Pohrávání s rasismem

05. 05. 2012 | 13:28
Přečteno 13234 krát
Jeden nápad, který se povedl.

Richard byl normální žák deváté třídy. Učení moc v oblibě neměl, ale sport měl rád přímo vášnivě. Zdánlivě normální stav. Jenže…

V Richardových projevech se začaly objevovat názory blízké rasistickému vidění světa. Ne sice často, ale občas mezi větami problýsklo, že se považuje za svým způsobem nadřazeného člověka nad jinými. Nakonec i jeden kolega jasně řekl, že Richarda považuje za rasistu. Z toho prazákladu už povstalo mnoho neštěstí, včetně nacistického rasového běsnění.

Samozřejmě bylo možné Richarda obšťastnit řadou vysvětlovacích monologů, případně pohrozit tresty za podobné vyjadřování atd. Jenže podobné postupy se ve školách po pádu nacistického režimu užívají dlouhodobě a dlouhodobě bez výsledku. Neonacismus má jeden výhonek vedle druhého, mění jména a podoby.

Tak jsme to ve škole zkusili jinak.

Rasismus a nacismus není otázkou logického uvažování, ale emocí. Nacisté a jejich následovníci se nic nesnažili logicky vysvětlovat, ale brnkali na strunky emocí. Bohužel v tom byli velmi zkušení. Ministr propagandy Goebbels jasně řekl: „Důležitější než ovládat politickou moc, je ovládat srdce lidu.“

Zvolili jsme tedy podobnou cestu. Ne, že bychom rezignovali na logické argumenty, to ne. Přidali jsme ale i působení na emoce.

Kolegyně pracuje v knihovně a nabídla naší škole účast v projektu Zmizelí sousedé. V hodině dějepisu jsem se tedy zmínil o tom, že tento projekt můžeme ve škole realizovat a že v něm nabízím účast těm, kteří by o něj měli zájem. Mimochodem jsem oslovil i Richarda, zda by také měl zájem. Měl. Toto téma ho zajímalo.

Pak jsme společně s malou skupinkou žáků rok putovali po stopách židovských dětí, které žily a pak v určitém období z našeho města prostě zmizely. Četli jsme dobové dokumenty, procházeli zašlé fotografie, prožili jejich některé zmapované osudy…. Pracovali jsme ve škole, ale také ve dnech volna putovali po židovských hřbitovech a synagogách. Richard s námi.

Čím dál víc měl potřebu o této problematice diskutovat a ptal se na informace. Rád jsem doporučoval a nabízel. Ptal se a zajímal se stále víc.

Na konci projektu dělala kolegyně s jeho účastníky rozhovory o tom, co jim projekt dal. U rozhovorů jsem nebyl, aby žáci mohli hovořit otevřeně. Kolegyně se z rozhovorů vrátila nadšená. Přehrávala mi některé pasáže a hodně mluvila o Richardovi. Velmi ji překvapilo jeho hluboké vcítění se do problematiky i jeho názory. Změnil je zcela zásadně. Nakonec, to docela překvapilo i mě.

Nemohu tvrdit, že jeden úspěch může změnit svět. Jsem ale rád, že se udál.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pepa Řepa napsal(a):

Nechci být za šťourala, ale je to o Richardovi nebo Robertovi?
05. 05. 2012 | 13:39

zdenekbrom napsal(a):

Pepa Řepa:

O Richardovi. Pardon za překlep.
05. 05. 2012 | 13:40

anti-stejskal napsal(a):

Transfer pane Brome transfer na východ, nic více nic méně, Richard podlehl poněvadž ona propaganda hraje přesně na to z čeho viníte nacisty z hraní na city, přesně a především toto dělá dnešní režim proto ony tuny srdce rvoucí ale ultimativně nic neříkající propaganda.
05. 05. 2012 | 13:40

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Richard začal přemýšlet. To je první krok pro to, aby prohlédl i manipulace současnosti.
05. 05. 2012 | 13:44

anti-stejskal napsal(a):

jen bych doplnil ona propaganda je nebezpečná protože rozděluje oni věčné oběti a my včetně Richarda potencionální strůjci dalších zmizelých sousedů.

A přitom každý Brome ví že to čemu masa uvěřila nic nedokazuje
05. 05. 2012 | 13:44

zdenekbrom napsal(a):

Pepa Řepa:

A ještě jedno vysvtělení: Protože je tento příbeh skutečný, musím měnit jména.
05. 05. 2012 | 13:46

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Pokud masa něčemu uvěří, nemusíte nic dokazovat. Už s ní můžete manipulovat.
05. 05. 2012 | 13:47

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

Brome kecy pokud by začal přemýšlet a ptát se skončil by v nějakém ústavu a jeho rodiče víte kde?

Jen si zde hrajte na racionalitu, ve skutečnosti chtě nechtě propagujete modloslužbu, my věční hříšníci a oni oběť a božstvo v jednom
05. 05. 2012 | 13:48

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

ano Brome proto platily bludy z Norimberku tak dlouho proto musel přijít Pressac který nakonec totálně selhal
05. 05. 2012 | 13:50

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Nebudu Vás přesvědčovat, ale ptá se, přemýšlí a přesto neskončil a neskončí v žádném ústavu. Proč?

Jakou modloslužbu propaguji? To by mě celkem zajímalo.
05. 05. 2012 | 13:52

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Tak bludů z Norimberku vzešlo mnoho. Vy ale zřejmě máte na mysli poválečný soud s nacistickými pohlaváry.

Tak k tomu soudu mám také řadu velmi kritických výhrad. Možná ale z jiného důvodu.
05. 05. 2012 | 13:56

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

protože vy se můžete ptát, ale jen určitým způsobem spíše bych to nazval vy se musíte utvrzovat ve své víře, nesmíte se ale začít ptát jinak než si společnost přeje.

modla je pokud něco postavíte na piedestal mimo jakékoliv kritické uvažování, resp kritické uvažování musí vést k předem daným závěrům.

Modloslužba je má interakce s modlou, kdy si z modla začne formovat mou osobnost, můj vztah k sobě samému a ke společnosti
05. 05. 2012 | 14:05

skeptický napsal(a):

ZB
Tak kápněte božskou.Je to ala Kulíkovy kalendáře čítankový příběh s dobrým koncem na způsob obrácení Ferdyše Pištory či Policajt a píseň nábožná od O.Henryho,změna jména,anebo překlep.Zamotáváte se.Taky nechci šťourat.
O tom jsem už slyšel mockrát.To je dnes v osnovách?Snad by se do toho taky dalo zakomponovat slohové cvičení na procvičení češtiny a nějaké počty.Protože ta mládež jak vidím na Krampolovi je možná bez předsudků,ale úplně blbá.Zvlášť holky.
05. 05. 2012 | 14:06

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

to nebyl jeden soud byla to celá série soudů, dokonce IMT byl významově mnohem méně důležitým jak NMT
05. 05. 2012 | 14:07

zdenekbrom napsal(a):

Cituji: "protože vy se můžete ptát, ale jen určitým způsobem spíše bych to nazval vy se musíte utvrzovat ve své víře, nesmíte se ale začít ptát jinak než si společnost přeje."

Ptám se, jak považuji za vhodné. Utvrzovat se ve svíře? To mi podsouváte něco, co není.

Nemám ani žádných model.
05. 05. 2012 | 14:09

Sraldo Mandolini napsal(a):

Pane Brome, až Richard začne přemýšlet, tak mu bude sakra divné, že u nás v tomto státě takzvané neonacisty odsoudí soudce za to, že úpořádají mikulášskou besídku, zatímco cikáni tu systematicky přepadají a brutálně mlátí kdekoho, a jediným výsledkem toho všeho je, že paní Samková prohlásí,že se tímto způsobem holt cikáni u nás realizují a uplatňují své ambice a touhu splynout s většinovou společností.
Nu, a teď otázka , pane Brome. Pokud tedy Richard začne přemýšlet a bude veřejně tvrdit, že kecy paní Samkové a dalších lidskoprávních fanatiků jsou zhoubou dnešní doby, tak jak asi skončí? Odpověď jistě znáte - bude prohlášen za extrémistu a nebezpečného nácka, a asi hodně brzo pošupajdí za mříže... holt za přemýšlení se pane Brome u nás tvrdě platí!
05. 05. 2012 | 14:09

Drzá zrzka napsal(a):

Děti. Příjde puberta. První cigareta. Žádost o cigaretu. Odmítnutí. Nakládačka. Veškerá vcítění během pár chvil zmizí v dáli. Škody napáchané touto životní zkušeností se napravují mnohem hůř a déle. Vznikly totiž osobním poznáním.
05. 05. 2012 | 14:10

zdenekbrom napsal(a):

skeptický:

To je skutečný příběh. Vzhledem k ochraně všech možných dat atd. musím měnit jméno, abych nebyl popotahován. Pak jsou z toho takové zbytečné nejasnosti.

Ten projekt není v osnovách. Přišel jako nabídka. Měl jsem možnost žákovi kázat a poučovat ho, nebo s ním sdílet část svého času a ukazovat mu, co se může také stát.

Pořad pana Krampola o inteligenci lidí nevypovídá vůbec nic.
05. 05. 2012 | 14:13

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal 05. 05. 2012 | 14:07.

Souhlasím. Norimberské soudy je lepší vyjádření.
05. 05. 2012 | 14:13

Hanuš Karlach napsal(a):

"Pohrávání si" je špatně. Podstatná jména slovesná ztrácejí zvratnou částici slovesa, z něhož vznikla. Tedy "pohrávání" je správně. Viz gramatiku jazyka českého.
05. 05. 2012 | 14:14

Občan napsal(a):

Pane Brome,
ještě učíte, nebo už děláte tahle momentálně módní témata na plný úvazek?
Protože, jak jste sám správně řekl - "Pokud masa něčemu uvěří, nemusíte nic dokazovat. Už s ní můžete manipulovat."
Kafomet I a II je docela drahá legrácka, jak jsem tak koukal.
http://www.infracz.cz/kafomet-pro-i-stupen-zakladni-skoly/
http://www.moderni-dejiny.cz/clanek-nova-inspirace-pro-vyuku-o-padesatych-letech-minuleho-stoleti-1620/
A ten "Jeden svět" je také poněkud výběrový, nezdá se Vám?
http://www.jedensvetnaskolach.cz/download/pdf/jsnspdfs_464.pdf

Vyprávěl jste tomu klukovi také o 470ti zničených a vyvražděných palestinských městech a vesnicích, které mají na svědomí ti "zmizelí sousedé" v letech 1947-1950?
A zeptal jste se ho vůbec, PROČ má názory, jaké má?
05. 05. 2012 | 14:15

zdenekbrom napsal(a):

Sraldo Mandolini:

To je divné i mě a považuji to za sociální hazard. Prohlášení paní Samkové je zcestné.

Mimochodem, to označení za extrémistu jsem tu již také schytal. To ale není důvod k mlčení.
05. 05. 2012 | 14:16

zdenekbrom napsal(a):

Drzá zrzka:

Předpokládám, že mi nedáváte návod, že bych měl mlátit děti :)

Ze zkušenosti také vím, že emocionální prožitek je velmi trvalý.
05. 05. 2012 | 14:18

skeptický napsal(a):

ZB
Vypovídá.Máme tu nejspíš spoustu lidí s hereckým talentem.
Jaký talent mají Vaši žáci můžete zjistit,když jim dáte ve sborovně jeden na jednoho stejné otázky.(Pokud ten pořad ovšem neviděli).
Možná taky,že si vybírají ty nejblbější.Ale to už by zavánělo rasyzmem.
05. 05. 2012 | 14:21

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

A. Spiegelman: Maus 1, 2. Praha 1997.
J. R. Friesová: Pevnost mého mládí. Praha 1997.
Deník Anny Frankové. Praha 1966.
Cesta - cíl neznámý. Čítanka. Praha 1992.
R. Glazar: Treblinka, slovo jak z dětské říkanky. Praha 1994.
M. Moulis, R. Cílek: Zapomeňte, že jste byli lidmi... Nacistické koncentrační tábory - symbol barbarství. Praha 2005.
R. Cílek: Holocaust... a Bůh tehdy mlčel. Český Těšín 2003.
D. J. Goldhagen: Hitlerovi ochotní katani. Praha 1997. (jen některé části

Tak tato literatura je vesměs těžká propaganda, jsou to propagandistické žvásty,
Hitlerovi ochotní katani

to je tak odporné dílo, že ani Hilberg s tímto nechtěl mít nic společného
05. 05. 2012 | 14:23

Drzá zrzka napsal(a):

zdenekbrom

Mlátí se obilí. Dětem se občas uštědřuje jeden výchovný, i když kolikrát by spíš onen zasloužili rodiče.
05. 05. 2012 | 14:25

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Cituji: "A zeptal jste se ho vůbec, PROČ má názory, jaké má?"

To je základní otázka. Mnohem lépe se ale probírá na společném výšlapu do přírody než ve škole. Tam máme jasně dané role. Venku se ztráci a žáci jsou otevřenější.

Při výuce se bavíme otevřeně o všem: o zmizelých židovských dětech, stejně jako o zmasakrovaných palestinských dětech.

Co myslíte módními tématy? Projekt, který pomůže posunout výuku dál?

S Moderními dějinami jsem spolupráci přerušil pro jejich jednostrannost, Jeden svět na školách je něco podobného. Kafomet jsou metody a formy širokého spektra.
05. 05. 2012 | 14:26

zdenekbrom napsal(a):

Drzá zrzka:

Tak proti jednomu výchovnému nic nemám. Nicméně, když si představím, kolik právníků bych tím zaměstnal a jaké mediální popularity by se mi dostalo ... Bohužel to dnes nejde.
05. 05. 2012 | 14:27

zdenekbrom napsal(a):

skeptický:

Svých žáků si vážím, podobné otázky také v testech jsou, ale preferuji složitější a na odpověď náročnější úkoly.
05. 05. 2012 | 14:30

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Znám Glazarovu knihu a knihu Goldhagena.

Nejde jen o propagandu.
05. 05. 2012 | 14:33

Carlos V. napsal(a):

zdenekbrom

Výborně. Oceňuji a souhlasím, že vždy je dobré když lidi (i děti) přemýšlí.

Doufám ale, že je Vám jasné i riziko. Přemýšlení občas dovede člověka i za hranice současné "korektnosti". A tak místo tupého rasisty můžete vychovat přemýšlivého sociálního darwinistu.
05. 05. 2012 | 14:33

Čochtan napsal(a):

Dobrý den, Zdeňku Brome !
Jak se projevoval "rasismus" toho hocha ? Byl to vůbec "rasismus" ? Nebo jen řekl co si myslí o cikánech takřka celý český národ ?

Rasismus je výsledkem realistického vidění světa, a logického zpracování viděného. Pak teprv nastoupí emoce, jako například nenávist ke zlu a kriminalitě.
Když vidím, jak svět na různých místech, kde žijí různé rasy, vypadá, pak nemohu nevidět rozdíly ve schopnostech, vlastnostech a výkonech různých ras. Když se k tomu přidá fakt, že svět je mnohonásobně přelidněný, pak nemohu mít pozitivní vytah k neschopným rasám.

Rasismus je realismus.
05. 05. 2012 | 14:34

zdenekbrom napsal(a):

Carlos V.:

Díky.

Ano, rizika znám. Jediná obrana proti tomu je vedení věcné diskuse.
05. 05. 2012 | 14:35

Viola napsal(a):

Jestlipak pane Brome máte ve škole také cikány
a jestlipak je vyučujete dobrému chování a vciťování se a brždění agresivity.
05. 05. 2012 | 14:42

zdenekbrom napsal(a):

Čochtan:

Dobrý den i Vám.

Protože mě znáte, tak víte, že se žáky hodně bavím. Každý má nějaké názory, často i hodně ulítnuté. Včetně mě. Takže to neřeším. Jakmile se ale začne ozývat, že někdo je někomu nadřazen, že druhý je jen špína a řešit by se to mělo násilím, pak začínám bedlivě naslouchat.

Ano, dejme tomu, že naše forma cicilizace je na určitém stupni technologické vyspělosti. Jsme ale automaticky lepší? Těch hledisek a kritérií je mnoho.

Cituji: "Rasismus je realismus." V biologii ano.
05. 05. 2012 | 14:43

zdenekbrom napsal(a):

Viola:

Má ve škole žáky a nerozlišuji jejich etnicitu. Pro mě je to Honza, Pavel, Radka atd.

Vciťování a brždění agresivity se vyučujeme všichni.
05. 05. 2012 | 14:44

skeptický napsal(a):

ZB
V tom to bude.V náročnosti.Kdyby se jich ten poskok ptal na něco sofistikovanějšího,než co je to vejmrda,určitě všichni by byli ajnštajni.
Nás si teda učitelé moc nevážili.To víte,po válce tam byl všelijaký výběr. Aspoň tam byl sem tam nějakej mužskej.Dnes je to už bílá vrána,nebo nějak jinej.
05. 05. 2012 | 14:47

modrý edvard napsal(a):

Vážím si Vaší práce a je dobře, že se to s Richardem povedlo. Ale osobně mám ke stálému probírání židovské problematiky nechuť, nemůžu otevřít noviny, abych tam nenašel něco o holocaustu /asi jako když tam bylo dřív o úspěších Sovětského svazu/. Je mi to líto, v mém případě ta kampaň je kontraproduktivní.
05. 05. 2012 | 14:51

Vanda napsal(a):

Brome - Dojemná historka až oko nezůstane suché.
1/ jak vysoký byl grant a vymýšlení takových pohádek
2/ Proč do toho taháte židy, češi nemají dost hrdinů kteří padli v boji s fašismem, nikoliv jen jako ovce v koncentráku
3/ Kde Richard bydlí, viděl někdy živého cigána a co to s ním citově udělá až zažije Chánov nebo něco jako ve Šluknově, Břeclavi atd
05. 05. 2012 | 14:58

zdenekbrom napsal(a):

skeptický:

Kdyby padly sofistikovanější otázky, tak by nás pohořelo víc.
05. 05. 2012 | 15:04

zdenekbrom napsal(a):

modrý edvard:

Děkuji.

Ten projekt byl pouze pro zájme. Ve výuce jsem ctil to, že čeho je moc toho je příliš.

Existuje velmi zajímavá kniha Průmysl holocaustu. Mohu jen doporučit.
05. 05. 2012 | 15:06

arnazach napsal(a):

Zdeněk Brom:
Vaše práce má smysl. A děkuji, že se o potěšení z úspěchu rozdělíte se svými čtenáři.
05. 05. 2012 | 15:07

zdenekbrom napsal(a):

Vanda:

1) Žádný grant nebyl. Cesty a vše ostatní jsem si hradil sám.

2) Pokud si dobře pročtete, o čem ten projekt je, tak je o dětech z konkrétních míst, které zmizely. Výhodou projektu bylo, že měl vypracovaný nápad. My jsme rozvinuli dál a neomezovali se jen na židovské děti.

3) Viděl, to víte že viděl. Žijeme v ČR.

P.S. Ty ovce v koncentráku považuji za špatné přirovnání.
05. 05. 2012 | 15:10

zdenekbrom napsal(a):

arnazach:

Děkuji.
05. 05. 2012 | 15:11

Občan napsal(a):

To Zdeněk Brom:

Díky za odpovědi.
Mně vrtalo hlavou, co bylo příčinou Vaší zvláštní příspěvkové proměny. Už to vím.

Aha. Takže jste se ho nezeptal.
A, ačkoli nevíte, proč má některé názory, zapracoval jste na tom, aby je začal tajit. Nepočítejte totiž s tím, že je změnil. Ale pochopil, že není radno vyčuhovat z masy.
Zase na druhou stranu - lepší, když to pochopil od Vás, než kdyby mu to, jak je to u nás se "svobodou" přesvědčení a projevu, "vysvětloval" soudce.
To nemyslím vůbec ironicky, aby bylo jasno. Skutečně jsem raději, pokud to pochopil od Vás a včas. Teď už si bude dávat lepší pozor na to, co komu říká a kdo poslouchá.

Ale no tak :o)
Co jsou módní témata víme oba sakra dobře. Já Vám nevyčítám, že jste se chopil šance a využil ji. Byl by hloupý ten, kdo by to neudělal.
Jen bych připošpitl, že PROPAGANDOU se výuka neposune vůbec nikam kupředu; zato se stává nástrojem manipulace.

O škodlivosti "průmyslu holocaustu" se otevřeně a hodně nahlas mluví už i v Izraeli. V poslední době se tam dokonce objevilo dost hlasů, které vysloveně volají po tom, aby se v zájmu přežití Izraele jako státu konečně skoncovalo s holocaustem jako smyslem existence a aby se stal jen jednou z mnoha kapitol historie.
O lecčems svědčí i chování židovských puberťáků v památníku v Osvětimi, kam jsou hromadně vyváženi v rámci povinných zájezdů. Odmítají to a dopouštějí se tam dost drsného vandalismu, protože je to nezajímá a nechtějí tím žít. Jsou mladí a chtějí žít jako ostatní mladí.
05. 05. 2012 | 15:21

Viola napsal(a):

pane Brome

jaký význam má rozlišování na rasistu a nerasistu, když nerozlišujete cikány a jiné?
05. 05. 2012 | 15:22

skeptický napsal(a):

ZB
V tom je právě ten rozdíl mezi lidmi.Nikdo už dnes nemůže vědět všechno.Unifikující princip je jeden,ale my ho naštěstí nevidíme.Hledáním se vytvořily miliardy takypravd,leč k ničemu.
To máte jako strom.Listí spousta,ovoce málo.
Různé vědy ssebou nosí tuny zbytečného balastu,protože pravda jim uniká.
Nejlepší jsou tací vzdělanci,kteří by Vám svoji moudrost rádi otloukali o nos,jsouce dle svého soudu záviděnihodnými,a ani je nenapadne,že soudnému člověku by ani nepřišlo na mysl si takovými hovadinami kazit oči.Když potřebuju právníka,zajdu za ním,totéž s doktorem nebo mechanikem.
Já jsem generalista.
Specialista ví všechno o hovně,generalista hovno o všem.Promiňte mou fráninu.
05. 05. 2012 | 15:23

Martin napsal(a):

Až na to, že Češi, Němci a Židé patří do jedné rasy a to Indoevropské a je dost obtížné si představit že dva příslušníci jedné rasy na sobě budou páchat rasismus. Patrně si zase někdo spletl pojmy a dojmy, jak je ostatně v této oblasti zvykem.
05. 05. 2012 | 15:23

Bronislav napsal(a):

Pane Brome - souhlasím např, s Vandou nade mnou i s mnohými ostatními.
Oceňuji vaši snahu ale pláčete na nesprávném hrobě . Problematika Cigánů je velmi málo o rasismu, Sytém z nich udělal oběti i parazity naráz. Pokud náš stát vede takovou politiku, že si poctivou prací nevyděláte na byt, od státu můžete čekat jen zvýšené daně a zdražování, žijete pod hrozbou exekutora a přitom se díváte, jak má už celou generaci nepracující cigán k dispozici byt přestože předtím už několik jiných vybydlel, dětské přídavky a všechny možné sociální dávky, a nudí se v nadbytku volného času tak fetuje a páchá trestnou činnost která vás osobně postihuje, potom se nedivte té nenávisti. NENÍ TO PROVOTNĚ RASISMUS, JEN NEBLAHÁ MNOHOLETÁ ZKUŠENOT, kterou máte už podmíněným reflexem spojenou s barvou jistých spoluobčanů.
Jsou tu jiné rasy, vzhledově a povahově mnohem odlišnější, např. Vietnamci. Jenže i pracují a neškodí, proto je k nim lid schovívavý až přátelský.
- Váš příběh je uboze a naivně prvoplánový, dobrý tak do čítanky pro 8 leté, dál ne.
- Opravdu by mne zajímalo až Richard zažije osobní neblahou zkušenost typu CHánov, Břeclav, Šluknovsko - nebude tento zážitek silnější než bádání v historii???
- Také nechápu proč pořád ti židi. My nemáme vlastní historii, pane "učiteli". Nebo se jen vezete v politicky a ideově podporovaném klišé. Potom jste měl ovšem přitvrdit a vysvětlit jak chudáci Cigáni museli za socialismu pracovat a jak jim komunisti upírali jejich právo svobodně kočovat, nepracovat a krást.
- Neustálé omílání židů při každé nepatrné zámince už je opravdu ubohé. Proč je učíte o židech, vaši žáci jsou samí židi?? Co vědí vaši žáci o vlastních dějinách?? Smíte jim např. říci že písemnictví vzniklo na Moravě a že sám nevíte proč se náš jazyk jmenuje čeština, když v čechách v té době žádné písmo nebylo?? Jak učíte osvobození v roce 45- také budete nadšeně hovořit o americkém Jeepu u Rokycan, jak nás osvobodil?? A mnohé další příklady.
05. 05. 2012 | 15:25

všakjávím napsal(a):

Zdeněk Brom

Animozita, xenofobie, rasisimus nejsou u homo sapiens sapiens geneticky podmíněny přímo (zdravím gaia), ale latentně přítomny jsou.

Záleží na sociálních podmínkách, zda zůstanou pod kontrolou rozumu i srdce, nebo zda vykvetou jako to býlí na čertově zahradě. Každý, kdo dokáže kritičtěji myslet a má alespoň rudimentální schopnost empatie - je více chráněn. A k tomu škola v demokracii a kultivovaní kantoři mohou přispět rozhodujícím způsobem.

Jste dobrý, pane učiteli. A nedejte se otrávit lidmi, které připravujete o soukmenovce.
05. 05. 2012 | 15:27

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

Brome to je jen propaganda a nic více a samozřejmě jako každá dobrá propaganda i morální lekce (která je zcela proti západní), ovšem nikoliv literatura faktu, protože fakta zde téměř žádná nejsou samozřejmě by být mohla.

poselství holocaustu je identické s poselstvím raně křesťanských mučedníků a nejen poselství, když se křesťané dostali před 1700 lety k moci vytvořili kult mučedníků, tato silná psychologická symbolika má jediný smysl kontrolovat společnost, pomocí pocitu viny za utrpení oběti, která trpěla a zemřela jen protože byla křesťanem (židem).

Proti této konstrukci neexistuje obrana (jedná se o mentální defekt), protože každý pochybující je označen za zrůdu jež zpochybňuje utrpení a tato konstrukce ospravedlňuje prakticky cokoliv, čtěte bibli Brome Starý Zákon tam je tato konstrukce popsaná do detailů.

Další funkcí kterou tato konstrukce má je ta kterou působí dovnitř -sjednocuje
05. 05. 2012 | 15:28

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Tak znova. Pochopitelně jsem se ho zeptal. Řekl mi to velmi otevřeně a bavili jsme se o tom dlouho a často. To další jsou už jen Vaše spekulace, které nejsou pravdivé.

Napsal jsem několik metodický materiálů. Četl jste je?
05. 05. 2012 | 15:28

zdenekbrom napsal(a):

Viola:

Pokud najdete lepší termín pro vyvošování sebe a svých bližních nad druhé, napiště mi ho.
05. 05. 2012 | 15:30

zdenekbrom napsal(a):

skeptický:

Naše současná civilizace a to, čemu říkáme vzdělání, k tomu vedou. Třeba se to změní.
05. 05. 2012 | 15:32

zdenekbrom napsal(a):

Martin:

Pokud potřebujete vyrobit nepřítele, rozum a fakta jdou stranou.
05. 05. 2012 | 15:33

Občan napsal(a):

To Zdeněk Brom:

Tak to se omlouvám. Já jsem z formulace té věty pochopil, že ne :o)
Jestli jste to rozebrali a došli společně k nějakému rozumnému závěru, tak gratuluji.
05. 05. 2012 | 15:34

český maloměšťák napsal(a):

Jeden jediný konkrétní lidský příběh vydá mnohdy za víc , než je např. text :
"v důsledku čehož zahynulo milion lidí".
Pokud není člověk, který dejme tomu " vykazuje názory blízké rasistickému vidění světa"..pokud není poznamenán na osobnosti či charakteru tak, že jediné utrpení, kterému rozumí, je to , které se děje jemu, jeho rodině, skupině, rase , etniku... - tak je deanonymizace sumy jednotlivých utrpení , byť by vyjádřená pouze popisem jednoho takového utrpení....dobrým krokem k porozumění a vysvětlení fenomenu nazývaného například rasismus.

V tomto kontextu je dost pitomé začít pod tendle blog přimíchávat muslimy, cikány, Palestince, Valachy či Dolnoslezany.....a já nevím které to ještě takto anonymní skupiny obyvatelstva. A tvořit pochybné analogie.

Dyť na to máte jiné blogy, ne ?

To se neumíte vyřádit tam ??

Maucta.
05. 05. 2012 | 15:34

Viola napsal(a):

Bronislave,

také si myslím, že žid není rasa a tak není na místě nějakého rasistu vodit na místa, kde byli pronásledováni židé. Podle mě pan učitel volil nějakou okliku, kterou ten žák podle mě stejně nepochopil. Kdyby tu ten žák napsal něco upřímně o sobě, bylo by to lepší.
05. 05. 2012 | 15:38

zdenekbrom napsal(a):

Bronislav:

Nepláču, napsal jsem jeden příběh.

Chanov a Šluknovsko jsem si prožil osobně. Prožije je možná i Richard. Pak to bude na něm, zda pochopí příčinu a bude podle toho jednat.

Proč Židé? Jednoduše proto, protože ten projekt byl připraven a nebyl nijak zvlášť jednostranný. Navíc se k němu dobře daly přidat i české dějiny.
05. 05. 2012 | 15:39

zdenekbrom napsal(a):

všakjávím:

Nenechám :)
05. 05. 2012 | 15:40

Dalibor V napsal(a):

Také by mne zajímalo, jestli se změní Richardovy získané představy o lásce mezi rasami, až si vyjde třeba po Břeclavi a nebude mít dost rychle připavenou cigaretu aby bratrsky a rád pomohl příslušníkům tak milého etnika.
Je to celé tak školometské, že bych té historce už nevěřil ani kdyby to bylo o dětech z mateřské školky.
Pane Brome, a ministerstvu školství slintají blahem a nacpou vám zlatého Amose nebo nějaký grant, ale mezi lidmi sklidíte spíš posměch nebo pověst ideového kariéristy a vyčuránka
05. 05. 2012 | 15:40

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Uf, to jsem rád, že se to vyjasnilo :)
05. 05. 2012 | 15:41

Čochtan napsal(a):

Zdeňku Brome,
"Mám ve škole žáky a nerozlišuji jejich etnicitu. "....
Paní Tereza Boučková měla tři syny. Dva adoptované, jednoho vlastního. Taky nerozlišovala jejich etnicitu. Dopadla dost blbě. Vy jste na tom líp, při nejhorším parchanta necháte propadnout a máte od něj pokoj. Nemyslím, že nebrat etnicitu na vědomí je moudré. Etnicita hodně vypovídá o různosti jejich vlastností a pravděpodobnostech jejich výskytu.
05. 05. 2012 | 15:42

Martin napsal(a):

zdenekbrom: To nicméně stále nevysvětluje proč je Richardův pocit nadřazenosti označen nesprávným pojmem rasismus, proč je do toho montován projekt Zmizelí sousedé, který vůbec není o rasismu.
05. 05. 2012 | 15:43

anti-stejskal napsal(a):

společnost má obrovský problém, důkazy na základě kterých 99,9% společnosti uvěřila Holocaust nedokazují jsou jen propagandou a nic víc, je prozatím intelektuálním produktem víry uvěřit, že ta válečná propaganda kterou západ vytvořil byla vlastně pravdivá, protože západ tuto propagandu šířil jednal přesně jako v případě propagandy on zkrátka nevěřil vlastním lžím.

A dnes tvrdí že tyto jeho lži jsou pravda, takže jakmile přišel někdo kdo řekl NE tohle není pravda tohle jsou lži (a oni jsou) uchýlil se systém k trestně právním postihům, protože on nic jiného než tento nástroj nemá.
05. 05. 2012 | 15:44

Viola napsal(a):

pane Brome

je možná lepší použít ten normální termín nadřazený a byl by pravdivý.
05. 05. 2012 | 15:44

Honza K napsal(a):

No já bych skoro požádal pana Stejskala ať ten Blog stáhne. Tady už se nic nového nepřiučíme,, jenom pan Brom se bude donekonečna a nesmyslně bránit. A my si budeme klást otázku jestli je tak naivní nebo tak kariéristicky vyčuraný.
05. 05. 2012 | 15:47

český maloměšťák napsal(a):

Viola
Podle Vás " žid" není rasa....ehm, tak tedy to je dost dobře možné, proč ne...podle mě zase mechanické křesťanství není náboženstvím...
/ chtěl jsem napsat původně, že podle mě je dušená mrkev celkem příšerné jídlo - ale to by si někdo-například vegetariáni - mohli vsvětlit jako urážku.../

Obojí je ale vedlejší ve vztahu k těm, pro něž " žid" je či byla rasa a taktéž ve vztahu k těm, pro něž je či byl takový názor /mj./ vodítkem k tomu, aby se zamysleli i nad tím, zda to není náhodou podřadná rasa....ten " žid".

Pokud ten oný pak má větší moc než Vy, a to větší tak, že ta Vaše moc je ve srovnání s tou jeho mocí docela titěrná a navíc má takovou moc, že jeho názor se stane mechanickým náboženstvím masy ...pak samozřejmě platí, že Viola pravdu nemá a to i kdyby ji měla.
Neb pravda - jak známo, je to, "co se přeci ví, ne ? co je tak jaksi samo sebou ".
05. 05. 2012 | 15:48

zdenekbrom napsal(a):

Dalibor V:

Je to jeden konkrétní příběh. Nic víc, nic míň. To další už je na Richardovi.

Co dělají na MŠMT nevím a Zlatého Amose mi nacpat nemohou. Co sklidím mezi lidmi? Záleží na tom?
05. 05. 2012 | 15:49

zdenekbrom napsal(a):

Čochtan:

Paní Tereza Boučková především přecenila své síly. Buď se měla věnovat výchově nebo cestám za uměním.
05. 05. 2012 | 15:50

zdenekbrom napsal(a):

Honza K:

Proč bych se bránil. Vysvětluji své postoje a názory.
05. 05. 2012 | 15:51

zdenekbrom napsal(a):

Viola:

S tím pojmem se dá pracovat.
05. 05. 2012 | 15:51

zdenekbrom napsal(a):

Honza K:

Pokud si mohu vybrat, pak jsem naivní. Kariéru jsem zatím žádnou neudělal a ani ji neplánuji.
05. 05. 2012 | 15:52

Martin napsal(a):

český maloměšťák: Židé nikdy nebyli samostatná rasa, stejně tak ani Němci, ani Češi. To si takhle jenom vylhala progadanda NSDAP a patrně to dělala moc dobře, když se to drží mezi lidmi šedesát let.
05. 05. 2012 | 15:52

zdenekbrom napsal(a):

Martin:

Protože svůj pocit nadřazenosti odvozoval od toho, že patří k lepší rase.
05. 05. 2012 | 15:53

Čochtan napsal(a):

Anti-stejskale,
moje máma měla v Praze pár kamarádek, které šly do transportu. Žádná se nevrátila. Já taky nevím, zda to bylo 6 milionů, nebo o něco víc, či míň, ale kdyby to bylo jen těhle pár mladých holek, tak už by to bylo příliš.
05. 05. 2012 | 15:54

zdenekbrom napsal(a):

Martin 05. 05. 2012 | 15:52:

Cituji: "To si takhle jenom vylhala progadanda NSDAP a patrně to dělala moc dobře, když se to drží mezi lidmi šedesát let."

Paráda, přesně o to jde. Ukázat vylhanost některých záležitostí. Bohužel, skutečně to dělala dobře.
05. 05. 2012 | 15:55

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Z Vodňan se "někde" ztratilo přes 100 lidí. Kde tedy jsou?

Jinak soudní stíhání kritiků holocaustu považuji za nesmyslné.
05. 05. 2012 | 15:57

zdenekbrom napsal(a):

Čochtan 05. 05. 2012 | 15:54:

Připojuji svůj souhlas.
05. 05. 2012 | 15:58

Martin napsal(a):

zdenekbrom: Jde tady o to si neplést pojmy a dojmy, což se v tomto vašem blogu děje skoro v každém odstavci.
05. 05. 2012 | 16:00

zdenekbrom napsal(a):

Martin:

Kde?
05. 05. 2012 | 16:05

mb napsal(a):

někdo stíhá lidi, kteří kritizují holokaust ?

jsem si nevšiml ... ale rovněž bych to považoval za nesmyslné ...

/ naopak popírače holokaustu z úcty a piety k obětem stíhat musíme a smíme ... /

njn ... stane se ...
05. 05. 2012 | 16:06

anti-stejskal napsal(a):

zdenek brom

exportováni na východ, přesídlit mimo území ovládané třetí říší, nic více nic méně, tedy prakticky oficiální politika třetí říše
05. 05. 2012 | 16:08

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Děje se obojí, obojí je nesmyslné a kontraproduktivní.
05. 05. 2012 | 16:08

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Kde tedy mám ty vodňanské konkrétně hledat? Na východě těžko, tam to nedopadlo.
05. 05. 2012 | 16:09

zdenekbrom napsal(a):

Viola 05. 05. 2012 | 15:38:

Vyjadřovací formát našich žáků je trochu jiný.

https://www.youtube.com/watch?v=RyDSyx3VDyE
05. 05. 2012 | 16:11

mb napsal(a):

kdo odsoudil člověka, který nesohlasil s holokaustem ?

v posledních cca 67 letech ... ??
05. 05. 2012 | 16:11

Viola napsal(a):

maloměšťáku

děkuji za písničku minule, dnes se jdete také procházet na střechu?

No a k té minulosti. Pokud chce pan učitel odnaučit rasistické manýry dnešního žáka, tak je komplikované chodit do minulosti. Na současnosti je třeba moderně vyučovat, na tom, co se děje, hledat řešení a ne chodit do koncentračních táborů, jak už to tu někdo zmínil, že to i židovským puberťákům leze krkem. Jedna věc je minulost a druhá je přítomnost. Nejlépe jak naučit rasistu nebýt rasistou, ale být vnímavým a citlivým člověkem, je spojit ho s cikánem a konfrontovat.
05. 05. 2012 | 16:13

Helmuth Taschka napsal(a):

"To si takhle jenom vylhala progadanda NSDAP a patrně to dělala moc dobře, když se to drží mezi lidmi šedesát let."

Ja, ja - za všecko moct ta prolchana pakaš z NSDAP. Aj za ta stara topra vyznavač teosofia , aj ta fědecka soukmenofec Gobineau oder Haeckel und andere
- všecko to aus NSDAP vzejít. Vyletět aus NSDAP jak holubica z Noemova archa...
(jenom ktosi tam musela ta holubica přžed tym dat - nicht wahr ???)

http://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_Ploetz

Fšecka Sache na unserem Welt sneušit/ vyprogagadovat/ dá se být vždy. Aj Kristovo slofo o laska und víra zneužit dá se býti mnohokráte bylo tak, že mnochym z teho nejenon hlava jak v ohńu sa kurřžila ...

Heil...eh, teda Krasna Tag !

Helmuth Taschka /früher Taška/
05. 05. 2012 | 16:14

Luba napsal(a):

Ano.
Oslovit pouze "racionální" složku člověka bývá nedostatečné. Postoj může účinně změnit jedině zážitek. Nikoli mentorování.

Vysmíváš-li se starci, hle, tu máš "geriatrický oblek".
Oblékni se do něj, a uvidíme, jak si "s léty" poradíš:

http://www.charite.de/charite/presse/pressemitteilungen/artikel/detail/alt_sein_auf_probe/

http://www.nordkurier.de/cmlink/nordkurier/ratgeber/gesundheit/plotzlich-80-age-man-anzug-fur-medizinstudenten-1.367184
05. 05. 2012 | 16:17

anti-stejskal napsal(a):

Martin

to je názor bohužel naivních nevzdělanců, tedy mylným, židé o podstatě židovství diskutují stovky či tisíce let, koncept rasy -židovské rasy byl zcela běžně používán, například dílko Rabína Maxe Reichlera Jewish Eugenics

II. Home of the Pure Bloods

The very founder of the Jewish race, the patriarch Abraham, recognized the importance of certain in-herited qualities, and insisted that the wife of his
"only beloved son" should not come from "the daughters of the Canaanites," but from the seed of a superior stock.
05. 05. 2012 | 16:18

Čochtan napsal(a):

zdenekbrom
Myslím, že paní Boučkové křivdíš. Moc křivdíš. Jeden syn se ji "povedl" i když na něj díky průserům obou starších měla moc málo času. Já myslím, že to bylo v nich. Paní Boučková byla proti tomu bezmocná.
05. 05. 2012 | 16:18

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Někteří třeba nesměli přijet do naší země přednášet.
05. 05. 2012 | 16:22

katango napsal(a):

Proč je popírání holocaustu trestným činem?
05. 05. 2012 | 16:23

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

Vaše otázka kam se ztratilo 100 Vodňanských židů, ok dám se podat pane učiteli kam
05. 05. 2012 | 16:24

zdenekbrom napsal(a):

Viola 05. 05. 2012 | 16:13:

Jenže kořeny toho, co se děje dnes, vězí v minulosti.
05. 05. 2012 | 16:25

český maloměšťák napsal(a):

Viola
Bez znalosti minulosti je tak jaksi přítomnost pouhou vírou v to, že budoucnost bude pouze krásná, neb naše touhy, myšlenky a žádostivosti jsou taktéž všechny krásné ...proč by teda tomu mělo být jinak, že ????
Cožpak není krásné chtít po všech, aby pracovali - a ty, co nepracují...označit za parazity ?
Cožpak se totéž nedá říci i o studentech, kteří neplatí školné ?
A cožpak není krásné mít ve své vlasti pořádek ? A není tak nutno zatočit se všemi těmi, kdo ho rozvracejí - a to i při použití síly ? /například policie či armády vedené soukmenovci které ovládá Mafie ?/
Nu a cožpak není krásné zřídit si k prosazování tohoto budoucího ráje i nějakou partaj ? Což to není to nejkrásnější ? Vždyť přeci v takové pospolitosti spojené uvnitř a vymezené navenek takovouto krásou...není v tom záruka krásné budoucnosti pro nás všechny ?

Co se týče koncentráků - tak zatím do nich nechodím. Zatím. Protože nemusím.
A co se týče toho, co leze židovským puberťákům krkem...po tom je mi prdlajs.
Neb oni sami si mohou za to, co pak zvrací....já jim nenáleval.

Konec příjmu i vysílání.
Mějte se.
05. 05. 2012 | 16:26

Viola napsal(a):

To je dobré pane učiteli,

tak byste to mohl zkusit dát sem vy, žáci by měli napsat slohovku o rasizmu a jak je pan učitel odnaučil myslet nadřazeně a s dovolením Richarda bychom si o tom přečetli. Bylo by to zajímavé. Jen jestli by to pro něj nebyla pecka, ty reakce pod článkem, přeci jen mladý člověk, i když rasisticky zaměřený by diskuzi pod článkem nemusel unést.
05. 05. 2012 | 16:26

zdenekbrom napsal(a):

Luba:

:)
05. 05. 2012 | 16:27

zdenekbrom napsal(a):

Viola:

Již jsem napsal, že existují záznamy rozhovorů, které na konci pořídila kolegyně bez mé přítomnosti.
05. 05. 2012 | 16:29

mb napsal(a):

pořád si nerozumíme ...

kdo byl odsouzen v posl 67 za to že by oponoval pronásledování židů (a dalších ´méněcenných´ ras), za to, že by oponoval provádění holokaustu ... ???

/ vy jste napsal že se děje obojí, že jsou lidi odsuzováni za oponování holokaustu i za schvalování (popírání) holokaustu /

myslím, že se mýlíte ...

but it probably doesn´t matter ...
05. 05. 2012 | 16:29

Vrábl napsal(a):

Brome, s těmi židy to tedy dobrá trefa nebyla. A v kombinaci s údajným rasismem proti cigánům Už je toho moc. Jedna ze zásad propagandy je že nesmíte opakovat zjevné nesmysly až se lidi naštvou a začnou věřit v pravý opak. Komunisti tak dlouho pomlouvali imperialisty, až jsme všichni zblbli a při cinkání klíči věřili že tam je zlatý ráj. A totéž s těmi židy, a zčásti i cigány tak dlouho to budete omílat a mít nesmyslné argumenty, že lidi jsou už opravdu alergičtí když slyší žid nebo cigán.
05. 05. 2012 | 16:30

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Podle dohledatelných dokladů Osvětim, Terezín, jiné koncentrační tábory...u mnoha nelze dohledat.
05. 05. 2012 | 16:30

zdenekbrom napsal(a):

katango:

Nevím.
05. 05. 2012 | 16:33

Viola napsal(a):

maloměšťáku

měli by se používat správné termíny. Jak už tu někdo výše napsal, ani Slované nejsou rasa, no možná jsou podpod rasou, nebo komunisté také nejsou rasa, no a všechny ty jako nadřazený chtěl Hitler vyhubit, dokonce i pravověrné katolíky a pravoslavné věřící a nejspíše chtěl zavést nové náboženství a sebe prohlásit za syna božího, ale syna nějakého pohanského boha. V případě Hitlera šlo o ideologii o vytvoření třetí říše, založené na novém náboženství.
05. 05. 2012 | 16:34

zdenekbrom napsal(a):

Čochtan:

Adopce, osvojování atd., v tom se trochu vyznám. Paní Boučková nejprve propagovala něco, s čím neměla zkušenosti. Ignorovala věcné rady. Pak si je ověřila. To, co pak psala, mohla vědět už předtím.
05. 05. 2012 | 16:35

zdenekbrom napsal(a):

Vrábl:

Ten projekt byl o zmizelých dětech. Tak jsem o tom také psal. Zabývali jsem se dětmi z Vodňan, stejně jako dětmi z Lidic.
05. 05. 2012 | 16:38

mb napsal(a):

katango napsal(a):
Proč je popírání holocaustu trestným činem?

... z úcty, piety k obětem ...

... a aby se holokaust / pokud možno / neopakoval ...

... ač větší či menší holokausty probíhají dnesadenně nicht wahr ? ...
05. 05. 2012 | 16:39

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Popírání se musí vyvrátit věcně a fakticky. Ne za pomoci soudů.
05. 05. 2012 | 16:40

zdenekbrom napsal(a):

český maloměšťák, občan:

Koncentrační tábory nenavštěvuji v žádné hojné míře. V Osvětimi jsem ale byl, protože pokud mám o něčem učit, tak považuji za profesionálně nutné se obeznámit s fakty. Viděl jsem tam některé mladé lidi z Izraele, ale neměl jsem pocit, že by k té návštěvě měli odpor. Je to ale jen malá zkušenost.
05. 05. 2012 | 16:45

Vlastimil napsal(a):

Mám spíše pocit že Richard potřeboval posudek na střední školu, tak na konci řekl jak má rád židy a lituje jejich smutného osudu a že má rád i cigány. dostal za 1 a bylo vymalováno.
Pamatuji si že nás kdysi také se školou vyvezli do Terezína a aké na Duklu a jinam. Také jsme bádali nad nějakými konkrétními osudy Tehdejší mládež nebyla zdaleka tak oprsklá jako dnešní, např, vandalismus jsme u nás na malém městě neznali a drogy také ne. Ale že by nás to nějak úplně duševně obrátilo, si nemyslím.
Od pana Broma hodně naivní povídačka
05. 05. 2012 | 16:45

zdenekbrom napsal(a):

Vlastimil:

Žádný posudek nepotřeboval a nic z toho, co zde píšete neřekl.

Jenom zopakuji, že nešlo o nějaké vyvážení někoho někam. Šlo o několikaměsíční sdílení poznatků, hledání, diskusí atd. Někoho někam vyvézt skutečně nemá cenu.
05. 05. 2012 | 16:48

mb napsal(a):

nepopírám že by se mělo popírání vyvrátit věcně a fakticky, popírám že by byl v posledních 67 letech někdo odsouzen za to, že je (se staví) proti pronásledování židů a dalších méněcenných ras ...
05. 05. 2012 | 16:48

Viola napsal(a):

anti-stejskal

"židé o podstatě židovství diskutují stovky či tisíce let, koncept rasy -židovské rasy byl zcela běžně používán"

no a teď už nemusí diskutovat, neboť existuje genetický kod, který lze rozluštit a na základě toho stanovit rasu. A bylo prokázáno vědecky, že Židé jsou stejná rasa jako palestinci, neboť pocházejí z jednoho místa, jen se oddělili nábožensky a židé si vlastně rasismus sami zvolili pro sebe - nehledají si nečisté partnery - nežidy.
05. 05. 2012 | 16:48

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Aha, tak to jsme si asi jen nerozuměli.
05. 05. 2012 | 16:50

zdenekbrom napsal(a):

Viola:

V Evropě běží zajímavý vědecký projekt odebírání DNA z pravěkých a raně středověkých pohřebišť.
05. 05. 2012 | 16:51

Viola napsal(a):

zdeňkubrome

já vím.
05. 05. 2012 | 16:52

zdenekbrom napsal(a):

Viola:

A kus mi vypadnul:

V podstatě jsme skutečně zajímaví příbuzná směsice.
05. 05. 2012 | 16:53

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

"Popírání se musí vyvrátit věcně a fakticky. Ne za pomoci soudů. "

Ano a to dost dobře nejde, ačkoliv z popíračů Holocaustu lze udělat hlupáky, během jediného týdne!!!

Celé to hnutí by se během jediného týdne rozpadlo, pokud by knihy jako ty o Treblince nebyla jen propaganda, pokud by si dali práci, obávám se že by se rozpadlo něco zcela jiného.

Četl jste někdy Pressaca?
05. 05. 2012 | 16:53

Čochtan napsal(a):

Zdeňku,
"Ignorovala věcné rady."
Hlavně radu Járy Cimermana: "Cikány nebrat!"
Jó, genetika je mocná čarodějka, často i velká mrcha. Když se cikáně povede, tak jen když jeho vlastní rodiče byli kvalitní. Když od nich zdědil kvalitní geny. Jinak je průser velice pravděpodobný. Zdeňku, koukni se na jejich rodiče a pak budeš vědět, co tě (nejspíš) čeká. Chodí na třídní schůzky ?
P.S.
V Terezíně se nezabíjelo. Na to byla Osvětim. Ausschwitz.
05. 05. 2012 | 16:56

Viola napsal(a):

S váma se ZdeňkuBrome velmi dobře diskutuje, i když máte někdy jiné názory.
Okamžitě reagujete a to je fajn. Jenže nelze u toho "krámu" sedět celý den, tak se mějte hezky a zkuste tu toho žáka Richarda opsat, ať vidíme, jakou mládež nám vychováváte. :-)
05. 05. 2012 | 16:57

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Od Pressaca jen něco díky překladům kolegů a teď překladače. Více jsem četl Irvinga.
05. 05. 2012 | 16:58

zdenekbrom napsal(a):

Viola:

Kdybychom všichni měli stejné názory, byl by život dost nuda :)

Díky za debatu i Vám.

Ten opis neslibuji závazně.
05. 05. 2012 | 16:59

aga napsal(a):

Viola

Problém je v tom, že pojem "rasa" si vykládá každý tak, jak zrovna potřebuje. I z úryvku, postnutého anti-stejskalem, je zřejmě, že mluví-li židé o své "vyvolené rase/krvi", nemyslí tím to samé, co za rasu pokládá moderní věda a genetika. A rozhodně jejich výklad, pojetí a praxi nijak neovlivníte tím, že jim budete vysvětlovat, že to celých těch 5 tisíc let nebo jak dlouho chápali špatně. Jim to fungovalo a funguje - a to je to z jejich hlediska hlavní. Pro nás ale samozřejmě platí vědecký výklad.
05. 05. 2012 | 17:00

zdenekbrom napsal(a):

Čochtan:

Trochu bych to upravil: "Pokud brát Cikána, pak je to velký závazek a výsledky mohou být velmi často jiné, než si plánujete."

Romy nebo Cikány nevidím jako jednu skupinu. Uprostřed jejich osady je rozdílů a skupin ještě víc, než kdo tuší a často jedna opovrhuje druhou. Vedle degešů je i elita - Synthy atd.

Ano, v Terezíně se nezabíjelo cíleně, ale umírali tam lidé poměrně dost.
05. 05. 2012 | 17:06

mb napsal(a):

ona to byla vlastně moje chyba ... protože slovní spojení kritika holokaustu se dá vyložit dvěma způsoby a to jak kritika toho že dochází k masovému vyvraždování židů a dalších méněcenných skupin obyvatelstva tak jako kritika toho že by holokaust vůbec proběhl / existoval ...

zde bych ještě jednou odpovedel vam i katangovi ... dlužíme to obětem i přeživším ... protože být persekvován a potom připustit že k žádné perzekuci a vraždám ani nedocházelo, to by byla perzekuce na druhou a další sekundární viktimizace ...

a to si proste nemuzeme dovolit ...
05. 05. 2012 | 17:07

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Adi Vás udivím, ale byla to vina na mé straně. Měl jsem se vyjádřit přesněji :)

Víte, úcta vynucovaná soudy, no já nevím ...
05. 05. 2012 | 17:08

mb napsal(a):

ne chyba byla na mé straně, protože jsem se snažil vás nachytat ... vy jste udělal chybu akorát v 16 08 ... kdy jste napsal že se děje obojí a já mám za to, že k pronásledování oponentů holokaustu / ve smyslu oponování tomu, že by se židé měli rasově vraždit / nedochází ...

úcta vynucená soudy je /z hlediska obětí ovšem / lepší, než hlásaná neúcta a popírání utrpení obětí a popírání faktu utrpení ...

ale to je samozřejmě jen můj názor, zdravím ...
05. 05. 2012 | 17:15

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Myslím, že není.
05. 05. 2012 | 17:21

Kanalnik napsal(a):

kazdy by si mel povinne jednou za zivot (v dospelosti ci v pozdnim dospivani) zajet do Osvetimi I. a II. ... doporucuji
05. 05. 2012 | 17:23

mb napsal(a):

pokusím se vás přesvědčit:

představte si, že jste oběť ( dejme tomu žid nebo jakákoli méněcenná rasa)

v holokaustu zahynete ... a ted nekdo zacne zpochybnovat, že jste zahynul ... jak byste se jako obět cítil ?

nebo kdybyste koncentrák přežil ...

ale urážel by vás nějakej nácek / neboŤ strategií agresorů je svou agresi popřít / ... že žádné koncentráky nebyly, že se tam lidi měli fajn, že k žádnému zplynovávání nedocházelo ...

jak byste se cítil ?

nebyl byste rád, že vás nikdo nemůže beztrestně urážet PODRUHÉ ... ???

nejde o nic jiného než zabránit sekundární viktimizaci ...

protože jako obět koncentráku jste se v koncentráku cítil blbě ...

a ted, když jste to přežil vás bude urážet někdo podruhé tím, že bude prohlašovat, že žádné koncentráky nebyly ...

a vlastně vás tím ponižovat a urážet podruhé ...

mně teda osobně by se to nelíbilo ...

... a myslím, že zamezení tomu je správné, chvályhodné a spravedlivé ...

zdravím
05. 05. 2012 | 17:27

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Já Vám rozumím a ty pocity si umím představit.

Popíračům holocaustu je ale třeba se postavit především fakty. Soudy vyrobí maximálně mučedníka.
05. 05. 2012 | 17:41

mb napsal(a):

já mám za to, že popíračům holocaustu je třeba se postavit především fakty, a ještě je zavřít ( abychom předešli sekundární viktimizaci) ... zdravim ...
05. 05. 2012 | 17:45

Vlastimil napsal(a):

mb - o tom to přece není. Problém je v tom , že media nás masírují jako kdyby židi byli jediní kdo trpěli. A jejich chyba byla že do těch transportů šli jako ovce a nebránili se. Dokonce se Němci nešpinili a vymysleli to tak dábelsky, že nechali židy ať sami rozhodnou kdo půjde do plynu, oni chtěli jen předepsaný počet lidí. A tak židí podpláceli ať místo něj vezmou sousedního žida, udávali se ,vyřizovali si osobní účty. O tom se ale mluvit nesmí.
A nejsou jediné oběti. Lidí zahynulo během 2WW v desítkách milionů, z toho židů zpochybňovaných 6 milionů / ano to je hrůza /, my ale slyšíme pořád jen o těch židech. Na vojáky kteří byli v RUDÉ ARMÁDĚ DNES PLIVEME A NIČÍME JEJICH POMNÍKY. Na spálenou zemi a komplet vyvražděné obyvatele od Mukačeva až po předmostí Moskvy se vzpomínat nesmí. Počkejte si na příští týden jak deformované bude vzpomínání na osvobození 1945. Nejsem rusofil ale toto je hnus, A čechů nežidů zemřelo také docela dost, ti ale nikoho nezajímají, zvlášť pokud byli komunisti. A křivd je na světě mnohem víc.
.
Zdeňku Brome - proč pořád směšujete rasismus a postoj k cigánům. To není rasismus, to je jen výraz negativních životních zkušeností s tím etnikem.
05. 05. 2012 | 17:46

honolulu napsal(a):

Mezi rasami je obrovsky psychologicky rozdil a rozdil v kulture v nadani a specifickych schopnostech. Tento rozdil je genech.
V pripade, ze se Richard citil nadrazeny, tak ma na to pravo na zaklade realistickeho videni sveta.
Kazdy narod kazda rasa si zaklada na sve nadrazenosti nad rasou ci narodem sousednim jinak by neprezila.
Zadny soudce zadnymi tresty tyto zakony prirody nezvrati. Akorat na sebe upozorni a vztoupi do pameti druhych.

Kdyz chcete mit mir, tak musite oddelit lidi na ruznem kulturnim vyvoji a musite mit stejne pozadavky a rovnost pred zakonem pro kazdou skupinu. Coz v Cesku asi neni, stejne jako nebylo po 15.9.1935 v Nemecku. V Cesku se nekdo velmi snazi o radikalizaci obyvatel nestejnou rovnosti pred zakonem.

V nacistickych koncetracich zahynulo velke mnozstvi nevinnych lidi, stejne jako v sovetskych. Ono to proste nefunguje snazit se inklinaci k temto radikalnim skupinam znicit poukazovanim na zverstva v jejich koncentracich, protoze kazda strana zacne poukazovat na stranu druhou. Napadnout do hloubky koreny techto dvou skupin se zde na Aktualne CZ zatim nikdo nepokusil.

Nejlepsi reseni na zviklani jakehokoliv nazoru je velke mnozstvi informaci z obou stran. Process je pomalejsi, ale ucinek je trvaly.

Tento bloq Zdenka Broma, byl pravdepodobne napsan jako obrana proti hnusnym utokum vedenych na jeho osobu v minulych diskuzich od nekterych ultra parazitu a opravdovych rasistu vystupujicich zde proti zajmum ceskeho naroda pro svuj benefit.
05. 05. 2012 | 17:46

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Respektuji, ale nesouhlasím s tím zavíráním.
05. 05. 2012 | 17:49

mb napsal(a):

tedy se mi nepodařilo vás přesvědčit že z úcty, piety a ohledu k obětem je zavírání správné ...

co nadělám ...

aspon jsem to /kurva/ zkusil ... / McMurphy ... /

hezky den ...
05. 05. 2012 | 17:51

zdenekbrom napsal(a):

Vlastimil:

Cituji: "Problém je v tom , že media nás masírují jako kdyby židi byli jediní kdo trpěli."

To považuji za problém také. A velký.

Cituji: "Počkejte si na příští týden jak deformované bude vzpomínání na osvobození 1945. "

Tak to jsme v obavách už dva.

Jsem asi poslední, který by maskoval problémy s některými Romy za rasismus. Tady šlo skutečně o některé postoje a názory Richarda.
05. 05. 2012 | 17:53

zdenekbrom napsal(a):

honolulu:

Cituji: "V nacistickych koncetracich zahynulo velke mnozstvi nevinnych lidi, stejne jako v sovetskych. Ono to proste nefunguje snazit se inklinaci k temto radikalnim skupinam znicit poukazovanim na zverstva v jejich koncentracich, protoze kazda strana zacne poukazovat na stranu druhou. Napadnout do hloubky koreny techto dvou skupin se zde na Aktualne CZ zatim nikdo nepokusil.

Nejlepsi reseni na zviklani jakehokoliv nazoru je velke mnozstvi informaci z obou stran. Process je pomalejsi, ale ucinek je trvaly."

Na tom hodně je.
05. 05. 2012 | 17:56

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Zkusil jste to a dobře jste to zkusil. Co ale naděláme :)
05. 05. 2012 | 17:56

mb napsal(a):

ad vlastimil ... vím byla by to chyba plivat na pomníky
nám zbývá naděje my byli jsme a budem´
bolšoe vam zpasiba bratia zachvátčiki
zpasíba bolšee nikogda nězabúděm
nikogda nězabůděm ...
05. 05. 2012 | 17:57

mb napsal(a):

nenadelame nic zb ... :)

hezky vecer ...
05. 05. 2012 | 17:58

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Pan Vlastimil má ale pravdu. To kroucení historií je viděitelné až až.
05. 05. 2012 | 18:10

Čochtan napsal(a):

Vlastimile,
s těmi Rusy je to podobné jako s Němci. Němci nejdřív osvobodili Ukrajinu od bolševismu a pak to posrali.
Rusové nás osvobodili od Němců, a pak to posrali.
40 let jsme směli děkovat jen rusákům, teď už 20 let vzpomínáme hlavně na Amíky v Plzni a na to, že nesměli dojet během pár hodin až do Prahy, takže ještě dvacet let a je to vyrovnané.
Vydržíš to ?
05. 05. 2012 | 18:11

Vlastimil napsal(a):

To Zdeněk Brom - ale pátrat např. po tom kolik lidí - ne židů zemřelo nebo padlo během války z Vodňan, to vás nenapadlo a nebylo by to tak mediálně a ideově zajímavé. Možná mezi nimi byli i přímí rodinní předkové Richarda nebo jiného z žáků, a pak by citový dopad byl asi velmi silný.
A přitom píšete že ani vy ani Richard nejste židi. Takže zase jsme u toho, vlastní dějiny neznáme a dokonce programově nechceme o nich slyšet, ale budeme řešit do nekonečna ty židy. A pak se divíte že vzniká averze a popírání holocaustu. S čímž nesouhlasím ale za daných okolností alespoň chápu proč to vzniká
05. 05. 2012 | 18:13

mb napsal(a):

neřekl bych, že se historie kroutí ... / kdo ji kroutí ? /

jen jsem panu vlasimilovi pripomnel historii ...
05. 05. 2012 | 18:15

zdenekbrom napsal(a):

Cituji: "Mezi rasami je obrovsky psychologicky rozdil a rozdil v kulture v nadani a specifickych schopnostech. Tento rozdil je genech."

Ano, ale těmi geny si tak jistý už nejsem.

Cituji: "V pripade, ze se Richard citil nadrazeny, tak ma na to pravo na zaklade realistickeho videni sveta."

Pocit nadřazenosti se lehce může zvrtnout v nepříjemné záležitosti. V dějinách jich je hromada. Navíc to pak ale nemůžete upírat jiným. A když se střetne několik nadřazených, kdo je ten nejnadřazenější? S tím hodně opatrně

Cituji: "Kdyz chcete mit mir, .... musite mit stejne pozadavky a rovnost pred zakonem pro kazdou skupinu."

Souhlas.
05. 05. 2012 | 18:15

zdenekbrom napsal(a):

Vlastimil:

O tom jsme mluvili také a hodně.
05. 05. 2012 | 18:18

recrsmi 3 napsal(a):

mb, Vlastimil

Problém je že většina lidí o Holocaustu neví nic, není to jejich chyba, nemají ani páru o fungování koncentračních táborů, oni jej jednoduše akceptovali jako pravdu, revizionisté jsou lidé kteří se na tuto pravdu podívali a zjistili že je to propaganda, a ona je ten Holocaust který se mohl stát je natolik komplikovaná záležitost, že jakmile revizionisté dospěli resp jejich argumenty nezbylo těmto nic než začít s procesy.
05. 05. 2012 | 18:18

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Mezi rokem 1945 a 1968 je dost rozdíl.

Kroutí se s ní v učebnicích, v odborných debatách a pochopitelně médiích.
05. 05. 2012 | 18:19

anti-stejskal napsal(a):

mb, Vlastimil

Problém je že většina lidí o Holocaustu neví nic, není to jejich chyba, nemají ani páru o fungování koncentračních táborů, oni jej jednoduše akceptovali jako pravdu, revizionisté jsou lidé kteří se na tuto pravdu podívali a zjistili že je to propaganda, a ona je ten Holocaust který se mohl stát je natolik komplikovaná záležitost, že jakmile revizionisté dospěli resp jejich argumenty nezbylo těmto nic než začít s procesy.

pardon psal jsem to já anti-stejskal,
05. 05. 2012 | 18:20

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Cituji: "Problém je že většina lidí o Holocaustu neví nic, není to jejich chyba, nemají ani páru o fungování koncentračních táborů, oni jej jednoduše akceptovali jako pravdu,..."

S tím mohu souhlasit.
P.S. Ta rekapča je ale zlomyslná věc. Tohle se mi už také stalo.
05. 05. 2012 | 18:23

honolulu napsal(a):

VSIMNETE SI !
Kdyz Zdenek Brom napise svuj nazor na jakekoliv thema, tak ho pise pod svojim jmenem a dokonce kazdy vi, kde zije.
Za svoje nazory vsak byl ostre napadan od ztelesneni podradnosti, od hnusaka, ktery pise pod 4 ruznymi nicky a o kterem se nevi nic jineho, nez ze je z Ostravy a, ze je cikansky aktivista - radikal.
Tento proti cesky radikal se dokonce pozastavoval nad kvalifikaci tohoto cestneho ucitele.
I kdybych s nim nesouhlasil stejne jak casto nesouhlasim se Stejskalem, tak si vasim toho, ze za svojimi nazory stoji svojimi jmeny.

Na mnoha prispevcich je videt, ze lide v cesku ziji ve strachu. Jedini z tech, kdo by se mel bat jsou ti, kteri strach vzbuzuji. Ze ano "socialni inzenyry" ?
05. 05. 2012 | 18:23

Genadij napsal(a):

Čochtane, on je tu jaksi docela velký rozdíl rozdíl. Drtivou většinu porážky Hitlera v Evropě patří na vrub Rudé Armádě. Západ vstoupil do Evropy 6.6.44 Den D, / když nepočítám africkou frontu a z ní navazující postup na Itálii/ navíc Němci k američanům spíše utíkali a vzdávali se , protože se báli pomsty Rusů za to co tam způsobili. Američáni v Plzni byli vymydlení frajírci co o válce věděli ve srovnání s Rusy velmi málo. Nafasované kakao , čokoládu a nylonky pro plzeňské paničky, které jim za to lezly do postele jak divé.
Takže pokud jsme 40 let oslavovali Rudou armádu, bylo to jednostranné ale v zásadě pravdivé. Ale posledních 22 oslav osvobození, kdy si ukazujeme ten Americký Jeep od Rokycan a říkáme si pohádky jak nás osvobodili, je vysloveně pokřivení dějin až sprosté lhaní. To je ten rozdíl.
.
Ale už se hodně vzdalujeme od smyslu blogu, takže toho snad necháme.
05. 05. 2012 | 18:23

mb napsal(a):

Kroutí se s ní v učebnicích, v odborných debatách a pochopitelně médiích.

dejte nějaký příklad, jinak to zní spíše jako plkání ...
05. 05. 2012 | 18:29

Čochtan napsal(a):

Genadiji tohle je velice hloupá věta: "Němci k američanům spíše utíkali a vzdávali se ,"
To vyprávěj těm mnoha tisícům padlým na západní frontě, v Africe, Italii, Francii, v Pacifiku,...
Blbá komunistická lež.
05. 05. 2012 | 18:29

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Víte z učebnic, kdo financoval Hitlerův nástup k moci?
05. 05. 2012 | 18:30

anti-stejskal napsal(a):

problém je že Holocaust je náboženství to číslo 6 000 0000 má základ v židovském mysticismu, číslo 5,1 M je pouhým sekulárním derivátem, navíc židé nepoužili toto číslo poprvé po válce, ale dávno před válkou dokonce před první světovou, nejprve to byl carský režim který chtěl vyvraždit 6 milionů židů

" There are 6,000,000 living, bleeding, suffering arguments in favor of Zionism. Theycome not to beg, but ask for that which is higher than all material things. They seek to have satisfied the unquenchable thirst after the ideal. They ask to become onceagain the messengers of right, justice, and Humanity NYT 1900.06.11 Rabbi Wise

STARTLING reports of the condition and future of Russia's 6,000,000 Jews ...Dr. Nathan paints a horrifying picture of the
plight and prospects of his coreligionists, and forecasts at any hour renewed massacres exceeding in extent and terror all that have gone before. He left
St. Petersburg. with the firm conviction that the Russian Government's studied policy for the " solution " of the Jewish question is systematic and murderous extermination. NYT 1906 03 02
05. 05. 2012 | 18:31

anti politik napsal(a):

Zdeněk Brom. Velmi zajímavé. Snad Vás tohle povzbudí. "Moře vyplavilo na pláž tisíce hvězdic a stařec, na tento každoletý jev zvyklý, udiveně hleděl na chlapce, jak z desetísíců hvězdic sem tam nějakou vezme a hodí zpět do moře. Zeptal se ho proč to dělá? že to nemá cenu. Chlapec mu odpověděl, pro tuhle hvězdici co teď držím, to cenu má. Stařec se bezděky k chlapci přidal a daleko od nich se přidal později další člověk a jak šli roky začalo se, na pláži k házení hvězdic zpět do moře, scházet čím dál víc lidí."
05. 05. 2012 | 18:31

mb napsal(a):

genadij pořád lepší jít za nylonky dobrovolně s amíkem než být bez nylonek nedobrovolně proti své vůli znásilněná rusákem ...
05. 05. 2012 | 18:32

zdenekbrom napsal(a):

anti politik:

Díky a asi tak :)
05. 05. 2012 | 18:32

Čochtan napsal(a):

Ještě něco, Genadiji,
to "osvobození" Rusy se ukázalo jako vyhnání čerta ďáblem.
05. 05. 2012 | 18:33

mb napsal(a):

ne zb, povídejte, rád se dovzdělám ...

ale neřekl bych, že by to v učebnicích bylo špatně ...

spíše se o tom mlčí ... když se ale o něčem mlčí, tak se asi nedá říci, že se s tím kroutí / spíš naopak /

tak povězte jak to bylo s tím financováním pana hitlera ...
05. 05. 2012 | 18:34

Karel Mueller napsal(a):

Zdenku,

ještě větší mrchou než genetika je matematika :-).

Když ze souboru N kusů náhodně vyberu soubor n kusů, v němž bude k kusů mít vlastnost X, jaký bude výskyt této vlastnosti v souboru N kusů? Je to základní úloha přejímky zboží, určitě znáte. Lze aplikovat i na adoptovaná batolata.

Matematika nepodvádí ...
05. 05. 2012 | 18:36

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Ano, mlčí.

Jsou tam banky z USA, Henry Ford,
05. 05. 2012 | 18:41

Genadij napsal(a):

Čochtane- úctu k padlým samozřejmě cítím, lituji opravdu každého padlého. Ale překrucovat dějiny a lhát nehodlám, asi na rozdíl od vás . To že němci utíkali k amíkům se vzdát je fakt potvrzený možná přesněji než těch 6 milionů židů, tam ta čísla tak jasná nejsou. Ale nejsem zpochybňovač holokaustu.
Jinak toho 6.6 44 už bylo v podstatě jasné jak válka skončí, bylo to neodvratné. Američani tam šli spíše proto , že kdyby nechali Stalina dojít až k Atlantiku, trvalo by to možná o 3 týdny děle ale hrozilo že celá Evropa bude komunistická, Tak šli urvat alespoň kus území pro západ. Kdyby chtěli opravdu pobít HITLERa, mohli už několik let před tím, mohli něco udělat už v Mnichově 1938, ale v podstatě jim vyhovovalo jak se Hitler a komunistické CCCP vzájemně masakrují
05. 05. 2012 | 18:43

mb napsal(a):

no to je priserne zdenku ... kdo by to býval byl řekl a kdo by řekl že starej kenedy byl s náckama jedna ruka ...

ale aspon shodneme ... ze kdyz se mlci tak se nekrouti ... (:-)

hezky vecer ...
05. 05. 2012 | 18:44

zdenekbrom napsal(a):

Karel Mueller:

Aplikovat samozřejmě lze. A v probíraném případu je pravděpodobnost veliká.

Naštěstí lidská duše "funguje" jinak a mnohé se dá změnit.
05. 05. 2012 | 18:45

honolulu napsal(a):

Pane Zdenek Brom, (18:15)
nejste si jisty s temi geny ?
Nevim to uz urcite, ale z Frankfurtu je primy let do Johannesburgu. Staci se presvedcit. (Rozlucte se vsak s vasi rodinou.)
Samozrejme, ze Richard ma pravo se citit nadrazeny. Ma v sobe geny RIMANU, GERMANU, SLOVANU a pravdepodobne i geny Atlantidanu.
Mohl by jste me informovat prosim, kdo je mu konkurenci ? Rad bych se zasmal.
Pocit nadrazenosti ? Ten se vetsinou zvrhne ve stavebni horecku (napr. ploty) a obrovskou kulturni a ekonomickou cinnost.
Byt pysny jako pav na 1500 +/- let, existence naroda je povinnost kazdeho Cecha a az prijdete do prace, tak vyridte panu ucitelovi dejin , ze musi pracovat prescasy a vstipit do hlavicek ceskych deti pocit hrdosti a nadrazenosti, nebo bude poslan na studijni cestu do Rhodesie.
Ahoj pane uciteli.
(Mate tam u vas nejakou krasnou pani ucitelku, ktera by se me mohla unmout v gramatice ? Ale musi byt trpeliva. Pouze 1/2 meho mozku je genialni.....)
05. 05. 2012 | 18:46

Petr Havelka napsal(a):

Pane Brome,

dobře odvedená práce :)

Copak holocaust, háček je v dnešních problémech z Romy.

Také nemám rád házení Romů do jednoho pytle. Je to přece jinak. Tady Jarda je darebák, protože krade. Háček u sebe vidím v tom, že při spatření Romů bystřím smysly a připravuju se na to, co se nekalého stane. Nemyslím si, že za to můžu já, prostě bohužel mám hodně negativních zkušeností. Osobně znám několik Romů z kterými nemám problém. Chovají se slušně, zdravím se a popovídám si s nimi, podáme si ruce, přitom je zajímavé, že jsme ostražitě pozorování okolím. Ty pohledy prostě vycítíte.

Slušní Romové to mají ve zdejších končinách těžké.

Pak se nám do toho tlačí PC. Jestliže uvidím konkrétního Roma jak někde třeba krade je přece normální nazvat ho "cigánským šmejdem", stejně bych ocenil "eskymáckého šmejda". Potíž je v tom, že mne člena "majority" lze nazvat "bílým šmejdem", to mi příjde mírně směšné. Ještě bych mohl vyfasovat zrzavého šmejda, to by bylo trefnější :)

Doufám, že mne pan Stejskal nesmaže.
05. 05. 2012 | 18:47

Vladimír napsal(a):

Supe, nechte toho, už nemáte argumenty a jenom plivete nenávist.
Co říká Genadij je kruté, ale je to pravda.
A už jste hodně daleko od tématu blogu
05. 05. 2012 | 18:53

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Koukněte se na tohle:

https://www.youtube.com/watch?v=J8BdpBRHdHs
05. 05. 2012 | 18:54

zdenekbrom napsal(a):

Petr Havelka:

Díky.

Cituji: "Pak se nám do toho tlačí PC. Jestliže uvidím konkrétního Roma jak někde třeba krade je přece normální nazvat ho "cigánským šmejdem", stejně bych ocenil "eskymáckého šmejda". Potíž je v tom, že mne člena "majority" lze nazvat "bílým šmejdem", to mi příjde mírně směšné. Ještě bych mohl vyfasovat zrzavého šmejda, to by bylo trefnější :)"

V tom vidím problém taky.
05. 05. 2012 | 18:57

Scarabeus napsal(a):

Petr Havelka:

"zrzavý šmejd" je rasismus, slovo "zrzavý" je rasismus.
Když někdo vidí(pozná) a řekne/napíše, že jste zrzavý, tak je to určitě rasista. :-)

Pan Brom Vám to potvrdí.
05. 05. 2012 | 18:59

zdenekbrom napsal(a):

honolulu:

Plně věřím, že některé skupiny lidí zdegenerovaly na velmi nízkou úroveň. To bezpochyby.

Kdo je Richardův konkurent? Např. potomek indiánských kmenů. Jenže ten nechce být konkurentem, ale partnerem.
05. 05. 2012 | 19:00

Scarabeus napsal(a):

Při psaní předchozího příspěvku jsem příspěvek 05.05.2012 18:57 neviděl.

"Ty jeden tlusťochu!"

Je také rasismus, teď jakého druhu. :-)
05. 05. 2012 | 19:03

Silvie napsal(a):

Pane Brome,

s židy a židovskými dětmi lze lehce soucítit - stačí se podívat na obrázky, které malovaly v koncentráku nebo přečíst pár dopisů... Musel byste mít srdce tvrdé,jako kámen, aby vás nedojaly.
Dcera se vrátila v pátek z Terezína, pevnost ji nijak nezaujala, ale mluvila o muzeu a oněch dopisech a kresbách.

Pokud by ten váš chovanec byl zaujat nikoliv vůči židům, ale vůči onomu problematickému nejmenovanému etniku, myslíte, že by tento způsob zabral? Silně o tom pochybuju. Žida na ulici nepotkáte, resp.nepoznáte, ale cikánů si nejde nevšimnout.


Já sama jsem hodně empatický člověk, ale s "oněmi" soucit prostě cítit nedokážu. Ve své upřímnosti jdu až na dřeň, ačkoliv mi to určitě nějaký altruista omlátí za chvíli o hubu.
Jak dokážete v někom takovém vidět něco víc, nežli živočichy??? Na to nemám. To, co vidím denně všude kolem sebe, je hluboká degenerace a mentální retardace.
05. 05. 2012 | 19:03

zdenekbrom napsal(a):

Scarabeus:

Cituji: ""Ty jeden tlusťochu!""

To je pravda :)
05. 05. 2012 | 19:05

zdenekbrom napsal(a):

Silvie:

Soucit ještě neznamená automatickou toleranci všeho. Je to stav, kdy chcete věci řešit a hledáte způsoby, aniž byste spadla do jámy lvové jiným hejkalům. Lidé mohou být soucitní a přitom přísní a důslední.
05. 05. 2012 | 19:08

Scarabeus napsal(a):

zdenekbrom:

Co jako?

Tvrzení samotné nebo, že je to rasismus? :-)
05. 05. 2012 | 19:15

zdenekbrom napsal(a):

Scarabeus:

Že jsem tlusťoch.

Jinak prosím k věci. Slovíčkařit budeme u Košáka.
05. 05. 2012 | 19:16

Scarabeus napsal(a):

Scarabeus:

Vás jsem nemyslel, jiné Vaše fotky než máte ve vizitce a kandidát na 'Zlatého Ámose' jsem neviděl, z těch to není poznat. :-)
05. 05. 2012 | 19:23

Scarabeus napsal(a):

zdenekbrom:

... mělo být u předchozího příspěvku.
05. 05. 2012 | 19:24

Slídič napsal(a):

21.století,Česko,sobota 5.5.2012

......jako ovce v koncentráku.....

To Vanda-odvolejte a omluvte se a příště přenášejte své myšlenky na klávesnici s rozvahou.
Umrzlý Hašler je podle vás ovce???
05. 05. 2012 | 19:27

JednáníVeřejněProspěšnéhoVýznamu napsal(a):

JVPV - Pohrávání s rasismem

Neznám rasismus vyhraněný jen vůči zlodějům, vrahům, kuplířům, podvodníkům, šmelinářům atd.

Vždy je zaměřen na rasu, etnikum či národ. Vše bývá většinou umocněno náboženským podtextem.

Podhoubí má v nedostatku intelektu a sebevědomí, což vede k tomu, že lidé kteří kvůli vlastnímu profitu rasismus podněcují, se daří u lidí jednoduchých vyvolat emoce, že ten plevel může za to, že se mi nedaří nebo za společenské problémy, které mi znepříjemňují život.

Přitom existuje jen následující rozděleni celosvětové populace:
Rodina, příbuzní,přátelé,známí a bližní.
Pak je zcela samostatná skupina zvaná nesvéprávní, která má množství podskupin a jednou z nich je rasismus !!!
05. 05. 2012 | 19:49

zdenekbrom napsal(a):

JednáníVeřejněProspěšnéhoVýznamu:

Díky za názor. S velkým zájmem jsem si přečetl.
05. 05. 2012 | 19:54

dotaz napsal(a):

a jak se ten nebohý hoch, kterého ve škole naučí přemýšlet,popasuje s tím, že dnešní krizi zavinily židovské banky a že díky nim jsme zadluženi na kolik generací.

Jak se popasuje, že Židi vymysleli komunismus-Engels a Marx. Hezky se to poslouchalo. Lenin byl míchanina všech možných národností a pravděpodobně měl i kus židovské krve. V Německu to byl před válkou taky samý Žid a komunisté tam měli silné zastoupení. Po válce tu zas převzali moc komunisté a mezi nimi to byl samý Žid. I druhý nejmocnější člověk v republice po Gottwaldovi byl Slánský. Však i další mocní byli Židé-Raicin,Geminger,London a další a další. Nyní zas-Havel,Klaus a bude to tak dál. V Americe to vše řídí taky samý Žid.
A u nás v parlamentu a senátu a ti, co organizovali v Praze sametovou revoluci, samý ŽId Žid Žid

vždy mně také bylo líto vidět vyhublé lidi s hvězdou na hrudi, ale nyní začínám tomu rozumnět a Hitlera chápat.

A projekt od Člověka v tísni, to by snad ani do škol nemělo. Výuka by měla být apolitická a ne mozky vymývající.
05. 05. 2012 | 19:59

anti-stejskal napsal(a):

Takto se Brome dělá propaganda, směs lží a zkušenosti a vytvoříte historii, které každý věří, a přitom jen propaganda
CHARLES J. COWARD Affidavit NI-11696
PROSECUTION EXHIBIT 1462

The population at Auschwitz was fully aware that people were being gassed and burned. On one occasion they complained about, the stench of the burning bodies. Of course all of the Farben people knew what was going on. Nobody could live in Auschwitz and work in the plant, or even come down to the plant without knowing what was common knowledge to everybody.

Even among the Farben employees to whom I spoke, a lot of them would admit they knew about the gassing. Others who were pretty scared to say anything would admit that they heard about the gassing but then would say it was all propaganda. I am sure that Duerrfeld who was always walking around the factory knew about the gassings and the burnings. It would be utterly impossible not to know. Everybody knew from the civilians to the top dogs. It was common talk. Even while still at Auschwitz we got radio broadcasts from the outside speaking about the gassings and burnings at Auschwitz. I recall one of these broadcasts was by Anthony Eden himself. Also, there were pamphlets dropped in Auschwitz and the surrounding territory, one of which I personally read, which related what was going on in the camp at Auschwitz. These leaflets were scattered all over the countryside and must have been dropped from planes. They were in Polish and German. Under those circumstances, nobody could be at or near Auschwitz without knowing what was going on.
05. 05. 2012 | 19:59

Petr Havelka napsal(a):

Co se týče Holocaustu, zde je tabulka z Wiki.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Po%C4%8Det_ob%C4%9Bt%C3%AD_druh%C3%A9_sv%C4%9Btov%C3%A9_v%C3%A1lky

Prostudujte si ji. Ačkoliv tabulky zvláště ty "ekonomické" nemusím tak tyto stojí na přemýšlení.
05. 05. 2012 | 20:03

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Shodneme se v tom, že v tzv. oficiální historii je manipulací, zámlček a obtáček habaděj. Již několikrát jsem zde upozorňoval, že každý režim po svém nástupu mění jako jednu z prvních věcí interpretaci dějin a jejich výuku. Včetně toho současného. V tom si nic nenalhávám.

Pokud můžeme pro budoucí generace něco udělat, pak je naučit myslet na základě faktů a ne přejmutých obecných tvrzení.
05. 05. 2012 | 20:03

Petr Havelka napsal(a):

PS: Jen tak mmch Češi patřili za 2. svv k nejpopravovanějším národům!
05. 05. 2012 | 20:05

zdenekbrom napsal(a):

dotaz:

Jak se s tím popasuje, to zatím nevím a nechci spekulovat, protože je to jeho život.

Učil jsem ho myslet na základě faktů a nevyhýbat se ani těm nejméně příjemným. Zároveň jsem ho učil soucitu a hledání jiných řešení než je násilí a útěk k jednoduchým heslům.

Osobně se tím pasuji tak, že vedu svůj život a mám jiné priority než hromadění majetku a honbu za kariérou. další věcí je, že ani Židé nejsou jednolitá skupina a řada z nich proti tomu, co se děje okolo holocaustu protestuje.

Na produktech Člověka v tísni se shodneme.
05. 05. 2012 | 20:09

JednáníVeřejněProspěšnéhoVýznamu napsal(a):

JVPV - Pohrávání s rasismem

Neschopnost pochopit téma, coby zadání pro diskusi, a pak exaktně ve věci argumentovat, je specifikum všech diskusní na aktuálně. Pane Brom máte trpělivost, a to, že snažíte své žáky vychovávat k lidskosti, Vás zvláště v tak složité době šlechtí.
05. 05. 2012 | 20:30

dotaz napsal(a):

tak koukám, že daný projekt má na svědomí samo Ministerstvo školství.

Koukám, že samý Žid je i tam.
Proto se má i vzdělání v ČR stát zbožím.
05. 05. 2012 | 20:45

zdenekbrom napsal(a):

JednáníVeřejněProspěšnéhoVýznamu:

Díky, lidskost považuji za základ, bez kterého se dál nepohneme.
05. 05. 2012 | 20:54

zdenekbrom napsal(a):

dotaz:

Podstatné je, že do něj není nikdo nucen.

Vzdělání jako zboží je jiná kapitola. To je skutečná tragédie, před kterou již pomalu není úniku.
05. 05. 2012 | 20:56

Al Jouda napsal(a):

Nejlépe to vyřešil herec Miloslav Kopecký, když na nařčení, že je rasista odpověděl : Já že jsem rasista ? Vždyť já rasisty nenávidím, stejně jako židy a černochy !!
05. 05. 2012 | 20:57

Al Jouda napsal(a):

Nejlépe to vyřešil herec Miloslav Kopecký, když na nařčení, že je rasista odpověděl : Já že jsem rasista ? Vždyť já rasisty nenávidím, stejně jako židy a černochy !!
Opravuji : Miloš Kopecký
05. 05. 2012 | 20:59

mb napsal(a):

humus brome ...

svou afinitou ke zlu diskreditujete sebe, svou práci, své povolání ...

za některé meze se prostě nejde

divím se, že to nechápete ...

tak se prostě prohlašte za antisemitu ale choďte se vyblít někam jinam ...

brome say no to the devil,- a nediskutujte s antisemity ...

njn ... stane se ... vše při starém ...
05. 05. 2012 | 21:14

Čochtan napsal(a):

No a to byl Kopecký taky Žid. Marx, Trocký, Berija, Kameněv, Slánský, Raicin, Geminger, London a ty spousty dalších, těch by mi líto nebylo, kdyby vylítli kominem, to byli stejné s...ě jako ti, kteří ty pece postavili.
Jenže místo nich vylétly komínem ty strašnický holky, Karel Poláček a miliony nevinných. Kolik z těch 6 milionů si tu smrt opravdu zasloužilo ? Obávám se, že žádný, že ti "zasloužilí" se tomu zdárně vyhnuli. Stalin a Gottwald to ale napravili.
05. 05. 2012 | 21:20

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Jaká afinita ke zlu? Kde ji vidíte?

Které meze máte na mysli?
05. 05. 2012 | 21:27

zdenekbrom napsal(a):

Čochtan:

Jakékoli násilí je cesta do katastrofy. Jakékoli.
05. 05. 2012 | 21:28

mb napsal(a):

já vás přece nebudu školit a nebudu vám vysvětlovat že sentence typu: vždy mně také bylo líto vidět vyhublé lidi s hvězdou na hrudi, ale nyní začínám tomu rozumnět a Hitlera chápat.

máte odsoudit a s antisemity vůbec diskutovat nemáte a tím je v podstate legitimizovat ...

tak si to tu užijte a orchestrujte si tu bandu nácků ...

buďte s pánembohem ...
05. 05. 2012 | 21:35

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Jenže o tom ten blog je. Odsuzovat, zavírat, kázat, zaujímat pózy, řečnit .... a nenonacismus stále kvete. Touhle cestou to nejde.

Mimochodem, i vzniku Vaší strany stál člověk, který posílal lidi do plynu. Vy ho máte za autoritu. Na co si tu tedy hrajete?
05. 05. 2012 | 21:38

Čochtan napsal(a):

Zdeňku,
vylodění v Normandii bylo taky dost násilné. Byla to cesta do katastrofy ?
05. 05. 2012 | 21:38

zdenekbrom napsal(a):

Čochtan:

Doufám, že se nebudeme přetahovat o to, co byl akt násilí a co obranná akce. To už jsme sáhodlouze probírali u atomové bomby.
05. 05. 2012 | 21:41

anti-stejskal napsal(a):

zdeněk brom

určitě souhlas

mb

co je zlo nelze dost dobře určit, obvykle dobro je autorita a zlo je ten kdo je autoritě v opozici tak to funguje.
05. 05. 2012 | 21:49

Luba napsal(a):

Joudo,
pan Miloš Kopecký že byl nařčen z rasismu?
Kde jste to vyčetl?

A že by pan Kopecký řekl tohle: "Já že jsem rasista ? Vždyť já rasisty nenávidím, stejně jako židy a černochy !!"

Pan Kopecký je můj nejoblíbenější herec, a co kde kdy řekl a napsal je mi dostatečně známo.

Pravděpodobně se pletete. Hoďte sem zdroj, odkud citujete.

O panu Kopeckém bylo dostatečně známo, že byl poloviční Žid, neb jeho matka byla Židovka. Jeho otec - obchodník s kožešinami - se s ní rozvedl (židovství škodilo obchodu), a i proto zahynula v koncentráku. Miloš Kopecký byl sám vězněn v internačním táboře pro židovské míšence v Bystřici u Benešova.

Kdo by se ho opovážil označit za rasistu? A jaký by k tomu mohl mít důvod?
05. 05. 2012 | 21:53

Jáchym napsal(a):

Al Jouda
Opravuji:
Neřekl to Miloš Kopecký, ale postava z filmu, kterou hrál (pro případ, že by to náhodou četl někdo, kdo ten film neviděl. Muž z prvního století, tuším...)

Jinak - zdravím Zdeňka Broma.
Dneska jsem vyšťavený, jinak bych Vám pomohl (kontraproduktivně) kydat Sisyfův kompost. Nejspíš by se v něm tím pádem namnožily žížaly a měl byste to pak ještě těžší :-) , :-(
05. 05. 2012 | 21:54

anti-stejskal napsal(a):

Čochtan

"Byla to cesta do katastrofy"

ve svém důsledku byla, on totiž paradoxně WWII prohrál západní člověk nikdo jiný.
05. 05. 2012 | 21:55

zdenekbrom napsal(a):

Jáchym:

Pozdravení i Vám :)
05. 05. 2012 | 21:55

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Pokud se domníváte, že nacionální socialisté byli nositeli západního lidství, pak se krutě pletete.
05. 05. 2012 | 21:58

anti-stejskal napsal(a):

inu ti nacisté byli ale zlí takové zrůdy jak jen mohli

LETTER BY POHL TO HIMMLER, 5 APRIL 1944, CONCERNING SECURITY MEASURES IN AUSCHWITZ; HIMMLER'S ANSWER, 9 MAY 1944

Camp II has the largest number of inmates whereby, however, it must be considered that of the total of 36,000 inmates, 21,000 are women.

2. Of the total number of 67,000 inmates those in the subsidiary camps and those hospitalized have to be deducted if the question of a threatening revolt or escapes in Upper Silesia is to be considered.

Of the total number, 67,000 inmates; 15,000 are to be deducted, those in subsidiary camps (camp III), and the number of the hospitalized and disabled, 18,000 ; so that practically 34,000 initiates have to be reckoned with. In case A this would mean danger to Auschwitz if security measures were insufficient.

Jak zrůdné
05. 05. 2012 | 22:04

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Vážený, pokud kriticky přistupujete k jedněm, přistupujte i k druhým. Nacisté byli na manipulaci mistry. Ani členové strany nevěděli, co je její podstatou.
05. 05. 2012 | 22:08

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

A jinak ano - zrůdné. Proč byli nevinní lidé někde v táboře? Čeho se dopustili? Co tam dělaly děti?

To není normální a s lidstvím západního typu to nemá co dělat.
05. 05. 2012 | 22:13

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

nacismus tedy judaismus pro nežidy (judaismus je nacismus to je bezpodmínečně nutné vědět) byla ideologie nepěkná leč reakční, reagovala na vítězství židobolševismu v Rusku a Bavorsku, samozřejmě naivní jedinci používají tvrzení že se jednalo o ideologii tu pravicovou tu levicovou, omyl nebyla ani jedním byla odpovědí jak zabránit vítězství židobolševismu v Německu ale zároveň neeliminovat vztahy mezi podnikatelskou elitou.

Bohužel za daných okolností nebylo jiné volby, její problém, a slabinu vzhledem k tomu že židobolševismus byla forma internacionalismu, přišla s nacionalismem a to ji zlomilo vaz protože nedokázala vytvořit antibolševickou platformu po západní Evropě.
05. 05. 2012 | 22:15

Občan napsal(a):

To Petr Havelka:

Až na tu Jugoslávii tabulka celkem odpovídá skutečnosti.
Na stránkách USHMM www.ushmm.org, ale i v dokumentech právnické fakulty Yaleské university http://avalon.law.yale.edu/subject_menus/20th.asp se hovoří o 850 000 obětí "jen" na straně Srbů.

Jestli někdo může hovořit o holocaustu, pak jsou to křesťané. Zejména pravoslavní, ale polští katolíci to také pěkně schytali.
Jenže Poláci, Rusové ( a Bělorusové s Ukrajinci) a Srbové, na jejichž straně je bezkonkurenčně nejvyšší počet obětí, si ze svého utrpení neudělali smysl života a výnosný kšeft. Na to tu máme jinší "experty" - a nejhorší na tom je, že ti "experti" se dodnes živí utrpením, jež se mohohých z nich vůbec nedotklo, protože byli bezpečně zašití v USA, Číně, Íránu a v Mandátní Palestině. Ti, co skutečně prošli hrůzami koncentráků a ghett a přežili, dnes často živoří v Izraeli v chudobě a odkázáni na dobročinnost..
05. 05. 2012 | 22:17

Luba napsal(a):

Jeden hezký "rasistický" film se jmenuje "Glory", a pojednává o založení prvního vojenského oddílu černošských dobrovolníků Unie v době Americké občanské války (54th Massachusetts Volunteer Infantry):

https://www.youtube.com/watch?v=j66i6Ey_IAQ

Když jsem ten film viděl, vzpomněl jsem si na bělohubé našince. Problémem není barva kůže, ale otrocká mentalita na straně jedné a stupidní autoritářtví na straně druhé.
05. 05. 2012 | 22:20

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Koukám, že se také necháte snadno obalamutit. Nacismus byl něco naprosto jiného. Jeho kořeny byly zcela jiné. Ty vězely ve zmutovaných okultních záležitostech.
05. 05. 2012 | 22:21

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

výrobní kapacity pro válečné úsilí, bohužel Hitler neměl zdroje kterými disponoval západ, vzhledem k jeho ekonomické politice, a tou byla autarkie tj soběstačnost, bylo nutno nasadit tyto nepěkné prostředky.

Jak asi víte Auschwitz III byla velmi sofistikovaná fabrika na výrobu buny což byl triumf německé technologie US tehdy nic podobného neměli, proto vznikl tam kde vznikl, dostatek uhlí dostatek vody.

Západ tehdy dost intenzivně využíval otrocké práce ve 3. světě například v Belgickém Kongu a jinde, tedy západ nebyl nijak odlišný od Hitlera, Hitler pouze využil příslušníky etnika mezi nimiž bylo a je nejvíce finanční elity tedy židy a dotknout se elity tak to je omyl který se neodpouští proto celá ta šaráda.
05. 05. 2012 | 22:24

Občan napsal(a):

To anti-stejskal:

Nezaměňujte, prosím, judaismus se sionismem.
Judaismus je jen jedno z mnoha náboženství a jako každý "správný" monoteismus staví na nenávisti k jinověrcům. V tom se monoteismy neliší.

Politický sionismus - TO JE zločinná ideologie; ideologie která judaismus v podstatě jen využila kvůli jeho izolacionismu a tudíž poměrně malé mase, již bylo třeba ovládnout a zmanipulovat.
Politický sionismus se od nacismu vůbec ničím neliší jak co do propagandy, tak co do prostředků. Sionisté ostatně za WWII s nacisty dost úzce a velmi ochotně spolupracovali.
05. 05. 2012 | 22:24

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

nacismus byl dítětem doby, mysticismus bych mu nevyčítal každá ideologie má prvky mysticismu, židé například kabalu, samozřejmě vzešel a byl ovlivněn mnoha směry, ale pokud se podíváte na vývoj 19.stol nacismus nebyl zvláště výjimečným
05. 05. 2012 | 22:28

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Neměl zdroje k čemu? K válce. Předpokládám, že slova omluvy byste našel i pro tu válku. Já ne.

Nepěkné prostředky. Hezké až nevinné spojení, za kterým se skrývá zabíjení. Předpokládám, že byste se v té době radostně podílel na takovém podniku a nadšeně byste obětoval celou svoji rodinu.

Cituji: "Auschwitz III byla velmi sofistikovaná fabrika na výrobu buny..." Jistě a smrti. Šel byste tam v pozici dělníka dobrovolně?
05. 05. 2012 | 22:31

Občan napsal(a):

Pane Brome,

nenechte se mást dnešní propagandou. Nacismus nemá s okultismem nic společného. To jen dnes je snaha jej takto zlehčovat - snad v urputném úsilí o odrazení následovníků.
Nacismus se velmi propracovaná ideologie a obsahuje-li něco z duchovna, pak to je proto, že bylo třeba získat velkou skupinu nábožensky založených lidí z řad katolíků i protestantů. Sám o sobě je VELICE pragmatickou, efektivní, nebezpečnou a vysoce nadčasovou filosofií, použitelnou kdykoli a kýmkoli. Mimochodem - nacismus vychází právě z politického sionismu, rozpracovaného krátce po Herzlově smrti.
05. 05. 2012 | 22:32

anti-stejskal napsal(a):

Občan

judaismus je nacistická ideologie bez diskuze

Dt 20:16 Ale v městech těchto národů, které ti dává Hospodin, tvůj Bůh, do dědictví, nenecháš naživu naprosto nikoho.
Dt 20:17 Zničíš je jako klaté, Chetejce, Emorejce, Kenaance, Perizejce, Chivejce a Jebúsejce, jak ti přikázal Hospodin, tvůj Bůh,
Dt 20:18 aby vás neučili jednat podle všelijakých svých ohavností, které činili kvůli svým bohům. Prohřešili byste se proti Hospodinu, svému Bohu.
05. 05. 2012 | 22:33

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal 05. 05. 2012 | 22:28:

Ano, nacismus vzešel z kořenů 19. stol. To ano. Mnozí také zrali, v co se to proměnilo. Někteří poznali i na vlastní kůži, jakého baziliška vypěstovali.
05. 05. 2012 | 22:33

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal 05. 05. 2012 | 22:33:

Tohle má prokázat srovnání nacismu a judaismu? To neobstojí.
05. 05. 2012 | 22:35

Občan napsal(a):

Pro WWII nacházejí pochopení mnozí.
Kdyby nacisté neudělali tu chybu, že se pokusili podmanit si západ i východ Evropy najednou a současně sáhli Francouzům a Britům na kolonie, a věnovali se pouze slovanské Evropě, Britové a Francouzi by se k nim nadšeně přidali. USA to samé.

Nacisté naštěstí tu chybu udělali a proto se dnes můžeme tady spolu bavit; česky.
05. 05. 2012 | 22:37

zdenekbrom napsal(a):

Občan 05. 05. 2012 | 22:37:

Souhlas.
05. 05. 2012 | 22:38

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Kam byste patřil Vy?

Z projevu Reinharda Heydricha 4. února 1942 na Pražského hradě

Pánové,

konečné řešení s sebou musí přinést toto:

1. Že tento prostor musí být jednou definitivně osídlen Němci. Tento prostor je srdcem Říše a nemůžeme strpět, to ukazuje vývoj německé historie, aby z tohoto prostoru přicházely znovu a znovu rány dýkou proti říši. Nechci však říci o konečném poněmčení tohoto prostoru něco jako: pokusíme se teď jen podle staré metody poněmčit českou verbež, nýbrž říkám docela střízlivě: začíná to věcmi, s nimi můžeme už dnes maskovaně začít. Abychom získali přehled o tom, kdo z lidí v tomto prostoru je schopen poněmčení, musím provést soupis v rasově národnostním smyslu. To tedy znamená, že musím získat nejrůznějšími metodami, nejrůznějšími oklikami příležitost, abych jednou ohodnotil veškeré obyvatelstvo z hlediska rasového a národnostního.

Ať už pomocí rentgenu, prohlídkami ve škole, nebo tím, že rasově přezkoušíme mládež při zdánlivém uložení pracovní služby. Musím mít celkový obraz národa a pak mohu říci, tak a tak vypadá obyvatelstvo. Jsou to takovíto lidé - jedni jsou dobré rasy a dobře smýšlející, to je pak jednoduché, ty můžeme poněmčit. Potom máme ostatní, co stojí na opačném pólu. Jsou to lidé špatné rasy a špatně smýšlející. Ty musíme dostat ven. Na východě je hodně místa. Uprostřed zůstává střední vrstva, kterou musím přesně vyzkoušet. V této vrstvě jsou dobře smýšlející lidé špatné rasy a špatně smýšlející lidé dobré rasy.

U těch dobře smýšlejících špatné rasy se to asi musí udělat tak, že je nasadíme do práce někde jinde v Říši a budeme se starat o to, aby už neměli děti, protože je nechceme v tomto prostoru dále rozvíjet. Ale nesmíme je odradit. To vše je řečeno jen teoreticky. Pak zůstávají špatně smýšlející lidé dobré rasy. Ti jsou nejnebezpečnější, poněvadž je to rasově dobrá vůdcovská vrstva.

Musíme uvážit, co s nimi uděláme. U jedné části špatně smýšlejících lidí dobré rasy nezbude nic jiného, než se pokusit usídlit je v Říši, v čistě německém prostředí, poněmčit je a převychovat jejich smýšlení nebo, když to nepůjde, postavit je nakonec ke zdi; poněvadž vystěhovat je nemohu, neboť by tam na východě vytvořili vedoucí vrstvu, která by se postavila proti nám.

To jsou zcela jasné, zásadní myšlenky, které musí být vodítkem. Kdy se to stane, to je otázka, kterou musí rozhodnout vůdce. Ale plánovat a shromažďovat materiál, to jsou věci, s nimiž už můžeme začít.
05. 05. 2012 | 22:40

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

omyl Auschwitz III Monowitz byla fabrika, nic více jaké tam byli podmínky inu nebudu hodnotit, nevím, vím že zde pracovali ale nevím kolik civilní zaměstnanci jako dělníci, nezapomeňte že v té době byla válka, hodnotit kdo začal válku neumím, odsuzuje někdo křesťanství že začalo války? kolik lidí přestalo být křesťany protože křesťanství vedlo války,

Je pravidlem jakékoliv civilizace, že vede války, jako učitel dějepisu víte lépe než já že každá ambiciozní civilizace vedla války, jako důsledek vzestupu civilizace.
05. 05. 2012 | 22:44

Občan napsal(a):

Pane Brome, pokud učíte o nacismu starší žáky, nemaťte je, prosím, nesmysly o nějakých okultních kořenech. Ukazujte jim jej takový, jaký nikoli BYL, ale JE. Chladný, efektivní mocenský nástroj.
V dnešním světě má řadu paralel a ty paralely jsou v některých západních státech přijímány jako DEMOKRATICKÉ. Časem se nám to nejspíš šeredně vymstí. Zase...
05. 05. 2012 | 22:45

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Cituji: "e pravidlem jakékoliv civilizace, že vede války, jako učitel dějepisu víte lépe než já že každá ambiciozní civilizace vedla války, jako důsledek vzestupu civilizace."

a) Neplatí to obecně.
b) Kdo s mečem zachází, také s mečem schází.

Ale ty podmínky byste hodnotit měl. A to stejnou důsledností, kterou prověřujete údaje o holocaustu. Proč najednou ta neochota.

Cituji: "vím že zde pracovali ale nevím kolik civilní zaměstnanci jako dělníci, nezapomeňte že v té době byla válka, hodnotit kdo začal válku neumím, odsuzuje někdo křesťanství že začalo války?"

Tohle je ale výmluva. Ano, byla válka. To ale neomlouvá všechno. Navíc podíl Říše na vzniku války byl lví. Proč najednou uhýbáte od hodnocení začátku války?

Křesťanství, zvláště katolické církev, je za války kritizována silně.
05. 05. 2012 | 22:50

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Okultní kořeny nacismu jsou silné. Bez nich je jen těžko pochopitelný. Ve škole je ale neprobíráme.
05. 05. 2012 | 22:52

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

nerad se opakuji Brome mnohokrát jsem zde ty bludy vypisoval
učiním tak znovu dejte mi nějaký čas.

"konečné řešení" ale to je velmi zajímavé, to je nesmírně zajímavý citát. nejde o skutečnost že se jedná o rétoriku, je zajímavé Konečné Řešení, víte kdo prvně přišel s ideou konečného řešení sionisté, je to jejich koncept, mimochodem fakt že zde hovoří o konečném řešení v kontextu transferu na východ je nesmírně zajímavé
05. 05. 2012 | 22:58

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Zkuste si prostudovat vztahy Říše - Tibet.
05. 05. 2012 | 23:00

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Dovolím opakovat otázku. Kam byste podle R.H. patřil?
05. 05. 2012 | 23:01

poznámka napsal(a):

Občan, Brom
Svým způsobem bychom měli toho Ádu oslavovat.
Navrhuji den napadení Francie Německem slavit jako státní svátek.
05. 05. 2012 | 23:02

Občan napsal(a):

Nejsou, opravdu ne.
je to zcela chladný, pragmatický mocenský nástroj, propracovaný do detailu.
Duchovní, či chcete-li okultní rozměr je jen třešinka na dortu, aby bylo čím nahradit křesťanství, v Němcích tehdy hluboce zakořeněné.
Nacismus navíc duchovně staví na starých germánských tradicích a na germánském pohanství - to také nemá nic společného s okultismem. Mysticismus ano, ten ke Germánům patří a na rozdíl od nás si jej nikdy nenechali vzít. Ke Slovanům ostatně také, ještě Václav IV. s ním měl v tehdejších Čechách docela slušné problémy; ale pak jsme se na všechny bohy tak nějak vybodli úplně :o)
05. 05. 2012 | 23:04

Občan napsal(a):

Poznámko,
pokud nám na to dá EU dotaci, věřte tomu, že by se pár nadšených "projectmanagerů", kteří by to zpracovali, zapracovali a aplikovali, našlo.
05. 05. 2012 | 23:07

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

Pane Brome pokud uvažujeme o indoevropském člověku tak jednoduše vesměs platí, neomlouvám to každá ambiciozní civilizace měla potřebu získávat nové území, nové zdroje

neuhýbám od zodpovědnosti jen přiznávám svou neschopnost smysluplně odpovědět, já to jednoduše nevím, to není vyhýbání jen konstatování.

katolická církev kritizována ano ale dnes kdy už není u moci, vy věříte že by osvícenství a vůbec větší intelektuální rozvoj v Evropě byl možný bez Age of Exploration či jinak Age of Exploitation, ale samozřejmě že nebyl,

Věda vznikla díky tomu že Alexandr vyhubil miliony jen tak mohlo dojít k syntéze řeckých metod a orientálních poznatků a vzniknout věda.
05. 05. 2012 | 23:11

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

západní člověk je blonďatá bestie, smiřte se s tím, nikdo lepší není, pokud bestii ochočíte stane se z ní pejsek na vodítku a ten nakonec zemře jakmile jeho pán přestane mít o něj zájem, ano Pes zemře Brome ale kdysi to byl vlk (nadsázka)

Není nikdo lepší než západní člověk, nebyl a nikdy nebude, bestie potřebuje dobývat válčit jen tak přežije
05. 05. 2012 | 23:18

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

Východ nebo kulka do týlu
05. 05. 2012 | 23:20

Al Jouda napsal(a):

To Jáchym :
Díky za upřesnění. Miloš Kopecký to v tom filmu zahrál s takovou chutí, že to vypadalo jako by to říkal i sám za sebe:))))
05. 05. 2012 | 23:24

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

"Nacisté byli na manipulaci mistry. Ani členové strany nevěděli, co je její podstatou. "

oni věděli, velmi dobře
ostatně
jen málo křestanů zná bibli, vyčítáte jim to?
jen málo židů zná Talmud, také jim to vyčítáte?
kdo vlastně rozumí pojmu demokracie?

jen málo komunistů znalo Marxismus a Leninismus?

ale nikomu to nevadí!
05. 05. 2012 | 23:30

Scarabeus napsal(a):

Král Lávra má oslí uši!

Člověče, co jste to do té vrby našeptal? ...... Vy jste rasista! Žádné oslí uši nevidím, vidím lidskou bytost.

:-)
05. 05. 2012 | 23:34

Duroy napsal(a):

Pane Brome, mám kamaráda, ten ve své době učil na speciální škole a se zápalem hovořil o tom, jak dokázal zaujmout "Demetera" a naučil ho v Dějepise a Zeměpise přemýšlet, uvažovat. Systém založený na hře např. Otrokáři a otroci, dáme si židle na školní chodbu, diskutujeme, řešíme, nu a po dvou měsících, světe div se, dokázali někteří, neuchopitelní, hovořit o občanské válce v USA.
Pan učitel byl ředitelem pochválen, za svůj progresívní přístup, mě se to v první chvílí taky moc líbilo, a obdivoval jsem kreativitu v jeho myšlení...
Pak říkám, Jirko, ty jsi vytáhnul ty pomalé, ty pomalejší, a jak se ti povedlo protlačit ty schopnější, co to z těch dvou měsíců měli? Nic, Ty schopnější zapojil do hry pomoci těm pomalejším..., ale přínos znalostní minimální.
Ano, naučili se spolupracovat, ale především díky tomu, že učitel Jura tlačil na jejich city.
Možná jste napravil jednoho deprivanta, ale současný systém jich produkuje tolik, že nejste schopni zangažovat dostatečný počet osob (není nás tolik), aby jsme napravili všechny.
05. 05. 2012 | 23:50

Scarabeus napsal(a):

zdenekbrom:

Čochtanovo násilí je také, dle něj, obranou akcí, Breivik byl také na obrané akci, která, podle něj, měla iniciovat počátek záchrany národa, bělošské rasy a křesťanské kultury, z tohoto důvodu se vyhlásil za novodobého Templáře.

Křižáci vždy bránili křesťany proti nevěřícím, 'Bůh to žádá!', žádost Boha nebylo možné odmítnout.

"Nejlepší" je, když někde dojde k občanská válce a obě dvě bojující skupiny mají v názvu slovo "osvobozenecká", myšleno od těch druhých. Obě skupiny jsou přesvědčeny, že ony/i jsou obránci. :-(
05. 05. 2012 | 23:51

Zdeněk Brom napsal(a):

poznámka:

Za co? ˇZe chtěl náš národ likvidovat?
06. 05. 2012 | 00:00

Zdeněk Brom napsal(a):

anti-stejskal:

Vezmu to najednou:

Na ty ambice pak ale všechny dojely.

Cituji: "neuhýbám od zodpovědnosti jen přiznávám svou neschopnost smysluplně odpovědět, já to jednoduše nevím, to není vyhýbání jen konstatování."

To považuji za podstatné a žádám Vás, abyste si ty informace dohledal. Jsou a jsou ověřené.

Cituji: "Není nikdo lepší než západní člověk, nebyl a nikdy nebude, bestie potřebuje dobývat válčit jen tak přežije ."

Omyl, zásadní omyl. V dějinách najdete nejdnu společnost, která byla vyspělá a co bude, tak to asi ani jeden nevíme. Tvrzení o tom, že k dějinám člověka nutně patří války je také solidní podvod a manipulace historií. ˇClověk a násilí k sobě automaticky nepatří.

Himmler měl u sebe stále Bhagavadgítu. Vyspekuloval si z ní mnohé, protože text nepochopil. Mnohé další věci členové strany neznali a nechávali se oblbovat.

Při vaší perspektivě v nacistickém světě Váš postoj nechápu.
06. 05. 2012 | 00:10

Scarabeus napsal(a):

zdenekbrom:

Četl jsem jen pár příspěvků, např. projev Heydricha.

Všichni vysocí náckové měli houbelec vzdělání, nepříslušné/nedostatečné k pochopení společenských záležitostí, např. Heydrich gymnázium a vojenskou VŠ.

Když měl pochopit/řešit společenské záležitosti, tak byl pouze pod vlivem osobních(samozřejmě sdílených s dalšími "vzdělanci" jeho typu) utkvělých představ, následně byl "architektem" "řešení" přímo nebo nepřímo založených na násilí.
06. 05. 2012 | 00:12

Zdeněk Brom napsal(a):

Duroy:

Pro upřesnění - projekt se konal navíc k výuce, ne místo ní.

Cituji. "ale současný systém jich produkuje tolik,"

Máte pravdu a přiznávám, že s tím si poradit je těžké....je to moje noční můra.
06. 05. 2012 | 00:14

anti-stejskal napsal(a):

Zdeněk Brom

Řecko-Římská civilizace dojela na křesťanství být Dioklecián takovým jakým jej křestané vylíčili (kdysi Hitler) západ by nepadl

co chcete aby dohledal, kdo začal WWII pak nerozumíte její dnešní interpretaci, WWII je interpretována jako morální válka jako stavební kámen tohoto systému.

jen hypotetická úvaha že Hitler který je chápán jako zlo byl k válce donucen, je ta stavba bez legitimity
06. 05. 2012 | 00:16

Zdeněk Brom napsal(a):

Scarabeus 05. 05. 2012 | 23:51:

Tohle je výborně napsáno.

"Násilím k dobru, protože my víme, jak na to."

Výsledek? další kolo násilí a tak pořád dokola.
06. 05. 2012 | 00:18

Zdeněk Brom napsal(a):

Scarabeus 06. 05. 2012 | 00:12:

Opět přesně. Nacismus není otázka vzdělání, ale emocí a manipulace.

Stranické školy Napola také nijak zvlᚡˇt nerozvíjely kritické myšlení a logiku.
06. 05. 2012 | 00:21

Scarabeus napsal(a):

anti-stejskal:

Myslím, že Vy nejste anti-stejskal, ale úplně něco jiného.
06. 05. 2012 | 00:23

Duroy napsal(a):

To Zdeněk Brom: Nespasíme všechny, nesmí být vaší noční můrou, jinak by jste nebyl schopen pomoci Richardům.
Držím palce a klobouk dolů.
06. 05. 2012 | 00:24

Zdeněk Brom napsal(a):

anti-stejskal:

Vynechám ten ˇRím. To jste mimo.

O začátku II. WW klidně můžeme debatu vést, stejně jako o příčinách vzniku nacismu. Těch bylo mnoho a o nohých se dnes raději mlčí.

Co byste si měl dohledat jsou informace o poměrech v těch "sofistikovaných" továrnách, o fungování vyhlazovacích táborů atd. Už jsem přečetl mnohé a podstoupil debaty s mnohými, kteří se vše snažili omluvit a zpochybnit. Zatím všichni v tomto bodu ztroskotali na faktech. Nakonec, i Vámi zmiˇnovaný autor.

Dále byste si měl zjistit, proč nacismus měl ve znaku právě svastiku a co pohledával v Tibetu.
06. 05. 2012 | 00:28

anti-stejskal napsal(a):

Zdeněk Brom

To není manipulace historií, to je fakt už jen fakt že mluvíte v minulém čase mluví sám za sebe

Kolik křesťanů rozumí bibli, kolik rozumí kontextu ve kterém vznikl NZ, intelektuální tradice jež vytvořila NZ je vesměs nepoznatelná

Jistě Řekové nehledali zdroje nekolonizovali, Římané též ne, raně středověká Evropa byla zdechlina dokud nezačali Křížové výpravy atd.

Proč myslíte že Julián chtěl dobýt perskou říši, byli v tom náboženské a ekonomické zájmy
06. 05. 2012 | 00:28

Zdeněk Brom napsal(a):

Duroy:

Díky, snaha je pořád.
06. 05. 2012 | 00:29

Zdeněk Brom napsal(a):

anti-stejskal:

Cituji:"Jistě Řekové nehledali zdroje nekolonizovali, Římané též ne, raně středověká Evropa byla zdechlina dokud nezačali Křížové výpravy atd."

ˇRekové a ˇRímané byli nakonec poraženi, Křížové výpravy ztroskotaly ....z násilí a agrese nic trvalého nepostavíte.
06. 05. 2012 | 00:34

anti-stejskal napsal(a):

Zdeněk Brom

s Římem tak to bohužel nejsem mimo

Jaký autor dojel, jediný autor kterého jsem zmiňoval Pressac nedojel na nic on nebyl popírač Holocaustu, jako dejme tomu Irving byl najat sourozenci Klarsfeldovými to jsou lovci nacistů.

Ok ta fakta rád si je přečtu
06. 05. 2012 | 00:34

anti-stejskal napsal(a):

Zdeněk Brom

svastika je běžná symbolika znak který měla a užívala civilizace v Evropě už od možná 8.stol př.n.l. na špercích a v architektuře

Ta továrna Auschwitz III Monowitz byla sofistikovaná továrna, nakolik je vám to sympatické či nikoliv nemá vliv.

Nacisté měli výpravy na mnohých místech na tom vzhledem k vývoji na západě od konce 18.stol. není nic, ale vůbec nic divného, téměř každá mocnost té doby prováděla expedice, nerozumím co je zrovna na té nacistické nepochopitelného.
06. 05. 2012 | 00:57

anti-stejskal napsal(a):

Zdeněk Brom

"Nacismus není otázka vzdělání, ale emocí a manipulace."

zatímco ostatní ideologie jsou otázkou vzdělání a hledání absolutní pravdy,
Brome nacismus je stejně jako každý manipulativní a prolhaný,
nacismus byl ale reakčním systémem.

"Výsledek? další kolo násilí a tak pořád dokola. "
až na konci zůstane ten kdo je nejlepší a ten má jedinou možnost dělat vše proto aby se tím nejlepším udržel, čehokoliv jiného jsou plné hřbitovy, otázka zní kdo na nich bude ležet.
Protože Brome vy jednoduše můžete vypracovat strategii univerzální harmonie,
lásky a bratrství, otázka zní jestli a jak dlouho ji budou vaši protivníci sdílet.
06. 05. 2012 | 01:16

honolulu napsal(a):

Panove utapite se v detajlech. Hlavni obraz a ztezejni body vam unikaji. Nacismus stoji na mysticismu a DEFINITIVNE stoji na occultismu. (Ostrich, Traute, Sigrun + 150 dalsich) Nacismus se vrati v jine forme. Velmi se o to snazi nasilna integrace a privilegie dane neprispusobivym a jinym skupinam na vas ukor. Proti belozsky rasismus a diskriminace belochu mu pomaha. O navrat k Nacismu se take postara budouci hladomor. Barevne narody se nedokazi uzivit ani za nejlepsich podminek na teto planete, tak budou illegalne imigrovat po millionech do Evropy. Pro vas to znamena bidu a kriminalni terror. To vse pomaha Nacismu. Lide v nem budou videt zachranu.
Moderni Nacismus se soustredi na technologii. Ta byla v malem mnozstvi poprve demonstrovana unoru 1944 ve Schweinfurtu. Ale vy tyto informace nemate.
Bude jednou velka fackovacka. Lide se toci v kruhu a ultra hloupost nynejsich autorit na tom ma zasluhu stejne jako mela Weimarska republika.
Ja vim kam utecu, kam utecete Vy ?
06. 05. 2012 | 01:51

Duroy napsal(a):

To Honolulu: Prosím o upřesnění unoru 1944 ve Schweinfurtu.
Děkuji za link, či ifo.

Já uteču do Ruska, tam se dá ztratit.
06. 05. 2012 | 02:00

honolulu napsal(a):

Pane Duroy,
Naciste intenzivne pracovali na tajnych zbranich. Najdete o tom hodne informaci na Youtube. Techto tajnych zbrani meli pouze 8 v tu dobu (1944 - treti utok na Schweinfurt) a tyto zbrane zastavili armadu letajicich pevnosti.
Spojenci ztratily vetsinu cele vzdusne armady. Ti Amici kteri ten masakr prezili museli mlcet. Tim se melo zabranit demoralizaci. Pred smrti vsak zacali mluvit. Mam o tom sve predstavy, ale necham to presetrit milovnikum modernich dejin.

Ve 45 roce po valce, dva americti generalove napadli Antarktidu, protoze tam byla vycuchana tajna nemecka zakladna. Oboum dvoum bylo velmi napraskano. Vratili se bez letadel a ztratili i lode.
Proste utekli s nakopnutym zadkem.
O tom se take muselo mlcet. Jeden z nich nemlcel, tak byl vypadnut z 16 patra nekde v Texasu druhy umrel v blazinci.

Za ta leta v emigraci rozumim cesky a anglicky steje. Je skoda, ze kvuli anglictine hodne milovniku dejin nema pristup k informacim. Rozumeli by tomu vice nez ja. (Toulam se radej antikou.)
Posledni heslo svetu - NEDAVNO (2011), ktere Naciste pustili do sveta bylo 'Energy and Concesnese'. (Zduraznuji, ze to nebylo consciousness). Kdyz mluvi anglicky rozumim jim perfectne. Kdyz zacnou nemecky, tak ani slovo.

Ja utecu na Aljasku. Dostal jsem darem diru / brloh po medvedech. Je tam nasrano az po kolena, ale da se tam prezit konec sveta - rikali moji kamosi. Me Nacisti nedostanou, ja jsem Cech jako poleno a umim utikat jako Emil (Zatopek.) Ahoj.
06. 05. 2012 | 02:54

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Na vztah pádu Říma a křesťanství máme jiný názor. Navrhuji to dále odložit, protože to není spjato přímo s tématem blogu.

Pressac se dal původně řadit k popíračům holocaustu, ale pak se to vyvinulo jinak.

Svastika je u nás běžná, ale původ má v oblasti Indie. Špičky nacistické strany se orietovaly také směr dáný východ. Ostatně, tam hledaly původ "nadrasy". Výpravy se vedly, to jo. Ale každá měla jiný cíl. Angličané hledali svůj byznys, nacisté něco jiného.

Cituji: "nacismus je stejně jako každý manipulativní a prolhaný,
nacismus byl ale reakčním systémem."

S tím mohu souhlasit. Nehodlám se tvářit, že současná doba je prostá manipulací.

Cituji: "až na konci zůstane ten kdo je nejlepší a ten má jedinou možnost dělat vše proto aby se tím nejlepším udržel, čehokoliv jiného jsou plné hřbitovy, otázka zní kdo na nich bude ležet."

Pokud bych přijmul Vaši teorii, pak si vyhlédněte hřbitov, kam ulehnete, protože na východě se formují celky, které mají technologie, vzdělání a občany s vůlí. Naše zpohodlnělá Evropa v tom případě nemá šanci. Navíc nevěřím v budoucnost člověka, který obhajuje režim, jenž ho vedl v položce "podčlověk". To jste předem ztracený.

Navíc současný agresivní způsob vedení existence se vyčerpává. Viz USA. Viz starý Řím, který se zhroutil jako domeček z karet. A zatímco říše padaly, přežívala společenství, která měla jinak nastavené životní hodnoty.
06. 05. 2012 | 06:53

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Zapomněl jsem.

Nebudeme se o ten okultusmus příliš spořit. Je to na dlouhou a složitou debatu. Navíc je to dlouho opomíjená věc, takže se na tomto poli urodilo plno nesmyslů a výmyslů.
06. 05. 2012 | 06:55

skeptický napsal(a):

Scarabeus

Jakákkoliv změna zakořeňeného je nutně založena na násilí.
Dejte dohromady dva vzdělance,a dostanete tři názory.Viz Nová Scéna.Ti se nedokážou dohodnout ani na barvě hovna.

Vezměte si Čechy v hospodě.Svorně nadávají,a nakonec se shodnou,že se s tím stejně nedá nic dělat.Na tom ,a jidáších co za kus žvance prodají republiku totiž stojí nestoudná arogance současného zřízení.
Lžou,a tváří se při tom starostlivě.
06. 05. 2012 | 07:29

zdenekbrom napsal(a):

Scarabeus: 06. 05. 2012 | 00:23 :

Tohle je důležitá věc. Pochopit, proč anti-stejskal tak obhajuje režim, který pro něj měl buď deportaci nebo smrt. Co v něm vidí a roč se k němu upíná?
06. 05. 2012 | 08:15

zdenekbrom napsal(a):

skeptický:

Omlouvám se, že vstupuji, ale nemusí to být pouze násilí, ale i prudká změna životních podmínek nebo změna ve vědomí dostatečného počtu lidí.
06. 05. 2012 | 08:17

matka Davida S. napsal(a):

no mne úplně dostalo včera na ČT2, jak měli projekt Zmizelí sousedé v Japonsku a jak ti malí Japončíci jako roboti odříkávali mantry o Židech.
Jak ta učitelka jela na výlet do Prahy hledat Terezín a spolužáky jedné židovky a pak ještě do Toronta.

Přitom by se dětem mělo především nalít do hlavy, aby se něpřežíraly, neskákaly na lep reklamám, nezaplnily své životy balastem a přírodu sajrajtem, aby neplivaly na zem a nelepily na stoly žvýkačky, aby dokázaly slušně požádat a slušně poděkovat, aby neodhazovaly v lese odpad, neřvaly a nelítaly a neničily věci, aby měly ústu k věcem a hodnotám, aby rádí chodily pěšky, chránily přírodu , nekradly, nelhaly, nepočůrávaly prkénko , nezahálely, nepraly se , nepovyšovaly se nad druhé a vůbec spousty dalších věcí by se jim mělo dostat do hlavy, ale na to již pak bohužel nezbývá ve škole čas.

Jestlipak se jim v těchto památných dnech také řekne něco o Pražském povstání a kdy nás a kdo vlastně osvobodil, že i po podepsání kapitulace ještě umírali u nás naši lidé a vojáci CCCP, že Hitler řekl, když mám odejít, tak alespoň pořádně prásknu dveřnmi a že si to jeho armáda v Praze vzala hodně k srdci?

Že válku nepřežlo 300 tisíc Čechů.

Jestlipak se ještě dnes ve školách v tomto období kreslí šeříky a navštěvují pomníčky padlých ve válce?

Jistě ne.Je to smutné.

Učitelé byli vždy pohůnci režimu a dnes jsou obzvlášť.
Bojují však proti svým zájmům a proti vlastní vlasti.

Dětem vtloukají do hlavy kraviny a balast a důležité věci ne.
06. 05. 2012 | 08:26

zdenekbrom napsal(a):

matka Davida S.:

Cituji: "Přitom by se dětem mělo především nalít do hlavy,..."

Tam je toho nalitého, kázání dostávají neustále .... a nic a nic.

Cituji: "aby se něpřežíraly, neskákaly na lep reklamám, nezaplnily své životy balastem a přírodu sajrajtem, aby neplivaly na zem a nelepily na stoly žvýkačky, aby dokázaly slušně požádat a slušně poděkovat, aby neodhazovaly v lese odpad, neřvaly a nelítaly a neničily věci, aby měly ústu k věcem a hodnotám, aby rádí chodily pěšky, chránily přírodu , nekradly, nelhaly, nepočůrávaly prkénko , nezahálely, nepraly se , nepovyšovaly se nad druhé a vůbec spousty dalších věcí by se jim mělo dostat do hlavy, ale na to již pak bohužel nezbývá ve škole čas."

Vážená matko, tohle je součást výchovy v rodině. Škola může pomáhat, ale nevyřeší to za rodiče.

Šeříky už nekreslíme, ale k pomníku zajdeme.
06. 05. 2012 | 08:36

Luba napsal(a):

matko,
no právě ...

Z těch 365.000 Čechů, co nepřežili válku, bylo 277.000 Židů.
06. 05. 2012 | 08:40

P. napsal(a):

matka Davida S.:

Ono je takové školení docela důležité pro život. Kdo nezná správnou verzi holokaustu, toho můžou klidně i zavřít pro myšlenkový zločin. I když to trochu připomíná výplach mozků v nějakém Kimovském totalitním režimu.

Jiří Richter, Zpověď svědka holokaustu
https://www.youtube.com/watch?v=61xUh7m4DFg
06. 05. 2012 | 08:48

Luba napsal(a):

Je dobré zajít i k jiným pomníkům, než "padlých rudoramějců."

Je dobré doplnit třeba látku o Evropské unii výletem do České Skalice, Trutnova, Sadové - tam díky tuposti svých vůdců zahynulo tisíce Čechů, Moravanů, Slezanů a Poláků, i když dobové prameny nejčastěji hovoří o bratrovražedné válce Němců s Němci.

Jen v bitvě u Hradce Králové padlo 45.600 vojáků, z toho bylo plných 42.000 příslušníků "naší", tedy c. k. armády.

http://lk22.sweb.cz/1866/1866.html
http://1866.cz/koncepce/Koncepce.htm
06. 05. 2012 | 08:55

matka Davida S. napsal(a):

zdenekbrom

schválně si to pusťte, jak ty děti odříkávaly jak zombie. Úplně nepředstavitelné.

Kdyby takto dokázaly odříkávat učivo nebo dokázaly alespoň verbálně zdůvodnit to, co jsem popsala.

A pokud tvrdíte, že výchova je věcí rodiny, tak proč je vychováváte takto. Proti rasismus je přeci také výchova.
A s vaším pojetím výchovy nemusí souhlasit spousty rodičů.
Já tedy osobně , kdyby dítě chodilo do té japonské třídy bych měla dost výhrad.

A že mají v hlavě nalito dost?

VždyŤ i ten projekt je nalejvárna.

A s Lubou a jeho čísly nesouhlasím také.

spousta Židů v ČR a já bych řekla, že většina, se hlásila k německé národnosti!!!!

bylo jich tu před válkou 204 779 tj. 1,39% (sčítání lidu v roce 1930)

což vás tedy naprosto usvědčuje ze lži. (blbost nebo účel?)
06. 05. 2012 | 08:55

Luba napsal(a):

matko,
podstatné je, že byli zavražděni nevinní lidé jen proto, že je někdo prohlásil za "podřadné untermesche", co špiní "árijskou krev".

To, zda se někteří občané Československa s různým vyznáním či původem hlásili ke společenství českého či německého jazyka není až tak důležité.
06. 05. 2012 | 09:07

matka davida S. napsal(a):

a vás v rámci projektu také pošlou do Japonska a do Toronta?
06. 05. 2012 | 09:07

zdenekbrom napsal(a):

matka Davida S.:

Pustil jsem si anic takového jsme nedělali. Divadlo pro veřejnost děláme na školní akademii. Uzpůsobili jsme si projekt pro nás, takže žádná nalejvárna a odříkávání naučeného, ale práce s texty, v terénu, hledání osudů dalších lidí za války atd.

Do projektu šli žáci dobrovolně, bylo jich jen 7, rodiče byli seznámi s tím, co děláme a většina aktivit se odehrávala mimo výuku ve volném čase žáků a mém.

Ohradil jsem se proti tomu rozsáhlému seznamu, co by měla škola dělat. Nezlobte se, ale učit dítě až v první třídě, aby nepočurávalo prkénko nebo umělo slušně požádat, tak to je trochu pozdě. (Mimochodem, děje se to. A čím dál tím více.)

Výchova proti rasismu aprojevům nadřazenosti je už něco jiného. To je společná práce školy a rodiny.

Odříkávat některé učivo je nutné (vyjmenovaná slova, vzory skloňování...), ale jiné je nutné pochopit (vzorečky v geometrii ...) To ale děláme také.
06. 05. 2012 | 09:09

matka Davida S. napsal(a):

Lubo

důležité je asi ponížit vlastní národ, bagatelizovat jeho oběti a utrpení, zamlčet mu datum 5. a 9. května
a napsat

Z těch 365.000 Čechů, co nepřežili válku, bylo 277.000 Židů.

Když těch Židů bylo o 1/4 méně a ještě někteří zůstali naživu či včas prchli.

jsou snad Češi ve vašich očích větší untermesche než Židé?
06. 05. 2012 | 09:11

zdenekbrom napsal(a):

Luba:

U nás ve Vodňanech máme dost zajímavý unikát. Zásluhou jednoho člověka byla na pomník padlým vojákům z I. WW doplněna i jména zemřelých občanů za II. WW, včetně deportovaných obyvatel Vodňan. Nikde tam není uvedeno, jaké byli národnosti nebo náboženství. Prostě jen vyjádření úcty těm, kteří útrapy války nepřežili.
06. 05. 2012 | 09:13

zdenekbrom napsal(a):

matka Davida S.:

Mimochodem, když jsme s žáky pracovali, tak jsme mluvili o dětech bez přívlastků.
06. 05. 2012 | 09:14

matka Davida S. napsal(a):

zdenekbrom

máte pravdu o válce by se mělo mluvit a o obětech.A jak to doopravdy bylo. Dnes se válečný stav vnucuje důchodcům v parlamentu.
O tom by se mělo mluvit.

Luba mne dost naštval.
06. 05. 2012 | 09:22

zdenekbrom napsal(a):

matka Davida S.:

Cituji: "máte pravdu o válce by se mělo mluvit a o obětech.A jak to doopravdy bylo."

To je cíl, ke kterému se snažíme dostat. Něco se povede, něco méně, něco vůbec ne.

To, co bylo proneseno v parlamentu z úst paní lékařky, byla nechutnost.
06. 05. 2012 | 09:27

Luba napsal(a):

Židé v První republice:

"Vznik Československé republiky židé přijali rozpačitě, někteří nový stát uvítali, jiní však byli dosti opatrní. Nakonec však pozitivní přístup převážil a židé se aktivně zapojili do politického i hospodářského života republiky.

Ve snaze oslabit německou národnost bylo židům umožněno přihlásit se k „židovské národnosti“ a židé dokonce založili Židovskou stranu, která ve volbách roku 1929 a 1935 získala v parlamentu několik křesel. Rovněž vzniklo i mnoho židovských sportovních (např. Makabi) a sionistických spolků.

Vedle sionistů však rozvíjeli svou činnost také asimilanti, kteří byli reprezentováni zejména Svazem Čechů-židů.

Právě z okruhu asimilantů vzešlo mnoho česky i německy píšících spisovatelů a básníků, jako Karel Poláček, Jiří Langer, Egon Hostovský, Jiří Orten, Franz Kafka, Max Brod, Egon Erwin Kisch, nebo malíř Robert Guttmann a sochař Otto Gutfreund, skladatelé Hans Krása a Pavel Haas, bratr slavnějšího herce Huga Haase.

Ekonomický vliv si židé zachovali, stáli u zrodu a rozvoje mnohých podniků, které fungují dodnes (Avia, ČKD, Slezan, Solo Sušice, Moser aj.). Velká hospodářská krize tak židovské podnikatele citelně zasáhla, navíc znovu přispěla k vzestupu protižidovských nálad.

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDid%C3%A9_v_%C4%8Cesku

Židé v odsunu:

"... Odněmčení Československa se nevyhnulo ani Židům nebo lépe lidem židovského vyznání, kteří se většinou hlásili k německé národnosti. Pro Hitlera to byli Židé, pro Čechy Němci.

Komukoliv, kdo se dopustil toho zločinu, že se přihlásil k němectví, nesmí být vrácen dům, podnik a majetek.
O většinu majetku přišla například rodina Rudolfa Jelínka ve Vizovicích. Některé restituční spory se táhnou dodnes. (Například kauza vily Tugendhat.) V některých případech Židé, kteří se vrátili z koncentračních táborů, sundali žlutou hvězdu a navlékli bílou pásku.

Do roku 1948 zmizelo z Československa 750 Židů neslovanské příslušnosti. Židů po holokaustu zbylo v Československu jen málo.

V roce 1944 se Václav Kopecký nechal slyšet: S Židy, kteří se přihlásili k německé národnosti, se musí jednat jako s Němci. Bojovat proti antisemitismu neznamená připustit likvidaci národního a slovanského charakteru republiky.

Někteří Židé byli odsunuti. Jeden z pamětníků Brněnského pochodu smrti vzpomíná, že to byl zvláštní průvod na svátek Božího těla. Ochrnutý židovský chlapec musel s námi. Jako Žid proklet, jako Němec vyhnán. Nenávist nezná slitování.

I když o cíli vyčištění Československa od neslovanských obyvatel se mluví ke konci války stále častěji, nakonec naplněn není. Pohraničí je po odsunu dosidlováno Cikány, Řeky, Rusíny, Čechy žijící v zahraničí, Rumuny nebo Maďary ze Slovenska."

http://cs.wikipedia.org/wiki/Vys%C3%ADdlen%C3%AD_N%C4%9Bmc%C5%AF_z_%C4%8Ceskoslovenska

Pokračování ...
06. 05. 2012 | 09:34

Luba napsal(a):

...

Čeští Židé bojující:

Neoficiální procento židovských vojáků je podle údajů Ericha Kulky zveřejněných v knize Židé v československém vojsku na západě 62 %, oficiálně je to 49,48 %.

Tento nárůst pomohl k reorganizaci z Československého pěšího praporu 11 − východního na 200. protiletadlový pluk. Pro počet židovských vojáků byla jednotka po svém příjezdu do Anglie označována jako „Mojžíšova expedice“. ...

V Anglii již pobývali českoslovenští vojáci z prohrané války o Francii v květnu 1940. Ve Francii bylo v prosinci 1939 podle Ericha Kulky soustředěno přibližně 4000 vojáků, z toho 800 Židů. ... Podle údajů Ladislava Kudrny ... byl počet československých vojáků v pozemních jednotkách ve Velké Británii dne 20. 8. 1940, tedy ještě před příchodem „Mojžíšovy expedice“, 3274 osob, z toho 15,7 % Židů. ...

Erich Kulka v publikaci Židé v československé Svobodově armádě uvádí, že v Buzuluku bylo ke dni 1. 5. 1942 ze 683 vojáků 286 Židů. To by tvořilo 47,25 %, ale podle historika Kulky mohlo být v Buzuluku až 70 % Židů. V bitvě u Sokolova tak mohlo bojovat až 2/3 Židů ze všech 974 vojáků 1. československého samostatného polního praporu.

Nicméně židovští vojáci tvořili základ převážně v počátcích formování československých jednotek na východě. ...

Ústrkům a útrapám se židovští odbojáři nevyhnuli ... po válce.
I přes solidaritu se Židy přeživšími holocaust, kteří v koncentračních táborech často ztratili všechny své příbuzné, docházelo k protižidovským projevům.

Spousta příchozích Židů z koncentračních táborů i z armád nenacházela své byty ani jiný předválečný majetek. Viktor Wellemín dodává: „My jsme zpátky nedostali ani ten byt po rodičích, ani tu firmu. O to všechno, to byly strašné spory. Mám takový fascikl soudních jednání, kdy se nám to mělo vrátit, a stejně se to nevrátilo.“

http://www.rozhlas.cz/leonardo/historie/_zprava/972219
06. 05. 2012 | 09:35

Luba napsal(a):

matko,
faktem je, že nacisté šli především po Židech. Z hlediska rasové hygieny byli všichni Židé předurčeni k likvidaci (původně plánovaná deportace na Madagaskar se ukázala být příliš nákladnou). Untermenschové slovanských národů byli určeni spíš ke zotročení. Zlikvidovány měly být jen elity.
06. 05. 2012 | 09:40

matka Davida S. napsal(a):

dnes jsou k likvidaci určeni důchodci a děti z chudých rodin.
To vás nechává chladné. Ale co již změnit nemůžem, v tom se budem pořád pitvat.
06. 05. 2012 | 09:45

zdenekbrom napsal(a):

Luba:

Cituji: "Untermenschové slovanských národů byli určeni spíš ke zotročení. Zlikvidovány měly být jen elity."

Problém je v tom, že vůbec přišel na svět pojem "podčlověk". To je zásadní věc, která je hodna pozornosti.

Píšete, že zlikvidovány měly být "jen" elity. Nezlobte se, ale nelze se pak divit řadě reakcí zde, které alergicky reagují na zmínky o utrpení jedné skupiny lidí za války. Podobná věta k nim ale vede.

Za války byly oběti. Zkoumejme příčiny tragédie a nepřehrabujme hromady mrtvol, abychom určily jejich národnost a etnicitu. Mohlo by se stát, že se objeví třeba pojem "vícemrtvý" nebo "podmrtvý".
06. 05. 2012 | 09:49

matka davida S. napsal(a):

Lubo

já sem původně vůbec přispívat nechtěla, ale včera jsem viděla ten pořad Hanin kufřík se to jmenovalo, skoukněte to také a změníte možná názor.

Ty děti, to mně připadalo naprosto neskutečné a vůbec bych nechtěla, aby ze vzdělávacího procesu vyšly takto zpracované. Jak umělí a ta sladká učitelka, jak pořád někam cestovala ...

Ať takto znají zákony, pravopis, odříkávají definice a poučky, básně a citáty, tomu bych říkala vzdělanost, ale toto...
06. 05. 2012 | 09:50

Luba napsal(a):

Pane učiteli,
že se sám nepovažujete za příslušníka elity ještě neznamená, že Vás někteří za něj považují :)
06. 05. 2012 | 09:52

matka davida S. napsal(a):

a jak se tam pořád klaněli tomu starému kufru, jak nějaké modle nebo před oltářem

ještě že tam nakonec byla ta stará žena, Japonka, co přežila Hirošimu, ale protože přežila, nikdo jí dle jejích vlastních slov za oběť nepovažoval.
Ti mrtví mají památník a tím to hasne.Nikoho nezajímají jejich osudy a osudy jejich bližních, matek, pro něž nejhorší věcí je přežít vlastní dítě.

Kdo se o ně staral ve stáří a potěšil je vnoučaty? Neměly nic, jen bolest v srdci. To Japonce však nezajímá.
06. 05. 2012 | 09:54

zdenekbrom napsal(a):

Luba:

No to jste mě rozesmál :)
06. 05. 2012 | 09:56

zdenekbrom napsal(a):

matka davida S.

Cituji: "Ať takto znají zákony, pravopis, odříkávají definice a poučky, básně a citáty, tomu bych říkala vzdělanost, ale toto... "

Souhlasím a dodávám, že stejně důležité je myslet vlastní hlavou na základě faktů.
06. 05. 2012 | 09:57

Luba napsal(a):

matko,
čemu a komu ten pořad uškodil?

Já jsem spíš alergický na hlupáky, kteří popírají něco takového, jako je šoa čili holokaust. Genocidu Arménů, Židů, Kurdů, a dalších a dalších ...

Pravda ... je to k neuvěření, čeho jsou lidé za určitých okolností schopni. Ale tím, že tyto skutky budeme zamlčovat, ničemu dobrému nepomůžeme.

Právě díky pečlivým rozborům příčin a průběhu těch hrůz se můžeme vyhnout jejich zopakování. Protože, nejen že lidé zapomínají, ale ani neví, jak "fungují" a co všechno "dovedou".

P.S.: Možná Vás včera ošetřil "doktor Mengele" nebo jste dnes mluvila se "soudruhem Himmlerem", a ani jste to nepostřehla.
06. 05. 2012 | 10:01

matka davida S. napsal(a):

zdenekbrom

jestli je toto naučíte, tak mám obavy, aby se ta konstrukce nezhroutila po schlédnutí takového pořadu, jako včera začla pochybovat já.

Aby se to neobrátilo v pravý opak, jak píše příspěvek včera 14:51 a 16:30
06. 05. 2012 | 10:05

zdenekbrom napsal(a):

matka davida S.:

Je to hledání rovnováhy a přiměřenosti. Oba příspěvky beru vážně a z paxe o nich dost vím.
06. 05. 2012 | 10:10

matka Davida S. napsal(a):

Lubo

už to někdo píše výše

proč je popírání holocaustu trestným činem?

Není to pak jen popírání plurality názorů?

A proč proboha ve Vodňanech dělají děti to samé, co v Japonsku?

Stejná slova, stejná rétorika, stejné fráze.
A nikdy nevstoupíš do stejné řeky, i kdybychom to rozpitvali ze všech stran, opakovat se to může, na jiném levelu, ale může. vždyť vývoj společnosti se odehrává po spirále.

Děje se opakují, akorát v jiné kvalitě.

Nebo toto už neplatí?

Proč se válečný stav tedey vnucuje důchodcům?

V čem jsme poučeni?
06. 05. 2012 | 10:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy