Summit zachranou eura nebo jeho hrobem?

10. 12. 2011 | 15:52
Přečteno 6512 krát
Finanční trhy a celá Evropa v posledních dnech netrpělivě čekaly na blížící se summit hlav států EU. Očekávání byla obrovská. Mělo se jednat o zlom. Evropa buď přežije, nebo se rozpadne. Takové byly novinové titulky i vzkazy politiků.

No a jak to dopadlo? Tak jako vždy za poslední dva roky. Evropa zůstává na křižovatce. To jasně ukazuje kurz eura. Je téměř tam, kde byl před začátkem jednání. Média sice tvrdí opak a používají fatální věty o zlomových výsledcích, ale podle mě je to jen kočkopes. A ani finanční trh přes veškerou propagandu o přelomovém rozhodnutí neví, co si má myslet. Nejedná se ani o jasný úspěch, ani o jasný neúspěch. Z kočkopsa by sice ještě jednou mohl vyrůst tygr, ale taky nelze vyloučit, že skončí jako vystrašená myš.

Asi málokdo vydržel přečíst oficiální sedmistránkový závěr jednání hlav států tak pečlivě jako já. A můžu Vás ubezpečit, že jste o nic nepřišli. Kdo dokument nečetl, alespoň si ještě může udržet iluze, že politici něco umí a mohou vyřešit. Text je spíš seznamem zbožných přání než seznamem ozdravných kroků.

Tvrdí-li někdo, že dokument nemůže podepsat, protože nerozumí, co vlastně obsahuje, chápu ho. Mezi řádky je totiž příliš mnoho věcí, které nejsou otevřeně řečeny nahlas. Na první pohled je však jasné, že smyslem dokumentu je vzít moc národním vládám v domněnce, že jakási centrální evropská vláda bude vládnout lépe než vlády národní. Naprosto chápu postoj Británie, která nevymění svou suverenitu za záchranu eura.

Dokument tvrdí, že se dosáhlo větší fiskální spolupráce a rozvoje stabilizačních nástrojů. Je to ale opravdu tak? Klíčovým bodem dokumentu je, že budou vytvořena jakási automatická pravidla, která do budoucna zamezí dalšímu zadlužování států. Tato pravidla jsou však zbytečná a naivní. Již dlouhá léta existuje Pakt stability a růstu, který zakazuje předlužení zemí. Pakt je však bezzubý a je obcházen, protože to politikům velkých zemí vyhovovalo. Vlastně už nyní je předlužení států nelegální a není třeba ho dál stavět mimo zákon (mimo zákon už stojí) - stačí jen dodržovat stávající pravidla. Nový vynucovací mechanismus bude fungovat jen tak dlouho, dokud bude vyhovovat velkým státům. (Nebo snad do Paříže vtrhnou tanky, aby konečně snížila své deficity? Jistěže ne.)

Vágní formulace závěrů summitu přinesou do budoucna ještě problémy. Už nyní totiž ukazují nelogičnosti. Např. „Rozpočty členských států eurozóny by měly být vyrovnané anebo skončit každý rok v přebytku. Maximálně přípustný rozpočtový schodek by měl být 0,5 % HDP“. Jak může být deficit 0,5 % HDP, když musí být rozpočty vyrovnané nebo přebytkové?

Ostatně celá tato logika přikázané výše schodku či vyrovnanosti je nesmyslná. Podívejme se na český rozpočet pro rok 2012. Je postaven na předpokladu, že bude ekonomika růst o 2,5 %. Nyní už přitom ekonomika na mezikvartální bázi klesá. Na dveře nám klepe recese, všichni vědí, že bude nutné rozpočet předělat, protože o 2,5 % neporosteme, a co děláme? Nic. Čekáme, až zahřmí. Půjdou potom snad politici před jakýsi „soud“ za to, že počítali se špatným růstem? Nepůjdou.

Navíc hospodaření státu se vztahuje k HDP, což je moderní fetiš politiků. HDP je však politiky naprosto nepochopen. Permanentně se reviduje. Nikdo skutečně neví, kolik přesně je. Nikdo si na něj nesáhne. V pátek se například revidovala časová řada HDP až od roku 1995. To znamená, že čísla, kterým jsme léta věřili, jsou najednou jinak. Podle statistiky jednoho roku by byl rozpočet plněn a podle revize z druhého roku by najednou plněn nebyl. Hrát si proto na překročení limitu zadlužení o desetinku postrádá smysl. Za pár měsíců může být statistika revidovaná, a vše bude jinak.

Dalším „krásným“ bodem dokumentu je, že státy eurozóny i celé EU během deseti dnů potvrdí, zda jsou schopny poskytnout půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) ve výši 200 miliard eur. Neumím si představit, kde by tyto peníze vzalo třeba Maďarsko, které si od MMF už muselo půjčit, aby přežilo. Dluhy se stávají zacyklené. Maďarsko půjčí MMF na to, aby MMF mohl půjčit Maďarsku. To nemůže skončit dobře.

Půjčka pro MMF navíc znamená, že země pošlou do MMF své devizové rezervy. V ČR by to dělalo 10 % rezerv! Neznamená to však, že se rozjede poker mezi devizovými spekulanty a centrálními bankami a že se obě skupiny začnou přetahovat o kurz? Letos už Maďarsko i Polsko muselo intervenovat ve prospěch svých měn. To znamená, že musely prodávat devizové rezervy a nakupovat své měny. Pokud pošlou své devizové rezervy pryč, čím budou své měny chránit? Centrální banky pak v pokeru se spekulanty snadněji prohrají.

Za naprosto největší nedostatek dokumentu považuji, že se zde mluví jen o tom, jak zamezit dalšímu zadlužování. Summit řeší jen to, jak DO BUDOUCNA zabránit opakovanému zadlužení. Neřeší, jak se vypořádat SE STÁVAJÍCÍM dluhem. Neboli dluh jihu Evropy ani evropských bank se nijak neškrtá, dluhová krize tedy stále existuje! Nebo jinak řečeno - nemluví se zde o tom, kde vzít dostatečné zdroje peněz.

Poslat peníze do MMF ve výši 200 miliard eur je jen kapka v moři. Řekněme to asi takto: Země eurozóny mají jen v roce 2012 splatit střednědobé a dlouhodobé dluhopisy v hodnotě 1,1 bilionu eur. Budou se však vzhledem k deficitům rozpočtů a rychle rostoucím nákladům na správu dluhu muset zadlužit nad úroveň této částky. Dnes tedy ještě nelze říct, kolik přesně peněz bude potřeba. Ale bude to číslo, které si normální smrtelník neumí představit. Nebo si někdo umí představit částku odpovídající více než 78 milionům nových Octavií?

Za klíčovou zprávu – a jednu z mála pozitivních - považuji, že ESM jako nový záchranný nástroj nedostane bankovní licenci. To chtěla Francie. ESM tak nepůjde financovat ze strany ECB tak snadno, jako kdyby to byla banka. Nelegální tisk nekrytých peněz proto bude komplikovanější. Bude se asi opět hledat nějaký prostředník, jako tomu je nyní u záchrany s využitím MMF. Tlak na inflační tisk peněz tak podle mě stejně nekončí. Neboli riziko vysoké inflace v roce 2013-14 stále trvá.

V každém případě Evropa se domnívá, že když pošle peníze MMF, někdo se k ní přidá, balík peněz se navýší a tyto peníze potom z MMF budou putovat zpět do Evropy. Dosud nelegální pomoc jednoho státu druhému je tak legalizovaná. Duch zákona je ale stejně obejit.

Všechny záchranné projekty eurozóny za poslední dva roky zatím končí fiaskem jako jedna velká černá díra. Stále je třeba víc peněz. A částky, které se původně zdály nekonečně velké, jsou náhle malé. Brazílie nebo Čína se nepoženou do této díry taky něco přihodit. Nesmíme zapomínat, že to nejsou země s vysokým HDP na hlavu.

Řada komentátorů píše, že je dohoda vítězstvím Francie a prohrou Británie, protože se Británie dostane do izolace. Není to ale náhodou právě vítězstvím Británie – být izolován od dluhů a neschopné politiky? V čem Francie vítězí? V tom, že stále hrozí zhoršení jejího ratingu, což jako domeček z karet zbortí záchranu jihu Evropy skrze fond EFSF? V tom, že požene Evropu do ještě větší regulace?

Podle mě nevyhrál nikdo. Jsme tam, kde jsme byli. Stále chybí důvěryhodné řešení. Stále není jasné, zda Evropa skončí větší integrací nebo rozdrolením. Ty největší problémy, jako je vyschnutí zdrojů na kapitálových trzích a přenesení nákazy do dalších zemí, zde stále jsou a budou.

Já osobně se stále připravuju na postupné zhoršení ratingů všech zemí eurozóny včetně Německa. Euro je proto podle mě z nadhledu několika měsíců stále odsouzené k oslabení vůči dolaru. ECB nejspíš bude donucena pod tlakem přicházející recese ještě víc snížit své úrokové sazby a dát euru další podpásovou ránu. Koruna tím bude ale trpět. Stále bude strach z toho, že nadnárodní korporace budou stahovat likviditu ze střední Evropy, což všechny středoevropské měny oslabí. S menšími devizovými rezervami – protože ty mezitím jednotlivé země předají MMF – však už nebude možno místní měny tak účinně bránit před spekulativními nájezdy.

Sečteno a podtrženo, summit byl další bouří ve sklenici vody. Problém je stále na stole a stále se neví, co s ním.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy