Bezesná noc

12. 03. 2012 | 15:44
Přečteno 2248 krát
Byly dvě hodiny ráno, když Pedro odložil knihu, kterou četl, a zapátral pod polštářem po cigaretě. Zapálil si, okamžitě vdechl kouř a hned prvním obláčkem kouře sfoukl sirku, což dělal už od doby, kdy začal kouřit.

Podíval se na strop a v jednom rohu spatřil pavouka, jak tam visí za své dlouhé nohy, a připadalo mu, že se tak podobá jednomu typu svícnů, které ještě teď osvětlují některé domácnosti. Pavouk byl úplně nehybný, snad si vychutnával nějaký příjemný sen, nebo číhal na to, až některá z jeho budoucích kořistí nebude dost opatrná. Nevěděl to jistě, ale chtěl věřit tomu, že spí.

Ticho bylo narušeno zahoukáním vlaku, který tím ohlašoval, že se blíží k místu, kde se trať v obci kříží se silnicí. Jak se přibližoval, bylo čím dál zřetelněji slyšet dunění železných kol valících se po kolejnicích v neutuchajícím hřmotu, který slábl, jak se vlak vzdaloval.

V rušení klidu pokračovala siréna hlídky, která Pedrovi připomněla jednu historku z dětství, kdy mu ještě všichni říkali Pedrito a jediní pavouci, které znal, byli ti velcí chlupatí, co jako démoni vylézali ze svých kulatých hnízd v trávníku na zahradě.

Nepamatoval si přesně, kolik mu bylo, možná devět, když poprvé viděl člověka v poutech. Bylo to s matkou, při jedné z návštěv města. Když procházeli před policejní stanicí, viděl, jak dva příslušníci vystupují z hlídkového vozu s vysokým mužem, který měl ruce za zády na zápěstích spojené jakýmsi kovovým mechanismem. Nespustil z něj oči, dokud mu nezmizel z dohledu za branou stanice.

Vzbudilo to v něm zvědavost, ale jeho matka mu neřekla víc, než že lidé v poutech jsou nebezpeční. A když to řekla ona, musela to být pravda, protože kníratý policista od nich z městečka nikomu pouta nenasazoval. Skoro každý den parkoval svou motorku na prašné cestě, která vedla ke statku, a postavil se na kraj silnice. Díval se na obě strany a v ruce držel cedulku, kterou mával ze shora dolů, když chtěl zastavit nějaké auto. Pedro ho vždycky vídal, jak přistupuje k vozům a zdraví jejich pasažéry. Občas něco napsal na cedulku, ale nic víc.

Bude muset uběhnout ještě mnoho let, než Pedro pochopí rozdíl mezi různými policisty a než pozná, kteří lidé v poutech jsou špatní, a kteří ne. V každém případě mu však po vysvětlení, které mu dala jeho matka, vzpomínka na onoho muže se svázanýma rukama vždy naháněla hrůzu.

Z přemítání ho vytrhl zvuk kroků. Byl to hlídkující dozorce, který prošel před jeho celou a pískal si nějakou neznámou melodii. Pedro se podíval na ještě doutnající cigaretu. Na nedopalku, který ještě svíral mezi prsty, zůstal popel téměř vcelku. Z dálky se ze strážnice ozývaly tlumené hlasy dozorců, kteří si mezi sebou povídali, aby je nepřemohl spánek.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

Nejsvobodnější místo na Kubě je Guantanámo! Je v péči Trvalé svobody, "je" to kubánské státní území a určitě by se tam nemohlo stát nic, o čem píše autorka.
12. 03. 2012 | 15:55

jája napsal(a):

Asi jsem málo chápavý, ale nevím, co tímto chtěl autor říci, asi že těžký zločinec si v noci čte a kouří...
12. 03. 2012 | 15:55

kokoshka napsal(a):

Nemuže spat protože čeka rano na popravu od katu Pinocheta...co to placam,od katu krvaveho režimu nelidskeho klanu Castrovcu.
12. 03. 2012 | 16:18

hasta siempre, commandante napsal(a):

Včera na ČRo6 přínosná diskuze, kde jakýsi ideologický dohližitel z ČvT požaduje, aby bylo kontrolováno, co si MYSLÍ zdejší učitelé dějepisu. Tématem pořadu bylo, že dějepisáři nechtějí přiznat, že si něco myslí. Přiveden ředitel školy a mladý Pavlík Morozov, kteří se shodují, že žactvo musí obmyslnými otázkami zjišťovat, zda si učitelé nemyslí něco jiného, než jim ČvT předepisuje.

Vše v návaznosti na ideologický festival Jeden svět. Původně jsem se chtěl na některá dílka (o čečenských teroristech například) jít podívat.
Atmosféra ale natolik připomíná první léta normalizace, že se mi zvedl žaludek.

Dnes na ČRo2 diskuze o cenách léků a taktice farmakoncernů, které je stahují z českého trhu, pokud by je měly dát laciněji, než v Německu. Mluvčí farmaprůmyslu a lékárníků se shodují, že si konečně máme zvyknout.
Kdyby dali laciněji nám, chtěli by Francouzi také, zní argument.
To, že platíme za léky více, než Němci, je optický klam.

Myslím, že s Kubou nesneseme srovnání.
12. 03. 2012 | 17:06

juvel napsal(a):

Do dvou do rána si Pedro na cele četl a pak si zapálil cigáro. To jsou opravdu na Kubě takové fešácké kriminály?
12. 03. 2012 | 17:53

kokoshka napsal(a):

Tak to je literarni počin,duch velkeho Markesa osvitil senoru Garcia,a to my psat take trochu umime:
"Svoboda projevu"
"No,tak co?-Velky inkvizitor odložil stranou vyšetrovaci spis-Jeste budeš zapirat?"
Hodil list papiru mlademu knezi ktery delal pisaře,pisar pergament mrstne chytil.
"Čti nahlas a srozumitelně"
Pisař vzal tezky svicen,priblizil ho k rukopisu,na stene podzemniho sklepu zahrali slabe stiny tim ze mu trochu ujela ruka.Zacal čist jako by zpival zalm:
"A jeste znamo jest že tento zlodej v den svatku masopustu na velke namesti přišel a pokoušel luzu a prosty lid kaciřskymi řečmi-prej cisaře našiho uctivat nebudeme a poslouchat nechceme,jste vsichni otroci bez rozumu kdyz mne nezvolite za pana.A když s tem zlodejem,pravil onej,pujdete tak budete štesti mit,zlato a stribro,chleba a vina co hrdlo rači.Odkud to všechno vezme však zlodej neprozradil.A rečema tema lid namlouval proti panovnickemu rodu.Kvuli slovum jeho mnozi kupci a kramaři sve zboži ponechali napospas a po navratu to zboži nenašli nebo silne poškozene..."
"Bylo to tak?-inkvizitor hrozive se podival na obžalovaneho.Uvazany obličejem dolu k široke lavici jenom neco nejasne zamumlal.-Čti dale."
Pišar vymenil svici a pokračoval:
"Onen rebel take kazal že v zapadnich kralovstvich jest demograce velka a každy nevolnik je volit sveho pana povinen jinak,tak prej odkazal velky prorok Sam z dalekeho knizectvi co je za velkym mořem.A kdo slova Sama Amikskeho neposlechne ten prisne potrestan jeho armadou bude ktera svoji velikosti zakryje i Slunce a Mesic.Novy řad prinese ten Mesiaš a bude naveky moc amerska i kralovstvi nebeske pro vyvolene Jeho Pana"
"Pak vyskočili uprostred namesti cikany,cirkusaci,šaškove a hřišnici nizkeho puvodu.Pana našeho uraželi nečistymi nadavkami,Bohu se posmivali a veřejne hrich Sodomsky provadeli za pravo sodomitum pochodovati v pruvodu kolem mestskych hradem v den a v noci.A padle ženstiny kričeli jak čarodejnice Satanem posedle že oholit zadky,kozy a pizdy smeji beze strachu pred Bohem a lidmi a obcovat beze studu i srat na počestne..."
"Tak dost-inkvizitor se pokrizoval a obratil do temneho koutu sklepeni kde čekala obrovska postava v černe kukle pres obličej-Kate,pro začatek stači tři rany bičem"
Chlap v černe kukle pres kterou bylo videt jenom oči přistupil na svetlo a zvedl bič.
"Delej,Buh se smiluj nad Jeho hrišnou duši"Bič hlasite plesknoul a na zadech obžalovaneho se objevila krvava jizva,současne zatchly vzduch se naplnil zapachem čerstvych vykalu,zdatny rebel neudrzel sva střeva.
"Co ted reknes,rouhači?A čert...promin Pane"-zařval inkvizitor-"Ty,idiote,proč jsi mu nevyndal roubik z ust?Aa, to všechno musim delat sam?..."
-------------------------------------------------------------
Bloger se zacukal,vyhodil nohu do vzduchu a malem upadl z křesla.
"No fuj,to je mi sen,pocuchali mi nervy-už mam nočni mury,Pentagon vam na hlavu,jeste par odstavcu a odpočinek..."
Prsty zakmitali na ohmatane klavesnici:"V te dobe kdyz cela svetova demokraticka veřejnost obraci svuj zrak v nadeji na americkou pomoc pokracuje krvavy režim nelidskeho diktatora perzekuovat a pronasledovat vlastni občany..."
12. 03. 2012 | 18:27

Targus napsal(a):

Já chci taky do báně, kde bych mohl dovolit do dvou v noci číst a pokuřovat.
To by se mi líbilo.
Opravdu.
12. 03. 2012 | 19:12

Zbyněk napsal(a):

Bédo....
Tak to je poprvé co s Vámi souhlasím.
12. 03. 2012 | 19:16

008 napsal(a):

Pedro je můj spolužák, ale s tímto se mi fakt nepochlubil, tajnůstkář jeden.....)))
12. 03. 2012 | 19:27

Béda napsal(a):

ZM,

já myslím, že jsme se shodli i u p. Mihovičové. Jinak, na Guantanámu díky spánkové a chladové deprivaci, zvukové a světelné kulise a waterboardingu ve dne v noci zajisté vězni nemají takové hrozné starosti jako (kubánský?) vězeň p. Garcíové.
12. 03. 2012 | 20:31

Arnie napsal(a):

Paní Garzia,
hezký blog, velice pěkně napsané.
12. 03. 2012 | 20:37

Jáchym napsal(a):

Dokážu si pošmáknout na dobře udělané géblsiádě,skoro nikdy nezklame pan Hvížďala, to mívá intelektuální úroveň jeho velkého Mistra.

Ale tohle je úsměvně hloupoučké.

Pište dál, je tu čím dál tím méně blogů pro zasmání!
Miloval jsem vždycky blbé propagandistické brožurky, které vydávala agentura Novosti za Brežněva. Nutno přiznat, že ty bývaly ještě o chloupek primitivnější než Vaše dílka, ale třeba to bylo překladem.
12. 03. 2012 | 22:32

bella ciao napsal(a):

Jak to ve svobodném světě chodí mezi dlužníky a věřiteli pěkně ilustruje nově publikovaný (Guardian) příběh zavraždění Muammara Kaddáfího.
Muammar v roce 2007 udělal životní chybu, když padesáti milióny dolarů financoval zvolení svého kamaráda, skřeta Sarkozyho prezidentem.
Něco pak zřejmě po Sarkozym chtěl a to neměl dělat.
Dokumenty o půjčce teď prošetřuje soud. Ve Francii se ale už nevěší, jen bombarduje.
Každopádně, zlatá Kuba.
13. 03. 2012 | 01:42

Pedro napsal(a):

Paní autorko,

tím jste mi moc nepomohla. Ode dneška mi zakázali číst, sebrali mi cigára a na celu mi dali obrovskýho tlustýho černocha, už si nemůžu ani sednout.

Muchas gracias,
Vaya con dios,

Pedro
13. 03. 2012 | 02:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy