S finančními problémy Řecka se objevily úvahy o jeho odchodu z Evropské měnové unie - ze skupiny států Evropské unie užívajících euro (Eurozóna). Odchod z Eurozóny je právně možný. Z mezinárodní spolupráce může stát vystoupit nebo být vyloučen. Odchod z Eurozóny ale automaticky neruší euro ve státě. Jsou státy, které nejsou členy Eurozóny a euro používají dle mezinárodních smluv a mohou vydávat vlastní euromince. Jde o San Marino, Vatikán a Monako. Pak jsou státy, které zavedly euro jednostranně - Andorra, Černá Hora a dále území Kosova. Vzhledem k volné směnitelnosti eura nemůže Eurozóna omezit vlastníky eura, jak s ním naloží. Pokud se stát rozhodne používat jej za oficiální měnu, záleží jen na jeho schopnosti zajistit příslušné množství eur. Tyto státy se nepodílí na rozhodování o emisích eura a nemají vlastní euromince.
Rokem 2011 končí tříleté zmrazení platů členů vlády, Parlamentu, státních zástupců, soudců a některých dalších. Tuto skupinu 4 800 osob z 90% tvoří státní zástupci a soudci, politiků je malá část. Platy těchto představitelů státu jsou vázány na průměr platů v nepodnikatelské sféře. Původně byly vázány na platy nejvyšších úředníků státních orgánů. To bylo roku 2002 nahrazeno spravedlivějším průměrem platů všech zaměstnanců - nejvýše i nejhůře placených. Rostou-li platy všech zaměstnanců v nepodnikatelské sféře, rostou platy představitelů státu. Je-li stop stav platů u všech zaměstnanců, nezvyšují se ani platy politiků, státních zástupců a soudců.
Petr Uhl v článku Jestlipak je Klausovo vyhlášení voleb platné (Právo 8. 2. 2010 s. 6) zpochybňuje vyhlášení květnových voleb do Poslanecké sněmovny tím, že rozhodnutí prezidenta spolupodepsal předseda vlády bez rozhodnutí vlády. Je pravda, že u nás není kancléřský systém, kdy je rozhodující předseda vlády, ale vláda rozhoduje ve sboru jako kolektivní orgán. Předseda může být přehlasován. Nicméně ústava dává některá práva premiérovi, ne celé vládě. V takových věcech rozhoduje premiér. Vláda mu může dávat jen doporučení. To je i případ spolupodpisu prezidentových rozhodnutí, což je právo premiéra, nikoli kolektivní právo vlády. Je zvyklostí, že vláda projednává i rozhodnutí prezidenta vyžadující kontrasignaci, přijímá však jen doporučující usnesení vůči předsedovi vlády. Doporučit může kdo chce, komu chce, co chce. Rozhodující je ústavně daná pravomoc. Vyhlášení voleb není vázáno na návrh vlády či jiného orgánu. Rozhoduje prezident, který potřebuje spolupodpis premiéra, ne vlády.
Stále vznikají katastrofické vize. Ve středověku chiliasté tvrdili, že roku 1000 skončí svět. Na přelomu tisíciletí se bláznilo s přechodem na letopočet s dvěma nulami na konci, který prý nezvládnou počítače. Měly se hroutit počítači řízené bezpečnostní systémy letectví i věznic. Nastal klidný rok 2000 a nic se nestalo.