můžete promrhat. Na zdárné absolvování náročnější VŠ je nutné nejen IQ 120 a výš, ale i tvrdá práce. Duševní práce. Když se na to vykvajznete a budete si myslet, že studium zvládnete pomocí svého daru, spláčete nad výdělkem. I mezi dělníky u pásu a prodavačkami mohou být vysoce intelektově nadaní lidé, jen holt se jim nechtělo studovat.
09. 04. 2013 | 19:09

Da.Rock napsal(a):

Bohatství se netvoří prací.
Bohatství vzniká osobními kontakty.
Konexe mají větší hodnotu, než práce, um, schopnosti, vzdělání, píle a všechny ty zástěrky pro plebs. Ten je jen masírován, aby uvěřil, že za svou chudobu si může sám deficitem těchto vlastností.
Přitom většina těch lidí tohle všechno má, ale nemá právě ty kontakty. Nebo je neumí využívat. Nebo je nechce využívat. Protože jim to připadá amorální. Nebo se toho bojí.
No a ti, co se nebojí, ti svých kontaktů využívají. K tomu aby zbohatli a aby následně své bohatství uchránili. Jako v tomto případě.
Nejde o solidaritu, jde o pragmatismus. Dnes pomůžu já tobě, zítra ty mně.
Toť vše.
09. 04. 2013 | 19:14

aga napsal(a):

Da.Rock

Bohatství vzniká z bohatství. Řečeno s hlasem lidu - čert vždy sere na větší hromadu. A člověk za to bohatství musí čertu prodat duši - v některých klanech je to v genech.
09. 04. 2013 | 19:21

neo napsal(a):

http://www.lidovky.cz/okamura-matky-s-nizkym-intelektem-privadi-na-svet-generaci-parazitu-1i0-/zpravy-domov.aspx?c=A130409_095212_lide_vsv
09. 04. 2013 | 19:25

Silvie napsal(a):

Katango
Jistě, mezi prodavačkami a manuálně pracujícími jsou i velmi inteligentní lidé.
Mnoho z nich dokonce vystudovalo střední a vysokou školu, ale nenašli uplatnění na trhu práce.

Dnes je jaksi přebytek manažerů všeho druhu, ale rukama se nikomu pracovat nechce.
A bodejť by chtělo, když je manuální práce tak mizerně placená.

Já přece netvrdím, že má být dělník se základním vzděláním placen stejně jako inženýr, jen, že by pracovitý a slušný člověk neměl mít problém uhradit z platu základní životní potřeby.
Z jakého titulu nějaký vošoust, co přišel v divoké privatizaci pochybným způsobem k majetku, sdírá "své" zaměstnance? Aby si mohl koupit ještě víc luxusních aut, ještě víc nemovitostí, ještě víc dovolených?
Může přece solidně zaplatit zaměstnance a přitom si lehce udržet vysoký životní nadstandard. Jenže to by nesměl být tak nenažraný a o zisk by se musel chtít podělit...
09. 04. 2013 | 19:33

marxík napsal(a):

Kolegové, jako kdysi existovaly naléhavé výzvy, aby se spojili všichni proletáři světa, je dneska neméně naléhavá trochu obměněná výzva, aby se spojili všichni bohatí světa proti komunistickým boháčům.
Nebudou-li tradiční boháči mezi sebou solidární, převálcujou je ti komunističtí, a kdo ví, jaké pětileté ( či desetileté) plány spřádají ti rudokožci. Pořád melou cosi o socialismu, a třeba to myslí vážně.
Měli bychom být s tradičními bohatci solidární i my a pomoci jim belzebuba zahnat.
09. 04. 2013 | 19:56

Baba napsal(a):

Madam, je-li jednou z vašich základních emocí vztek, je lépe při jeho vědomí nejednat. Já to nezměním. Zkušený člověk ví, že vztek je třeba zpracovat, což zajisté neznamená, že by se neozýval jinak.
09. 04. 2013 | 20:08

xx napsal(a):

SergioL: s tou Evropou si myslím, že se mýlíte. Všiml jsem si že tam mnoho věcí funguje stejně jako u nás. Je to zřejmě dáno chybou v systému a nikoli jen naší minulostí v totalitě.

Silvie: Jak jsem napsal, není dobré čerpat jen z jednoho zdroje. Je dobré čerpat z mnoha zdrojů a pak přemýšlet. Tak lze dojít k daleko přesnějším a pravdě se blížícím závěrům. Chybný předpoklad vede k chybnému závěru.
Ty westerny jsem uváděl jen jako příklad, ne že vy se jimi řídíte ;)

Ale například vaše tvrzení "Cokoliv se u nás zprivatizovalo nebo prodalo, následně bylo vytunelováno nebo funguje v neprospěch občanů." je nesprávné. Správně to je, něco z toho co se u nás zprivatizovalo nebo prodalo, následně bylo vytunelováno nebo funguje v neprospěch občanů.

A to souvisí s tím co jsem psal výše.

Shrnuto - on ten demokratický vývoj ani nemohl jinak dopadnout, protože se prostě projevila systémová vada demokracie. Ta vada spočívá v tom, že rozhodující je názor většiny.
A pak záleží velmi na to většině, jak je moudrá a jak dokáže rozhodovat, vybírat politiky do svého čela a taky je dozorovat. A proto jsou mezi demokratickými státy takové rozdíly. Stačí srovnat ČR, Itálii, Švédsko, UK nebo Německo.
Systémová vada demokracie se podle toho jací jsou lidé v ní žijící se projevuje více nebo méně.

Naše společnost, tedy lidé byli totalitou poškozeni. Totalita hrála do karet vadným charakterům a ti se dostávali nahoru v totalitě snadněji než lidé pevných zásad a cti. Proto ti pokřivení měli více informací a mohli využít proces transformace a demokratizace k získání moci a vlivu. Využili systémovou chybu demokracie ve svůj prospěch a v neprospěch ostatních lidí.

V jiných zemích to nemají charakterově vadní lidé tak snadné, ale také vítězí. Jinde jsou na tom ještě o něco lépe než u nás, třeba v Itálii.

Ale to je na debatu na větším formátu a bez provokatérů a vzteklounů. Netvrdím že to co píšu je absolutní a jediná pravda. Je to jen zamyšlení nad možnými příčinami důsledků, která zde kritizujeme a zažíváme.
09. 04. 2013 | 20:12

xx napsal(a):

Silvie: "Jenže to by nesměl být tak nenažraný a o zisk by se musel chtít podělit..." To jistě máte pravdu. Ale opravdu je to obecný jev ? Víte já si nejsem jist že se tohle netýká jen některých případů a kterých jsme se bavili výše se SergioL. Řekněte, o kterém podnikateli si myslíte, že je nenažraný a nechce se dělit o zisk, aby si mohl koupit více aut nemovitostí nebo dovolených ?

Ono je třeba rozlišovat. Někteří podnikatelé se snaží soustřeďovat kapitál a vybudovat větší firmu, je to špatná motivace ?
Jiní se zase snaží získat zpět vložené investice, to je špatné motivace ?

Nebavme se obecně o podnikatelích na základě příkladu Janoušků, Řebíčků nebo třeba Poců či jiných individuí. Ti nejsou obecným prototypem podnikatele. To jsou veksláci a gauneři.

Pojďme zkusit debatovat seriózněji a nazývat věci pravými jmény, jinak ta diskuse nemá valný význam, je jalová a nepřináší nic než maximálně výlev emocí, podobně jako když se praštíte do prstu a zaklejete nebo si nad někým odplivnete.
09. 04. 2013 | 20:23

šašek z Jihlavy napsal(a):

Da.Rock napsal(a):
Bohatství se netvoří prací.
Bohatství vzniká osobními kontakty.
Konexe mají větší hodnotu, než práce, um, schopnosti, vzdělání, píle a všechny ty zástěrky pro plebs. Ten je jen masírován, aby uvěřil, že za svou chudobu si může sám deficitem těchto vlastností.
Přitom většina těch lidí tohle všechno má, ale nemá právě ty kontakty. Nebo je neumí využívat. Nebo je nechce využívat. Protože jim to připadá amorální. Nebo se toho bojí.
No a ti, co se nebojí, ti svých kontaktů využívají. K tomu aby zbohatli a aby následně své bohatství uchránili. Jako v tomto případě.
Nejde o solidaritu, jde o pragmatismus. Dnes pomůžu já tobě, zítra ty mně.
Toť vše.
09. 04. 2013 | 19:14
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Tento pohled na bohatství bych podepsal, pokud jde o materiální bohatství ovšem.
Bohatství pana prof. Komárka nebo pana Peldy je na kontaktech tohoto druhu nezávislé. Taky víc okolo stojící potěší, to první spíš dráždí, ale čert to vem, do hrobu si to nevezmou.
09. 04. 2013 | 20:58

Občan napsal(a):

Pane Klímo,

kde sháníte "matroš"? Protože takovou snůšku nesmyslů snad nemohl napsat člověk, který nebyl "pod vlivem".

Shňácat dohromady mafiánskou "solidaritu" (proč myslíte, že si mafie říká "famiglia"?) fofrspekulantských a dalších "šibalů" s (ne)schopností spolupráce politických stran, to je na mne už moc vysoká "politologie". To fakt mozkově nedávám :o)))
Mafiánská soudržnost nemá se solidaritou vůbec nic společného. Je to jen ad hoc účelové spojenectví, ale jinak si jednotlivé složky "famiglie" jdou po krku (a je jedno, jestli to jsou banksteři nebo gangsteři) pěkně krvavě.

A že se nedomluví lékaři s učiteli? No, to je prajednoduché - většina lékařů učiteli hluboce pohrdá; stejně jako pohrdají "středním a nižším zdravotnickýmn personálem", s nímž se také stávkově nikdy nespojí.
Navíc média dělají vše pro to, aby rozeštvala jednotlivé sociální a profesní skupiny proti sobě. Jsou v tom VELMI úspěšná.
09. 04. 2013 | 21:13

martin_k napsal(a):

ono všeho dočasu...
až se nůžky rozevřou přes míru, tak těch "dolních 10 milionů" převálcuje těch horních "10 tisíc" a těm neůstane možná ani holý život....
jo jo...a ten okamžik se blíží.... ne že bych z toho měl radost
09. 04. 2013 | 21:28

Richard napsal(a):

aga
ačkoliv k mentalitě tamních národů máme dosti daleko, koukněte např. na Arabské jaro, Kadáfího a další to smeslo jako podzim letní kvítí, teď je na řadě zubař Asad, prostě hoši u moci nejenže žrali jako dobytek, to by jim zřejmě lid odpustil, ale navíc u toho mlaskali jak prasata a tohle bývá vždy poslední kapka. Evropa začíná taky dost bublat. Na naše poměry tady také příliš prasat hlasitě mlaská, a nejen proto, že jim sami házíme pamlsky v očekávání výslužky.
Jinak samozřejmě, mnoho mocných pouze změní obleček, jako v 89. a spousta chudáků zůstane stejnými chudáky, ale přece jen, občas je nějaký ten společenský otřes, v situaci, kdy již není vidět východiska, nutný a prospěšný.
Tady v Česku jsme naštěstí na rozdíl od nedalekého východu, poměrně sametoví, spíš než věšení na sloupy, je nám blížší štípnout mocného do jeho tučné zádele, případně přidat kopanec.
09. 04. 2013 | 21:55

Silvie napsal(a):

XX
Asi někde! existuje i nějaký podnikatel, co se chová ke svým zaměstnancům slušně ,nezneužívá je a adekvátně je platí. Já ze svého okolí opravdu žádného neznám.

Přijde mi vtipné, jak se tady třeba Baťa vydává za lidumila.
Přečetla jsem o něm zajímavou knížku, byl to taky pěkný vydřiduch, ale s "lidskou tváří". Nechal své dělníky sice relativně slušně žít, ale docela rafinovaným způsobem z nich dostával zpátky všechny peníze, které si u něho vydělali.
Jeho adorace je takové klišé.
Zkuste mi vy vyjmenovat nějaké privatizované firmy, které nebyly vzápětí vytunelovány (vyjma Škodovky VW).
Myslím, že vám to dá docela práci.
09. 04. 2013 | 21:56

neo napsal(a):

Občan:

máte důkazy nebo je to jen domněnka? Nedělám si o lékařích iluze, ale že by pohrdali učiteli nebo jiným zdravotnickým personálem?
09. 04. 2013 | 21:56

Silvie napsal(a):

Martin
Však říkám, že to jsou idioti (těch horních deset tisíc)-vůbec se z historie nepoučili. A přitom k sociálnímu smíru stačí tak málo.
09. 04. 2013 | 21:58

Silvie napsal(a):

Neo

Samozřejmě ,že pohrdají.
Nevšiml jste si, že doktoři stávkují zásadně jenom za svoje vlastní gáže?
A učitel má obecně ve společnosti velmi nízkou prestiž.
09. 04. 2013 | 22:00

neo napsal(a):

Silvie:

a učitelé stávkují snad za doktory? Nebo chcete říct, že zase pohrdají doktory? Kecy. Já taky nikdy nestávkoval ani za doktory ani za učitele a přesto ani jedním z nich nepohrdám, naopak obě povolání beru za velmi prestižní. A učitel má i ve společnosti vysokou prestiž: http://www.penizenavic.cz/clanky/nejprestiznejsim-povolanim-je-podle-cechu-lekar-na-konci-zebricku-je-poslanec
09. 04. 2013 | 22:07

Silvie napsal(a):

Neo
Kdepak jste vzal, že má učitel ve společnosti vysokou prestiž.
Nečtete noviny, každou chvíli se píše o tom, že se jim ta prestiž musí zvednout.
Ale půjde to ztěžka, když má kdejaký spratek vyšší kapesné, nežli jeho pedagog plat.
Až budou rýt držkami v zemi, vylezou zase do ulic, jako v 89.
A nikoho nebude zajímat, kdo je doktor a kdo "lopata".
Mám jenom dojem, že se to odehraje bez mne.
Čas prostě ještě neuzrál.
Tentokrát ta "mexická vlna", jak říká Pepča, půjde ze západu na východ.
09. 04. 2013 | 22:30

xx napsal(a):

Silvie: tak to mne mrzí že žijete v tak nehostinném prostředí, kde nejsou žádní podnikatelé, kteří lidem slušně platí.

Víte já mám pocit, že tak trochu trpíte podobnou "slepotou" jako třeba naši politici a někteří komentátoři a státní úřednici. Těm když se řekne ekonomika, zaměstnanost a daně, vidí v podstatě jen ČEZ, RWE, Škodu Auto, Accelor Mittal, TPCA, Agrofert, Lidl, Tesco, T-mobile, O2 a pár dalších velkých firem.

A jsme opět u těch jednostranně zaměřených nebo zkreslených zdrojů informací.

Ve skutečnosti jsou tyto firmy jen menší částí ekonomiky a zaměstnávají jen asi 30% zaměstnanců. Jádro ekonomiky a zaměstnanosti tvoří pekař u vás na rohu, malá stavební firma odvedle, instalatéři z protějšího domu, firma co dělá autodopravu, opravuje výtahy, malá dílna kde opravují auta, výrobce nábytku co zaměstnává 20 lidí, firma vyrábějící skla do brýlí, firmy dodávající počítače a software jsou v každém vetším městě. Malá kovovýroba, domácí pražírna kávy ve vedlejší čtvrti, firma co vaří a prodává knedlíky, firma která dodává obědy do širokého okolí a zaměstnává 9 lidí. To všechno jsou slušní a poctiví podnikatelé například v mém okolí, kteří pracují od rána do noci a platí svým lidem takové mzdy, za kolik jen dokáží prodat jejich práci.

Proto jsem také nedávno psal o tom, že takovéhle firmy horko těžko snesou propad poptávky o jednotky procent, protože netvoří velké kapitálové rezervy. Prostě fungují, platí lidi a dodávají zboží a služby. Když přijde propad, musí reagovat, nemají miliardy zašité v rezervách jako Agrofert, ČEZ nebo Tesco. A nevyberou dost aby uživili stávající stav lidí když přijde propad. Co mohou dělat, musí omezit výrobu a propustit někoho. Ale když jim v tom stát brání odstupným, mohou to zabalit. A mnoho firem to zabalilo. Prostě proto že neměli dost peněz na vyplacení několika několikaměsíčních mezd, když každý měsíc jeli víceméně do nuly aby férově zaplatili lidi a najednou vyberou méně než před měsícem nebo dvěma. Buďto si vezmou úvěr a nějak to překonají v naději že seženou nové zakázky, nebo prostě skončí.

Takovéto firmy, největší zaměstnavatel v zemi, který zaměstnává kolem 70% zaměstnanců, jsou zároveň nejzranitelnější a politiky a státními úředníky přehlížení, některými neobratnými politiky dokonce nazývání parazity.

Lidé, kteří vidí jen ty pohádkové miliardy ČEZu a miliónové platy jejich manažerů to prostě nevidí a dožadují se přizpůsobení pravidel pro všechny, podle těch nejbohatších a největších kolosů.

Stále tu člověk čte jenom o boháčích, bankéřích a zbohatlících. O těch o kterých jsem psal výše se v lepším případě mlčí. Přitom to nejsou ani veksláci, ani StBáci, ani tuneláři, poctivě makají, dávají lidem možnost obživy a je jich většina !

Tak prosím, nemluvme o těch Janoušcích, Řebíčcích a Pocech jako o podnikatelích, nejsou hodni toho označení ! Jsou to veksláci a klientelističtí podvodníci. Buďme alespoň v tomto ohledu seriózní.

Jistě, kritizujme stav, kritizujeme že tu máme až moc Janoušků a Poců, Řebíčků a Zgarbů. To je jistě kritiky hodno. Ale neházejme je do jednoho pytle s někým, kdo vede firmu, poctivě pracuje a dává lidem možnost obživy.

Takoví jako Občan, má plnou pusu kritiky podnikatelů, jak odírají lidi. Má vysoké vzdělání ale sám jen čeká až ho zaměstná stát. Nejen že pro nikoho nevytvoří pracovní příležitost, ale ještě ty kdo to dělají dnes a denně pro ostatní kritizuje a nadává na ně. A třeba to tak ani nemyslí, třeba to myslí tak jako vy, ale zobecňuje a tak škodí všem.

Rozum do hrsti, to je to co potřebujeme zde v diskusích. Rozum a emoce stranou.
09. 04. 2013 | 22:34

kuklik napsal(a):

Houbeles závist... "chudí" nejsou tak solidární jako bohatí, protože je jich mnohem více a neznají se navzájem... A navíc, historická zkušenost praví, že i když se čas od času nějaké všeobecné semknutí z chudších vrstev nespokojeně ozve, jsou protestujucí těm bohatým a mocným k leda tak smíchu, označeni za rozvracečskou lůzu, rozehnávání vodními děly, případně samopaly a tanky - cokoli na této škále, dle konkrétní situace a závažnosti věci... A pak se divte... P.S. od slavných a bohatýrských časů pražských defenestrací, které názorně a velmi citelně vyjádřily nálady nespokojeného obyvatelstva, uplynulo ve Vltavě hodně vody - myslím, že by všeobecné náladě mezi lidmi a některým velmi neosvědčeným jedincům z řad bohatých a mocných (zejména politiků) velice prospěla repríza... :-)
09. 04. 2013 | 22:40

xx napsal(a):

Silvie napsal(a):Kdepak jste vzal, že má učitel ve společnosti vysokou prestiž.
Nečtete noviny, každou chvíli se píše o tom, že se jim ta prestiž musí zvednout.

To snad nemůžete myslet vážně ? Vy hodnotíte něco podle toho co píšou v novinách ? To si děláte jen legraci, že. Že to byla ironie, pokus o vtip. Že ano. Prosím, řekněte že ano. Že jsem nepsal ty dlouhé odpovědi zbytečně. Prosím !!!

Ach jo. Novináři, kteří si pletou silikon s křemíkem. Takovým novinářům věříte ? Ihned udělá technologickou stránku kde chce lidem představovat technologické novinky a píšou tak takové blbosti že jeden nestačí zírat.

Proč bych měl věřit, že takový šlendrián, lemplovství a ignorance se týká jen jedněch novin a jedné rubriky ?

Ne ne, věřit novinám lze jen tehdy, pokud si to ověříte z několika zdrojů sama ( ne z dalších novin které článek často přeberou i s gramatickou chybou )

Ale já stále doufám, že to byl jen pokus o žert.
09. 04. 2013 | 22:42

kuklik napsal(a):

P.P.S. myšleno samozřejmě společensky a morálně solidární, když jde o něco nehmotného, jako třeba o předání diskrétní informace nebo o vyjádření názorové sounáležisti... Finanční pomoc jakýmkoli směrem bych pominul - je-li mnoho malých dárců, lze získat srovnatelné částky jako od jednotlivců s jednorázovými vklady... mimochodem - některé dary a příspěvky bývají odečitatelné z daní... takže zas o tolik někteří nepřicházejí...
09. 04. 2013 | 22:50

Silvie napsal(a):

XX

Pokud máte za to, že je oporou státu pekař ze sousedství, co zaměstnává lidumilně za 8 tis.brutto a ještě očekává, že za ty peníze bude někdo vstávat ve tři hodiny ráno, tak jste dost vedle.
Ono je vcelku jedno, jestli máte 8 tis. hrubého nebo hov.., vyjde to nastejno. Nevyžijete. Takový zaměstnavatelé to můžou klidně zabalit.
A nechytejte mě pořád za slovo jako s těmi romány.
Novináře mám za mediální prostitutky, ale v tomto ohledu mají pravdu.
Kdo si , prosím vás, dnes váží učitelů.
Na rodičáku na základní škole seřval jeden primitivní fotr- okresní ODSácký bafuňář učitelku takovým způsobem ( a přede všemi), že byla celá rudá. Nakonec ho ze strany a z funkce na úřadu vyrazili - ale až poté, kdy fyzicky inzultoval hokejového trenéra svého neschopného synáčka, protože ho vyřadil ze zápasu.
Velká část majetných rodičů žáků si k učitelům dovolí to, co by si dříve nedovolil ani poslední vágus.
A větší peníze, nežli učitel , si dneska vydělá pomalu každý.
I to je ukázka nízké společenské prestiže.

Mimochodem, nízkou prestiž pedagogů neřešíme jen my, ale i lidé na západ od našich hranic.
09. 04. 2013 | 22:52

Silvie napsal(a):

XX
A jakou prestiž mají kantoři u MŠ, když všechny mimoškolní akce (divadla, výlety, exkurze) musejí napracovávat. Dnes to proběhlo zprávami - divadla prý zejí prázdnotou, čemuž se vůbec nedivím.
Nějaký blb na ministerstvu totiž usoudil, že se s žáky mimo školu učitelé jen tak baví a nepracují.
To musel být kardinální ignorant.
Hlídat spratky 24 hodin na lyžařském výcviku, aby si nezlámali haxny a neotěhotněla půlka třídy, to je fakt vodvaz.
09. 04. 2013 | 22:57

neo napsal(a):

Silvie:

nikde. Hned pod tou větou máte odkaz a tam se dozvíte, jakou prestiž má učitel.
09. 04. 2013 | 22:57

Silvie napsal(a):

Neo,

jakou prestiž má učitel vím nakonec od nich.
Velká část spolužáků ze střední šla na peďák a učí. Dokonce několik z nich učilo a učí mou dceru.
Asi byste měl pohovořit s učiteli.
Nejenže si na ně dnes otvírá hubu kdejaký buranský rodič, ale dokonce i žáci.
Mnohem většího respektu požívali u rodičů i žáků za bolševika, to vám tedy garantuju.
Šikanovat učitele a zesměšňovat je před celou třídou (dnes to mají parchanti díky internetu lehčí) by si tehdy rozhodně nikdo nedovolil.
Inu, "demokracie"...

Takže mě z těch keců o vysoké prestiži učitelů ve společnosti vynechte.
Dobrou.
09. 04. 2013 | 23:07

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat ...

SOUŽKA

Ani malá
ani velká
světem bloudí
učitelka

Vlídně hloupá
mírně hezká
je to učitelka
česká

Však schopna je i za
dráty
muklům
dávat
diktáty ...

Snad dobře bude na zemi až zas žák svobodně bude moci vybrati si mistra svého. Levné to rozhodně nebude a idaální rovněž ne. Ale jinak to asi nepůjde.
Tak pravil wbgarden.
Howgh.
Veselé krizování ...
http://kaifolog.ru/uploads/posts/2009-09/1252029363_066.jpg
09. 04. 2013 | 23:45

Richard napsal(a):

"Hlídat spratky 24 hodin na lyžařském výcviku, aby si nezlámali haxny a neotěhotněla půlka třídy, to je fakt vodvaz."
s učitelem, který má podobný postoj jako Vy, to musí být vcelku taky vodvaz....
s tímhle přístupem si "úctu" vybudujete leda za pomocí elektrického obušku...
Proč ti lidi potom vůbec chodí studovat pajdák a učit?
Proč nejdou dělat něco jinýho, když se cíti tolik prestižní a nedocenění, proč nejdou uplatnit své schopnosti jinam, kde žádní spratci nejsou?
09. 04. 2013 | 23:55

Richard napsal(a):

šmarjá, jsem přehlídl, že jde o soudružku, to bych se do debaty vůbec nepouštěl....
09. 04. 2013 | 23:58

Richard napsal(a):

jeslti podobné individua jako sržka Silvie učí a vychovávají lidi, tak potěš,
je vidět, že komunismus 89ým rokem neskončil, pouze se zastavil výsadek nových třešňových sadů, avšak jedovaté plody starých stromů právě dozrávají, přímo on-line
chlapci a děvčata z lyžařského výcviku, pověste jí za kšandy na strom a nechte viset a zlostně kopat nožičkama, asi za třicet minut jí to přejde a sama spadne jako zmrzlá stará vrána na zem..
10. 04. 2013 | 00:07

Yosif K napsal(a):

Adorace chudoby ze strany Víta Klímy = přání at jsou raději všichni totálmně chudí jako na Kubě ale rovni v chudobě než někteří chudí a někteří bohatí.
Mír chýším, válku palácům i za tu cenu že všichni budou bydlet třeba v zemljankách (nebo ve strupatých starorežimních panelácích..... nebo rozpadajících se činžácích.....)

Zajímavé je že takto důsledně extremní rovnostářský režim byl snad jen na Kubě, a tam se to soudruhům tak rozes...alo že už chtě nechtě zavaádějí soukromé podnikání, nezaměstžnanost a kapitalsimus. Po 50 letech totálního přerozdělování kubánská "alternativa ku kApitalismu" konřčí totálním debaklem a tichým nábvrtaem ku kapitalismu.......
10. 04. 2013 | 00:16

xx napsal(a):

Silvie: ok. Vy podle ojedinělých excesů dovozujete obecné trendy a jevy. Já s tím nesouhlasím.

Snad jen toto, zde http://www.ispv.cz/ můžete srovnat své postoje s realitou.
Pekaři berou v průměru 14272 hrubého.

No já vím, řeknete že to je stejně málo na důstojný život. Ale uvědomte si druhou stránku věci. Kde bere malé pekařství na rohu vaší ulice peníze ? Od zákazníků. Zaměstnává jednoho pekaře za 14000 což představuje mzdový náklad 18760 korun. Pak musí někdo prodávat, takže jedna prodavačka průměrně za 12000 což představuje 16800 mzdových nákladů. Jenomže když chcete aby bylo otevřeno od rána od 6 kdy chodí lidé pro snídaně cestou do práce a třeba do večera do 6 kdy chodí pro pečivo k večeři cestou z práce, musíte zaměstnat 2 prodavačky.
Takže pekařství musí utržit 52 tis./měs. jenom na platy. Dále náklady na výrobu, energie, suroviny, platba účetního a někoho kdo administruje ty objednávky surovin, dojedná smlouvy a pod, to jsou další většinou paušální náklady, řekněme že u malého pekařství administrativa sežere tak 6000 kč měsíčně. Takže jsme na 58 tisících.

Zařídit pekařství něco stojí. Náklady na vybavení pekárny a prodejny nejsou nulové a ty musel milý majitel vložit ze svého. Nejspíš si vzal úvěr, takže měsíčně splácí i s úroky. Řekněme že vybavení prodejny a pekárny přišlo na 2 500 000 Kč ( reálná cena odhadnutá podle reálných realizací ). Business úvěr na 5 let s úrokem 7,5% ( opět reálná kalkulace u UniKredit Bank ) požaduje měsíční splátku 51760 korun.

To jsme na 110000. Otázka je jakou má pekař marži. Pokud by byla 60% tak bychom k těm 110 tisícům museli ještě přidat dalších 44 tisíc na nákup surovin. A jsme na potřebě utržit měsíčně minimálně 154 tisíc, aby byl business na nule.

A to stále pomíjím řadu povinných odvodů, jako DPH, Silniční daně a spotřební daně a další věci, které podléhají spoustě podmínek a vyjímek, tudíž jsou pro tento modelový příklad neaplikovatelné.

Kolik ten náš rohový pekař teda musí prodat zboží, aby vydělal ? Průměrné aktuální ceny pečiva podle agrární komory:
Chleba 1Kg - 23 Kč
1 kus bílého pečiva - 2,2 Kč
( ceny berte orientačně, vycházím z průzkumů agrární komory, ale pekař je musí respektovat kvůli konkurenci )

Takže 154000 představuje 6695 prodaných chlebů, nebo 70 000 prodaných kusů běžného bílého pečiva. V praxi pekárna prodává vše dohromady, takže je třeba to nějakým poměrem podělit, takže třeba 2217 chlebů a 46 818 rohlíků a má pekař vystaráno. Stačí denně prodat 1560 kusů bílého pečiva a 71 chlebů. Reálně by to mohlo být méně, pokud bude pekař prodávat i další zboží, například dorty nebo chlebíčky, ale ty musí někde nakoupit nebo je někdo musí vyrobit. To přinese zvýšené náklady na administraci obchodních vztahů s dodavateli a nižší marži.

A teď přijde pekař co vzadu peče ty tisíce rohlíků a řekne přesně to co vy, Já chci přidat aspoň tři tisícovky. Zvedl se mi nájem a žiju tak už na hraně důstojnosti.

Fajn, pekař bral kolik, 14000 a teď chce 17000 což představuje zvýšení nákladů o 4000 korun měsíčně. Stejný požadavek vznesou i prodavačky. Ale požadují méně, každé prý stačí 1500. To je zvýšení nákladů o 2580 + 4000 = 6580 Kč za měsíc.

Pekař musí vyrobit o 95 chlebů a 2000 rohlíků měsíčně více. Hm, to je při tom množství které musí měsíčně vyrobit pro něho hračka. Otázka je, jestli to dokáží taky prodat, v malém pekařství na rohu ulice.

Přejme jim štěstí a dobré zákazníky. Třeba je nepotká krize a splatí ten strašlivý úvěr a vybavení bude sloužit dalších 5 let bez poruchy a zaměstnanci tak budou konečně moci říkat, přidej nám nevykořisťuj nás majiteli, zbejvá ti měsíčně 51 tisíc navíc, poděl se s náma o ten zisk ať máme důstojný plat za tu dřinu. Ty si nezasloužíš tolik peněz sám pro sebe.

Jo jo, ti podnikatelé jsou nenažraní zloději, včetně takového malého pekařství na rohu ulice.
10. 04. 2013 | 01:11

jozka napsal(a):

Richarde, arabske jaro... to je kryci nazev akce, pri niz letadla NATO nicila lode a baraky narusujici bezletovou zonu v Lybii? Protze jestli neco smetlo Kaddafiho, tak to bylo tohle. A Asad se zatim drzi. Ale my uz s Hamasem zapracujeme na tom, aby padnul...
10. 04. 2013 | 06:10

Mard napsal(a):

Bůh zaplať, že se lůza nespojí!
10. 04. 2013 | 06:33

šašek z Jihlavy napsal(a):

xx
V Jihlavě v centru v Benešově ulici najdete pekařství Vetchý. Chléba, housky a rohlíky berou od venkovských pekařů a tvoří zanedbatelnou část sortimentu. Hlavním artiklem, který si pečou sami, jsou různé druhy koláčů, buchet, cukrářského zboží a k dostání jsou i běžné suroviny a zboží, které mají i v marketu (mouka, těstoviny apod.)
Kdykoliv tam přijdete, narazíte na zákazníky, dopoledne jsou i fronty. Za pultem vídám běžně tři prodavačky, kolik je zaměstnanců ve výrobně těžko odhadnout.
Kvalita odpovídá zájmu zákazníků, pekařství zjevně prosperuje.
Netuším, kolik tam zaměstnanci berou, majitel patří mezi úspěšné zdejší podnikatele, myslím, že i leccos sponzoruje.
Tomuto druhu živnostníků nikdo nic nezávidí, všichni jsou rádi, že je tu máme.
Silvie měla zřejmě na mysli jinou sortu, různé právní kanceláře, pochybné agentury a firmy jako např. jihlavský ICOM Transport (majitel dostal za podvody let na tvrdo a Klaus mu dal milost. Případ je dosti znám, byl medializován. Zaměstnanci (řidiči) jsou špatně placeni, rodina majitele si žije na jihlavské poměry na vysoké noze. To je to, co lidem vadí. Ještě, že se objevila konkurence (Jančura), která nutí podobné firmy alespoň zlepšit kulturu cestování. Horší to bude s bezpečností cestujících, staří odcházejí, mladí šoféři, špatně placeni a bez zkušeností, nevěstí nic dobrého.
10. 04. 2013 | 06:51

šašek z Jihlavy napsal(a):

oprava - 5 let natvrdo (zapnutý num lock)
10. 04. 2013 | 06:54

zemedelec napsal(a):

Pro xx.
Vaše příspěvky mě zaujaly a naprosto dobře popisujete situaci.
Ano vyrobit se dá,horší je prodat.Už jsme zaznamenali v loni propad koupěschopnosti a to co se děje letos katastrofa.
Tak jenom připomenuto rčení s poctivé práce ještě nikdo nezbohatl,nebo,práce je poslední možnost jak přijít k penězům.
10. 04. 2013 | 07:23

aga napsal(a):

Richard

Jde o to, že "solidární" bohatí mají dnes zmapovánu jak mentalitů národů a z ní plynoucí pravděpodobné reakce, tak z velké části fungování našeho mozku (nacpali do toho neuvěřitelné peníze - zeptejte se neurologů), a mají technologie a programy, jak tyto znalosti využít k tomu, aby tyto proměnné využili ve svůj prospěch a ke svým účelům. Výsledky všech těch barevných "revolucí", o kterých mluvíte, mi dávají za pravdu. I mezi bohatými jsou vyvolení a podřadní bohatí, a ti podřadní bývají těmi vyvolenými využíváni a následně zneužíváni v souladu s jejich záměry. Mnoho názorných případů pro toho, kdo je schopen je nezaujatě vidět.
10. 04. 2013 | 08:17

Silvie napsal(a):

Pánové,

jak jste přišli na to, že učím???
Já bych ty spratky zřezala hned první hodinu na jednu hromadu a pak by mě zavřeli.
Pár učitelů už sem své postřehy taky napsalo-o vážnosti jejich profese to ale nebylo.

XX

Ale občas si přece jen ty noviny přečtěte, na tu zvěř si stěžují sami učitelé. Stejně jako na jejich nekritické rodiče, co dětičky vychovávají po "západním" liberálním způsobu.
10. 04. 2013 | 08:25

Silvie napsal(a):

XX

I kdyby platili 14 brutto.
Vy byste za tu almužnu vstával ve tři ráno?
Po 23 letech kapitalismu pracovat těžce (páč v pekárně je těžká práce) osm hodin za 14?
Já nepíšu o pekaříkovi, co si v pekárně maká sám, ale o majitelích pekáren, kteří takhle mizerně platí zaměstnance.
10. 04. 2013 | 08:28

neo napsal(a):

Silvie:

ci sei o ci fai?

takže opakuji znovu Silvie. Laskavě si najeďte na ten žebříček o prestiži povolání a najděte si učitele.

Já osobně mám v rodině učitele 4. Takže z toho prostředí mám dost informací.
10. 04. 2013 | 09:32

xx napsal(a):

Silvie: no tak já nevím. Jeden známej co u nás v hospodě obsluhoval, šel péct k Babišovi do velkopekárny a nastupoval za 18 tis. čistého !

Ono záleží na možnostech, jiné kšefty bude mít pekařství v Jihlavě a jiné v malém městě.

A já psal taky o majiteli toho pekařství, nikoli o samostatném živnostníkovi. Ono péct si sám v pekárně, dělat objednávky, evidenci a výkazy, to vyžaduje velkou oběť. Takový podnikatel by brzy skončil na klinice. Zejména při tom objemu který by musel vyrobit.

Vidím že jste nečetla můj příspěvek dost pozorně.

Pro vás je možná 14 tis. almužna. Uznávám že to není zrovna úžasná vejplata. Ale vy stále nechápete, co jsem tím svým příkladem chtěl pro vás osvětlit. Vy to zkrátka berete pouze jednostranně. Z pohledu zaměstnance, kterého nezajímá zda, jak a za kolik majitel jeho práci prodá.

A opakuji znova, velké firmy jako třeba Babišův Agrofert sice zaměstnává hodně lidí, ale největšími zaměstnavateli v zemi jsou ti "pekaříci" a ne Babišové !!!

A právě ti pekaříci mají situaci kterou jsem popsal a ne tu co popisujete vy !

Zahoďte tu odborářskou zapálenost a zamyslete se !

Já vím, o těch pekařících v novinách moc nepíšou a když tak jen že to jsou parazité. A právě proto jsem upozorňoval na to, že není dobré čerpat informace jen z jednoho zdroje.
10. 04. 2013 | 09:55

xx napsal(a):

Sivia: média mají v tomto vůbec silný podíl na diskreditaci podnikání obecně. Jdou jenom po senzacích, představují jen ty gaunery a podvodníky. O úspěšných podnikatelích se z obecných médií nedočtete skoro nic.

Tím naznačuji, že noviny také čtu. Ale přistupuji k informacím v nich poněkud jinak. Nevěřím všemu co napíšou ale porovnávám. porovnávám s realitou kolem sebe, s jinými zdroji, třeba i se zprávami ze zahraničí a pak to vše teprve zvažuji, zda uvěřit nebo ne.

Netvrdím že se vyhnu každé blamáži. Ale rozhodně neuvěřím všemu. Už jenom proto že jsem několikrát prostým porovnáním informací které znám z reality nebo třeba mého oboru a tím co psali média udělal tu zkušenost, že si klidně vymýšlejí blbosti a ani se nezačervenají.
10. 04. 2013 | 10:03

Yosif K napsal(a):

A teď pojďme k nám domů, k levici, která by měla hájit zájmy „dolních 10 milionů“.
KONEC CITATU.

....žádných jednolitých 10 milionů neexistuje, to je pouze předvolební bolševický žvást.....
Bohužel s největšími chudáky - bezdomovci, vágusy, duševně nemocnými, alkoholiky atp - necítí solidaritu téměř nikdo snad kromě milosrdných řádů a charit.....

Ve skutečnosti i střední třída má zájmy spíše společné s nejbohatším decilem než s nejchudším decilem. Proč? Protože mezi nejbohatším decilem a střední třídou je jistá sociální mobilita, každý ze střední třídy může někdy zbohatnout, vlastní pílí, podnikáním, služebním postupem, štestím, dědictvím....

Z nejnižších řekneme 5 percentiolů má naději na společenský vzestup málokdo. Bohužel je tomu díky socanským podprám, které vztvářejí pro pár nejnižších percentilů dokonalou past chudoby. proč se snažit něco studovat nebo dokonce někde pracovat, když sociální podpory na jakési přežití stačí????? Cesta nejmenšího odporu je pokračovat v braní podpor.

Cestu z pasti chudoby tak hledá pouze pár jedinců, díky socanům a lidem jako je iluyionista Klíma je většina lidí z této skupiny v pasti chudoby natrvalo uvězněna, většinou i s dětmi.

Za téměř nulovou šanci uniknout z pasti chudoby může neadresný system sociálních podpor.
10. 04. 2013 | 10:18

český maloměšťák napsal(a):

xx
Vy nafoukaný polointeligente...vy si nazývejte hlupáky ty, co vás omylem zplodili a uvedli tak i část zdejšího komentátorského světa do rozpaků - zda se tomu tedy mají smát, nebo mají nad tím brečet.
Silvie má v mnohém zde pravdu...naposledy jsem vám dokázal na subvencích do US železnic - že lžete, jako když tiskne (jak pouze vlstní pílí k majetku majitelé železnic přišli) - a to, že vytrubujte tu svou vlastní neznalost či jakési dílčí informace, pochytané na internetu...jako " poznání" , přičemž pokud vám někdo opakovaně dokáže, že jste jen namyšlený hlupák, ale vy naopak pomlouváte jej....to svědčí o jediném - jste si sám svými "argimenty" nejistý, proto potřebujete, aby byl po ruce nějaký otloukánek.

To vy si konečně přestaňte idealizovat skutečnost.
10. 04. 2013 | 10:42

Richard napsal(a):

aga
věci o kterých jsem psal se nedějí na základě vědomé vůle,
tohle nemůžou dostat pod kontrolu ani bohatí ani chudí, tohle se prostě děje z přirozenosti jako se třeba střídá roční období...
Jen v různých dobách nabývají tyto vzory společenských pohybů všelijakých podob...
jozka
ale jo, intervence mají různé podoby, podstatná je skutečnost, že to tyhle lidi smetlo, jako důkaz, že se věci nedějí donekonečna....někdy to trvá aj bolí, ale jednou se věci obrátí...to je zákon, na který je člověk se svými vědomými ambicemi a záměry krátký, zákon, který si sám vybírá kulisy a herce, aby naplnil svůj příběh - účel...
človíček je i se svými atomovkami proti kosmu(v nás i vně) stále hodně malej ňouma
10. 04. 2013 | 10:42

Silvie napsal(a):

XX

Aby nedošlo k mýlce, já mám učitele ve velké vážnosti a docela je obdivuju, protože učit dnešní arogantní mládež je neskutečně náročné.
Jste v rozporu sám se sebou.
Na jednu stranu nedůvěřujete novinářům (což je oprávněné), na druhou stranu věříte nějakým přiblblým žebříčkům popularity vytvořeným těmitéž.

Já nečerpám své informace ani tak z tisku, jako od učitelů samotných,znám jich požehnaně. Nejlepší kamarád bratra učí osmáky a deváťáky a jen díky tomu, že je chlap a otužilý sportovec, udrží si jakous takous autoritu.
Mnoho vystudovaných učitelů z okruhu mých známých ani učit nešlo, potřebovali titul, aby se upíchli v nějaké privátní firmě nebo ve státní správě. Říkají, že nejsou blázni, aby se dali na dráhu pedagoga.

A co se Babiše týká, je to velký šejdíř. Jeho chleba by nežrali ani králíci po týdenním půstu a kostelecké "párečky" byly vyhlášeny jako "pochoutka" roku.
Bydlím v menším městě a u nás rozhodně pekaři nevydělávají 18 čistého. Mám matný dojem, že něco kolem 12 hrubého. Nabízet 12 tis.(v MS kraji to bude i méně) za noční práci v těžkém provozu (v létě to musí být chuťovka) pokládám za drzost.

Dvacetři let po převratu jsme zařadili zpátečku a naše platy nejenže vůbec nerostou (už tak šest let), ale ještě se rapidně snižují. Průměrného platu dosáhne stále jen třetina pracujících.
Vůbec se nedivím, když spousta starších lidí nostalgicky vzpomíná na éru bolševika. Zase jim jiní, nyní pravicoví politruci, tlučou do hlavy, že jsme západ dohonili a předběhli.
Prý máme mnohem nižší nezaměstnanost (prostou manipulací s čísly) a vyšší životní úroveň (záleží na tom ,zda nás srovnávají s Portugalskem nebo s Německem) a kvalitnější zdravotní péči.

Dovolte ,abych se zasmála.
10. 04. 2013 | 11:11

Richard napsal(a):

Jinak, když "čtu" např. soudružku Silvii, jsem rád, že někteří chudí jsou chudými bo představa, že tito lidé drží v rukou mocenský prostředek(např. peníze) je pro mě dost děsivá.
Ne každý boháč je zlosyn a ne každý chudák zase dobrák.
10. 04. 2013 | 11:18

neo napsal(a):

Silvie:

////Dvacetři let po převratu jsme zařadili zpátečku a naše platy nejenže vůbec nerostou (už tak šest let), ale ještě se rapidně snižují. Průměrného platu dosáhne stále jen třetina pracujících/////
čí platy? Co je to naše platy? Berete průměr, medián nebo vycházíte s vašeho platu?

Pokud vycházíte jen z vašeho platu, pak je to údaj nevypovídající o ničem, protože jsou zde lidé, kterým třeba plat za posledních 6 let vzrostl.

pokud jde o průměrný plat, tak ho vždycky dosáhne cca 1/3 zaměstnanců bez ohledu na jeho výši. Ten poměr se nemění a měnit nebude i kdyby byl průměrný plat 100 000.

co se týče prestiže učitelů, tyto žebříčky povolání se sestavují dlouhodobě a učitelé se drží na předních příčkách.
takže jde o prestižní povolání.

Vy si pletete prestiž s autoritou. Ta bývá individuální. Většinou jde ale pouze o chybu toho konkrétního učitele.
10. 04. 2013 | 11:30

Silvie napsal(a):

Neo
Vzdávám to. Máte pravdu jako vždycky.
10. 04. 2013 | 12:18

xx napsal(a):

Silvie: tak jo, máte recht, je to drzost, že majitelé firem hrabou všechny peníze pro sebe, topí se v miliardách a luxusu, mají vily a bazény s umělým vlnobitím a dovolené v karibiku a služebnictvo, zatímco jejich zaměstnanci třou bídu s nouzí za minimální platy.
V každém případě souhlasím že to je skandální a hloupé chování. Sice ve svém okolí žádný takový podnik neznám, ale to je nejspíš jenom tím, že nečtu dost noviny, nebo se nezajímám dostatečně o osudy lidí kolem sebe. Nemám také dost empatie a soucitu.
10. 04. 2013 | 13:46

Abuelo napsal(a):

Pane Klíma, odpověď zcela jednoduchá a primitivní. Současná demokracie je rafinovanou diktaturou KFO (Kriminální Finanční Oligarchie) a kmotrů prostřednictvím psychopatického loutkového divadla zkorumpovaných a arogantních politiků. Tato diktatura je dále udržována kořistnickou a zkorumpovanou advokátsko-justiční mafií, která přeměnila právo na bezpráví a tvrdý byznys (právní stát přeměnili na stát právnický). Další oporou této diktatury jsou masmédia, která KFO přímo vlastní a nebo ovládá prostřednictvím psychopatického loutkového divadla zkorumpovaných a arogantních politiků (tzv. veřejnoprávní média) a prostřednictvím kterých vypírá mozky novodobým otrokům a prostřednictvím kterých se různé skupiny KFO rvou o svou stále větší moc a kořist. Zároveň tuto moc nad médii rafinovaně využívají k atomizaci společnosti. Tím ji snadněji ovládají prostřednictvím jimi placených divadélek zkorumpovaných a arogantních politiků. Dalším pilířem této diktatury je amerikanizovaný vzdělávací systém, který vychovává absolventy bez znalostí vlastní a světové novodobé historie a bez schopností vlastního úsudku a myšlení.

KFO se dělí na dvě základní skupiny: Tou první je nadnárodní americko-židovská KFO, která ovládá svět a po pádu Berlínské zdi nemá oponenta. A potom každý stát má svoji vlastní KFO, která zoufale bojuje o přežití s tou nadnárodní KFO.

Politici v jednotlivých zemí se potom dělí na ty, kteří hájí zájmy té americko-židovké KFO (u nás nějaký humanitární bombardér a prolhaný Pravdoláskař a jeho parta) a na ty, kteří hájí zájmy té domácí KFO (u nás nějaký Venca Peročmajz a jeho parta modrých strak). Proto mezi nimi vládne vzájemná zášť a nenávist až za hrob.
10. 04. 2013 | 14:06

Urban napsal(a):

Jen skromě dodávám, že hloupější a prázdnější zdůvodnění jsem nečetl. To co je zde napsáno je pro primitivní lidi. Nositelem bohatství země jsou a budou prostí a pracovití lidé bez ohledu na ideologii. Ti pokládali svoje životy ve válkách, ti udrželi český jazyk v těžkých dobách poroby a ponížení pro tuto zemi, ti vychovávali děti k lásce, pokoře a pracovitosti, učili je lásce k zemi ve které se narodili. Byli to obyčejní lidé z jejichž středu vyšli géniové národa, kteří posunuli dějiny do předu, razili humanitu, vzdělanost a dobrý vztak k práci a k lidem. Základní myšlenka křesťanství ke které se naše společnost hlásí toto jasně a pregnantně deklaruje a proto se divím, že takový panflet je možné schvalovat a souhlasit s ním.
10. 04. 2013 | 14:09

Yosif K napsal(a):

Sylvie napsala:

Bydlím v menším městě a u nás rozhodně pekaři nevydělávají 18 čistého. Mám matný dojem, že něco kolem 12 hrubého. Nabízet 12 tis.(v MS kraji to bude i méně) za noční práci v těžkém provozu (v létě to musí být chuťovka) pokládám za drzost.

Dvacetři let po převratu jsme zařadili zpátečku a naše platy nejenže vůbec nerostou (už tak šest let), ale ještě se rapidně snižují. Průměrného platu dosáhne stále jen třetina pracujících.
Vůbec se nedivím, když spousta starších lidí nostalgicky vzpomíná na éru bolševika. Zase jim jiní, nyní pravicoví politruci, tlučou do hlavy, že jsme západ dohonili a předběhli.
Prý máme mnohem nižší nezaměstnanost (prostou manipulací s čísly) a vyšší životní úroveň (záleží na tom ,zda nás srovnávají s Portugalskem nebo s Německem) a kvalitnější zdravotní péči.

Dovolte ,abych se zasmála.
10. 04. 2013 | 11:11
Dovolte mi abych se i já též zasmál, nebo spíše zaplakal.
Sylvie by rovnou mohla napsat: Bzdlím na malém městě, neumím nic jiného než strkat chleba do pece a umývat nádobí a mám pouze 12 tisíc čistzého. Je to sprostota. Za tuto práci bych měla mít 1200 euro měsíčně jako kdybych žila v SRN a mluvila plynně německy. Budu volit socany nebo komunisty, oni mi těch 1200 EUR měsíčně dají. Prostě zdaní parazity jako OSVC, Bakalu a Babiše a nastane ráj proletářů na zemi. Každý blbec pak bude mít 25 tisíc měsíčně, jnak správně říkal Špidla a Paroubek, zdroje na to jsou, stačí je jenom sebrat boháčům.

To že v SRN je nějaká technoligicky vyšší úroven výroby, tomu jako promovaná učitelka vlastivědy a prvouky nevěřím. Byla jsem se podívat na uklizečky v Mercedesu a v Rolls Rozce letecké turbinz a uklizečky tam mají UPLE STEJNEJ MOP jako já u pekaře-cukráře Pištory a berou dvakrát tolik než já. Toto jest strašná sprostota a může za to Havel, Kalus, Bakala, Babiš a Kalousek. Peníze co patří za uklízení a strkání chleba do pece mne, tak prožírají oni. Pudu si stěžovat na OSN že v CR nemá chudina důstojný život.
10. 04. 2013 | 14:38

Vlado napsal(a):

Silvie máte moje sympatie. Sytý hladovému něvěří.
To jen poválečná doba, kdy opadl strach, který provázel dobu Protektorátu, byla plná solidarity. Také netrvala dlouho. Výše se někdo zmiňuje o měnové reformě a jak ti co měli informace nakupovali. Jako pamětník vím, že to byly vázané vklady. Ty peníze byly k dispozici v omezené míře. No a ještě k tomu trval po celou dobu lístkový přídělový systém, který s měnovou reformou končil. Stát, hlavně města byla po válce "vyžraná" a tak se začínalo hodně skromě. Jenže byla práce a obrovské poválečné investice, při kterých bylo zaměstnáno obrovské množství lidí.
Dnes stavějí dálnici D8 z Prahy na hranice je to cca 100km a byla připravovaná ještě za socialismu a její dokončení je snad v dohlednu v r.2015. Jak dlouho by stavěli vltavskou kaskádu přehrad? Přičemž na 800tis. lidí nemá práci.Stát řídí hochštapleři, kteří se ke státnímu majetku po listopadu chovali jako lapkové ke kořisti. Rozděl s panuj a toho se úspěšně držejí.
Ale již nemají co prodávat jen nějaké zbytky a co zbylo darují církvím. Přesto, že s tím nesouhasí na 75%národa. Jim to nevadí, přesto, že o tom ve svých volebních plánech nemluvili. Jsou to arogantní asociální lokajové globálního kapitálu.
10. 04. 2013 | 14:40

Yosif K napsal(a):

Silvie napsala:
Dvacetři let po převratu jsme zařadili zpátečku a naše platy nejenže vůbec nerostou (už tak šest let), ale ještě se rapidně snižují. Průměrného platu dosáhne stále jen třetina pracujících....

KONEC CITATU.
S tím průměšrným platem je to strašna sprostota. Nekvalifikovaní manuálové s pekárně ten průměrnej plat nemají, a uklizečky a kopáči taky ne.

Budu volit Víta Klímu, průměrnej plat budou mít uplně všichni, blbej i chztrej, linej i pracovitej, tak to bude nejdůstojnější. Každý si zaslouží důstojný život, nakoen ani těch 26 tisíc hrubýho není až bůhvíco abych to nestačila za měsíc rozházet.

Volte Víta Klímu, je to nový Ježíš Kristus! Mír chýším, válku palácům a všem stejný platy!!! Avanti o Popolo!
10. 04. 2013 | 14:45

František Varmuža napsal(a):

Nemyslím si ,že jsou bohatí více solidární. Možná více akční a mazanější.
Někteří lidé samozřejmě věděli o připravovaných opatřeních. Aby se hůř zjistilo , kdo tajnou informaci " vypustil " bylo potřeba ji "šířit". Je klidně možné že prvotní informace byla jenom " pro chudého " rodinného příslušníka a zbytek je maskování. Pokud nevíme kolik " chudáků zachránilo " své peníze nemá úvaha o solidaritě bohatých žádnou vypovídací schopnost.
10. 04. 2013 | 15:02

Sudetak napsal(a):

Protože chudí jsou většinou líní, hloupí, závistiví a sobečtí. Bohatí ne. Proto jsou nakonec bohatí. Jednoduché.
10. 04. 2013 | 15:07

Baba napsal(a):

Laiku, pouvažuj o tom, že vzájemnost činí člověka šťastným, i když nejlepší předpoklady k tomu, být šťastný, prý mají ti, kteří se mohou spolehnout na svou schopnost, pravidelné zajišťovat každodenní potřeby své rodiny.
10. 04. 2013 | 15:25

Orken napsal(a):

Asi proto, že aby se člověk stal bohatým, tak zpravidla musí být chytrý a chytrý lidi si prostě budujou kontakty a síť zadních vrátek, přičemž svůj život berou jako svoji odpovědnost, zatímco blbci jde zpravidla o "jistoty a prosperitu" a o to, aby se "stát o něj postaral", přičemž bývá často navíc i příliš línej než aby rozvinul nějakou mentální a fyzickou aktivitu ve snaze výše zmíněné kontakty a zadní vrátka si vybudovat.
10. 04. 2013 | 15:36

Yosif K napsal(a):

Joe Ratata napsal(a):
Autore
Tohle je opravdu,ale opravdu nebezpečný článek!
Vždyť Vy,člověče,vyzýváte obyčejné,hloupé a líné lidi k zakládání a podpoře profesních sdružení,ba i odborů a s takovouto spojenou silou vyděračsky prosazovat svoje zájmy.
Představte si,kam by to vedlo,kdyby se třeba uklízečky domluvily a prostě za 8 tisíc hrubého měsíčně prostě nepracovaly.
Takové zdivočelé odboráře by pak,jak zcela správně píše Yozif K,odpovědní bohatí,kteří jim dávají práci,museli pro výstrahu fyzicky zlikvidovat.
Vždyť kam by to vedlo?
Každý hloupatý dělníček od pasu by pak chtěl tolik peněz,aby to stačilo na slušné živobytí,jednou za 3 roky nejlevnější dovolenou u moře v Bobione a dokonce snad i na studia pro svoje děti,které by pak nechtěly zařezávat u pasu jako rodiče.
Konec citatu.

Pane Joe, jste trumbera až to bučí, dělníček u pasu Škoda Auto mé průměrný měsíční plat 32 tisíc Kč. Tzn někdo o něco více někdo o něco méně.

Na stávku socialisticky uvědomělých uklizeček jsem upřimně zvědav. a) většina z nich stihne 8 hodinový úvazek za 4 hodiny a spěchá domů k dětem b) většiniou má jejich manžel větší plat pokud se tedy nevdaly za úplné pako, nebo neprovdané uklizečky žijí u rodičů atd, pravděpodobnost že by hladovějící uklizečky zahájily ve střední Evropě vlnu divokých stávek nebo bolševickou revoluci z čirého hladu je velmi malá. Většina uklizeček je se sevopu prací a s platem spokojena, jinak by to nedělali a dělali by něco jiného.......
10. 04. 2013 | 15:40

Yosif K napsal(a):

Vlado napsal(a):
Stát řídí hochštapleři, kteří se ke státnímu majetku po listopadu chovali jako lapkové ke kořisti....

KONEC CITATU
Někteří hochštapleří řídí stát, jiní hoštapleři se 110 tisíc měsíčně hrubého a s rolexkami na ručče řídí odbroy a rozeštvávají odboráře aby stávkovali a bourali kapitalismus......
10. 04. 2013 | 15:45

Yosif K napsal(a):

Z jiného soudku: lékaři i učitelé se cítí platově nedocenění, a přestože jsou obě profese vysokoškolsky vzdělané, nejsou schopny se domluvit na společné stávce, v níž by jedna profesní skupina podpořila druhou.
KONEC CITATU.

V tom je světlá budoucnost lidstva. Všechny profese které se cítí nedoceněni to jest všichni kromě parazitů OSVC, bankéřů a ajtaků) dají hlavz dohromady, domluví se na stávkách, dostanou o 100% vyšši mzdy, tím pádem bude všechno také o 100% dražší a primitovové tzpu pí Silvie a p Vít Klíma se budou tetelit blahem že se dosáhlo "důstojných platů".

Zdroje na to jsou, říkal to Špidla který v europarlalmentu louská 15 tisíc EUR měsíčně tak to musí vědět že zdroje tu jsou.....
10. 04. 2013 | 15:49

Vlado napsal(a):

Copak tady velká většina boháčů vznikala postivou prací.Kdyby zde nebyly přijaty zákony za účelem rozkradení státního majetku a nepomáhala jim svou nečinností policie a soudní mafie nemohl by nyní stát být v takovém morálním a ekonomickém zoufalství.
Ti bohatí si to pochvalují ale chudoba se šíří. A to argumentují, že je nejnižší mezi státy EU. Tak sakra jakou tam mají vlastně životní úrověň, když mají víc chudých než v postsocialistickém státě. Jo nůžky ty tam budou ještě více rozevřené než u nás "doma"! A solidarita je tady spíše mezi bohatými než chudými a
bloger si na to proč? Velmi srozumitelně pdpověděl!
10. 04. 2013 | 15:52

Tom napsal(a):

boháči to mezi sebou nikdy nedělají z dobroty své povahy či ušlechtilých rysů (už jen tím že to udělají dokazují že jsou pleva) ale vždy to dělají ze zištných důvodů.
10. 04. 2013 | 15:59

Opinion napsal(a):

V diskusích se neustále opakuje , že bohatství je výsledkem píle , inteligence a dalších ve skreze pozitivních vlastností . Samozřejmě i takoví jsou, otázka je jaké procento to je .
Zajímavá by byla anketa, kterou asi nikdo neudělá , z jakých rodinných poměrů se rekrutuje většina bohatých . Je tady spousta bohatých , jejichž bohatství , pominu-li velké zloděje , pochází jednoduše od jejich předků . To bohatství předků jim umožní například udělat si prestižní školu a zařadit se do sociální skupiny svých rodičů , která je díky jejich původu příjme .
Je známo, že se snižuje tak zvaná sociální mobilita . Je velmi obtížné se dnes dostat do vyšší sociální skupiny, než v které se člověk narodil . Jednotlivcům se to občas podaří a ti jsou pak náležitě medializováni .
Nutno ještě podotknou, že cesta dolů je mnohem jednodušší , nicméně i ta nižší sociální skupina nerada přijímá nováčky z horních pater a tak se stává, že dotyčný padá o několik stupínků dolů .
10. 04. 2013 | 16:14

Yosif K napsal(a):

Silvie napsal(a):
Usilovných a pilných nezaměstnaných zoufalců jsou tam dnes miliony.
KONEC CITATU.

Na rozdíl od vás jsem téměř celý život po roce 1989 pracoval pro americké firmy, často též v zahraničí.
Vaše usilovné a pilné zaměstnané i občas nezaměstnané zoufalce dobře znám. Nechci být přespříliš politicky nekorektní, ale mezi američany - specielně afroameričany a imigranty první a druhé generace - jsou ohromné kulturní rozdíly. Z toho vyplývají i ohromné rozdíly ve vzdělanosti, zaměstnanosti atd.

Velmi špatně jsou na tom mnozí afroameričané a mnozí imigranti ze středního východu. Naproti tomu imigranti z Asie jsou na tom prakticky ve všech ukazatelích lépe než bílí starousedlíci.

Jak si představujete že by tomu mělo být? Korejec, indián, irčan, hispano i afroameričan by měli mít ze zaákona úplně stejně? To mají, ve státní správě i u soukromých firem, pokud jsou na stejném místě.
Američané asijského původu tvoří své bohatství v soikromých firmách. Jak si představujete socalní spravedlnost? Korejce, Vietnamce a Čínany kteří dřou ve dne v noci pořádně zdanit aby afroameričané projídající a propíjející podpory na piknikách v parku měli stejné příjmy jako Korejci, rození podnikatelé?

Socanský sen, všichni stejně, podnikatel v software, majitel večerky, dělník v pekárně, brigádník na jahodách, uklízečka, kopáč, všichni stejně. Socanský sen.

Jak řekl do TV typický buran, typický representant hnutí Occupy: "Na to se mohu vysrat abych umýval talíře za 10 USD na hodinu!!!!"

Jasný - za USD 10 na hodinu to není buranova idea důstojného života. Otázka je proč buran nedělá něco lepšího.
10. 04. 2013 | 16:26

Opinion napsal(a):

Yosif K napsal(a):
Stejně nemají mít , ale mohli by být například stejně zdaněni . Vy jako zdá se světa znalý člověk ale jistě víte , že v ekonomických úvahách nelze kalkulovat se spravedlností, nehledě k tomu , že spravedlnost vidí každý z nás trochu jinak .
Proto také jsou zdaněny například finanční operace jen 15 % a právnické osoby 19 % . Lze v tom hledat nějakou spravedlnost . Odpovím si sám , nelze . Otázka je proč tomu tak je, já bych typoval lobismus .
10. 04. 2013 | 16:44

Silvie napsal(a):

Yosif
Neohánějte se tady Škodovkou, to je v našich podmínkách rarita. Něco jako mýtické Slušovice.

Nikdy jsem nepsala, že mají mít všichni stejnou životní úroveň, ale že super bohatí by měli zajistit svým zaměstnancům solidní podmínky. Musí-li si zaměstnanec hodit korunou, zda zaplatí z gáže nájem nebo jídlo, tak je jeho zaměstnavatel obyčejný hochštapler, pokud si dopřává sám drahé dovolené, luxusní vily a mnohačetný vozový park a není přitom schopen zajistit bazální věci.

Co se USA týká, "americký sen" je již pouhopouhým mýtem.
Snad nevěříte tomu, že dnes můžete udělat kariéru mytím nádobí a poctivou manuální prací?! Nesnažte se mě tady přesvědčit, že všichni američtí (stejně jako evropští) nezaměstnaní jsou kvazi nemakačenkové a portorikánští lempli.

Chcete-li kdekoliv beztrestně a bezpracně zbohatnout, musíte vytunelovat banku, odejít se zlatým padákem a okrást miliony střadatelů.

V 30.letech měli ti bankéři a makléři alespoň trochu cti v těle a po krachu na burze vyskákali z oken mrakodrapů. Ti dnešní se jen oklepou, protože mají hroší kůži.
Až se jednou "lid" nase.., tak budou chlupy lítat. Určitě to nebude řešit tak bezzubým způsobem, jakým je stanování na Manhattanu.
Pak snad budete, vy, "pravičáci", konečně spokojení.
Jak se totiž do lesa volá, tak se z něho ozývá.
10. 04. 2013 | 16:45

xx napsal(a):

Co vy si vůbec lidi představujete pod pojmem poctivá práce ?

Tady jasně doznívá komunistickou propagandou vtlučená do dutých hlav myšlenka, že jedinou poctivou prací je dělnická práce. Manuální rachota od šesti od rána do dvou odpoledne. A jak se člověk u toho pořádně nespotí tak se nejedná o poctivou práci ale flákárnu a lemplovinu co nestojí za důstojnou odměnu.

A zajistit peníze na důstojnou odměnu je úkolem těch druhých, nejlépe vlády.

Bože můj, bože můj. Ani bankrot tohohle principu ty lidi nepřesvědčil, že to je ekonomická pitomost.

Oni vidí třeba miliónovej plat vrchního manažera a svůj mizernej plat 12000 a hned si myslí že kdyby ten manažer měl měnší plat, oni by mohli mít třeba 20 tisíc místo těch 12. Ale už si, protože jsou sobci a nevidí dál než na špičku svého nosu, neuvědomují, že zatímco ten manažer s miliónem je jeden, těch se 12 tisíci jsou tisíce. A když vydělíte milión tisícem, dostanete co ? No tisícku ! Takže místo 12 tisíc by mohli dostat leda tak důstojných 12800

Proletáři všech zemí, naučte se počítat.
10. 04. 2013 | 16:59

alda napsal(a):

to je ale slátanina, evidentně někdo méně zajištěný.
10. 04. 2013 | 17:00

Yosif K napsal(a):

Silvie napsal(a):
Katango
Jistě, mezi prodavačkami a manuálně pracujícími jsou i velmi inteligentní lidé.
Mnoho z nich dokonce vystudovalo střední a vysokou školu, ale nenašli uplatnění na trhu práce.

Dnes je jaksi přebytek manažerů všeho druhu, ale rukama se nikomu pracovat nechce.
A bodejť by chtělo, když je manuální práce tak mizerně placená.

KONEC CITATU.
Jste hlásná trumpeta třídním nenávisti a nemlouváte sama sobě věci ketré nejsou. Dělnící na pásu ve škodovce berou 32 rtiosíce měsíčně. Zkuste si zavolat instalatéra nebo elektrikáře, pochybuji že vám naúčtuje méně než 200-300 Kč na hodinu + materiál plus cestu. Takže za 180 hodin na měsíc to hodí 36 tisíc. I když samozřejmě má různý prostoje, náklady atd.

Kde čtete že manuelní práce je špatně placena? V nějakých bolševickýchych příručkách? Manuelní NEKVALIFIKOVANA práce je špatně placena, to však platí i pro nekvalifikovanou práci v kancelářích......

Lidé kteří skuhrají na nízký plat za nekvalifikovanou práci si skuhrortem moc nepomohou - mají se něco naučit a dělat to co se více platí. Třeba instalatera.
10. 04. 2013 | 17:17

xx napsal(a):

V ČR je aktuálně asi 3 milióny zaměstnaců v zaměstnaneckém poměru. Průměrná mzda je asi 27 tisíc hrubého, jestli se nepletu. Na mzdách se tedy vyplatí v ČR měsíčně pro zaměstnance 81 miliard korun. Jelikož ale to nejsou celé mzdové náklady, je třeba přičíst ještě cca 36% navíc. Takže jsme na 110 miliardách. Za rok to dělá 1320 miliard korun.

Pokud byste chtěli zvednou platy lidem na úroveň platů v Německu, tedy asi 2,5x muselo by se vyplatit na mzdách za rok 3,3 miliard korun.

Kde na to sakra vzít, když HDP je jen 3,8 miliardy a platy z toho jsou jen necelá třetina. Pokud by třetina HDP měla být 3,3 miliardy, muselo by HDP v ČR vzrůst na 9,9 miliardy korun aby to bylo možné.

Jnými slovy, v celé české ekonomice se za rok neprotočí tolik peněz za zboží a služby, aby se mohly zdvojnásobit platy.

A jsme u toho co se tu snažím vysvětlit. Peníze se n ekonomice neberou na nějaké velké hromadě odkud si každý může vzít kolik chce a pak rozdělovat podole uvážení. Takhle funguje jen státní rozpočet a i ten je omezen limity celé ekonomiky.

Ale lidé ze státního sektoru tohle nějak ne a ne pochopit. Jim přece vždycky stačilo podat žádost a řádně ji odůvodnit, třeba důstojností platu a peníze se našly na hromadě.

V soukromém sektoru to takhle ale většinou nefunguje. Podobné zdání mohou vyvolat pouze prostředí velkých firem.

Malé firmy nemívají obrovské rezervy ze kterých by bylo možné skokově zvýšit mzdy.

To že existují gauneři co v malých firmách zaměstnance dřou z kůže a sami si žijí v luxusu nepopírám. Nejspíš existují. Já žádného osobně neznám ale to neznamená že neexistují.

Ovšem dělat z toho normu a z poctivých podnikatelů jen vzácné vyjímky je sprostá manipulace a komunistická prolhaná agitace.
10. 04. 2013 | 17:18

Dagmar napsal(a):

xx

Hmm, co je na termínu "poctivá práce" ideologicky komunistického? Proč by měla být vázána jen na práci manuální? Pane, pane, zdá se, že ač potrefen ideologickou slepotou jiné provenience, vyčítáte slepotu jinak nevidoucím :-(

Pokud se jedná o milionový plat managera v soukromé firmě a pokud je podložen nespornými podnikatelskými úspěchy, je mu přáno.

Ale nejvyšší managerské platy mají v ČR, EU i jinde lidé v řídících funkcích státních a polostátních institucí, ve státem dotovaných bankách, jejichž hospodářské výsledky jsou často sporné, špatné nebo rovnou katastrofické. V takovém případě je kritika jejich příjmů žádoucí a snížení jejich nezaslouženě vysokých platů nutné. To nemá se závistí nebo sobectvím co dělat, je to oprávněný požadavek daňových poplatníků, kteří nedobrovolně dotují neschopné vyžírky.

Vaše výzva proletářům, aby se naučili počítat je zbytečná. Oni to už dávno umí. Bohužel stále více hrozí, že nám to zase spočítají :-(
10. 04. 2013 | 17:28

Silvie napsal(a):

Yosif
Kde jste si přečetl, že pokládám za "poctivou" jen manuální práci?
Stále nejste schopen pochopit smysl psaného textu - nikdo nebere podnikatelům (kteří nabyli majetku slušně), aby si žili nadstandardně. Pokud však ten nadstandard financují tím, že odírají zaměstnance a okrádají stát na daních , tak jsou to u mně obyčejní šmejdi.
XX

S průměrným platem na mě snad ani nechoďte.

A co se těch řemeslníků týká, to nejsou zaměstnanci ,ale živnostníci.
Ještě jsem neviděla jednoho, který by mi bez požádání vyhotovil doklad na provedenu práci.

Tím, že budete každého, kdo si dovolí současné otřesné poměry kritizovat, napadat z bolševismu, se jenom ztrapňujete.

Tenhle režim JE zločinecký stejně, jako byl ten předešlý a nic na tom nemění skutečnost, že se zašťiťuje domnělou "demokracií".
V historii o něm nebude příliš pochvalných zmínek.
Krade se na všech úrovních a v takovém měřítku, že to až vyráží dech.
Jediný, kdo ten bordel skutečně udržuje v chodu, jsou řadoví daňoví poplatníci. Podnikatelé dostávají stamilionové daňové úlevy od Kalouska a utíkají do daňových rájů(přestože nestoudně využívají zdejší infrastrukturu i levnou pracovní sílu a ničí životní prostředí), herci mají na wellnes desítky milionů dotací z EU,hazard se z neznámých důvodů nedaní, živnostníci okrádají stát na daních a požívají všemožných úlev.

Být vámi, počkala bych do voleb.
Pak se ukáže, kolik je vás tady těch spokojených...
10. 04. 2013 | 17:52

Yosif K napsal(a):

Silvie napsal(a):
1) Neohánějte se tady Škodovkou, to je v našich podmínkách rarita. Něco jako mýtické Slušovice.

2) Nikdy jsem nepsala, že mají mít všichni stejnou životní úroveň, ale že super bohatí by měli zajistit svým zaměstnancům solidní podmínky. Musí-li si zaměstnanec hodit korunou, zda zaplatí z gáže nájem nebo jídlo, tak je jeho zaměstnavatel obyčejný hochštapler, pokud si dopřává sám drahé dovolené, luxusní vily a mnohačetný vozový park a není přitom schopen zajistit bazální věci.

3) Co se USA týká, "americký sen" je již pouhopouhým mýtem.
Snad nevěříte tomu, že dnes můžete udělat kariéru mytím nádobí a poctivou manuální prací?! Nesnažte se mě tady přesvědčit, že všichni američtí (stejně jako evropští) nezaměstnaní jsou kvazi nemakačenkové a portorikánští lempli.

KONEC CITATU.
ad 1) o práci ve škodovce se může ucházet každý, kdo má výuční list a nějakou prax. Berou i lidi do skladu atp.
ad 2) pokud se někomu nelíbí plat za nekvalifikovanou práci tak se musí naučit dělat neco co více platí. Umýváním nádobí nezbohatnete ani v USA či SRN.... spousta nezaměstných co znám na západě občas makají na černo a jsou relativně happy. Až jim vzprší obamovských 99 týdnů podpory v nezaměstnanosti, tak si něco najdou. Jak mi říkala jedna američanka, přiapdala by si jaqko blbá kdyby nevzčerpala 99 týdnů dobře placené dovolené. Mezi tím američtí asiati makají ve večerkách jako mravenci a bohatnou a bohatnou a bohatnou..... dokonce i protorikanci a mexikánci makají a bohatnou a bohatnou... guverner statu Florida je původem z kubanske rodiny, jeho rodiče přišly s holým zadkem a vyopracovali se. Kdo nemaká a nebohatne jsou svobodný afroamerický matky a jejich děcka. Ty jsou díky solidním podporám uvězněny v pasti chudoby, pdobně jako české romky s 6-8 dětmi. Na přídavkách dostanou daleko víc než kdyby šly nekam okopávat mrkev (nebo píct chleba nebo třeba i učit na ZŠ.....). Pak je ztumpachovělěj trumbera jako Vit Klíma politicky korektně lituje.....ad 3) K přeplácením nekvalifikovaným silám je to všude stejné, všude je nekvalifikovaných lidí dost, kdo by je proč přeplácel? Kdýž se najde někdo kdo za ty peníze rád maká, proč proboha platit víc?
10. 04. 2013 | 17:57

Jirka napsal(a):

JOINSOMETHINGNEW
Jedná se o novou technologickou službu, která pomůže milionům lidí po celém světě každý den, a která změní způsob, jakým lidé využívají dopravu. Díky mobilní technologii a mobilním aplikacím doslova pohneme světem. První aplikace pro mobilní telefony se objeví již v květnu a i vy můžete z jejího používání profitovat. Registraci je bezplatná, zadáte pouze svůj email a přezdívku, pod kterou budete v systému vystupovat. Registrace zde: www.joinsomethingnew.com/CR6J
10. 04. 2013 | 18:02

Lucius napsal(a):

To je jednoduché. Bohatší - nemyšleno pouze majetkem, ale i duchem - spolu kooperují, levicové vidění světa stojí a padá s nenávistí k schopnějším a závistí i mezi sobě podobnými.
10. 04. 2013 | 18:14

xx napsal(a):

Dagmar: Myslím že neumí. Na kritice miliónového příjmu pana Žaludy z ČD, které stát dotuje 4 miliardy ročně ani já nespatřuji nic špatného. Zejména pokud jde o pozice placené z veřejných peněz.

Ale o tom jsme se Silvií nemluvili. Silvie mluví o těch ideologicky propagandistických podnikatelích kteří nakupují vily, jachty a drahé dovolené zatímco jejich zaměstnanci berou 12000 měsíčně a rozhodují se jestli zaplatí nájem nebo jestli se nají.

Takoví se možná najdou a možná najdou i dost zaměstnanců ochotných v takových podmínkách, kdy pracují celý den a výplata jim nestačí ani na jídlo. Ale Silvie z toho dělá normu, jakoby to tak dělala většina podnikatelů.

Já jen tvrdím, že většina podnikatelů to tak nedělá a když lidem platí málo, má to své důvody, především ten že zákazníci nechtějí za jejich práci platit víc. Najděte zákazníky, kteří budou ochotni platit za chleba 60 místo 23 korun a bude i v malém pekařství na rohu dost peněz na platy kolem 20 tisíc a možná i víc.

To že lidé pracují a nemají ani na jídlo jsem slyšel v jednom dokumentu z Afriky. Repoval tam o tom jeden vyhozený bývalý dělník z měděného dolu.

Jenomže tam nemají možnost požádat si o příspěvek na bydlení jako u nás. Institut hmotné nouze je právě pro lidi co se dostanou do potíží. Pokud člověk není schopen prodat svou práci za podmínek které zaručí životní minimum ( nějaké bydlení a jídlo ) je to přece případ pro sociální záchrannou síť.

Jenomže u nás ta sociální sít připomíná spíše síť houpací než síť záchrannou. A protože se v ní pohupují často pořádně vykrmení pašíci ( i prezident má nárok na některé sociální podpory a dávky - tedy tím vykrmení myslím lidé relativně dobře zajištění, ne nějako tlouštíky ) je notně proleželá a děravá takže hubeňour lehce propadne.

To ovšem není chyba podnikatelů. To je chyba politiků a nastavení příliš štědré podpory pro příliš široké vrstvy obyvatel, čímž na ty co skutečně potřebují pomoc nezbývá.

Politici pak panikaří, že výdaje jsou vysoké a nenapadne je nic jiného, než ztížit přístup k dávkám složitější byrokracií v domnění že bojují proti zneužívání dávek. Tím ovšem naopak ztěžují přístup k dávkám těm kdo to potřebuje. Ti lépe situovaní si s byrokratickou zátěží hravě poradí vysávají erár dál.

Jak tu někdo už psal. Pomohlo by zavést adresnost veškerých sociálních dávek a podpor. Nelze čekat že se lidé dobrovolně vzdají peněz na které mají nárok, zejména když jim stát bere přes polovinu výdělku.

Proč třeba berou rodičovskou podporu všichni, i ti co dobře vydělávají ? Tam se přerozdělí zbytečně tolik peněz, které by mohli zůstat lidem.

Proč třeba modelka která se natřásá před televizními kamerami v róbách za desetitisíce a o rodičovské podpoře hovoří jako o kapesném na kafčo s kamoškama, by měla dostávat tuto podporu ? Ať si nejprve vyřídí vysvědčení chudých a teprve pak může požadovat sociální podporu.

Proč lidé co spolu žijí 10 let, vydělávají dohromady po dobu 10 let 50 a více tisíc, mají dostávat podporu v rodičovství ? Copak si za tu dobu nemohli našetřit rezervu ? Jistě že mohli, ale proč by to dělali když mají nárok, že.

Zvrácený sociální systém, který obdarovává sociální pomocí většinu populace je na vině toho, že existují lidé, kteří se musí rozhodovat zda se najíst nebo zaplatit nájem.

Nikoli podnikatelé a jejich dovolená.

Hněv v tomto případě politici a státní propaganda šikovně přesměrovali na skutečně nevinnou a ekonomice prospěšnou skupinu lidí. Bez ohledu na to že se mezi nimi najdou gauneři a grázlové. Ostatně mezi chudinou se gauneři a grázlově najdou také a přesto se budete bránit když by někdo strkal všechny chudé do jednoho pytle.
10. 04. 2013 | 18:20

Richard napsal(a):

soudružka napsala
"Podnikatelé dostávají stamilionové daňové úlevy od Kalouska a utíkají do daňových rájů(přestože nestoudně využívají zdejší infrastrukturu i levnou pracovní sílu a ničí životní prostředí), herci mají na wellnes desítky milionů dotací z EU,hazard se z neznámých důvodů nedaní, živnostníci okrádají stát na daních a požívají všemožných úlev."

závist je sviňa, co? che ...
10. 04. 2013 | 19:09

Yosif K napsal(a):

SILVIE napsala:
1) Podnikatelé dostávají stamilionové daňové úlevy od Kalouska a utíkají do daňových rájů(přestože nestoudně využívají zdejší infrastrukturu i levnou pracovní sílu a ničí životní prostředí),
2) herci mají na wellnes desítky milionů dotací z EU,hazard se z neznámých důvodů nedaní,
3) živnostníci okrádají stát na daních a požívají všemožných úlev.

Být vámi, počkala bych do voleb.
Pak se ukáže, kolik je vás tady těch spokojených...
10. 04. 2013 | 17:52
ano je to bo...el ale:
ad 1) podnikatelé dostávali stamilionové i mioliardové úlevy i od Zemana a Paroubka (LG Philips a ten estebák hotelier u kterého Paroubek měl svatbu s Petruší a tisíce dalších příkladů.....)
ad 2) dtto i za socanů.... z evropských peněz vesele rozhozovaných i do bordelů i za socanů... i senátor za CSSD měl v Náchodě bordel z evropských dotací..... i fotovoltaický obrtunel za 1000 milard Kč byl schválen za socanů....
ad 3) nákladové paušály pro živnostníky byly zvyšovány i za socanů..... specielně socdemaáčtí korytáři v oboru poradenství pro rozhoz eurodotací si je oblíbili....

Takže při přístích volbách si proletáři rozvrkočení štvavými články od Klímy a štvavými projevy Zavadila a Štecha zvolí socannskou vládu a vše se naráz obrátí k lepšímu...... už to vidím, zlatý voči.... hahaha.....
10. 04. 2013 | 19:17

xx napsal(a):

Silvie: silvie, silvie. Tolik negativismu to je na jednoho trochu moc. Jsem si jistý že to máte hlavně z médií. Jste infikovaná negativismem, který v médiích převládá.

Ovšem mediální obraz je zkreslený obraz. Média honí jen senzace prodávají lidem co chtějí. Otázka je proč lidé chtějí převážně frustraci a negativismus.

Je to trochu začarovaný kruh. Čím více jsou lidé jako vy frustrovaní z mediálního obrazu společnosti, tím více jim média té frustrace servírují a tak dokola.

Přitom i ten nejposlednější bezdomovec se u nás má lépe než většina obyvatel téhle planety. Přes všechny problémy naší společnosti, žijeme na jednom z nějšťastnějších míst zeměkoule a známého vesmíru.

A jsme tím řádně zhýčkaní. A tak některým slabším náturám přivodí značnou frustraci až depresi i to, že existují ještě o maličko šťastnější místa k životu, než je to naše.

Ale co těm frustrovaným brání, přesunout se na lepší místo na zemi, vždyť máme volnost pohybu, získat práci také smíme téměř kdekoli, tak co nespokojencům brání odejít za lepším životem jinde ? Odejít za lepším je přece snadné, vyměnit horší za lepší nemůže být tak těžké rozhodování.

A do Mnichova přece zase není tak moc daleko. Člověk je tam za pár hodin jízdy vlakem nebo autobusem.

Třeba v Německu prý stojí krabička cigaret 5 euro a minimální mzda v Lidlu je tuším že 7,1 Euro ( doufám že to nemotám, kdysi jsem to našel ale už si nejsem jistý, možná to bylo 8,9 ) Takže za hodinu si Německej prodavač v Lidlu vydělá na krabku cigaret a ještě mu zbude. Minimální mzda u nás vychází na 46,5 takže čecháček si na krabku u nás nevydělá z minimální mzdy. Nejlevnější cigarety stojí tuším těsně pod 60 korun.

Němci se holt mají lépe než češi. Jejich ekonomika vyprodukuje 2,5 krát více peněz než naše ekonomika. Jejich trh je 8x větší než ten český. To jsou také faktory, které ovlivňují ten fakt, že se Němci mají lépe než Češi ale mají se lépe i než třeba Francouzi, Španělé, Rakušané, Slováci, Poláci a vlastně skoro všichni kolem.

Před obdobím socialistického ráje, který jsme 40 let budovali naše ekonomika snesla konkurenci s Rakouskem, v roce 89 bylo Rakouska daleko daleko vpředu. Pomalu jej naše ekonomika dotahuje. Ale zdaleka ještě nestačí. 40 let zaostávání se prostě za 23 let dohnat nedá.

Dokonce ani východní Německo nedohnalo to západní a jsou tam znatelné značné rozdíly a na severu Německa jsou rozsáhlé chudé oblasti, kde lidé žijí na značně nižší úrovni než v bývalém NSR. A to v Německu došlo k obrovským přesunům peněz od západní části k východní.

Nám nikdo tak masivní podporu neposkytl. Přesto se nemáme za co stydět.

Chce to trochu ubrat plyn s tím negativismem. Člověk tím škodí především sám sobě.
10. 04. 2013 | 19:36

xx napsal(a):

Ještě pro Silvii doplním, ty milióny co podnikatelé podle vás syslí pro sebe na vily a drahé dovolené na úkor důstojných mezd zaměstnanců se nevyhnou součtu HDP. Tudíž pokud by ekonomika produkovala dostatek peněz na důstojné mzdy pro všechny a jen by je stopili ti zlí nenažraní podnikatelé, bylo by to vidět v HDP, které by nebylo 3,8 ale třeba 6 biliónů. Pak by se dalo uvažovat tím vaším směrem, že peněz na výrazné zvýšení mezd je tady dost.
10. 04. 2013 | 19:50

jk napsal(a):

Mám z toho strach. Teď jsem viděl recenzi na jakési nové sci-fi - a kouká z toho děsná agitka, hon na bohaté. Za chvíli tady budou skutečné hony na bohaté. Jsem taková lepší střední třída, ale myslím si, že bohatí by se měli nechat na pokoji. Znárodňování povede jen do bídy. A bohatí si dali echo proto, že taková krádež jako na Kypru je něco naprosto do nebe volajícího - dali si echo zrovna tak jako ti naši důchodci, co přerušili důchod, aby je stát neokrádal.
10. 04. 2013 | 20:36

Silvie napsal(a):

XX
Už není kam utéct.
Mně stačí vidět tu hrůzu na jihu Evropy a má bohatá představivost udělá své.
Myslíte, že nás nepostihne taková míra chudoby jako Itálii?
Děsí mě to, protože vidím, že se řítíme plnou parou do hajzlu a takoví jako vy ještě přitápějí pod kotlem.
Nejsem tak pitomá, abych si myslela, že to vláda socanů, kteří kradou jenom o trochu méně, nežli modří a černí, nějak vylepší.
Proto volby klidně nechám na vás, méně "frustrovaných" a spokojených občanech.

Richard

Z čehopak usuzujete na tu soudružku? A co to tady melete o závisti?
Jenom idiot se nechá dobrovolně okrádat a ještě za to uctivě děkuje.

Lepší argumenty nemáte?

Proč by tady měli platit řádně daně jenom zaměstnanci a ostatní (živnostníci i velkopodnikatelé) by se měli vézt?
Z jakého titulu si Kalousek dovolí odpouštět stamilionové dluhy na daních velkým firmám, když v tomhle odporném bordelu nechává vláda ničit exekutory lidem životy kvůli bagatelním dluhům , exekutorskou lichvou rostoucí do obludných rozměrů.

Proč bych měla tolerovat kasino na každém rohu - u nás jsou v každé ulici desítky heren, které mají na život lidí rovněž tragický dopad (dluhy, exekuce, kriminalita), ale nejsou nijak daněny.

Proč bych měla být lhostejná k tomu, že manažeři státní firmy jako ČEZ , kteří prodělali kalhoty v Albánii i Bulharsku, dostávají statisícové platy a odměny.
O fotovoltaické loupeži, S kartách , Opencard , Blance, min.dopravy se už nemá smysl ani zmiňovat.

Vám tyhle rozkrádačky nevadí?
Mohu z toho odvodit jediné, že asi taky sám bezostyšně kradete, ne?

A když už jsme u těch komunardů, za totáče šel kdokoliv (tedy i straník) nekompromisně sedět za "rozkrádání socialistického majetku" . Byly za to vyšší pálky,nežli za vraždu.
Zatím sedí jenom břídil Rath, nevšimla jsem si, že by vyšetřovali Drábka, Řebíčka, Béma, Vondru atd.
10. 04. 2013 | 20:41

xx napsal(a):

jk: Evropská unie zřizuje agitační středisko pro monitoring a ovlivňování nálad lidí na sociálních sítích. Platíme si na sebe sami vymývače mozků. Je to děsivé.

Ale není předtím úniku. V Austrálii už je trestné, křivé se zmínit o daních. Jsme otroky a čím dál více budeme. Kolo dějin se točí, jak jinak než dokola.

A slabost demokracie se projevuje na plné čáře. Jakmile jí ovládnou totalitáři, demokracie jim nijak nebrání v nastolení totality. Jen stačí oblbnout dostatek lidí. A lidi si to oblbnutí rádi platí. Jak zvrácené.
10. 04. 2013 | 20:42

Silvie napsal(a):

Jk
Ale na Panenské nebo Kajmanské ostrovy se stejně všichni nevejdete.
Tipuju, že dańovým rájům brzy odzvoní nebo bude riskantní si tam ulívat peníze stejně jako na Kypr.
Pokud budou chtít podnikatelé podnikat tady, tak ať tady taky pěkně platí daně.
A to už vůbec nemluvím o státních zakázkách - nedanící tady nemají nárok.
10. 04. 2013 | 20:45

Dagmar napsal(a):

xx

Tak to jsem ráda, že na tom základním - tedy že plat managerů jakož i zaměstnanců se MUSÍ odvíjet od hospodářských výsledků firmy, ať soukromé, či státní - se domluvíme.

Problém je v tom, a to má Silvie pravdu, nakonec je to obecný problém - když firma prosperuje, platy managerů a řadových zaměstnanců jsou v určitém, ideálně přijatelném poměru (vzhledem k průměrnému platu cca 25.000,- 1:10-20). Když se firma dostane do problémů, neklesnou platy managerů, že. V některých případech paradoxně stoupnou. Zato platy zaměstnanců se docourají příliš blízko minimální mzdě (cca 8.000,- Kč), která je mimochodem jedna z nejnižších v Evropě. A to je, pane špatně, velmi špatně.

Za hospodářský výsledek nejou odpovědní zaměstnanci, ale řídící pracovníci, kteří ovšem za úpadek firmy, který nezřídka způsobí, nenesou žádnou odpovědnost. Managerský kapitalismus, který žijeme, je z hlediska boží spravedlnosti velmi odporný systém :-(

Sociální stát má svůj původ v Bismarckovském Prusku a Otto von Bismarck byl, na rozdíl od dnešních managerských kapitalistů, velmi chytrý pán.
10. 04. 2013 | 20:49

Dagmar napsal(a):

jk

Uniklo vám, bohužel, že ty "chudší" neinformované střádaly v tom "nechali". Většinou patřili, jako vy, do střední třídy.

Jak to napsal K.H. Borovský? - Nechoď Vašku s pány na led...
10. 04. 2013 | 20:55

jk napsal(a):

Silvie: Takoví lidé mě děsí - utkvělá představa, že podnikatel je zloděj, okrádá své zaměstnance a ke svému bohatství se dostal jen díky svým stykům.... či nějaká podobná hovadina. Dnes je svoboda - každý může studovat, přemýšlet o svém životě a strojit si vlastní štěstí. Lidé mají ale strach se svým životem něco udělat nebo to neumí. Tak se vrhají na ty bohatší. Typická výmluva: Jsem natolik morální, že nemůžu podnikat / vydělávat peníze. Co je tohleto za donebevolající ptákovinu? V horším případě pak (jako jeden můj známý) na dobře míněné rady či dokonce nabídky na lepší práci reagují takto: No jo, ale to bych se musel naučit tohle a tamto, to bych musel někam dojíždět, to bych musel jednat s lidmi... a bla, bla, bla. Hrůza, hrůza, hrůza. Děsí mě to.
10. 04. 2013 | 20:55

xx napsal(a):

Silvie: já také nejsem zcela spokojený Silvie. Já chtěl jenom vnést trochu slunce do vašich černých myšlenek, které zde promítáte ;)

Člověk si musí udržovat trochu nadhled a nepodléhat hned těm nejčernějším představám v zájmu zachování duševního zdraví.

Když si vzpomenu, jak jsme žili když jsem byl mladý za komunismu, dvě místnosti s kamny na uhlí, rodiče dělníci dělnického původu a brali kuloví, protože byli mladí a nebyli v privilegovaných profesích. Barák se přistavoval 15 let po kouskách, materiál se sháněl všude možně, kde co zbylo, protože na nové nebylo.

To bylo slávy když si naši po letech pořídili první použitou televizi.

Táta bral 1500 a máma 800 korun. Dvě děti na krku a barák do kterého museli dávat všechny peníze, úspory žádné a od státu ani korunu.

Vedle toho byli úředníci z fabriky, dostali služební byt s nájmem 300 Kčs měsíčně a v tom měli i servis jako výměnu žárovek, opravu elektrospotřebičů náležejících k bytu a péči o společné prostory. Vše za peníze fabriky. Není divu že se parkoviště před paneláky brzy plnilo embéčky, když ti lidé bydleli zadarmo, jedli skoro zadarmo a nebylo moc spotřebního zboží takže nebylo za co utrácet. I ty dovolené byly dotované, skoro zdarma.

Vše podle zásluh, kolik kdo lezl do zadku soudruhům, tolik výhod na úkor všech a hlavně ekonomického zaostávání celé země dostal.

Takhle dobře jako se měli moji rodiče, takhle dobře se má většina lidí i dnes. Ovšem pokud ti co dnes frflají musí nést veškeré náklady svého života zatímco za socialismu se o ně dělili mimo jiné i s mými rodiči a tisícema dalších lidí co neměli to privilegium bydlet prakticky zdarma ? No tak jen ať frflají. Ale soucitu se těžko dočkají.
10. 04. 2013 | 20:59

xx napsal(a):

Silvie: ano paní silvie, v tom se shodneme. Také jsem pro, aby veřejné zakázky za veřejné peníze nebyly dávány firmám, které nemají lokální pobočku která podléhá lokálnímu zdanění zisku. V tom nevidím nejmenší problém.

Třeba takový europoslanec za ČSSD Poc, který zde také bloguje, vlastní přes anonymní akcie z daňového ráje firmu který podniká na veřejných zakázkách.

Takže ani ČSSD nebude dvakrát žhavá zrovna tohle zavést do praxe. Leda by už měli vymyšlené nějaké kličky.
10. 04. 2013 | 21:07

xx napsal(a):

Dagmar: ano, zejména u velkých korporací je znatelný problém oddělení majitelů od řízení firmy. Ale ono to zkrátka u velkých firem jinak asi nejde. Jeden člověk nedokáže ohlídat vše. Mimochodem velké korporace mají stejný problém jako státy, uřídit je je velmi problematické a za cenu značných ztrát.

Kupodivu je stále trend zvětšování obého, ačkoli je to pro majitele nevýhodné. Výhodné je to pro ty co se ujali vlády uvnitř ( států u velkých korporací ).

U nás ve firmě ( a proto mne to zlobí velmi, když se paušalizuje ) došlo také k přechodným problémům se zakázkami a penězi díky krizi. Propouštělo se a pak zase nabíralo a taky se dočasně snižovaly platy. Ale všem stejně, bez rozdílu. Majitel nebo zaměstnanec. Proto mi není příjemné, když někdo o majitelích naší firmy tvrdí že jsou to zloději a okrádají zaměstnance.

Ano jistě, existují i takoví. Ale existují i takoví jako jsou majitelé naší firmy. Poctiví a slušní lidé, obdivuhodní a odvážní, kteří velmi pracují aby udrželi firmu kterou vybudovali v chodu i přes nepřízeň ekonomického počasí.

I kdyby se jim to nakonec nepovedlo a firma nepřežila, nikdy bych neřekl křivého slova, protože vám že se vždy chovali čestně a férově.

A takových podnikatelů znám dost. Proto odmítám to paušální odsouzení podle několika excesů které krvelačná média omílají stále dokola jako vzory podnikatelů.

Můj kamarád podniká v portavinách. Malá firma, pár zaměstnanců. Ale co mi vypravuje za historky s některými zaměstnanci. Děs. Jenže oni nevidí tu odvrácenou stranu podnikání. Oni nevidí, že když majitel odjede domu, neznamená to že skončil s prací. V kanceláři řeší jen provozní věci, dodávky, fakturaci, papírování, výkaznictví. Doma teprve začíná to podnikání, vymýšlení nových služeb, shánění dalších kšeftů, nových odbytišť, rozvažování hospodaření, sledování novinek v oboru, konkurence a pod. S prací končí až někdy v 9 večer a od rána od šesti musí být na provoze, protože zaměstnanci si s lecčím neporadí sami.
Ano má dvě auta. Zaměstnanci to rádi posměšně komentují, protože oni mají jen jedno a obyčejnější. Ale když jim řeknete, že obě má z bazaru a už je má 7 let, tak jen čumí jako bulíci.

Je to těžké, se zabedněností prostých lidí se nedá moc hýbat. Nemají informace, ale o to lehčeji odsuzují druhé a jen vyřvávají že chtějí víc peněz a že se za ty peníze na to mohou vy.... Ale když jim řeknete ať tedy jdou, začnou se kroutit a vytáčet a mnohdy i více nadávat na poměry a pod.

Úspěch se neodpouští. To je bohužel realita.
10. 04. 2013 | 21:32

Silvie napsal(a):

XX
Vidíte to ze své vlastní perspektivy.
Jsem přesvědčená, že v tomto státě je těch solidních podnikatelů mnohem méně, nežli těch gaunerů (vaši firmu neznám, takže nemohu hodnotit). Jsou jen zrcadlovým odrazem naší politiky, která zdevastovala za 23 let totálně podnikatelské prostředí korupcí a klientelistickými vazbami.
Člověk, žijící v luxusním uzavřené zbohatlické čtvrti, jemuž nakupuje hospodyně a je ve styku výhradně s lidmi ze stejné sociální kategorie, má jistě jiný pohled na svět, nežli "lopata" ze sídliště.

Já jsem taky nedostala od nikoho nic zadarmo (leda tak od vlastní rodiny), takže netuším, proč bych se měla spokojit s tím, že tady někdo bohatne jen díky svým konexím na politiky.
Každý podnikatel vám řekne,že státní zakázku bez konexí a úplatků nemá šanci získat. Stalo se to běžnou normou - tak kde jsou ti slušní a korektní podnikatelé?


Jk

Odpověď stejná jako pro XX.
Čeští podnikatelé jsou stále titíž, jen už nenosí buranské fialové obleky a bílé ponožky.
Trochu kultivovanější Mrázkové, Pitrové a Kožení... Nic víc.
10. 04. 2013 | 22:10

xx napsal(a):

Silvie: Silvie, silvie. Já mám stále pocit že mi nechcete rozumět. Já přece neobhajují ty Mrázky, Pitry, Kočky, Zgarby, Poce, Řebíčky a další pseudopodnikatele na státních zakázkách.

Jediné, a mám pocit že i vy instinktivně cítíte shodu, jediné o co mi jde, aby se neházeli tito lumpové mezi ty poctivé podnikatele, kterých je většina. Především mezi těmi malými a středními podniky, které ale zaměstnávají většinu zaměstnanců.

To je třeba mít na paměti. Velké firmy, korporace a ti Pitrové a Romanové, ti nezaměstnávají většinu lidí. Většinu lidí zaměstnávají ti malí a střední podnikatelé jako je můj kamarád nebo majitelé firmy která zaměstnává mne.

Ani můj kamarád, ani majitelé firmy ve které pracují nebydli v žádném odlehlém satelitu, obehnaným vysokou zdí a nemají služebnictvo a přepych. Naše firma hospodaří s penězi řádu jednotek miliónů ročně při asi 20 zaměstnancích, taková firma nikdy nevygeneruje bohatství, které by dovolilo majitelům zařadit se mezi horních 10 000.

O takových lidech já mluvím. Vy zjevně o jiných. Ale těch o kterých mluvíte vy je jen hrstka. Většina je těch o kterých mluvím já.
11. 04. 2013 | 00:04

Jank napsal(a):

Penize = moc. Byt u moci = mit pristup k penezum, aspon tak v CR.
To, co si dovoluji politikove v CR, by jim nikde na zapad od Ase neproslo. Chyba je ale v ceskem lidu(takze muzete nadavat jedine na sebe), ze se nesjednoti a nevytvori novou stranu z poctivych lidi. Nebo uz je to v CR tak spatne, ze se nenajdou ani ti?
Bohati lide (a je rozdil mezi self made a nebo ceskym "podnikatelem")budou drzet pospolu, protoze si maji co nabidnout - kontakty, spoluprace. Je ale nekolik vrstev a vetsinou se lidi pohybuji v nich. Chudi lide zustavaji ve spodnejsi sfere, dokud se treba ve sportu ci zpevu ap nevytahnou vys az treba do milionarske. Ztrati ale penize a bude zase clovek nezajimavy. Povrchni, ale tak to je. Nebo znate snad nejake bezdomovce, kteri by chodili na golf s pravniky?
A pro pani Sylvii - narikate nad tim, ze si zamestnavatel dovoli dat maly plat zamestnanci a tudiz ho snad i vykoristuje? Mate uz 20 let moznost se sama svobodne rozhodnout, jestli pracovat pro nekoho, nebo pro sebe. Ale ono je jednodussi lamentovat a cekat, az se postara stat ( jako za komunistu?) Vas bych chtela videt, jak byste se o sebe postarala v emigraci. Zacinat opravdu od UPLNEHO zacatku, kdy si musite poridit vsechno od obleceni az po
postel. Naucit se jazyk a vystudovat pri zamestnani. To by se vam asi taky nelibilo. Prece za komunistu lidi meli "padla " uz ve 2, 3 odpoledne a ne o pulnoci... A neznamena, ze kdyz na neco nemate vy, tak na to nemaji i ostatni. Treba maji vetsi motivaci,pili, vydrz, podporu od manzela/ky. Ja znam nekolik lidi, kteri jsou milionari, a ani byste to do nich nerekla. Jen ti, s malym sebevedomim to musi vystavovat, aby takovi jako vy jim udelali dobre svoji zavisti.
11. 04. 2013 | 05:06

Silvie napsal(a):

XX
Nepřijde mi určitě, že je jich "hrstka", jak tvrdíte.
V každém městě jsou podnikatelé provázaní s radnicí (ať už se socany nebo s jinou stranou) a pak jsou podnikatelé, kteří s ní provázaní nejsou a ti tolik neprosperují.
U nás to tak fugnuje už 23 let, mění se jen politické kulisy.

Nemusím snad připomínat ani neblaze proslulý ROP.

I kdyby těch šmejdů byla jen "hrstka" ,jak tvrdíte, tak ta "hrstka" vypumpuje z tohoto státu každý rok miliardy a za ty peníze má ještě drzost nabídnout naprosto nekvalitně odvedené zakázky (viz dálnice atd.).
Jank

Nevím, zda tady žijete.
Ale každopádně jste těžce mimo mísu.

Emigranti fanaticky podporují ty "nejpravicovější" strany v ČR, aniž by měli tušení, co vlastně volí. Jsou slepí, neinformovaní a jenom se trapně blamují, jako s tou jejich podporou jeho jasnosti.
ODS je plná nomenklaturních bolševiků (dnešní miliardáři přišli k majetku podivnými převody z bolševických rukou-Koláček -Bakala, Kellner má podivné vazby na Rusko, kde jeho fotr za komoušů pracoval v "diplomatických" službách) a TOPka je jenom podnikatelské sdružení, které dojí brutálně stát (Drábek, Šiška a spol.).
Ne, že by tedy socani byli lepší!
Já už ty pindy o závisti opravdu nemůžu poslouchat.
Tady od 90. let panuje klišé, že jsou "podnikatelé solí země" a musí se jim všemožně vycházet vstříc, protože bez nich bychom "nepřežili".
Jenže spoustě lidí dochází, že některé firmy nikdy neměly být privatizovány, stát tady umožnil krádež století a občanům to nepřineslo vůbec nic.
11. 04. 2013 | 09:31

Parabellum napsal(a):

šašek z Jihlavy

Jestli majitel ICOM je ten fiškus, co má haciendu na Zborné naproti sjezdovce, tak to nežije na vysoké noze pouze na jihlavské poměry, ale klidně i na londýnské.
11. 04. 2013 | 10:29

občanka napsal(a):

Rozdíl je v tom, že bohatý přemýšlel, jak zbohatnout. Chudý přemýšlí, jak z toho bohatého udělat zase chudého tím, že ho o ten majetek připraví. Chudý si totiž nedovede představit, kolik práce dá majetek udržet. Myslí si, že bohatý se jen válí u moře a nic nedělá a to se hrubě mýlí. Pokud chcete např. hrát na burse, musíte hodně o té burse vědět a také pořád tu bursu sledovat. Dále musíte sledovat, jak se vyvíjí ekonomika, ale i politika, protože i tato rozhodnutí ovlivňují bursu atd. Ostatně ač nemám žádné peníze na Kypru, již před několika měsíci jsem četla, že Kypr již půl roku žádá Unii o pomoc. Proč asi. To už musí být člověk opravdu hloupý, nebo líný, aby na takovou informaci nereagoval. Ono není třeba čekat, až se systém zhroutí. Ale chudý si raději zajde do herny, než by poslouchal zprávy, nebo četl noviny. I proto je chudý. Ostatně jestli někdo má na to, aby byl na internetu, tak z celosvětového hlediska je bohatý. Opravdu chudí řeší, co budou jíst, aby neumřeli.
11. 04. 2013 | 10:29

xx napsal(a):

Silvie: "I kdyby těch šmejdů byla jen "hrstka" ,jak tvrdíte, tak ta "hrstka" vypumpuje z tohoto státu každý rok miliardy a za ty peníze má ještě drzost nabídnout naprosto nekvalitně odvedené zakázky (viz dálnice atd.)."

Ano Silvie, v tom se shodujeme. To je fakt. Ti jak píšete šmejdi páchají velké škody i když je jich jen hrstka. Přesně tak.

Třeba u nás ve městě. Předražený chodník asi 6x vyšší cena než za jakou účtují dlažbu běžným lidem místní firmy. Podivné bylo, že výběrové řízení vyhrála firma, která působí a sídlí asi 80 km daleko. Ale za tu cenu se to vyplatilo dojíždět.

Pak se ukázalo, že současný starosta z toho 80km vzdáleného kraje pochází, takže ruka ruku myje.

V tom s vámi naprosto souhlasím a také mi to vadí. Proto také tvrdím že ve státní správě korupce a klientelismus bují odspodu, nikoli z vrchu. Proto se také nikdy nepodaří zlikvidovat ji tím že se vymění vláda. Jednak do vlády kandidují lidé kteří vzlínají odspoda a už jsou nakažení klientelismem a pak bez těch nižších instancí žádná vláda nic nezmůže.

Osobně věřím Nečasovi ( i když se možná pletu, ale zatím tomu věřím ) že se upřímně snažil a snaží proti korupci něco dělat. Ale samotný člověk obklopená těmi šmejdy to prostě nemůže zvládnout. Je tam příliš velká přesila.

Proto také vláda seč může se snaží zachovat objem veřejných zakázek na úkor sociálních výdajů a hledá cesty jak veřejné zakázky udržet i za cenu uvalení povinnosti na občany platit něco co nechtějí rovnou, mimo systém daní. Viz snaha Bendla předat povinnost platit co si řeknou za opravu přípojky kanalizace a vodovodu přímo na občany.
Dokonalé past - bez přípojky kanalizace a vody vám nedovolí stavět a za přípojku musíte platit aniž by byla vaše mohli jste rozhodovat o tom, kdo, jak a za kolik jí bude opravovat.

Silvie, v řadě věcí se shodujeme. Já jen nesdílím tu obecnost vaší kritiky a příliš negativismu.

CO se týče ROP - tak to je pro mne zavržení hodný institut už z principu. Takže to že se tam kradlo o sto šest mne jednak nepřekvapilo a jednak to považuji za špatná tak jako tak. Dotace škodí, velmi škodí a zejména ty Evropské.

A není to jen otázka ČR. Z Evropskách fondů se financuje tolik pitomostí a tolik plýtvání, ( například Švédská královská rodina, i královská rodina potřebuje pomoc od sociálního státu, od nejchudších, kteří to zaplatí svými daněmi, co teprve takový malý český kníže Schwarzenberg ) že těch pár prospěšných projektů to rozhodně nevyváží.

A jsme zpět u toho, státní správa je příliš veliká a Evropská ještě větší. Bez obrovských ztrát a plýtvání ji nelze řídit. Stejně jako velké korporace, tak dochází také k obrovským ztrátám.
11. 04. 2013 | 10:57

střední třída s podnikatelským záměrem napsal(a):

"Bohatí" jsou chytřejší/vyčůranější a mají větší možnosti se navzájem držet nad vodou. A ve všech těchto příkladech jde o finanční a ekonomickou znalost, které mají logicky mnohem víc. Navíc "chudí" jsou převážně negativní, očekávají jen to špatné a kdyby jim někdo pomocnou ruku podal, čekali by podvod a odmítli by ji.
11. 04. 2013 | 11:48

Silvie napsal(a):

XX
V názoru na EU a eurodotace, které pokládám za zhovadilost nejvyššího řádu, se nejspíš shodneme.
My máme taky pěkně předraženou cyklostezku, která ovšem nevede nikam -jen od supermarketu k supermarketu. Soudruzi totiž někde udělali chybu, a když stavěli novou tangentu, zapomněli ji zanést do plánu.
V podstatě všechno, co se v našem městě buduje za eurodotace nebo státní peníze, dělají spřátelené firmy a pěkně to přitom zfušují. ODS zasekla sekeru cca 600 milionů.
Co se těch podnikatelů týká, netvrdím, že slušní neexistují (jednoho máme v rodině), ale jiné fakt neznám - resp. neznám jediného člověka, který by byl u soukromníka spokojen (neproplácení přesčasových hodin, kumulace povinností, buranské zacházení, vydírání atd.).

Uvedu jeden příklad, který se mi vybavil.
Podnikatel roku z Liberce (jméno mi vypadlo, ale byl hostem OVM)je zde "pravicí" oslavován jako bůh. Rozhodně nelze říci, že by to byl nějaký zkrachovalec, jenž nemá na výplaty.
A ejhle, pak se dozvíte, že se nestydí nutit své zaměstnance makat v 16 hodinových směnách (bez nároku na zaplacení přesčasů) za plat 15 brutto.
Toto lze pokládat za exemplární příklad, jak se v Čechách bohatne.
Proč, nežli takový člověk získá nějakou cenu,se ta komise meobtěžuje taky zjistit, za jakých pracovních podmínek pracují jeho zaměstnanci.

Není všechno zlato, co se třpytí.
11. 04. 2013 | 11:52

Pavel napsal(a):

Špatně položená otázka.
Jsem si jist,že včasná informace nebyla zadarmo. Chudý by za takovou informaci nemohl tolik zaplatit. To je důvod.
11. 04. 2013 | 12:06

ppp napsal(a):

Zapoměli jste na cikany, pardon Romy. Jejich soudržnost ve vypjatých chvílích je známá a tady můžou bejt příkladem všem omezeným bílým gažům.
11. 04. 2013 | 12:11

santawizard napsal(a):

Banky nám půjčují peníze za 30% úroků ročně,kdežto my vkladatelé jim půjčujeme na 3% úroků ročně:
Ano,bohatí lidé jsou více kultůrnější.To se dá přirovnat i ve vzutahu mezi blogerama a diskutujícím a nebo mezi politikama a politickýma fanouškama.Elita vždycky mezi sebou zápasí jinak než lůza.Za komunismu měl každý stejně,byla to beztřídní společnost.Dneska jsou ve třídní společnosti velké rozdíly.I domácnosti jsou ,jak se říká, od putyky do několikahvězdičkové restaurace.Žít pod putykou je jako žít pod mostem ,ale žít nad hvězdičkama to je výhrada milionářů.
11. 04. 2013 | 12:21

xx napsal(a):

Silvie: "A ejhle, pak se dozvíte, že se nestydí nutit své zaměstnance makat v 16 hodinových směnách (bez nároku na zaplacení přesčasů) za plat 15 brutto."

Makat v 16 hodinových směnách ? To jako myslíte 8 hodin přesčas bez nároku na odměnu ? To ale není obžaloba toho podnikatele, ale obžaloba pitomosti těch lidí, že něco takového podstoupí.

Jen jestli tady zase nekonstruujete nějaké obecné závěry z ojedinělých excesů. Já osobně tu a tam pracuju den, noc a den, tedy dřepím u stroje 36 hodin v kuse. Když se zkrátka něco podělá, musím to spravit a dokud to neběží tak musím dělat. Také mi nikdo neplatí přesčasy, je to zkrátka moje práce, moje odpovědnost. No tak si pak dám dva dny voraz a je to.

Takže podle vás jsem vlastně krutě týrán ? Hm, mohl bych tu vykřikovat že mne zaměstnavatel nutí dělat ve 36 hodinových směnách, ale připadal bych si jako podvodník. Tohle se mi stává tak nanejvýš dvakrát do roka. Kolegové jsou na tom hůř, když dělají reinstalace tak pracují i dva dny a dvě noci v kuse a to o výkendech. Ale ti to mají vždy plánované a za extra domluvené peníze na každou akci. Takže přesčasy mají placené.

Ale taky bychom mohli říct, že to děláme za almužnu, i když máme o trochu víc než 15 hrubého. Je to vždy o tom s čím člověk srovnává.

Je to o tom, za kolik se prodá ta práce daného člověka. A někdy ( teď nemluvím o tom vašem příkladu ) někdy jsem zažil že si kolega stěžoval jak toho má moc, že musí v práci zůstávat dýl a jak ho dřou z kůže, protože mu neproplácí práci přesčas. Nakonec se ukázalo, že na tu práci prostě nestačí, nezvládne ji v čase jako ostatní a musí tak dohánět po večerech. A stěžoval si že to nikdo neocení.

Opakuji znovu, existují negativní i pozitivní příklady. Ale komplexní hodnocení nelze udělat podle jedněch ani podle druhých, dokud nemáme po ruce dostatečné množství dat.

Spokojenost je subjektivní. Někdo je spokojený i s těmi 15 tisíci, znám lidi co nejsou spokojení s 50 tisíci a ukazují prstem na ty co berou 100.

Je jen málo míst, kde se bere taková vejplata, která se nedá utratit za měsíc celá ;)

Měl jsem takovej hovor s jedním kamarádem. Pracuje už tuším že 11 let. Za tu dobu vystřídal několik pracovních míst, kde bral různě velkou vejplatu. Začínal po vyučení jako zedník. Bral tehdy asi 16 hrubého. Pak šel dělat ke kamarádovi a měl tam 20 čistého. Pak ale v krizi zkrachovali a on vzal práci za 12 čistého ve fabrice. A stěžuje si, odešla nám pračka nemáme na to. Musíme platit hypotéku, nemáme na to. A kdesi cosi. Přitom kouří jednu za druhou, v hospodě dá 10 piv a už to jede, stížnosti, nadávky na zloděje ve vládě a zaměstnavatel jak krade. Sám si postavil velkej barák a jeho zaměstnance který na něj dře odbývá almužnou.

A řešil hroznej problém, rozbitou pračku. Říkám mu, kam jsi dal všechny ty peníze který si vydělal za posledních 11 let ? No utratil. A za co ? No za jídlo a bydlení. A co ten chlast, cigarety a karty ? No, to není tak hodně. Ne ? Tak si to spočítej, krabička denně při průměrné cenně 40 korun za posledních 11 let je 160 000 korun. Kdybys nekouřil, měl bys našetřeno asi 160 000 korun a nemusel bys dneska mít težkou hlavu z toho, kde vezmeš na novou pračku.

Když beru málo, nemohu žít jako ti co berou hodně. Cigarety jsou jen jeden příklad, ale dá se jich najít mnohem víc. Lidé utrácejí peníze za věci, které nutně nepotřebují ať vydělají dost nebo ne. Pak se diví že jim nic nezbývá.

Ale opět, je to jen jeden konkrétní příklad a není aplikovatelný univerzálně na každého, tak že to tak prosím berte. Netvrdím že každý kouří a netvrdím že každý může přestat kouřit.

Ale když někdo chodí denně do hospody a kouří, nemlže se divit že mu nezbudou žádné peníze a obviňovat ze své chudoby toho kdo mu dává alespoň nějakou možnost obživy.
11. 04. 2013 | 12:39

Trader napsal(a):

Pokud chce člověk být bohatší než ostatní, musí na sobě dlouhodobě a tvrdě pracovat, riskovat investovaný čas, energii i peníze při nejistém výsledku. Zatím co většina ostatních po práci odpočívá a věnuje se rodině, já studuji, vzdělávám se a snažím se rozvíjet svůj trading. Dnes, když se mi daří, tak slýchám jak se mám a že mi peníze padají samy do klína. Slýchávám to právě od těch, kteří si odpracují svoje a mají padla, případně jen parazitují na společnosti díky dávkám, ale nic zásadního pro svůj lepší život nedělají.
Vím z vlastní zkušenosti, že člověk může být bohatý nejen na duši ale i hmotně, aniž by musel krást či podvádět. Závisti se však nikdy od těch líných nezbaví.
Kdo brečíte, makejte na sobě a nebrečte nad svojí leností a neschopností. Kdo něco umí, dokáže si vážit schopností druhých. Kdo ne tak alespoň závidí. Podle ohlasů v této diskuzi je vidět poměr těch co něco umí a těch co závidí...
Kdo vidíte že u nás někdo krade, proč je tedy volíte znovu a znovu do parlamentu? Co kdo pro to aktivně dělá, aby tito lidé byli v vytlačeni ze svých koryt?Pamatujte na to před volbami.
Přeji pěkný den.
Každý svého štěstí strůjcem...
11. 04. 2013 | 13:03

resl napsal(a):

nejsou, jen jste si to vymyslel, aby řeč nestála.
11. 04. 2013 | 13:16

Silvie napsal(a):

XX
My to nemáme do Liberce moc daleko.
Máte představu, jaká je tam nezaměstnanost?
Dnes si lidé nechají na hlavu i doslova nasr... ,jen aby si udrželi práci.
Pokud mají rodinu, musí jít veškerá hrdost stranou.
A když podmínky neakceptují, je tu plno UKáček nebo Slováků, co to vezmou za ještě menší peníz. Moje známá pracuje pro soukromnici a jakmile se proti čemukoliv ohradí, je jí natvrdo řečeno, že může jít jinam.
Převyšuje -li poptávka po práci mnohonásobně nabídku, podnikatelé mají, bohužel, neomezené možnosti jak vydrbávat se zaměstnanci.
Uvedla jsem právě tenhle případ, protože jde o oceňovaného podnikatele, dávaného všem za příklad.
Nejsem smýšlením žádný komunista, celý život jsem volila pravici, ale nedokážu akceptovat do očí bijící vychcanost, zneužívání lidí a manipulaci těmi méně bystrými. Děsím se toho, do jakých krajností to může zajít a obávat by se toho měl každý rozumný člověk. Včetně těch, co jsou za vodou.

Zmocňuje se mě čím dál tím víc "kacířská" myšlenka (doufám, že nebudu obviněna ze studia marxismu-leninismu) ,zda je opravdu normální, aby 99 procent lidstva ovládalo jedno podělané procento těch nejbezohlednějších (soukromé vlastnictví přírodních zdrojů pokládám za veliké svinstvo)?

Studia za bolševika nás poznamenala (ale úplně jinak, nežli si myslíte) - vše přicházející ze"západu" hodně z nás vnímalo jako něco stoprocentně pozitivního, vše levicové (socialistické), jako naprosto nepotřebný balast.

Teprve po 23 letech života v tom nejprimitivnějším stádiu kapitalismu, přehodnocuju své vlastní názory na optimální fungování společnosti.

Příkladem toho, jak velice se rozchází zdejší "pravicová" propaganda (úplně stejné vymývání mozkoven jako za totáče) je nekritický obdiv k "železné lady", jenž sdílí v podstatě všechna stěžejní média (asi vyjma Práva).
Ovšem vztah Britů k této političce, jejíž vládu zažili na vlastní kůži, je ve skutečnosti poněkud kontroverznější. Dokonce musely být odstraněny všechny kondolenční knihy a uzavřeny diskuse na internetu, protože byly zahlceny projevy nenávisti a odporu.
Z neznalosti věci jsem tuhle paní kdysi taky pokládala za velmi pozitivní osobnost.
11. 04. 2013 | 13:18

Silvie napsal(a):

Trader
Jasně, dřou tady jenom podnikatelé - zase jedno blbé klišé.
Podnikatel navíc pracuje sám na sebe, takže mě jeho pracovní doba nezajímá.
On sám určuje, jaký čas a kdy , věnuje práci.
Je-li natolik neschopný, že musí dřít od nevidím do nevidím a stejně nevydělá, jeho úsilí se míjí účinkem.
11. 04. 2013 | 13:22

xx napsal(a):

Silvie: já s vámi prostě nemohu souhlasit. Přeháníte to a extrémně to přeháníte. "Nejprimitivnější stádium kapitalismu", to jsou žvásty, nic než žvásty.

Liberecko znám, jezdím tam několikrát do měsíce. Zrovna Liberecký kraj na tom není nejhůř, jsou i horší místa co do příležitostí sehnat práci.

Ale kde není práce, lidé musí jednat podle toho a za prací odejít. Je to těžké, netvrdím že ne. Ale je to nezbytné.

Nelze sedět na zadku a naříkat, že jim nikdo práci nepřináší za nimi až pod nos.

Pokud tvrdíte o podnikatelích "Je-li natolik neschopný, že musí dřít od nevidím do nevidím a stejně nevydělá, jeho úsilí se míjí účinkem." tak totéž lze tvrdit o těch zaměstnancích pracujících za 15 brutto. Jsou-li tak neschopní že si lepší práci neumí obstarat nebo třeba pracovní příležitost vytvořit, či za lepší prací odejít, pak se jejich úsilí míjí účinkem a měli by být rádi za to co mají.

Je to ovšem argumentace přinejlepším hloupá a primitivní.
11. 04. 2013 | 13:40

Silvie napsal(a):

XX
Máte pravdu, je to blbá argumentace, protože je reakcí na stejně blbý a povrchní výlev.
"Zatím co většina ostatních po práci odpočívá a věnuje se rodině, já studuji, vzdělávám se a snažím se rozvíjet svůj trading. Dnes, když se mi daří, tak slýchám jak se mám a že mi peníze padají samy do klína. Slýchávám to právě od těch, kteří si odpracují svoje a mají padla, případně jen parazitují na společnosti díky dávkám, ale nic zásadního pro svůj lepší život nedělají.
Vím z vlastní zkušenosti, že člověk může být bohatý nejen na duši ale i hmotně, aniž by musel krást či podvádět. Závisti se však nikdy od těch líných nezbaví.
Kdo brečíte, makejte na sobě a nebrečte nad svojí leností a neschopností. "
11. 04. 2013 | 13:56

xx napsal(a):

Silvie: ok. Lenost a neschopnost je často zaměňují a to je chyba. Zatímco líný člověk může být schopný a lenosti se zbavit, neschopný člověk se schopností nedomůže i kdyby se přetrhnul.

Otázka myslím seriózní ale je, zda je chybou podnikatelů, že nevytváří dostatek příležitostí pro neschopné za důstojných podmínek ?

Víte a to je docela principiální otázka a podle mne kruciální příčina krachu socialismu. V socialismu docházelo k přerozdělování kapitálu od schopnějších k méně schopným ve jménu spravedlnosti pro všechny. Dobrý úmysl vydláždil cestu do pekla. Tímhle přístupem se totiž postupem času všichni dopracují k neschopnosti.

Je to historicky ověřeno, potvrzeno praktickým experimentem a přesto to řadu lidí stále láká zkoušet znova a znova za cenu obrovských ztrát a škod na životním prostředí obecně.
11. 04. 2013 | 14:12

Kýn napsal(a):

Bohatí mají více co ztratit. Mají panickou hrůzu, že jim chudí šáhnou na majetek a připraví o jejich pozice. To je sjednocuje.
11. 04. 2013 | 14:13

santawizard napsal(a):

Proletariát zaměstnáte ,ale buržoazii si najmete:
Zaměstnavatel hledá zaměstnace versus zaměstnanec hledá zaměstnavatele?Životní úroveň a pracovní podmínky jsou nadstandartní ,standartní nebo pod standartem?Buď pracuješ pro někoho nebo na někom a nebo pracuješ pro sebe a na sobě a nebo někdo jiný pracuje pro tebe anebo na tobě? Šťastní a úspěšní jsou ti ,kteří mají velké mzdy nebo velké zisky ,ale nešťastní a neúspěšní jsou ti, kteří mají malé mzdy a malé zisky.Dneska si můžeš na všechno buď předem půjčit a nebo si na to musíš předem naspořit,.nejlépe podle pravidla co můžeš udělat dnes neodkládej na zítřek a nebo že ráno je moudřejšího večera..To platí nejenom pro ty ,kteří už mají naspořené nebo napůjčené peníze doma v trezoru a nebo na kontě v bance.Lidi a peníze zamětstnáváme a nebo do nich investujeme.My už jsme se transformovali.Právo na práci bylo nahrazeno právem na nezaměstnaneckou podporu.Doopravdy však nemusí pracovat jenom důchodci a buržoazie.Jejich společným smyslem života leží v otázce co dělat se svým volným časem, když máš hodně nebo málo peněz.
11. 04. 2013 | 14:22

Salemo napsal(a):

Protože mají společného nepřítele - všechny ty chudé, kteří nemají dost informací a moci aby si zajistili svuj blahobyt.

Proto taky komanč tak vítezil - vytvořil společného nepřítele.
Holt šimpanzi v nás se nezapřou.
11. 04. 2013 | 14:28

santawizard napsal(a):

Peněženka a náprsní taška:
evil socialismus a ilicite kapiatlismus se dá přirovnat jakým způsobem muž zotročuje ženu.Buď je násilníkem a nebo lichvářem.V obou případech je to sadista ,který neumí svádět,ale umí jenom vydírat.
11. 04. 2013 | 14:36

Jank napsal(a):

pani Sylvie, vy byste chtela zit v socialisticke spolecnosti, kde by se o vas stat postaral, bezmyslenkovite byste si odbouchala svych 8 hodin, ale brala za to kapitalisticke penize - nejlepe 50 000, ne?
Ja presne vim, o cem xx mluvi. Take traduji, musela jsem si toho dost prostudovat , jit na par seminaru...Studovala jsem i real estate, postavila s partnerem dum. Pri sve prvni praci jsem si musela psat dvoje poznamky (protoze zpatky do ciste mistnosti jsem je nemohla prinest) a do jedne do rana prekladala odborne terminy. Pro vas je to asi nepochopitelne. Vy jste se proste neco vyucila/vystudovala a to si myslite, ze budete delat do duchodu? Co takhle se prizpusobit nabidce a poptavce trhu? Je malo skolek - proc nehlidat deti, je malo elektrikaru, zedniku, tak se radeji vyucim remeslo a budu si podnikat sam pro sebe atd. A to, jaky je v CR bord@l, to je kapitola sama pro sebe. Asi to ale neni tak hrozne, kdyz si to lide ventiluji jen na netu a stavkovat nejdou.
11. 04. 2013 | 14:43

Yosif K napsal(a):

XX napsal:
Ale opět, je to jen jeden konkrétní příklad a není aplikovatelný univerzálně na každého, tak že to tak prosím berte. Netvrdím že každý kouří a netvrdím že každý může přestat kouřit.
Ale když někdo chodí denně do hospody a kouří, nemlže se divit že mu nezbudou žádné peníze a obviňovat ze své chudoby toho kdo mu dává alespoň nějakou možnost obživy.
11. 04. 2013 | 12:39
Pane XX - na dedzince mám sousedy - kouřící voliče CSSD - a většinou nezaměstnané taky.
Kdykoliv přijedu tak je vidím pokuřovat na rohu, u zastávky nebo v jsou rovnou v hospodě. Prokouřej tak 2-4 krabičky denne. 120*30*12=cca 43 tisíc ročně. Jejich děda kouřil jak fabrika a zemřel v 92 letech, jak říkaj. Oba dva jsou nezaměstnaní jak to jen jde. Chvíli někde dělaj at maj nárok na podpory a jakmile mají nárok tak zase berou podpory.

Celkový přínos na sociálku budto nula nebo záporný. Samozřejmě že když jsou nezaměstnaní tak neseděj doma. Jeden dělá elektrinstalace a druhej opravy klimy na autácích.
Mám je rád ale volit CSSD jim nikdo nerozmluví.

Volej CSSD protože socani jsou imrvere pro navyšování podpor nezaměstnanejm. Tihle dva si z podpor kupují hlavněš cigarety a chlast v hospodě.....

Tuhle jsem taky četl o manželích co přes deset let nepracovali a žijou ze sociálky. Za deset let si z podpor a svépomocí vybudovali skleník, zimní zahradu a krytej bazen s ohřevem na kolektory. Proč ne, je to legální, mají na to nárok.

Profesionální socani mezi tím píší blogy o hladovějícím dělnictvu a propadu do kapitalismu 19 století. A naivní troubové jim to žerou. Myslí si že je strašně špatně protože profesionální socaní píší že je strašně špatně. Proletáři se rozčilují jaktože nemají platy proletářů v SRN..... už se to přčece mělo dávno dohnat, sliboval to Waltr Komarek.....
11. 04. 2013 | 14:54

xx napsal(a):

Jank: jo jo, lidí kteří se něco naučili resp. vystudovali něco o co není zájem, se pak dožadují od státu a společnosti, aby jim vytvořila podmínky pro to, aby mohli dělat to co je baví a co vystudovali, i když o to nikdo nestojí.

Tihle lidé jsou pak celý život společnosti na krku, přestože nepatří ani mezi líné ani mezi neschopné.

Prostě jenom špatně vybrali svoji roli a pak se nehodlají smířit s tím že se po léta studia dřeli zbytečně.

Je to docela identický přístup, jaký tihle lidé vyčítají bankéřům a podnikatelům, kteří se dožadují záchrany z veřejných peněz, když špatně investují nebo moc riskují a prohrají.

Jenomže sobeckost těchto lidí jim nedovolí sebe vidět jako ty podnikatele a bankéře. Přitom je to totéž, socializace ztrát a privatizace zisků. Přičemž ti lidé i to vzdělání, tedy tu počáteční investici mají z velké části socializovanou, tedy placenou z veřejných zdrojů.

Jsou to složité problémy, nad kterými má jen málokdo takový nadhled, aby to viděl.
11. 04. 2013 | 14:55

Yosif K napsal(a):

Dolních deset milionů je nesmysl.
Opravdu dolních je tak cca čvrt až půl milionu. Zčásti neštastné povahy, zčásti totálně kevaluifikovaní, zčásti vagusové volbou atd atd.
Mezi nimi a boháči je střední třída která se špatně většinou nemá.

Prezentovat že střední třída má společné zájmy s nejspodnějšími 3-5% je totální nesmysl. Jedinej člověk z blogerů kdo mezi vagusy opravdu žije je polopříčetný vizionář Tožička. Ostatní ani nevěděj o kom mluvej. Jak jeden bolševický senátor, nevšiml si že mu púříbuznej bezdomovec (bratranec) umrzl v zimě v parku. Dozvěděl se to z novin. Profesionálůní obhájce chudiny a proletářů.
11. 04. 2013 | 15:03

Yosif K napsal(a):

Skuhrání paní Slivie na niízké mzdy za nekvalifikovanou práci na Liberecku mají racionelní jádro ale vyjadřují totální nepochopení situace.
Nabídka nekvalifikovaných pracovních sil je jaká je. Ukrajinci, Bulhaři atd.
Podnikatel který by začal přeplácet nekvalifikované dělníky by měl vyšší náklady než konkurence a zkrachoval by. Ne že by přišl o medáka a bazen, to jen v první řadě. Po ztrátě mnedáka by zkrachoval on sám. Proto nemůže nekvalifikovaným silám platit více než konkurence. Zkrachoval by.
11. 04. 2013 | 15:08

xx napsal(a):

Yosif K: no tak ono je to logické, že levice má zájem na takové atmosféře ve společnosti. Je to její kompost na kterém roste. Takže nepochybují o tom, že za tou blbou náladou v médiích je do značné míry právě PR levice.

A když lidé neustále čtou o tom jak jsou na tom špatně, začnou se tak někteří cítit.

Na argumentaci Silvie je vidět, že podlehla dojmu, jakoby ti tlustí podnikatelé s doutníkem a v Rolsech byli na každém rohu a kolem nich jen ti zubožení chudáci pracující za minimální mzdu.

Tvrdá data například o mzdách to ale nepotvrzují. Je to rozvrstveno daleko příznivěji, než se snaží PR levice propagovat.

Je to hlavně boj o koryto a zneužívání neschopnosti mnoha lidí uvědomit si souvislosti a najít si pravdu.
11. 04. 2013 | 15:12

Yosif K napsal(a):

xx napsal(a):
Jank: jo jo, lidí kteří se něco naučili resp. vystudovali něco o co není zájem, se pak dožadují od státu a společnosti, aby jim vytvořila podmínky pro to, aby mohli dělat to co je baví a co vystudovali, i když o to nikdo nestojí.

Tihle lidé jsou pak celý život společnosti na krku, přestože nepatří ani mezi líné ani mezi neschopné.

Prostě jenom špatně vybrali svoji roli a pak se nehodlají smířit s tím že se po léta studia dřeli zbytečně.

KONEC CITATU.

Takovíhle lidé jsou mluvčími hnutí Occupy. To se skládá z:
a) vagusů kteří nechtěj umývat nádbí za 10 USD na hodinu protože nechtěj dělat z principu nic.
b) z inteligentů, kteří vystudovali dějiny ummění a mají třeba doktorát z vývoje technik pletení proutěných košíků u kmenů Hopi a Arapaho a nechtěj z principu za žádnou cenu dělat nic jiného než to co vystudovali.
11. 04. 2013 | 15:13

freeglobe.cz napsal(a):

Ví autor článku co je to zednářství?
11. 04. 2013 | 15:14

xx napsal(a):

Yosif K: takové lidi máme i zde v diskusi, lidi co mají dvě VŠ a jsou bez práce, protože tu jedinou ve státní správě ztratili a jinou adekvátní nemohou najít.

VŠ ročně chrlí stovky a tisíce absolventů sociologií a historií všeho možného, evropských studijí a pod.

Je z nich nakonec armáda nezaměstnaných a nezaměstnatelných lidí. Nejsou ani líní, ani neschopní, jen špatně investovali svůj kapitál do něčeho bezcenného.
11. 04. 2013 | 15:40

santawizard napsal(a):

Ať už je hospodářská krize jako když titanik narazil na ledovec a nebo není,faktem zůstává ,že krize kapitalismu je taky proto ,že existuje přebytečné množství zdravé konkurence a nekalé sourtěže ,ale nedostatečné množství partnerství a spolupráce.Jinak řečeno boháči nemají mezi sebou větší solidaritu, když zkrachují banky ,ale mají větší solidaritu a schopnosti ,když je banky chcou okrást o jejich vklady.
To je velký rozdíl!!!
11. 04. 2013 | 16:56

nakejnick napsal(a):

Velice hazky to řekl pan "Co tohle?": Protože chudí jsou většinou líní, hloupí, závistiví a sobečtí. Bohatí ne.

Bohužel je to tak. Chudí jsou skutečně takoví. Zapomeňte na romantický ideál "otrhaného, leč šlechetného chudáka", jak se nám tady tvořil v 19. století a později byl přiživován bolševickou agitkou.

Taky si všimněte toho, že chudí a jejich "zástupci" nejvíce řvou - seberte prachy bohatým a dejte je nám. Když jim dojdou prachy bohatých, začnou brát prachy střední třídě. Nakonec jim dojdou i ty a začnou si je brát navzájem. Dog eat dog.

Chudý člověk je ve skutečnosti první, který vám bode kudlu do zad. Takže tak.
11. 04. 2013 | 17:02

Silvie napsal(a):

Jank
Ale tady se přece nebavíme o mně? Mé majetkové a finanční poměry vám nemusí dělat nejmenší starost!

Jde o obecný problém - nechci ,aby moje dítě muselo jednou žít v takovém bordelu a bolševickém marasmu. A to jsme ještě zdaleka nedosáhli dna.

Nenamlouvejte si, že u nás máme nějaký "kapitalismus" vyššího řádu.
Někteří ho trefně nazývají "mafiánským kapitalismem", já bych dodala, že jde o "bolševický kapitalismus".
Nejvíc tady totiž zbohatli právě nomenklaturní kádry, které pak "zprivatizovaný" majetek přehráli na někoho dalšího (říká se jim bílí koně).

Kecy o tom, že podnikat může každý, jsou naprosto mimo mísu.
K podnikání musíte mít kapitál a doby Clondicu 90.let, kdy banky napůjčovaly naprostým diletantům miliony korun, aniž by měly jakékoliv záruky návratnosti, jsou definitivně pryč.

Úplně dementní mi přijde nápad vlády poskytovat nezaměstnaným až 80 tis. korun jako podporu k podnikání.
Copak se tady všichni zbláznili?
Už teď je tady nejvíc živnostníků a podnikatelů na metr čtverečný ( přičemž velká část z nich jsou jenom obyčejné námezdní síly, které šéf nutí pracovat ve švarcu) v celé Evropě.
Vláda by měla především přijít s nějakým smysluplným nápadem, jak oživit ekonomiku, vytvořit pracovní místa a zaměřit se třeba i na zemědělství. Plody toho, že naše vlády nechaly zemědělství upadnout, sklízíme nyní v podobě srač...,nazývaných potravinami, které se sem dováží z Polska.

A ukázkou neschopnosti vlády je i to, že nedokáže chránit domácí pracovní trh.
Dovolit českým podnikatelům, aby zaměstnávali za bakšiš Ukrajince nebo Slováky, namísto aby adekvátně (nikoliv přehnaně!) zaplatili českou pracovní sílu, která je KVALIFIKOVANÁ ("kvalita" se projevuje např.ve stavebnictví) je trestuhodné.
Silná podnikatelská lobby si svoje zájmy dokáže ohlídat, proto se tady může ucházet o státní zakázky firma s neznámou majetkovou strukturou, danící v rájích, zaměstnávající cizince atd.

Za těchto okolností se nelze divit tomu, že výraz podnikatel nabývá čím dál tím pejorativnější konotaci.
Nemůžete očekávat , že se většina národa, jež všechno to svinstvo a nespravedlnost dvojího metru ostře vnímá, bude bít za udržení takového režimu.
Vznikne-li nějaká větší řež, budou to právě ti bezskrupulózní "podnikatelé" ,kteří na ni nejvíc doplatí . Jenže s nimi se svezou i ti slušní a poctiví.

Řekla bych, že řeži nejsme daleko a v mém zájmu(ani zájmu mých příbuzných,kteří patří k těm slušným) rozhodně není.

XX sice říká, že jsem příliš velký pesimista, což je fakt, ale zároveň jsem realista s velmi dobrou schopností intuice.
11. 04. 2013 | 17:03

Silvie napsal(a):

Sbírka pro podvyživené děti. Ne z Afriky, ale z Prahy!!!!!!!!!!!!

V Praze 7 za pár dní vypukne sbírka na pomoc hladovým dětem. Peníze však nepoputují do Afriky, jak by se dalo čekat, ale do českých domácností. Řada dětí ze školy Tomáše Garrigua Masaryka na Ortenově náměstí je totiž podvyživených. Na smutnou skutečnost upozornil server Týden.cz.
Vše prozradil průzkum o stravování mezi dětmi. "Já jsem samozřejmě počítal s problémy, že školáci jedí pozdě, mají špatnou skladbu potravin, ale byl jsem zcela šokován tím, že vyplynulo, že některé děti nejedí vůbec. Nesnídají, nesvačí a pak třeba ani neobědvají. Po rozhovoru s panem ředitelem ve škole jsem navíc zjistil, že někteří nechodí na oběd proto, že rodiče jim je nemohou zaplatit," uvedl místostarosta Prahy 7 Daniel Štěpán (ČSSD).

Radnice chce proto uspořádat sbírku a podat hladovým dětem pomocnou ruku. O tom, komu přesně vybrané peníze poputují, budou rozhodovat ředitelé s třídními učiteli. "Myšlenka je to jistě bohulibá, každá pomoc pro děti má smysl. Technické provedení sbírky bude asi horší. Neumím si přesně představit to vymezení, komu to má sloužit," obává se ředitel Základní školy TGM Martin Šmíd.
Pětina všech dětí je v Česku ohrožena chudobou

V jeho škole navštěvují školní jídelnu jen přibližně dvě třetiny ze všech žáků. A situace na jiných školách zřejmě není příliš lepší. Já sama mám ve třídě několik dětí, které nechodí na obědy, protože jim je rodiče nemohou zaplatit. A sedí tady s družinou v jídelně a čekají, až se ostatní děti najedí a ony dostanou jen čaj," říká učitelka Jana Nepodalová ze Základní školy Letohradská v Praze 7.

Podle Eurostatu je v Česku chudobou ohrožena pětina!!!!!!! dětí. Čtyři procenta nemohou jíst denně maso a dvě procenta ovoce a zeleninu. Nejhorší případy řeší sociální péče.
11. 04. 2013 | 17:31

xx napsal(a):

Silvie: jak typické Silvie. Stát utrácí ročně 1 100 miliard korun a některé děti nemají ani na svačinu. A těhotná modelka v televizi klidně prohlásí, že rodičovskou podporu od státu si vezme, alespoň bude mít přilepšení na kafíčko s kámoškama a na kadeřníka.

To je to co jsem psal, nesmyslné plošné sociální dávky pro bohaté, státní zakázky pro ještě bohatší. A skutečná sociální síť pro ty nejchudší je děravá jako řešeto.

A když někde napíšu, že by bylo třeba omezit státní rozpočet tak, aby plnil funkci jen sociálních výdajů pro chudé, armádu, justici a policii, tak mi hned všemožní socani otlučou o hlavu že sociální stát musí být silný a velký.

Je to problém moderního sociálního státu, který chce být štědrý ke všem voličům a na chudé kteří potřebují pomoc kašle.

Minimalizace státu devitalizuje ty mafiánské struktury napojené na stát a zbude dost peněz pro chudé.

Lidi si neuvědomují základní jednoduché zákonitosti. Když stát sebere všem přes 50% peněz které vydělají a přitom velkou část těch peněz rozkradou zloději, pak se nedostane na ty kterým hlavně měly ty peníze pomoci.

Ale to je marné vysvětlování. Kdo nechce, nepochopí, že sociální stát v dnešní podobě, je škodlivý všem.
11. 04. 2013 | 18:08

pavjan napsal(a):

Klímo, to nebyla solidarita, to byl obchod, který se zatraceně vyplatil.
11. 04. 2013 | 18:30

amdg napsal(a):

Nechápu výzvu k stávce. Aby stávkovali lékaři a učitelé je absurdní výmysl pošťuchovatele. Lékař je individualita a učitel by měl mít povědomí, že jeho stávka jen potěší. Zvláště jeho třídní nepřátele před katedrou.
11. 04. 2013 | 18:43

Riko napsal(a):

Uz to tu bylo nekolikrat napsano. Bohati lide jsou inteligentni a uvedomuji si, ze kooperace je mnohem vyhodnejsi nez zavist a tridni boj.
12. 04. 2013 | 08:20

nela napsal(a):

Riko
nedělejte ze sebe hloupého, to přece není solidarita, to jsou zájmy a obava z toho, aby si to svoje ulité udrželi, to nemá s nějakým citem nebo srdcem nic společného. Jde jen o pustý kšeft, solidarita zlatých telat
13. 04. 2013 | 11:02

Džony napsal(a):

Vono to je asi vo tom,že vrána k vráně sedá,ny?
13. 04. 2013 | 13:43

santawizard napsal(a):

Zastupitelská a opatrovnická firma pro uklizečské a opravářské práce:
Jsou živnostníci paraziti a nebo systém parazituje na živnostnících?Fyzická osoba versus právnická osoba?
Jestliže vláda podporuje nezaměstnané i podporou na podnikání,tak to je dobré hlavně jako pan podnikatel a žena v domácnosti.Zástupce ti pomůže peníze vydělat a opatrovník ti je pomůže utratit.
13. 04. 2013 | 22:52

Yosif K napsal(a):

Silvie napsal(a):
.... že některé děti nejedí vůbec. Nesnídají, nesvačí a pak třeba ani neobědvají. Po rozhovoru s panem ředitelem ve škole jsem navíc zjistil, že někteří nechodí na oběd proto, že rodiče jim je nemohou zaplatit," uvedl místostarosta Prahy 7 Daniel Štěpán (ČSSD).

KONEC CITATU.

Takový rodiče co nemohou zaplati dětěm obědy vídávám jak jezdí do spuermarketů taxíkem a v supermarketech kupují zančkové kuřivo a pití.
Přiznám se že nevím co s tím dělat. V USA mají pro tyhle pípady food stamps ale i tam je jejich příjmeci šmelí za kuřivo a alkohol.

Třeba paní matka země bude mít nějaký konstruktivní návrh..... například aby všichni na světě dostávali měsíčně 1000 EUR to by pak byl ráj na zemi.....
15. 04. 2013 | 22:16

Karel napsal(a):

Dá se v tomto případě mluvit o solidárnosti mezi bohatými? Utrpěl některý z nich bankrot a ostatní bohatí jej zásobili penězi?
To, že některý z informovaných bankéřů informuje jen některé bohaté klienty, aby převedli peníze jinam, je přece zneužitím informací, podobným, jako byla Klausova privatizace u nás, a nebo když si manželky soudruhů za Zápotockého před měnovou reformou nakoupily kožichy do zásoby.
16. 04. 2013 | 12:56

Išan napsal(a):

Příčinou větší solidarity bohatých je to, že si ji mohou snáze ve společném zájmu dovolit. O altruismu a nenulových součtech vyšla v posledním desetiletí spousta knih, pomalu každá druhá odborná byla o tzv. socibologii. Kooperace je do jisté míry luxusem. Do boje se jde organizovaněji než se z něho po porážce prchá. Byly doby, kdy se příslovečné kyvadlo ocitlo jinde, více solidarity bylo tehdy na vítězné levici (byť i zákeřný boj) a podnikatelé leckdy spoléhali na vlastní pěst a utíkali přes kopečky. (Bude-li současný vývoj trvat, může dojít na tvrdou konfrontaci a třeba i na tento scénář.) Ano, nyní ovšem platí: Podnikatelé všech zemí se spojili.
16. 04. 2013 | 13:10

santawizard napsal(a):

Za komunismu měl každý stejně,ale dneska má každý jinak.I tak většina kritiků kapitalismu nechce jít zpátky do komunismu ,ale chce aby se bohactví země rozdělovalo jenom o něco spravedlivěji.Komunisté potom nepatří do parlamentu nebo na radnici ,ale měli by vládnout dole s armádou spásy.Vždyť armáda spásy byla originálně založena samotnýma alkoholikama ,kteří si svépomocně ve jménu Ježíše Krista pomáhali ,jak se říká, kouřit a chlastat bud vůbec a nebo lépe a méně.Jenom dneska je armáda spásy výhradně pro abstinenty a opilé klienty nechávají za trest zmrznout v zimě na ulici.
16. 04. 2013 | 13:12

Dáša N. napsal(a):

Proč se vlastně dělaj atentáty na tržištích, nádražích, vícepatrových panelácích, kde chudina pracuje, na ostrovech, kde se rekreuje sociálnědemokratická mládež, při chudinských sportovních událostech, jako je běh v Bostonu a jiných veřejných místech, a ne třeba v jachtových přístavech, golfových resortech, garážích pro soukromé tryskáče či uzavřených čtvrtích pro "elitu"?
Dá se předpokládat, že strůjci atentátů v místech, kde žijí běžní lidé, jsou právě tito "běžní lidé" a nebo někdo jiný, s jinými úmysly?
16. 04. 2013 | 13:20

Pražan napsal(a):

Je to archetypální. Čím tvrdší je boj o přežití, tím méně zbývá zbytných prostředků pro směnu. V lehčím koncentráku bylo přece jen více solidarity než v nejhorším. S anonymitou to také souvisí, a s kredibilitou.
16. 04. 2013 | 13:23

Pražan napsal(a):

Ad Dáša N.: Atentáty se dělají tam, kde se to může povést a kde je možné zasáhnout relevantní množství obětí. Dnes je možné elity téměř plně uchránit. Ještě před cca 35 lety to tak nebylo. Unesen byli mocní jako A. Moro nebo H.-M. Schleyer, atentáty byly na Jana Pavla II., R. Reagana, I. Gándhíovou, R. Gándhího (nemluvě o dalších přípravách).
16. 04. 2013 | 13:35

antisoudruh napsal(a):

Mne by spíše zajímalo, proč nejsou chudí k sobě solidární? A když chudí začnou spolupracovat na "lepších zítřcích" tak došlo vždy ke katastrofě.
Proč chudé spojují závist a nenávist - tedy ne všechny, ale ty co se srocují v levicových stranách, jako je např. ta komunistická?
16. 04. 2013 | 14:31

Janíček napsal(a):

Pojem chudí a bohatí?? Co to je byt bohatý? Radějí tedy budu chudý a v pohodě, než bohatý a sedět v kriminále.Jak řekl jede klasik:JSEM POCTIVÝ A PROTO NIC NEMÁM A MÍT NEBUDU.
08. 07. 2013 | 11:26

Homunculus napsal(a):

Hmm, to je celkem jednoduché. Díky penězům jsou bohatší lépe organizovaní
a mají zvládnutější komunikaci. Takže je pro ně daleko snazší domluvit se na
jakékoli aktivitě. Toto snadno nahlédne i postižený mentál z pomocné základky.
08. 07. 2013 | 11:27

stařec napsal(a):

Celé mládí jsem si přál, aby lidé kolem mne byli bohatí protože jsem věděl, že mi budou schopní dát hodně práce, kterou nebudou chtít dělat. Teď jsem starý a díky minulým bohatým jsem též bohatý a dávám práci lidem kolem mne, kteří chtějí pracovat. Je jich ale strašně málo, takže je logicky málo těch, kteří budou ve stáří bohatí.
08. 07. 2013 | 11:42

stařec napsal(a):

P.S. "BOHATÝ NENÍ TEN, KDO MÁ HODNĚ, ALE TEN, KDO MÁ DOST"
A solidarita je jenom relativní pojem, který končí jak u chudých, tak u bohatých tam, kde ji nikdo neocení. Jak tu píšete, bohatí jsou solidární protože peníze nakradli, byl bych opravdu idiot, kdybych vám nějaké peníze posílal. Já jsem nic nenakradl, ale pouze VYDĚLAL, takže když pošlu, jsem zloděj, když nepošlu, jsem OK :-)))
08. 07. 2013 | 11:50

Martin napsal(a):

Bohatí jsou tak málo solidární, že spousta z nich má nějakou velkou firmu, která vytváří pracovní místa, pro ty ostatní. Bohatí jako Bill Gates,Angelina Jolie mají nadace do kterých dávají miliony. Jelikož mají obrovské zisky tak platí mnohem víc na daních, které se používají na stavbu nemocnic a silnic a od takových lidí jako autor se dočkají jenině urážek i když od takových lidí z ProAltu bych nic jiného nečekal.

Pokud jsou další členové té vaší "občanské iniciativy",chtělo by se říc spíš bolševické iniciativy, ProAlt stejně závistíví a neomalení jako autor tak jejich vyjádření si opravdu nechte. Takoví lidé šíři jen nenávist.
26. 07. 2013 | 16:39

Historik napsal(a):

to Zajíček8
Tak to vůbec nebylo. Kovaní partajníci nic neprozradili a dokonce ani neutráceli. Ti opravdu na špici měli VÝJÍMKU, jim se měnily všechny peníze 1:5 (tak, jako ostatním 300 starých korun na hlavu).
A ti uprostřed to většinou nevěděli. A pokud ano, smířili se se ztrátou aby nepřišli o koryta.
Hlavně nezapomeňte, že za Stalina si sice fukcionáři žili dobře, ale veškeré prebendy byly spojeny s FUNKCÍ. Soudruh Molotov, stejně jako jiní vysoce postavení soudruzi měl třeba pro sebe vyčleněn železniční vagon. Ale ten byl služební. Takže na penězích jim tolik nezáleželo, šlo hlavně o koryto.
23. 09. 2013 | 16:20

Princ D napsal(a):

to Silvie
Pokud nemají některé děti peníze na obědy, obstavil bych jejich rodičům příjmy, případně je zavřel do kriminálu. Je to zanedbání povinné péče.
Mimochodem, když děti nesnídají, neobědvají a nevečeří, co tedy jedí?
A ještě jedna vzpomínka na mé dětství. Já vím, že někteří mí spolužáci nechodili na obědy, ačkoliv peníze od rodičů na ně dostávali. Obědy si nekoupili a peníze utratili za zmrzlinu, kolotoče a neví co dalšího. A najedli se doma...
23. 09. 2013 | 16:36

Luboníra napsal(a):

Žijeme ve svobodné zemi, kde si může každý své zaměstnání vybrat. Každý, kdo je na pedag. školu ví, že práce učitele není žádné terno. Tak si tam neměl chodit :D Přece mohl jít na práva, nebo na techniku. Naučit se k tomu vlastní pílí anglicky a německy. A brát lepší plat. Ještě jednou bude někdo srovnávat učitele oproti IT odborníkům a právníkům, tak mě trefí. Mimochodem někteří právníci a technici berou méně, než učitelé. Musí se totiž snažit. Žádná tabulka jim ani učitelskou mzdu nezaručí.
13. 10. 2013 | 19:59

Daniel Sikora napsal(a):

Bohatí myslí jinak, než chudí. Bohatí přemýšlejí nad tím, jak zbohatnout, chudí nad tím, kdo je vinen za jejich chudobu. Proto také chudí neustále jen obviňují své okolí a proto také nejsou schopní se na vyřešení svých problémů domluvit. A proto také neustále čekají na to, až někdo jejich problémy vyřeší za ně ...
04. 11. 2013 | 14:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy