Zaoceánské události a domácí rybníček

15. 11. 2020 | 09:58
Přečteno 1152 krát
Aneb vstříc misi, aby bylo zabráněno zániku světa.

Škoda, že norština nepatří mezi světové jazyky, abyste také mohli sondovat a rozebírat, co se děje za výbuchy emocí v jedné z politicky nejméně významných zemí světa, kde berou politici a pracovníci masmédií, ale i různé celebrity, velmi osobně, koho si Američané, ale i třeba Poláci i Maďaři zvolí za svého prezidenta. Norské mediální krytí má vysokou zábavní hodnotu a někteří by byli rádi, jestli budou moci další čtyři roky dívat se na to, jak norští zpravodajci hřímají rozzuřením, rozčarováním, strachem a obviňováním, a to vše kvůli americké politice.

Ač je výsledek voleb v USA napadáván a patrně bude mít ještě dohru, tak norská masmédia přetékají bezprecedentním velebením Bidena, Obamy, Clintonových atd., zatímco vytvářejí další a další komentáře proti Trumpovi. Ani slovo o tom, čeho Trump dosáhl, změnil, natož o těch silách, jež se spolčily a snažily, a i nadále se jej snaží znemožnit, což někteří kritici nazývají největším skandálem v politických dějinách Spojených států. Nezabývat se jimi posiluje přesvědčení masmédií, že jsou „na té správné straně“.

Člověk nemusí být přívržencem Trumpa a Republikánů, aby si uvědomil, že je tu něco až patologicky v nepořádku, něco, co by stálo za více než pár glos. Je zarážející, že Hillary Clintonová požadovala to samé, co nyní Trump i to, že ti, jež čtyři roky měli za to, že minulé volby byly zmanipulované a měly být pořádně prověřeny a teď, když se toho dožaduje Trump, tak masmédia o žádný přezkum pro jistotu nestojí, a především se veškeré pochybnosti kolem možného volebního podvodu deku pokouší zakrýt. Proces přezkumu, kde by se potíral případný podvod, je snad povinností každé společnosti, jež o sobě tvrdí, že je moderní, demokratická a právním státem. Jen ten, kdo má co skrývat může mít důvody být proti.

Ač se toužebně očekávané předání moci dosud nestalo, s Bidenem prý konečně i do Spojených států dorazila „sociální demokracie“: norská premiérka prohlásila, že američtí Demokraté jsou nám tady v Norsku nejpodobnější. Její nyní již jen rádoby konzervativní strana se stala globalistickou liberální stranou, opakem toho, co bývávala a jeví se v řadě ohledu socialističtěji než ti, co o sobě říkají, že jimi jsou.

Zapomnělo se na to, jak Demokraté během osmiletého prezidentování G. Bushe mladšího ho obviňovali z „ukradení voleb“ Alu Gorovi a potom jak Hillary Clintonová čtyři roky dělala vůči Trumpovi totéž. Ovšem závažnější: lidé, jež pro Trumpa pracovali, se ocitli na seznamu Demokratů, jež je zmapovali/veřejně ztotožnili a prohlásili za nepřátele státu. Mají být stigmatizováni, nemají být zaměstnáváni a jinak mají být sankcionováni, kde to je jen možné. Má to sloužit jako výstraha do budoucna. Biden navenek hovoří o sjednocení, podprahově se ovšem pracuje na zmapování, potrestání nepohodlných, aby se opozice jako Trumpova nikdy nezjevila. S demokracií to nemá nic společného, nicméně jsou zcela potichu ti, jež se celou dobu dušují, že Trump demokracii ohrožuje.

Nezaujatá, poctivá žurnalistika byla pohřbena již dávno. Per Edgar Kokkvold, tehdejší předseda norské Rady pro rozhlas a televizi kdysi vyprávěl, proč nemusí veřejnoprávní televize a rozhlas provozovat vůči Trumpovi vyváženou žurnalistiku: „Trump je psychopat a části jeho voličské základny je také nebezpečná a schopná lecčehos. Kokkvold se nechal slyšet, že bylo by divné, kdyby hrály veřejnoprávní televize a rozhlas neutrální úlohu. Tor Gjermund Eriksen, nynější šéf veřejnoprávní televize a rozhlasu, uvedl, že „vždyť jsou na světě některé věci pravdivé a některé nepravdivé. Náš úkol, o nějž mi velice jde, že je nadřazen, je ten, že máme posilovat demokracii, integraci a být tmelem společnosti. Budeme pracovat pro rozmanitost a jinakost.“

Kdo nesleduje masmédia bděle a neumí myslet samostatně, je snadnou obětí zneužívání postavení masmédií přirovnávaného k určování pořádku dne Církve v minulosti s jejím definováním toho, co je správné a co je zavrženíhodné, masmédií, jež dostávají tučné částky od státu právě na věcné, vyrovnané a spolehlivé podávání informací, přitom podvádí tím, že si od svých čtenářů, diváků a posluchačů nechávají platit za podávání něco zcela jiného, totiž nestoudné propagandy pomoci zesměšňování a dalších panovačných technik, pochopitelně patřičně doprovázených dehonestujícími snímky.

Propaganda, zastrašování a opovrhování lidmi-voliči. Diktát politické korektnosti šíří cenzuru a autocenzuru. Zbyly nikoliv argumenty, nýbrž odvolávání se a odkazy na emoce a „slušnost“. S demokracií zacházejí jako s rituálem, jimž projdete, jinak je to pouhým nástrojem k moci a ničím více. A onu moc politici rádi technologizují, hlavně tu z EU, v jejíž neprospěch vyšlo norské všelidové hlasování dvakrát. A tak kousek po kousku Norsko do EU začleňovali, zatímco podprahově i naprosto otevřeně podsouvají, že lid je populistický, pln předsudků až xenofobní atd. a proto má být neuznáván. Stavění zájmů vlastní země a jejích obyvatel na první místo se v očích premiérky, většiny dalších politiků a masmédií rovná totalitním ideologiím meziválečného období.

Síla pravdy je nejnebezpečnějším protivníkem. Jsme na stopách úplatkářství a zneužívání moci, jež sahá hluboko do minulosti a zahrnuje spousty lidí. Není divu, že se bojí ventilovat své postoje obyčejní lidé. Měl jsem u sebe v Norsku místního řemeslníka, jenž se mě snažil navést či nalákat k tomu, abych mu řekl na rovinu, co si myslím politicky o Trumpovi, Bidenovi, amerických volbách a jak to souvisí s Norskem. Měl pocit, že než se mi odvážel vyzradit, co si myslí, tak musel provést sondu do mě, co si o tom myslím já. Někteří se bojí o práci, proto raději nesdělují nic. Takhle jsme dopadli. Třeba budou historici v budoucnosti nahlížet na Trumpa podobně jako na takového Reagana, proti němuž bylo svého času štváno do jisté míry podobně jako proti Trumpovi. Zajímavé je to, že Reagan je v některých částech střední a východní Evropy dnes nesrovnatelně oblíbenější, než je v západní a severní Evropě.

Přitom je norská zavedená politika podle mnohých potápějící se loď, kterou asi již nespasí pouhá výměna lídrů: lidé bez iluzí, vykořeněně a rozčarovaně opouštějí několik stran a nazývají je sektami, poprvé v dějinách jsou podle průzkumů stejně velké Arbeidepartiet, tedy Dělnická neboli sociálně demokratická strana, Senterpartiet, čili Strana středu a Høyre, aneb liberálně-globalistická a nyní hlavní vládnoucí strana. Knižní podzim je poznamenán vydáními zejména politiků strany Arbeiderpartiet, jež jsou přirovnáváni k partě čtrnáctiletých, jež spolu chodili o předhánějí se v pomlouvání bývalých před školou. Stranu opustil i Jan Bøhler, jeden z těch, jež dlouhá léta nejhlasitěji upozorňoval na problémy s migrací v jeho městě Oslu.

Nejen, že se lidé stali poutníky mezi stranami tak, jak je to v řadě dalších zemí zvykem, nýbrž začali „sundáváním kabátů“ těch, kteří si je převlékli, převlékali a dosud převlékají: také jsou kritičtější k tomu, čemu se říká „falešný grassroot“ (změna zdola). Svět není pohádkou jako ta norská o zvířatech v lese Hakkebakkeskogen, kde je liška zlá a zajíček hodný, jejíž obdobu najdeme v způsobu, jak probíhá masáž norských masmédií k zaoceánským událostem vůči norské veřejnosti.

Ještě ovšem podle odpůrců současného bídnéo a neudržitelného stavu zbývá oddělit masmédia od státu podobně jako tomu bylo před někjakou dobou, kdy byla oddělena od státu tzv. státní církev. Do té doby budou masmédia i nadále varovat obce před každou odchylkou od úzkých, předem definovaných cest, dogmaticky nás poučovat a pošlapávat, protože nás mají za neznalé a neuvědomělé. Přesně tak, jak v dobách, o kterých bychom si mohli myslet, že jsme je již překonali a přitom ne a ne.

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy