Svobodná Natalia Gorbaněvská

30. 11. 2013 | 19:08
Přečteno 3555 krát
Jsou různé druhy hrdinství. A různé druhy hrdinů...

Jsou veřejní hrdinové, kteří vykonají velké skutky. Jsou neznámí hrdinové, kteří si své hrdinství nesou jen v sobě. A jsou hrdinové, kteří se stali symbolem naděje.

Tři nejvýznamnější momenty takového hrdinství v boji proti komunistické totalitě jsou podle mého názoru chvíle, kdy se na Václavském náměstí upaluje Jan Palach; kdy se na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 staví před jedoucí tanky bezejmenný muž s igelitkou; a kdy na Rudém náměstí v srpnu 1968 demonstruje skupina ruských disidentů proti okupaci Československa.

SVOBODA V CENTRECH TOTALITY

Všechny tyto tři akty spojuje cosi zásadního. Nikdo z jejich aktérů nepřestřihl dráty k nebezpečné bombě ani nezachránil tonoucí se dítě. Jejich skutky byly symbolické. Byly velké především tím, že něco znamenaly. Něco v nás změnily. Nějak nás změnily.

Byly to situace, které znamenaly postavit se nesouměřitelné přesile totalitního aparátu, který mohl jediným příkazem tyto lidi smazat ze zemského povrchu - a tak se taky v mnoha případech stalo. Není přitom náhodou, že se všechny uvedené činy udály v samotných centrech totalitní moci - na hlavních náměstích hlavních měst. V samém srdci totality došlo k aktům totální odvahy, k rozhodnutí použít svou osobní svobodu jako neporazitelný nástroj, kterým lze totalitním hegemonům ukázat, že sice vítězí, ale ještě nezvítězili. A že pokud bude jediný člověk schopen tohoto absolutního gesta, nikdy nezvítězí.

NEPOCHOPITELNÁ ODVAHA JAKO SYMBOL SVOBODY

Tito hrdinové ukázali totalitě, kde je její slabina. Zcela jasně věděli, že nejen jim, ale i jejich rodinám může hrozit ten nejhorší osud. A přesto s vědomím tohoto největšího nebezpečí neprovedli všem pochopitelný odvážný čin. Oni udělali něco jiného - uskutečnili pro mnohé nejprve nepochopitelné, děsivé nebo zbytečné gesto. Zapálit se? Postavit se před tank? Demonstrovat před Kremlem? Komu tím pomůžu? Koho všeho tím ohrozím?

Ale právě proto, že tento akt byl zprvu zdánlivě nepochopitelný a pro mnohé nerozumný, právě proto se mohl stát symbolem. Protože vypovídal nikoli o nutnosti něco udělat, někoho zachránit, někde přestřihnout drát. Ale vypovídal o svobodě. Připomenul, že zde stále existují hodnoty, za které je nutno se obětovat. Na pozadí zjevné beznadějnosti těchto hrdinů vůči ohromné moci totality, proti které stáli, se o to více ukázala velikost jejich vlastní, a tedy i obecné lidské svobody, se kterou každá totalita především zápasí. A právě díky ní přerostlo samo o sobě bezesmyslné gesto v dějinnou událost, která bude od té doby vždy představovat zásadní symbol lidské odvahy - gesto, které přepsalo dějiny.

Protože člověk, který prokáže odvahu vzdorovat svým utlačovatelům, nejen ukazuje svou svobodu - tím tento člověk JE svobodným. Právě to nejvíce rozlítilo totalitní aparátčíky. Člověku, který se vydává v symbolickém gestu absolutní odvahy, už nemůžou více ublížit. Protože jeho čin akceptuje každou možnost dalšího ublížení. Počítá se vším a ve své absolutní bezmocnosti se tak stává vítězem. A čím více bude režim tyto oponenty mučit, trestat nebo jejich akt svobody a odvahy bagatelizovat, tím více se oni budou stávat v očích milionů bezbranných mučedníky, ještě většími hrdiny, symboly.

V těchto symbolických aktech se tak jasně ukázala velikost lidské svobody. Ukázala se moc bezmocných i bezmocnost mocných, kteří nikdy nedokázali uhasit oheň naděje, zapálený těmito hrdiny uprostřed plíživé tmy totalitní noci.

Natalia Gorbaněvská, která v pátek zesnula, byla jednou z nich. Vzpomeňme na to, co pro nás její čin i činy ostatních hrdinů totality znamenaly - uprostřed temna, kdy projevením velké občanské odvahy bylo už pouze připustit, že o těchto událostech víme. Věnujme jí tichou vzpomínku. Poděkujme jí za to, co bychom zřejmě nikdy nedokázali, a co ona dokázala udělat i za nás a za naši svobodu...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kokoshka napsal(a):

Jeste jeden pan Spok,zapnete už čtvrty warp a let'te do 18 galaxii se svymi klingony!
30. 11. 2013 | 19:22

muromec napsal(a):

Jo, Gorbaněvská... To byla hrdinka! Kam se na ni hrabe Palach, že? Do toho si tady na aktualne.cz vždy někteří s chutí kopnou a poplivou jeho památku.
30. 11. 2013 | 19:22

mb napsal(a):

jako ne že byste to napsal špatně ... nicmeně totalita není neosobní, vždy ji reprezentují určití lidé ... a pak je to dost evropocentrické ... v tibetu se upaluje jeden mnich za druhým, a nezdá že, že by se cokoli měnilo ve prospěch tibetu ...

píšete: Ale právě proto, že tento akt byl zprvu zdánlivě nepochopitelný a pro mnohé nerozumný, právě proto se mohl stát symbolem.

ted si probil umělec šourek hřebíky na rudém náměstí ... a nezdá že by někým nebo něčím otřásl, byť bezesporu symbolem je ...

njn stane se ... Gorbaňevské díky ...
30. 11. 2013 | 19:26

Občan napsal(a):

Pane Špoku,
pro naprostou většinu Čechů a Slováků její čin neznamenal a neznamená vůbec nic, protože o její existenci nic nevěděli a nevědí. A to vč. Vás.
Nebýt halasu, který kolem ní nastal letos, zemřela by tato profesionální "disidentka" a bývalá pilná pracovnice Hlasu Ameriky a kdoví čeho dalšího ve svém pařížském domě zcela nepovšimnuta.

Mimochodem - dělat pro amíky asi musel být docela slušný vejvar, protože Paříž je (tuším) druhé nejdražší město světa a pořídit si v ní barák, to chce hodně "dlouhý prachy". Básničkami si na to rozhodně nevydělala...
30. 11. 2013 | 19:59

Bestia triumphans napsal(a):

Občane:
Pan Špok je psychoterapeut, jste tu správně.
30. 11. 2013 | 20:08

kokoshka napsal(a):

Bestia:
A na fotce je Jim Carry,dalši dil Truman Show?
30. 11. 2013 | 20:10

Libertad napsal(a):

Pane blogere,
a co ty dvě dámy co musely studovat zrovna tady a se šatky na hlavě? Už studují? Založil jste soukromou školu za své peníze? A nebo na té ěkole pracujete jako psycholog respektive psychoterapeut a její provoz platí šejkové ze Saudské Arabie?

Bez pozdravu k Vám, a s obdivem k pani Natalii Gorbaněvské

Sidonio Libertad
30. 11. 2013 | 20:44

342 napsal(a):

Pokud by člověk chtěl v dnešní době protestovat proti vojenským akcím našich přátel z organizace NATO, musel by se z něj stát notorický demonstrant, který by byl každou chvíli na place.

Režim stále dluží vysvětlení z jakého důvodu naši vojáci bojují za svobodu a demokracii v okupovaném Afghánistánu. Původní Bushova záminka ohledně útoku Al-Kaidy na USA se časem ukázala jako totálně vylhaná.

Cesta ke 3. světové válce - český překlad
http://www.youtube.com/watch?v=YGOM3SLHijQ
30. 11. 2013 | 22:09

jozef napsal(a):

No tak taketo nezmysly
v "zlocineckom totalitnom"komunizme sa prestali pisat uz v druhej polovici patdesiatych rokov.
Ak je autor psycholog,terapeut - tak by som k nemu na sedenie neodporucal ani totalne zdraveho cloveka.
30. 11. 2013 | 22:11

Arnie napsal(a):

Dobře, že si paní Gorbaněvská nemůže přečíst debatní příspěvky, které se tu objevily.
Asi by ji mrzela oběť, kterou ve prospěch svobody lidí v Československu přinesla.
A nebyla to oběť malá, vyžadovala velikou odvahu, kterou mělo jen málo lidí.
Naštěstí - takovéto příspěvky (viz občan nebo jozef) nepředstavují názor obecný, nýbrž názor žumpy.
30. 11. 2013 | 23:16

Richard napsal(a):

mohou je zničit, nemohou porazit...
takoví jsou hrdinové...
30. 11. 2013 | 23:57

Lepší patie než apatie napsal(a):

Zdá se,
že u nás o tom, kdo je a není hrdina, rozhodují psychiatři a psychologové.

Např. takový dr. Honzák označil astronauta Armstronga za psychopata, nikoli za hrdinu, ale Jan Palach už podle něj hrdina je, zřejmě proto, že se neprocházel po Měsíci, ale polil se hořlavinou a škrtnul sirkou.

Jiní dušezpytníci zase za psychopaty, nikoly za hrdiny, považují známé bratry Mašíny a jejich obhajitele, a nechápou postoj jednoho z bratrské dvojice odbojářů, který Palachovo sebeupálení odsoudil.

Tací psychiatři a psychologové ovšem nestojí za nic, protože se pasují do role nálepkářů diagnóz, namísto toho, aby objasnili motivaci hrdinů/psychopatů, vliv prostředí, příčiny toho, proč veřejnost nemá ráda statečné a rozhodné lidi, "asociální" výtržníky, a miluje zoufalce a poražené, na jejichž hrobech je možno zapálit svíčky.

V SSSR do tamního blázince zavřeli paní Gorbaněvskou, protože protestovat proti mezinárodní pomoci vojsk proti kontrarevoluci přece není normální, no ne?
U nás zase do psychiny zabásli katolického blouznivce a petenta Augustina Navrátila.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Augustin_Navr%C3%A1til

Inu,
tradice je tradice.

P.S.: Díky, paní Gorbaněvská!
Doufám, že jste v sovětském psychiatrickém zařízení měla alespoň štěstí na ruskou obdobu dr. Honzáka či dr. Špoka.
01. 12. 2013 | 00:16

aga napsal(a):

Lepší patie

O tom, kdo je hrdina, rozhoduje "objektivně" vždy úhel pohledu, tedy to, jak se to zrovna komu hodí do krámu.

Subjektivně by mělo být hrdinství spontánní, neúčelové, nesobecké a nezištné. Jakýkoli jeho - i následný - "prodej" je degraduje a zbavuje nároku na úctu. Hrdina by se měl hrdinsky bránit tomu, aby byly jeho činy zneužívány pro potřebu ideologií a propagandy jakéhokoli druhu.
01. 12. 2013 | 07:51

aga napsal(a):

Některé "hrdinské" činy a jejich následná expolatace se spíše podobají vydírání a vnucování jediného správného názoru. A stačí změna režimu a z hrdiny je padouch. Fraška.
01. 12. 2013 | 08:03

aga napsal(a):

ee

exploatace .. že jsem radši nezůstal u využívání či spíše zneužívání...
01. 12. 2013 | 08:04

K.V napsal(a):

Na "disidentech" obdivuji jak se jim podaří být za to báječně placeni. Její dům v Paříži bych docela chtěl mít, a to nesáhla na práci, básnířka a "disidentka?
01. 12. 2013 | 09:00

Joachym Brezina napsal(a):

Vzhledem k tomu, že můj duševní rozhled na poli v boji proti komunismu a jeho nebezpečí je stejný jako má šnek v hluboké studně, tak stejně nevím, o čem to Špok píše ..... tak někdo umřel...no a? To není nic divného, napište o někom, kdo stále žije, i když už dávno měl umřít, třeba by to bylo zajímavější.

Fiktivně třeba ...Linkoln stále žije i když podle všech předpokladů měl už dávno umřít...

Mají to někteří lidi starosti .... jak spasit svět. Já to řeknu klidně..kašlu na svět, nespasím ho, nemám na to prostředky, síly, ani chuť ... budu rád, když se postarám sám o sebe, rodinu a lidi mi milé.

Největší hrdinové jsou mezi námi, každý den je vídáme, hrdinové všedních dnů, žijící si své podle některých obyčejné a nudné životy. Ale my furt čekáme na ty nejviditelnější hrdiny, abychom je glorifikovali.
01. 12. 2013 | 09:01

důchodce napsal(a):

Téměř celá diskuse ukazuje českou malost. Nejste schopni pochopit lidskou solidaritu člověka, který se odhodlá podpořit okupovaný národ. Navíc vojskem své země. Já jí děkuji, měla těžký život. Z nás, zde píšících, by to nedokázal nikdo. Obětovat se za cizího člověka, za cizí zemi. Škoda.
01. 12. 2013 | 11:05

Občan napsal(a):

Důchodče,

to ovšem měla tehdy přijet do Československa a s tím transparentem se postavit na Václaváku.
Protože do letoška o její existenci nemělo 99,999% obyvatelstva ČR ani tušení. Ničemu nepomohla ani nezabránila tejdy a po zbytek života naopak dělala vše pro to, aby se antagonismy mezi východem a západem nejen nezmenšily, ale naopak se ještě prohlubovaly.

A "těžký život"?
Jak jste, propánakrále, přišel na ten nesmysl? V r. 1975 emigrovala do Francie a tam měla tak "těžký život", až z toho začala pracovat pro Hlas Ameriky a koupila si barák v Paříži. Neobětovala NIC (vlastně jo - svého potomka, protože ho tři roky vychovávali prarodiče). Jenže to o ní na české wikině nenajdete...
01. 12. 2013 | 11:26

muj maly dick napsal(a):

důchodce napsal(a):
Téměř celá diskuse ukazuje českou malost.
jak se posuzuje ceska malost a jaky je rozdil mezi ceskou a polskou [ci nemeckou]malosti
a v cem spociva vase veliokost?
01. 12. 2013 | 11:32

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Největším hrdinou byl však - i z úhlu pohledu blogera...komunista Teng Siao Pching. To jeho idea /její realizace/ vedla postupně až k odjezdu sovětských vojsk z Kraďákova.
Ty protesty - ať už na Rudém níměstí, Karlově náměstí či na Náměstí nebeského klidu...to byly epizodní záležitosti nevalného významu - co se týče faktu samotné transformace politické moci komunistické byrokracie v moc ekonomickou.
Význam takových činů je spíše jen kulturní, ale pokud není reflektován ani v této rovině /ba naopak - mapř. Duka hovoří dnes o ochlokracii ...když demonstrují např. odboráři/ fakticky, tak ztrácí i tento význam a stává se jen příležitostí jak se na takovém vyjádření svobodné vůle skutečně svobodného člověka rok co rok přiživit, jak se k takovému skutku " přivinouti jako k velkému dubisku", ta vlaječka , kterou dané individuum mává nad svou hlavou je pak jen hadříkem, fikovým listem, ukradenou korunou z bobkovývh listů.

Nixon u Maa a poozději Teng Siao Pching, ještě později ruská komunisticko-kágebácká nomenklatura a vorové v zakoně a úplně naposled Husák, i když samozřejmě přípravka jela už v 80.letech, nejen v Prohnosťáku.

Příště přidejte studenta Šmída a bude "vysvtělení" učiněno zadost už úplně.

P.S. To ale nic nemění na tom, že pro určité lidi v určitých zemích má samozřejmě takový čin význam kulturní tak, že je i významem faktickým, v Kraďákově se však tento význam ukazuje být jen kýčem, každorořním masopustem, husou na pekáči. Chybí pouze fanfáry a vládní delegace s věncem.
01. 12. 2013 | 12:51

mb napsal(a):

Občan napsal(a):
Důchodče,

to ovšem měla tehdy přijet do Československa a s tím transparentem se postavit na Václaváku.
Protože do letoška o její existenci nemělo 99,999% obyvatelstva ČR ani tušení.

...občane mluvte, kdyžtak, jen za sebe, nemluvte, prosím, za druhé lidi ... jsa sám tup ... netupte prosím ostatní ... nejsou všichni jako vy, víte ... ??? tak děkuji ... hezký den ...
01. 12. 2013 | 12:52

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane důchodče,

dovoluji si oponovat. Tato debata nevypovídá o údajné "české malosti". Vypovídá o zakomplexovanosti a osobní frustraci několika málo jedinců, kteří cítili potřebu vytmavit to autorovi, sdělit ostatním, že o paní Gorbaněvské nic nevědí a její občanský postoj je neoslovuje. A to je rozdíl. Řada lidí o její občanské statečnosti věděla (protože v době totality aktivně informace o podobných postojích vyhledávala) a sama se snažila vystupovat statečně. Takových lidí je vždy méně, ale je škoda, že třeba v této debatě nejsou víc slyšet. Protože pak to vypadá, že zde těch pár lidí reprezentuje celou tuto společnost.

Libor Stejskal
01. 12. 2013 | 12:55

Kulajdapampárovitá napsal(a):

Občan.
Jsem rád, že aspoň někdo zná myšlení 99,999999% obyvatel Česka. Asi to ale bude "blb", jak vyplývá z podstaty věci.
Jinak důstojnost nabude Vaše téma: tak kydání hnoje, na to nepotřebujete žádnou odbornost, jen jistou povahu.
01. 12. 2013 | 12:59

muj maly dick napsal(a):

stejskal napsal(a):
Dobrý den, pane důchodče,

dovoluji si oponovat. Tato debata nevypovídá o údajné "české malosti". Vypovídá o zakomplexovanosti a osobní frustraci několika málo jedinců, kteří cítili potřebu vytmavit to autorovi, sdělit ostatním, že o paní Gorbaněvské nic nevědí a její občanský postoj je neoslovuje. A to je rozdíl. Řada lidí o její občanské statečnosti věděla (protože v době totality aktivně informace o podobných postojích vyhledávala) a sama se snažila vystupovat statečně. Takových lidí je vždy méně, ale je škoda, že třeba v této debatě nejsou víc slyšet. Protože pak to vypadá, že zde těch pár lidí reprezentuje celou tuto společnost.
------
a jeje uz jsou tu hrdinove co aktivne bojovali proti komousum
jen jsem o disidentovi stejskalovi nikdy neslysel ani necet
mozna se mi nedostal do ruky ten spravny samizdat
vstanou novi bojovnici cha cha
01. 12. 2013 | 13:12

Marian napsal(a):

Není nad to, když se zde jako Deus ex machina zjeví osvícený a spravedlivý cenzor a ve své neomylnosti a dobrotě nás hlupáky a nevědomce nezištně a o čemkoli poučí.
Zajímavé je, že to poučení je VŽDY bez výjimky V PLNÉ SHODĚ S PÍSNĚMI JEHO CHLEBODÁRCE.
01. 12. 2013 | 13:13

muj maly dick napsal(a):

Marian napsal(a):
Není nad to, když se zde jako Deus ex machina zjeví osvícený a spravedlivý cenzor a ve své neomylnosti a dobrotě nás hlupáky a nevědomce nezištně a o čemkoli poučí.
Zajímavé je, že to poučení je VŽDY bez výjimky V PLNÉ SHODĚ S PÍSNĚMI JEHO CHLEBODÁRCE.
-----
neni co dodat
chudak si neuvedomuje jak je trapny
01. 12. 2013 | 13:17

aga napsal(a):

ls

".. Takových lidí je vždy méně.."

No furt jich u nás bylo dost na to, aby si uzurpovali revoluci a postupně i celý stát, a aby s ním naložili proti vůli většiny národa. Hrdinství, které se jim sakra vyplatilo a nám sakra nevyplatilo.
01. 12. 2013 | 13:19

mb napsal(a):

to marian a muj maly dick ... myslim ze to stejskal napsal správně ... i když mi nedá ( skrz duku ) blog ...

aga ... mame/mate svobodne volby ...
01. 12. 2013 | 13:31

muj maly dick napsal(a):

o bakalovi
Uzavřený kruh

Ještě důležitější je jeho financování pražských poboček mezinárodních „neziskových“ organizací jako je Aspen Institute. V jeho správní radě ve Washingtonu zasedají známá jména: například Madeleine Albrightová, Condoleezza Riceová, Javier Solana a proudí tam finance například z The Rockefeller Brothers Fund, Fordovy nadace a dalších NWO kasiček.

Zde se kruh uzavírá. Drsný kruh. Když například „ostravské zdroje“ přestávají být zajímavé – tak je Zdeněk Bakala a spol. lusknutím prstu „vyřadí“. A vyzvou stát, aby horníkům pomohl. Oni mají přece plné ruce práce s pokrokem. S Novým světovým řádem.
01. 12. 2013 | 13:34

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/dalibor-spok.php?itemid=21378

Ostatně bylo by velmi pikantní, kdyby nějaký takový oslavný článek o svobodně manifestujícím /svůj pohled na svět/napsal Duka - známý to uniontradeofob a ochloslog/. Ale dozajista by se s tím uměl popasovat určitě lépe než Svoboda, který následně neopomene uvést ukrajinský hladomor atd. - vše v souvislosti se SOUČASNÝM Ruskem...:)
Anebo článeček požadující přijetí Lex Tymošenková ? A fandění ukrajinské ulici, lůze ?

Svobodný prostor původně určený k poznávání postupně propaganda /bias názory prvoplánově namířené proti skutečným i domnělým názorovým odpůrcům tak, že se fakta selektivně vybírají, překrucují, uvádějí do kontextů vyfabulovaných či mylných, zamlčují atd/.ucpe. I to je dílo generálů Lorenců apod. Povoleny budou pouze fangličky a třepetalky, kdo nebude mávat, bude podezřelým, potažmo dostane se mu vyloučení, vykopnou ho, i to je završením díla Lorence a spol.
Oslavujte neškodné a oslepujte se navzájem tak, abyste nikdy nerozpoznali ty, co skutečně hýbali událostma.
Vítejte na resloagoře, nejoblíbenějším demagogem zde je Diágo. Inzerenti se jen hrnou, konzumenti se mohou uklikat, eshopy ueshopovat, vše běží řádně, protestů netřeba, konečně ! :

http://www.youtube.com/watch?v=DK8fSr_SmIU

http://www.tripadvisor.com/Tourism-g60634-Lahaina_Maui_Hawaii-Vacations.html

Ježíš skutečně přichází ! (každým rokem, i vládní delegace to ví, nejen výrobci hraček)
01. 12. 2013 | 13:34

Richard napsal(a):

dějinami vždy hýbou jen stateční hrdinové, jen tady v Česku, máme shora udělenou výjimku, u nás to jsou masy chatařů a jeden úředníček z Ústavu pro předpověď....
ale jinak, zneužití Havla a jeho hrdinství katolickou církví mi přijde jako nechutnost...
Natalia Gorbaněvská má můj obdiv, stejně jako mnoho jí podobných neznámých hrdinů....
a pak, že prej mám problém s autoritami, ..no s těmi sebevyhlášenými ano, bo ty na rozdíl od těchto statečných pro mě žádné autority nejsou, ty by jen skrze formální moc či vysnažený sociální status rády byly významné a důležité, tím více jejich snahy vynutit si projevení úcty, obdivu, poslušnosti, atd. no bohužel...ne každý, kdo je nahoře, je autorita, stejně tak ne každý, kdo je dole, jí není...
ať už jde o mladé, staré, černé, bílé, muže či ženy...hrdinové se objevují všude a nějaké společenská konvence a mělbysmy jsou jim většinou šumáček..., jak řekl Klaus o Havlovi, často boří řády, ty patologické, které mají sloužit mocným k uspokojování jejich vlastních potřeb na úkor jiných...zavedené patologické slušnosti... prostě boří bábovičky těm, kteří je staví proto, aby na ně zneužili jiné...
01. 12. 2013 | 14:13

muj maly dick napsal(a):

mb napsal(a):
to marian a muj maly dick ... myslim ze to stejskal napsal správně ... i když mi nedá ( skrz duku ) blog ...
----
to da rozum ze to napsal spravne zvlast kdyz mu to potvrdite Vy
01. 12. 2013 | 15:00

mb napsal(a):

to tvuj maly dick ... :-))
01. 12. 2013 | 15:12

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Richard
Snaha hrdinů není nijak významná - pokud není vyjádřena činem takovým, že má tento čin vliv na alespoň epizodní změnu, coby příčina či aktivní element procesu změny, don Quijote je v posledku směšným sám sobě - ale ta cesta za to stála, to zas ano, mnohem lepčí volba než žaludeční vředy a hemeroidy u počítače.
Nemluvě o změně strukturální, na kterou mají hrdinové většinou vliv nulový, tam se to odehraje téměř vždy v zákulisí.

Šéf tuším že katedry historie UK na otázku dychtivého redaktora ČTV, zda byl onen čínský student jdoucí proti tankům na Náměstí nebeského klidu nějak významným /jeho čin/ - co se týče následných strukturálních změn v čínské společnosti /on to tak neřekl, tuším že šlo o to, zda je tváří 20. století/...odpověděl , že si myslí, že velkého významu neměl.
Takovým vyjádřením jsou jistě tetky a strejci z vesnic podobné těm, co si uvakli najímat si na špinavou práci Sekaly, velmi zklamané a svým způsobem i popletené, ale já s ním souhlasím.
MOžná že hippies a celá ta vlna v 70.letech...že tam k jistému skutečnému významu došlo, ale prostě v SSSR NEBYLA společenská poptávka a také mocní vůbec neuvažovali, že by měli měnit svou strategii - k tomu došlo až po Nixonově návštěvě / s kterou si dodnes lámou hlavu pravicoví i levicoví novináři, dokonce jsou k dispozici studie, které se zaobírají touto zdánlivě nelogickou iniciativou/, kdy začal vítězit a dodnes vítězí tengsiaopching-leninismo-marxismus.
Ani Mašínové nevyvolali žádné hnutí odporu. Ani Palach. Nebyla společenská poptávka, mocní nechtěli.
Hrdina bez valného úspěchu /praktického vyjádření svého hrdinství/ je spíše komickým /tragikomickýcm, chcete-li/ vyjádřením protestu, možná největší kulturní význam jeho činu tkví v tom, že se mu podařilo dostat se do svědomí svých bližních, trochu je nahlodá, ale i to je - pokud není toto nahlodání reflektováno adekvátním činem...v podstatě banální příhodou, bez jakéhokoliv smysluplného konce je ten řetěz příčin a následků rezavý, je k ničemu. Bohužel se najdou tací, co jím chrastí, vždy u příležitostí těch výročí...ale to už jde povíceru jen o parazititismus , někdy o tu reminiscenci - hezkou vzpomínku... ale i tak není dobré lhát sám sobě víc než si dospělý člověk má lhát.

Je smutné, že se v této zemi projevuje tak málo vděku Teng Siao Pchingovi, Nixonovi, Mao Ce-tungovi a také lidem z Wall Street, pro které Nixon a Kissinger pracovali.
Vždyť poředevším jim vděčíme za naši svobodu.
Hrdiny bych je ale nenazýval, prostě dělali svůj job, tu s takovým záměrem, jindy s jiným.
I nám dnes třeba normálních, pracovitých lidí, nikolivěk hrdinů.
Například jedním z takových pracovitých lidí byla Nagyová, je Babiš, a zcela jistě budou to i ti členové vlády, co sem přitáhnou ten čínský kapitál. Paradoxní by bylo, kdyby v takové vládě už dleli i členové KSČ/M/, ti by se mohli na letišti s čínskými soudruhy i líbat, vždyť i jejich strana je komunistickou, bratrskou. To se pak nazve " aplikovaným globálním inženýrstvím", novou etapou tengsiaopchingo-leninismo-marxismu.
Ale i tak to prohraje, jediný spravedlivý společenský řád je totiž pouze a jen KOMUNISMUS BOHATÝCH - v něm se nehledí na druh legitimace ale jen a pouze na podíl na světovém bohatství a moci. Historickou úlohu zde sehraje tkzv. supertřída, ostatní budou odsunuti na okraj coby nepotřebný odpad, garbage, jen málo šťastlivců bude využitelných coby pomocný personál - vojáci, policie, dopraváci, pohřební služby, kadeřníci atd.
01. 12. 2013 | 15:28

K.V napsal(a):

Pane Stejskale, vy jste si až teď všiml že na Aktualně, včetně BLOGERŮ A REDAKTORŮ, převládají takoví co rozhodně nereprezentují vzorek společnosti, a spíš si řeší osobní zájmy a problémy??.
Ale vám to trvalo pěkných pár let.
.
A také je divné že jste si toho všiml až v diskusi nad "disidentkou" resp poznámkami jak ji to "disidentství " vyneslo "bezpracný" život v Paříži
01. 12. 2013 | 15:31

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Ještě z jednoho úhlu pohledu je jalové /zbytečné - v kauzaistice požadované změny/ hrdinství kulturně "významné".
Upevňuje iluzi a tak i odzbrojuje. To zejména ty, co si uvykli na hrdiny, co věří v jejich příchod, očekávají znova a znova ty hrdinské činy, díky nimž se to či ono změní.
Podle mé maličkosti by ale i takový hrdina, opětovný příchod takového hrdiny jako byl Kristus...vyvolal velkou nevoli uvnitř samotné Církve...a kdoví jestli by nakonec dnes neskončil za katrem nebo v blázinci. Rád bych se ale mýlil, možná že kdyby se podařilo mu vymodlit audienci u samotné hlavy Církve a tam by se slušně choval a mluvil bezvadně latinsky...možná že by u Františka aspoň nějakého malého porozumění pro svou věc našel....

Ha, ha, ha,....:))))

Mějte se, té paní je mi samotřejmě líto, ale kolik bezejmenných hrdinů skonřilo ne v poměrně slušném blahobytu pařížského pobytu...kolik jich prostě pozdechalo v tom samotném SSSR, ubito nejen dráby, ale i tou každodenní nenávistí, podezíráním, malostí, nevzdělaností, pokrytectvím....kolik takových mají ale na svědomí i tkzv. demokracie, kolik katolíci atd.

Hrdinou je především ten, kdo to všecko přežije a nezanechá to újmy na jeho osobnosti tak, aby se pak nemusel skrývat za hrdiny.
01. 12. 2013 | 15:41

Richard napsal(a):

"Je smutné, že se v této zemi projevuje tak málo vděku Teng Siao Pchingovi, Nixonovi, Mao Ce-tungovi a také lidem z Wall Street, pro které Nixon a Kissinger pracovali.
Vždyť poředevším jim vděčíme za naši svobodu.
Hrdiny bych je ale nenazýval, prostě dělali svůj job, tu s takovým záměrem, jindy s jiným.
I nám dnes třeba normálních, pracovitých lidí, nikolivěk hrdinů.
Například jedním z takových pracovitých lidí byla Nagyová,!

pane komunisto, vybírejte své autority sám, třeba si nad postel pověste fotku Nagyové i s Nagym, volbu mých vzorů = autorit ponechte zase na mě, a nesmutněte, že jsou třeba jiné než Vaše...
každý máme jiné hodnoty, jeden dává přednost ekonomické prosperitě, jiný zase sebeúctě, podle toho vypadají také naše vzory, řekl bych...
pro někoho je synonymem pro svobodu plná peněženka, která umožní rozmanité věci, pro jiného zase možnost svobodně cítit a smýšlet, být sám sebou...
nechť si každý volí své vzory sám...
tož tak synku...
01. 12. 2013 | 15:43

jenda benda napsal(a):

komunista z lehman brothers

Ale i tak to prohraje, jediný spravedlivý společenský řád je totiž pouze a jen KOMUNISMUS BOHATÝCH - v něm se nehledí na druh legitimace ale jen a pouze na podíl na světovém bohatství a moci. Historickou úlohu zde sehraje tkzv. supertřída, ostatní budou odsunuti na okraj coby nepotřebný odpad, garbage, jen málo šťastlivců bude využitelných coby pomocný personál - vojáci, policie, dopraváci, pohřební služby, kadeřníci atd.
komunisto bavite me cim dal vic ale uz tolik nebavite Richarda pro ktereho je Snoewden blb protoze ohrozil zajmy demokracie [usa]
a ma pocit ze se muze svobodne citit a smyslet a byt sam sebou a je ochoten za tu svoji svobodu polozit zivot [muj nebo Vas] dalsi keyboard warriors
01. 12. 2013 | 16:43

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Richard
Richarde, já Vám nic neberu, to je omyl, to Vy sám sobě si zřejmě něco berete a projikujete to na jiné - pozor na to, často to přerůstá ve stihomam.
Já jen vyjadřuji svobodně svůj názor - tak jako Vy vyjadřujete ten svůj a tvrdím, že to je především díky Nixonovi, Mao Ce-tungovi, ale zejména díky Teng Siao Pchingovi/reakce/ a Wall Street /podnět/. Vy jste ale po vzoru propagandistických pisálků vytáhl jen tu Nagyovou, což bylo myšleno jako hořká ironie karikující české poměry - divím se, že takový skvělý rozumbrada a filozof, amaterský diagnostik a psycholog a sociolog a historik atd. z ostravského intelektuálního podhoubí - takový skvělý logik a rekogniskátor jako jste Vy to nepobírá....
Paní Gorbaněvská měla nulový vliv dokonce i na to stažení sovětských vojenských sil z ČSFR tuším, že se tento stát tehdy jmenoval. Já chápu, že se vám apod. nemusí líbit,a le je tzo tak. I Kocábův atd. vliv byl dost mizivý - oproti vlivu na běh událostí....které vyústily v tkzv. reformy a tak i v nadbytečnost přítomnosti vojsk v zemích, které byly sovětskou nomenklaturo-kágebackou elitou vyřazeny ze sféry budoucích zájmů....jaký měl čínský komunistický vůdce Teng Siao Pching, to jeho reformy inspirovaly sovětské velení k tomu, že uznali nutnost " perestrojky" - což je mnohem autentičtější pojmenování běhu událostí, než to naše - " revoluce", to je komické, ale věřím, že vám apod. to vyhovuje.
Richarde, jak vůbec mohu formou komentáře na blozích něco někomu vzít nebo vnutit ? Tak trochu mešuge, ne ?
Richarde, jedině tehdy by to šlo, kdyby dotyčný už předtím NIC neměl. Jedině tehdy je možné takovou formou dotyčnému něco vzít, vnutit, dát, sebrat atd.

Ale to jistě není váš případ, filozofe z Radvanic, že ne ?
V yjistě máte hlavu plnou dobrých nápadů, že ? /neodpovídat, řečnická otázka/.

No tak si je opatrujte, schraňujte atd...ale prosím vás pěkně - hlavně nevykřikujte, že vám chce někdo z té vaší myslivny něco ukrást, proč by to proboha dělal ? Co by z toho měl ?? Nemyslete hlavou druhého tak, že do ní cpete své vývody a vhledy, to není hezké, Richarde.
Raději se jděte projít noční Ostravou, ať je v ulicích aspoň někdo, vypadá to tam v neděli jak na vymření....co tak noční Ostrava - Přívoz, za viaduktem ?

Richarde, " komunista z Lehman Brothers" , propříště, také vás neoslovuji Ričí nebo tak nějak. Ale to vy jistě víte, že. To se jen malá chybička záměrně vloudila....

Takže ještě jednou - klidně si ponechejte vaše hrdiny, já se budu snažit skutečnost vidět tak, že z ní nebudu vytvářet dívčí románky na každoroční pokračování. O.K. ? Paňatno ?
Technická : Richarde - já nemám žádné hrdiny, to je nesmysl, myslet si, že vlastníte nějakého hrdinu. To je jako byste si myslel, že vlastníte kus dějin nebo licenci na to někoho oslovovat ho "synku", to je jen tvé zbožné přání, synku.
/ostatně i to Vámi použité oslovení svědčí v prospěch mé teorie, že kde NIC nebylo, není ani CO ukrást, hop...a ego je hned o něco výše, že ?/ :))))
01. 12. 2013 | 16:53

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

jenda benda
Mým záměrenm není pobavit - leč informovat trochu jiným pohledem, než troubí kdekdo a jak si vykládají tetky a strejci na trhu či v kostele..
Na světě probíhá mnnoho trendů, ale jedním z nezpochybnitelných a významově pro velké skupiny obyvatelstva Zeměkoule nejsilnějším je koncentrace bohatství a moci do rukou tkzv. supertřídy. Pokud pak historicky odůvodnitelné je tvrdit, že vždy vládli mocní a bohatí, a ne chudí a bezmocní, pak lze zhruba předvídat v co takový trend vyústí.

Richardovy "svobody" - to je jeho tramnpota, jeho rodinný románek, mě to až tak moc nezajímá, pouze občas zareaguji na jeho naivní blábolení - často protichůdné tomu, co sám zde vyjadřuje jako své principiální zásady /viz např. onen Snowden, který je samozřejmě mocným nepohodlný, moc chce především sebe samu udržet, a tak nemá zájem o to, aby se vědělo víc než se vědět má, respektive povolí tolik vědět, aby to neškodilo moci samé/.
Richard zde opěvuje jednu hrdinku, aniž by si byl vědom že plive na hrdinu mnohem potřebnějšího /Snowden/, protože je to asymetrie ve sdílení informací, co ničí tento svět především, v kombinaci s denním sněním takových Richardů apod., není to nedostatek loajality vůči tkzv. americkým zájmům, zde stejně jen o fábulum.

Zábava ?
Pro někoho to moc zábavné v blízké budoucnosti nebude. Pro někoho ano.

Někdy příště.
Na Richardovy long-distance diagnosis zvědavý totiž nejsem. :)
01. 12. 2013 | 17:07

mb napsal(a):

Komunista z Lehman Brothers ( č.m. ??? )

napsal: Paní Gorbaněvská měla nulový vliv dokonce i na to stažení sovětských vojenských sil z ČSFR tuším, že se tento stát tehdy jmenoval. Já chápu, že se vám apod. nemusí líbit,a le je tzo tak. I Kocábův atd. vliv byl dost mizivý - oproti vlivu na běh událostí....které vyústily v tkzv. reformy a tak i v nadbytečnost přítomnosti vojsk v zemích, které byly sovětskou nomenklaturo-kágebackou elitou vyřazeny ze sféry budoucích zájmů....jaký měl čínský komunistický vůdce Teng Siao Pching, to jeho reformy inspirovaly sovětské velení k tomu, že uznali nutnost " perestrojky" - což je mnohem autentičtější pojmenování běhu událostí, než to naše - " revoluce", to je komické, ale věřím, že vám apod. to vyhovuje.
Richarde, jak vůbec mohu formou komentáře na blozích něco někomu vzít nebo vnutit ? Tak trochu mešuge, ne ?
Richarde, jedině tehdy by to šlo, kdyby dotyčný už předtím NIC neměl. Jedině tehdy je možné takovou formou dotyčnému něco vzít, vnutit, dát, sebrat atd.

... jako můžete mít pravdu ... ale když si vezmete že tu bylo pražský jaro .. a autentická vůle lidí ( v čsr ) po změně ...

přijedou ruský tanky ... a vyjde sedm (osm ) statečných rusáků demonstrovat za svobodu národa ... za naši i vaši svobodu ... tak to má minimálně sílu symbolu ... a je to přece obrovsky posilující pro všechny (tehdy i potom) svobodomyslné lidi v čr ... navíc to sděluje, že ne všichni rusáci jsou svi.ě ...

... a (říká někdo) všechno co se jednou stane je navěky zapsáno před tváří boží ... třebas i sebenepochopitelnější čin ...

nesouhlasím s něčí definicí hrdinství jako že musí mít účel a musí mít sílu něco změnit ... myslim spíš že hrdinství vyvěrá zevnitř ... něco jako: tady jsem a nemohu jinak ...

( je to podobné jako vést paralelu ... když prelát řekne, že čro mává rudým praporem ( ač nemává a je to jen dukova demagogie ) a já na to opáčím, že je to podobné, jako kdybych řekl, že duka je černopr.elnický ma.or ... ( že to má podobnou relevanci ... dukovo černý prapor, a můj černopr.elnický ma.or ... )

a člověk kvuli tomu přijde o blog ... to je hrdinství ... :-))

tak hezký večer všem ...
01. 12. 2013 | 17:41

co zid to jaderny muzikant napsal(a):

mb napsal(a):

... za naši i vaši svobodu ... tak to má minimálně sílu symbolu ... a je to přece obrovsky posilující pro všechny (tehdy i potom) svobodomyslné lidi v čr ... navíc to sděluje, že ne všichni rusáci jsou svi.ě ...
----
to je treba rict reslovi
kazdy normalni to vi
jen resl ma pocit ze on nemeckej muzik a muj chuj jsou si rovni
01. 12. 2013 | 17:55

Bestia triumphans napsal(a):

mb:
Řekl bych, že čm píše tyhle elaboráty především proto, že je to ten typ, co se rád poslouchá či čte. Druzí mu slouží jen jako stafáž k jeho exhibici.
Je to jen můj odhad, já ho už nečtu, jen roluju...
:-)
Také hezký večer.
01. 12. 2013 | 18:16

jenda benda napsal(a):

Bestia triumphans napsal(a):

mb:
Řekl bych, že čm píše tyhle elaboráty především proto, že je to ten typ, co se rád poslouchá či čte. Druzí mu slouží jen jako stafáž k jeho exhibici.
Je to jen můj odhad, já ho už nečtu, jen roluju...
:-)
to same delam ja ale s tim rozdilem ze jste vto Vy , Yosif .Lsdik!! a neo a predevsim resl
01. 12. 2013 | 18:48

mb napsal(a):

ja neroluju ni mladého ni starého
neroluju z vás žádného ...

... bo su dekokrááádd !!!

zatim zdravim ...
01. 12. 2013 | 18:59

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

mb
Hrdinství tedy je , že něco vyvěrá zevnitř...hezké, to jsem ještě neslyšel nikde.
Teda kromě situací, kdy někdo požil tak ze pět přesycených desítek. To to také tak " nějak vyvěralo zevnitř", to slyšet šlo.
Bezúčelné a bezúspěšné hrdinství...teď nevím jak se to nazývá,ale donkichotství asi není ten správný název, už vůbec ne v tomto případě. Kdy nešlo o bezúčelnost, ten účel byl asi dán a bylo mu i rozumět, ale jsa býti nijak neopětován , neznásoben a nereflektován /ve významu toho účelu, jeho realizace/, byl v konečném důsledku skutečně neúčelným. To ale nijak nesnižuje hodnotu takového činu směrem dovnitř, směrem do hodnotového a rozumového světa, sebepoznávací a sebevyjsdřující se mřížky dané osoby, to aby nedošlo k mýlce, mně vadí to parazitování na něčem, co právě že mělo směrem ven jen symbolický význam, ve směru k samotnému odsunutí těch sovětských vojsk byl ten význam NULOVÝ. Je to o tom českém fanglíčkářství, sto let se mává monstrancí, dalších sto let rudým praporem , dalších sto let praporem s nápisem " Pravda vítězí" , občas se to proloží hakenkrajcem , aby se pak hledala další taková podobná vyjádření - ovšem nejpikantnější jsou ta mylná a ta v symbolickém jazyce, chtělo by se říci v jazyce uměleckém, ale sám nevím jak ty dva od sebe zde odlišit....
Já jen že z pouhé vody fazolačku nenavaříš a snahou v kamnech též nezatopíš.
A že koláč se peče jinak, než že řekneš že koláč se dá péct jinak. :)))

Nebo si jen upordneš jako např. Berstia Tr apod. " hrdinové". :))

Mějte se. Já zůstanu u toho, že by se konečně měli soudruzi liberálové aspoň tomu Teng Siao Pchingovi občas věnovat, když už nechtějí vědět, že to on to všecko spustil, jsa býti přesvědčen Wall Street že to bude výhodné pro obě strany, a konec konců na čas i pro lid obou politických center..když už nechtějí i jeho slavit coby hrdinu....

Ostatně každá doba potřebuje své slepé, bez nich by se vládcům vládlo špatně.
Nu a dnešním se vládne poměrně dobře a pohodlně, ne ?
Zrovna jsem si přečet kdesi, že Bakalovi to v podstatě clo na dovoz uhlí zařízené Singerem a spol. ve výši teď už snad sedm procent..celkem hraje do už tak líznutých karet.
Co chcete víc, embéčko, deset procent snad ? Nu - můžete jít protestovat na Václavák, třeba si Vás všimnou. Nenažranče.
:)))))
01. 12. 2013 | 19:01

Richard napsal(a):

"Je smutné, že se v této zemi projevuje tak málo vděku Teng Siao Pchingovi, Nixonovi, Mao Ce-tungovi a také lidem z Wall Street, pro které Nixon a Kissinger pracovali."
k

reagoval jsem na tenhle Váš citový moralín, jakože je smutné, že se v této zemi ....
tzn., že by bylo veselé, kdyby to bylo po Vašem a jinak...
tohle jsem měl na mysli, když jsem psal, ať si ponecháte své vzory, a nejste smutný z toho, že mé jsou třeba jiné..
oslovení "synku" jsem si vypůjčil od Vás, někdy před týdnem jste mi ho do příspěvku nasolil tuším hned 7x, celkem mě to pobavilo, tak jsem Vám to "poslal jakože zpátky".....nějak nechápu, že jste to nepochopil..
...
01. 12. 2013 | 19:13

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

mb
To víte že Tengovi zmrzačili syna? Že málem i jeho zamordovali ?
http://en.wikipedia.org/wiki/Deng_Pufang

Bez Tenga by tady dnes možná stále žvatlal Jakeš cosi o nutnosti změny myšlení a Špok proti tomu protestoval pod ohonem. Tedy viděno okem Špokovým aj, tedy okem nemarxisticky deterministického dějinného vývoje, že tedy jsou to osoby a osobnosti, co hýbe světem, ne výrobní vztahy a prostředky...že dějiny nejsou dány, ale že je mění lidé - hrdinové ?

Mějte se, už mě to tu neba, zatím.
01. 12. 2013 | 19:21

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Richard
Jasně , synku. Máte jako vždy (svou) pravdu.
Zatím.
01. 12. 2013 | 19:22

mb napsal(a):

to k z LM (čm) ... ja myslim že to jinak s tím hrdinstvím být nemůže ... přece ráno nevstanete a neřeknete si ... dneska zas budu celej den hrdina - to dělá akorát Arnie Eso Rimmer ... jinak nikdo ... myslim že hrdina je ke svému hrdinství dokopán okolnostmi a situací a tím, co je v něm uvnitř ... výsledkem je hrdinství - zde stojím a nemohu jinak - ... případně člověk jedná rychleji než myslí (opět nemohl jinak) ( viz. velíšek a jeho rytířství ) ...

co se týče účelnosti a neúčelnosti ... to je myslim vždycky pofidérní ... záleží kdo soudí ... a z jakého úhlu pohledu ...

většinou se soudí pak ex post ... a hrdina ten soud ex post sám pro sebe většinou není schopen přesně posoudit ...

co se týče významu pro odsun vojsk ... o tom zde myslím s vámi nikdo nepolemizuje ... to asi polemizujete pouze sám se sebou ...

Já jen že z pouhé vody fazolačku nenavaříš a snahou v kamnech též nezatopíš.

... tak určitě ... a taky

Kdo se hádá o komáří
řešeto, nemůže tančit s kozou u Podmokel!

Ani kolínští husaři nechodí do lesa bez
obojku!

a hlavně: Kdo ví, kde má čmelák žihadlo, tomu nejsou kalhoty nikdy krátké!

...Žabinec bez brčka neusmažíš... etc ad lib ...

jsa býti ... je malomestaku asi redundantní pleonasmus :-))

Ostatně každá doba potřebuje své slepé, bez nich by se vládcům vládlo špatně.

... tak určitě ...
01. 12. 2013 | 19:40

mb napsal(a):

uctíváme velkého tenga
uctíváme domácí benga
a než řekneš slovo popel
dojdeš s kozou do Podmokel ...
01. 12. 2013 | 19:44

jenda benda napsal(a):

mb napsal(a):

ja neroluju ni mladého ni starého
neroluju z vás žádného ...

... bo su dekokrááádd !!!

zatim zdravim ...
#
01. 12. 2013 | 20:00

argun napsal(a):

Nejlíp to o hrdinech napsal dnes ráno "Lepší patie než apatie".

ŠpOk jako obvykle plácá prázdnou slámu. Stejakal jako obvykle vyučuje občanskou nauku. Nuda.

Natálii Gorbaněvské patří bezpochyby úcta a dík. Stejný, jako bratrům Mašínům.
01. 12. 2013 | 20:03

CO ZID TO JADERNEJ MUZIKANT napsal(a):

jedsinej hrdina pro cezky narod je vladko a dlouuuuuho za nim babis a stejskal jew primitiv com umi jen mazat aLe jak rikala jedna stetka
ja mam carku a tu mi stejskal nevymaze ale za gros mu dAM CUCHNOUT
01. 12. 2013 | 20:31

mb napsal(a):

a jo je tam chyba ... ja provedl z demokrada dekorada ... to je strašné ... hezký večer ...
01. 12. 2013 | 22:10

mb napsal(a):

a i v opravě mam chybu, to je ještě horší .... zatim ...
01. 12. 2013 | 22:11

Richard napsal(a):

"a i v opravě mam chybu, to je ještě horší"
mb

to je jako právě ještě lepší...

jednou jsem frčel tramvajkou a jak už to u mě bývá, hluboce přehluboce jsem se zamyslil až na samé dno moudrosti, no a samozřejmě jsem přejel...tak vystoupím, přejdu na protisměrnou zastávku, jakože počkám na zpáteční šalinu. No, ta si to brzy přifrčí, nasednu do ní, jedu, zase se zamyslím až kajsi hluboce do bot, no a co se nestalo?...
...a pak už jsem šel raději pěšky, tuším jen dvě zastávky, to byly...
takže to bylo ještě lepší...
01. 12. 2013 | 22:22

mb napsal(a):

to leda, to jedině, to leda jedině, to jedině leda ...

hv ...
01. 12. 2013 | 22:49

anonymous ... napsal(a):

čteš a píšeš blogy o svobodě
noa pak mažeš, jak mazací hlava
sám sebe najdeš, s hlavou v záchodě
to se stává, jó to se stává ...

jak nahý v trní, jak posel
Petržalka - Blava
ne nejsi osel
jó to se stává ...

mankurt jde na kurt s drobty chlebodárce
kterou si vybrat, tmavá či ta plavá?
lepší je nasadit ten tón mravokárce
jó to se stává, to se stává ...
01. 12. 2013 | 23:01

Richard napsal(a):

stupňování přídavných jmen u šílenců
horší, ještě horší, v tento moment se to přesmýkne na lepší, ještě lepší, lepčejší než ještě lepší, nejlepčejší, ale taky nejhoršejší
01. 12. 2013 | 23:05

anonymous ... napsal(a):

rebelové včera
cenzory jsou dneška
no tak to jen stěží
pobírá mi hlava
takový je život
prohloupí kdo mešká
c´est la vie
to se stává ...
01. 12. 2013 | 23:44

Honza II napsal(a):

Mně by stačilo, kdyby konečně někdo vysvětlil, jak se Gorbaněvské podařilo v roce 1975 emigrovat ze Sovětského svazu do oné Paříže.
Patrně si za Brežněva v Sovětském svazu vystála frontu v Inturistu a na zájezd do západní Evropy a z něj se už domů nevrátila.
P.S.
Přece tenhle problém musí napadnout každého, kdo začne alespoň trochu o věci přemýšlet. Jenom naši novináři o tom (jako) nepřemýšlejí. Protože skutečné vysvětlení by vlilo určitě stín na její tak hrdinský život. - Ale možná si vlezla do kufru auta nějakého italského studenta v Moskvě a projela tajně v kufru z Mosky až do Itálei. Jako nám to kdysi barvitě líčil jeden z našich hrdinných a trochu hloupých emigrantů, protože při tom málem kvůli nedokrvení přišel o nohu. I když jako postižený při útěku by byl ještě větší hrdina.
02. 12. 2013 | 11:45

charlie napsal(a):

Arnie
Důchodce
naprostý souhlas +++
Stejskal
máte zčásti pravdu, že se to netýká celého národa, jenže poměr mezi nevědomými, zamindrákovanými a věci znalými je zoufale nerovný.
Prý se bude mladá generace učit(!!) národní hrdosti, vlastenectví. Jak se to má stát, když sdělovací prostředky si našich hrdinů všímají jen sporadicky? V národě, který své hrdiny uměl zavírat do koncentráků to je dost nadlidský úkol.
A.cz, přesto, že se snaží, by ve směru vzdělanosti mohlo dělat více. Např. popisovat více příběhy našich hrdinů (i těch dosud žijících).
Opravdu jsem moc zvědavý, jak se ta výchova k vlastenectví bude konat - snad ne ve stylu "kdo neskáče není Čech"
02. 12. 2013 | 11:48

Rudi Koutek napsal(a):

Honza II napsal(a):
"Mně by stačilo, kdyby konečně někdo vysvětlil, jak se Gorbaněvské podařilo v roce 1975 emigrovat ze Sovětského svazu do oné Paříže.
Patrně si za Brežněva v Sovětském svazu vystála frontu v Inturistu a na zájezd do západní Evropy a z něj se už domů nevrátila."Pane Honzo II, nevim jak to bylo presne u te pani, ale predpokladam, ze se dostala do Francie stejne jako stovky jinych vychodoevropskych disidentu tenkrat na Zapad, proste jim bylo umozneno se vystehovat(at chteli, ci nechteli).
Zjistete si neco napr. o STBacke "Akce Asanace", tam mate spoustu prikladu jak se to delalo.
02. 12. 2013 | 13:05

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane charlie,

to by každopádně mohlo. Ostatně všichni bychom asi mohli dělat víc, než děláme.

Upřímně, mne ještě víc než vlastenectví zajímá občanský postoj, tedy ochota, odvaha a schopnost postavit se tomu, co obecně nepovažuji za správné a zejména angažovat se v nápravě. Takových lidí bylo, je a bude i v této společnost dost. Nemělo by se na ně zapomínat, stejně jako na občansky statečné lidi po celém světě.

Tohle by Vás třeba mohlo zajímat http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=794677

Libor Stejskal
02. 12. 2013 | 14:02

Salve Servus napsal(a):

"Takových lidí bylo, je a bude i v této společnost dost"

Nikoli!
Takových lidí je málo. Kdyby jich bylo dost, vypadala by naše společnost úplně jinak.

Máme nadbytek žvanilů, psavců, autocenzorů a cenzorů, ale přemýšlivých a statečných pracantů máme chronický nedostatek.
02. 12. 2013 | 22:31

Májové hvězdy napsal(a):

Joan Baez zpívá pro Natálii Gorbaněvskou:

Natalia

http://www.youtube.com/watch?v=FTfAZaxEu_c

Weaver of words
Who lives alone
In fear and sorrow

Where are the words
To set you free
Perhaps tomorrow

Where is the earth
Where is the sky
Where is the light
You long for

What hope of you
Where you are now
Natalia Gorbanevskaja

Inside the ward
Naked and cruel
Where life is stolen

From those who try
To stay alive
And not be broken

Where are the friends
Where are the men
Who among them
Can defend you

Where is the child
You'll never see
Natalia Gorbanevskaja

What else there lives
Behind the door
That never opens

Are you insane
As they say you are
Or just forsaken

Are you still there
Do you still care
Or are you lost forever

I know this song
You'll never hear
Natalia Gorbanevskaja

Natalia Gorbanevskaja.
02. 12. 2013 | 23:53

Lusatian napsal(a):

To Důchodce a ostatní:
Já asi představuji to 0,001% české populace, protože jsem o 8 statečných Moskvanech slyšel už v roce 1968 z českých médií. Neznal jsem tehdy všechny jménem, na dlouhá léta mi utkvěli v paměti jako skupina Pavla Litvinova. Až mnohem později jsem se dozvěděl jména všech ostatních. K tomu, aby se mi jejich čin vryl do paměti, mi dopomohla píseň Marty Kubišové Tajga blues, která byla tehdy populární a o níž se od samého počátku domnívám, že byla věnována ruským disidentům a vůbec všem, hlavně ruským, obětem gulagů.
Ať si všichni říkáte cokoliv, demonstrace Pavla Litvinova, Vladimíra Dremljugy, Konstantina Babického, Vadima Delone, Natálie Gorbaněvské, Larisy Bogorazové a Taťány Bajevové "Za Vaši i naši svobodu" si jednou provždy zaslouží naši úctu a vděk. I když tím tichým aktem odporu nemohli nic změnit - a dobře věděli, že nic nezmění. Že si jen na dlouhá léta zničí život. Ale právě proto jsou a vždycky zůstanou pro mne hrdiny. V pohnutých srpnových dnech 1968 nám tím vyslali signál, že Rusové nejsou všichni stejní. Že jsou i takoví, kteří k nám cítí skutečnou náklonnost a empatii, a to nejen proto, že jsme všichni patřili do tábora socializmu. Patřil mezi ně i Jurij Gagarin, který se těchto dní naštěstí (nebo bohužel) nedožil. Traduje se o něm historka, že jednou v afektu vychrstl Brežněvovi do tváře stakan vodky. Můžeme hádat, co by mu asi udělal, kdyby se dožil srpna. Pokud jde o mne, já bych hádal jen jednou. A byli i další. Jevgenij Jevtušenko v té době napsal protestní báseň "Tanky jedou Prahou". Vladimír Vysocký - ruský Bob Dylan, Vladimír Bukovský... jsem přesvědčen, že i spousta dalších, bezejmenných sovětských občanů nesouhlasila s okupací Československa, ale i v Sovětském svazu, stejně jako u nás, byla jádrem společnosti "mlčící většina". Jen těchto 8 Moskvanů mělo odvahu vyjádřit svůj nesouhlas veřejně. Můžete namítnout, že my jsme také protestovali, a celý týden, kohokoliv z nás mohla trefit byť jen zbloudilá kulka. Ale nás byly v ulicích miliony, jich pouze 8. Navíc to byli občané velmoci, která okupaci vedla, a protestovali v samém srdci této země. Jejich a naše odvaha nesnesou srovnání. I v hitlerovském Německu bylo mnoho antifašistů, ale pamatujete snad, že by v březnu 1939 někdo v Berlíně na Alexanderplatzu protestoval proti okupaci zbytku Československa ? Pavel Litvinov a jeho přátelé zůstanou pro mne jednou provždy hrdiny a paní Gorbaněvská si plným právem zaslouží píseň, kterou jí věnovala Joan Baez, i slušný život v Paříži. Vyčítat komukoliv z nich, že si po emigraci žili ve vatě, je typicky česká ubohost.
09. 12. 2013 | 17:48

Lusatian napsal(a):

Omlouvám se, ze seznamu 8 statečných mi vypadl Viktor Fajnberg.
09. 12. 2013 | 17:52

Lusatian napsal(a):

Ještě jedna omluva. Můj příspěvek byl adresován jmenovitě Občanovi, ne Důchodci.
09. 12. 2013 | 18:03

dducybur napsal(a):

2VMENF <a href="http://utecpzdytmev.com/">utecpzdytmev</a>, [url=http://cgrjxftcrspy.com/]cgrjxftcrspy[/url], [link=http://ncdyswgqbjnk.com/]ncdyswgqbjnk[/link], http://byrojehwcmxw.com/
26. 02. 2014 | 14:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy