Dnes je Světový den spoření. Jak spoří Norové? Nový speciální účet na akcie bývá označován za nejlepší možnost pro soukromé investování od počátku 80. let.
Jedno z největších dilemat týkajících se osobních financí drobných střadatelů se točí okolo toho, zda spíše investovat do akcií a podílů nebo splácet hypotéky a další dluhy, byť jsou úroky zvládnutelné. Nízké úroky by mohly znamenat, že je jednodušší zbavit se dluhů, aby byl jeden opravdu připraven na dobu, kdy začnou úroky opět stoupat.
Banky bez hotovosti. Pokud nad tím pozvedáváte obočí či kroutíte hlavou či obojí zároveň, čtěte dále.
S tím začala již v r. 2015 na všech pobočkách Nordea, jedna z největších severských bank. Zákazníci jsou odkázáni na bankomaty či výběr přes pokladny v některých supermarketech. Někteří z nich přirovnávají to, že u sebe nemají hotovost k tomu, jako kdyby chodili nazí.
Žádné jiné země neustupují v takovém tempu od užívání hotovosti. Ta je stále nutným platebním prostředkem, jenže jak dlouho jím ještě bude?
Hotovostí platí již jen čtyři procenta Norů. Máme na to, abychom utráceli miliardy jen kvůli tomu, že několik málo lidí trvá na tom, aby platili hotově?
Každý vyhodí 42 kg potravin anebo, že se každá pátá nákupní taška i s obsahem vylije, „vyhodí z okna“. A to není vše.
Každý rok se v Norsku vyhodí 355 000 tun potravin a jídla za 20 miliard norských korun, z toho více než polovina z domácností, dále z hotelů, pekařství, restaurací a dalších hostinských zařízení atd.
Máte-li možnost si prohlédnout pobřeží nebo případně i mořské dno, tak vás ty pohledy mohou přivést na pokraj zoufalství. Bude-li znečišťování moří pokračovat stejným tempem, může být v r. 2050 v mořích více plastu než ryb, tvrdí Vidar Helgesen, norský ministr životního prostředí.
Podle serveru o životním prostředí www.miljostatus.no tvoří plast na březích a plážích 10-15 % veškerého plastu v moři, zhroba stejně tolik plave po mořích, zatímco zhruba 70 % se nachází na dně. V Barentsově moře jsou až dva tuny na km2 směrem k břehům.
Je konopí méně nebezpečné než alkohol?
Čtvrtina Norů si někdy v životě vyzkoušela konopí a tři procenta ho užívají pravidelně. To je výsledek šetření agentury YouGov pro infolinku Rustelefonen, zřízenou norským ministerstvem zdravotnictví v spolupráci s úřadem pro omamné látky města Osla, aby odpovídala na dotazy ohledně omamných látek, radila a informovala.