Rozhovor Zdeňka Koudelky pro Parlamentní listy z 28. 10. 2016 o udělování státních vyznamenání a sporech o prezidenta republiky. Publikován 31. 10. 2016.
Soudce Krajského soudu Brno Aleš Flídr v článku „Jak je to se „ztracenými“ důkazy na KS v Brně v reportáži televize Prima“ (Česká justice.cz 17. 10. 2016) se snaží vysvětlit ztrátu spisu či jeho součásti a polemizuje s výkladem rozhodnutí Ústavního soudu ve věci zadržení a snahy Krajského státního zastupitelství v Brně uvalit vazbu na občana České republiky pro údajné vydávání do Íránu, když tento občan s vydáním nesouhlasil, což je zákonná podmínka. Flídr nazývá v článku novináře právním negramotem.
Ústavní soud zakázal dlouho kritizovanou možnost vrchních státních zastupitelství vybírat si soudy pro rozhodování o svých návrzích v přípravném řízení trestním. Ovšem proč si státní zastupitelství vybíralo některé soudy? Bylo to z důvodu, aby návrhu státního zástupce bylo vyhověno, když si nebyl jist, že by daného výsledku dosáhl u příslušného okresního soudu? Tak jel jinam, kde předpokládal, že mu vyhoví. Tím bylo porušováno ústavní právo na zákonného soudce.
Krajské a senátní volby v říjnu 2016 jsou prohrou sociální demokracie. Výsledek 15% je projev celostátního vnímání sociální demokracie. Vedení sociální demokracie umožnilo Andreji Babišovi vládnout a přitom jej kritizuje. Jde o schizofrenní politiku. Voliči, kteří hodnotí vládní politiku jako úspěšnou, dají hlas Babišovi, jenž je nejvýraznější osobností vlády. Voliči, kteří s vládou nesouhlasí, nedají hlas Babišovi, ale ani vládní sociální demokracii.
Kdo jezdí vlakem, vidí nebetyčný rozdíl mezi hlavním nádražím v Praze, Pardubicích a nádražím v Brně. Nové nádraží postavila i Vídeň. V říjnu 2016 budou Brňané hlasovat v referendu, které navrhli lidé, jež hodnotím jako odpůrce rozvoje Brna. Tito lidé chtějí potopit možnost vybudovat v Brně nové nádraží, jak bylo naplánováno společně s autobusovým nádražím a kde s tím počítá platný územní plán. Brno potřebuje propojení autobusové regionální dopravy a dopravy železniční, aby cestující, který přijede do Brna z Prahy či Vídně mohl nastoupit do autobusu, jenž jej doveze do Černé Hory nebo Kyjova. Navíc je nutné podzemní parkoviště. Brněnské nádraží není jen pro Brňany. Již od dob Československa je plánováno posunutí nádraží do prostoru u řeky Svratky blízko dnešního autobusového nádraží Zvonařka. K tomuto nádraží se plánuje i propojení tramvají tak, aby linky nyní jedoucí po ulici Nádražní jely k novému nádraží. Toto nádraží umožní rozvoj jihu Brna a stát by mohlo již v roce 2035.
Mladá fronta Dnes přinesla 29. 9. 2016 rozhovor s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Při čtení myšlenek tohoto nepolitického politika a neteoretického teoretika politologie mne napadlo napsat scénář Černých baronů 2. Nejdříve citát z rozhovoru - Andrej Babiš vysvětluje redaktoru Kopeckému, co je oligarchie: „Tady je to zaužívané, že oligarcha je nějaký bohatý člověk. Oligarchie je úzká skupina lidí, která ovládá stát a nemusí být vůbec bohatá. Takže dnes je to oligarchie ČSSD, pana Pokorného se Sobotkou (advokát Radek Pokorný, dlouholetý spolupracovník Bohuslava Sobotky, pozn. red.), agentura Bison & Rose s Chovancem, celé ty mocenské struktury, protože šéfa GIBS nominuje premiér, BIS nominuje premiér, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže si dala ČSSD, NKÚ permanentně zneužívá pan Kala, dělá kontroly účelově proti nám. Takže to je ta oligarchie.“.