Archiv článků: prosinec 2008

22. 12.

Chico Mendes, + 22. 12. 1988

Vojtěch Kotecký Přečteno 4225 krát

Přesně před dvaceti lety při atentátu umřel Chico Mendes.

Chico Mendes byl chudý brazilský seringueiro, sběrač kaučuku. Nicméně v osmdesátých letech asi více než kdo jiný inspiroval starost o ekologické škody v rozvojových zemích. Američané či Evropané se do té doby zajímali hlavně o toxické sudy za svým domem, kouřící továrny ve vlastním městě, skládky, pesticidy a vymírající zvířata. Mendesův příběh patřil mezi hlavní podněty, které je upozornily na mnohem dramatičtější osudy lidí ve zbytku světa.

Mendes žil v brazilské Amazonii. Živil se sběrem kaučuku z divokých stromů v deštném pralese. V sedmdesátých letech, ještě za vojenské junty, s dalšími sousedy založil Sindicato dos Trabalhadores Rurais de Xapuri, místní kaučukářské odbory. Očima Evropana to jsou dost divní odboráři. Hlavně hájí prales a lidi, jež živí – sběrače kaučuku, indiánské kmeny, drobné rolníky –, před tlakem latifundií, velkých rančů, důlních společností nebo velkoplošné těžby dřeva.

Chudí, těžce zkoušení lidé v Latinské Americe často uvěří marxismu. Ale Mendes odbory namířil jinam – k prosazování reforem ve spolupráci s ekologickými organizacemi. Později vedl i Conselho Nacional dos Seringueiros, brazilské sdružení sběračů kaučuku. S pomocí vlivných zelených organizací v USA odjel do Ameriky, kde úspěšně přesvědčoval klíčové kongresmany, aby odmítli z peněz daňových poplatníků financovat masivní projekty, jež by vedly k plošnému odlesňování Amazonie a vyhánění místních lidí.

Amazonská nížina se právě stávala ikonou světové podpory pro ochranu přírody – a Mendes se stal tváří jejího zachování. Příběh jeho a jeho sousedů dobře ilustruje několik důležitých věcí, které si v Evropě někdy na první pohled neuvědomíme.

Především: v ochraně tropické přírody nejde pouze o divoký svět majestátních stromů, krásných orchidejí, pestrobarevných papoušků, tajemných jaguárů či roztodivných opic a lenochodů. V prvé řadě jde o živobytí místních lidí. Amazonské deštné pralesy jich živí asi dvacet milionů – a obdobně třeba v pralesích Asie žije populace několika set milionů. Další stamiliony rolníků závisí na řekách, které ze zalesněných území vytékají.

Mendes prosadil koncept takzvaných využívaných rezervací, inspirovaný tradičními národními parky. Rovněž ony jsou chráněny před kácením a vypalováním. Jenomže zde hlavním účelem tu není vytvořit útočiště pro původní přírodu, nýbrž uchovat prales pro využití místními lidmi. Dodnes jich v Brazílii vzniklo asi dvacet.

A za druhé - zde jde o život. Rovněž místní lidé na Mostecku hájí své domovy před povrchovými, uhelnými doly. Ale nejhorší, co se může stát, je, že jim vláda zabaví domy a poskytne nějakou náhradu. V Amazonii – dokonce i dnes, v demokratické Brazílii – se věci mají jinak. Zdejší poměry připomínají Divoký Západ. Chico Mendese 22. prosince 1988 odstřelili dva rančeři.

Stejně jako řadu jeho předchůdců i následovníků. Nová zpráva brazilské katolické církve odhaduje, že v zemi je dnes smrtí vyhrožováno asi 260 místním obhájcům lidských práv či ochráncům pralesů (což vesměs bývá totéž). V Kolumbii během letošního října vojáci zabili 27 indiánských rolníků, kteří mírumilovně požadovali ochranu své půdy před rozšiřováním dolů a monokulturních megaplantáží.

11. 12.

Varšavský pakt & Mirek Topolánek

Vojtěch Kotecký Přečteno 5097 krát

Summit Evropské unie dnes v noci nebo zítra patrně schválí legislativu, která má rozhýbat investice do zelené energetiky a modernizace průmyslu. Až pro ni budou zvedat ruku, Mirek Topolánek s Alexandrem Vondrou si mohou postesknout, že tak taktizovali, až přetaktizovali.

Postup ODS má totiž dva vítěze: finančního ředitele ČEZ a polského premiéra.

Rekapitulace

Nejprve trochu souvislostí. Státy Evropské unie se před pár lety dohodly, že chtějí snižovat exhalace skleníkových plynů a hodlají to udělat levně. Podle úspěšného amerického vzoru proto zavedly obchodování s emisemi. Jenomže dobrá koncepce narazila na dvě potíže.

Předně některé vlády včetně české celou věc vstřícně řečeno špatně pochopily. Namísto snižování navrhly, aby uhelné elektrárny, hutě, chemičky a další velcí znečišťovatelé exhalace naopak zvýšili. Za druhé v legislativě je velká díra. Velké průmyslové společnosti totiž povolenky ke znečišťování dostávají od státu zadarmo. Energetické firmy – třeba ČEZ – si přesto jejich účetní hodnotu započítávají do ceny elektřiny. Rozdíl končí na jejich kontech coby multimilionový profit, pro který nemusí hnout prstem.

Reforma...

Proto státy unie letos v lednu začaly debatovat o reformě legislativy. Má dva hlavní body. Exhalace závazně klesnou: pro začátek konkrétně o pětinu do konce příštího desetiletí. Podniky si budou povolenky ke znečišťování napříště kupovat v aukcích. Jinými slovy: peníze za znečišťování už nedostane uhelný ČEZ, nýbrž se vrátí nám všem.

Reforma nebude mít vliv na cenu elektřiny právě proto, že hodnota povolenek do ní je započtena už nyní. Ale největší znečišťovatelé přijdou o své absurdní zisky za nic. Peníze dostane stát, který by je měl použít ke dvěma hlavním účelům:

*snížení některých stávajících daní;

* rozsáhlému grantovému programu, kterým bude statisícům rodin pomáhat s lepší izolací domů, a tudíž srazí účty za vytápění, dovoz plynu z Ruska i znečištění.

Hnutí DUHA spočetlo, že české domácnosti by mohly koncem příštího desetiletí na účtech za vytápění ušetřit asi 14 miliard korun ročně.

Nová legislativa také motivuje průmysl ke kreativním inovacím či investicím do moderních, čistých technologií. Posílí tak konkurenceschopnost českých – a evropských – firem na mezinárodních trzích a vytvoří nová pracovní místa.

...versus ČEZ

Jenomže je tu samozřejmě někdo, komu se plán nelíbí. ČEZ. (A jeho názory sdílí několik dalších českých firem s obstarožními, špinavými výrobami.) Elektrárenský mamut investoval mnoho do kampaně proti reformě.

Předseda vlády i vicepremiér v ní ochotně asistovali. Přitom nepolemizují se snižováním exhalací – s tím průmyslové podniky očividně nemají tak velký problém. Ale vehementně bojují za to, aby peníze za povolenky k exhalacím zůstaly ČEZ, nikoli státu. "Pro nás je zásadní jedna věc: musí být postupný náběh aukcí v elektroenergetice," řekl Alexandr Vondra pro ČTK. "Můžeme přistoupit jen na dohodu, která umožní se na ta opatření českému průmyslu a české ekonomice připravit...“ Připravit se na co? Že přestanou dostávat miliony euro ročně za nic? Právě v tom a ničem jiném totiž tkví rozdíl mezi Vondrovým požadavkem a návrhem reformy. K tomu, u všech všudy, přece není potřeba velkou přípravu.

Lobbování ve prospěch ČEZ má pikantní rozměry. Hospodářské noviny dnes referovaly, že elektrárenský mamut včera v Bruselu uspořádal opulentní gala večer za účasti premiéra, vicepremiéra a předsedy Poslanecké sněmovny. Martin Roman, šéf ČEZ, se netajil, že šlo o čistě lobbistickou akci a že špičky české vlády pozval z jediného důvodu: aby jejich přítomnost přilákala také předsedu Barossa a evropské komisaře. Což se mu povedlo.

Varšavský pakt

Topolánek s Vondrou samozřejmě sami neshodí evropskou reformu. Navíc řada států unie požadavky lobbistů odmítla. Nicméně i některé další vlády – vedené Polskem, kde ministři rovněž kývli na požadavky místních uhelných společností – je podporují. Dostaly přezdívku Varšavský pakt.

Čeští zástupci nějakou dobu váhali, zda se k němu přidat. V nedávném klíčovém rozhodování dokonce odmítli polského premiéra podpořit. Ale nakonec přehlasovali své zelené koaliční partnery a účinně sehráli roli spojenců v paktu.

Vítězové a poražení

A teď přichází pointa. Dnes ve tři ráno se v emailech z Bruselu objevil noční návrh francouzského předsednictví, který má být kompromisem mezi reformou a nátlakem Poláků.

Finanční ředitel ČEZ může být spokojen. Část povolenek k exhalacím – a potažmo miliony korun – bude dostávat zadarmo až do roku 2020.

A spokojen může být i polský premiér. Francouzi totiž navrhli, že hlavním bodem kompromisu bude takzvaný fond solidarity, kterým bohatší státy unie pomohou chudším zemím s investicemi do snižování exhalací.

Peníze z fondu solidarity se budou rozdělovat takto: Polsko 27 %, Česká republika 4 %.

Takže na premiérově a vicepremiérově asistenci ČEZ a polské vládě spokojeně vydělaly ČEZ a polská vláda.

Poučení pro premiéra

Možná by české vládní špičky příště měly zvážit, zda je dobré naprosto nekriticky akceptovat argumenty ČEZ nebo Svazu průmyslu jako nesporný fakt. Průmyslové podniky patří mezi důležité aktéry debaty a jejich lobbisté zastupují legitimní názor. Prezentují ovšem zaujatý pohled, navíc podmíněný komerčními zájmy – ne nějaké neutrální hodnocení nezávislých expertů. Jenomže právě tak je část politiků bere.

A hlavně: vláda by měla přijít s konkrétním, promyšleným plánem, jak rozhýbat modernizaci českého průmyslu a investice do moderních, čistých technologií. Česká republika se 12 tunami na obyvatele a rok patří mezi evropské rekordmany v exhalacích oxidu uhličitého. Perspektivní, efektivní továrny mezitím vznikají u konkurence a nám ujíždí vlak inovací.

Pokud máte také dojem, že česká diplomacie někde udělala chybu, můžete napsat email přímo předsedovi vlády.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy