Havel aristokrat?

21. 10. 2010 | 18:33
Přečteno 7154 krát
(otevřený dopis Alexandru Tomskému)

Milý Alexandře!

Musím Vám napsat, že stejně tak, jak Vás mám celoživotně rád, jste mi tentokrát zdvihl mandle. A to svým „Havlovým aristokratickým naříkáním“ (LN 21.10), v němž obhajujete Havlem kritizované bezohledné developery jako nutné zlo, ba výdobytek demokracie, a to povědomým jazykem minulých dob („boháči“, „hrady a paláce“, „róby boháčů“, „luxusní automobily“, a vůbec pojem „aristokracie“ jako nadávka). Potvrdilo se mi bohužel nejhorší tušení, že ve Vás je (kromě vytříbeného citu pro kritiku slov a obdivuhodného smyslu pro ironii) i hluboko ukrytý dialekticko-materialistický marxista, o to bytostnější marxista, že o tom nevíte a nikdy si to nepřipustíte. (Podobně jako současný pan prezident, který – na rozdíl od Vás, jenž ničím z toho naštěstí netrpíte – kromě své sofistifikované ekonomické fachidiotie trpí i méně sofistifikovaným národovectvím, antiekologismem a populismem).

Jde o obdobu známého marxisticko-materialistického principu přednosti základny před nadstavbou. Mantra zní: nejprve EKONOMICKÁ ZÁKLADNA(jako bazální zbožně-zbožný fetiš, při jehož nekritickém uctívání je již méně důležité, zda byla nekritizovatelným dogmatem dříve plánovaná, nyní tržní ekonomika) a až hodně dlouho potom (těm blouznivcům našich hor, literátům a chaosům, co jim unikají jak píšete „realisticky ekonomické“ dimenze bytí) nabídneme, až si na to vyděláme, nějakou tu duchovní NADSTAVBIČKU (Klaus říkal „třešničku na dortu“, aniž tušil, že tím na sebe zcela po freudovsku semioticky prozrazuje podvědomé ztotožnění s polistopadovým symbolem jisté strany, z níž převzal v myšlení mnohem víc, než si je ochoten připustit). A abyste nevypadal jako přespříliš dogmatický tržní fundamentalista, závěrem elegantně připustíte, že externality odstraňování jedů a smradů „by měli hradit výrobci, nikoli celá společnost“. Už ale vůbec neřeknete, kterak to zařídit: tohle za Vás, milý Alexandře, „svatý trh“ (Vaše marxistická základna) věru nevyřeší, tohle vyřeší jedině Vámi opovrhovaná osvícená „nadstavba“ – shora nařízené daňové zatížení všech smraďochů a ukladačů nezlikvidovatelného odpadu (viz např. poslední návrhy Angely Merkelové na zpoplatnění jádra v případě zrušení moratoria).

Navíc, a to mi snad, milý Alexandře, na Vás mrzí nejvíce, jste předvedl parádní „ignoratio elenchi“ – nečistou figuru, kdy s veškerou svou duchaplností vyvracíte z 90% něco jiného, než co řekl Váš protivník. V.H. nikde nemluvil o dříve chudém středním stavu, o rodinách, „tísnících se v jedné vytopené místnosti“ a „jedné posteli“, nikde nemluvil o malých, řadových domcích a „dřevotřískovém nábytku“ či malých „standardních autech“ v němž se může vozit dříve chudý lid. To je, nezlobte se, kýč. Mluvil – a mluvívá do omrzení - přesně opačně o dnešní elitě (chcete-li „podnikatelském baroku“), o pyšných, tupých a prázdných stavbách, jež jsou odrazem mentality pyšných, tupých a prázdných myslí, stavbách, jež se svým megalomanským měřítkem DOSLOVA VYTAHUJÍ nad svým okolím, dusí a obkličují město a zabírají gigantické prostory, jež ukrojily přírodě. A to je – ne že není! – opravdu výrazem pýchy post-marxistických dogmatiků trhu a modly bezuzdného růstu, a růstu růstu dalšího růstu, bez jakéhokoli omezení lidským, kulturně-antropologickým či přirozeněprávním měřítkem. Tím měřítkem milionů průměrných lidí, jichž se neprávem dovoláváte.

Promiňte, milý Alexandře, že jsem to na Vás takto spontánně vychrlil, ale zrálo to dlouho.

Jinak v přetrvávající úctě

Vladimír Just

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

mb napsal(a):

a teď si vás kúpim ... všecky ...
21. 10. 2010 | 18:50

michal napsal(a):

Pane Juste, problém ekologie a trhu je v tom, že životní prostředí (např. řeka, les) nikomu nepatří. V dobách a časech, kdy patřilo, soudy si s tím uměly velmi dobře poradit a naopak stát (parlament) vytvářel nástroje, jak firmy z "diktátu starousedlíků" vysvobodit a snad tak urychlit pokrok.

Ekologie a trh nestojí v protikladu.
21. 10. 2010 | 19:03

gaia napsal(a):

michal

ale v protikladu stojí ekologie a ekonomie
21. 10. 2010 | 19:08

Holubář napsal(a):

Nu, neumím posoudit, zda v A.Tomském je hluboko ukrytý dialekticko-materialistický marxista, na to ho, narozdíl od p. Justa, tolik neznám.

Ale ta "marxistická mantra" -nejprve ekonomická základna a až dlouho potom "nějaká ta duchovní NADSTAVBIČKA" mi přijde od autora textu mimořádně legrační.
Buď má zcela perverzní smysl pro humor (lepší varianta), nebo je demagog (Kalousek mu budiž nedostižným vzorem), a nebo je hlupák (varianta nejhorší).
Jestli si totiž "zbožně zbožný fetiš" EKONOMICKÉ ZÁKLADNY nějaký filozoficko-politicko-ekonomicko-mocenský systém vetknul do erbu a přišpendlil na vlajku, tak je to přece ten současný "náš" EUROATLANTICKÝ.

Proboha - proč do toho taháte marxismus, který s tím nemá zcela nic společného?

U Chocholouška už jste byl? Možná by pomohl....
21. 10. 2010 | 19:09

Bc Martin napsal(a):

Socialismus ČSSD:
Máte dvě krávy stát vám obě sebere a dá vám trochu mléka

Komunismus KSČM:
Máte dvě krávy stát vám obě sebere a vás zavře

Tradiční kapitalismus ODS,TOP 09
Máte dvě krávy, jednu prodáte a pořídíte si býka. Vaše stado roste. Pak vše prodáte a jdete do důchodu.
21. 10. 2010 | 19:20

schlimbach napsal(a):

Bc Martin

myslím, že v pžípadě ODS a TOP09 se velmi mýlíte, neboť je to takto:

Máte dvě krávy, obě prodáte, abyste mohl zaplatit za zprivatizované státní služby, na nákup býka vydáte dluhopisy a doufáte, že jej jednoho krásného dne (možná i deštivého) pořádně podohíte a podaří se vám splatit dluhopis i s úrokem. No a na důchod. Sakra, co je to vlastně důchod?
21. 10. 2010 | 19:37

PatientO.T. napsal(a):

2 schlimbach:
Vy studujete Protokoly sionských mudrců?
:-)
21. 10. 2010 | 19:55

rejpal napsal(a):

schlimbach
anebo - vláda zdaní vlastnění krav se zpětnou platností, a vy začnete shánět peníze, abyste mohl zaplatit. Mezitím se zalíbí váš pozemek místnímu kmotrovi, ten se dohodne se soudcem a uvalí na vás konkurz. Jmenuje likvidátorem svého kamaráda, a ten krávy i s pozemkem prodá kmotrovi. O krávy se rozdělí soudce a likvidátor. Vy podáte žalobu, soud se vleče osm let, posléze jej vyhrajete, ale čin soudce je mezitím promlčen, a kmotr užívá pozemek, který nabyl v dobré víře. Vy jste ale správně ideologicky orientován, a tak při nejbližších volbách hodíte hlas straně, v níž je kmotr místním předsedou.
21. 10. 2010 | 20:02

Karel Mueller napsal(a):

Pane Just,

docela rád Vás čtu, ale dnes jste mě pobavil.

Marx se mnohde mýlil, párkrát jsem psal o jeho 5 (z mého pohledu) základních omylech. Ovšem leckde se nemýlil, pro leckoho je současnost škola marxismu v praxi, jak se můžete dočíst i na netu.

Jednou z věcí, kde se určitě nemýlil je téze o ekonomické základně a státu jako nadstavbě. Nebo snad stát může existovat bez té základny?
21. 10. 2010 | 20:15

Naštvaný napsal(a):

"méně sofistifikovaným národovectvím," píše autor o Václavu Klausovi. Bez ohledu na to, koho tím označuje, i když... prosím o informaci, co tím označením autor míní.
21. 10. 2010 | 20:38

Naštvaný napsal(a):

"Klaus říkal „třešničku na dortu“," píše autor. Aha, to bude asi ono. On to už říkával i můj děda. A proč bych to neměla vyslovit i naše generace, to nevím.
21. 10. 2010 | 20:41

Jméno napsal(a):

Divadelnický fachidiot píše o marxismu? Odkud bere tu sebedůvěru?
21. 10. 2010 | 20:58

Da.Rock napsal(a):

Bc Martine:
Socialismus dle ČSSD - máte dvě krávy. Socialisti vám obě nechají, jen chtějí, abyste dal část mléka těm, co nemají žádnou krávu.
Kapitalismus v režii ODS a TOP - máte dvě krávy, jednu prodáte, abyste zaplatil dětem studia a druhou si necháte na důchod. Dáte na Kalouska, že krávě bude líp v soukromém kravínu, než ve státním, soukromý majitel ji vykrmí, takže bude pěkně tlustá. Jenže soukromý majitel krávu nevykrmil a dokonce ji prodal, vzal peníze a zdrhnul na Seychelly.
Naštěstí jsou tu socialisti, kteří se vám postarají o trochu mléka od těch, co ještě krávy mají, takže neumřete hladem.
21. 10. 2010 | 21:03

dříve ruda napsal(a):

Budu neustále opakovat:
Juste, Juste, pomni ó člověče!
21. 10. 2010 | 21:13

PatientO.T. napsal(a):

"Naštěstí jsou tu socialisti, kteří se vám postarají o trochu mléka od těch, co ještě krávy mají, takže neumřete hladem."

Socialisti se nepostarají. Postarají se vlastníci krav. Socialisti však budou předstírat, že je to jejich zásluha.
21. 10. 2010 | 21:16

Da.Rock napsal(a):

Patient: No kdyby nebylo těch socialistů, tak by jste taky mohl umřít na ulici hlady, ačkoliv všichni kolem vás by měli stáda krav. Akorát by jim bylo jedno, že zrovna ty vaše dostaly tu šílenou nemoc a skončily v kafilérce.
21. 10. 2010 | 21:27

Ládik!!! napsal(a):

... že prach jsi a v prach se obrátíš. Zdravím.
21. 10. 2010 | 21:35

Admirál napsal(a):

Pan Just s panem Tomským si pro mne za mne mohou vyměňovat odevřené dopisy klidně denně.

Dohromady i s VH je to diskuze o h. a šance, že se na základě této diskuze něco změní je "0".
21. 10. 2010 | 21:46

PatientO.T. napsal(a):

2 Da.Rock:

Ještě jsem nezaregistroval pomocné sbory socialistů zachraňující chudáky hladovějící na ulici...
Zaznamenal jsem houfy socialistů, jejichž hlavní starostí je přetavit vlastní politické angažmá ve zlato, čímž se naprosto neliší od zbytku politického spektra. Vaše iluze zrovna o socialistech jsou pro mne nepochopitelné.

P.S.: Nedávno tady almost glossed™ vysvětloval, že je nepřípustné hovořit o členech ČSSD jako o socialistech. Prý si to nepřejí...
21. 10. 2010 | 21:47

Da.Rock napsal(a):

Patient: Na vaši schopnost něco zaregistrovat nemám žádný vliv.
A tu radost, abych vám zakazoval nazývat sociální demokraty socialisty vám taky neudělám.
21. 10. 2010 | 21:53

PatientO.T. napsal(a):

2 Da.Rock:

Hezká diskuse...

;-)
21. 10. 2010 | 21:57

arnazach napsal(a):

To pan Just neví, že takto se odsuzovali stroskotanci a zaprodanci? To nemophl počkat do 23:55, až bude ten Tomský na webu lidovek?

Zatím dám k lepšímu Fareeda Zakariu: "Nechci znít jako marxista, ale na stavu ekonomiky prostě záleží všechno ostatní".
21. 10. 2010 | 21:59

schlimbach napsal(a):

rejpal

vaše verze je lepší, taková barvitější a propracovanější :)
21. 10. 2010 | 23:12

schlimbach napsal(a):

Patient T
studuji toho více, proč? Je to směšné nebo zakázané?
21. 10. 2010 | 23:13

PatientO.T. napsal(a):

Protokoly sionských mudrců?
To je neuvěřitelné...
21. 10. 2010 | 23:24

PatientO.T. napsal(a):

2 schlimbach:

P.S.: Já vám ty Protokoly neberu. Jen jsem se zeptal. Čtěte si, co chcete.
21. 10. 2010 | 23:29

schlimbach napsal(a):

PatientO.T

když jste to nakousl, tak proč by to mělo být neuvěřitelné?
22. 10. 2010 | 00:02

arnazach napsal(a):

Tak jsem se dočkal a teď mi zas chybí Havlův text. Podle Tomského "Havlovo kázání si ovšem viníka najde. Je jím (nepochybně bezuzdný kapitalismus), nabobtnalé sebevědomí a pýcha developerů naší ateistické civilizace, kteří měří všechno okamžitým ziskem a nectí dílo přírody a předků."

Dále: "Estetika plebejské demokracie je holt plebejská a odporní developeři musí prodávat na míru kapes svých klientů. Ani přísná školní výuka by nemohla mít zásadní vliv. Estetická vnímavost je do značné míry aristokratická záležitost. Vždyť duchovní středověká města, která tolik obdivujeme, byla výsadou početně nepatrné měšťanské vrstvy."

A takto uzavírá: "...je nutné, aby takzvané externí náklady, především ekologické škody, hradili podnikatelé, nikoli celá společnost. Žádné výzvy globálnímu lidstvu a hrozby zkázou tady nepomohou. Jenom demokracie si může takovou kontrolu nakonec vynutit."

Nejsem žádný Tomského fanda, ale musím s ním souhlasit. A není vyloučeno, že kapitalismus, který k nám má nakročeno (teď si po kusech kupuje Řecko), bude ještě
podstatně bezuzdnější.

Jak si s tím romantická duše Vladimíra Justa poradí, nevím.
22. 10. 2010 | 00:25

arnazach napsal(a):

Zapomněl jsem svůj závěr: Přes to všechno jen ať to Havel říká. Je dobře, že to nám někdo říká, jinak bychom mohli docela zapomenout.
22. 10. 2010 | 00:29

Jan napsal(a):

michal
O jakých dobách to mluvíte?
A co vzduch. Privatizujete taky vzduch?
Více co udělal trh s lesy v 17 století a co dělá dnes třeba v Indonesii?
Nevíte. Ale jste skálopevně přesvědčen o své jediné pravdě.
Pánbůh s námi.
22. 10. 2010 | 06:58

Luba napsal(a):

Pan Just někdy překvapí ...
Moc hezky napsáno!

Na jiném místě v Aktuálně.cz je hezká fotoreportáž o tom, kterak cikán Čonka ke štěstí příšel:
http://aktualne.centrum.cz/...

Pan Čonka je zřejmě bílým koněm skupiny podnikavých politiků, kteří spolurozhodují o výstavbě dálničního obchvatu Prahy a výkupu pozemků, kterých se tento veřejně prospěšný projekt dotkne.

Levně koupit, draze prodat, a zisk si ti kluci, co spolu mluví (např. v ODS), rozdělí.

Co myslíte? Okradli ti hoši "tento stát" nebo "naši zemi", "náš národ"?
22. 10. 2010 | 07:07

myšák napsal(a):

Pane Juste,
i když se považuji za celoživotního antikomunistu a navíc jsem Vámi zmiňovaný literát, v tomhle bodě s Marxem souhlasím. Náš svět je složitý mechanismus milard různých vztahů a vazeb a "Ekonomická základna" není jen zbožně-zbožný fetiš, ale nutná (nikoli postačující) podmínka k přežití. Jednotlivců, rodin, národů... Za Marxových časů to byla výroba, dneska (díky dělbě práce) především služby. Vzpomeňte třeba na Maslowovu pyramidu a aplikujte ji třeba sám na sebe: když podtrhnete spodní řadu (uspokojení biologických potřeb), na horní vrstvy (potřeba seberealizace, duchovní rozměr Vašeho života) už Vám síly nezbydou.

I komunismus u nás i ve světě padl hlavně proto, že nedokázal svým poddaným zajistit slušnou úroveň spodních pater života, tedy "základny..." Kdybychom se měli (myslím hmotně) lépe než na Západě, ještě dneska bychom (a rádi) chodili v průvodu a mávali třepetalkami, nedělejme si iluze.

Problémem dnešního světa není ani tak trh (vůbec ne svatý, jen civilizační podoba vztahů v přírodě, nutná podmínka života), jako socialistické (tedy nedospělé, závislé) myšlení, které se tváří, že základna neexistuje, dluhy se neplatí a poddané lze uplatit (třeba) třiceti postříbřenými... Socialismus svou ekonomickou základnu systematicky podvazoval a dusil, znásilňoval ji podobně jako naše myšlení, proto a zcela zákonitě neuspěl.
22. 10. 2010 | 08:00

koloběh života napsal(a):

kapitalismus podle ČSSD (a levicové části ODS):

máte dvě krávy -

a)stát přijme dva zaměstnance na sledování krav (čísla do jejich oušek, pravidelná hlášení apod.) přidělování dotací nacokoliv i na řezání rohů

b) stát přijme další dva zaměstnance na evidenci krav - ti vedou rejstřík krav, dělají zápisy a výmazy, vybírají poplatky, uděluje pokuty za špatně vyplněný formulář apod.

c) stát přijme další dva zaměstnance pro sledování porážek krav, pro zabíjení a spálení krav pokud krávy dostanou chřipku nebo rýmu

přijde ekonomická krize - státní zaměstnanci, které stát nabral na sledování krav požadují zachování výše svých platů stávkují

stát přichází a kravky konfiskuje - hlad státních zaměstnanců musí nějak ukojit.

Závěr - státní odbory všechno sežraly - zbyla kupa vyvařených kostí z krav.

Přichází nová politika - proteiny z hmyzu zasití obyvatele - máte tisíc moučných červů na smažení -

stát - přijme dva zaměstnance na .....................
22. 10. 2010 | 09:25

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...

M I S E R E R E

Na rozptylové loučce
tvého těla
chci mít taky křížek
přírodo...


který celý život zasvětil jsem
boji proti
prašnosti
teď příkonem mnoha kilowatů
v peci firmy DUŠIČKA a spol.
v prach obrácen
budu
a do posledního smítka
naplním tak osud
šíleného
ekologa

Na rozptylové loučce
tvého těla
chci mít taky křížek
přírodo

Buď mi hrobem
i vdovou
zároveň

Amen....

PS Všem jistě zaníceným brčálníkům a jiným ekopošukům přeji by konečně dospěli, ať už jsou jakéhokoliv věku.
Veselé krizování bude líp....
http://kaifolog.ru/uploads/...
22. 10. 2010 | 09:40

Alibernet napsal(a):

Just: ostříhat, oholit, umýt.
22. 10. 2010 | 10:10

Vico napsal(a):

Nejprve projevím malou závist k těm, co tu mohou nálepkovat naplno a jiní nesmějí ani naznačovat. Já, kdybych chtěl napsat, že je tu někdo ekopošukem, musel bych to asi vyjádřit takhle "vyznavač příliš zeleného míru" a stejně bych šel tzv. pod gumu.

Jinak k autorovi. Já jsem jako děcko vyrostl na příbězích včelky Máji. Hlavními postavičkami byli včelka Mája, včelák Vilík, luční kobylka Hop a myšák Alexandr. Autor v článku ixkrát oslovuje toho, kterého má celoživotně rád, Alexandře a já zpitomělý celoživotním poslechem stále místo Justa slyším hlásek včelky Máji v skvělém podání trpaslice Aťky Janouškové.

Včelka Mája se pohádala s myšákem Alexandrem. Snad nehoří. Bouřka se přežene a celoživotní náklonost zůstane.

Včelka Mája a myšák Alexandr jsou nesmrtelní.
22. 10. 2010 | 10:14

scientist napsal(a):

pane Juste,
nevím nevím, chudák Marx...

ta jeho koncepce "jenom" říká, že myšlení lidí, jejich "světonázor", vyrůstá do značné míry z jejich ekonomického bytí. Každodenní praxe dobývání "chleba vezdejšího" formuje myšlení lidí. Prostě továrník má jiné životní priority a jiný pohled na daně, na kulturu, na politiku atd atd než jeho dělník. Pivo versus šampaňské, fotbal versus golf, opera versus akční film... Je to náhoda? Není.

Marx byl dialektitk, tudíž nenadřazoval základnu nad nadstavbu ve smyslu nějakého druhořadého přílepku. Ale mylně ji považoval za hlavního hybatele. Proto chtěl měnit ekonomiku, aby se změnilo i myšlení lidí - z boje a věčné soutěže v kooperaci.

To, co předvádějí Klaus a Tomský je vulgární materialismus a ne marxismus.
22. 10. 2010 | 10:30

Likeke napsal(a):

Tak jsem si myslel, že vysoké školství degraduje až nyní. Omyl. Podle věku pana Justa, jeho akademických titulů a textových výplodů je zřejmé, že v některých případech muselo být mizerné už dříve.
22. 10. 2010 | 11:18

rejpal napsal(a):

Likeke
Degradace nejspíš začala, když někdo nahoře usoudil, že je třeba permanentně reformovat.
22. 10. 2010 | 11:24

Likeke napsal(a):

Rejpal
No jo, ale kdyby se nereformovalo, tak co by se dávalo do výkazů práce?
22. 10. 2010 | 11:39

rejpal napsal(a):

Likeke
Mohlo by se to dělat stejně, jako se onehdá vykazovaly různé brigádnické aktivity. Na papíře. Určitě by se nadělalo méně škod.
22. 10. 2010 | 11:50

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, Vico pozor, teď budu nálepkovat marxíky a jejich neustále fungující iljičoviny, které díky skoro padesátileté sockom masáži v dušičkách nejen kantorů zabírají asi furt skvěle. V tzv. vyspělejším světě o tom vousatém strejdovi ví jen.., hádejte kdo ? Schválně...
Jo a to o všeliké ekonomice se pochopitelně vědělo dávno před karlíkem, a navíc ti co tuto dělali, dělají si na dikobrazí kecy moc nepotrpí. A když už, tak je neberou vážně, včetně jejich rádoby autorů...

FURT DOKOLA

Marxík iljič klema
che
A svět si zase
popláče
A pustí sobě trochu
žilou
Když mudrlanti páchnou
Silou....

http://ateo.cz/f/images/m/m...
Jo Vico, račte si jen laskavě vzpomenout, jak jste zde jen za poslední rok nálepkoval třeba moji maličkost. Závistivý a žárlivy Vico.
Chápu, že vám vadím a jsem tomu docela rád. Děkuji.
Veselé krizování....
22. 10. 2010 | 13:10

kristusek napsal(a):

Zmatený obsah, tetrální obraty.

Ale co už taky čekat od teatrologa.
22. 10. 2010 | 13:55

salpetr napsal(a):

Díky pane docente, bojujete za všechny střízlivě uvažující bytosti.
Nedejte se!
22. 10. 2010 | 14:30

Vico napsal(a):

wbgarden : fakt mám dojem, že jste kukačka na klíček, nezlobte se.

Z mé strany šlo jen o ozvěnu jedné včerejší "mazby" ze strany editora.

Takže se už nemusíte strachovat, že nějak adekvátně odpovím na vaše invektivy, protože jsem opravdu v režimu,že nesmím ani naznačovat.

Takže už nejste kukačka, ale wbgarden. Maximálně mohu napsat, že MÁM DOJEM, že jste kukačka, ale vzápětí musím dodat, že jsem to tak nemyslel.

Jo, už jsem tu napsal, že jsem rozumu spíše mdlého/sebe urážet mohu/, takže mi pořád nedocvaklo, co vám mám závidět a na co mám žárlit.
22. 10. 2010 | 14:58

arnazach napsal(a):

arnazach:
To je dost, žes to dementoval aspoň u Tomského.

Just k Tomskému: "s veškerou svou duchaplností vyvracíte z 90% něco jiného, než co řekl Váš protivník. V.H. nikde nemluvil"

Nevím, zda přesně z 90 %, ale tak nějak.
22. 10. 2010 | 17:09

Thorax napsal(a):

Marxismus byl ideologií reálného socialismu (komunismus u nás nikdy nebyl) a současný režim má ideologii náboženskou. Je otázka, která z těch ideologií je horší nebo lepší Na politickém školení v roce 1955 se jeden z účastníků zeptal - když existuje zákon spirálového vývoje, co přijde po socialismu? Komunismus, nebo kapitalismus?.
Tehdy lektor odmítl připustit, že by mohlo k nějaké katastrofické změně dojít a tím popřel jednu z tézí marxismu. A ukázalo se, že ta téze platí, viz rok 1989. A protože platí stále, tak se ptám co příjde po současném kapitalismu? Nic netrvá na věčné časy, viz Se Sovětským svazem na ... Bude to opět nějaký reálsoc, nebo kapitální bordel, ještě větší, než ten současný?
23. 10. 2010 | 16:48

Toasine napsal(a):

...je Havel aristokrat,když si nechal koupit dům v Praze,knihovnu, od Bakaly ?...
to asi ne...
aristokrat >> příslušník aristokracie; člověk vznešeného chování
23. 10. 2010 | 16:59

Dll Error Fix napsal(a):

DllErrorsFix.com offers DllErrorsFix Shareware. We currently provide software product, solutions, consulting services and technical support to individuals, businesses and non-profits so they can enjoy a better pc experience and protect sensitive information.DllErrorsFix is your complete one-stop resource for <a rel='dofollow' href="http://dllerrorsfix.com/msv..." title="msvcr90.dll">msvcr90.dll</a> and solutions.If the mfc90.dll error appears when you are accessing a particular program, just uninstall or reinstall the single program into your PC.Fix mfc90.dll error offers basic services including performing memory management, dealing with I/O procedures, and <a rel='dofollow' href="http://dllerrorsfix.com/thi..." title="mfc90.dll">mfc90.dll</a> handling interrupts.
03. 12. 2010 | 07:21

todi napsal(a):

autorovi pozdní přípodotek:
Mantrou současného agresivního liberalismu je, jak píšete, "růst růstu". Mně na výrazu "růst" v daných souvislostech vadí jeho obsahová nedostatečnost. Podle mého přesvědčení, opřeného o reálie, se nejedná o růst, ale o "eskalaci plýtvání". Jeho vyznavače jsem několikrát žádal, zda by mi sdělili, co je jeho cílem a kdo všechno si je může dovolit. Atomové velmoci? Západní demokracie? Silní a chytří? Mazaní a bezohlední? Nebo snad úplně všichni? A jak dlouho ti, oni nebo všichni? A kdy a kým bude dosaženo nirvány a jak bude ona vypadat?
28. 12. 2010 | 08:17

boyz napsal(a):

a to mi snad, milý Alexandře, na Vás mrzí nejvíce, jste předvedl parádní „ignoratio elenchi“ – nečistou figuru
www.china-kitchen-cabinet-doors.com/
www.ledstreetlightchina.com
www.lighting-bs.com
www.chinabestflashlight.com
www.nbyxled.com
www.ledtrucklamp.com
www.msledlamps.com
www.china-streetlight.com
20. 07. 2011 | 08:35

miu miu bags napsal(a):

I really like you have to the article, you're too good! I was so lucky, here can see you write these. Thank you very much
12. 12. 2011 | 10:42

urtrwueenj napsal(a):

<a href="http://cheapraybanonline.yolasite.com/">cheap ray ban online</a>
<a href="http://raybanoutletstore.yolasite.com/">ray ban outlet</a>
<a href="http://raybansunglassess.yolasite.com/">ray ban online store</a>
<a href="http://rayban-sale.yolasite.com/">ray ban sale</a>
<a href="http://raybancheap.yolasite.com/">ray ban cheap</a>
<a href="http://cheap-raybans.yolasite.com/">cheap ray bans</a>
<a href="http://cheap-rayban.yolasite.com/">ray ban wayfarer</a>
<a href="http://authenticdjerseys.com/">2013 nike nfl jersey</a>
<a href="http://authenticdjerseys.com/">mlb jerseys</a>
14. 03. 2013 | 04:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy