Vzpomínáte, jak nám někteří politici (i ekonomové) v prosinci 2011 tvrdili, že musíme pomoci Řecku a že to je naprosto bezpečné? Byla to hromná lež.
Evropě dnes vládne neuvěřitelný optimismus. Mnozí věří, že se Řecko konečně dohodne s Evropou na dalších krocích, aby nezbankrotovalo. V pozadí nadšení stojí zpráva, že Řecko navzdory svým tvrzením z minulého týdne přináší nové návrhy k jednání. To je to, co chtěly trhy slyšet. Řecké akcie díky tomu dnes rostou o neuvěřitelných 7 %, německé akcie si připisují téměř 3 %. To tu nebylo už dlouho.
Úrokové sazby jsou v současné době na bezprecedentně nízké úrovni. Toto prostředí prakticky nemá v historii paralelu. Mohou za to extrémně rozvolněné měnové politiky světových centrálních bank. Ačkoliv Evropa doufá, že už má krizi úplně za sebou, není tomu tak. Tak třeba nastavení úrokových sazeb Evropské centrální banky (ECB) je nižší než před krizí. Diskontní sazba ECB je dokonce záporná. To znamená, že komerční banky jsou penalizovány za ukládání peněz u ECB! A nedost na tom. Americká centrální banka Fed i evropská ECB se navíc odhodlaly pomoci ekonomice ještě mnohem silnějším kalibrem - spustily to, čemu se odborně říká kvantitativní uvolňování, lidově řečeno vlastně nejde o nic jiného než o tisk peněz.