Mám souseda. Na první pohled byste řekli, že to je velmi bohatý člověk, protože si každý rok koupí nové auto s pětilitrovým motorem. Ale protože to je soused, vím, že v domě, kde bydlí, už léta nemá hotové vstupní schody a chodí do domu po naskládaných dřevěných paletách. Takže bohatý očividně není. Auto je nejspíš na dluh, a ten se pravidelně rotuje. A to je v malém obrázek celé bohaté části naší planety, která vlastně vůbec bohatá není, protože vše je na dluh.
Taky se někdy sami sebe ptáte, jak je možné, že jsou finanční trhy tak hloupé? Přece v tom velkém množství investorů by měla převážit racionalita, trh by se měl pohybovat racionálně a tedy předvídatelně. Není to tak. Jestli jste viděli film „Vlk z Wall Streetu“, víte proč: Až příliš často v příliš mnoha koutech světa lidé, kteří vůbec nic nevědí o ekonomice, prodávají akcie lidem, kteří o obchodování vědí ještě méně, a ti je opravdu kupují. Hlavní hrdina filmu uměl prodat cokoli, což dokumentoval tím, že vás přesvědčí i o tom, abyste si od něj koupili svou vlastní tužku. Při obchodování se přitom logicky zaměřoval na nevzdělané klienty. Říkáte si možná, že to je „jenom“ nesmyslný film, krásné slečny, sex, drogy a drahá auta. Anebo si možná říkáte, že to je minulost, protože dnes už obchodují roboti a jejich algoritmy ani burza už nejsou to dřív. Ale není to pravda.
K 31. 1. 2017 evidoval Úřad práce ČR celkem 389 416 uchazečů o zaměstnání. Nezaměstnanost tak jen činí 5,3 %. To je překvapivě málo. Ještě před rokem jsme měli 6,4 %.
Neříkám to sice moc rád, ale nedá se svítit: Nálada na evropských finančních trzích je dnes celkem mizerná. Pařížská i frankfurtská burza ztrácejí téměř procento a klesají i ceny francouzských a italských dluhopisů. Spekulanti opouštějí Evropu. Proč?
Finanční trhy dnes zažily studenou sprchu srovnatelnou s mým předvčerejším zážitkem: Sedím si takhle večer u zapáleného krbu, najednou rána jak z děla a kus stropu na zemi. Strop vám nepadá kousek od vás každý den, že? A když už spadne, obvykle na to nejste zrovna připravení a chvíli na to hledíte jak vyoraný křeček. Tak asi takový šok zažily finanční trhy, když Čína zrovna tak nečekaně zvýšila své úrokové sazby. V Evropě byla sice o něco lepší nálada, ale zrovna dobrá data přesto nepřišla. Náladu otočila až čísla z amerického trhu práce. V lednu totiž vzniklo v USA o polovinu více nových pracovních míst, než se čekalo. Mnoho lidí začalo sázet na to, že se naplní vize prezidenta D. Trumpa a že USA porostou díky nižším daním a vyšším státním výdajům o 4 %.
Americký prezident D. Trump hodlá do Evropy vyslat jako svého velvyslance prof. Teda Mallocha. To je muž, který tvrdí, že by euro během 18 měsíců mohlo zkolabovat, a kdyby byl investorem, sázel by na jeho oslabení. Šel ve svých prohlášeních dokonce tak daleko, že řekl, že pochybuje, že bude mít za pár let s kým jednat a že možná žádná EU nebude.