A z lebek popelníky

31. 07. 2010 | 14:00
Přečteno 7030 krát
Vždy, když někdo přijde s nápadem řešit nezaměstnanost odlifrováním starších pracujících do důchodu, se mi vybaví hláška ze základní školy "Jsi starý, pryč s tebou z lebek popelníky", která asi pochází z nějaké drsnější básnické školy (děkuji Ivanu Královi za připomínku, že autorem je Majakovskij v básni 150 milionů).

Na téma pracujících penzistů v Česku jsem napsal článek pro Respekt již v roce 2004. Od té doby byla u nás řada věcí již napravena, včetně rozdílného zdanění. Hláška z titulku se mi opět vybavila teď, když nový ministr práce v rozhovoru v rozhovoru pro iDnes zmínil, že vláda plánuje snížit daňové odečty pracujících penzistů. Zcela konkrétně:

OTÁZKA: dobrý den pane ministře, proč pracující důchodce bere důchod a ještě vydělává? plánujete v této věci udělat nějaké změny? odstraněním této "duplicity" by se snížila nezaměstnanost a ušetřily by se prostředky v důchodovém fondu ...děkuji ps minimálně thp pracovníci by měli odejít. ODPOVĚĎ: Plánujeme snížit slevu na dani u těch, kteří pobírají důchod. iDnes obratem vydolovala i reakci odborářů. Proč se koalice snaží důchodce v práci omezit? "Díky tomu, že mají jistý příjem, tedy důchod, mohou nabídnout nižší cenu práce. Z pohledu liberální logiky je to nefér vůči trhu: ostatní jim nemohou konkurovat." Názor do diskuse přidaly i Věci Veřejné: "Chtěli jsme, aby senioři, kteří pobírají trojnásobek průměrné mzdy, nesměli pobírat důchod po dobu, co pracují."

Připomeňme, že pro daňového poplatníka, důchodce i nedůchodce, dnes činí sleva na dani z příjmů 24 840 Kč ročně. Ta by se tedy nově měla pro pracující penzisty snížit. Zřejmě aby se snížil jejich apetit na práci a nezabírali místa mladším. Jde o zdánlivou drobnost, která však dobře dokládá, že řada lidí u nás zůstává myšlenkově hluboko v minulém století. Návrh na snížení slevy na dani je špatný jak z pohledu ekonomického, tak z pohledu spravedlnosti.

Nejdříve pohled ekonomický
Snaha vyhnat starší lidi z pracovního trhu pramení z falešné představy, že ve společnosti platí fyzikální zákony. Konkrétně že v ekonomice funguje zákon zachování počtu pracovních míst jako obdoba zákona o zachování energie. Tato mylná představa vede k chybnému závěru, že pracovní místa se mezi lidi musí prostě nějak přerozdělit. Jednou to jsou mladí versus staří, podruhé domácí versus cizinci a potřetí lidé versus stroje.

Nikdo však nikdy nedokázal, že by zákon zachování počtu pracovních míst platil (krátkodobě možná). Naopak je mnoho důvodů se domnívat, že existence jednoho pracovního místa a zvýšení ekonomické aktivity pomáhá vzniku pracovních míst jinde. Člověk, jehož práci nahradil stroj může dělat něco užitečnějšího co stávající stroj nedokáže. Jak jinak bychom se asi dobrali vytrvalému růstu životní úrovně? Penzista který si vydělává přeci také více nakupuje, platí státu daně a pojistné atd. Lidé na penzi navíc zpravidla zabírají jiný segment trhu práce než mladí. Mohl bych pokračovat tím, že aktivní život a společenský kontakt udržuje starší lidi v lepší pohodě a zdraví nebo že pro řadu z nich je přivýdělek téměř nutností při směšně nízké úrovni penzí, které řada penzistů pobírá.

Falešná představa o konstantním počtu pracovních míst ovládala hospodářskou politiku Evropy sedmdesátých a osmdesátých let minulého století (a politiku ČR v 90. letech). Problém s nezaměstnaností to nijak nevyřešilo a možná ho ještě zhoršilo. Je smutnou skutečností, že odbory zpravidla návrhy na vytlačování lidí do předčasného důchodu nebo na vytlačování cizinců nadšeně podporovaly a podporují.

Většina nepopulistických vlád však v posledních dvaceti letech začala těmto falešným představám odolávat. Je jen dobře, že jim to neustále opakuje nejen OECD a Světová banka, ale i Evropská komise. Trojhlasem radí dále odstraňovat zbytečné a umělé překážky mobilizace nevyužitých lidských zdrojů, ať už jde o starší populaci nebo ženy od rodin. Jinde totiž další větší zásoby lidských zdrojů nejsou, pokud zapomeneme na přetahování cizinců, což je v podstatě hra s nulovým součtem. Bohatsví národů prostě vzniká prací a nikoliv neprací.

A teď pohled spravedlnosti
Důchod není žádná sociální dávka z milosti (alespoň by to tak nemělo být). Na důchod si každý dobrovolně či nedobrovolně celý život platil vysokými odvody z příjmů. Zjednodušeně řečeno si staří lidé pouze vybírají to, co již dříve zaplatili ("uspořili"). Penze jsou přitom nízké a drží většinu penzistů nevysoko nad hladinou toho, co se statisticky považuje za chudobu. Buďme však rádi i za to. Jsou totiž obdobně vyspělé země jako my, kde se velký podíl penzistů nachází pod hranicí chudoby. Liberální logika kterou argumentují odbory je zcela nelogická. To bychom třeba měli daňově znevýhodňovat staré lidi, co si na stáří šetřili na vkladní knížce nebo že jim jejich hodné děti přispívají k penzi?

Mezi zdaněním práce a příjmem z penze by neměla být žádná vazba. Pracující penzista by měl mít na trhu stejné podmínky (daně a zákoník práce) jako všichni ostatní smrtelníci. Zcela jiná otázka je, zda se u nás dostatečně rychle zvyšuje věk odchodu do důchodu a na jakém věku se má zastavit.

Premiér, který má problematiku trhu práce nastudovánu z let ministrování na ministerstvu práce, naštěstí bez zaváhání uvedl věc velice rychle na pravou míru.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Skogen napsal(a):

Chtěl bych vědět, zda kapitalismus dokáže zajistit řádně zaplacenou práci všem, kteří pracovat chtějí. Pokud ano, co je u nás špatně, že tomu tak není. Pokud ne, zda je vůbec na místě hovořit o nějaké spravedlnosti bez ohledu na to, zda jsou diskriminováni mladí, anebo staří.
31. 07. 2010 | 14:08

Skogen napsal(a):

A námitka - důchodci si nevybírají "to co naspořili", průběžný systém není žádné spoření a důchod vyplácený v režimu průběžného systému má charakterem skutečně blíže k sociální dávce než k úsporám. To přece dobře víte.

Důchodci pobírající penzi mají jednu nespornou výhodu - mohou si dovolit přijmout i hůře placenou práci, což značí i v menším úvazku nebo s nižšími (třeba fyzickými) nároky. Mladý člověk nikoliv, leda by mu důchodce - člen rodiny - přispíval a tak svou mzdu fakticky přerozděloval.

Pokud bych měl rozhodnout, dal bych přednost mladým, kteří si musí vytvořit správné pracovní návyky a získat zkušenosti. Důchodce, je-li v oboru mimořádně přínosný, výpověď nedostane a pakliže ano, je na rozdíl od mladého člověka alespoň částečně zajištěn a dále si smí přivydělat.
31. 07. 2010 | 14:16

Rumcajs napsal(a):

Munich:
Beze zbytku podepisuju. Tedy ten ekonomický pohled.

Skogen:

Dopdrde.., Skogene, kam Vy levouni pořád chodíte na ten nápad, že Ti má někdo zajišťovat dobře placenou práci ? Komu ty zajišťuješ dobře placenou práci ? Kdo ji zajišťuje živnostníkovi nebo řemeslníkovi ?

Snad by sis ji měl zajistit Ty , Tvoje pracovní nasazení, vědomosti,intelekt... to ti má zajistit práci a výdělek.
Tak se pořád tak nepodceňuj a nabídni svobodnému kupujícímu své schopnosti. Když se ti jeho nabídka nebude zdát, skus jiného. Pokud se nenajde nikdo, kdo je ochoten zaplatit ti tebou žádanou cenu, zamysli se, zda skutečně za to stojíš za to, co požaduješ.
31. 07. 2010 | 14:44

Gren napsal(a):

S autorem nesouhlasím.U nás ve městě je přes 7 tisíc lidí v produktivním věku bez práce.Hodně pracovních míst je obsazeno důchodci kteří pracují za velmi nízkou mzdu.Tento systém je výhodný jen pro podnikatele kteří takto ušetří nemalé náklady na mzdy.
31. 07. 2010 | 14:54

michal napsal(a):

Pane Münichu, pregnantně a naprosto pravdivě řečeno. Díky.

Rumcajs: dtto.

Skogen: Dokáže. Špatně jsou u nás tři věci - jednak nadměrné regulace zatěžující vstup do oborů (např. zcela arbitrátní požadavky na kvalifikaci a vybavení u živností), jednak existence minimální mzdy, která efektivně znemožňuje najít práci těm, jejichž produkční schopnost je tak nízká, že nestačí na cca 2x minimální mzdu (totiž včetně odvodů), jednak vysoké zdanění a státní přerozdělování, které vede k situaci, kdy si pan Baráčník musí platit drahého úředníka orgánu péče o dítě i s jeho kanceláří a nemá tak na levnějšího domovníka a slečnu k dětem navrch.
31. 07. 2010 | 15:02

michal napsal(a):

.. arbitrární..
31. 07. 2010 | 15:02

MaB napsal(a):

Pane Munichu
Nezaměstnanosti je empirický fakt. Byla tady před zavedením sociálních a trh regulujících programů a bude tady pravděpodobně i po jejich zrušení.

Naproti tomu vaše tvrzení že "nikdo však nikdy nedokázal, že by zákon zachování počtu pracovních míst platil," není empirický fakt, nýbrž inverzní hypotéza, navíc s průhledným ideologickým podtextem. Ostatně, obávám se, že v této formulaci ("zákon zachování počtu míst") tuto hypotézu nikdo rozumný nepostuluje.

Nechcete se raději bavit o faktech a opatřeních z těchto faktů plynoucích?
31. 07. 2010 | 15:21

kolemjdoucí napsal(a):

-- Většina nepopulistických vlád však v posledních dvaceti letech začala těmto falešným představám odolávat. Je jen dobře, že jim to neustále opakuje nejen OECD a Světová banka, ale i Evropská komise. Trojhlasem radí dále odstraňovat zbytečné a umělé překážky mobilizace nevyužitých lidských zdrojů, ať už jde o starší populaci nebo ženy od rodin.

Výsledkem této nepopulistické politiky je, že se zaměstnaností to jde k šípku. Těch 20 30 let ji kapitalisti drželi nahoře všeobecným zadlužováním, ale s tím je konec.
31. 07. 2010 | 15:23

Skogen napsal(a):

Rumcajs, jistěže :) Čili předpokládáš, že ti, kteří jsou nezaměstnaní, tvoje požadavky automaticky nesplňují... A odpovídá to realitě?
31. 07. 2010 | 15:29

Realista napsal(a):

A já jsem si vždy naivně a bláhově myslel, že jedna z definic pokroku je, že lidi budou pracovat méně, mít více volného času být s rodinou s přáteli a s lidmi na kterých jim záleží, k provozování kulturních a sportovních aktivit a ke zušlechťování "ducha". A to vše s méně stresem a s méně obavami o materiální existenci a budoucnost. A ono ne. Páni kapitalisté mě naivku přesvědčili o opaku.
31. 07. 2010 | 15:33

Rumcajs napsal(a):

Pro ty, co se nedokázali uplatnit na volném trhu bych zbudoval ministát nezaměstnaných s převážně agrárním zaměřením.
Pokud jsi nesehlal práci, tak tady máš hochu kus pole a starej se .

Nakonec by hoši zjistili, že potřebují mlynáře a tak by si postavili mlýn. Pak by zjistili, že potřebují pekaře a postavili si pekárnu.....pak nemocnici.... takže by se ukázalo, že práce je dost.

Že je málo práce, to je jenom mantra nemakačenků, kterým takový život vyhovuje. V okamžiku, kdyby nebyly dávky, byla by nezaměstnanost nulová a všichni cikáni v Kanadě.
31. 07. 2010 | 15:37

Skogen napsal(a):

michale, speciálně jsem uvedl "řádně zaplacenou práci", protože soudím, že pod hranicí minimální mzdy už nelze být ohodnocen řádně, v žádném případě ne u kvalifikovaných činností. Já naprosto chápu, že za korunu by teoreticky mohlo být zaměstnáno dvacet tisíc krát více lidí a zadarmo všichni, ale vy naprosto opomíjíte fakt, že do práce se chodí z praktických důvodů, tedy kvůli výdělku. Své koníčky si jinak mohu provozovat aniž by to komu prospívalo, nemyslíte?

Jinými slovy, nejde o to, aby byli všichni zaměstnáni, ale o to, aby všichni měli možnost spravedlivého výdělku. Můžeme se přít v kvantifikaci, co znamená to "spravedlivý výdělek", kolik to tedy je.. Pro vás, který se nezajímá o to, že lidé pracují kvůli mzdě, je to otázka podružná, pro ty, kteří by pracovat chtěli, je to otázka zásadní. Nechodil bych vám do práce za pár šušňů, to skutečně ne, zcela logicky bych si našel svobodnější činnost - a vy byste, dle předpokládané teorie, že na zaměstnavatel na zaměstnance doplácí (ty omleté odvody na pojistné, atd.. ;) bez zaměstnanců v podstatě ušetřil, viďte ;)
31. 07. 2010 | 15:38

Rumcajs napsal(a):

Skogen:

Buď oni moje, nebo já jejich a nebo nemají zájem vůbec.
31. 07. 2010 | 15:39

Skogen napsal(a):

Rumcajs, tak už to dnes chodí, proč budovat paralelní systém, přece nepředpokládáš, že je na fungujícím trhu díra :) Anebo že bys počítal s tím, že se lze uživit nadprodukcí?
31. 07. 2010 | 15:40

Skogen napsal(a):

Rumcajs, zajdi na pracák, řekni to tam pěkně natvrdo a pak se pochlub, co z tebe zbylo :))
31. 07. 2010 | 15:41

Skogen napsal(a):

Jdu na hříbky, pokecám večer :)
31. 07. 2010 | 15:42

Rumcajs napsal(a):

Skogen:

Nejedná se o díru. Jedná se o to, umožnit těm lidem samoživit se.

A taky tím dokládám názor z článku:

***Naopak je mnoho důvodů se domnívat, že existence jednoho pracovního místa a zvýšení ekonomické aktivity pomáhá vzniku pracovních míst jinde***
31. 07. 2010 | 15:44

kolemjdoucí napsal(a):

Skogen:

S realitou si na Rumcajse nepřijdete a to už se o to pokoušela kdejaká lékařská kapacita. Co zde vidíte je maximum možného, víc příčetnosti mu ty elektrošoky a tlumící injekce do hlavy nedostanou.
31. 07. 2010 | 15:55

Rumcajs napsal(a):

kolemjdoucí:

Pokud jsi se živil jako komik, pak se nediv, že jsi nezaměstnaný.
31. 07. 2010 | 16:00

Rumcajs napsal(a):

kolemjdoucí:

Odcházím na terapii. Večer se můžeš přidat ke Skogenovi. Mám docela chuť někoho sjézdit.
31. 07. 2010 | 16:02

kolemjdoucí napsal(a):

Rumcajs:

Nechvalte dne před večer. Minule jste taky sliboval hory doly, pak jste se začetl do komentářové stránky MFDnes a než se k vám dostala sestříčka se zřízencema, tak jste na celý aktuálně vykřikoval, jak je Kalousek rovnej chlap a že vymýtí korupci a vynuluje státní dluh. Dalších čtrnáct dní vás tady nikdo neviděl.
31. 07. 2010 | 16:27

Realista II napsal(a):

Rumcajs:

Když někdo práci má, ať mu ji někdo dá nebo umí něco takového co je na trhu žádáno, co (tak dobře) umí nepočetné množství lidí, tak má vystaráno.

Následně jaksi nechápe jak si někdo může stěžovat, ať si práci najde, tak jako si ji našel on.

Práce je vždy o kvalifikaci. Když se v minulých letech zavíraly sklárny a porcelánky, tak hodně propuštěných, kteří měli kvalifikaci pro tyto obory, říkalo "Nám už nikdo práci nedá.".

Někteří z nich měli štěstí, po několika měsících na úřadu práce, který jim nenabídnul žádnou práci, ani za min. mzdu, ani na částečný úvazek, se některé firmy přeci jen (částečně) znovu otevřely a vzaly je zpátky.

Potíž je v tom, že se čím dál více výroby přesouvá tam kde je nejlacinější, tj. do Číny, kde už je ten socialismus jen pro dolní miliardu lidí, a to v tom, že lidi musí držet hubu a krok, jinak je zavřou.

Další potíž je v tom, že když už tady někdo něco vyrábí, tak to někdo okopíruje a z Číny se dovážejí (nekvalitní) padělky, EU to trpí. Někdo něco vymyslí, využije svých schopností, platí výzkum a vývoj a nějaká firma z Číny to obšlehne a dováží to za cenu, které domácí výrobce nemůže konkurovat, protože má ze zákona vyšší mzdové náklady a musí platit vyšší ceny energií.

Vy máte to štěstí, že pracujete ve stavebnictví, tento obor se špatně vyváží za nejlacinější pracovní silou do Číny.

Ve stavebnictví má čím dál více firem zvyk, aby na stavbě co nejvíc vydělaly, "zaměstnat" na živnostenský list cizince z Ukrajiny, Vietnamu, Mongolska, .. Pokud by zaměstnaly občana ČR, tak by je to přišlo s odvody dráž.

Když se podívám na (centra) českých měst, tak vidím úřady, čím dál více supermarketů, ve kterých čím dál méně zaměstnanců musí stihnout více práce, hospody a herny.

Kde je nějaká výroba? Českou výrobu táhne Škoda Mladá Boleslav, ale už i výroba aut se začíná pomalu a jistě přesouvat do Číny. Když to tak pozoruji kolem sebe, tak vidím jak výrobní závody krachují. Jen na obchodu, stavebnictví, turismu a službách ekonomika státu, případně EU, stát nemůže, dříve či později vzniknou dluhy, které budou státy těžko řešit, k tomu v některých státech jako v Řecku už došlo.

K tomu Vašemu nápadu "zbudovat ministát nezaměstnaných s převážně agrárním zaměřením." Už i potraviny se dováží kdoví odkud, většina zemědělců u nás zkrachovala, protože nedokázala čelit nízkým cenám dovážených potravin. V opuštěných kravínech policie nachází pěstírny marihuany.

Cikáni v Kanadě? Patrně jste si nevšiml, že se Kanada exodu cikánů z ČR brání.
31. 07. 2010 | 16:44

Cwmbran napsal(a):

"Starý? Dolů s tebou!
Z lebek? Popelníky!"
-- napsal Majakovskij
31. 07. 2010 | 16:47

Eva napsal(a):

Ministát nezaměstnaných - no to mi něco připomíná. Asi před deseti lety mi vyprávěla jedna Ruska, která tady žila, že u nich nemají tenhle problém s Romy, jako my, protože u nich v Rusku dostanou území, kde žijí a sami se o všchno starají a nikdo jim do toho nezasahuje, ba ani je nikdo nepodporuje, způsobem jako u nás. Co si zasejí mají, pokud mají zvířata, starají se o ně. Protože když ne, bude problém. Ověřit takou věc jsem nemohla, nevím zda to tak opravdu je.
31. 07. 2010 | 17:15

Johannesburg man napsal(a):

Uceni panove s diplomy v ekonomii, zde je hlavolam pro Vas ! V tvrdem kapitalismu za vlady B.J. Vorstra v JAR neexistovala zadna nezamestnanost pro tisice od sebe oddelenych belochu a statisice cernochu ! Byl velky nedostatek pracovnich sil ! Neexistovaly zadne pracovni urady !!! Vlada privazela tisice cernochu i ze vzdalenych okolnich zemi na praci do JAR. Byla to doba silneho ekonomickeho rustu...Ja si dodnes lamu hlavu nad tim, jak to ten ZAZRACNY, ustarany pan, vazne povahy dokazal. Byl lhostejny ke shromazdovani osobniho majetku, a pritom na co sahl, tak se promenilo v hromadu zlata. Pres 90 % ceskych lidi z posrpnove emigrace v 70 letech, kteri v te dobe pracovali v jeho zemi, jsou v dostatku zaopatreni dodnes, i kdyz ziji nyni napr. v Australii ci Kanade....Ze zarlivosti nad jeho uspechy v ekonomii jeho zeme byly na zmineneho statnika "lopatovany tuny politickeho hnoje". Ze je to rasista , nacista, fasista, atd...Pritom u jeho Vanocni hostiny nebo statniho svatku zeme, museli POVINNE u jeho stolu sedet vsichni, kdo pro neho pracovali v jeho vile,
vcetne uklizecek a zahradniku(cerny personal). Jinak jedl sam, a to ve sve pracovne. Umel nalakat investice z celeho sveta !!! Mel rad diskuze se starsimi lidmi..Cerpal z nich napady !...Zdravotni pece byla pro vsechny a poplatek za navstevu u doktora byl smesne maly. Apartheid (oddeleny vyvoj) zduvodnoval pravem na indentitu a separaci jeho kmene (belochu) a hodne cernochu chtelo to stejne pro jejich kmen. Byl nacionalista se silnou laskou k jeho zemi. Rozhodne nebyl nacista ! Byl to genius na ekonomii i v dobe sankci proti JAR. Vy, co zabyvate ekonomii, nejde nejak okopirovat jeho strategie ???...Vasi duchdci by se meli lepe !... Kvalita Vaseho zivota by byla lepsi !..Casto na neho myslim ! Byl to kamarad meho nejvyssiho sefa, a ja trdlo mlady jsem mel tenkrat daleko vetsi zajem o jeho sekretarky nez o jeho cinnost. Ted, kdyz vidim ten zmatek po svete, tak me mrzi, ze jsem byl hnup....Zdravi vas Jo'burg man (Podivate-li se dnes na jeho zem, tak Vam bude nevolno. - Najdete vse na YouTube...)
31. 07. 2010 | 17:42

voroshilov napsal(a):

Eva:
Takto neni,vase znama kecala nesmysly.
31. 07. 2010 | 17:51

stále rebel napsal(a):

Pro Eva.
To je cesta do středověku.
Rozumný stát se snaží využívat lidský kapitál kvalifikovaným způsobem. Jen tak lze dosáhnout prosperity.
31. 07. 2010 | 18:22

Josef K. napsal(a):

Překvapují mne naprosté nelogičnosti v textu, které nelze očekávat u muže s takovou ambcí, jakou projevuje autor. Bohužel, autor potvrzuje text Sedláčkova blogu. Navíc jsou všechna tvrzení vtržena z kontextů, jedná se mediálně nepodložená tvrzení bez opory, silně ideologická. Asi je to módní trend, ale velmi hloupý. Jedna z nelgičností je tvrzení, že "Důchod není žádná sociální dávka z milosti (alespoň by to tak nemělo být). Na důchod si každý dobrovolně či nedobrovolně celý život platil vysokými odvody z příjmů." Pokud věci v lidském světě vznikají, pak si většinou ponechávají důvody svého vzniku. Důchodový systém nevznikl jako soukromé úspory, jistě ne. Nikdo tomu tak není a autor své tvrzení není schopen doložit... Podoba důchodového systému se změnila od svých počátků velmi mírně. Doporučuji autorovi vrátit se k evropským hospodářským dějinám, prostudovat si středoevropské sociální dějiny i stěžejní díla moderní evropské sociologie. Chápu ho však, není to honorované a trendy. Stejně jako stát není dobrovolným spolkem jeho obyvatel (jak v Česko tvrdí každý patník), tak důchod není soukromou úsporou. Poblém s "konstantním počtem pracovních míst"...To je co? To je absurdní konstrukce autorova, která svědčí pouze účetnický přístup. V Česku neplatí generační hierarchie (což má široké a dosti chmurné konsekvence), stejně jako je v Česku více oligarchů než v kulturně a hospodářsky nejvyspělejší části Evropy, je zde i nejvíce mladých manažerů, kteří ale předpoklady k řízení mají relativně významně menší než ti starší. Samozřejmě platí, že člověk v jistém věku uvolňuje dobrovolně místo mladší generaci a ocitá se v pozici jakéhosi supervizora. To je krakně důležité např. pro předávání kulturních hodnot, zkušenosti, pro zajištění kontinuity. Ne všechny společenské procesy
mají jepičí život. Samozřejmě latí, že důchodce, který je obdařen solidním důchodem, utrácí a má mnoho příležitostí jak být cennějším pro společnost, např. tím, že je schopen věnovat se nějaké zálibě, na kterou v produktivním věku neměl čas. Popř, vnukům...a jejich vzdělávání. Z toho pojde více bohatství než z vize autorovy a lze to rokázat i statistickými modely... Samozřejmě, že tento způsob života je přínosnější než práce na místě, které mu již třeba jen fyzickou únavou neodpovídá. Autor to popsal účetně: vydělá, zaplatí, utratí. Snad by si měl koupit dalekohled, aby dohlédl aspoň na horizont, zjevně nevidí ani přes ulici.
Žádný z pokusů o generační přesun z produktivní sféry nebyl neúspěšný, neúspěšní byli účetní v manipulaci s parametry tohoto přesunu. Je to povrchní tlachání, bez podstatných informací. Pane Munichu, od doby kdy se nevzdělaní a neznalí ekonomové snaží vysvětlovat sociální procesy bez jejich znalosti začíná problém. Jste jeho důkazem.
31. 07. 2010 | 18:28

Eva napsal(a):

To není můj názor to tu zavést. Jen mi to připomnělo ten uvedený rozhovor.
31. 07. 2010 | 18:30

stále rebel napsal(a):

Pro Johannesburg.
To nic není. Fašistické Německo mělo takový nedostatek pracovních sil, že se tam importovaly miliony lidí z celé Evropy. Z Československa celé dva ročníky. Stejně to ale nestačilo a pro Němce pracovala půlka Evropy.
Hitler ten uměl vyřešit nezaměstnanost a nejen Německa.
31. 07. 2010 | 18:33

Rumcajs napsal(a):

realista:

Já to uvedl jako názornou pomůcku toho, že s každým novým pracovním místem další místa přibývají a né že ubývají.

Jak bys jinak vysvětlil, že je čím dál více lidí, přitom nezaměstnanost je procentuálně zhruba stejná ? Kdyby měli pravdu socani se svými katastrofickými scénáři, pak by dneska bylo zhruba 6 mld lidí nezaměstnanných.
31. 07. 2010 | 19:05

Rumcajs napsal(a):

kolenjdoucí:

Neboj ! Na tebe si udělám speciálně čas.
31. 07. 2010 | 19:08

Petr z Tábora napsal(a):

Pane autore, sice se považuji za ekonomicky liberálního, ale v tomto s Vámi nesouhlasím.
Jsou to jednoduché počty. Lidé nad 50let věku při ztrátě zaměstnání velmi těžko shánějí jiné. Nikdo je nechce vidět ani na pohovor, když má dost zájemců 30-40-letých. V obdobné situaci jsou absolventi škol.Záleží tedy na tom, statisticky kolik nezaměstnaných připadá na jedno volné místo. A z tohoto pohledu každý pracující důchodce ten počet šancí zmenšuje. A můžete o tom filosofovat jak chcete.
Moje pravicová matka mi vyprávěla, jak v době hospodářské krize v 30.letech musely třeba zaměstnané ženy zaměstnaných mužů odejít z práce, aby ti nezaměstnaní měli více šancí. Tak to bylo v tu chvíli správně.
I pravicový ekonom by měl myslet sociálně.
31. 07. 2010 | 19:12

Rumcajs napsal(a):

Petr z Tábora:

Ty krize nejsou z nadvýroby, ale ze špatné struktury výrobních kapacit. Ty krize musí přicházet nutně a přichází jak v centrálně řízené tak svobodné ekonomice. V té centrálně řízené se projevuje práznými regály(a jsou dluhodobé a hluboké) a v té svobodné přechodnou nezaměstnaností.Ty jsou krátké, pokud do toho stát neuváženě nezasahuje.

Ale obecně:
Dokud existují lidé s nějakou potřebou, nemůže být nezaměstnanost.
31. 07. 2010 | 19:22

Petr z Tábora napsal(a):

To Rumcajs:
Máme většinou shodné názory, ale nyní Vám v té druhé části nerozumím.Já to vidím z pohledu těch konkrétně nezaměstnaných. Věřte mi, že znám případy starších vysokoškoláků jazykově i počitačově vybavených, kteří jsou už na sociálce.
Nedávno mi jedna známá říkala konkrétní případ - prodávám jak jsem koupil: Místo školníka na střední škole v Táboře (nebudu jmenovat), údajně 12tis měsíčně - 52zájemců všeho možného vzdělání včetně dvou vysokoškoláků.
31. 07. 2010 | 19:57

kolemjdoucí napsal(a):

Rumcajs:

Ano, obzvláště pokud lidé jako vy, místo aby ty své potřeby po vykonání spláchli do záchodu jako ostatní, se v nich budou hnípat a rozmazávat je všude po internetech.

Kontrolní otázka: může se kapitalistům stát, že zaměstnanost půjde do hajzlu ve všech oblastech ekonomiky, nejen v těch se "špatnou strukturou"?
31. 07. 2010 | 20:06

Majka napsal(a):

Tak já jsem kdysi měla potřebu mít služku a chůvu k dětem, dnes by mi stačila ta služka. Ale moje potřeba nevytvořila žádné pracovní místo. A proč? Protože si služku ani chůvu nemůžu zaplatit. A to přestože jsem zaměstnaná.
31. 07. 2010 | 20:43

stále rebel napsal(a):

Pro kolemjdoucí.
Rumcajs je …, že mu není rovno, ale má pravdu v tom, že práce je dost. Každý z nás by kolem sebe dokázal zaměstnat spoustu lidí. Problém ovšem není v nedostatku práce, ale v nedostatku pracovních příležitostí, které by lidem poskytly prostředky na solidní životní standard.
Nechtějte ovšem po Rumcajsovi, aby pochopil podstatu problému.
31. 07. 2010 | 20:51

michal napsal(a):

stále rebel, Majka, kolemjdoucí, Petr z Tábora a další - zrušte všechny ty zbytečné biřice, které z daní platíme, zrušte byrokratická omezení, kvůli kterým není "normální" technik schopen pochopit daňovou legislativu a bude míst mnohem víc. Nejen pro ty bývalé biřice, gendertetky, kulturträgery a sociology.
31. 07. 2010 | 22:03

JC napsal(a):

Petr z Tábora,
Já znám mladé nezaměstnané vysokoškoláky.

Hm, krize z nadvýroby vysokoškoláků, řekl bych.
31. 07. 2010 | 22:13

JC napsal(a):

kolemjdoucí,
Was ist das " že zaměstnanost půjde do hajzlu ve všech oblastech ekonomiky ?" myslíte třeba 20% ?
Je to možné, třeba ve Španělsku, kde jsou u vesla levouni.

Kontrolní otázka.
Je možné, že v zemi, kde je 100% zaměstnanost a tudíž žádní nezaměstnaní je hladomor ?
31. 07. 2010 | 22:47

kolemjdoucí napsal(a):

stále rebel:

IMHO nemáte pravdu, nedostatek slušně placených pracovních příležitostí v konečném důsledku vede k nedostatku práce. Když všichni budou za 14 hodin práce dostávat tři hrstě rýže, tak ty dokáže vyprodukovat 5 % populace v zemědělství. Ostatních 95 % může v nejlepším případě dělat na vývoz do zemí, kde ještě nějaká nezflexibilněná a po uši nezadlužená střední třída existuje. Ovšem díky všem Münichům světa tyto ostrůvky socialistické deviace úspěšně mizí, takže těch 95 % velmi brzy nebude mít na práci vůbec nic. Pak je jediné řešení udělat pozemkovou reformu a každému přidělit pár akrů orné půdy, aby si šťouráním v hlíně vypěstoval tři hrstě sám. Vlastně je ještě jedna možnost, že se těch 95 % vzájemně vymlátí nebo pomře hlady. Má to tu výhodu, že to je v souladu s neoliberálním zřízením, neboť se vyhnete nekapitalistickým přesunům půdy a ostaních majetků.
31. 07. 2010 | 22:49

Stařeček napsal(a):

já už skoro deset let pracuji v důchodu a nemohu pochopit proč pracuji já za více peněz než by dostal na mé pozici mladý člověk. Co jim (těm mladým) brání naučit se tomu co podnik potřebuje a je ochoten zaplatit. Je snad tak těžké po práci si trochu namáhat mozek místo vysedávání v hospodě, kde nadává na to, že nějaký důchodce pracuje tam, kdy by mohl pracovat on, kdyby uměl? Copak může normálně soutěžit dědek s podporou lékařů a léků s mládím? Kde je tedy problém? Stačí přece říct a ukázat, já to umím stejně, snad i lépe než ten dědek. Tady jsem. Něco se v té naší společnosti nepovedlo.
31. 07. 2010 | 22:56

kolemjdoucí napsal(a):

JC:

Ne, tím myslím, "že zaměstnanost půjde do hajzlu ve všech oblastech ekonomiky".

Tak oni jsou levouni u vesla všude. Ve Španělsku, Itálii, Británii, Pobaltí, Slovensku, Maďarsku, Německu, Francii, USA, u nás, ... Jóó kdyby to vzala do rukou _skutečná_ pravice, to bychom teprvá viděli!

Bohužel od té doby, co se k tomu dostali socialisti Reagan a Thatcherová, to jde s kapitalistickým západem definitivně do řiti.
31. 07. 2010 | 23:01

JC napsal(a):

Kolemjdoucí,
Co ta kontrolní otázka ?
31. 07. 2010 | 23:15

JC napsal(a):

Stařeček,
Jste na omylu,že se něco nepovedlo, pokud ovšem považujete svobodu za základní atribut demokracie.
Ten totiž nepřipouští nikoho nutit pracovat.
31. 07. 2010 | 23:20

kolemjdoucí napsal(a):

JC:

Patřila Rumcajsovi, ale jestli dorazí, tak se ho můžete zeptat na návaznou (vzhledem k vaší odpovědi) kontrolní podotázku: Jak se kapitalistům mohlo podařit domrvit strukturu komplet celé ekonomiky?
31. 07. 2010 | 23:39

JC napsal(a):

kolemjdoucí,
Tak ještě jednou pouze pro vás.

Je možné, že v zemi, kde je 100% zaměstnanost a tudíž žádní nezaměstnaní je hladomor ?
31. 07. 2010 | 23:45

kolemjdoucí napsal(a):

JC:

Ta otázka je nesmyslná, 100% zaměstnanost by kapitalista nikdy nedopustil, to by bylo proti přírodě.

Je pozoruhodné, že v debatě o úspěších 30 let vlády neoliberálů vás napadlo přirovnání právě s hladomory. Ale chválím vás za něj, myslím, že jste nevědomky uhodil hřebíček na hlavičku.
01. 08. 2010 | 00:06

stále rebel napsal(a):

Pro kolemjdoucí.
Nepochopil jste mne. Psal jsem o práci, tím jsem myslel jakoukoliv práci bez ohledu na případnou odměnu za ni a o nedostatku pracovních příležitostí, které by lidem poskytly prostředky na solidní životní standard. Debata o tom, zda je nebo není práce je nesmyslná, pokud tím není mýlena ta pracovní příležitost.
01. 08. 2010 | 05:34

stále rebel napsal(a):

Situace se za poslední dva až tři roky výrazně zhoršila.

Počet volných míst
http://www.czso.cz/csu/dyng...

Při srovnání s ostatními státy na tom nejsme vůbec dobře. Před třemi lety jsme byli favorité, dnes jsme outsideři.
http://epp.eurostat.ec.euro...
01. 08. 2010 | 05:46

Realista II napsal(a):

stále rebel:

Ta statistika volných pracovních míst Českého statistického úřadu(ČSÚ) je zavádějící, v tom smyslu, že uměle nadlepšuje.

Statistika ČSÚ čerpá ze statistik úřadů práce(ÚP). ÚP má mezi volnými pracovními místy i tzv. trvalky, místo je volné i několik let. Proč? Jde ve skutečnosti o nábor dealerů na živnostenský list v systému "vyděláš, když prodáš". Přestože to firma před ÚP deklaruje jako zaměstnanecký poměr, tak o tom, že jde o dealeřinu se nezaměstnaný doví (v zaobalené formě) až ve firmě. Přestože si nezaměstnaní na ÚP na takové firmy stěžují, tak ÚP, hlavně vedení, se dělá, že o ničem neví, aby uměle navýšilo statistiku činnosti "nezaměstnané jsme někam poslali" a statistiku volných pracovních míst. Statistika volných pracovních míst je následně využívána/zneužívána politicky, politik může říci "Ano je nezaměstnanost, ale na druhou stranu je také hodně volných míst."
01. 08. 2010 | 10:00

JC napsal(a):

kolemjdoucí,
Klasické levounské poskakování kolem horké kaše, řekl bych.

Pokud opravdu netušíte, tak je to komunistická severní Korea.
01. 08. 2010 | 10:11

SuP napsal(a):

michal -
Ne že bych s Tebou často nesouhlasil, ale s tím propouštěním biřiců a dalších bys naopak masivně zvedl nezaměstnanost. To všechno jsou totiž lidi, placení ze SR, protože pro ně není jiné uplatnění. Je to důsledek pokusu o sociálněstátní "regulaci" trhu.
01. 08. 2010 | 10:30

Grandmaster napsal(a):

Starecek:
'Na zapade' se plati starsim lidem vice ze zcela zrejmych duvodu - lepsi plat odpovida delce zamestnani a zkusenosti. To je temer zakonem a odbory vice mene dohlizi ze se to dodrzuje (obcas proti vuli zamestnavatelu).

Naopak v nove otevrenych obchodnich strediskach, dejme tomu v potravinovych 'hyper' jsou novi zamestnanci casto velmi mladi - zacinaji s nizkymy
platy - zamestnavatel usetri na platech. Ze nic nevedi a umi malo, s tim se clovek musi smirit. Casem se to lepsi.
Idealni pro kazdeho zamestnavatele je 'mladik/mladice' kolem petadvaceti s dvacetiletou pracovni zkusenosti.
A na zapade se naopak vyzivaji duchodci pracovat dele a odchazet do penze pozdeji.

Hrozba ohromne spousty duchodcu a tudiz statnich vydaju ve forme duchodu je realna a celkem v blizke budoucnosti.
Starci a starenky se znamych duvodu ziji dele nez zdravo a nekdo to musi platit...
01. 08. 2010 | 10:32

SuP napsal(a):

JC -
S kolemjdoucím ztrácíš čas. Ten tu plácá levárenský moudra jen aby "nás" nasral. A přitom plete pátý přes devátý. Například dokáže zopakovat Rumcajsovu poznámku v opačném gardu a vůbec mu to nedojde. Takovej Stíálerebel, to je jinej kos. Drží si linku a hlídá, aby si s "náma" nezadal.
01. 08. 2010 | 10:39

SuP napsal(a):

Rebeli -
(01.08.2010 05:46:42) to si mám myslet, že nesledujete vývoj v čase? Jako zemi z 80% závislou na exportu nás krize postihla se zpožděním, ztejně jako k nám dorazí oživení. Takže to co uvádíte ze statistik snad je pochopitelné. Ty ukazatele jsou relativní v určitém srovnatelném časovém období.
01. 08. 2010 | 10:45

Majka napsal(a):

O těch dealerským místech tady:
http://www.blisty.cz/art/53...

capcha: the repayable
01. 08. 2010 | 10:54

Rumcajs napsal(a):

Petr z Tábora:

S tou strukturou to je jednoduchý.

Já bych chtěl nový schody, ale truhlář nechce bagr a tak kšeft neuděláme. Taky bych rád Mercedes, novou střechu, nové podlahy... novou mladší manželku,služku... ale nikdo z nich nechce bagr. Můžu doufat, že ten co vyrábí pilové pásy pro truhláře chce stavět a potřebuje bagrovat a pak ke kšeftu dojde a nebo musím nabídnout truhlářovi,panu Mercedesovi,tesařovi..nové manželce přímo co chtějí.

... zrátka poptávka a nabídka se musí sladit a pak, jak píšu, dokud je poptávka, jsou i pracovní místa. Můj špatný odhad trhu vede ke krzi z nadvýroby a je třeba znovu vyrovnávat nabídku a poptávku.

To je proces nesmírně dynamický, měnící se v čase, prostoru i v sortimentu s takřka nekonečným počtem proměnných. Jediný kdo dokáže tyto dvě rozhoupané spojené nádoby (nabídka,poptávka) vyrovnávat, je svobodný trh.

A trh neřídí žádný kapitalisti, jak si tady namlouvají levicový majoři, ale názory a požadavky miliardy lidiček.
01. 08. 2010 | 11:42

čtenář napsal(a):

Mýlíte se - Není pravda, že na důchod si každý dobrovolně či nedobrovolně celý život platil vysokými odvody z příjmů, a že si tak staří lidé pouze vybírají to, co již dříve zaplatili ("uspořili"). Svými vysokými odvody pouze spláceli svým rodičům to, že je vychovali - všechno se totiž okamžitě rozdělilo v rámci průběžného systému. Nikdo soi tak nic nenašetřil. V budoucnu tedy budou brát pouze tolik, kolik investovali do svých dětí - tedy tolik, kolik si dětí vychovali - protože pouze tyto děti je budou v budoucnu živit. Kdo nevychoval žádné děti - tak se v systému pouze veze jako černý pasažér. Není také divu, že se proto těch dětí rodí čím dál tím méně, protože (i když tak nikdo prvoplánově neuvažuje) tak mít děti je dnes nekonkurenceschopné díky nesmyslně vysokému zdanění investic do dětí - současná sleva na dani absolutně neodpovídá vynaloženým prostředkům a následně, když děti dospějí se očekávaný výnos (přirozené dobro vzniklé v důsledku namáhavé investice rodičů) přerozdělí ve prospěch bezdětných.
01. 08. 2010 | 12:05

stále rebel napsal(a):

Pro SuP.
Před třemi roky u nás bylo více než 3 % volných pracovních míst.
Dnes 0,8 %, průměr EU 1,4 %, Německo 2,4 % a z této situace musí vycházet návrhy na řešení.
01. 08. 2010 | 12:15

SuP napsal(a):

stále rebel -
Pracuji v průmyslu. Je zřejmé, že dokud se nezmotoří země, kterým dodáváme zboží, mnoho s tím nenaděláme. V letech 1996až 1999 to bylo velmi podobné. Zatím už déle než rok máme 1/3 zaměstnaných.
01. 08. 2010 | 12:39

Vrána napsal(a):

Milý autore, věnujete obrovské úsilí nesmyslné otázce. Problém není v jakémsi vyhánění, ale v nesmyslném stavu, že člověk, který pracuje, může brát od státu důchod. To je stejně absurdní, jako kdyby bezětní lidé brali rodičovské přídavky - jenomže v dnešní zmatené době se tomu skoro nikdo nediví. Jenom se diví, proč státy krachují.
01. 08. 2010 | 12:56

Mr.White napsal(a):

Mám za to, že problém je v uměle stanovené hranici odchodu do důchodu. Někteří mohou/chtějí pracovat déle, jiní naopak. Ideální by bylo hranici odchodu do důchodu zcela zrušit a důchod počítat od okamžiku, kdy si o něj člověk požádá jako nárok (mající zásluhovou a solidární složku) dělený dobou, která danému člověku zbývá (stanovenou podle průměrné délky života). Věk odchodu do důchodu by tedy nebyl stanoven explicitně administrativně, ale spíš implicitně a individuálně podle ekonomické úrovně společnosti jako celku a každého jednotlivce.
01. 08. 2010 | 14:27

Kamil napsal(a):

Souhlasím s názorem jednoho diskutujícího,že důchodci přijmou i práci s nižším finančním ohodnocením.Můj kamarád chodí do zaměstnání jako strážný v podniku v kterém strávil 35 let života.Důchod má solidní a do práce dle jeho vyprávění chodí proto,protože nechtěl ztratit kontakt s prostředím.Jeho hodinový plat je 33 Kč na hodinu+prémie a příplatky za soboty a neděle.Jelikož ho znám,tak mu zcela věřím,že skutečně do práce chodí ze zábavy a ne pro potřebu.Rovněž je ochoten práci skončit,pokud bude chtít některý v produktivním věku na toto místo nastoupit.Vychvalovaný průměrný plat tam skutečně nemá.
01. 08. 2010 | 15:50

Realista II napsal(a):

Rumcajs:

Samozřejmě, že trh neřídí žádný kapitalisti, ale názory a požadavky miliardy lidiček, ale to vše v právním a politickém systému té které země. Vyspělost právního a politického systému a politických poměrů státu do značné míry určuje kvalitu trhu. V USA nebýt zákonů, tak by se dodnes našli lidé, kteří by provozovali trh s otroky, pokud by to bylo legální, tak by se našli prodávající i kupující, byl by to jeden z požadavků lidiček. Trh závisí na politice a politicích, důkazem je to, že kurzy/ceny akcií, komodit a dluhopisů na burze reagují na výsledky voleb.
01. 08. 2010 | 17:29

Rumcajs napsal(a):

Realista II

Proti zákonům nikdo nic nemá. Já se na to dívám dost podobně jako Tomský.

P.S.

Já se sem chodím jenom bavit a čekám, až to za mě řekne Tomský.
01. 08. 2010 | 17:44

stále rebel napsal(a):

Pro Realista II.
„Samozřejmě, že trh neřídí žádný kapitalisti, ale názory a požadavky miliardy lidiček“

„Jediný člověk způsobil to, že kakao bylo nejdražší za 33 let. Britský investor Anthony Ward totiž nakoupil většinu evropských zásob kakaa za jednu miliardu dolarů.“
http://www.penize.cz/ekonom...

Trh řídí ti silní a to nejen přímo, ale taky nepřímo. Nepřímo prostřednictvím médií ovlivňují chování lidí.
01. 08. 2010 | 18:03

Jana Bezděková napsal(a):

Vážení,
vy se zde dohadujete o něčem,co nemůžete upravit.Důchodci pracují,protože za tak mizerný důchod se nedá žít.Ano,celý život pracovali,platili daně a údajně si šetřuli na důchod.Dnes dostanou třeba 7.5OO Kčs a bud se nají nebo zaplatí poplatky.Jinak by umřeli hladem.To,že přijde taková strašná doba,důchodce tenkrát nenapadlo.Dnes se pomlouvá minulá doba,ale všichni měli práci,všichni bydlili,nebyli žádní bezdomovci.Byla to slušná doba a jestliže někdo dnes tvrdí,že se nedalo nikam jezdit,nemá pravdu.Poslouchejme naše herce a podobné jim,kteří dnes veřejně říkají kde byli v cizině,A dnes se mluví o tom,že každý může jet kam chce,ale pokud na to má.A kdo na to má?? Ten co podvádí nebo si nakradl.Ale ten co má ještě tro štěstí,že má práci,tak jet také nikam nemůže,jinak by nemohl žít.Dříve naši předkové bojovali za osmihodinovou práci,dnes lidé dřou 12 hodin za plat jako by dělai 5 - nebo 7 hodin.Jsme zde otroky cizích firem!!!
01. 08. 2010 | 18:34

Rumcajs napsal(a):

Jana Bezděková:

Jsi nechutná lhářka !Mělo by se s tebou zatočit pěkně po komunisticku.
01. 08. 2010 | 18:41

Rumcajs napsal(a):

stále rebel:

Řídí maximálně trouby jako jseš ty. Nás ostatní z toho ale vynech.
01. 08. 2010 | 18:43

prirodovedec napsal(a):

Josef K.: U Peregrina jsem ostre nesouhlasil. Zde souhlasim. Je priznacne, ze jste zustal bez ohlasu "pravounu i levounu".
01. 08. 2010 | 19:21

prirodovedec napsal(a):

SuP: U Boudala je ma reakce na Vasi glosu k memu. Presneji nekolik a i zabavnych :). I pomlouvacnych vuci Rumcimu. :)

Jinak diky za tu Vasi diskusi o "rafcich" :) vedenou Rumcim tak, aby to pochopil i Vedec. :)
01. 08. 2010 | 19:25

nezmar59 napsal(a):

Rumcajsi v čem paní Bezděková lže?
01. 08. 2010 | 19:29

Realista II napsal(a):

stále rebel:
Citovat úplně, bylo tam napsáno ještě o právním a politickém systému a politických poměrech státu.

Zimbabwe, když to ještě byla Rhodesie, měla poměrně dobré vládce, takže požadavek/potřeba lidí jíst byl naplněn, jídlo měli za co koupit. V současnosti, když tam hodně blbě vládne Robert Mugabe, je ekonomika/trh rozvrácen/a. Potřeba lidí jíst nezmizela, jen si dost z nich, díky kolapsu ekonomiky/trhu, nemá za co potraviny koupit.

K obchodníkovi s kakaem:
Musí mít obrovské znalosti nejen o kakau, ale i o všem možných i nemožných, předvídatelných i nepředvídatelných okolnostech, které mohou mít vliv na jeho cenu. Ano může vydělat a v popisovaném případě vydělal, ale může také (hodně) prodělat, veškeré riziko nese on. Popisovaný případ popisuje, že jeden člověk kakao zdražil, vypadá jako padouch, který se nakapsoval na konzumentech kakaa po celém světě. Ale to tak vypadá jen na první pohled, viz. článek:
http://kubec.blog.idnes.cz/...
01. 08. 2010 | 19:33

prirodovedec napsal(a):

Realista II: Nicmene autor clanku ty znalosti o cizich znalostech mit nemusi :). Je tam izajimava diskuse, ze ktere cituji:

"Hezký článek, nicméně k věrohodnosti autora by přispěla znalost příčestí minulého, např. státy zasahovali - pro mě je to nečitelné, hledám zpětně kde jsem vynechal správný podmět a takhle je to v celém článku. Ta měká a tvrdá y mají svůj význam. Člověče, jste vzdělaný, tak se tuhle jednoduchou věc doučte - bez urážky, myslím to s Váma dobře."

Rekl bych, ze take priznacne :). Suverenita podani blogu s tematem a gramatikou autora vytvari BRILANTNI celek jak z humoristicke knizky. :)
01. 08. 2010 | 20:01

stále rebel napsal(a):

Pro Realista II.
Ten článek o spekulantech je amatérský až dětinský. Ten, kdo má možnost určovat cenu na trhu může prodělat jen málokdy.
01. 08. 2010 | 20:06

stále rebel napsal(a):

Pro prirodovedec.
Předběhl jste mne. Já jsem se dostal ve čtení toho článku jen k několika odstavcům, zakroutil hlavou, podíval na vizitku a šel od toho.
01. 08. 2010 | 20:09

Vilém napsal(a):

Starobní důchod principiálně představuje náhradu příjmu kvůli předpokládané neschopnosti pracovat. Nejde tedy o žádnou dávku z milosti, potud má pan Münich pravdu, ale je zcela jednoznačné, že pokud někdo nadále vydělává, asi u něj ke ztrátě výdělečné schopnosti nedošlo. Je diskutabilní, zda to řešit právě přes slevu na dani, to se zdá až zmatené a Drábek tím jen potvrzuje, že v této oblasti je řezníkem, nikoli státníkem. Snad by se měl v případě pracovní činnosti poněkud snížit důchod, a to ne populisticky od trojnásobku průměrné mzdy, ale procentuálně. Nevidím nic nespravedlivého na tom, že někdo se zachovanou výdělečnou schopností bude mít menší důchod.
Pokud jde o zabírání míst pro ostatní osoby, i na tom leccos je, zejména v situaci vysoké nezaměstnanosti a nadbytku pracovní síly v určitých segmentech ten domnělý mýtus totiž vcelku platí - existuje - li malá poptávka po práci, pak obsazení místa důchodcem skutečně znamená, že někdo jiný zůstane bez místa.
01. 08. 2010 | 20:38

SuP napsal(a):

stále rebel -
Neřekl bych, že je to tak úplně. Záleží na tom, jak dlouho lze kakao skladovat, než se do něj dají moli.
01. 08. 2010 | 20:41

prirodovedec napsal(a):

stale rebel, Realista: V dalsim blogu jiz talentovany :) (neo)liberalni autor zcela liberalne uzavrel a presmeroval diskusi. Opravdu nema chybu. :)

http://kubec.blog.idnes.cz/...
01. 08. 2010 | 20:49

stále rebel napsal(a):

Pro SuP.
Dnes výrobci sklady nemají, jede se just-in-time.
Jen se přehodily vyhybky k jinému dodavateli a změnily ceny, výroba musí běžet.
Než někdo přemluví děti aby nechtěly čokoládu a kakao, je vyprodáno.
Za pár let se kousek zopakuje.
01. 08. 2010 | 20:56

SuP napsal(a):

Moje děti v tom nepojedou ....
01. 08. 2010 | 21:00

stále rebel napsal(a):

Pro SuP.
Bude chvíli trvat než to výrobci zjistí a možná, že je již celý objem prodaný. Jediný dodavatel si může diktovat podmínky.
01. 08. 2010 | 21:08

stále rebel napsal(a):

Pro prirodovedec.
To je kousek a ty další odkazy http://devian.cz/
01. 08. 2010 | 21:12

JC napsal(a):

Rebelant má zase oči navrch hlavy, že si někdo zaspekuloval s kakaem. A hned po levounsku nám tady vysype poplašnou zprávu.
Kakao je nejdražší za 33 let to si zase nebudeme moci koupit čokoládu.
Rebelante a ostatní soudruzi, vsadím se s váma o flašku 12-ti letho wizoura, že pokud se vůbec nějak projeví tato spekulace na maloobchodní ceně, tak ani zdaleka množství čokolády pořízené za průměrný plat neklesnena úrověň doby, kdy zítra už znamenalo pozítří.
Jinak z historie jsou známy případy, kdy podobní spekulanti dopadli tvrdě na čenich, takže vaše případné obavy, že zase někdo jiný/ kromě vás/ přišel lacino k penězům můžete nechat v klidu spát.
01. 08. 2010 | 21:13

stále rebel napsal(a):

Pro JC.
Komický výstup, ale tleskat nebudu.

Samozřejmě, že pokud se někde objeví prostředník, který se přiživí, někdo to bude muset zaplatit. Obchodníci, výrobci, spotřebitelé. Budou se muset podělit, snaha bude přenést to na spotřebitele, ať již v ceně výrobků z kakaa nebo jinak. Náklady jsou náklady a někdo je musí zaplatit nebo nebudou zisky.

Ale o tom to nebylo. Chtěl jsem jen ukázat, jak kapitál může ovlivňovat trhy, nic víc.
01. 08. 2010 | 21:30

prirodovedec napsal(a):

stale rebel: Jak jsem psal JC ted u Boudal. Socialnich inzenyru je vsude plno. I tech neoliberalnich reversnich. Vzdy je jen otazka, zda maji format krysare ci dolfiho.

JC: Navic je i mravoucny hollywoodsky fim s Danem Akroydem a Eddiem Murphy o spekulantech s pomerancovou stavou. Takze krome toho, ze dopadnou zle se i vi, ze jsou to vetsinou lide nemoralni, kteri dojdou zaslouzenych koncu:

http://en.wikipedia.org/wik...

a laska a pravda zvitzi nad lzi a nenavisti. :)
01. 08. 2010 | 21:32

JC napsal(a):

stále rebel,
Vaše "kapitálové" tlachy-
Bude sázka ?

Dle ČSÚ si bylo možno v roce 2009 koupit za průměrný plat 1097, stogramových tabulek čokolády
V roce 1989 to bylo 244 tabulek.

Tak co vsadíte se ?
01. 08. 2010 | 21:43

Realista II napsal(a):

prirodovedec:
V článku jsou chyby. Kontrolovat někomu jinému gramatiku by mě nenapadlo. Kritika textu založená na kontrole gramatiky je příznačná.

stále rebel:
"Ten, kdo má možnost určovat cenu na trhu může prodělat jen málokdy."

To nemusí být případ toho spekulanta s kakaem.
01. 08. 2010 | 21:47

stále rebel napsal(a):

Pro JC.
Ne, přestože vím, že to zaplatím. Ať již v ceně kakaa, kvalitě výrobků z něj (více Éček) nebo něčeho jiného.
01. 08. 2010 | 21:55

prirodovedec napsal(a):

Realista II: To neni o GRAMATICE. To je o elementarni schopnosti pouzivat cesky jazyk a neblabolivou formu vyjadrovani. To je do oci bijici. Snad proboha i pro Vas.

A take o reakci autora po diskusi (uzavit diskusi :) ).

Svedci to o vseobecnem vzdelani a jazyk je zakladni vyjadrovaci nastroj zejmena neoliberala (vzorce vetsinou nepouziva). Viz psane Misesem, Hayekem, Rothbardem. Styl jim rozhodne vytknout nelze a gramatiku ani prekladatelum. :)

Je to legracni a znevazuje to pro mne autorem ostatni napsane. Opravdu nelze zadrzet smich. At proboha takovi nadseni mladi neoliberalni svazaci se dovzdelaji a mlci a pisi lide, kteri to nediskredituji. I zde takovi jsou, natoz v LibInstu. I ten Mach tak nepise. :)

Co se tyka obsahu, ja neresim Vasi diskusi o spekulantech se stale rebelem. Mne zaujal ten odkaz.
01. 08. 2010 | 22:01

SuP napsal(a):

rebel -
I dodavatel kakaa má dodavatele suroviny. Nezapomínejte na to.
01. 08. 2010 | 22:09

Realista II napsal(a):

prirodovedec:
Máte pravdu, odkaz měl být na někoho jiného.
01. 08. 2010 | 22:14

kolemjdoucí napsal(a):

stále rebel:

Vy nechápete mě, já jenom říkám, že mizerné mzdy souvisejí s mizením pracovních příležitostí.
01. 08. 2010 | 23:25

JC napsal(a):

SuP,
Vtip je v tom, že tan Dutchman skoupil jednu celosvětovou sklizeň kakaových bobů.
Dle analytiků má však mince i druhou stranu.

1. Neuskladní to doma v garáži
tj. náklady na uskladnění.

2. Protože je celkem známý hráč na trhu nikdo nepředpokládá, že to koupil za svý, čili si na to půjčil a bankéři budou chtít prašule i s úroky co nejrychleji doma/ příští sklizeň si totiž nekoupil.
3.Protože se to samozřejmě "profláklo" a on neví jaké zásoby mají odběratelé, bude to "válka nervů" kdo kolik vydrží.
Takže s blížící se příští sklizní a tlakem bankéřů se může stát, že aby netratil hodně, bude prodávat pod cenu.

P.S Těžký život spekulanta.
P.P.S Rebelantovi bzch doporuil, pokud si je jistý růstem ceny,chovat se podobně.

Půjčit si v bance/stejně jako ten maník/ pronajmout si sklady s chladírenskou technologií/skoupit všechnu čokoládu v ČR, nebo ještě lépe v EU/výrobci a velkobchod mu pozlatí ruce:-))/a společně s oním maníkem příštícj 12 měsíců diktovat ceny.
Stát se samozřejmě těší na nové multimilionáře, aby je mohl skrouhnou na daních pro méně úspěšné.
02. 08. 2010 | 00:00

Rumcajs napsal(a):

nezmar59 :

Lže ve všem. Moje babička makala celý život jako kuchařka a důchod měla 300 kč měsíčně.

Dnešní důchodce se má daleko lépe jak ten socialistický.Domovy důchodců za totáče byly rozpadlé ruiny a podívej se dneska.

Vsadím se že 99% lidí co sem píše tráví dovolenou někde v Evropě. Jsou to snad zloději ?

... Ani nemám chuť to dál rozepisovat. Za to mi ta blbá bolševička nestojí.
02. 08. 2010 | 07:00

hovorka11 napsal(a):

Daniel Munch:
Jsem starší než Vy, budu mluvit i proti sobě:
S prominutím píšete skutečně nesmysly protože:
1) Důchod daného člověka není závislý na tom, kolik "dal" do svého pojištění za svůj život, ale na tom, kolik současná generace vydělá a kolik se na důchody přerozdělí. To co nám tvrdí politici je prokazatelný nesmysl !!!
2) Důchod je sociální položka, není to "odměna" a důchodce jako sociálně posuzovaný má řadu významných slev např. v dopravě. Tak by to mělo i zůstat protože nikdo si nemůže "předspořit" životní úroveň 40 let dopředu na dobu, kdy třeba zrovna bude ekonomický úpadek !!!
3) Důchodce, který chce pracovat není horníkem, pracující u linky a podobných vysoce zátěžových prací !
Naopak je obrovský tlak důchodců na setrvání ve státní správě v různých kancelářských profesí a politice.
Další skupina důchodců jsou velmi oblíbení lidé, kteří jsou obvykle vcelku spokojeni s důchodem a mohou na trhu práce nabídnout " dampingové ceny", protože dle jejich slov " co doma, radši budu dělat třeba i zadarmo, než se válet!"
---------------------
Váš článek považuji proto za nesmyslný.
Doufám, že jako důchodce budu ještě nějaký čas pracovat, ale ne na úkor nezaměstnaných mladých lidí, kteří nemohou jako důchodci brát práci za 5 tisíc, důchodci k tomu mají ještě často důchod přesahující 10 tisíc a různé slevy v dopravě a pod.
---------------
Okolo sebe vidím řadu nezaměstnaných mladých lidí, kteří na "důchodcovské dampingové podbízení" skutečně doplácejí a nemohou zakládat rodiny, protože nemají možnost dosáhnou součtu příjmů jako podbízivý důchodce v jejich oboru !
Důchodce, který chce pracovat by se měl podílet na placení nezaměstnaným a nemělo by mu být umožněno deformovat "dampingovými cenami trh"!!!
02. 08. 2010 | 08:16

Honza999 napsal(a):

JC

"Dle ČSÚ si bylo možno v roce 2009 koupit za průměrný plat 1097, stogramových tabulek čokolády"

a já dodám, že stejnými penězi bylo možno zaplatit 2x PRŮMĚRNÉ inkaso...

V roce 1989 to bylo 244 tabulek... nebo bylo možmo zaplatit 10x PRŮMĚRNÉ inkaso...

Ale stejně se mi vaše cifry nelíbí... Při průměrné ceně 20,- Kč za tabulku čokolády v roce 2009 je počet čokolád mírně nadhodnocen. A pokud se nepletu, tak v roce 1989 čokoláda stála 8,- Kč a zde je tedy počet zase mírně podhodnocen.

Je pravda, že v obou obdobích byly čokolády levnější a čokolády dražší ("obyčejná mléčná" kaciná a kvalitní hořká s vyšším obsahem kakaa dražší). Způsob, jakým se došlo k průměrnému platu se nedá oddiskutovat. Způsob, jakým se ale došlo k "ceně tabulky čokolády" je sporný. Není problém prohlásit, že se dalo koupit 1077 tabulek čokolády (a zamlčet, že je kalkulováno s levnou mléčnou za 15 Kč) oproti 244 tabulkám (a zamlčet, že je kalkulováno s drahou kvalitní hořkou čokoládou za 10 Kčs).

I dnes je možno nabídnout vám čokoládu, které za průměrný plat z roku 2009 koupíte také jen 200 tabulek...
02. 08. 2010 | 12:39

JC napsal(a):

honza999

http://www.czso.cz/csu/dyng...

Byla řeč o čokoládě.
Až bude řeč o nájmech, ozvu se.
02. 08. 2010 | 13:04

gaia napsal(a):

to hovorka
správně ve státní správě a na místech placených z rozpočtu by neměli důchodci být.
Stejně tak ředitel Národní galerie nebo ombudsman nebo ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů by neměl být člověk důchodového věku.
Důchodci ať si podnikají.
02. 08. 2010 | 14:30

SuP napsal(a):

gaia -
Děvče, na tom NĚCO je !
02. 08. 2010 | 15:20

hovorka11 napsal(a):

gaia:
přesně tak, mohou předávat zkušenosti zdarma, nebo za symbolickou odměnu.
02. 08. 2010 | 15:22

gaia napsal(a):

to SuP
že by u nás začlo docházet k souznění?
02. 08. 2010 | 16:41

Rumcajs napsal(a):

SuPe:

Hele bacha kamaráde, ta gaia si Tě nějak natáčí na prstík.

Tak opatrně !

P.S.

Prej máš mladou manželku, jo ? Já chci taky !!!
02. 08. 2010 | 16:57

gaia napsal(a):

to Rumcajs
on prý jezdí alfou to mne navodilo zvědavost.
Ale asi budu muset změnit nick na slepici.
Chtěla bych se nechat svést.(jemný dvojsmysl)
02. 08. 2010 | 17:03

Rumcajs napsal(a):

gaia:

Zkus to.
02. 08. 2010 | 18:24

Honza999 napsal(a):

JC

Tak ten odlaz právě ukazuje, jak je statistika ošidná... Cituji z odkazu:
"Statistici, kteří sledují ceny, chodí tedy do některých prodejen (jejich počet, typy a územní rozdělení je stanoveno tak, aby se jednalo o „reprezentativní vzorek“), v nich zjišťují ceny vybraných výrobků a z nich se vypočítá průměrná cena (týdně, měsíčně, ročně)."

To co tito "statistici" zjistí ale totiž vůbec nevypovídá o tom, jaká DOOPRAVDU je průměrná cena PRODANÉ tabulky čokolády. Zjistí průměrné ceny čokolád VYSTAVENÝCH k prodeji...

A ty nájmy souvislost mají...

Ten, kdo má plat čistých 10.000 a inkaso přesně 10.000 - kolik si koupí čokolád???
Nevím o nikom, kdo by za bolševika po zaplacení inkasa neměl na čokoládu pro děti (tedy, s výjimkou předsedkyně parlamentu Němcové, která čokoládu pro děti a rohlíky na zahnání hladu v rodině podle svého vlastního vyjádření prý musela krást v samoobsluze)...
02. 08. 2010 | 23:58

DDD napsal(a):

Už to tu psal Vilém, ovšem trochu složitě, takže polopatě. Autor se stejně jako většina důchodců zásadně mýlí v tom, že důchod není dávka, ale nějaké "naspořené" peníze, které platil celý produktivní život. V produktivním období vydělávali dnešní důchodci na generacisvých prarodičů a rodičů. Dnes pobírají současní důchodci dávku, kterou financují současní pracující. Proto se tomu říká průběžný systém, a proto má tolik problémů zvládnout enormní nárůst důchodců v poměru k pracujícím.
03. 08. 2010 | 00:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy