O třech moudrých zvířatech

10. 10. 2012 | 15:29
Přečteno 3935 krát
Zajíc si vyhlédl pěkné slunné místo na stráni vedle šípkového keře, udělal si tam pelíšek a ihned sladce usnul. Jen co se mu začal zdát krásný sen o vlastním záhonku šťavnaté mrkve, padl na něj stín. Zajíc otevřel oči a běda: stín byl vlčí.

„Moc se tady nerozvaluj a koukej odtud mazat !“ spustil vlk. „Todle místo se mi zalíbilo, tak tu z toho nedělej žádnou peleš lotrovskou!“

„A jéje, potíže jsou tady,“ hrklo v zajícovi a pokusil se vlkovo přání vyplnit. Jenomže vlk nemeškal a prackou si zajíce přitáhl k sobě. „Co to má znamenat?!“ vrčel zlobně. „Ty si snad myslíš, že je pod tvoji úroveň se se mnou dohadovat?! I když se jedná o tak zásadní věc, jako je místo na slunci?! Myslíš si snad, že je moudřejší ustoupit?! No jestli si to myslíš, tak to se teda mejlíš! Moudřejší jsem totiž já, a já ustupovat nehodlám, a taky se nehodlám nechat urážet. Ale i když na chviličku teoreticky připustíme, že moudřejší jsi ty, ušoune zrzavej, ani tehdy nebudeš mít pravdu. Já tě prostě ustoupit nenechám. Mně se hnusí ten tvůj zaječí svět. Svět zbabělejch rozhodnutí, svět neustálejch ústupků zlu, svět degradujícího slabošství, svět, kde se takoví, jako ty, bojí a pak se stydí podívat do zrcadla. Takovej svět já z principu nechci. Nechci, aby moudřejší ustupovali. Čili, jak vidíš, se dycky budeš mejlit, a já budu mít dycky pravdu. Tak kdo je z nás moudřejší, no!?“

Zajíc věděl, že vlka nemá smysl dráždit, a tak odpověděl: „Vypadá to, že vy, protože jak je vidět, máte ve všem jasno.“

Vlk si zajíce přendal do druhé pracky a s opovržením řekl: „Servilní, bezpáteřný mizero, hlavně mě nedráždit, co?! Tak tadle perfidnost mě dráždí nejvíc. Nebo si snad myslíš, že jsem blázen a proto mi nechceš odporovat?! Je mi z tebe nanic. A neklepej se tak, dyť mě z toho brní celá pazoura!“

Zajíc se však ve vlkově tlapě nepřestával třást, ale zato navrhoval, aby ho vlk nechal poodejít k nedaleké jedli, že si s ním pak bude normálně rozprávět.

„To je právě to, co rozhodně nemůžu udělat,“ řekl teatrálně vlk a pohodil přitom odmítavě hlavou. „Protože kdybysem tě pustil, moh by sis myslet, že jsem opravdu hloupější než ty – koneckonců bys měl v takovým případě pravdu – a ustoupil bys. A to v žádným případě nemůžu připustit. Copak nechápeš, že tydle zvrácený poměry jsou vlastně přímým důsledkem toho, že moudřejší porád ustupujou?! Je snad možný donekonečna tolerovat zbabělost? A na druhý straně hrubý násilí, který vyvolává?! Teror silnějších?! Rafinovanou krutost?!
Zastrašo – “ Tady se vlk v řeči zarazil a přičichl k zajícovi. „No fuj!“ vyštěkl. „Ty seš podělanej až za ušima! Copak chceš pořád žít v takovým prašivým světě?! A nesnaž se mi namluvit, že se ti to líbí!“

„Nelíbí se mi to a nechci takhle žít,“ odpověděl zajíc a pokoušel se z vlkova sevření alespoň mírně uvolnit. „A také bych to rád změnil, ale pravda je, že nevím jak.“

„To je proto, chlupáči podělaná, že nejseš dostatečně moudrej. Od toho jsem tu ale já, a tak ti řeknu, jak to uděláme.“ Vlk se volnou tlapou přemýšlivě poškrabal na pokrčeném čenichu, pod kterým mu z tlamy vyčnívaly tesáky s drobnými bublinkami slin, a ledabyle pokračoval: „Ta pravda, kterou teď uslyšíš, ti možná nebude příjemná, ale nejni na vybranou. Jestli totiž chceme měnit poměry k lepšímu, musíme začít u sebe. A protože už víš, že zásadně nechci, aby moudřejší ustupovali, a protože už oba víme, že moudřejší z nás jsem já, je na tobě, abys mi šel, skrčku, z cesty. Jen tak je možný, abychom v tomhlenctom odporným světě dál křivě nežili. Řešení je zároveň dokonalý i snadný; já v něm nebudu žít s tebou, a ty v něm nebudeš žít vůbec!“

Vlk domluvil, a s téměř vědeckým zájmem pozoroval účinek své řeči na zajíce. Ten byl opravdu překvapivý.

Zajíc se na vlka pobaveně podíval a řekl sarkasticky: „Tak to je mi tě už napřed líto, ty úchylnej žvanile. Jestli se mi totiž něco tvou vinou přihodí, tak s tebou zase nebude žít zdejší grizzly, který mě používá místo toaletního papíru. A pravda je taková, že – jak znám grizzlyho, on je totiž moc fajnovej –, by ho určitě nijak nepotěšilo, kdybych byl třeba jen maličko poškozenej.“

Vlk vytřeštil oči a tuhl stejnou měrou, jakou mu docházel obsah právě vyslechnuté informace, až jako by zaživa zcepeněl, takže i velký medvěd by musel vyvinout jisté úsilí, aby ho opět zvláčněl. Fáze vlkova zcepenění však záhy sama přešla do intenzivního třesu, a zajíc jasně vnímal – dokud ho vlk téměř něžně nepoložil do mechu – i zběsilý tlukot jeho srdce.

„Šedej gri – grizzly?!“ Běda!! Ten je z nás nejmoudřejší!“ zavyl pak vlk a vzal do zaječích.


* * *


Jelikož nevíme, zda zajíc skutečně sloužil grizzlymu co toaletní papír, nebo jen blufoval, můžeme s jistotou pouze tvrdit, že pravda vítězí, protože to, co zvítězí, se koneckonců vždycky ukáže jako pravda.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Drzá zrzka napsal(a):

Skvělý kousek zvířecí člověčiny. :-)
10. 10. 2012 | 15:55

Anna napsal(a):

Díky. Tak jsem si pustila Nu pagadi a v Nohavicově podání Vysockého Pravdu a lež

Šla Pravda světem a na chudý duchem se smála
pro blahoslavený navlíkla honosný šat
v zákoutí špinavým drzá Lež ve stínu stála
ta Pravdu pozvala k sobě přenocovat
a Pravda znavená usnula jen co si sedla
ze sna se culila najivka důvěřivá
jen oči zavřela už se Lež z postele zvedla
a začla si pokradmu zkoušet ten její háv

S Pravdou mně můžete leda tak políbit záda
ženská je ženská tak jakýpak cavyky s ní
kdopak tu rozpozná která je Lež která Pravda
až budou obě dvě donaha vysvlečený
na její blůzu si její brož fešácky připla
pod paží stříkla si jejím dezodorem
peníze hodinky doklady - všechno jí štípla
odplivla odporně zaklela vypadla ven

K ránu až zjistila Pravda co všechno jí schází
před zrcadlem se pak notně podivila
někdo už odněkud donesl hrst černých sazí
aby se ta čistá Pravda tak nelišila
Pravda se smála že na ni kameny házejí
vždyť lež je to všechno a Lež taky mí šaty má
blahoslavení s ní protokol sepsali rázem
byla to rozmluva dost málo přívětivá

Vyfásla pokutu a ještě mohla bejt ráda
ostatně cizí šmouhy přišili jí
nějaká mrcha tu tvrdí že je prej Pravda
a zatím se potlouká nahá a ve škarpě spí
ubohá Pravda se brání a přiznat se nechce
to máš holka marný jak chceš se dušuj a křič
Lež zatím potvora ukradla vzrostlýho hřebce
a dlouhý a pěstěný nohy ji odnesly pryč

Leckterej hlupák se dodneška pro pravdu hádá
Pravdy se ovšem v těch řečičkách nedobereš
jistěže ve světě nakonec zvítězí Pravda
ale až dokáže to co dokáže Lež
často je k mání vodky jen půl litru na tři
a ani nevíš s kým dneska přenocuješ
někdo tě vysvlíkne řeknou ti že ti to patří
a dřív než se naděješ nosí tvé kalhoty Lež

http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/nohavica-jaromir/pravda-a-lez-8666
10. 10. 2012 | 16:04

aga napsal(a):

SKVĚLÉ !!!
10. 10. 2012 | 17:08

TomášL napsal(a):

Děkuji za pobavení...

Tak nějak mi na mysl přišlo při čtení:
bloger= vlk
zajíc= diskutující
grizzly= pan Stejskal

:-)
10. 10. 2012 | 17:16

Bazzy napsal(a):

Skvělý kousek, autore, díky za něj.

Pravda je něco, co existuje nezávisle na naší vůli, tedy objektivně. Nedá se to přivlastnit, zneužít, doplnit, vylepšit, změnit - protože pak už to prostě pravda není. Můžete ji ignorovat, potlačovat, hledat, obdivovat, nacházet či žít. Ve směsi se lží v jakémkoliv poměru se pravda chová jako lež.

Pravda vítězí proto, že se nedá obejít, že se jí musíte přizpůsobit. Můžete se sice dočasně tvářit, že ne, ale vždy pouze dočasně.

Fyzikální pravda je sedm konstant, na kterých stojí náš vesmír.

Společenské (lidské nebo civilizační) pravdy také existují a většina z nás je hledá a přitom se je bojí najít.
10. 10. 2012 | 18:12

Petr napsal(a):

!...pravda vítězí, protože to, co zvítězí, se koneckonců vždycky ukáže jako pravda."

A taky pravda je vždy křišťálová a myslí se upřímně!
10. 10. 2012 | 18:22

vladimirkoubenec napsal(a):

Bazzy: Ve směsi se lží v jakémkoliv poměru se pravda chová jako lež.

Skvělý postřeh!
10. 10. 2012 | 18:53

aga napsal(a):

Bazzy

Ano, pravdu nemůžeme mít, pravdou můžeme pouze být - tj. splynout s ní, vrátit se k ní (tj. k Bohu, ze Zdroji...). Z toho ovšem také plyne, že dokud existujeme v hmotném těle a světě, jsme z definice vždy směsí lži a pravdy v určitém poměru, vlastně nám právě ona příměs lži umožňuje pravdu hledat (kdybychom byli pravdou, nic bychom hledat nemuseli). I lež má tedy své místo v řádu věcí. Už jsme na to jednou v diskuzi narazili, nějak se nám to téma vrací... :)
10. 10. 2012 | 20:09

Medikolog napsal(a):

Zajíčkův kožíšek je samočistící.. jaké blaho pro medvědí hoemerhoidy! Proto zajíčka Vaška nejmoudřejší medvěd harcský vyhandloval s moskevským Míšou s flekem na kebuli. A nikdy nelitoval..
10. 10. 2012 | 20:23

Bazzy napsal(a):

Vladimír Koubenec: děkuji, vážím si toho :)
aga: promyslím to, pane, doposud jsem si myslel, že protikladem pravdy je nicota a lež je vynález člověka. Ale zvířata lžou taky. Dám vědět ;-)
10. 10. 2012 | 20:36

aga napsal(a):

Bazzy

Lež, jinak zvaná i Maja, není vynálezem člověka. Lucifer je synem Božím, ne lidským. Had byl v Ráji před Adamem.
10. 10. 2012 | 21:10

Al Jouda napsal(a):

Terorista vlk se bojí jedině silnějšího medvěda.Koho se bojí naše vláda ?
10. 10. 2012 | 22:27

Anna napsal(a):

Kdysi jsem četla názorný příklad toho, jak moc záleží na úhlu pohledu. Čtyři lidé popisují jednu a tu samou věc naprosto odlišně, přesto všichni mají pravdu (z jejich úhlu pohledu):
Před stromem porostlým z jedné strany lišejníkem stojí z této strany muž a říká: "Ten strom je porostlý lišejníkem.". Muž stojící naproti říká: " Ten strom není porostlý lišejníkem.". Muž stojící z jedné strany stromu říká: "Ten strom má pravou polovinu porostlou lišejníkem." a ten naproti říká:" Ten strom má levou polovinu porostlou lišejníkem."

Kdo z nich má pravdu? Teď babo raď.
11. 10. 2012 | 06:50

aga napsal(a):

Anna

Tady na Zemi máme k celé pravdě vždy jen relativní a subjektivní přístup - vidíme z toho absolutna jen tolik, kolik jsme jako subjekt schopni a ochotni pobrat (a vzhledem k tomu, že nejsme "stejně velcí" jako celá pravda (nebo podle vašeho příkladu se stromem nemáme úhel pohledu 360 st.) , jsme schopni obsáhnout vždy jen její výsek (navíc ani ten z různých subjektivních důvodů někdy nechceme nebo neumíme správně a nestranně interpretovat). Je asi zavádějící říkat tomu "lež" - lež bych definoval jako záměrné a účelové zkreslování toho výseku tak, jak ho autenticky vnímáme, nebo jako život v nesouladu s tím, co hlásáme.
11. 10. 2012 | 09:22

aga napsal(a):

PS Bazzy

Jestli se ještě stavíte - jaké jsou podle vás ty "společenské pravdy"? Podle mne je jediná "společenská pravda" ta, že jednotlivé subjekty společnosti se v reálném čase nikdy beze zbytku neshodnou na nějaké "společenské pravdě", z důvodů, které popisuji v příspěvku Anně. Společnost může vždy jen hledat modus vivendi, který by vyhovoval co největšímu počtu lidí s jejich dílčími pravdami.

Pravda je myslím čistě individuální záležitost, je to jinak řečeno vztah mezi Absolutnem a jedincem, společnost bych do toho netahal - ta slouží víceméně jen jako pozadí proto, aby jedinci hledání pravdy umožnila (proto je i její zlé k něčemu dobré).
11. 10. 2012 | 09:39

Bazzy napsal(a):

aga: Jan Patočka píše o civilizačních statcích, Václav Bělohradský dokonce i na youtube - společnost doby postní, ale ten koncept je starší a je správný, protože člověk je doposud živočišný druh a limitují ho určitá objektivní omezení.

Shanti, shanti, musím taky makat :)
11. 10. 2012 | 10:46

muromec napsal(a):

aga
Společnost může vždy jen hledat modus vivendi, který by vyhovoval co největšímu počtu lidí s jejich dílčími pravdami.
Dovolil bych si poopravit: Všechny ty lidi je třeba opatřit ještě koeficientem jejich ekonomické váhy (říkejme tomu tak, i když za tím jsou i mnohé jiné faktory - třeba schopnost aktivovat a nasadit prostředky násilí), a pak třeba ke svému velkému úžasu zjistíte, že pravda padesáti amerických multimiliardářů celkem lehce překlopí váhy ve svůj prospěch při posuzování světové pravdy, i proti pravdám všech zbylých 7 miliard obyvatel planety.
A přesně tak, jenom v menším měřítku, volby-nevolby, demokracie-nedemokracie, je to i v Česku a všude jinde na světě.
Ještě když jsem byl mlád, moc mě rozčilovala známá marxistická věta "Svoboda je poznaná nevyhnutnost". Pravda je přece něco co by mělo být absolutní, jasné pro všechny, hádal jsem se. Teď už se nehádám. Už vím, že pravda je to, co vyhlásí za pravdu padesát bohatých podnikatelů.
11. 10. 2012 | 11:52

Anna napsal(a):

aga
"lež bych definoval jako záměrné a účelové zkreslování toho výseku tak, jak ho autenticky vnímáme, nebo jako život v nesouladu s tím, co hlásáme."

Vaše definice mi přijde výstižná. Jen smůla, že my lidé se kolikrát hádáme s druhým o "svoji" pravdu a nechceme připustit možnost "jiného úhlu pohledu". Zbytečně se rozčilujeme, nadáváme... Moc se mi líbí citát:
„Moudrý člověk je jako voda. Voda prospívá všemu a s ničím nesoupeří.“
— Lao-c´
11. 10. 2012 | 13:27

Bazzy napsal(a):

muromec: Benedikt Spinoza to řekl. A myslel to tak, jaxte to zamlada pochopil. Životní prostor obklopený pravdou. A ejhle, někdo nám tu pravdu vzal, vlastně pořád se ji někdo snaží znásilnit, uzurpovat, skrýt. Naposled dluh. Tváří se jako pravda a všichni se nějak ošíváme že nám to nějak nesedí.

Tak navrhnu drobné zjednodušení: tam, kde se mluví o penězích, nahraďte slovo peníze slovem důvěra. A okamžitě uvidíte, co se to děje.

V této souvislosti je velmi praktické vědět, i když se kvůli tomu nemusíte hádat vůbec s nikým, že pravda je jenom jedna a nedělí se. A obvykle mívá velmi málo společného s pravdivostí nějakého výroku, o který se hádají hlupáci ( jak zpívá Vysockij ) nebo kterou myslí Anna. Proto jsme se s agou shodli, že pravdu nelze mít.

A teď k Vašemu postoji: překvapenej jsem byl, ale už je to dýl, taxem se z toho trochu otřepal. To, co hlásají, samozřejmě není pravda. Lidská práva nejsou povel k válce, vlastnictví a podnikání nejsou lidská práva, GMO opravdu škodí zdraví a má ještě daleko horší důsledky (pandořina skříňka hadra). A tahleta pravda vylejzá na povrch v každé chybě v jejich konstrukci a Oni chodí a pomazávají ji "důvěrou" aby tak nesvítila.

Čína je další nová imperiální moc a sláva jí. Jde to jinak, i když ne podle našich představ. Ale ty bychom měli projektovat sem do Evropy. Máme na to úplně všechno, zatím kromě dobré vůle. ;-)

aga: to bude na dýl, úkol trvá :)
11. 10. 2012 | 13:47

aga napsal(a):

Bazzy

"..pravda je jenom jedna a nedělí se..."

V oblasti, ve které se pohybujeme, není pravda buď x anebo, ale pravda je splynutím protikladů - jak - tak i.

Tzn. pravda je sice jen jedna a nedělí se, ale zároveň se rozdělila na miriády svých podmnožin (mezi které patříme i my lidé). Čili je celá a nedělitelná - je součtem všeho, co my lidé vnímáme jako jednotlivé její části v čase (který mimo naše vnímání neexistuje).
11. 10. 2012 | 16:34

aga napsal(a):

muromec

Souhlasím. Jak ale píšu výše, pravda a její hledání je spíš individuální záležitost, do zákonů fungování společnosti je zbytečné či spíše nebezpečné tohle slovo montovat.

Symbolicky je to vyjádřeno třeba i protikladem Starého a Nového zákona Bible. Starý zákon řeší spíše fungování společnosti (a o pravdu v něm jde až na posledním místě), zatímco Nový zákon se zabývá výlučně individuálním hledáním pravdy, a společnost mu v tom přiznaně překáží.
11. 10. 2012 | 16:41

tož asi tak napsal(a):

pravda vyděsí
11. 10. 2012 | 17:28

Les napsal(a):

Definice pravdy ze socializmu je ta - ze pravda je to co slouzi komunisticke strane !
11. 10. 2012 | 20:48

kocman napsal(a):

Závěr že co se uskuteční je pravda nestojí za zamyšlení,snad jen politikům.Ale když už se tak stalo,potom je to pravda.Myslím to,že jste to napsal.Ne,co jste napsal.To je sračka.
11. 10. 2012 | 20:52

modrý edvard napsal(a):

autor: pěkné, děkuji.
12. 10. 2012 | 11:38

Tomáš napsal(a):

Pěkné, dobře to sedí na tuhle dobu. Možná mě ještě napadá: Jak ti "moudřejší" a "silnější" chtějí dál žít ve svém blahobytu bez těch "slabých" a "hloupých" ?
12. 10. 2012 | 15:17

Jakroslav Klenot napsal(a):

nádherné, svěží, neurážející, moudré.

Vaše názory jsou skvělé a pravdivé, už proto, že se shodují s mými.

Hodně zdraví, a více takových textů.
Buď připraven!
14. 10. 2012 | 06:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy