Ukončí měnové války globalizaci?

30. 11. 2010 | 17:55
Přečteno 4348 krát
Nejčtenější články poslední doby si kladou otázky, kdy skončí hospodářská krize či kdy začnou měnové války. A přitom obě otázky přichází pozdě. Podle statistik recese již skončila. A měnové války začaly.


Vše začalo tím, že Čína vyrostla z regionální ekonomiky v globální velmoc, která ovšem nemá volně plovoucí měnu. Své uměle slabé měny využívá k podpoře hospodářského růstu. Ekonomik využívajících uměle řízeného měnového kurzu k dopingu růstu je však víc. Mnoho zemí dlouhodobě využívá kurz jako zbraň, aby získaly konkurenční výhodu na úkor svých sousedů.

Dokud byly USA ještě silnou ekonomikou, která zastávala politiku silného dolaru, měl svět pevná pravidla. Devalvace méně významných měn moc nevadily. Jakmile však USA v důsledku krize opustily politiku silného dolaru, svět se změnil. Řád se rozpadl a na trzích nastal chaos.

Vizi dolaru jako globální měny číslo jedna zabila americká centrální banka posledním uvolněním své měnové politiky. Volná měnová politika nevede jen k novým pracovním místům, ale teoreticky i ke slabšímu dolaru.

USA se tak přidaly k Japonsku či Švýcarsku. Všechny tyto země se předhání v tom, která přímo či nepřímo více oslabí svou měnu. Závody depreciací odstartovaly. A to se logicky nelíbí rozvíjejícímu se světu od Thajska až po Brazílii. Snaha o oslabení měn vhání na finanční trhy ohromnou likviditu. Tu není kde „zaparkovat“. Investoři zoufale hledají možnosti investic pro tyto přebytečné peníze. A nachází je v rozvíjejících se zemích. Výsledkem je makroekonomicky nepodložené posílení tamějších měn.

Přebytek likvidity má však i další důsledky. Vede k oprávněnému strachu z inflace. Lidé hledají aktiva, která si nejspíš udrží svou hodnotu. To ústí v rychlý růst cen od zlata až po ropu. V mnoha případech to zavání novou cenovou bublinou. Inflační spirála se tím rozjíždí.

Uvolnění měnové politiky je pro Ameriku větší zbraň než jaderná bomba. Uvolnily se dosud netušené tržní síly. Pokud nebudou včas zastaveny, hrozí světu teoreticky nejen permanentní devalvace, ale i vysoká inflace spojená s bláznivě nízkými úrokovými sazbami.

Na první pohled se zdá, že státy našly způsob, jak se zbavit problému svého zadlužení. Dluhy postupně požere inflace. Ale dokážou centrální banky udržet tento proces na uzdě? Nepřeroste nad jejich možnosti? A nevyústí v obchodní válku? Historie ukazuje, že bariéry volnému obchodu nevedly nikdy k ničemu dobrému a ve výsledku na tom byli všichni hůř.

Rekordně nízké úrokové sazby sice pomohou Americe financovat její veřejný dluh, ale nejsou zárukou, že se Amerika nepředluží. V tu chvíli by světu hrozilo něco mnohem horšího než bankrot Řecka. Penzijní fondy sázející na „bezpečné“ státní dluhopisy by zaplakaly a důchodci by se mohli, s prominutím, jít pást. Obchodní válka by pak už ani nebyla to nehorší.

Naštěstí všechny tyto katastrofické scénáře jsou nepravděpodobné. Myslím, že takto fatální měnové války patří mezi scifi stejně jako hvězdné války. Světu hrozí rozhození stávajících multilaterálních poměrů směnných kurzů pouze v případě, že budou oslabovat jen někteří a najde se dobrák, který si to nechá líbit. Pokud však budou oslabovat všichni podobně, nemusí se poměry pohledem několikaměsíčního průměru vůbec změnit.

A navíc měny nemusí na činy vlád a centrálních bank odpovídat jen oslabováním. Příkladem může být dolar. Dolar v říjnu nejprve oslabil v očekávání uvolnění měnové politiky. Američané pak následně uvolnili měnovou politiku dokonce ještě více, než se čekalo, což by teoreticky mělo vést k dalšímu oslabení dolaru. Nicméně během následujícího týdne dolar naopak posílil k euru o 5 %. Na americký kanón našli Evropané kanón ještě větší ráže. Jako zbraň nečekaně posloužili Irové a Portugalci. Stačilo jediné. Stačilo, aby měli investoři strach z Irska a jeho obřího dluhu. A kdyby to bylo málo, Evropa také sníží své úrokové sazby. Hysterie kolem měnových válek je podle mě přehnaná.

V každém případě ale stávající politika globálních mocností není rozumná. K čemu jsou organizace typu WTO či MMF? Mají ještě smysl? Schůzky G20 jsou a budou k ničemu tak dlouho, dokud globální ekonomika neožije a globálním velmocím se dobrovolně nevyplatí změnit své politiky. Stávající stav vyhovuje všem klíčovým hráčům, ačkoli oficiálně tvrdí, že to není pravda. Velmoci nakonec uvidí, že tudy cesta nevede. Koneckonců i Čína bude dříve či později chtít vlastní zcela tržní kurz, aby mohla dále růst ekonomicky i geopoliticky.

Vladimír Pikora

Hlavní ekonom analytického domu Next Finance

Napsáno 14. 11. pro týdeník Euro

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Duroy napsal(a):

Dobrý, akorát mi nějak nesedí, že měny navzájem vůči sobě oslabují a tím pádem se nic neděje a nic se nestane?
Skutečně nehrozí inflace?
Kam až bude možno snižovat úrokové sazby?
30. 11. 2010 | 18:14

Realista napsal(a):

Myslím si, že problém s klasickým ekonomy je, že neustále posuzují přítomnou realitu v intencích minulých událostí (do kterých se ji snaží často násilně napasovat). Domnívám se, že se nacházíme v ranné fázi globální deprese, která ovšem jiná, než "slavná" Velká Deprese, kde byly fronty na chleba, obrovská migrace obyvatelstva po USA (jak ji popsal ve svém románu Steinbeck. Tato deprese bude v budoucna označena něco jako "Dlouhá deprese", protože se potáhne po spoustu let. Rozdíl mezi recesí a depresí vidím v tom, že dochází ke hluboké, zásadní strukturální změně ekonomiky. Když se např. podíváte na statistiky zaměstnanosti (nejen počet lidí bez práce, ale i struktura pracovních příležitostí, které mají lidé k dispozi) v USA a hlavně se podíváte na výhled tvorby pracovních míst do budoucna, dospějete k tragickým závěrům. Navíc přes všechno zoufalé úsilí nejsou schopni nastartovat trvalou spotřebitelskou spotřebu (přes některé sezónní vzestupy založené na iracionálním optimismu). Přestává platit ono klasické "No one has ever gone broke by undermastimating the intelligence of the american consumer). Dále nejsou schopni nastartovat rozsáhlejší investiční aktivity amerických firem (což souvisí s výše zmíněnou tvorbou pracovních míst). Přes masivní finanční stimuly nejsou schopni zabránit masivní kontrakci úvěrů. Celkově je můj výhled dlouhodobě extrémně pesimistický. Čeká nás dlouhé období velké nezaměstnanosti, firmy budou držet držet investice drasticky pod kontrolou a osekávat náklady jak jen budou moci a celková nestabilita a nejistota bude způsobovat další propady cen.
30. 11. 2010 | 18:35

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, jako obvykle, nihil novi, věštitelé z křišťálových koulí tzv. ekonomičtí...
Veselé krizování...
http://shopperjourney.cultu...
30. 11. 2010 | 18:42

hoven napsal(a):

řešit dluhy pomocí inflace, tj. vykrást lidem z konknt veškerý uspory, to udělali komunisti v roce 1953. myslím, že socialistum v EU by to taky nebylo proti srsti. doufejme, že alespon v americe něco takového republikáni nedovolí.
30. 11. 2010 | 19:12

Ládik!!! napsal(a):

Podle mě přijde inflace jak sviňa. V bance raději nic nemít. Na jaře kobzole do země a pašíka do chlívku.
30. 11. 2010 | 19:13

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, Ládíku jako obvykle super, ale co my, co až tak mrtvoly k jídlu furt nemusíme ???
Veselé krizování...
http://dl.ziza.ru/other/092...
30. 11. 2010 | 19:31

Ládik!!! napsal(a):

Děrsu Uzala jedl výhonky modřínu.
30. 11. 2010 | 19:35

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, nám v čssku stačí živé výhonky semínek zde rostoucích. Mrtvoly všeliké, masíčka rozmanitá, jsou jistě chutné/á/, ale volně podle já, živému především vše živé. Ešče raz, především...
Potom to docela jde, i bez dochtorů všelikých a farmacekoncernů..
Zdravý oběd zde třeba...
Veselé krizování...
http://wbgarden.com/wbgarde...
30. 11. 2010 | 20:03

Ládik!!! napsal(a):

V krizi bych možná pašíka vyměnil za naftu - podle momentální situace na trhu. Zbytečně bych ho neprožral. Zpracovaný by byl dražší, špyrečky bych si ale nechal.
30. 11. 2010 | 20:37

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, Ládík, Ládík, svedu to na Vás, že jste dělal paniku až omladině na jaře zorám na zahradě hřiště na fotbálek a nasázím tam brambory a zelí. A taky hodně kopru, ten je "na uklidnění adrenalinu." Tužka, a chtělo by to koupit i slepice, hrome, to přibude práce.
30. 11. 2010 | 22:50

Kanalnik napsal(a):

Pokud srovnam blog a prispevek Realisty, domnivam se, ze blize realite je pan Realista. Nomen omen.
01. 12. 2010 | 00:35

MirekS napsal(a):

Pane Pikoro,
jste si opravdu jist, že už jde o skutečné měnové války? Jste si jist tím, že vše začalo tím, že Čína vyrostla ve světového hráče globální úrovně? O čí (či o jak starou) vizi dolaru, coby globální měny číslo 1, jde?
Možná je pro všechny štěstím, že USA opustily politiku silného dolaru (dost možná to přesněji vyjadřuje (ekonomické) poměry ve světě. Kam by se svět řítil, kdyby USA neúprosně prosazovaly onu zmíněnou vizi?
Z čeho vycházejí Vaše vyjádření k měnám (USD, JPY a CHF)? CHF dlouhodobě, až výrazně, posiluje vůči USD (za posledních 10 let a dá se říci stagnuje za poslední 4 měsíce). CHF, dá se říci, vůči JPY stagnuje za posledních 10 let, což se dá říci i o posledních 4 měsících. CHF dlouhodobě mírně oslabuje např. AUD za posledních 10 let a dá se říci, že stagnuje v posledních 4 měsících. CHF v posledních letech mírně oslabuje vůči např. AUD a mírně oslabuje i v posledních 4 měsících. CHF za posledních 10 let jasně posiluje např. vůči NOK (v posledních letech razantně) a mírně posiluje i v posledních 4 měsících.
JPY jasně posiluje vůči USD v posledních 10 letech a mírně posiluje v posledních 4 měsících.
JPY jasně oslabuje vůči např. AUD v posledních 10 letech a v posledních 4 měsících jen mírně.
Ve vztahu k NOK se dá říci, že JPY za posledních 10 let stagnuje, v posledních 4 měsících můžeme hovořit o velice mírném růstu. Připouštím, že uvedené měny mohou tendenčně více či méně oslabovat oproti "tygrům", "tygříkům" a zemím "potencionálního růstu"... Ač se jedná, jak říkáte, o chaos, lze v něm spatřovat aspoň snahu o reálný obraz ekonomických (či finančních) vztahů... Opravdu jde o makroekonomicky neopodstatněný vztah dotčených měn?
Souhlasím s Vámi, že uvolnění měnové politiky je mocná zbraň v rukou USA.
Skutečně USA již realizují další uvolnění měnové politiky nebo zatím jen ohlásily, že tak učiní?
Není náhodou posilování dolaru známkou toho, že k realizaci dalšího uvolnění měnové politiky v USA zatím nedošlo? Nepřimělo to náhodou Čínu posílit svou měnu? Byla to skutečně Evropa, která vytáhla problém Irska na stůl v této chvíli?... Jste na velkém omylu, myslíte-li si, že WTO, MMF a setkání představitelů G20 nemají právě v této chvíli žádný význam! Mají (ač výstupy jsou jaké jsou).
A co my zde v kontextu zmíněného?
To je rozměr, který mi ve Vašem příspěvku nejvíce chybí!

Zdraví

MirekS
01. 12. 2010 | 00:43

Ládik!!! napsal(a):

Tužka -
slepice ne. Dělají po dvoře a útočí na ně jestřábi. Podle mého kámoše zemědělce je nejlepším využitím pozemku o velikosti 2ha kombinace "stromy a husy". Já měl kdysi představu ještě o včelstvu, ale budu muset počkat na důchodový věk nebo na období bez práce (doufejme, že bude). Teď mám čas tak opatrovat sazeničku ginkga.
01. 12. 2010 | 06:46

Fibonucci napsal(a):

Duroy: myslím si, že pokud budou všechny měny oslabovat víceméně současně, tak to zacáluje bežný občan, protože jeho výplata se nebude takto rychle navyšovat, aby udržela tempo s tištěním papírků. A samozřejmě střadatelé přijdou na buben, v Americe je rčení, že "savers are loosers", nebo také "cash is trash". Naopak vydělají lidé, co si prostředky uloží do něčeho fundamentálního, třeba zemědělské půdy, nebo zlata, pokud ho stihnou včas prodat. Peter Schiff dokonce navrhoval, aby ti co nemají dost peněz na zlato či pozemky, aby nakoupili třeba nějaké zboží dlouhodobé trvanlivosti, jako například žiletky:-) Každopádně z pohledu makroekonoma Pikory se nic neděje, protože směnné poměry mezi státy zůstanou víceméně tam kde jsou. Akorát na toho běžného člověka z ulice jaksi zapoměl:-)
01. 12. 2010 | 10:30

scallop napsal(a):

No je to fakt slozity. Hlavni zaver je, ze muzeme byt radi za Recko a Irsko. Co by Amerika dala za takove zeslabovace dolaru :-)
01. 12. 2010 | 12:18

Pavel napsal(a):

Myslet si, že recese skončila, protože statistika, hodnotící výsledky za září, vypadá optimisticky, je naivní. Počkejte na leden, až se bude hodnotit konec roku..

Ke zbytku článku doporučuju prostudovat následující:
http://cs.wikipedia.org/wik...

Dříve probíhalo znehodnocování měny lokálně, iniciováno vládou.
Dnes tzv. Měnové války odstartují celoplanetární znehodnocení papírových peněz pod taktovkou WTO, MMF a G20.
01. 12. 2010 | 15:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy