Nesmírně mě potěšil názor literárního historika Pavla Kosatíka na funkci českého prezidenta v rozhovoru, který poskytl „Parlamentním listům“ (ZDE).
Rusko pomohlo USA v Íránu, nevměšovalo se do řecké krize a na oplátku očekává pomoc od USA na Ukrajině, kde jej nejvíce bota tlačí.
Abychom mohli správně vyhodnotit řeckou krizi a její dopad na eurozónu a EU jako celek, je třeba znát i informace ze zákulisí. Pak teprve můžeme činit relevantní závěry!
Ve svém prvním rozhovoru po odstoupení z funkce popsal bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis - pro britský politický magazín NewStatesman - podrobnosti z jednání o záchraně Řecka a odhalil plán, který měl za podpory výsledků referenda zajistit zemi lepší postavení u jednacího stolu.
V Řecku to skutečně třídní válka byla a skončila tak, jak Warren Buffett předpověděl: „jeho třída ji vyhrála“! Z Řecka se díky kapitulaci Syrizy stal protektorát EU, respektive Německa což musí být pro Řeky strašně ponižující. A o to také šlo: ukázat případným následovatelům Syrizy, co je čeká a nemine!
Po zatím oficiálně nepotvrzené dohodě řecké a americké vlády, o níž jsem referoval včera, přišla řecká vláda s očekávanými ústupky věřitelům, hlavně proto, aby neztratili tvář, což se týká především Angely Merkel.
Většina laskavých čtenářů si spíše přeje, aby Řecko eurozónu opustilo. Není to spíše tak, že by se Řecko mělo zbavit své levicové vlády a pak by mohlo klidně zůstat?
Kdyby Germáni nebyli nevzdělaní barbaři, jistě by všimli, že svému řeckému pacientovi podávají lék, který jeho nemoc jen soustavně zhoršuje. Pokud by léčbu včas změnili - Syriza by nikdy nevznikla.
A nevznikla-li by Syriza, panoval by v eurozóně klid a mír. Řešení řeckého dluhu by se opět odsunulo do dalšího volebního období tak, aby současným politikům nezůstal v rukou „Černý Petr“, ale poslali jej dál…
A co říci závěrem? Stejně jako u nás chyby ODS a TOP 09 „stvořily“ Babiše, tak chyby Germánů a potažmo celé EU zase „stvořily“ Syrizu. A za chyby se – jak známo – platí! Jsou skutečně Germáni natolik bez viny, aby mohli házet na Syrizu kamenem?
Jak dlužníci, tak i věřitelé vědí, že jen z příjmů státního rozpočtu Řecko svůj dluh nikdy nesplatí. Jediným skutečným zdrojem úhrady dluhu je prodej státního majetku (privatizace).
Jedná se jen o další – díky řecké krizi - odhalenou konstrukční vadu eurozóny a potažmo EU jako celku. Zároveň bych rád doplnil i příspěvek Jana Šterna.
Mám-li pravdu, že v Řecku jde - pod rouškou placení dluhů - ve skutečnosti o třídní boj mezi levicí (Syrizou) a pravicí (EU) a vezmeme-li v úvahu historickou zkušenost, že třídní boj remízu nezná, pak dříve či později poznáme jméno vítěze i poraženého.
Čína 1. července tohoto roku oficiálně ratifikovala dohodu o založení rozvojové banky BRICS. Rusko, Indie, Brazílie a Jihoafrická republika tak učinily již dříve. Očekává se, že činnost banka oficiálně zahájí 7. července na prvním společném zasedání jejích řídících struktur v Moskvě.