Svět podle Kříže (K analýze jedné fachidiotie)
Rád připouštím existenci různých druhů fachidiotie, včetně fachidiotie ekologické (například když nějaký aktivista kvůli ochraně jednoho žabího trdliště brání jedině možnému obchvatu města a přehlíží akutní smogovou otravu statisíců lidí uvnitř husté zástavby). A připouštím klidně, že leckdo může stejně legitimně podezírat z náchylnosti k tomuto druhu choroby (jindy třeba z fachidiotie teatrologické) i autora těchto řádků. Obávám se však, že u nás – od Hradu přes podhradí až do politického a mediálního suterénu - propukla už před lety epidemie úplně jiného druhu fachidiotie, totiž právě fachidiotie ekonomická. A Karla Kříže považuji za jednoho z nejagilnějších bacilonosičů.
Zvláště mě pobaví, když se Kříž stane laickým recenzentem a zepsuje premiéru Národního divadla jen proto, že britský dramatik David Hare nezapadá do jeho placatého vidění světa: Brit si dovolí kritizovat bankéře a dokonce pašovat do Křížova světa, redukovaného na výnosy a náklady, zvrhlé pojmy jako morálka. A k dovršení všeho to pak Britovi ještě zbaští recenzentka LN Jana Machalická, což je už je přímo „cesta do pekel“! (Vítězství lidu v ND, LN 17.12. 10). Typickým rysem každé fachidiotie je, že si protiřečí a neví o tom. (Kontextová slepota). Tak Kříž jednou vyviní z finanční krize veškeré obyvatelstvo („Průmysl jako celek nemá dluhy a obyvatelstvo už vůbec ne“, LN 8.1.11) a podruhé totéž obyvatelstvo, nikoli bankéře, učiní hlavním a jediným viníkem krize („Skutečnost je taková, že většinu krizí zaviní lid, speciálně v demokracii, a je za to pak spravedlivě potrestán snížením svého životního standartu… Je to naše chamtivost, naše touhy, naše přání…“ LN 17. 12. 10). A protiřečí si dokonce v rámci téže stati: nejprve český průmysl pochválí, že „předstihl i nejdynamičtější zemi světa, Čínu“, což je prý skvělé, zcela „v německých intencích“! Vzápětí však rozcupuje „zvěrstvo fotovoltaiky“, protože toto (nikoli čadící elektrárny a poddolované vesnice) „dalších dvacet let bude zemi likvidovat, snižovat její konkurenceschopnost v řádu desítek miliard – každý rok“ (LN, 8.1.11).
Jenže „německé intence“ mj. znamenají, že naši němečtí sousedé mají fotovoltaiky (pravda ne tak zhůvěřile jako my na zemědělské půdě a s pružnější reakcí na trh) zhruba DESETKRÁT tolik a mnohonásobně více investují i do dalších nových technologií a obnovitelných zdrojů. Podle Křížovy logiky mají mít tedy desetkrát více zlikvidovanou zemi a desetkrát více sníženou její konkurenceschopnost. Mám skromné přání: kéž bych se dožil toho, že budeme mít zemi alespoň stejně tak zdevastovanou a stejně tak málo konkurenceschopnou jako naši sousedé!
vjust@email.cz
Poznámka pod čarou: Zásadně dávám přednost polemikám „na místě činu“. Jenže mediální ochranka LN uznala tentokrát za vhodné Křížovy protimluvy tisknout a jejich vyvrácení zabraňovat.