Řemeslníci a tupé nástroje

19. 07. 2013 | 14:03
Přečteno 4271 krát
Četla jsem v jedné knize přirovnání k truhláři, který měl tak tupé nástroje, že musel pracovat o tolik déle než ostatní, až neměl čas si je nabrousit.

S trochou nadsázky jsem si řekla, že zákony jsou nástroje, které by měly pomáhat udržovat chod společnosti a bylo by proto vhodné, aby byly ostré a aby jimi vládli zdatní řemeslníci. A bez nadsázky jsem si řekla, že naše zákonodárství – tvůrci i právo – potřebuje sebezpytování. Pro jistotu pokorně dodávám, můj pochybovačný čtenáři, že se z tohoto společenství jako někdejší ministryně a senátorka a současná poslankyně Evropského parlamentu nevyjímám.
Zhruba před rokem jsem upozorňovala na to, že prováděcí zákon první přímé volby prezidenta má řadu nedostatků – kromě jiného v oblasti kontroly nekalého financování kampaně. Při jedné panelové diskusi jsem se dokonce v přímém přenosu zeptala ostatních kandidátů, kteří jako jediní (jinak v celé republice nikdo!) mají možnost podat podnět k prošetření financování kampaní, zda o ně požádáme. Zůstala jsem bez odpovědi. Když jsem zvažovala možnost, že tento podnět podám sama, zjistila jsem, že prováděcí zákon nestanovuje žádné sankce a že ani ze zjevného porušení pravidel nevyplývá pro viníka zhola nic. Zůstali jsme bez nástroje.
Dnes sledujeme s podobným tápáním příběh výměny vlády, který ve třech kapitolách rozepsali různí autoři a i ti se ještě střídají s jinými. Kapitolu první, zda lze směňovat poslanecké mandáty a poslanecký slib za funkce ve státních firmách a institucích, dopisuje za státního zástupce Nejvyšší soud s tím, že na vyšetřování případné korupce tohoto typu se vztahuje poslanecká imunita. To v důsledku neznamená sice konec současného vyšetřování obviněných bývalých poslanců, ale především riziko konce nadějí, že se vyšetřovatelé podívají také na podobné případy minulých vlád. Z mého pohledu jde jak o neostrý nástroj, tak o špatné řemeslníky.
Kapitolu druhou, kterou začal psát prezident po pádu koaliční vlády jmenováním premiéra bez odpovědnosti poslanecké sněmovně, dopisují sami poslanci, z nichž mnozí dokázali v duchu hesla „situace se na bojišti mění každým okamžikem“ vyměnit během několika dní nejen argumentační arzenál, ale i stranu, za níž brojili. Fakt, že se až nyní hovoří v souvislosti s popřením dosavadních ústavních zvyklostí na základě „přímého mandátu prezidenta“ o nutnosti změnit text Ústavy, podle mého soudu potvrzuje nedobroušenost zákona o první přímé volbě hlavy státu a především diletantství řemeslníků.
Jen třetí kapitolu, kterou začali psát sponzoři některých prezidentských kandidátů a politických stran, dopíší pravděpodobně oni sami. Dokonce se mi zdá, že jim nedůvěra a půtky mezi jednotlivými tábory státní moci – tedy prezidentem, vládou a parlamentem – mohla přijít vhod. Čím více se totiž mluví o politické krizi, tím méně se hovoří o nich; čím více se média věnují veřejným přestřelkám politiků, tím méně se věnují zákulisním dohodám a tlakům
Dobrý řemeslník si dokáže na čas poradit i s tupým nástrojem, špatný řemeslník chvíli vystačí s dobrým nástrojem, špatný řemeslník se špatným nástrojem dobré dílo nikdy nevykoná. Historie ale nabízí ještě jedno varování: tupý řemeslník s ostrým nástrojem pracuje dost často pro někoho jiného.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jarda napsal(a):

Tou poslední větou jste perfektně vystihla působení kněží v církvích.
19. 07. 2013 | 14:16

to ZR napsal(a):

Zuzano, byla jste ve vládě, kde jste to mohla napravit.
Myslím ale, že Vás spíše zajímaly výhody, přivýdělky a možná již vidina europarlamentu.
Takže jste VY - Zuzana Roithová - na tehdejší tupost nástrojů neupozornila.
Přestaňte si tu hrát na charakterní, ale raději něco dělejte.
Myslím, že za takovýto plat - co máte Vy - by se uživilo dosti slušných řemeslníků i se superostrými nástroji.

Jste mi k smíchu
a mrzí mě, jak "reprezentujete" naší zemi v zahraničí.
Bohužel, nevolila jsem Vás a ani nyní mohu Vaše setrvání na tomto výnosném místě ovlivnit.
19. 07. 2013 | 14:18

Ládik!!! napsal(a):

I ostrý nástroj jde ohnout.
19. 07. 2013 | 14:22

Analytik napsal(a):

Tupé nástroje v rukou politiků není chyba, ale úmysl!
Politici jsou si vědomi toho, že jsou nešikovní lemplové, proto si sami pořizují tupé nástroje a bezzubé zákony, aby se o ně sami nazranili.
Nebo aby ostré zákony někdo nepoužil při postihu jejich osob za to, co spáchali.
19. 07. 2013 | 14:34

Ládik!!! napsal(a):

Někteří lidi nástroje ani nepotřebují. Dělají přímo tělem.
19. 07. 2013 | 14:47

kp napsal(a):

pro ZR
Paní doktorko,
můžete mně laskavě odpovědět na následující otázky:
1) K jakým řemeslníkům se řadíte Vy sama?
2) Jaké máte zkušenosti s řemeslníky. kteří řídí celé EU?
3) Kdo připravuje nástroje pro řemeslníky a kdo je zodpovědný za servis?
4) Myslíte si, že poslanecký slib je v spouladu s naším volebním systémem?
A jenom tak na okraj, proč je tolik autorů, kteří chtějí nepovedenou parabolou popsat jednoduchý problém?
19. 07. 2013 | 14:51

Xaver napsal(a):

Paní autorko, napsala jste:
"A bez nadsázky jsem si řekla, že naše zákonodárství – tvůrci i právo – potřebuje sebezpytování."

A dokud se ti tvůrci dostatečně a s kladným výsledkem nesebezpytují, tak jim odeberte jejich nezasloužené platy a výhody.
Všichni řemeslníci to tak mají.
19. 07. 2013 | 15:17

soukmenovec napsal(a):

Paní Zuzanko, dobře jste to napsala, ale Vy jste v tom bahně byla,podílela jste se na tvorbě výnosných zákonů, proto nebrečte nad rozlitým mlékem.Kdo splatí asi 5 biliónů Kč, které
jste i s katolickou církvi rozkradli ?
19. 07. 2013 | 15:47

krajan napsal(a):

Koukám, paní poslankyně, že se málo, nebo skoro vůbec, nehovoří o KDU-ČSL. A to vám, zjevně, vadí nejvíc. Jinak se mi text jeví jako velice řídký, řekněme rovnou - o ničem a s křížkem po funuse.
19. 07. 2013 | 15:58

patriot napsal(a):

Černoprdelníci nepatří ke kormidlu!
19. 07. 2013 | 16:41

Jana Pechová napsal(a):

Vynikající mozky s výborným zázemím vymyslely i zbraně hromadného ničení a jiná zvěrstva.
Z toho vyplývá, že na prvním místě musí být povědomí o díle, o výsledku chystané práce.

Pak jsou na řadě ti, kteří dílo zhotovují. Musí totiž předem vědět, jak bude dílo ve finále vypadat - a měli by o tom dokázat přesvědčit i toho, kdo si u nich práci objednal.

Nástroje jsou až tím posledním v této řadě, i když nikoli nedůležitým: dobrý řemeslník si ovšem kvalitu nástrojů hlídá sám.
19. 07. 2013 | 16:54

ujo napsal(a):

Doufám, že se Zemanovi povede sloučit volby do Evropského parlamentu s volbami do Sněmovny.
Pak bude šance Routhové na znovuzvolení hodně malá
19. 07. 2013 | 21:13

Al Jouda napsal(a):

Přirovnání zákonů k nástrojům je dobré. Náš parlament však vyrábí nástroje zmetkové !
20. 07. 2013 | 00:55

kormoran napsal(a):

1)"Četla jsem v jedné knize přirovnání k truhláři, který měl tak tupé nástroje, že musel pracovat o tolik déle než ostatní, až neměl čas si je nabrousit."
2)"Dobrý řemeslník si dokáže na čas poradit i s tupým nástrojem, špatný řemeslník chvíli vystačí s dobrým nástrojem, špatný řemeslník se špatným nástrojem dobré dílo nikdy nevykoná. Historie ale nabízí ještě jedno varování: tupý řemeslník s ostrým nástrojem pracuje dost často pro někoho jiného."

Soudruzko Roithova!
1)Zrejme prirovnavate remeslnika k vasemu krmniku - cim dele vymyslite pi----oviny , tim pro vas lepe. Totiz zadny 'truhlar" by nepracoval s tupymi nastroji , naopak ! To by nemohl byt ani ten truhlar!!!!

2)Dobry remeslnik si okamzite nastroj nabrousi , nebot tim si usetri vlastni drinu a vyrobek bude prodejny.

Spatny remeslnik i se sebelepsimi nastroji vyrobi akorat hovno , ktere se proda za tlacenku v kancelarich EU. A vo tom to je!

Napiste ! Soudruzko, pokud byste pozadovala nejake upresneni.
20. 07. 2013 | 04:03

kormoran napsal(a):

Jinak receno ' tupi remeslnici jsou ve vetsine pripadu uklizeni do EU parlamentu- komisari , vsak tupe nastroje a tupa narizeni jsou toho dukazem.
Jeste se maoista Barroso pomocuje?
20. 07. 2013 | 04:17

jogín napsal(a):

Fungování systému je dáno jeho zpětnými vazbami. Pokud je jedinou zpětnou vazbou poslanců riziko propadu jejich partaje ve volbách, funguje systém mizerně. O znovuzvolení poslance rozhoduje partajní sekretariát nebo katastrofální volební propad strany. Zastupitelé ve funkci dávají přirozeně přednost svým zájmům, zájmům strany a kmotrům před zájmem voličů. Ti totiž jejich znovuzvolení ovlivní jen výjmečně, jako při vykroužkování profláklých figur. A nadvláda zavedených stran je udržována 5% volebním limitem, který brání nástupu nového konkurenta.
20. 07. 2013 | 21:18

Zuzčini kamarádi v Paříži napsal(a):

budují tu naši společnou pestrou budoucnost:
http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/na-parizskem-predmesti-pokracuji-protesty-muslimu-policii-se-situaci-nedari-uklidnit--1237241
21. 07. 2013 | 12:11

čtenář napsal(a):

Paní doktorko, právě jste naházela perly sviním. Na tyto komentáře se jinak nedá reagovat. Myslím, že nejvíce je štve vaše jméno,už jenom to vyvolá akci. Hloupost a hrubost nezná hranic. Je vidět, že o vás a vaší práci i pro ně nevědí naprosto nic.
22. 07. 2013 | 10:52

Čech napsal(a):

Paní Roithové děkuji za trefnou glosu a přeji nám všem, aby lidí jako je ona, jednou byla v pralamentu ústavní většina. Potom se v ČR budeme mít skutečně dobře, nadějně a blahobytně. To je ovšem běh na dlouhou trať, jehož začátkem je "kritické myšlení", jehož podstata je ale na hony vzdálená myšlení, které předvedla většina přispěvatelů do této diskuze.

Ne, nejsem namyšlený. Jsem pouze zoufalý z přemíry blbosti našeho národa.
24. 07. 2013 | 18:57

Martin Kubica napsal(a):

Velmi pěkné a trefné.
25. 07. 2013 | 07:05

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 12:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy