Není Balkán jako Balkán, aspoň co se vyšetřování korupce a podvodů týče

26. 11. 2014 | 11:16
Přečteno 3215 krát
V Čechách člověk pořád poslouchá, jaké máme problémy s korupcí a podvody a jak je to tady čím dál horší a vlastně nejhorší z celé zeměkoule. Na to jsem většinou vždycky odpovídala, že minimálně v Evropské unii máme naštěstí pro nás ještě Rumunsko a Bulharsko, kde naše české Davidy Rathy, Romany Janoušky a Ivy Rittigy lehce strčí do kapsy.

V Bulharsku se například už skoro půl roku pachtí s kauzou krachu Korporátní a komerční banky (známé pod zkratkou KTB), z něhož se vyvinul asi největší finanční skandál v zemi od pádu komunismu. KTB je taková bulharská obdoba naší Investiční a poštovní banky. Stejně jako IPB byla i KTB čtvrtá největší banka v zemi. A jako IPB taky krachla následkem hromadného útoku vkladatelů na banku v červnu 2014 - 14 let po pádu naší IPB.

KTB také fungovala jako oblíbení finanční ústav sofijské elity, včetně té politické. Místní politici se po jejím zavření nechali v médiích spřátelených s bankou slyšet, co že to bylo za „loupež století.“ IPB byla nazývána jen „loupeží za bílého dne,“ jak slavně prohlásil její bývalý náměstek Libor Procházka.

A tak jako v případě IPB se ukázalo, že pod hrdou fasádou KTB byl ve skutečnosti domeček z karet. KTB se sice nepyšnila tak spletitou sítí offshorových struktur jako IPB, ale podvodný systém KTB se svou sofistikovaností taky neměl za co stydět. Jak napsala agentura Reuters, během auditu se zjistilo, že banka musí odepsat téměř dvě třetiny svých aktiv a půjčky, které nadělila, už pravděpodobně nikdy neuvidí. Zprostředkovávali je údajně často hlavní akcionáři banky a získaly je mimo jiné firmy bez jakékoliv činnosti nebo zaměstnanců, napsala Reuters.

Největším akcionářem banky je místní podnikatel Tsvetan Vasilev, který byl obviněn z podvodu a praní špinavých peněz. Momentálně ale pobývá v Srbsku a není jasné, jestli bude do Bulharska vůbec vydán. Vkladatelé už nemají víc než půl roku přístup ke svým penězům a dávají to při svých častých demonstracích najevo. Mezinárodní držitelé bondů banky chystají žaloby. Evropská Unie už rozjela tzv. infringement procedure (neboli řízení pro porušení zákonů), protože neposkytnout přístup k vkladům je v rozporu s evropskými předpisy, které Bulharsko v rámci svého vstupu do EU přijalo.

Vládní úředníci zatím unikli trestu za svoji (ne)činnost asi hlavně proto, že Bulharsko už se dva roky zmítá ve vládní krizi. V nedávných říjnových volbách zvítězit staronový premiér Boiko Borisov, který už musel jednou rezignovat v roce 2013 kvůli rozsáhlým veřejným protestům. Borisovi se sice podařilo nově upéct vládní koalici, ale jen s menšinovou podporou v parlamentu a s všeobecně nízkým očekáváním zásadních změn k lepšímu.

Tehdy v roce 2000 po pádu IPB se česká politická scéna taky pěkně rozhádala a žalob bylo hodně. Vkladatelé to ale tehdy díky víkendovému prodeji aktiv IPB konkurenční ČSOB téměř nepocítili a celkově se myslím můžeme pyšnit tím, že bankovní kolapsy a podvody zvládáme možná o něco lépe než naši bulharští spolu-evropané.

A pak je tady Rumunsko, které také v žádném případě nezaostává, co se týče výskytu a frekvence korupčních skandálů.

Místní politickou elitou už několik měsíců otřásá kauza trochu podobná našemu Internetu do škol z roku 2002. Místo předražených počítačů nakoupili do rumunských škol předraženou licenci Microsoftu a „zprostředkovatelné“ si údajně částečně rozdělili zainteresovaní úředníci. A že bylo co dělit, zakázky byly podle místního tisku nafouknuté o 30 až 50 procent. Rumunská protikorupční agentura známá pod zkratkou DNA obvinila v této souvislosti 9 bývalých ministrů a kauza se neustále rozšiřuje.

Kromě případu Microsoft si DNA došlápla i na bývalého premiéra Adraiana Nastase nebo na místního mocného mediálního magnáta Dana Voiculescu. Oba byli odsouzeni za korupci, Nastase dostal 4 roky a Voiculescu dokonce 10 let. Nejnověji se obětí DNA stala Alina Bica, šéfka Ředitelství pro vyšetřování organizovaného zločinu a terorismu, kterou zatkli minulý týden. A nová jména se objevují každý týden. Podle místního tisku je v současné době odsouzeno nebo vyšetřováno 6 procent všech poslanců a senátorů. Vzhledem k takovému riziku povolání není divu, že si místní zákonodárci loni v prosinci navrhli zákon o imunitě pro případy korupce.

Naštěstí přispěchali na pomoc rumunští voliči, kteří drive DNA týmu (myslím tím anglické slovo vyslovované jako drajv, neboli razanci) podpořili v nedávné prezidentské volbě. Povedlo se jim totiž převálcovat i mašinérii stávajícího premiéra Victora Ponty, který byl původně považovaný za favorita na prezidentský post. Všeobecně se čekalo, že v případě jeho vítězství se většina rozjednaných kauz DNA zamete pod koberec, jak jsme na to v Česku zvyklí.

Průběh voleb naznačoval, že Ponta to svému rivalovi, Klausi Iohannisovi, nebude vůbec ulehčovat. Například rumunští voliči v zahraničí – u kterých se očekávalo, že budou volit proti premiérovi – museli stát hodinové fronty, aby se vůbec mohli zúčastnit. Jeden rumunský kamarád, který bydlí v Londýně a hodlal tam taky volit, čekal dokonce 7 hodin, než dostal šanci. Ale přes všechna očekávání Ponta prohrál a rumunská veřejnost se tak hlasitě přiklonila k Iohannisově programu boji proti korupci a podpoře DNA.

Přestože srovnání s Balkánem – co se týče počtu korupčních kauz a jejich prorůstání do politického a veřejného života – pro nás zatím vyznívalo příznivě, tak minimálně Rumuni teď nad námi začínají získávat navrch.

A není to jen kvůli tomu, že DNA vyšetřuje jak divá a že má podporu veřejnosti, jak ukázaly prezidentské volby. Proti českým protikorupčním orgánům začíná vyniká hlavně svou schopností dokončit korupční kauzy do konce.

Jak uvedl v nedávném článku The New York Times, zásluhu na tom má i šéfka DNA, Laura Codruta Kovesi, která úřad řídí od května 2013. Pod jejím vedením dosáhl DNA zatím neuvěřitelnou 90procentní úspěšnost. Jak dále uvedla zpravodajská agentura dpa, v roce 2013 odsoudily rumunské soudy za korupci 1051 lidí, což představuje 41procentní nárůst ve srovnání s rokem 2012. A dalších 1000 bylo obviněno. A jen 7 procent obvinění DNA bylo staženo, což taky vypovídá o schopnosti Kovesi a jejího týmu.

O tom se nám v Česku může jenom zdát – na velký český korupční rozsudek pořád ještě čekáme (neb David Rath opět onemocněl a Janouškův rozsudek za ublížení na zdraví při autonehodě se dá těžko považovat za příklad úspěšnosti českých protikorupčních orgánů).

Takže Balkán už nemůžeme tak snadno a šmahem odsoudit. Bulhaři se v tom možná ještě pořád plácají, ale vezměme si příklad z Rumunska. Tam už teď zjevně neplatí, že nad stavem jejich právního státu a schopnosti vyšetřit korupci bychom měli ohrnovat nos. Naopak, tahle země, její voliči a její justice s DNA a úředníky jako je Kovesi, nám dávají pěkně na frak.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy