Letní historka s letními šaty

31. 07. 2009 | 20:16
Přečteno 3519 krát
Následující příběh je volný záznam vyprávění mojí neteře - barokně sošné, roztomile svérázné mladé dámy, - kterému v jedné pražské kavárně předcházela moje všetečná otázka, jestli její krásy od našeho minulého setkání ještě nepřibylo.

Přibylo“, pravila vyrovnaně, pojídajíc laskonku. „Čtyři kila! A víš, co to způsobilo? Moje nadměrná inteligence a můj přítel. Ten mizera mi totiž poslal k narozeninám letní šaty. Šaty to byly opravdu skvostné, jenže poněkud menší. Na přiloženém lístku stálo, že model manekýnce úžasně slušel a že jistě bude slušet i mně. ,Já ti dám manekýnku!‘ křičela jsem na popsaný papír a trhala jsem ho v zastoupení přítele. Když mě zlost přešla, koupila jsem si lázeňskou kúru, která nabízela výrazné zlepšení kondice a zhubnutí. V den D nás odjíždělo stejnou autobusovou linkou z Prahy několik a bez problémů jsme se poznali.

Cestou, sblížené tušeným utrpením, adeptky zdravého životního stylu dílem bědovaly nad svými osudy, z čehož si pamatuju výroky: ...on mi na to řek, že by radši byl mou tasemnicí než mým mužem, ... ,a v hospodě chlapi řvali, že když hasiči vyhořeli, můžou ještě díky mně vypsat prácheňskou soutěž o královnu krásy bez rozdílu vah, aby naše vesnice zase jednou něco vyhrála‘, a dílem prohlašovaly v jakémsi vnitřním vytržení, že až shodí těch třicet kilo, půjdou na zábavu a budou odmítat tanečníky nebo že si oblečou svoji před lety odloženou minisukni a na ulici budou vrtět zadkem, aby starej žárlil. Nejvíc spolucestujících však toužilo po tom, aby po jejich návratu ty flundry sousedky pukly závistí.

Po ubytování a obědě tvořeném ředkvičkou a plátkem šunky, skrze který bylo vidět okolní krajinu, jsme do ní byly vyhnány lázeňskou dietoložkou, která svou sugestivní, demagogickou řeč zakončila slovy ...,a uvědomte si, že případný pocit hladu nejen sužuje, ale i zužuje!‘

Psychicky labilnější účastnice zájezdu utrpěly šok hned po zaslechnutí dvanáctikilometrové délky cvičné stezky. Většina adeptek zhubnutí, včetně mne, však nutkání se rozplakat odolala a po rozcvičce se vydala na trasu, která vypadala jako ideální terén pro výcvik speciálních komand. Některé kolegyně toužící po zdraví až nezdravě, navrhovaly zpočátku i komandům podobnou rychlost našeho přesunu, ale brzo je to přešlo a jejich tváře začaly vyzařovat směsici nadpozemského utrpení a naprosté apatie. Pouze obratná argumentace cvičitelky, která pracovala s faktem, že nedává smysl se hroutit teď, ale až po návratu, protože zde se jim pomoci nedostane, tyto nešťastnice dostala do stavu, kdy ze sebe vydolovaly zbytky sil a dovlekly se zpět do lázeňského domu.

A tady se poprvé začala projevovat ta věc s mojí inteligencí, která víc než dokonale potvrzovala skutečnost, že mozek hladového člověka pracuje mnohem líp než nedokrvený mozek člověka nasyceného. Po obdržení topinky s hořkým čajem, což místní personál skandálně nazýval večeří, mi vyburcovaný mozek intenzivně signalizoval, že situace je vážná. ,Podívej se na ty šaty, jestli po nich opravdu tak toužíš,‘ nabádal mne. Když jsem se podívala, uzavřel den poněkud nelogicky: ,no jak myslíš...‘

Podobně proběhlo i pár dalších dnů, ve kterých jsem zjišťovala řádově procentní váhové úbytky a skokové přírůstky mentálních schopností, které čekaly na příležitost se projevit.

To se stalo čtvrtý den v poledne po zničujícím dopoledním strečinku a dalším kulinářském podvrhu, kterému jeho pachatelé v místním argotu říkali oběd. ,Jsi v rukou sadistických trapičů,‘ ozývalo se mi neodbytně v hlavě. ,Jdi je všechny udat a cestou se najez. Sněz první, co uvidíš! Dělej, dokud je čas! Je přece lepší být trochu silnější, ale živá, než útlá za každou cenu. Tělo samo dobře ví, kolik má vážit! Nebo snad chceš být v nejlepším případě vychrtlou anorektičkou, na které budou sebelepší šaty splihle viset?‘

Proti této logice se nedalo nic namítat, zejména poté, když jsem v sousedním pokoji přistihla jednu z adeptek zdraví a hubnutí při podivně horečné činnosti, a která na otázku co to dělá, s pološíleným svitem v očích zahuhlala že nic, ačkoliv jí z plné pusy vyčuhovaly kousky staniolu a všude kolem se povalovaly obaly od nugátových pochoutek.

Nechtěla jsem dopadnout podobně, a tak jsem posléze v nedaleké zastrčené restauraci preventivně vyjedla většinu jídelního lístku. Následkem toho jsem však opět ztratila soudnost, takže při placení jsem vrchnímu na jeho dotěrnou účast: ,Nedá se to vydržet, viďte, slečno?‘ odpověděla s převahou, že dá a že zítra začnu doopravdy. ,Tak hodně štěstí,‘ popřál mi obveseleně, ,to už jste tuhle sezónu šestá!‘

Příští den jsem se opět naivně uvrhla do pohybu a diety. Projevy mé inteligence se začaly prudce zlepšovat a ve večerní fázi geniality jsem si nechala oknem pokoje doručit maxi pizzu Margheritu. Tehdy jsem zároveň pochopila, že s tak skvělým duševním fondem nemůžu nikdy radikálně zhubnout, a navíc mi konečně i došlo, že to ani nechci, protože bych pak neměla mimo ty letní šaty nic na sebe. A na obnovení šatníku nemám a přítel by se, jak ho znám, určitě taky nepřetrh, aby to zafinancoval. A tak, abych mohla zbytek dní v lázních prožít podle svých představ, rozhodla jsem se pro korupci a vyměnila s cvičitelkou ty nádherný malý šaty za to, že na mne zapomene.

Vidím na tobě, že si myslíš, že celej ten podnik byl jedno velký fiasko. Nebyl. Díky němu se změnilo několik věcí. Za prvé, jak sis i všiml, jsem trochu přibrala, za druhé jsem se rozešla se zlomyslným přítelem a za třetí se rozhodla, že odejdu z naší skomírající reklamky a budu manekýnkou.“ „Ty chceš být manekýnkou?“ užasl jsem. „A proč ne?“ řekla neteř sebejistě hned jak polkla sousto sachru. „Silnějších, dobře stavěnejch manekýnek s elegantní chůzí po mnohaleté baletní průpravě je na předvádění nedostatek. To vím na beton. A v jednom ze svých lázeňských záchvatů geniality jsem k tomu vymyslela i slogan: Když tento model svatebních šatů báječně sluší i devadesáti kilům, dovedete si představit, jak úžasně bude slušet vám?“Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vlk napsal(a):

Super! Potěšil jsme s ebe i Karkuli. Tedy tu tímhl e blogem teprv potěším....
31. 07. 2009 | 20:46

vladimirkoubenec napsal(a):

vlk:Rádo se stalo. A vyřidte prosím milostivé moje uctivé pozdravení.:)
31. 07. 2009 | 21:02

Slávka napsal(a):

Milé čtení, zvláště teď v létě.
Vybavila se mi hláška spolužačky, jak Vy říkáte, barokně sošné .
"Teď se pořádně najím, abych měla sílu se té obezitě ubránit!"
Hezký večer :-)
31. 07. 2009 | 21:09

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane Koubenec.

Vyborne a hlavne zabavne psane.
Barokně sošná.
Nad takovym nazvem muze kredenciosni dáma zařičet rozkoší.

Jak kdysi rikal soused meho dědy, ktery se pysnil mohutnym balkonem nad svym pisoarem, jak nazyval jeho pivni břich : "Ja nemam tlustou postavu, ja mam jen postavu kratkou na moji vahu"!
31. 07. 2009 | 23:01

Gerd napsal(a):

VK-Can:
Dnes se říká spíše: "Vážím akorát, jen měřit bych měl o půl metru více!"
31. 07. 2009 | 23:54

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...

PLNOTUČNÁ

Potkat v tílku Otylku
To není jenom na chvilku
Roztomilej ty
andílku

Na to se připrav
chystej si svaly
Otylá Otyla
jistě tě
sbalí

Vykoná s tebou patřičnou gymnastiku
A dokud nezhubne
smůlu máš
sokolíku...

Veselé krizování...
01. 08. 2009 | 09:16

Milan Bukovecký napsal(a):

Na cizí námět,

fajn pane Koubenec a ten konec, Faulkner? No, nejste sám, kdo ho použil. Jednou, když jsme byli na trhu s hruškami a jablky, vůbec to nešlo. Tchýně šla plakat do centra Rožnova a já si vzpomněl na Faulknera a napsal na tabulku: Naše jablka jsou tak levná, že s nimi můžete krmit i svá prasata. Výsledek byl fantastický, ale až do té doby, než se vrátila.

Hezký den

Milan Bukovecký
01. 08. 2009 | 11:44

vladimirkoubenec napsal(a):

Milan Bukovecký: Z toho je vidět, že se hrušky s jablky nemají míchat.:)
01. 08. 2009 | 14:54

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, mám nejistý pocit, že v jistých do čira vypálených tekutinách se to všeliké míchání zpočátku dost těžko rozeznává.., a potom už je to jedno...
Veselé krizování...

EVOLUČNÍ

Kdyby tvoje máti
milá
se synu tenkrát
neopila
je to smutné
velice
tak bez vlivu
opice
snad dodnes nemám
dědice....

Veselé krizování...
01. 08. 2009 | 15:16

Petr Havelka napsal(a):

Tak tak. Furt maso, maso! Strava musí být pestrá. Maso prostřídat uzeným, klobáskou, tlačenkou i ten salámek je občas potřeba a hlavně dodržovat pivní režim.
Hlavně bílé maso je zdravé, takový čerstvý ovárek, učiněná delikatesa.
02. 08. 2009 | 07:33

Rumcajs napsal(a):

Plác,plác,plác !

To né Vy pane Koubenec, ale to já tleskám.
02. 08. 2009 | 11:23

Líný černý pes napsal(a):

Ha, doteď jsem tvrdila, že jsem dobře živená, takže ještě pár kilo dovykrmím a budu baroně sošná.

A dietu jsem tak jednou držela - ale jen v ruce, protože z takového minima potravy, které tam popisovali, se nadá ani pořádně umřít, natož vyžít.
02. 08. 2009 | 17:44

vico napsal(a):

Všechno, co se dnes nepovažuje za "cool" se dá pozitivně popsat.

Místo korpulentní - barokně sošná

Místo žena nad padesát - konečně dospěla do krásy podzimní rosou ojínělé zlaté renety

žena s malými ňadry - její něžná hruď přímo volala po pevných ochranitelských dlaních milence.

Dohromady - baroktně sošná dozrála do krásy zlaté renety a její něžná hruď intenzivně lákala pevné ruce procházejících se lázeňských hostů.
03. 08. 2009 | 14:45

Michal Macek napsal(a):

presny,jako male tluste dite jsem jednou take se ucastnil podobneho podniku - mam velmi podobne zazitky :0)

jinak holky nehubnete moc- ste krasne takove jake jste od prirody!!!
03. 08. 2009 | 16:42

znalec napsal(a):

Často jde o to, být průměrný, protože se bojím být jiný! Nebo si najít dobré zdůvodnění pro to, být sám sebou. Ale "holky to maj těžký". Je na nás jim říkat jak jsou krásné. Možná to bude stačit. :-)
Hezké čtení, nehubnete pane autore? :-(
03. 08. 2009 | 23:02

ugg knightsbridge napsal(a):

The ugg knightsbridge world is a comedy to those who thinks, a tragedy to those ugg classic cardy who feels.Look not mournfully into the ugg boots past, it comes not back again. Wisely improve the present, it is ugg lo pro button thine. Go forth to meet the shadowy future, without fear, and with a manly ugg bailey button heart. http://www.ugg2you.com/spec...
25. 10. 2009 | 06:21

louis vuitton napsal(a):

HO>>>>>
26. 10. 2009 | 05:34

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 01:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy