Co čtenář to blbec aneb Není jen Čapí hnízdo!
Imitace nezávislosti
Klasickým příkladem takové veřejnoprávní „hry na nezávislost“ byl počátkem tohoto týdne na mém oblíbeném rádiu v Interview Plus rozhovor redaktora Bumby s právníkem Cyrilem Svobodou, který v závěru cudně přiznal, že „připravuje stanoviska“ předsedovi vlády. Takový – jen trochu kultivovanější - Babišův Ovčáček. Nechápu smysl pozvání: už z titulu jeho současné funkce muselo být redaktorovi předem jasné, že z něj nedostane nic, než „nemohu se vyjadřovat, nevím, neznám spis, neznám stanovisko městského zástupce, ale respektuji jeho rozhodnutí, Babišova kauza je tím už naštěstí vyřízena“ atd. A opět: Čapí hnízdo přikrylo vše ostatní. Vytěsněna byla například Zpráva Evropské komise, která (alespoň podle toho, co z ní proniklo do elektronických médií) sice připouští, že Čapí hnízdo bylo „jen“ šikovné obejití tehdy nedokonalých norem a předpisů, tudíž jde o věc sice zavrženíhodnou, ale zpětně jen složitě dokazatelnou, zatímco po přijetí zákona o střetu zájmů, jemuž premiér říká posměšně „lex Babiš“ (ačkoli se týká kteréhokoli vrcholného politika kdykoli v budoucnosti) je všechno jinak. Tady má zpráva Evropské komise porušení zákona za prokázané. A takové porušení a faktické okradení jiných (skutečných, nikoli účelově založených „malých a středních“ podniků) se úhrnně pohybuje nikoli kolem padesátimilionových, nýbrž půlmiliardových cifer.
Evropská komise se nenechala ošálit potěmkinskou fintou se svěřeneckými fondy, považuje premiérův vliv na mateřský monstrpodnik i nadále za prokázaný. Zpráva říká jasně a jednoznačně, že od přijetí zákona až dodnes Agrofert, a s ním spojené firmy, čerpaly evropské dotace neoprávněně. Jinými slovy: podvodně. Jelikož už byly do jistého data českými úřady Agrofertu z našich daní tyto peníze vyplaceny, aniž by z Evropy nadále přicházely, měla by být podle názoru komise zjednána okamžitá náprava tohoto stavu, odporujícího i českým zákonům. K podobným závěrům ostatně dospěl před dvěma lety i jiný nezávislý evropský orgán – rozuměj: nezávislý na české justici a českém státu v čele s hlavním podezřelým – totiž zpráva protikorupčních vyšetřovatelů OLAF.
Názorový kotoul nazad
Česká spravedlnost (konkrétně dozorující i městské státní zastupitelství) se nyní překvapivě přiklonila k argumentům premiérových obhájců, a nikoli k závěrům zmíněných komisí, pocházejících ze „zlé“ a „nepřející“ Evropy. (Jejich závěry o dotačním podvodu sdílela, všechna čest, i domácí policie, když navrhla premiéra žalovat). Dozorující i městské státní zastupitelství – určitě jen náhodou krátce po nástupu Babišem jmenované premiérovy servilní příznivkyně ministryní spravedlnosti (!) - provedly po čtyřech letech vyšetřování dotačního podvodu neuvěřitelný názorový kotrmelec. Z mínusu je najednou plus a z plusu mínus. Jejich zdůvodnění konečného verdiktu, šermující Evropským soudním dvorem a různými výklady pojmu „malý“ či „střední“ podnik, působí dojmem, že si z nás dělají blázny. Ten kotrmelec nelze popsat jinak, než citátem z klasika: „Mně se líbí ten optimismus těch nakladatelství, s kterým předpokládají, že co čtenář to blbec“ (Jan Werich). Vždyť jak jinak číst argumenty, že po čtyřech letech byl z účelově, kvůli vylákání dotací vytvořeného „malého až středního podniku“ (což byl dosavadní názor policie i zastupitelů) náhle, mávnutím kouzelného proutku, vznikl v době vyplacení dotace skutečný „malý a střední podnik“? Vždyť to byl proboha právě účel celého podvodu! To si pánové Šaroch a spol. nepoložili primitivní otázku, co bylo těsně „před“ a vzápětí „po“ obdržení dotace? Před založením byl Agrofert – a po založení a obdržení dotace – zase Agrofert!
A teď, milý čtenáři, se rozhodni sám, komu budeš spíš věřit: tuzemským orgánům, které se zjevně zalekly představy, že by měly postavit před soud premiéra země (se všemi možnými kariérními důsledky tohoto jejich činu) – anebo orgánům „odjinud“, které lze obvinit z čehokoli, ale ne ze střetu zájmů a ze strachu z postihu ze strany souzených nejvyšších politiků země?
Mediální dovětek
Zacházení se zprávou Evropské komise o nikoli „možném“, jak píší zbabišovaná média, ale prokázaném střetu zájmů premiéra (střetu zájmů zemědělského podnikatele + premiéra vlády, jež ovlivňuje tok dotací + mediálního magnáta, vlastníka lídra trhu s informacemi), mně jako pamětníkovi ledacos připomíná. Přinejmenším – když pominu Babišovo včerejší i dnešní estébáctví - komunistické zamlčování Charty 77. (Aniž bych chtěl obě období, tím méně oba texty, jakkoli srovnávat: pouze to zacházení s nimi má stejný rukopis). Jenže, bohužel, jde už o velmi „poučené“ zacházení. Zpráva o premiérově střetu zájmů sice není oficiálně zveřejněna (ani odpověď na ni), až potud je to podobné Chartě. Jenže tento stát nevede už jen malý československý estébáček a předlistopadový kariérní úředník zahraničního obchodu, tento stát vede a určujícími médií veřejné mínění kormidluje fakticky největší mediální magnát v zemi. A ten skrze rozum poradců dobře ví, že dělat kampaň proti evropské zprávě (stejně jako proti OLAFu) je kontraproduktivní, neboť se tím oběma dokumentům dělá jen zdarma reklama. Lepší je o nich mlčet a čekat, až se na ně zapomene.
Právě proto mě trochu zamrzelo, když po řetězovém úprku slušných a kvalitních stálých autorů z potápějící se paluby Babišových Lidovek docela nedávno jeden, taky slušný a taky kvalitní, dokonce mimořádně kvalitní, přibyl. A minulý týden napsal hezkou a vtipnou češtinou (jinou psát ani neumí) článek, v němž poodhalil své bohulibé motivy a jakoby dopředu polemizoval s tím, co teď napíšu.
Milý Milane, asi jsi v LN došel na samý práh umění možného, když jsi o majiteli novin, do nichž píšeš, odvážně napsal, že vrhá na dnešní noviny stín. A taky chápu, proč jsi napsal, že pro Tebe Lidovky nebyly nikdy definovány majitelem, tj. dnes Agrofertem, ale elitními autory Peroutkova, Čapkova, Poláčkova či Bassova střihu (podobnou elitu bychom našli i v Lidovkách samizdatových, a patřil jsi do ní i Ty). A právě do těch, nikoli Babišových, podle svých představ píšeš. Myslím, že se mýlíš. Profil novin dělá také, ne-li především, šéfredaktor – a ten dnešní nemá asi náhodou přezdívku Orbán Léko. Četl-li jsi někdy nenávistné antisemitské výroky skutečného Orbána vůči ďáblu zvanému Soros, jež by mohly být bezezbytku zveřejněny v Arijském boji, pochopíš můj hnus vůči novinám, které v orbánovském duchu už řadu let vede. Ale i když bude, jak bezpečně vím, Tvé psaní tímto hnusem nepoznamenáno, a i když bude tu a tam sebevíc „odvážně“ protibabišovské (protizemanovské, protinacionalistické a protipopulistické), tím spíš budeš bývalému agentu Burešovi užitečný. V jeho hře na nezávislost, podobné té dnešní hře na svěřenecké fondy, s nimiž přece nemá vůbec, ale vůbec nic společného. Bude moci v kterýchkoli budoucích sporech, včetně těch soudních, mávat novinami a říkat – já, že jsem ve střetu?, tohle že jsou mé noviny?, sorry jako, podívejte se, co tam o mně pan U. píše!