Bažina rozpočtu: Nedá se v něm vyznat

04. 08. 2010 | 10:12
Přečteno 7838 krát
Tak vám koukám na tu tahanici o škrty ve státním rozpočtu a chci si je najít na webu ministerstva financí. Ve složce „Aktuality“ nebylo nic. Zaujal mě tam včera jen dokument „Státní závěrečný účet za rok 2008“. V srpnu 2010?!

¨A tak si říkám: Pojďme ty naše reformy, škrty a úspory ve státní pokladně, o kterých teď tolik mluvíme - ale ruku na srdce: moc o nich nevíme - začít jinak. Od transparentnosti. Základem nechť je průhledný státní rozpočet.

Máme haldu dokumentů o státní kase, ve kterých se nikdo nevyzná. Zkuste si stáhnout třeba „Návrh státního rozpočtu na rok 2010“. Orientujete se v něm? Vždyť je to slepenec, mazanec souborů a příloh. Pro slušného daňového poplatníka bludiště. Sbírka zákonů se státním rozpočtem je za 145 korun nejen drahá, ale hlavně složitá a nepřehledná. Jako prostředek kontroly a nestranných informací o penězích vybraných z daní má stěží cenu toaletního papíru.

Koukněte na ten závěrečný účet a jeho jedenáct pédeefkových souborů. Zhlédněte starý materiál „Fiskální výhled“... je to všechno zmatek nad zmatek.

Vedle té haldy dokumentů, ve kterých se nikdo nevyzná, máme i další haldu dokumentů, ve kterých se vyznat dá. Ale je to vesměs k ničemu. Nastudujte si třeba „Pokladní plnění státního rozpočtu ČR“ nebo „Makroekonomickou predikci ministerstva financí“. Tady najdete tabulky přehledné. Bohužel zase děsně souhrnné. Načmi je údaj, že loni na dotace mířilo 30,3 miliardy korun? Vždyť každý z nás si pod slovíčkem „dotace“ představí něco jiného. Kde najdu, co tedy přesně dotujeme a komu? Na položku „Ostatní výdaje jinde nezařazené“ jsme loni vydali dokonce 172,9 miliardy!

Co třeba začít reformu veřejných financí místo přetahované o škrty takto: Dejme všechny výdaje a příjmy státu přehledně a jednoduše na internet. Nechť to na svém webu zveřejníministr financí tak, aby to pochopil ekonom, lékař, novinář, popelář, blondýna i blondýn anebo i sám politik.

Zde jsou tři důvody, proč je to důležité:
(1.) Je to slušnost. Daňový poplatníkmá právo vědět, co přesně se dělá s jeho penězi. Má mít přístup ke srozumitelně napsaným dokumentům o veřejných financích. Má právo vidět výdaje a příjmy státu přehledně v jednom dokumentu, aby to pochopil. Pročmuto skrývat? Chceme bojovat s korupcí, nebo ne?
Potřebujeme vyšší standard vedení veřejných účtů.
Když to bude všechno v jedné kupě přehledně a srozumitelně na webu, uvidíte, že během jednoho dne bude většině národa jasné, jaké hlouposti dotujeme. Kde všude se rozplývají naše daně. Během druhého dne to pak snadno škrtneme…

(2.) Je to důležité k boji proti blbosti. Průhledný státní rozpočet odrovná část Parkinsonových zákonů. Třeba ten, že výdaje narůstají úměrně s příjmy. Že otázce, kterou je třeba rozhodnout, se věnuje tím víc času, čím menší je její význam. Že vláda diskutuje o stavbě kůlny déle než o miliardovém projektu. Důvod je v tom, že velké projekty a neprůhledné rozpočty jsou složité a nikdo se v nich nevyzná. Kdežto k barvě kůlny, případně k diskusi nad kůly, které lze použít, se každý cítí být kompetentní vyjádřit.
Pokud si vzpomínáte, tak politici mluvili o škrtání již loni, předloni... Jenomže když se podíváme na výsledky: provozní výdaje loni vzrostly o 92,3 miliardy korun. Celkové výdaje loni rostly stejným tempem, jakým pravidelně rostou od roku 2005, tedy o zhruba 6 procent za rok. Uznávám ale, že úplné popření funkce státních úředníků, jak ji známe z komediálního seriálu BBC Jistě, pane ministře, by už bylo nad naše síly.

(3.) Je to důležité k úspěchu. Dobré reformy staví na průhledném rozpočtu.
Politici jsou teď v Evropě i v USA ve schizofrenní situaci: Když rozpočty seškrtají drsně a špatně, riskují recesi s deflací. Jenže do ní by šly státní aměnové politiky už s vystřílenými náboji. Když naopak škrtnou pozdě, riskujeme buď státní bankrot, nebo velkou inflaci, anebo obojí.
Jinými slovy - je důležité vědět, co a kde přesně škrtat. Jinak to skončí tím, že politik provede to nejjednodušší: zvýší daně a sáhne lidem na platy.

Na příkladu: Vhodnější je začít mapovat provozní výdaje. Uvidíte, že pokud by byly přehledně na internetu, 20 procent bychom jich s klidným svědomím mohli vyškrtnout… Vystihl to přesně Tomáš Baťa: „Koncem prvních vánočních prázdnin sestavil otec rozpočet na dva roky, které jsem měl v Anglii strávit, včetně školného a cestovních výdajů. Potom u londýnské pobočky Guaranty Trust Company of New York otevřel na mé jméno účet a vysvětlil mi, co mám po návratu do Londýna udělat... Nikdy jsem si však nedopřál lůžkový vůz ani občerstvení v jídelním voze, i když můj rozpočet by stačil i na tenhle přepych. Ale měli jsme s otcem dohodu, že všecko, co ušetřím,mi zůstane, a téhle úmluvy jsem náležitě využíval. Pro mě to spoření bylo jakousi soutěží, příležitostí dokázat sobě i rodičům, že se svými penězi umím zacházet.“

Anebo je vám jedno, kam vaše daně zahučí?

PS
Státní závěrečný účet za rok 2008
Zákon o státním rozpočtu na rok 2010
Sbírka zákonů se státním rozpočtem
Fiskální výhled ČR
Pokladní plnění státního rozpočtu ČR
Makroekonomická predikce ministerstva financí
Veřejné rozpočty v metodice GFS 2001
Vládní sektor v metodice ESA 95

(Psáno pro MF Dnes, 4/8/2010)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

yara ze země krys napsal(a):

Pane Michl výborně, ťal jste do živého! Mám jen nedobrý pocit, že je to všechno nastavené záměrně podle hesla: V bordelu se dobře žije! Asi to někomu vyhovuje. Ale k věci, už jsem to psal pod jiným příspěvkem, pojďte Vy ekonomové začít rozebírat a hodnotit státní hospodaření podle stejných srovnávacích kritérií se státy EU kde se celkem dobře hospodaří! Jak stát nakládá s penězi v jednotlivých resortech a segmentech ekonomiky a porovnat to např. objektivně v procentech s hospodařením výše uvedených zemí! Celkový přehled zpracovaný pro laickou veřejnost by hodně napověděl kam a kde mizí veřejné peníze!
04. 08. 2010 | 10:28

pgjed napsal(a):

A je zájem na průhledném a veřejně kontrolovatelném rozpočtu? V takovém by přece nebylo možné provádět suzčasné kalousko-nečasovské "úsporové" eskamotérství, díky kterému lze pod dojmem tzv razantních, ale nesystémových úspor, hodit dluhy, nasekané rozhazováném a zpronevěrami politiků, na krk daňových poplatníků.

A je smutné, že ani z úst renomovaných ekonomů nezazní jediný protest ve smyslu, úspory je třeba zahájit diskusí a rozhodnutím míry přerozdělování ve vztahu k výkonu hospodářství a rozhodnutím o nezbytné a únosné velikosti státu a jeho vlastních nákladů.

Ale k tomu není vůle, protože by se vyčiřily kalné rozpočtové vody a zmizely by zdroje přebujelých darů na volební fondy, ze kterých se pro(u)plácí mediokracie.
04. 08. 2010 | 10:33

Karel L napsal(a):

Tento článek mě připomněl jednu větu z dokumentu vysílaného v roce 2000 na ČT,který se jmenoval-Vysoké hry ruské mafie.
Ta věta zněla nějak takto- Starosta Moskvy Lužkov vytvořil v městkém rozpočtu řadu nepřehledných fondů s jediným cílem,umožnit efektivní rozkrádání.
Kdybych to chtěl napsat obecně,tak bych napsal,že podobná taktika se používá i jinde než v Moskvě.
04. 08. 2010 | 10:35

myrta napsal(a):

Bingo,pane Michl.Ale jak toho dosáhnout,kdo má možnost tyto páky prosadit,aby bylo přehledně vše zveřejněno? Nevím o nikom.
04. 08. 2010 | 10:37

Marcus Agrippa napsal(a):

Přehledné zveřejnění příjmů a výdajů se nedá očekávat. Proč? Protože by lidi nestačili lapat po dechu. Nepřehledný systém zakryje spoustu"věcí". A teď je to potřeba víc než kdy jindy - jak jinak zdůvodnit"reformu"penzijního systému alá Česko před kterou varuje i MMF??
04. 08. 2010 | 10:39

Béda napsal(a):

Autor,

to není možné. Něco takového aby se dělo v gesci nejlepšího ministra financí Al Kalouska a jeho nejlepšího náměstka ministra Janoty, který byl dlouhodobě nejlepším rozpočtářem všech dob?
04. 08. 2010 | 10:40

Karel L napsal(a):

Jinak ještě mě napadlo v souvislosti s tímto blogem,že se prodávala dvdčka se seriálem Chobotnice,kde hrál v hlavní roli herec Placido,hrál komisaře Cataniho.A v první sérii toho seriálu byl rozhovor komisaře cataniho s kolegou Alterem,poté,co začali dělat kontrolu účetnictví Rvanousovi banky.

Catani- Spousta lidí si myslí,že se nám z těch účetních knih akorát zamotá hlava.
Altero- Tak je vyvedeme z omylu,já byl v účetnictví jednička.

Teď je otázka,jestli je např. v česku dostatek poslanců,kteří jsou v účetnictví jedničky (nebo alespoň jejich asistenti).Nechci někomu křivdit,ale myslím si že není :)
04. 08. 2010 | 10:42

Karel L napsal(a):

O kom si osobně myslím,že v účetnictví rozhodně není jednička(je to můj osobní názor,a myslím že nejen můj),jsou např. Paroubek a Sobotka :),kteří sice momentálně jsou v opozici,ale ona i ta opozice někdy může pomoct s hlasováním o určitém návrhu.O Paroubkovi byl někdy letos v sobotní MF dnes v příloze článek,o jeho minulosti atd. A bylo tam o tom,že někteří lidi se shodují,že si pamatují,že sice dost věcem nerozuměl (jako náměstek v RaJi) ale zato dokázal dobře mluvit na různých schůzích :)
Takže pokud by vyhrála volby ČSSD,tak Paroubek by možná jel na konzultaci k Lužkovovi :),a bylo by to ještě horší.

Politika je o tom,snažit se vybrat ze všech špatných variant tu nejméně špatnou.
04. 08. 2010 | 10:48

yara ze země krys napsal(a):

No, ale i v těch neuspořádaných dokumentech lze najít mnoho odpovědí a otázek! Např. Fiskální výhled ČR má v textu tabulky, které jasně ukazují kde a jak se v Evropě hospodaří! Jak to, že země jako Švédsko, Dánsko, Finsko aj. mají až na rok 2008 kdy byla celosvětová krize, dlouhodobé kladné ziskové státní hospodaření a jejich dluhy jsou sice ve srovnatelné výši jako u ČR, ovšem zde je úplně jiná schopnost tamních ekonomik tyto dluhy sanovat. Safra, co nám to tady vládne za ignoranty?
04. 08. 2010 | 10:52

Hloupý Honza napsal(a):

A co asi mají ti úředníčci na ministerstvech dělat, než tvořit tabulky a elaboráty, výňatky a bilance, statistické rozhledy a prognózy, zprávy z těchto zpráv aj.. ?

Ale máte pravdu v tom, že je potřeba efektivně diverzifikovat poddimenzovanou strukturální kapacitu jejich pozic k dynamické harmonizaci a optimalizaci jejich kontinualitní produktivity, za účelem absorpce všech racionálních elementů k eliminaci všech negativních anomálií a absolutní akceptaci a aktivizaci pozitivní polarizace všech jejich generátorů chování.
04. 08. 2010 | 11:07

Karel L napsal(a):

Hloupý/Chytrý Honza:uvažoval jste někdy o tom,že by jste šel učit na nějakou VŠ,alespoň na část úvazku? :)
Jinak máte částečně pravdu.A co je na tom někdy nejvíc paradoxní je,že tyto podklady jsou využívány při jednání vlády a příslušní ministři sami o problematice nic moc neví.
04. 08. 2010 | 11:11

Karel L napsal(a):

Hloupý/Chytrý Honza: ještě toto bych dodal.Takovou práci dělají často i úředníčci jinde,i ve velkých nestátních akciovkách.Udělají třeba jekési kalkulace,které jsou sice k ničemu,ale dělají se dál,když se přece dělali předtím a zákazník stejně musí zaplatit,protože nemá jinou možnost :) Dovedu si představit,že podobné tabulky a elaboráty dělá i Michl :)
04. 08. 2010 | 11:14

Levičák napsal(a):

Pane Michl gratuluji.Ťal jste přesně do živého.Zveřejnit na internetu přehledně příjmy státu rozlišené na příjmy a dále výdaje jednotlivých ministerstev a jako podkolonky
pro toho koho to zajímá co bylo vydáno konkrétně za co a na co.Ale to přece nemůžeme od našich řádně a demokraticky zvolených představitelů čekat.Ať tam bude sedět kdo chce,nikdo to neudělá,protože potom by laická veřejnost měla moc velký přehled.Takhle se nám lépe věší bulíky na nos,jak díky nám nižší a střední třídě vznikají dluhy,jak projídáme republiku,jak jsou díky nám na tom všechny resorty finančně špatně a že na nic nejsou peníze.Ale na druhou stranu je lépe to ani nevědět,protože by nám to bylo stejně k ničemu,protože my poddaní dole v podhradí do toho stejně nemáme co kecat!!
Já raději ani nechci vědět,jak často a jak drahá auta si ministerstva a vláda kupují,jak často mění vybavení kanceláří a za kolik do nich nakupují umělecká díla - např.obrazy,nebo koberce apod.Vzbudilo by to ve mně závist,protože,jak je nám často předesíláno,my dole závidíme těm bohatým úspěch.Takže konec demokracie,té se musí dávat jako léku jen po kapkách,vy dole makejte,na nic se neptejte a věřte tomu,že my sami se uskromňujeme,tak Vy musíte taky, a děláme to pro budoucnost Vás a Vašich dětí,aby se měly lépe.Vźdyť my nahoře z toho ani nic nemáme,my se vlastně obětujeme a své posty bereme jako službu vlasti.
04. 08. 2010 | 11:18

Béda napsal(a):

Hloupý Honza,

právě jste mi připomněl jistý díl ze seriálu Jistě, pane premiére! Na základě vyřčeného soudím, že byste mohl buďto působit na VŠ (nejlépe přednášejícího na FF) anebo na pozici poradce páně Kalouska. Vaše všeobsáhlé výstižné souhrnné zprávy o státním rozpočtu by byly velice čtivé a srozumitelné. Jistě by se líbily i autorovi výše uvedeného článku.
04. 08. 2010 | 11:19

Karel L napsal(a):

Hloupý/Chytrý Honza:ještě do třetice.Ono je možné,že ti různí analytici v bankách jsou jen jako fasáda,že ty banky mají ve skutečnosti dobré informace co koupit a co prodat z úplně jiných zdrojů.Ale to je samozřejmě jen čirá spekulace :)
Na popis Michlova myšlení by se někdy hodil ten blog od Sedláčka,že ekonomie se na školách učí špatně.Na a jelikož Michl vystudoval českou VŠ,tak ... :)
04. 08. 2010 | 11:20

jozka napsal(a):

Silne pochybuju, ze by clovek na takovem postu, jako se pan Michl, neznal pravy duvod vedeni ucetnictvi, tj. zakryt skutecny stav veci pro ty, kteri nemaji byt zasveceni. plati to jako pro staty, tak pro soukrome subjekty (snad s vyjimkou Rumcajse, ten nic neskryva a je to rovnej kluk).
04. 08. 2010 | 11:22

Karel L napsal(a):

Michl: díval jste se někdy na přenos z parlamentu? Já jsem se několikrát díval a skoro mě připadalo jako zázrak,že se vůbec něco odhlasovalo :) Třeba jednou se nejdřív víc jak hodinu hlasovalo o tom,o čem se vlastně bude hlasovat.Už v té chvíli na základě čísel jednacích velká část poslanců definitivně ztratila přehled,o čem se vlastně bud hlasovat a v jakém pořadí.Pak byla přestávka a pak začali politické rozpravy,při kterých ztaritila přehled další část poslanců a pak sed začalo hlasovat o pozměňovacích návrzích a to už neměl přehled vůbec nikdo. Zajistit přehledný státní rozpočet (tedy přehlednost nejdůležitějšího zákona) v takovém b.....u,je možné jen teoreticky,zvláště když různí poslanci lobbují za různé podnikatelské skupiny.
04. 08. 2010 | 11:29

MaB napsal(a):

Pane Michle
Máte samozřejmě pravdu, jen mne zaráží, že se zmiňujete pouze o státním rozpočtu, který je ještě jakžtakž přehledný. Ta černá díra jsou hlavně rozpočty krajů a obcí, resp. státní fondy, které se do státního rozpočtu nezačleňují. A proč? Inu, právě z krajů a obcí nebo ze SFDI jde nejvíce veřejných zakázek. Takže tam je tmy potřeba.
04. 08. 2010 | 11:38

neo napsal(a):

Karel L:

vřele doporučuji návštěvu parlamentu osobně.

v televizi to není ono:)
04. 08. 2010 | 11:43

Ford napsal(a):

Vzhledem k rozhodnutí mezinárodního soudu o Kosovu bych radši vykolíkoval území, vyhlásil samostatnost a začal od znovu.
04. 08. 2010 | 11:48

hovorka11 napsal(a):

Vynikající článek, který odhaluje nechuť něco zprůhlednit ve státní správě!!!
Vlastně, ty "vysokoškolští ekonomičtí odborníci" jen vymýšlejí jak zdůvodnit nezdůvodnitelné a zneprůhlednit průhledné.
Není to tak dávno, co premiér Fischer se znechucenou tváří v televizi sděloval, že toky peněz na konečného uživatele ve státních výdajích nelze ve velké části dohledat a že jsou obrovské !
Skvěle vystiženo pane Michl.
Ale u nás jde o záměr tento stav zachovat, protože by se odhalilo strašné množství nepotřebných a komplikujících úředníků+ velké nožství tunelů. Ten odpor proti nápravě by byl gigantický.
04. 08. 2010 | 12:07

Béda napsal(a):

hovorka11,

trochu bych odbočil. Co to vlastně jsou ty CDS certifikáty? Bylo již rozkryto účetnictví bank jako Goldmans Sachs?
04. 08. 2010 | 12:11

martys napsal(a):

kdyby ten rozpočet byl přehledný tak by do toho lidi viděli a asi i vrtali....a to politici a přiživující se státní úřednící nemůžou potřebovat
04. 08. 2010 | 12:20

Werner napsal(a):

A nezbláznil jste se takhle trošku? To by z mnoha úspěšných co žijí ze zakázek pro stát, z mnoha skvělých úředníků, z mnoha skvělých institucí a z jednoho vynikajícího ministra financí udělalo prach sprosté zloděje a černé díry na peníze.
04. 08. 2010 | 12:31

Tencokida Hnuj napsal(a):

Aleš Michl
Sdělte kde a jak, a já to podepíšu.

Mějte se.
04. 08. 2010 | 12:39

Tomas B napsal(a):

Výborně pane Michle - váš článek by mohl být svého druhu manifest. Transparentní rozpočet je věc za kterou má smysl bojovat a já osobně jsem připraven se do takového boje aktivně zapojit. Nemá asi smysl zdůrazňovat, že rozpočet nikdy transparentní nebude - jsem ale přesvědčen, že lze státní aparát přinutit k podstatným zlepšením. Začít bychom mohli s požadavkem: jeden rozpočet = jeden dokument.

Nemá v této věci ovšem smysl spoléhat na podporu veřejnosti, která je dílem apatická, dílem negativistická = nic nejde, vše je marnost, obyčejní lidé, o všem stejně rozhodnou bez nás ti nahoře a tak podobně.

Osobně se domnívám, že by stačilo takových 50 aktivních lidí - pokud budeme státní aparát systematicky, trvale a aktivně prudit, dá se v této věci dosáhnout hodně. O tom jsem přesvědčen. Navíc, doba "ztransparentňování" přeje - takový požadavek si totiž nemůže dovolit přímo odmítnout žádný politik, že...
04. 08. 2010 | 12:47

mihal napsal(a):

Politici, úředníci ani lobby nemají zájem na přehledném rozpočtu - protože pak by těžko mohli prosazovat své zájmy. Moc se o tom neví, ale sociální výdaje zdaleka nejsou u nás tak významnou položkou výdajů jako třeba v Německu či Rakousku.
Zato různých dotací, dálnic, "provozních výdajů" a dalších věcí máme tolik, jako kdybychom byli bohatší než Švýcaři.
04. 08. 2010 | 12:58

hovorka11 napsal(a):

Béda
jsem technik, tak jen přetiskuji:

CDS je typ finančního derivátu, který umožňuje přenést kreditní rizika z jednoho subjektu na druhý. Používá se obvykle jako určitý druh pojistky, který odstraňuje rizikové pozice a umožňuje aktivní management rizik.

Blíže na:
http://investice.ihned.cz/c...
---------------------------

Lehmanům se dařilo tajit katastrofální stav svých financí celé dva týdny před úpadkem. V insolvenci se totiž podle vyšetřovatelů ocitla již na začátku září.

Blíže na:
http://hn.ihned.cz/c1-41333...

Můje zkušenost z minulosti v ČR:
Investiční fondy nedoloží v momentě, kdy to potřebujete současnou hodnotu jejich podílů. Tuto cenu Vám předkládají s platností před několika dny nebo týdny. Vzhledem ke změnám (pádu či růstu akcií s kterými hospodaří a o kterých vědí každý okamžik aktuální tržní cenu)však mají před Vámi náskok a mohou ve chvíli změn hodnot akcií podnikat ve svůj prospěch a na Váš účet - mě se to stalo u nvestičního a rozvojového fondu Komerční banky v polovině devadesátých let.
Upozorňuji:
1)Názvy fondů se spojují obvykle s názvy bank a využívá se jejich prostorů, přitom právně nejsou nijak propojeny!
2)Audity na keré se odvolávají fondy pro investora nemají hodnotu, neboť nekontrolují stav ale "soulad papírů s čísly"
(hodnověrnost čísel nekontrolují).
3)Tento stav "zodpovědnosti investora" bez reálné možnosti získat informace stejné, jako má fond je trvalý.
04. 08. 2010 | 13:09

Puck napsal(a):

Naprostý souhlas, jen si dovolím připomenout,v souvislosti s Baťou mladším. Ministerstva si mohla ponechat peníze, které se jim během roku nepodařilo utratit. A to především proto, aby nedocházelo k nesmyslnému utrácení koncem roku. Náš vychvalovaný ministr financí, Kalousek, jim uspořené penize posbíral, a nebyla to malá částka. Jaký to bude mít efekt ? Peníze se musí utratit, žádná úspora není žádoucí, a jen dokazuje, že ministerstvo dostává moc.
04. 08. 2010 | 13:15

hovorka11 napsal(a):

Tomas B:
Máte naprostou pravdu. Lidí nemusí být moc, ale vytrvalost pomáhá. Jen se nemůže očekávat, že to bude oceněno(proto se to nedá dělat)
Kdybych se s tím nesetkal, tak bych nikdy nevěřil na neuvěřitelně velikou pasivitu lidí u nás!
04. 08. 2010 | 13:19

zrádník napsal(a):

Pane Michle, co říci_
Trefil jste hřebík po hlavičce. Svědčí o tom i fakt, že zde nemaj odvahu vystrčit své hlavičky voliči ODS. Konečně lidem svitne, ukáže na zlodeje v naši vládnoucí garniture. Teď, po "odtajnění" mnohým dojde, jakou to máme pakáž ve vedení. A pak určitě dojde i na šetření. Třeba se začne p. Topolánkem, že je v balíku mimo dosah svých příjmů. Z čeho asi?
04. 08. 2010 | 14:48

Emisary napsal(a):

Pane Michle,

„Zaujal mě tam včera jen dokument „Státní závěrečný účet za rok 2008“. V srpnu 2010?!“

No, to máte tak, když někdo svrhne vládu začátkem roku 2009, pak nastoupí úřednická, ta to neudělá, a přesto je vychvalována do nebes.

Nevím, co máte proti složitosti Vámi uváděných dokumentů, vždyť to asi není jen tak, dělá se to tak léta, i za vlád ČSSD jste proti tomu tak razantně vystupoval. :)

A ještě nám řekněte, co byste v rámci těch 25 % škrtal. Já bych také škrtal, až by se země třásla. :)

No, je to poněkud složitější čtení, ale dá se. Chce to jen nějaký čas. Nějakou podstatnější složitost oproti minulým letem nevidím, možná větší podrobnost a propracovanost, ale třeba se pletu, nemám čas podrobně to studovat, ale Vy byste mněl mít.
04. 08. 2010 | 15:50

Emisary napsal(a):

Opravuji

20-ti procent
04. 08. 2010 | 15:51

Tencokida Hnuj napsal(a):

ad Emisary

Tedy jinými slovy - Eddie "Lucky" Janota je lempl.

A proto ho odstavíme do dozorčí rady ČEZu, aby nezacláněl.

Docela fajn trest. Já bych ho bral všemi deseti.
04. 08. 2010 | 15:58

vlk napsal(a):

Pane Michle
vy vážně věříte , že lidi jako Kalousek, Nečas, John a Bárta prahnou po tom,aby státní rozpočet byl průhledný, transparentní a srozumitelný každému popeláři???

Pokud náhodou ano, tak holt pro vás není problém věřit, že se zítra objeví Elvis s Johnem Lennonem..

Já na reinkarnaci nevěřím a tudíž nevěřím ani to průhlednost,transparentnost a srozumitelnost rozpočtů. Zejméan u famiglie 118 ne.
I když u socanů by to bylo ,víceméně stejné.
04. 08. 2010 | 16:16

Jirka napsal(a):

Četl jsem to dnes v novinách a naprostý souhlas! Mám obavy p. Michl, že tohle se nepodaří, protože až daňový poplatník zjistí za jaký ptákoviny jsou naši politici schopni a ochotni rozhazovat veřejné peníze mohli bychom se taky dočkat další revoluce!! Ale ne kvůli snaze o návrat někam do starých dob, ale kvůli naprosté pitomosti porevolučních politiků, všech bez vyjímky! Pokud nějaká vyjímka byla, společnými silami ji uřvali a posléze strčili hóóódně dozadu aby nebyla vidět a nekazila průměr!! Slovo politik už má dnes pejorativní nádech a je jen otázkou času kdy budem hledat jiný jako kdysi cikáni-dnes rómové!!
04. 08. 2010 | 16:36

Rumcajs napsal(a):

Dobrý nápad pane Michl.

ještě to prosadit a je to.
04. 08. 2010 | 16:46

sirka napsal(a):

Ale pane Michle, patrně zase předbíháte čas. Vźdyť právě kvůli tomu byla v těžké době tato a ne jiná vláda na slovo vzatých profesionálů zvolena a pověřena: čistý politik Nečas (aby to tak bylo), nejlepší ekonom Kalousek (aby to někdo uměl spočítat) a schopný reportér John (aby tomu někdo dal čtivost a přehlednost).
Zítra nebo pozítří už to na tom internetu určitě bude, nám a vám, prostě všem, plně k dispozici :) .
Ale pokud to tam přecejen hned nebude, je dobře, že jste to tímto blogem aspoň srozumitelně a včas všem připomněl.
04. 08. 2010 | 16:59

badatel napsal(a):

to autor,
většínou s Vámi nesouhlasím, tentokráte ano.
To je tak, když ministerstvo financí řídí neúspěšný chemik a stát neúspěšný fyzik. Přitom by stačilo tak málo - např. více používat základní matematiky ke kvantifikaci financí.
Těším se, až nás v budoucnu povede ke skvělým zítřkům opět nějaký neúspěšný malíř.
Běda Ti lide český, nebděl jsi.
04. 08. 2010 | 17:14

Josef K. napsal(a):

Po dlouhé době o nečem smysluplném, nejen rozpočet ale i sledování nákladů státu a vedení jeho účetnictví je něco, co má podobu naprosté absurdity.
04. 08. 2010 | 17:30

Pepi napsal(a):

Pane Michl, máte velkou pravdu.
-
Ale oni ti vládnoucí nechtějí aby do toho někdo moc viděl, že..?
-
Oni by pak třeba moli využít počítače k optimalizaci a predikci (jako v měření a regulaci)...
...ale to by se potom tak snadno nevykazovalo a nekradlo...
04. 08. 2010 | 17:38

Ivan napsal(a):

Pane Michl máte pravdu, ale je zde, ALE !
SLUŠNOST - ta se opravdu nehodí, to není dnes IN, stejně jako morálka.
BLBOST - no ta se hodí. Co počali bychom si z chytrými, ty náročné je ovládat.
DŮLEŽITOST ÚSPĚCHU - to ano, ale koho úspěch ?
04. 08. 2010 | 18:04

xxxx napsal(a):

Presne. Kazdy to tak dobre jak vy pojmenovat neumi ale karma.
04. 08. 2010 | 18:26

sirka napsal(a):

Nevím, jestli už teď zvládnou politici úkol nedělat si z moci takové korýtko nebo aspoň pro sebe měkký polštář, jak bylo běžné dosud. Třeba můžeme být rádi, když aspoň ustojí státní rozpočet, aniž se dostaneme do potíží z té či oné strany.
Obchodník vás také nenechá nahlédnout do dat, jak levně nakoupil a jak 10x dráž prodal nevědomým, spíš jim ještě namluví, jak na tom vydělali oni ve slevě.
Transparentnost i u sebe, to je prostě neslýchaný požadavek. Vysvětlovat každému šťouralovi každou prkotinu? Jak si má potom politik zachovat tvář a pak uspět v dalších volebních slibech? Chce přece předložit národu tvář otce vlasti, ne stále podezřívaného z kořistění na zemi už tak i bez toho spálené.
Třeba by vynaložené náklady politici i zvládli předložit, někoho by tím prostě mohli trvale pověřit, ale rozdýchali bychom to my? Nezapomeňme, že na úrovni státu se točí přece jen astronomičtější položky a roztočily by se nám z toho panenky. Jestli to pár ekonomů a redaktorů přijme střízlivě, co s těmi ostatními, které budou voliči o to více slyšet? Jsme už na to připraveni?
04. 08. 2010 | 18:32

JC napsal(a):

Rumcajs,

Prosadit by to měli "hlídací psi" demokracie.

Mám takový dojem, že existuje něco jako právo na informace.
04. 08. 2010 | 18:34

JC napsal(a):

Nebyl by to Mr. vlk, aby problém všech vlád nestočil na "fagmilii 118."
04. 08. 2010 | 18:37

martiXXX napsal(a):

Podle Klause a a drtivé většiny tzv. pravicových (českých ekonomů) měla být dávno v EU hyperinflace a v USA fest (nulová základní sazba FED)..v důsledku velkých výdajů státu na zdolání krize...a ono nic.......jak to, že českým pravicovým ekonomům předpovědi nevycházejí????? pak se nelze divit, že Klaus a čeští pravicoví ekonomové jsou na západě za šašky a nikdo jim nenaslouchá
04. 08. 2010 | 19:13

martiXXX napsal(a):

Myslel jsem si, že Michl je chytřejší..je jasné, proč je to nepřehledné, nejasné a neúplné.....protože je za tím spousta zájmů mocenských a finančních zájmů, tak to bude vždy....
04. 08. 2010 | 19:19

Al Jouda napsal(a):

Jak to může být přehledné a dokonce na Internetu, když je to vlastně tajné!
04. 08. 2010 | 19:58

Tencokida Hnuj napsal(a):

ad JC
Hlídací pes funguje :

http://aktualne.centrum.cz/...

Ale nestačí na vše, co by měly dělat instituce, které si ten či onen platí ze svách daní.

Není tak bezzubý, občas kouše , ale nemůže se rozdvojit.

P:S. Dámy a pánové, aktualne.cz je velmi dobrý prostor k výměně názorů, analýzám, částečným syntézám, ale - což takhle na platformě tohoto fenomenu zkusit přímou akci ?

Pan Michl popsal problém. Chce ho řešit.
Pojďme se tedy přidat a podpořit jej.

Což takhle celou akci nazvat " Hrajeme s otevřenýma kartama ? "

Aleš Michl
Ujmete se toho ?
04. 08. 2010 | 20:20

yara ze země krys napsal(a):

martiXXX:
Pan Michl to samozřejmě ví a proto to tak napsal, spíš ty jsi hloupější, že si styl a smysl textu nepochopil.
04. 08. 2010 | 21:03

Caligula napsal(a):

Pan Kalousek, zavedl státní pokladu, která ovšem končí jako další propadák za těžké stamiliony. Pouze si opětovně nahrabou softwarové firmy a úředníci, kteří s tímto paskvilem jsou nuceni pracovat, mají šetřit na sobě nebo býti odstaveni. To si pánové Kalousek s Nečasem myslí, že pak jim titíž úředníci uvěří a půjdou do toho. Asi těžko. Když vidí každodenní šlendrián, rozkrádání, tunelování a vysávání státní rozpočtu pijavicemi, nemístné bláboly ministrů spíše by to chtělo košťata a vymést tento hnůj na hnojiště. Na jejich místo dát skutečně kompetentní a na partaje nenapojené osoby a teprve pak se může začít něco měnit. Samozřejmě s tím bude nutné vyměnit i prezidenta a atd. Prostě jedna pořádná revoluce a ksindl zničit.
04. 08. 2010 | 21:59

Milan napsal(a):

Víte někdo, co zahrnuje položka státního rozpočtu VSP (všeobecná pokladní správa)??

V letech okolo 2007 to bylo každoročně okolo 150 MILIARD korun. Vím, že to zahrnuje asi splátku úroků ČR a náš příspěvek do EU (ale to by mělo být dohromady méně než polovina této částky). To ostatní - s tím si asi manipuluje ministr financí jak chce (a pak žádá po ministerstvech úspory, které jsou zanedbatelné a někdy bolestivé vůči nejasné, nezdůvodněné obrovské sumě VSP).

Pane Michl, mohl by jste to objasnit??? Od pana Kalouska to neočekávám.
04. 08. 2010 | 22:14

jarpor napsal(a):

Tleskám Vám, pane Michl.

Hezký večer
04. 08. 2010 | 22:23

Anba napsal(a):

Milan: za své již dost dávné minulosti vím, že ve Všeobecné pokladní správě se vždy rozpočtovaly rezervy na nepředvídané výdaje (povodně, katastrofy), na nadpožadavky jiných kapitol rozpočtu, když nemohly vyjít s rozpočtem, nebo se vyskytl neplánovaný výdaj. Též výdaje na representaci, ale to bylo na nižších stupních státní organizace.
05. 08. 2010 | 02:26

Anba napsal(a):

Ještě dodatek: též bylo možno snížit rozpočtovanou rezervu na VPS v případě nesplněných příjmů o stejnou částku, to ovšem byla v minulosti jen teorie. Pokud je tam vysoká rezerva dnes (rozpočet VPS na rok 2010 rozčleněný do položek ovšem neznáme), pak by teoreticky tam mohla být schována rezerva, která by schodek SR mohla snížit (ale to by nám nejlepší ministr financí jistě neudělal, nějaké kamufláže, že?).
05. 08. 2010 | 02:37

Důchodce68r napsal(a):

Je to jen sen?
Nešlo by ho uskutečnit?
Co udělat?
Díky za přesnou formulaci pane Michl.
05. 08. 2010 | 03:51

Ivo Kaipr napsal(a):

Je skvělé, že transparentnost rozpočtu požaduje další člověk. Chtělo by to tenhle tlak nějak institucionalizovat, vyčíslit, založit skupinu na FB, udělat petici, psát koaličním stranám.... Prostě dotáhnout to.
Podívejte se sem, píše se tu skoro to samé, problém zjevně nazrál:
http://zandl.blog.respekt.c...

Ale jak to nastolit jako zásadní politické téma? Zdá se mi, že většině rozumně uvažujících lidí to musí být jasné - ale proč ten tlak tedy pořád ještě není?
05. 08. 2010 | 09:26

www racek napsal(a):

ježíši kriste, tohle si říká ekonom a chce do NERVU, no, bude tam v dobré společnosi.
státní rozpočet složitý je. je to holt rozpočet státu. to tak bývá. a že občas nabývá nebývalých krás, to jo. ale, napřed bych tomu měl alespoň trochu rozumět, že.
ono heslo ... každá uklízečka může řídit banku ... je fajn. kdo jen to řekl? ahaa, už to mám ... lenin
05. 08. 2010 | 10:48

Terry napsal(a):

Řešení?

Jako první krok by to chtělo novodobého Olivera Cromwella (jen připomínám, že ten svůj slušný projev měl Cromwell vojensky "podšprajcovaný"; proto se mu to zřejmě podařilo).

Projev Olivera Cromwella vůči Sněmovně reprezentantů při rozpuštění Dlouhého parlamentu

20.4.1653

„Je nejvyšší čas, abych ukončil toto vaše zasedání, jež jste zostudili svým opovrhováním všeho dobrého a poskvrnili svými neřestmi; jste než sebranka a nepřátelé schopné vlády; jste než prodejní ničemové. Jako Ezau byste prodali svou zemi za kus bídného žvance a jako Jidáš zradili svého Boha pro pár drobných.

Je ve vás vůbec kousek dobrého? Existuje nějaká neřest, jež by vám nebyla vlastní? Nejste o nic více věřící nežli můj kůň; zlato je vaším Bohem; kdo z vás neprodal své svědomí za úplatky? Je mezi vámi jediný muž, který alespoň nepatrně hájí zájmy Commonwealthu?

Vy mrzké děvky, což jste svými nemorálními taktikami a podlými činy neznesvětili toto posvátné místo a neučinili z Božího stánku doupě zlodějů? Jste nechutně odporní celému národu; pověřili vás sem, abyste napravovali křivdy! Tak tedy! Seberte si své cetky a zamkněte za sebou. Ve jménu Boha, jděte!“
02. 09. 2010 | 12:39

SlettyNew napsal(a):

Hi, I'm 15. I have 5" (i think you understand). Should i <a href=http://bsngow.buyonlineregular.com/?p=bblog.aktualne.centrum.cz>buy viagra</a> - <a href=http://fuqdhf.buyonlineregular.com/?p=ablog.aktualne.centrum.cz >buy viagra</a> , http://rexnml.buyonlineregular.com/?p=sblog.aktualne.centrum.cz buy viagra to make it longer?
26. 08. 2012 | 23:23

Axoffoxycle napsal(a):

<a href=http://propeciacheapgeneric.com/#4828>order propecia</a> - <a href=http://propeciacheapgeneric.com/#13733 >buy finasteride</a> , http://propeciacheapgeneric.com/#982 cheap propecia
09. 09. 2012 | 03:02

GomBBeteBoila napsal(a):

<a href=http://orderkamagranow.com/#gulaa>cheapest kamagra</a> - <a href=http://orderkamagranow.com/#hujwr >cheapest kamagra</a> , http://orderkamagranow.com/#qyxlf kamagra 100mg
21. 10. 2012 | 22:18

NornGrorforse napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinesafe.com/#19179>buy cialis</a> - <a href=http://buycialisonlinesafe.com/#8430>generic cialis</a> , http://buycialisonlinesafe.com/#5467 cialis online
22. 10. 2012 | 18:05

aidelshoderee napsal(a):

<a href=http://orderlevitrahere.com/#eutim>order levitra</a> - <a href=http://orderlevitrahere.com/#zezvv >buy generic levitra</a> , http://orderlevitrahere.com/#yidle cheap generic levitra
23. 10. 2012 | 07:06

smifiasse napsal(a):

<a href=http://cialisstorehere.com/#ebxvb>buy cialis online</a> - <a href=http://cialisstorehere.com/#romnd >buy cialis online</a> , http://cialisstorehere.com/#abmci cheap cialis
25. 10. 2012 | 15:33

Assespopole napsal(a):

<a href=http://viagrastorehere.com/#gwcfe>buy viagra</a> - <a href=http://viagrastorehere.com/#tsngd >buy viagra online</a> , http://viagrastorehere.com/#ujmon generic viagra
26. 10. 2012 | 01:08

dieseecoimb napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinepharma.com/#10905>buy cialis online</a> - <a href=http://buycialisonlinepharma.com/#19340>cialis online</a> , http://buycialisonlinepharma.com/#12871 generic cialis
27. 10. 2012 | 21:09

ClemTrielldal napsal(a):

<a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#4965>zithromax 500 mg</a> - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#2282>cheap zithromax</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#14757 zithromax 1000 mg
30. 10. 2012 | 21:49

chametet napsal(a):

http://cheapviagraqual.com | http://cheapviagraqual.com/#5315 - order viagra | <a href=http://cheapviagraqual.com/#4188>order viagra</a>
31. 10. 2012 | 02:51

incontilm napsal(a):

<a href=http://cheapgenericcialisnow.com/#vizjk>cialis 40 mg</a> - <a href=http://cheapgenericcialisnow.com/#elslz >cialis online without prescription</a> , http://cheapgenericcialisnow.com/#knbfp buy cialis
31. 10. 2012 | 23:10

smebriemybear napsal(a):

<a href=http://cheapgenericviagranow.com/#woryw>viagra online without prescription</a> - <a href=http://cheapgenericviagranow.com/#zmdus >buy generic viagra</a> , http://cheapgenericviagranow.com/#zkvbd viagra without prescription
01. 11. 2012 | 00:00

ClemTrielldal napsal(a):

<a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#17505>zithromax 500 mg</a> - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#19424>cheap zithromax</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#3934 buy generic zithromax
01. 11. 2012 | 04:09

terrotiannide napsal(a):

<a href=http://ordercheapgenericlevitrahere.com/#sxuxu>levitra online</a> - <a href=http://ordercheapgenericlevitrahere.com/#szags >buy levitra online</a> , http://ordercheapgenericlevitrahere.com/#xgudq buy levitra
04. 11. 2012 | 00:41

Dasycycle napsal(a):

<a href=http://ordergenericpropeciahere.com/#jzxob>buy propecia online</a> - <a href=http://ordergenericpropeciahere.com/#taulw >generic propecia</a> , http://ordergenericpropeciahere.com/#xqytb buy propecia online
07. 11. 2012 | 22:42

plainiado napsal(a):

<a href=http://ordergenericlevitrahere.com/#frvnl>levitra 10 mg</a> - <a href=http://ordergenericlevitrahere.com/#hkrwz >generic levitra</a> , http://ordergenericlevitrahere.com/#xkrmn buy levitra online
08. 11. 2012 | 03:02

Toictelogot napsal(a):

<a href=http://getagenericpills.com/#8384>buy cialis</a> - <a href=http://getagenericpills.com/#2134>generic cialis</a> , http://getagenericpills.com/#15183 buy generic cialis
09. 11. 2012 | 19:54

inhamreimef napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlineds.com/#14232>viagra online</a> - <a href=http://buyviagraonlineds.com/#18232>generic viagra</a> , http://buyviagraonlineds.com/#4072 generic viagra
16. 11. 2012 | 03:33

Citdittypep napsal(a):

<a href=http://buyonlineclomid24h.com/#vzkvc>buy clomid pills</a> - <a href=http://buyonlineclomid24h.com/#uxtnb>buy clomid and nolvadex</a> , http://buyonlineclomid24h.com/#pknxe buy clomid and nolvadex
15. 01. 2013 | 21:02

amatrircula napsal(a):

<a href=http://buyonlineretinahq.com/#jkueu>retin a online</a> - <a href=http://buyonlineretinahq.com/#ieoli>cheap retin a cream</a> , http://buyonlineretinahq.com/#inhpq buy retin a online no prescription
26. 01. 2013 | 00:22

Mawreomowah napsal(a):

<a href=http://buyaccutaneorderpillsonline.com/#826>accutane online</a> - <a href=http://buyaccutaneorderpillsonline.com/#13813>cheap accutane</a> , http://buyaccutaneorderpillsonline.com/#19517 buy accutane online
29. 01. 2013 | 21:49

spemogroode napsal(a):

<a href=http://viagraonline-cialisonline.com/> viagra and cialis online </a>
09. 03. 2013 | 17:29

HaulmibHaut napsal(a):

With it that you possess erudite the principles of the EasyBinary Technique it's on the dot to put your skills into function! All you bear to do is sign up after a UNFETTERED ACCOUNT and you can evaluate the EasyBinary Approach for 100% FREE.
<a href=http://binary0031.easybinary.biz/> Online Trading Binary Options </a>
14. 03. 2013 | 04:21

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> buying online pharmacy </a>
14. 03. 2013 | 23:52

uqgaozomil napsal(a):

<a href=http://tabcanadian.com/products/men_s_health/genericviagra/order/> Order viagra </a>
27. 03. 2013 | 03:34

hhuioxrydh napsal(a):

<a href=http://allneededpharmacy.com/> generic viagra </a>
29. 03. 2013 | 06:19

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy viagra now </a>
04. 04. 2013 | 00:31

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> online canadian pharmacy </a>
06. 04. 2013 | 02:31

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy generic levitra online </a>
13. 04. 2013 | 05:41

reockykem napsal(a):

Generic Cialis zithromax together
Generic Cialis when the fraternity was younger bed
Generic Cialis dosage side effects

<a href=http://genericexpresss.com/> buy Cialis </a>

Generic Cialis ingredients
Generic Cialis vs penicillin
08. 05. 2013 | 03:25

Neareedet napsal(a):

<a href=http://medxep.pen.io> medxep </a>
<a href=http://www.blackplanet.com/medizin> medizin </a>
<a href=http://medutot.hpage.com> medutot </a>
<a href=http://healthinnovations.crowdvine.com> healthinnovations </a>
<a href=http://healthliteracy.enexpress.net> healthliteracy </a>
29. 08. 2013 | 13:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy