Veřejné zakázky zbavené mlhy

04. 10. 2011 | 09:47
Přečteno 10340 krát
Pouhé řeči o korupci doma u televize jsou k ničemu. Říkat veřejně to, k čemu se dojde v bezpečí hospod, taky nestačí. Smysl má pálit na korupci ostrými, především kvalitními zákony. Jedním z klíčových zákonů v boji s korupcí je zákon o veřejných zakázkách, a právě teď je šance ho změnit. Dobrou „municí“ proti korupci se stane tehdy, pokud zamezí, aby profit z veřejných zakázek měli lidé, kteří zakázky rozdělují firmám.

Dosavadní scénář vypadá následovně. Úředník nebo politik rozhodující o veřejné zakázce dostává v obálce opční list na akcie firmy, jež se o veřejnou zakázku uchází. Tato firma vyhrává veřejnou zakázku. Stát vyplácí vítězné firmě z veřejného rozpočtu cenu zakázky. Úředník nebo politik, jenž o zakázce rozhodoval, přichází do této firmy s opčním listem, který si mění za akcie. Vzápětí si - už jako akcionář - vybírá zisk, jenž firmě plyne z veřejné zakázky. Vše je kryto anonymními akciemi, takže se nikdo nic nedozví, a to přesto, že evidentně došlo ke spáchání trestného činu úplatkářství.

Dokud se budou tyto a podobné machinace ve veřejných zakázkách dít, nebude možné v České republice nejen nikoho za korupci chytit, ale ani na veřejných zakázkách ušetřit. Ve všech těchto případech jsou totiž zakázky tzv. „cinklé“. Žádná soutěž o zakázku se vlastně nekoná, vše je jen na oko. Je to podobné jako „gól z ofsajdu“. Jestliže ve sportu gól z ofsajdu neplatí, nesmí platit ani u veřejných zakázek. Jak to zařídit? Je nutné stanovit jasnější pravidla hry: nesoutěž nahradit soutěží, v níž bude moci zvítězit ten nejlepší.

Veřejnou zakázku nesmí získat firma, kterou vlastní osoba, jež zakázku přiděluje. Aby toto pravidlo nebylo možné obcházet, musí se uvedený zákaz vztahovat i na rodinné příslušníky a další osoby, blízké těm, kteří rozhodují o veřejné zakázce, a také na subdodavatele.

Firmy, jež zvítězí v soutěži o veřejnou zakázku, a jejich subdodavatelé (s výjimkou firem, které jsou obchodovány na burze) musí zveřejnit celou svou majetkovou strukturu. Jen tak se totiž ozřejmí, zda vítěznou firmu nevlastní osoby, které o přidělení zakázky rozhodovaly. Kontrola transparence vítězné firmy musí trvat po celou dobu plnění veřejné zakázky. Tím se zamezí tomu, aby si osoba, která o vítězi zakázky rozhodla, přišla do vítězné firmy vybrat svůj úplatek v podobě zisku této firmy z veřejné zakázky později.

Firmám s listinnými akciemi na doručitele se musí zakázat účast na veřejných zakázkách, pokud tyto akcie nejsou trvale uloženy u banky či notáře (v tom případě lze dohledat jejich vlastníky). Pokud by totiž vítězem zakázky byla firma s listinnými akciemi na doručitele, nebylo by možné nijak zjistit, zda ji nevlastní právě člověk, který o zakázce rozhodoval, a zda by tedy v konečném důsledku neprofitoval z dané zakázky právě on.
Každá veřejná zakázka má svůj příběh, a ten se nedá poznat bez znalosti postav. Chybí-li postavy, příběh je v mlze. Vynoří-li se ale postavy z mlhy příběhu, je možné posoudit, zda jde, anebo nejde o korupci. Zkrátka a dobře: chce-li někdo od státu - tedy od občanů - peníze, musí se „svléknout do naha“ a prokázat svou skutečnou identitu.

Aby se uvedená tři základní protikorupční pravidla mohla začít uplatňovat, je třeba je prosadit do aktuálně projednávaného zákona o veřejných zakázkách. A právě o to jde iniciativě Konec korupci!, která je společným projektem občanského sdružení Veřejnost proti korupci a Nadačního fondu proti korupci. Pokud se podaří zákon tímto způsobem změnit, ušetříme všichni a omezíme korupci u veřejných zakázek.

Publikováno v MF Dnes, 27. 9. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Eleshar napsal(a):

Zákony samy o sobě jsou samozřejmě potřeba, ale rozhodně zdaleka nestačí a nepomohou!

Náš problém není ten, že nemáme zákony, spoustu už jich máme (korupce je např. trestný čin, víme?!), problém je ten, že NIKDO NEVYNUCUJE JEJICH DODRŽOVÁNÍ!!! Viz usvědčené případy z poslední doby - Drobil a Vondra. Vondra je úplně z obliga, toho ani nikdo nezkoušel stíhat, a u Drobila se státní zástupkyně spíše zajímala, odkud unikl dokument nařizující zastavení stíhání než o samotnou jeho pečlivě zdokumentovanou korupci, a naopak člověk, který tu korupci pečlivě odhalil a zdokumentoval místo státního vyznamenání presidenta republiky byl oslyšen premiérem, vyhozen z úřadu a ještě president plácá o tom, že Drobilovi bylo nadrobeno!

Tohle samotné zákony nevyřeší. Navrhuji nové volby, vypisuji je na 17.11. do budovy Poslanecké sněmovny, přijďte v co nejhojnějším počtu a hlavně mimopražští!
04. 10. 2011 | 10:12

Marcus Agrippa napsal(a):

Paní Marvanová byla vždy sympatická a inteligentní dáma. Bohužel má naprostou pravdu - česká společnost kritiku potřebuje jako sůl ( i když to někteří velice neradi vidí ) a jen v rétorické rovině už to absolutně nestačí. Ovšem dokud politici, jako je M.Benda budou blokovat práci policie, tak se prostě neposuneme dál. Je to i na zodpovědnosti voličů, aby činnost těchto lidí sledovali a dávali jim důrazně najevo, že s jejich postupem nesouhlasí ( viz. Langer ).
04. 10. 2011 | 10:13

ivo napsal(a):

Vládnoucí ani opoziční parlamentní oligarchie nepřipustí nic čím by sami sobě sáhli na peníze.Výhledově v řádu let nemá tento problém řešení.
04. 10. 2011 | 10:22

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden násilnický příspěvek (cosi o "kroucení krků"), který neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 10. 2011 | 10:40

český maloměšťák napsal(a):

Pokud lidé v "demokratickém" /samo slovo si v realných vyjádřeních doby vyžaduje dlouhou diskuzi - jeho obsah/ systému vlády neusilují a nedosahují výsledků ve směru co největší symetrie ve sdílení informací - systém je narušen a může se postupně fašizovat / moc se stává prostředkem i cílem, korupce je východiskem loajality vůči establishmentu/.

Nelze požadovat po chudákovi, který si jde žádat o veřejnou podporu sociálního charakteru, aby se svlékl do naha a přitom udělovat veřejné zakázky v řádech stamilionů či miliard neprůhledným firmám.

Veřejné peníze mají zůstat veřejnými stále - i po uskutečněném transferu. I po uskutečněném transferu a jeho čerpání lze totiž zkoumat, jestli byly vynaloženy správně co se týče účelu, efektivity a legálnosti./viz poslední případ EU - dálnice/
Všechny ty doložky o obchodních tajemstvích, všechny ty pavoukovité struktury firem,....no a paní Marvanová píše " Každá veřejná zakázka má svůj příběh, a ten se nedá poznat bez znalosti postav. Chybí-li postavy, příběh je v mlze."....

Což už je úplně na mašli. To je tak absurdní, že by to bylo na kafkovský román...kdyby to nebylo spíše na ústav choromyslných či vyšetřovací vazbu.

Před paní Marvanovou smekám pomyslnou jarmulku, burku i klobouk....a doufám, že bude pracovat na propojení všech relevantních občanských iniciativ a politických stran ve směru totální obměny elit. Tedy na odeslání lumpenelit do propadliětě dějin / a věřím, že následně některých i do basy/ a jejich náhradu normálními lidmi.
Kteří nekradou - protože to neumějí a umět nechtějí. To jsou normální lidi.

Buď se stane toto, anebo se staneme /zcela po právu/ fakticky satelitem EU - po stránce nalézání, vymáhání práva a spravedlnosti.
Obojí je v kontextu současných konstelací správné, to první je lepší.

tečka.
04. 10. 2011 | 10:42

český maloměšťák napsal(a):

Apendix :
V současné době se stalo velmi populárním přezkoumávat a poukazovat na transfery veřejných peněz ve směru sociální pomoci.
Dokonce jistá vláda činí toto osou své politiky. Jistý premiér vůbec rád poukazuje na to, jak odebrání pár stovek odvodů z mezd posune naši zemi směrem ke konkurenceschopnosti. /s kým ? - s Indií ?/ Nebo jak štědré sociální dávky rozmazlují lidi tak, že pak nechtějí pracovat.

Je to pro blbce.
V situaci, kdy se veřejné zakázky v řádech stamilionů udělují neprůhledným firmám... je to pro blbce - pro Lojzky Retardy a Anče Hlupačky.

Definitivní tečka - a ještě přání paní Marvanové. Ať má dost fyzických a duševních sil. A nenechá se odradit ani zde - až se slítne bulvární, kvaziptavicová smečka...
04. 10. 2011 | 10:49

zdenekb napsal(a):

Řeči u televize a v hospodě opravdu zákony nezpřísní.
Poté, co VV-čka popřela vše co slibovala a smějí se spolu s Kalouskosaurem svým voličům do očí se ale obávám, že ani volby... A byť je mi iniciativa Veřejnost proti korupci i paní Marvanová osobně velmi sympatická (jak se ocitla v ODS je pro mě dodnes záhadou), nevím nakolik to dokážou ony. Co zbývá?

Každopádně, pane Stejskale gratuluji k bloggerskému úlovku a díky za něj... ;o).
04. 10. 2011 | 11:10

buldatra napsal(a):

Původní plán po sametově klíčnické akci přece byl honem, honem vytvořit elitu a různé vrstvy, jako střední a nižší a ještě nižší, až nejnižší, by se odstranilo takové to nežádoucí rovnostářství a šedošedá šeď a společnost stala se pestrou.

Nejnižší manuál by byl motivován elitně nejvýše postaveným úspěšňákem a úspěch a movitost onoho nejvyššího stala by se hnací silou pro toho nejnižšího, následkem čehož by se všichni pílili a neúnavně dnem i nocí by makali na své budoucnosti. Takový jakýsi obrácený zákon nesmírně rychle padajícího hovna.

No a když se tak nějak metelescu blescu stalo a tak pěkně se nám to rozjelo, najednou někdo hodí brzdu, vytáhne na motivovanou nečesanou nemytou veřejnost jakousi korupci a podobné neznámé vymyšlenosti a řekne prrrrrr…

Že by byl vývoj již zdárně ukončen a vrstvy vytvořeny k sametovému obrazu?
Nebo už je nahoře plno?
04. 10. 2011 | 11:12

VFISCHER napsal(a):

MARNOST NAD MARNOST ! ! ! !

Veškeré teoretizování, filozofování a všechna protikorupčnická takzvaná „opatření“ jsou k smíchu neúčinná, bezzubá, marná, marná !!!

Obrovský moloch státní byrokracie, policie, justice a mafiánských gangů propojený nyní už počítačovými propletenci všeho druhu je gigantická hydra, která nekontrolovatelně a nedokazatelně cucá do soukromých kapes 50 i více procent veškerých veřejných rozpočtů, fondů. doatčních titulů a všech možných finančních toků !!!!

Základní příčiny katastrofického stavu v banánové neokolonii Absurdistán Gangsteristán ČEZKO uprostřed Evropy tkví (mimo jiné) v obludném diletantsví řízení a organizace státní správy a v nepřetržitých výměnách úředníků podle momentálního politického a mocenského vlivu na všech úrovních ! Dvacetiletá neexistence kvalitního zákona o státní službě, idiotské územní rozdělení do 14 krajů, a dvoj až trojnásobné nafouknutí úřednictva navzdory všem miliardám nalitých do počítačových služeb - to vše slouží k vytvoření bažinaté, neprůhledné, zahnívající džungle státní správy, ve které se ztrácí a rozpouští všechny pokusy o protikorupčnické zásahy !!

NEDĚLEJME SI (MY PROSTÍ OBČANÉ) ŽÁDNÉ ILUZE !! Jsme a i nadále budeme okrádání, obelháváni a vysáváni až do morku kostí smečkami všežravých sviní - stačí se podívat kolem sebe - zvracejí nám do obličeje každý den z tisíců zářivých obrazovek své lži o demokracii a spravedlnosti systému - jsou všude ! George Orwell vítězí !! Zanechte veškerých nadějí !! Učte se přežít v džungli, přejít do ilegality, chytit jak můžeš! Největší gangster stát, pasák zlodějů, loupeživých všežravců je tady !!!
04. 10. 2011 | 11:12

Občan napsal(a):

Paní Marvanová,
kde v sobě berete tu drzost něco takového vůbec napsat?
Vy, která jste se od samého počátku jako členka a poslankyně ODS a US-DEU aktivně a dlouhodobě podílela na vzniku korupčního prostředí v ČRm nemáte nejmenší právo DNES cokoli kritizovat.

To je Vaše zhoubné dílo, co MY dnes musíme financovat a trpět. Vy jste to byla, kdo svým hlasováním zavinil nepřijetí zákonů či zrušení o majetkových přiznáních, o registračních pokladnách, o účinné kontrole daní, Vy jste se aktivně podílela na přijetí neskutečně špatných zákonů o veřejných zakázkách.
A jako zkušená právnička máte vinu dvojnásobnou.

Že v závěru propagujete politickou iniciativu dvou finančních eskamotérů (Janoušek, Sedláček), to už mne vůbec nepřekvapuje.

Jen byste nám ještě mohla povykládat, jak se Vám podařilo dostat do insolvence a konkursu advokátní kancelář "Advokátní kancelář Veverka & Partneři, s.r.o. v likvidaci"
__________________________________________________________

Poslední dobou už jen zírám, kdo všechno si sem může pověsit blog. Ještě chybí Kájinek nebo Roubal s nějakou mravoučnou povídačkou a budem to mít asi komplet...
04. 10. 2011 | 11:18

stejskal napsal(a):

Též mne to těší, pane zdenkub,

a nejsme zjevně sami (viz příspěvek nade mnou ;-)

Hezký den všem.

Libor Stejskal
04. 10. 2011 | 11:31

prak napsal(a):

Kolik let se "bojuje" v Itálii proti mafii? A výsledek? Nula! Proti klientelismu se již ani nebrojí, neboť jde jenom o amatérskou mafii. V prvomájových průvodech měl také každý plnou pusu hesel. Po odložení mávátek rychle se na hesla zapomnělo. Tak je tomu i nyní. Před volbami je slibován tvrdý boj proti korupci a po volbách jako když utne. Nebyla pí. Marvanová také političkou? Jak bojovala proti korupci a tunelářům? Neblíží se sakra zase nějaké volby a je už čas začít se nějak zviditelňovat?
04. 10. 2011 | 11:36

Xury napsal(a):

Pro autorku:
zrušení anonymních listiných akcií by pravděpodobně v některých případech pomohlo, ale obávám se, že nám ve veřejných soutěžích ihned přibude řada firem ze zahraničí, které budou napsány na nějakého advokáta (neberte si to osobně). Také se obávám, že bude těžké ovlivnit, aby jednoho subdodavatele (třeba díky bankrotu) během realizace nahradil jiný - ten správný. Nicméně jsem proto zkusit i tuto cestu.
04. 10. 2011 | 11:40

Johan napsal(a):

Xury - bílé koně v zahraničí jsou neustále vytlačováne tím, že jednotlivé státy postupně ruší anonymní akcie! Kromě toho podobné aktivity některé korupčníky odradí, pro jiné to bude vyžadovat další náklady, ale efekt zastrašení zde určitě bude mít účinek.

Držím palec at zrušení anonymních akcií projde!
04. 10. 2011 | 11:53

Maximus napsal(a):

Paní autorko, měla byste se s těmito názory vrátit zpátky do politiky. Na rozdíl od např. rozlobeného kolegy občana se na Vás nezlobím. Je třeba si totiž uvědomit,že spousta občanů a i politiků v první dekádě budování kapitalismu české klondajkové verze se vůbec neorientovala v celé řadě přijímaných zákonů a předpisů, byla to přímo lavina a spousta umně nastavených lumpáren několika zainterosovaných skupin lidí kolem poslanců ponejvíce z ODS a ČSSD, ale i KDU-ČL či ODA. Mohu uvést hned několik případů jak hoši vymýšleli lumpárny. Tak třeba v r.1994 byl přijat zákon o tom, že armáda musí nakupovat veškerou větší techniku přes prostředníky - jasný tunel, to přece nemůže být levnější! Nebo když vymysleli hoši předpis, že určité státní objekty když nejsou ziskové alespoň za období 2 let, tak se mohou prodat - jasný tunel např. zámek Štiřín se líbil partě od Srby a Kavana. Dále bych mohl uvést celou řadu záměrné nečinnosti třeba MF, třeba v kauze LTO kdy na Slovači stačila v zákoně jedna větička, ale u nás to trvalo několik let než úředníci a politici správně zareagovali. Věřte tomu, že to nebyla náhoda, jeli v tom také, kde se jedná o velké peníze, tak nehledejme solidnost a férovost! Mohli bysme se tady bavit o kauze DH, kampeličkách, fondech nebo o nových kauzách z druhohorního období budování kapitalismu v Čechách, třeba o podnikajících exekutorech, fotovoltaice, rozkrádání financí ve zdravotnictví nenastavením jasných pravidel hry..... je toho příliš moc, aby se člověku po vyjmenování neudělalo šoufl!
Pěkný den!
04. 10. 2011 | 12:00

Občan napsal(a):

To Johan:

Právničce Marvanové nic nebránilo tohle prosadit. Byla totiž 12 let poslankyní VLÁDNÍCH stran. Od r. 2000 do r. 2003 byla jí vedená US-DEU členem koalice s ČSSD a přesto hlasovala PROTI VŠEM sociálnědemokratickým návrhům zákonů, jež mohly přispět k OMEZENÍ daňových úniků a korupce v ČR.
Marvanová jako členka ODS a US-DEU vždy důsledně bojovala PROTI potírání korupce a zlodějny. Proto je její článek neskutečnou drzostí.
04. 10. 2011 | 12:01

Pepa Řepa napsal(a):

Rybář, jistý L.S. ulovil po dlouhém čase pořádný úlovek. Po řadě vydžendrovaných bělic a mřenek se chytila štika.Na třpytku?
Chválím rybáře i štiku.

Občan napsal(a):
To je Vaše zhoubné dílo, co MY dnes musíme financovat a trpět.
-----------
Inu Občane holt VY, komouši a postbolševici budete přetrpět Marvanovou. Já zase Pepu a džendrtety

Utrpení očišťuje, říkal Fjodor Michajlovič.
04. 10. 2011 | 12:04

schlimbach napsal(a):

Mslím si, že existuje u veřejných zakázek rychlejší a efektivnější cesta:

a) úřad vypisuje téma výběrového řízení, ve kterém specifikuje podmínky, včetně podmínek, které musí splnit soutěžící (např. min. obrat za poslední 3 roky, bezdlužnost u státu, počet vlastních zaměstnanců atd.) - není to vůbec o akciích na doručitele
b) úřad zveřejňuje v dataroomu na internetu veškeré relevantní informace nutné pro sestavení nabídky - přitom účast žadatele ve výběrovém řízení je neplatná, pokud nebyl zaplacen stanovený poplatek (je vratný po ukončení řízení, ale může být zaplacen až při předávání obálek k vyhodnocení nabídky, aby nikdo nevěděl, kdo konkrétně se uchází o zakázku a byly tak vyloučeny zákulisné dohody o cenových nabídkách)
c) úřad v rámci veřejného řízení vyhlašuje termín předložení nabídek v konkrétní době například - 12.12.2011 od 10 do 12 hodin v místnosti č. ..., adresa. Zalepené obálky účastník předá do rukou notáře za přítomnosti veřejnosti a pořizování videozáznamu (může být vysílán live na internet). V době přijímání obálek notář nikam neodchází, vše probíhá veřejně. Uplynutím stanovené doby - tedy v našem případě ve 12 hod. je příjem obálek ukončen a notář jednotlivé obálky rozlepuje a nahlas čte.
d) okamžitě je známa nejvýhodnější nabídka a je znám i realizátor

vůbec není potřeba čekat na zákon o akciích atd. Toto je možné dělat okamžitě, bez čekání, bez výmluv. I kdyby se zůčastnil v takto prováděném řízení sám zadavatel, nemohl by vědět,jaké budou nabídky jiných účastníků a pokud by nabídl nejlepší podmínky a zvítězil, mohlo by nám to být jedno, protože řízení by bylo transparentní, nezmanipulované a nabídnuté podmínky by byly skutečně nejlepší

Již dnes proto můžeme s jistotou říci, kdo má zájem o trnsparentní výběrové řízení nebo kdo nemá. Jen by museli mít zájem odpovědné orgány jednat.
04. 10. 2011 | 12:06

Občan napsal(a):

To Maximus:

Možná jste to přehlédl, ale Marvanová byla členkou a hlavně POSLANKYNÍ ODS od jejího vzniku a v parlamentu seděla od r. 1990.
Kromě toho je PRÁVNIČKA.
Nemluvě o tom, že byla v letech 2000-2003 poslankyní v koalici s ČSSD a měla tak jedinečnou příležitost pomoci prosadit protikorupční a protizlodějské zákony. Vždy důsledně hlasovala PROTI návrhům ČSSD.

Ale pokud se domníváte, že právě ona a Sedláček jsou těmi stébly, jichž byste se měl chytat, budiž Vám přáno :o))
04. 10. 2011 | 12:07

Xury napsal(a):

Pro Johana:
vtip je v tom, že to nejsou anonymní akcie.Nemluvě o tom, že akcie na doručitele má např. i Německo nebo Švýcarsko. Spíše bych viděl cestu v povinném odkrytí majetkové struktury u firmy ve veřejném výběrovém řízení (včetně subdodavatelů) a navíc s povinností předkládat ke schválení změnu subdodavatelů - opět i s majetkovou strukturou.
04. 10. 2011 | 12:10

dedek napsal(a):

Nejen, že paní Marvanová se podílela na vzniku zákonů ale docela bych od ní rád slyšel, jak tomu dnešnímu marasmu chce zabránit. Myslím, že procitnutí politiků po pár uveřejněných blozích se asi konat nebude. Jediné, na co budou slyšet je cinkot železa ale ne už klíčů. Dokud nebudou mít strach, tak se nic nezlepší a hlavně, pokud jich prvních pár nepůjde sedět. Vidím to také na generální, jinak s nimi nehneme a už se přestávám divit padesátým letům. Myslím, že kdyby se dnešní vládnoucí garnitura dostala před veřejné soudy, tak by bylo poprav daleko více a mohli by si vyřvávat svoje směšné "nejsme jako oni". Nyní jsem již pochopil proč to bylo stěžejním heslem sametovky. Ano nejsou jako oni. Oni (tedy ti bývalí mocní) nemají takové majetky jako dnešní rychlokvašky a to byli u vesla daleko déle!!! Nezbývá, než opravdu do nich a tvrdě!!! A všichni!!!! Jinak není šance na změnu.
04. 10. 2011 | 12:12

Petr z Tábora napsal(a):

Paní autorko, máte samozřejmě pravdu, ale mám obavy, že korupce je často ještě sofistikovanější než uvádíte. Soutěže například vyhrávají firmy, které jsou jakousi schránkou obsahující další subdodavatele a zisk z akce nemusí vůbec skončit u vítěze soutěže. I tak je třeba se snažit znepříjemnit to potenciálním korupčníkům přisátým na veřejné peníze.
I zavedené demokracie s korupcí stále bojují. Od roku 1989 mi není jasné, proč jednoduše v některých segmentech práva nepřevezmeme léty osvědčenou legislativu například z Německa.Evidentně chybí politická vůle.
04. 10. 2011 | 12:13

Al Jouda napsal(a):

Paní Marvanová, myslíte-li to upřímně (ale ne tak jako Standa Gross), tak Váš pozměňovací poslanecký návrh k zákonu o veřejných zakázkách Vám přímo napsal zdejší nick schlimbach (opravdu je to Ing. Schlimbach).
04. 10. 2011 | 12:20

resl napsal(a):

jsou tu jistí srabi, jako "Občan", kteří by nikdy neudělali minimum toho, co tato dáma. A tento druh je zde právě kvůli nenávisti, škodolibosti a jeho stav nastal před 20ti lety, když schoval hluboko do skříně rudou knížku. Nenávist komoušům zůstává. Marvanová je noblesní žena a vše co napsala jest pravdivé.
04. 10. 2011 | 12:23

český maloměšťák napsal(a):

" Ty, Bojko - ak vy bojujete proti korupci ?"
- " Eh, Pjotře, my ji potíráme v samém zárodku. Prostě máme v novinách a v televizi své lidi. A ti - jakmile se nějaká korupce objeví - je to málokdy, protože i v policii a justici máme svoje lidi - no tak ti ji udusí v samotném počátku."
" Bojko ! To je úžasné !......No jo, ale jak dostat své lidi všude tam, kam je třeba ? A je na ně fakt spoleh ? Nepřeplatí je někdo ?"
- " Pjotr, ty jsi velmi chytrý člověk ! Ano - to je nejhorší na korupci, že je taková...no, jak to nazvat...tedy že je velmi anarchistická. Skutečně k tomu dochází - že jsou naši lidi občas přeplaceni. Ale pak zafungují Justiční a Policejní Mafie. To vy nemáte ?!??"
" Bojko, máme. Ale je nedůsledná. A v poslední době i nenažraná. Sazby jsou už takové, že už na to nestačí pomalu ani čtvrtina státního rozpočtu. Hrůza, Bojko !"
- " Pjotr - státní rozpočet na to MUSÍ stačit ! Podívej se - máš dvě možnosti. Buď zvýšiš daně - doporučuji DPH - tam to lidi nejmíň bolí - protože se to zvýší všem...anebo zkrouhni platby nýmandům - chudákům. Ti nejsou nebezpeční - žrát mají co, ne ?"
" Ale to jo. Zatím jo. Jenže to je furt málo. Ty - Bojko -a co evropské peníze ?
Čéče - hlídají nás ...jak bychom snad byli nějací krimoši...jak je tomu u vás ?"
- " Pjotr, z toho mám největší strach. Ty bruselské kurvy můžou jednou celý ten náš důkladně propracovaný a spravovaný systém posrat ! Pjotr - tady pomůže jen apel na národ a vlast. To je nejlepší, co ti mohu poradit."
" Bojko - kamaráde ! Že nás to nenepadlo ! Ty - Bojko - a co tak to všecko svést na cikány...jak ten dluh, tak tu korupci ?"
- " No a co si myslíš, že v Bulharsku celou tu dobu děláme ? Jasně že na cikány ! Na koho jiného ?! Židy už vyhubil Hitler a arabskou ropu potřebujeme všickni."
" Bojko - měj se. Potěšil jsi nás."
" Pjotr - též se měj. Kontakt na místního vora v zakoně dáš ?

/z jednání o korupci a romské problematice - podobnost s žijícími postavami je čistě náhodná/
04. 10. 2011 | 12:32

český maloměšťák napsal(a):

re: " No a co si myslíš, že u nás celou tu dobu děláme"
:)))
04. 10. 2011 | 12:40

Věra napsal(a):

Dobrý den paní Marvanová,
vyjádříte se k příspěvkům těch, kteří odvolávajíce se na Vaše minulé členství v ODS,ODA,Vás kritizují že jste se nesnažila prosazovat nic, co by bylo proti mafiánskému stylu kapitalismu,který u nás panuje? Ptám se proč jste nečinila tak již tehdy? A proč jste byla zrovna v ODS - kterou sponzorovali mrtví madaři a ODA, která měla také potíže s původem peněz? Ostatně není přece tajemstvím, že některé z dříve zkrachovalých bank, sloužily jako pračka na peníze pro politické strany.Jaký je Váš postoj k majetkovým přiznáním, měla by se zavést nebo ne?
04. 10. 2011 | 12:44

RH napsal(a):

Ti, kteří zde píší oslavné tirády na JUDr. Hanu Marvanovou by si měli přečíst text žaloby proti této osobě podané insolvenčním správcem z konkurzu na AK Veverka. Je možné, že potom by někteří z nich přehodnotili své postoje.

V konkurzu na AK Veverka je přihlášených pohledávek za cca 40 milionů korun.

Insolvenční správce žaluje všechny bývalé jednatele o desítky milionů korun. Jedním z nich je také JUDr. Hana Marvanová.
04. 10. 2011 | 13:09

Marcus Agrippa napsal(a):

RH:
to ale nic nemění na tom co píše.
04. 10. 2011 | 13:13

Občan napsal(a):

To Věra:
Zásadní NE.
2004 - http://archiv.neviditelnypes.lidovky.cz/clanky/2004/03/36396_12_0_0.html

U koryta za každou cenu a další NE majetkovým přiznáním:
2003 - http://hn.ihned.cz/c1-13052060
04. 10. 2011 | 13:13

Občan napsal(a):

To RH:

Ono je také dobře vědět CO bylo jednou z hlavních příčin úpadku předmětné AK.
Bylo jí totiž NEPLACENÍ povinných odvodů za zaměstnance na zdravotní a sociální pojištění!
04. 10. 2011 | 13:16

Tomáš M napsal(a):

Nejvíc se mně líbí když někdo z polistopadových politiků bojuje proti korupci. A že paní Marvanová byla v té správné straně , která se na tom podílela.

Pane Stejskale, vy mažete příspěvky za sprosté slovo, ale takoví lidé jako Marvanová tu mohou beztrestně a veřejně exhibovat a manipulovat s veřejným míněním s vaším přispěním. Promiňte ale je to k blití
04. 10. 2011 | 13:18

zdenekb napsal(a):

RH:

Text žaloby si přečtu.
Ale textu rozsudku budu přikládat vyšší váhu.
04. 10. 2011 | 13:25

Sims. napsal(a):

Posledení zajímavost - VZP a IZIP. Jedou v tom europoslanci Ouzký a Cabrnoch. Oba dva členové ODS a určitě i lékaři na vysoké morální úrovni, když zašlmelili 49% podílu do Švýcarska, aby se s jejich kšeftem nedalo nic udělat a penízky aby k nim pěkně utíkaly. Takové poslance by strana, která je na morální výši, jak by se ODS ráda nově prezentovala pod vedenm Nečase a spol., odstřelila z politického světa. A ono nic. Určtě se budou zase budou oba lékaři ksichtit na lidi při příštích volbách do EU parlamnetu, protože si takové pašalíky nemohou nechat utéct. Fakt je to hnus. A to si ještě člověk promítne, proč se tam odeesáci tak cpou, když tu EU tak nenávidí. Možná aby ji rozložili zevnitř, což se sice děje, ale ne jejich přčiněním.
04. 10. 2011 | 13:28

Eleshar napsal(a):

Občan:
Také mě strašně mrzí, že jakmile se objeví nějaká nadějná občanská iniciativa, která má zajímavý cíle na změnu tohoto státu, okamžitě se vynoří armáda kompromitovaných a nevolitelných politických zombií jako tady Marvanová (nebo její spolupachatel Ruml), čujíce nejspíš možnost na vylepšení kariéry či návratu do alespoň nějakých funkcí. Pro občanskou iniciativu mohou určitě přitáhnout vítanou publicitu, ale velmi snadno to může být polibek smrti - spousta lidí, jak slyší Ruml nebo Marvanová, to okamžitě shodí se stolu a nelze se jim moc divit.
04. 10. 2011 | 13:36

Eleshar napsal(a):

Tomáš M
"Pane Stejskale, vy mažete příspěvky za sprosté slovo, ale takoví lidé jako Marvanová tu mohou beztrestně a veřejně exhibovat a manipulovat s veřejným míněním s vaším přispěním. Promiňte ale je to k blití "

Toto je dobrý názor... A ne jen proto, že některé ze smazaných příspěvků jsou moje:))) Myslím si, že vulgarita a radikalismus mají své místo i ve veřejné diskusi, pokud se příspěvek alespoň rámcově drží věcnosti, protože tam mohou jen podtrhovat autorův názor. Samozřejmě se to nesmí přehánět, zneužívat a pochopitelně příspěvky typu "jste XY, nashle" určitě nikdo postrádat nebude.

Každopádně skromně si myslím, že mé příspěvky bývají jakž takž věcné - občas na ně dokonce i někdo reaguje nebo na jejich věcnost poukazuje - a sem tam nějaká ta sporosťárna (nebo výzva, abychom někoho pověsili na lampu:))) se tam dá snést, nebo ne?
04. 10. 2011 | 13:43

Občan napsal(a):

To Eleshar:

No, já z toho taky nemám radost. Kdykoli se objeví něco, co vzbuzuje alespoň trochu naděje, tak v tom zašťourám - a bohužel zatím jsem VŽDY vytáhl ruku zadělanou od exkrementů.
Tak už pro jistotu nevěřím ničemu, co se tváří politicky přátelsky, protikorupčně a podobně módně. Nemohu být zklamán a kdyby se náááhodou něco ukázalo jako opravdu čisté a bez postranních úmyslů, mohu být jen příjemně překvapen :o)

Mimochodem, podívejte se na složení statutárních orgánů spolku patřícímu tandemu Janoušek-Sedláček ("Nadační fond proti korupci")a projeďte si ty lidi googlem.
Ona "Veřejnost proti korupci" je také výživná :o)) Všechno neúspěšní politici (a někteří DOST extrémního ražení), kteří by strašlivě rádi k nějakému tomu korýtku...
04. 10. 2011 | 13:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Tomáš M,

v tom případě se prosím nepřemáhejte. Ani tyto stránky, ani já nestojíme za to, abyste trpěl nevolností či žaludečními potížemi.

Jistě najdete jiné, kde píší jen lidé podle Vašeho gusta.

Hezký den i Vám, pane Eleshare,

neberu Vám Váš názor, podle něhož "vulgaritu a radikalismus mají své místo i ve veřejné diskusi." Nicméně na těchto našich stránkách, za které cítíme (a dokonce i v právním slova smylsu nesem) jistou zodpovědnost, se tyto používat nebudou. Ne kvůli Vám, ne kvůli komukoliv, komu jsou adresovány, ale proto, že velmi rychle dokáží vyhnat z debaty lidi, které sprostota a výzvy ke "kroucení krkem" od debaty odrazují. A právě pro ně jsou tyto stránky určeny a kvůli nim se se zde snažíme udržet prostředí bez nadávek a vulgarit.

Někomu to vyhovuje, jinému nikoliv. Měnit se na tom ale nic nebude.

Libor Stejskal
04. 10. 2011 | 13:58

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Hasení vlastních požárů je základní činností většiny členů této vlády a tato stratégie se jeví úspěšná. Ministr Kalousek je nejlepší financministr nových států EU, takže expremiér Topolánek měl pravdu, ´Kalousku, jsi jednička´.
O tempora, o mores!
04. 10. 2011 | 13:59

Eleshar napsal(a):

ad Stejskal:
Na co naráží pan Tomáš M a tak trochu i já, je, že podle nás většinu lidí od diskuse odrazuje spíše neupřímnost a faleš, jakou tady projevuje paní Marvanová (viz několik diskusních příspěvků výše), než *přiměřené* množství vulgarity. Ostatně důkazem je proto i Váš příspěvek, který kolegu Tomáše M od článku odrazuje:)
Pochopitelně stanovení té míry je na Vás, každopádně když tak pročítám diskuse, spíš naleznu stížnosti na nepřiměřenou přísnost než pochvaly za tvrdý a nemilosrdný postup vůči každé ad personam cílené vulgaritě.
04. 10. 2011 | 14:12

Tomáš M napsal(a):

Pane Stejskale - diskuse je jistě správná věc. Ale když tchoři rozvinují teorii že tu je smrad a mělo by se něco dělat, opravdu by jste měl zvažovat zda taková diskuse má smysl
04. 10. 2011 | 14:19

aga napsal(a):

Jo, chlapci, kroutit krkem se může, ale bez vulgárních urážek, pod nějakým příjemným krycím názvem, a výhradně ve vybrané společnosti.
04. 10. 2011 | 14:23

Macek napsal(a):

Jediné, co nám paní Marvanová chybí, je zákon o všeobecném a závazném referendu. Kdyby byl, tak jestli by občané rozhodli o vypsání urychlených voleb třeba letos v prosinci, tak by je byl ten starý zloděj klaus povinen vyhlásit neprodleně, protože by ho referendum mohlo také vyhodit. kdyby ten zákon platil, politici by se velmi báli během celých 4 let jejich mandátu. Pořád by nad nima visel meč předčasných voleb i změny ústavy. To by opravdu veškerá moc v ČR byla v rukách občanů. Konečně by nastala demokracie švýcarského typu, i když ne stejná!
04. 10. 2011 | 14:27

stejskal napsal(a):

Pane Eleshare,

Vaše odhady počtu pochval a stížností se shoduje s mými (osobně jsem tomu rád, pochvaly mohou přivádět do rozpaků).

Pro mne je důležité, že na těchto stránkách se dá již více než čtyři roky docela slušně debatovat (tedy pokud o to člověk má zájem), zatímco jiné jsou zaplaveny vulgarismy, hrubými urážkami, výzvami k násilí apod. Nejedno fórum už za tu dobu právě z těchto příčin zaniklo, na jiná mohou psát jen lidé, kteří se dost složitě registrují (a vulgarismy i urážky tam nakonec proniknou též a mnohé odradí).

Dokud to zde takto bude, budu to, co dělám považovat za smysluplné. Až se zde začne dít to, co je běžné na české netu (a já nebudu schopen tomu zabránit), půjdu od toho (někteří to mohou brát jako návod, jak se mne zbavit ;-)

Jinak mám oproti většině pisatelů jednu dost podstatnou nevýhodu. Nejsem schopný tak jednodušerozlišit, kdy se jedná o "neupřímnost a faleš" (a kdy třeba o *přiměřené* množství vulgarity). A tak se o to v případě prvního většinou ani nesnažím (respektive to tak nahlas, kategoricky a "mýrnyxtýrnyx" nevykřikuji) a v případě druhého zde prostě vulgarismy a hrubé nadávky mažu vždy, když na ně narazím (aspoň je každému jasné, na co si dát pozor, čeho se vyvarovat).

Libor Stejskal
04. 10. 2011 | 14:32

RH napsal(a):

Text žaloby proti JUDr. Haně Marvanové :

https://isir.justice.cz/isir/doc/dokument.PDF?vedlejsi=ne&rowid=AAAE1GAAgAAGDGaAA4

Zajímavá je část III. odst. 7, kde je uvedeno žalobcem, že tato advokátka převedla svůj podíl 40% v AK Veverka tak, že 15% prodala za 3.250.000,- Kč JUDr. Veverkovi, dalších 20% prodala za 40.000,- Kč Mgr. Koutnému a zbývajících 5% prodala za 10.000,- Kč Mgr. Círovi. Už jenom z toho je jasné, že to byla nějaká LUMPÁRNA.

Společným jmenovatelem všech tří "kupujících" je to, že už dnes nejsou členy Advokátní komory. Je možné, že byli vyloučeni.

Bližší informace lze získat ze sbírky listin obchodního rejstříku IČ : 28241096

čísla listin C 134709/SL 3; C 134709/SL 4; C 134709/SL 5

http://www.justice.cz/xqw/xervlet/insl/index?sysinf.@typ=sbirka&sysinf.@strana=documentList&vypisListin.@cEkSub=100078639&sysinf.klic=e2eef4d6bf8b5590ca69f25b9f2ab308&sysinf.spis.@oddil=C&sysinf.spis.@vlozka=134709&sysinf.spis.@soud=M%ECstsk%FDm%20soudem%20v%20Praze&sysinf.platnost=04.10.2011
04. 10. 2011 | 14:36

RH napsal(a):

Text žaloby proti JUDr. Haně Marvanové :

https://isir.justice.cz/isir/doc/dokument.PDF?vedlejsi=ne&rowid=AAAE1GAAgAAGDGaAA4

Zajímavá je část III. odst. 7, kde je uvedeno žalobcem, že tato advokátka převedla svůj podíl 40% v AK Veverka tak, že 15% prodala za 3.250.000,- Kč JUDr. Veverkovi, dalších 20% prodala za 40.000,- Kč Mgr. Koutnému a zbývajících 5% prodala za 10.000,- Kč Mgr. Círovi. Už jenom z toho je jasné, že to byla nějaká LUMPÁRNA.

Společným jmenovatelem všech tří "kupujících" je to, že už dnes nejsou členy Advokátní komory. Je možné, že byli vyloučeni.

Bližší informace lze získat ze sbírky listin obchodního rejstříku IČ : 28241096

čísla listin C 134709/SL 3; C 134709/SL 4; C 134709/SL 5

http://www.justice.cz/xqw/xervlet/insl/index?sysinf.@typ=sbirka&sysinf.@strana=documentList&vypisListin.@cEkSub=100078639&sysinf.klic=e2eef4d6bf8b5590ca69f25b9f2ab308&sysinf.spis.@oddil=C&sysinf.spis.@vlozka=134709&sysinf.spis.@soud=M%ECstsk%FDm%20soudem%20v%20Praze&sysinf.platnost=04.10.2011
04. 10. 2011 | 14:38

RH napsal(a):

Tomáš M = Tomáš Marvan ?
04. 10. 2011 | 14:40

aga napsal(a):

Pane Stejskale

nemohl byste ten poslední odstavec domyslet k logickému konci? Mně to vychází tak, že váš postup eliminuje deprivanty, kteří se neumějí ovládat, a zachová deprivanty, kteří manipulují šikovněji (ti jsou podle mne nebezpečnější). Což bude tak nějak odpovídat u nás Koukolíkem popularizované ponerologii - popisem toho, jak dnes fungují mocní a moc. Vy to vidíte jinak?
04. 10. 2011 | 14:41

RH napsal(a):

To Eleshar

pan Tomáš M není odrazován neupřímností a falší paní Marvanové. On ji velmi dobře zná, vždyť je to jeho matka. Byl pověřen kontrolou blogu a vadí mu, že někteří nesedli na lep této manipulátorce.
04. 10. 2011 | 14:47

Marcus Agrippa napsal(a):

RH:
pokrytectví je určitě nepříjemná věc. Ale občas to vypadá, že na ty co poukáží ( a oprávněně ) na nešvary ČR se okamžitě vytahuje nějaká ta diskreditační špína. Paní Marvanová není v současnosti v aktivní politice, což se o Vondrovi nebo Kalouskovi říct nedá. A docela mě osobně překvapuje, že jste tak rychle shromáždil výše uvedené informace.
04. 10. 2011 | 14:53

stejskal napsal(a):

To zní docela logicky, pane ago.

S jednou výhradou: lidé se nedělí jen na "deprivanty, kteří se neumějí ovládat" a "deprivanty, kteří manipulují šikovněji" (a souhlasím, že taková "deprivace" je stejně nebezpečná jako jakákoliv jiná; ostatně deprivováni jsme nějakým způsobem všichni).

Čili pokud ve veřejném prostoru necháte volný prostor jen lidem, kteří se neumějí ovládat, pak si nikdo jiný neškrtne. Tedy s výjimkou těch, kdo dokáží tyto spravedlivě rozhořčené "deprivanty" nasměrovat tam, kam potřebují (to jsou ti šikovní manipulátoři).

Zatímco podaří-li se dát ve veřejném diskursu prostor i jiným, než těm dvěma skupinám, existuje reálná naděje (ne jistota, ani garance), že se některé manipulace podaří jako manipulace nahlédnout, a tudíž o nich přemýšlet.

A nejen to, dokonce je i šance, že se někteří (tím nemíním Vámi jmenované deprivanty obou kategorií) občas i na něčem dohodnou ve prospěch celé společnosti.

Jinak texty pana profesora Koukolíka považuji za velmi zajímavé. Mrzí mne, že se mi ho sem nepodařio přilákat.

Libor Stejskal
04. 10. 2011 | 14:53

vasja napsal(a):

Jak dojemný, paní doktorko.
Vaše strana byla ve vládě s Grossem, Špidlou, Paroubkem. Váš ministr posdepsal Pandury...... Tak toho nechte.
Tehdá, za Vašich vlád, jste o korupci asi neslyšela.
04. 10. 2011 | 15:01

zdenekb napsal(a):

Marcus Agrippa:

Také mám dojem, že za svatým bojem RH "proti pokrytcům" se skrývá cosi osobního.

p.Stejskal:

Výtkám Eleshara a dalších rozumím v tom smyslu, že ty největší prasárny jdou vyjádřit velmi kultivovaně a bez vulgarit... ale proč dusíte každého vyřčeného "blba" už v zárodku jste vysvětloval mnohokrát. Činnost editora upřímně nezávidím.
04. 10. 2011 | 15:02

Věra napsal(a):

To jsem si myslela,že je jednoznačně proti.Nic proti tomu,že její slova o korupci jsou pravdivá. Na druhou stranu nejsou ale i majetková přiznání bič na korupci? V USA majetková přiznání mají. Takže na tom nic protidemokratického ani protitrhového nebo protipodnikatelského není. Jediné vysvětlení toho, proč někdo nechce majetková přiznání je tedy v tom,že součet jeho majetku zřejmě není součtem jeho legálních přijmů.
Jako by Chicagu ve 30. letech Al Capone říkal, že musí zatočit s mafií . Bohulibý úmysl.jenže vzhledem k osobě se člověk musí ptát jaké další cíle tím dotyčný sleduje.
04. 10. 2011 | 15:05

stejskal napsal(a):

Kolikrát si říkám, pane zdenkub, jak to musí stálé čtenáře (jako jste třeba Vy) otravovat ;-) Číst ty mé kecy pořád dokola...

Problém je, že ti, co přicházejí jako noví, jsou zvyklí na styl debaty, který u nás ve veřejném diskursu převládá (a nejen na netu). Takže nezbývá než zde toto vysvětlení občas napsat znovu (a protože jsem trouba, tak jsem si ho nikdy neuložil a smolím ho vždycky znovu ;-)

Závidět asi opravdu není co, ale mně těší, že to tu dosud stále funguje (a samozřejmě ani zdaleka ne jen díky mně, ale především těm, kteří tento prostor přijali takoví, jaký je resp. jaký ho chtějí mít). Dává mi to smysl, baví mne to (tím nemyslím probírání se těmi nadávkami, vulgarismy, nálepkování druhých, ale to, že to funguje). Kdyby mne to nebavilo, šel bych dělat něco jiného.

Jsem rád, že sem chodí debatovat lidé jako Vy a celá řada dalších (byť názorů odlišných).

Libor Stejskal
04. 10. 2011 | 15:13

aga napsal(a):

Pane Stejskale

Ten pozitivní přínos, který zmiňujete, má svou negativní stránku - šikovní maniulátoři dostanou veškerý prostor, který k manipulaci potřebují.

Řekl bych, že to, co hlásáte, se rovná oficiálnímu "diktátu" veřejného diskurzu. Pokud přestaneme na chvíli korektně diskutovat, a zamyslíme se, kam tento diskurz v reálu vede, jaké jsou jeho reálné výstupy a výsledky, obávám se, že jeho negativa v reálu zcela převážila nad teoretickými pozitivy. Ve skutečnosti, kdybych sám byl takovým šikovným manipulátorem, byl bych první, kdo by takový korektní veřejný diskus zaváděl a propagoval.
04. 10. 2011 | 15:14

stejskal napsal(a):

Dobře, pane ago.

Co tedy navrhujete? Zrušit veřejný diskurs? Uzavřít prostor pro diskusi (protože skutečně neustále hrozí, že buď první skupina všechny ukřičí, či ta druhá zmanipuluje)?

Co je podle Vás lepší? Snažit se vést veřejný diskurs i se všemi těmi riziky, které taková věc nese? Či jej nevést vůbec (a případně vést debaty jen v "zasvěcených", ale navzájem spolu nekomunikujích skupinách)?

Nebo je ještě nějaká jiná, další možnost?

Libor Stejskal
04. 10. 2011 | 15:20

Karla napsal(a):

p. Marvanová pro mě věrohodná je, protože NENÍ nedůsledná, ani nestatečná.Věrohodné však pro mne nebyly některé body výzvy iniciativy, za niž kopá. Působí jako trochu zástupné, některé body stejně ponechávají alespoň škvíry, když ne dvířka...Možná na ni není teď právě správný čas.
Ústavně čistý postup, jak dosáhnout demise vlády, návrh garnitury pro vládu odborníků a termín nových voleb nemáte v rukávě, p. Marvanová? Každý den je nejvyšší čas.
04. 10. 2011 | 15:27

aga napsal(a):

Pane Stejskale

nevím, navrhuji pouze přemýšlet o tom. A přinejmenším nedělat z té "korektní, neosobní diskuze" a z "veřejného diskurzu" posvátnou samospasitelnou krávu i teoreticky. Prakticky nikdy žádnou pohromu neodvrátily, a v reálu je pak často manipulátoři zneužili proti "nepřizpůsobivým".
Podle mne je veřejný diskurz objektivně pouze ventilem oprávněných i neoprávněných frustrací, případně právě manipulací, zcela bez vlivu na praktické politické dění. Význam má pouze subjektivní, vyslovená myšlenka, názor a úmysl se "někde" zapisují a sčítají.
04. 10. 2011 | 15:27

aga napsal(a):

PS

Opravuji - manipulace veřejného mínění v rámci veřejného diskurzu samozřejmě na politické dění vliv mají.
04. 10. 2011 | 15:29

Občan napsal(a):

To Marcus Agrippa:

Pokud na nešvary poukazují ti, kdo je aktivně a dlouhodobě prosazovali, pak to vypadá přinejmenším poněkud zvláštně. Zejména, když se blíží krajské a senátní volby 2012, že...

Ale když to Vám divné nepřijde, tak holt proti gustu žádný dišputát.
04. 10. 2011 | 15:35

Johan napsal(a):

Vážení - určitá kultura vyjadřování je samozřejmě v pořádku - pokud chcete ze své anonymní pozici nadávat do všech čertů, tak to dělejte tam, kde je to obvyklé. Mě naopak štve, pokud někdo se podepíše smyšlenou postavou a hustí jednu nadávku za druhou aniž by mělo jeho sdělení nějaký obsah.
04. 10. 2011 | 15:40

Johan napsal(a):

Pokud jde o paní Marvanovou, tak na počátku 90 let jako členka ODS volila Havla, v momentě kdy ODS začla býtprokazatelně finacovaná z nekalých zdrojů, tak z ní vystoupila a založila US .. rozhodovala se dle svého svědomí a nebyla řízenou figurkou jako naopak jiní politici. A před sametovou revolucí byla vězněna za přípravu demonstrace proti režimu - nenechte se ovlivnovat a dívejte se na to střízlivě o jakou osobnost se skutečně jedná
04. 10. 2011 | 15:44

Marcus Agrippa napsal(a):

Občan:
vždyť taky píšu - pokrytectví je nepříjemná věc. Paní Marvanová plánuje kandidovat? Problém vidím v tom, že i na relativně"nenamočeného"Michálka se okamžitě spustila řízená palba pod heslem - Michálek je práskač. Z toho až mrazí ( o zničující kampani proti Paroubkovi ani nemluvě - to bylo až nechutné ). Každopádně řešme podstatu iniciativy bývalé političky Marvanové. A ta je určitě vítaná.
04. 10. 2011 | 15:49

stejskal napsal(a):

Přemýšlím o tom, pane ago (poslední čtyři a půl roku, co se o tyto stránky starám, dokonce dost intenzívně).

Nemyslím si, že veřejný diskurs je posvátnou samospasitelnou krávou (ani teoreticky). Stejně tak si nemyslím, že nemá vůbec žádný vliv na praktické politické dění. Podle mne má, může lecos změnit, jak objektivně tak subjektivně, ve druhém případě ovlivňuje to, jakým způsobem spolu v dané době a v dané lokalitě komunikujeme, což mi přijde dost podstatné). A samozřejmě pro mnohé působí i jako ventil "oprávněných i neoprávněných frustrací, případně právě manipulací".

Prostě je tímto vším (tedy kromě samospasitelné krávy ;-) Problém je, že řada z nás se pohybuje v extrémních očekáváních (absolutní dobro, absolutní zlo, změna k dobrému, změna ke zlému). A když nám něco, třeba veřejný diskurs, naše očekávání hned nenaplní, tak ho zavrhneme.

Mně přijde spíše lepší využívat totho, co subjektivně považuji za pozitiva a snažit se omezovat negativa. Tak se tu starám o tento prostor tak, jak jsem ho nastavil a jak mi stále - i po těch čtyřech letech přemýšlení - dává smysl :-)

Libor Stejskal
04. 10. 2011 | 15:50

Občan napsal(a):

To Marcus Agrippa:

No, tu já právě řeším, tu podstatu.
Proto si kladu otázku, CO vedlo paní advokátnu k NÁHLÉMU prozření rok před dvojími důležitými volbami. Do letošního května po ní totiž nebylo nikde ani vidu, ani slechu.
Její "iniciativa" se náhle zjevila v květnu 2011 a hned v červnu už jedná s ČSSD a Zemanovci o spolupráci!

"14.6.2011
Zástupci Veřejnosti proti korupci jednali v minulém týdnu s politickými stranami
Dne 10.6. se zástupci VPK Jan Štern a Hana Marvanová setkali s vedením ČSSD na schůzce, kde diskutovali o Manifestu Veřejnost proti korupci. Vedení ČSSD vyjádřilo principielní souhlas s Manifestem a navrhlo zástupcům VPK, že oba subjekty budou dále spolupracovat na zpracování jednotlivých konkrétní opatření proti korupci tak, aby bylo možné je prosadit a realizovat.

Dne 7.6. se zástupci VPK Jan Štern a Jiřina Šiklová sešli s vedením Strany práv občanů. Na této schůzce prodiskutovali všechny body Manifestu Veřejnost proti korupci a došlo ke shodě na čtrnácti z nich. Vedení SPO vyjádřilo záměr většinu bodů z Manifestu v nějaké podobě zahrnout do svého volebního programu."
Zdroj: http://verejnostprotikorupci.cz/

Tak proč se mi snažíte namlouvat něco o křišťálové čistotě jejích úsmyslů? Z vlastních stránek sdružení je zcela nepochybně jasné, že paní Marvanová by strašlivě ráda zpět k politickému korýtku a že je jí v podstatě jedno s kým.
Spíš mi dělá trošku starost, že s ní pan Sobotka nevyrazil dveře - po "koaličních" zkušenostech s právě s ní. ČSSD dělá opravdu co může pro to, aby se její voliči stali jejími bývalými voliči.
04. 10. 2011 | 16:05

Eleshar napsal(a):

ad Stejskal:
Oceňuji, že alespoň debatujete. Jen by mě zajímalo, odkud máte ty "zvyklosti veřejné diskuse v ČR". ČR se pokud vím speciálně vyznačuje tím, že zde žádná skutečná veřejná diskuse nikde neprobíhá a podobné servery jako tento, jsou jí asi nejblíž (což u aktuálně.cz oceňuji).
Každopádně k této příležitosti bych se rád zeptal (vím, asi na to odpovídáte často), proč aktuálně.cz zabilo veřejnou diskusi pod samotnými články, kam je právě nyní možný vstup pouze přes regitraci, a to dokonce registraci na Facebook. Jsem přesvědčen, že tak přijdete o spousty diskutérů, protože ne každý je ochoten zaprodat duši, a zejména své osobní informace tomuhle molochu. Nejsem si jist, jestli si vůbec aktuálně.cz je vědomo, jakého rozsahu to hromadění informací je. Rád bych se též ujistil, zda se podobné hloupé opatření nechystá i zde na blogísku.
04. 10. 2011 | 16:12

zdenekb napsal(a):

Občan:

1) Ani vidu ani slechu o ní nebylo 8 let... nejspíš se živila prací. Jaký rozdíl oproti politikům, kteří se o svůj návrat pokoušejí soustavně, ještě ani pořádně nevypadli!
2) Iniciativa není její, zastupují ji třeba pánové Pehe a Štern, paní Šiklová a další - pro mě důvěryhodné osoby.
3) Spolupráce (či aspoň diskuse) s politickými stranami se jeví asi jako jediná možnost jak věci popsané v blogu dostat do zákonů ve Sněmovně. Jinak zůstane u té televizní a hospodské zapšklosti.
04. 10. 2011 | 16:14

Eleshar napsal(a):

Občan:
Zemanovci? tak to je další polibek smrti... Zeman by po oposmlouvě měl chodit kanály. Ze Zemanovců mi je už jen podle členů šoufl. Nebo Šlouf?
04. 10. 2011 | 16:18

Johan napsal(a):

Občan - pokud budete formulovat podezření na úplně každého politika, pak i ti slušní odejdou. Proč se náhle po roce objevila? A nenapadlo Vás třeba, že nebyla vidět v médiich třeba z toho důvodu, že má malé dítě, věnovala se advokacii atd.? Jestli například Ruml nebo dokonce nějaký umělec se vyjádří otevřeně k dnešní situaci, tak ho budete podezírat, že má ouhu po moci? S Vašim přístupem bychom se nikde neposunuli, to mi věřte
04. 10. 2011 | 16:19

Eleshar napsal(a):

ZdenekB:
Iniciativa není její, ale smutné je, že na každou takovou iniciativu se chytí jako klíšťata podobné pijavice. Iniciativě fandím, ale být jimi, od Marvanové bych držel ruce dál, mohli by chytit nějakou ošklivou nemoc.
04. 10. 2011 | 16:20

Marcus Agrippa napsal(a):

Občan:
určitě máte naprosto správné pochybnosti. Já se vám taky nesnažím nic namlouvat. Ale pokud hledá paní Marvanová podporu pro svou iniciativu, tak u ODS a spol.asi nepochodí. U KSČM by se mediálně odstřelila po dvou dnech. Ostatně jak se tak dívám na stránky VPK - za 40 min. bude veřejná diskuze Marvanová, Bělohradský, Pehe, Drulák - co si to vyříkat s paní Marvanovou tam?!
04. 10. 2011 | 16:21

santawizard napsal(a):

Problém s češtinou je právě ve frázích o veřejných zakázkách a veřejně prospěšné práci.Tady právě leží ten konflikt zájmů mezi státem a rodinou jak nahoře ve vládě tak dole na ulici.
04. 10. 2011 | 16:23

Aleš napsal(a):

český zvyk diskutovat o autorovi a ne o textu, kádrovat a kádrovat, kdy se toho zbavíme??
Ano akcie na doručovatele nepochybně usnadňují vybírání korupčního desátku, ale nepochybně jejich zrušením nebude vyřešena korupce při veřejných zakázkách-příklady armádních zakázek, ceny českých dálnic, skandál s ozvučováním při našem přesednictví EU a mnoho jiných. Tím je téměř nulová schopnost, policie a soudů korupci odkrýt a potrestat.
Není lepšího příkladu než jednání Nečase a Johna při oznámení Michálka- Nečas na Michálka žaloval Drobilovi a John ho poslal za novinářem.
04. 10. 2011 | 16:28

buldatra napsal(a):

Posvátné krávy jsou posvátné jen pro někoho, pro jiného posvátné nejsou a někoho dalšího mohou štvát a zavazí mu, zdržují a někdo další je vnímá jen jako něco, co je masité a lze to sežrat.
Stejně tak, anebo podobně může být vnímán i ten veřejný diskurz.
Přesto si myslím, že je potřebný, stejně jako jsou potřebné ty posvátné krávy. Ty potřebují k naplnění svých cílů uctívači náboženství, jehož jsou posvátné krávy součástí (ti zas nepotřebují diskurz).

Veřejný diskurz zase potřebují uctívači demokracie (a nepotřebují posvátné krávy) a diskurz potřebují ho proto, aby se ho naučili používat a také proto, že je to nástroj, prostor, ve kterém se mohou setkat s pestrou paletou názorů, myšlenek, ale i manipulací a mohou si z toho svobodně vybrat. A třeba utvořit svůj názor na něco nebo na někoho.
Někdy se totiž může stát, že i z veřejné diskuze vykrystalizuje něco rozumného, co nás může posunout o krůček vpřed.
04. 10. 2011 | 16:30

zdenekb napsal(a):

Eleshar:

Čím vám tolik ublížila...?!? Myslím, že už za minulého režimu se chovala slušně, po VLSR kopala za strany, které mi sympatické nikdy nebyly, ale patřila v nich opět k - dle mého -rozumnějším lidem. Charakter pijavice si opravdu představuju jinak. Pokud si myslíte, že pro úspěšné advokáty je nejisté politické angažmá neodolatelné terno, brát vám to nebudu.
04. 10. 2011 | 16:32

Johan napsal(a):

Marvanová je správná ženská! Kdy jindy se měla ozvat jak ne teď, když se projednává takto důležitý zákon
04. 10. 2011 | 16:44

Věra napsal(a):

S tím co dělá proti korupci souhlasím, ale jinak jí nevěřím, právě proto,že je proti majetkovým přiznáním a také jsem neslyšela v 90. letech, že by kritizovala to, pan Klaus nechal jak on říká "zhasnuto",aby se mohla rozjet privatizace. Každému soudnému člověku přece musí/muselo být jasné, že dělat reformy bez pořádných zákonů je cesta k obohacení se několika stovek či desítek jedinců, kterým se tehdy říkalo kapitáni průmyslu. ODS ovšem byla tehdy strana 1 muže a všichni neustále opakovali to, že neviditelná ruka trhu vše vyřeší, že stát je špatný hopodář. Jenže stát tehdy byli oni,vždyť měli v parlamentu většinu.Ona osobně je třeba čistá,ale jak mohla vydržet tolik let ve straně, jejíž předseda svým výrokem o zhasnutém světle dával veřejně na srozuměnou, že ho nějaký právní rámec zase až tak nezajímá. Vždyť ona sama je přece právnička.Jak to, že nebyl už tehdy slyšet její hlas?
04. 10. 2011 | 16:54

Občan napsal(a):

To Marcus Agrippa:

A ještě jedna věc činí iniciativu paní Marvanové pro mne zcela nevěrohodnou - celé jejich slavné prohlášení. Protože je iniciovala právnička a přitom jsou v něm zásadní právní nesmysly a body, vůči nimž měla ještě před pár lety příkře odmítavý postoj.

Vezmu to po jednotlivých bodech:
1) "...Zpřísnění pravidel financování politických stran a volebních kampaní: Nezávislý dohled nad financováním politických stran u ČNB..."
Nesmysl. Již v r. 1996 vydal ÚS nález, podle kterého se veškeré prostředky, které politická strana dostane, stávají jejím majetkem a nikdo nemá právo kontrolovat její hospodaření. Do r. 1996 prováděl alespoň letmou kontrolu hospodaření Nejvyšší kontrolní úřad.
2) "Zavedení veřejně dostupných majetkových přiznání politiků a veřejných činitelů včetně osob blízkých. Zavedení majetkových přiznání pro všechny občany nad určitou hodnotu majetku, zdanění legálně nedoloženého majetku a vyvození trestně právních důsledků."
Proti majetkovým přiznáním Marvanová vždy ostře vystupovala. Nelze věřit tomu, že by tak zásadně změnila svůj názor.
3) "Zrušení anonymních akcií na majitele a zprůhlednění vlastnictví firem."
Opět nevěřím. Byla v politice 12 let a po celou dobu nehnula prstem pro to, aby byla taková právní úprava přijata. Byla u vzniku Obchodního zákoníku a u většiny jeho novel - přesto nehnula prstem.
4) "Zavedení trestní odpovědnosti právnických osob, a to pozastavením jejich činnosti nebo zrušením firmy."
Dtto. Tuto právní úpravu nám marně navrhovali němečtí právní experti již při vzniku Obchodního zákoníku a při novelách Trestního zákoníku, byť samo Německo ji má jen de facto. Trestní odpovědnost tam nemá přímo právnická osoba, ale osoby za ni jednající, přičemž sankcí je propadnutí majetku právnické osoby.
5)"Posílení možností zabavovat majetek získaný trestnou činností a jeho přednostní využití na náhradu škod poškozených trestnou činnosti, včetně státu."
Nesmysl. Trest propadnutí majetku české trestní právo dávno zná, avšak není uplatňován - zejména ne v případech hospodářské kriminality. Nemluvě o tom, že Marvanová se na počátku 90. let podílela na zrušení všech §§ o nedbalostní hospodářské kriminalitě.
6)"Prosazení zákonné ochrany oznamovatelů korupce a zavedení odměny pro ty, kteří na korupci upozorní. Zavedení institutu korunního svědka do právního řádu."
Udavačství za úplatu a korunní svědek nemají v kontinentálním právu žádnou oporu. Nemluvě o tom, že udavačství za peníze speciálně v ČR bude v CŘ jen nástrojem šikany a vyřizování si osobních sporů.
Souhlasit lze se zákonnou ochranou oznamovatelů, ale ta už je obecně zakotvena v současném trestním právu.
7) "Povinné zveřejňování na internetu všech smluv uzavřených státními orgány, kraji či obcemi nebo firmami s účastí státu, krajů či obcí. "
Právní nesmysl, protože nelze zveřejňovat žádné smlouvy z oblasti tajných služeb a většinu smluv z oblasti obrany a bezpečnosti. Nemluvě o ochraně obchodního tajemství zakotveného v českém obchodním právu, v mezinárodním právu a v bilaterálních smlouvách.

Pokračování...
04. 10. 2011 | 16:58

Občan napsal(a):

Pokračování...

8) "Rychlá vynutitelnost plnění zákona o svobodném přístupu k informacím a zavedení sankcí za jeho neplnění."
Hrubá neznalost právního řádu ČR. Zákon o svobodném přístupu k informacím byl přijat již v r. 1999 (109/1999 Sb.), obsahuje přesně stanovené (a krátké) lhůty pro vyřízení žádosti a soudní vynutitelnost informací.
9) "Prosazení účinnosti kvalitního zákona o státní službě..."
Tento zákon máme od r. 2002 a dosud nenabyl účinnosti pro nedostatek financí na zaplacení loyálních veřejných zaměstnanců.
10) "Dokončení a plné zprovoznění elektronizace veřejné správy na všech úrovních. Úplná elektronizace veřejných agend umožní snížit ingerenci úředníka do rozhodování, zvýší procesní průhlednosti a sníží tím možnost zneužívání správních postupů ke korupčnímu jednání."
Opět nesmysl. Úředník rozhoduje podle zákona a ne podle toho, zda píše na papír nebo "na sklo". Nemluvě o tom, že to znamená neskutečné zvýšení nákladů na administrativu PRIVATIZACÍ správy elektronických systémů.
11) "Zakázky ve výběrových řízeních by měly být vždy realizovány za cenu obvyklou."
Toto je zakotveno již nyní a jedná se o velice vágní úvahu. Zakázky obvykle prodražují až "vícenáklady" a soukromá administrace VZ. Velké státní zakázky by měly být upraveny samostatným zákonem.
12) "Zavedení majetkové odpovědnosti státních úředníků i veřejných činitelů, kteří svým jednáním způsobí škodu na státním nebo veřejném majetku. "
Právní nesmysl. Vláda rozhoduje jako kolektivní orgán, který je ze zákona zbaven odpovědnosti za rozhodnutí. Stejně rozhoduje zastupitelstvo, rada, správní rada atd. Zaměstnance pak nelze činit majetkově odpovědným za úkon, který mu byl nařízen.
13) "Zavedení přísných pravidel pro správu a hospodaření firem s většinovou majetkovou účastí státu, krajů a obcí dle standardů OECD. Posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu tak, aby mohl kontrolovat všechny veřejné prostředky včetně společností s účastí státu, obcí nebo krajů."
Marvanová byla poslankyní vládních stran, když byla přijata legislativa, oklešťující všechny pravomoci ke kontrole správy veřejného majetku. Vč. zavedení nepatrných kontrolních pravomocí NKÚ.
14) Změna ustanovování členů rad veřejnoprávních médií tak, aby většina členů byla delegována přímo společenskými a občanskými sdruženími a svazy reprezentujícími kulturní, regionální, sociální, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy.
15) Přímá volba starostů, primátorů a hejtmanů.
Oba poslední body jsou vysloveně směšné. Ad 14) - toto pravidlo už existuje a přesto je rozhodování o obsazení ryze politickým handlem. Ad 15) Nesmysl, protože by muselo dojít k zásadní zmněně nejen volebního práva, ale i pravomocí přímo volených představitelů.

A když si ještě vezmu KDO je pod tím podepsaný, pak je má důvěra vůči prohlášení nulová.
04. 10. 2011 | 16:59

Občan napsal(a):

Oprava:
"...změně volebního..."
04. 10. 2011 | 17:03

Milan napsal(a):

Z8kon je na nic a to každý zákon o veřejných zakázkách. Musí být jednak pravomoc vybrat dodavatele a jednak odpovědnost.
Zákon tuto odpovědnost zastírá - já nic, já muzikant, jednal jsem podle zákona. Dodavatelská firma udělala výběrové řízení, druhá vybrala vítěze a já, úředník, jsem to jenom zaplatil, vše podle zákona.
TO JE O NIČEM. Ty úředníku musíš rozhodnout a musíš za svoje rozhodnutí nést odpovědnost, jak finanční tak právní a pokud bude potřeba, musí tě i zavřít. Jenom tak to může fungovat. Jinak NE.
04. 10. 2011 | 17:05

kritik napsal(a):

Občan udělal velký rozbor a v mnoha případech vysvětluje, že něco nejde protože je to v rozporu s právem.
Je tedy nutné změnit to právo.
04. 10. 2011 | 17:09

Věra napsal(a):

to Občan:
vy jste právník, že se tak vyznáte v zákonech? Vycházejí-li Vaše argumenty z platných zákonů, pak se v tom opravdu dobře orientujete. Dobrá argumentace. Věcná a úderná.
04. 10. 2011 | 17:15

Matematik + cenzor napsal(a):

Stejskal samozrejme vytvari naraznikove pasmo mezi kmotrostanem a nastvanymi hypotekari. Rozkaz byl jasny muz s kozenou brasnou na motocyklu....
Obcas jde o vulgarismus obcas je to normalni bolsevicka cenzura.
Jdu se kouknout zda uz leti ty rakety z Iranu, KLDR nebo snad z Iraku. Hlavne pri tom nepouziji vulgarismu... Ze Aktualne.cz vygeneruje vlastizradu je podruzne.
Nejvetsim nebezpecim pro kmotrostan je prima demokracie.
Nebat se a nekrast
http://www.hzpd.cz/

Myslite ze mi timto jde o koryto?
04. 10. 2011 | 17:31

Ryšánek napsal(a):

Myslí to paní Marvanová upřímně? Zapomněla na své dílo? (jako třeba vyčůránek Pithaqrt a další?). Netřeba zkoumat, existuje jedno dobré, biblovsky vkořeněněé rčení: podle ovoci poznáte je.
04. 10. 2011 | 17:38

Johan napsal(a):

Občan - některé připomínky mají jistou myšlenku, jiné jsou záměrně útočně nesmyslné. Pamatujte přeci, že jestliže některý z těchto bodů je již částečně v legislativně je obsažen, a přesto není uplatnován a problém přetrvává, pak to znamená, že daný legislativní návrh ptořebuje důsledné přepracování, což mohlo být obsaženo v tomto bodu.

Jako příklad bych uvedl nahlašování střetu zájmu - například na obecních zastupitelstvích-tady byl třeba problém beztrestnosti, kdy nenahlášení střeu zájmu není nijak postihováno.

Při zveřejnování smluv dobře víte, jak to bylo myšlené - pochopitelně, že by se přece nezveřejnovaly dokumenty, které by ohrozily bezpečnost státu.

A pokud jde o rozpracovná témata jako je i zrušení anonymních akcií - ano, mělo se tak udělat již dříve, ale přisuzovat tuto odpovědnost Haně Marvanové je trapné - jestliže slušný politik se dostane do parlamentu, tak můžeme přisně sledovat, jak hlasoval či co předložil, jak se projevoval, ale nejde danému politikovi dát odpovědnost za celospolečenský stav
04. 10. 2011 | 19:47

slunečnice napsal(a):

Mě v téhle chvíli skutečně nezajímá minulost paní Marvanové, anebo jak upřímně to myslí či jaké boční záměry tím sleduje. Mě zajímá, jak se jí podaří výše nastíněné záměry naplnit v praxi. Jako ostřílené pistolnici jí přeju správnou mušku a kéž se jí nezachvěje ruka. Ostatně, korupce musí být zničena. :)
04. 10. 2011 | 20:00

Minorita napsal(a):

Ve zkratce:
1. Běžně dochází k záměně v použití ( i významové ) slov korupce ( je trendy ) a zlodějina alias krádež. Paní autorka ( nejen ona )by si měla nejdříve otevřít výkladový slovník jazyka českého. Nepokrytě se lže už při "slovní kvalifikaci" ...
2. Paní autorka jako téměř všichni "modří" ( řekl bych přímo dědičně :-) ) jaksi mimochodem opomíná svoji aktivní účast na tvorbě toho, do čeho teď rozhořčeně v blogu buší...Pokrytectví on-line, zloděj, respektive ten, kdo mu dělal "legislativní a prováděcí zeď", kříčí něco ve smyslu - chyťte je...
V momentě aplikace stávajících i případných nových nejen módně řečeno "protikorupčních" opatření, by museli minimálně trestně stíhat i vás madam ( třeba za zločinné spolčení, neb ničím jiným to co jste pomáhala budovat není )...
Kolik se ještě objeví totálně profláklých tváří, které těží z výhody zhoubné, opakující se, voličské amnézie a jak ohromnou omyvatelnost budou svými díly demonstrovat...
04. 10. 2011 | 20:16

Hugo napsal(a):

Paní Marvanová?
Dokud nebudou trestně zodpovědní politici a jejich úředníci a zároveň i odvolatelní TAK SE NIC NEZMĚNÍ
04. 10. 2011 | 20:23

Minorita napsal(a):

Občan
Váš rozbor: K věci, srozumitelně a kvalifikovaně ( na rozdíl od autorky... )
PS: Takhle utřít tzv. právnici...A co teprve turbo studenti ala Benda, jichž je plný parlament - to přímo děsí.
04. 10. 2011 | 20:37

Miroslav Pivoda napsal(a):

Článek Marvanové je naprosto srozumitelný, navrhovaná opatření jsou naprosto nezbytná (a vůbec nijak nesouvisí s minulostí paní Marvanové).
Zkuste obsah tohoto článku vysvětlit patnáctiletým žákům a oni to určitě bez problémů pochopí. To, co ale budou mít problém pochopit je fakt, že se o takových samozřejmých věcech diskutuje dvě dekády po pádu socialismu v Česku.
04. 10. 2011 | 21:42

santawizard napsal(a):

Problém s češtinou je právě ve frázích o veřejných zakázkách a veřejně prospěšné práci.Tady právě leží ten konflikt zájmů mezi státem a rodinou jak nahoře ve vládě tak dole na ulici. Např.teďka přitvrdili na dávkách.Už nedostanou ani dávky ani veřejně prospěšnou práci.Alespoň nebudou mít ani na hazard,ani na pivo a cigarety.Policie už musí hlídat(nebudou mít čas na kapsáře) státní úředníky na sociálkách,tak proč nehlídat vysoké státní úředníky ,aby se nenechali uplatit při rozhodování.při veřejných zakázkách.Politici vládnou státu,který má sloužit lidem a občanům.Podobně se říká,že Bůh vládne a peníze slouží.
04. 10. 2011 | 22:02

Dino napsal(a):

Návrh, který prezentuje Hana Marvanová ve svém článku, je podrobně (i s obrázky) prezentován zde.

http://www.nfpk.cz/verejne-zakazky3

Vše, co v článku říká, je legislativně proveditelné, a obcházet to půjde jen pomocí trestných činů. Tomu říkám velmi slušný výkon.
04. 10. 2011 | 22:56

Fialenka napsal(a):

Tady to jsem četla na parlamentníchlistech.cz: „Bojím se, že mně zastřelí mafiáni,“ šokoval v Show Jana Krause podnikatel a miliardář Andrej Babiš. Právě on se nedávno nebývale opřel do zdejších korupčních poměrů, když se zasadil o vznik Občanského fóra proti korupci. Podle Babiše přišla Česká republika od roku 1989 o pět bilionů korun."
Chtěla jsem se podívat na ty stránky Občanského fóra proti korupci, ale nic jsem nenašla. Nemá někdo odkaz?
04. 10. 2011 | 23:03

ujo napsal(a):

pí. Marvanová není hloupá a dobře ví,že nic z toho co píše neprojde.
Takže jenom marketing.
Možná se chystá další zásadová strana, co zatočí s korupcí a dinosaury
04. 10. 2011 | 23:08

kulak napsal(a):

i já vítám paní autorku, krom toho si dobře vzpomínám na nasupeného (později dokonce plačícího u řečnického pUltu ve sněmovně) Kalouska, po té, co po něm doktorka Marvanová "vyjela" pro pofidérní zakázky na MO, konec konců i Sarajevský atentát, svědčil, že se alespoň podle mne snažila o zlepšení, i když marně..........mě stále chybí transparentnost a případné postihy za financování politických stran, kde končí "desátky" z VŘ, když ne ve stranických kasách? Tady je takových průšvohů, že jeden už ztrácí přehled, poslední co mi udělalo tmu před očima bylo například odpuštění daní Bohuslavem Sobotkou Šustrovic rodinnému spolku Orel, v době, kdy ještě Šustr mladší šéfoval Telnici, mu rozbalovali červený koberec a jejich pension v Domaníně, smutek pohledět ;-(, vedle toho zdá se nemá antimonopolní úřad žádný problém proti spojení United bakeries s Babišovým Penamem...alespoň kvituji odvolání příbramského bosse Fuchsy, kámoše hospodského řezníka Starky a nebožtíka Kvašáka anžto Kalouskovic švagra, a doufám, že to zahýbá s ekotendrem (i když se děsím, kdo bude nástupcem, jestli to nebude ještě horší).......smutek na smutek, kam oko dohlédne ;-(......nová blogerka je pro mne malým světýlkem v dlouhém tunelu.......díky pane Stejskale
05. 10. 2011 | 01:22

kulak napsal(a):

Fialenka...co se týče Babiše, nechápu, proč chce zakládat další forum a nepodpoří třeba již existující nadační fond proti korupci representovaný mimo jiné třeba panem Bernardem http://www.nfpk.cz/ (že by ho mezi sebou nechtěli?) Babiš je svou dosavadní činností "kozel zahradníkem" a já mu jeho aktivity na poli boje proti korupce nevěřím a nevěřím, podle mne bude zajímavé sledovat jeho nejnovější akvizici United Bakeries, co na to "apolitický" antimonopolní úřad, ale co my máme domácí pekárnu, mouka snad bude ještě od někoho jiného, domácího králíka prásknem za uši, a cibuli budeme mít z Polska, tak co by mě mělo vzrušovat, že tu je již de facto Babišův potravinářský monopol
05. 10. 2011 | 01:34

palivec napsal(a):

marvanová to asi myslí dobře,ale z blbýho konce.dneska i evidentní zloději,místo,aby byli terčem opovržení,je tomu naopak,kamarádí se s prezidenty/železný přišel rovnou z basy za klausem na hrad/politiky a podobnou pakáží.
jinými slovy,všeobecný pokles morálky je to co se musí napravovat a napraví se všechno.tohle je stejný,jako když si někdo stěžuje,že se mu ztrácejí slepice a má děravý plot.
05. 10. 2011 | 06:13

katovna napsal(a):

Paní Marvanová trápí Vás špatné svědomí, že?

To za Vaší vlády (vzniklé podporou Unie svobody) byl zrušen zákon č. 199/1994 Sb. a nahrazen hrůzou 40/2004 Sb.

Dle dřívější právní úpravy bylo možné přezkoumat každou veřejnou zakázku a ZDARMA u UOHS. Pak se objevila Vaše vláda a s ní i snaha vyloučit 60% všech finančních prostředků z kontroly UOHS a vznikla sorta tzv. zakázek malého rozsahu, kde se krade mnohonásobně více než u těch velkých - mediáních.

Ostatní byly z hlediska přezkumu vysoce zpoplatněny.

Všechno to byly kroky v rozporu s doporučením OECD. Takže předtím mohl neúspěšný uchazeč nechat zdarma přezkoumat každou veřejnou zakázku a UOHS to celkem rychle udělal a všichni s tím počítali, nikdo si netroufl něco vymýšlet, pak za Vaší vlády s vše omezilo a zpoplatnilo ve stylu chceš ušetřit státu peníze za cinklou zakázku pak uchazeči zaplať (tučný správní poplatek, kauci a navíc ještě jistinu).

Hanba. Co chcete zvrtat nyní paní advokátko? Nevěřím Vám ani slovo.
05. 10. 2011 | 07:26

Stan napsal(a):

Tak jak to p.Marvanová napsala, tak to funguje, a ví to spousta lidí. Proč všechno tak trvá, to aby byla česká rarita, anonymní akcie zrušena, nebo paralyzována popsaným způsobem ??? čeká se až přeteče pověstný džbán a lidé půjdou do ulic ? Asi se anonymní akcie někomu hodí a konají dobře svoji práci, tak jen tak dále páni politici. Hezký den.
05. 10. 2011 | 08:07

F.Švarc napsal(a):

Pan Babák o bezpečí hospod bude mít jiný názor než paní advokátka. Nepochybně brzy se toto "bezpečí" přelije do praktické politiky. Jinak to nemůže jít. Každý zákon, paní Marvanová, je k ničemu, pokud jej právník (soudce !), chce ignorovat, zpochybnit, překroutit. Setkáváme se s tím prakticky denně. Pokud advokát, královsky placený za jakýkoliv šlendrián, je jen slouhou a poskokem exekutorsko-soudcovské mafie, rodinnými vazbami nejrůzněji prolezlý příbuzenskými vazbami již z dob bolševických - svých předků v této branži, je na čištění tohoto chléva pomocí zákonů ponekud pozdě. Všiměte, si paní Marvanová, že se vám mlha vlastně líbí.
05. 10. 2011 | 08:43

to je na bliti napsal(a):

Tahle paní byla u rozkradení ČR v 90. letech. Co najednou taková změna?
05. 10. 2011 | 08:57

F.Švarc napsal(a):

pro dokreslení, malý příklad, paní advokátko
---------------------------------------------
cituji:
"Veřejnou zakázku NESMÍ získat firma, kterou vlastní osoba, jež zakázku přiděluje. Aby toto pravidlo nebylo možné obcházet, MUSÍ se uvedený zákaz vztahovat i na rodinné příslušníky a další osoby, blízké těm, kteří rozhodují o veřejné zakázce, a také na subdodavatele.

Žiji, resp. bydlím v domě, jehož spprávy se vehementně drží zuby nechty advokát, jinak velmi líný, naprosto neschopný jakékoliv seriózní práce.

Ve stanovách společenství jsme si odhlasovali text, který říká

"Členem voleného orgánu nebo voleným orgánem společenství (dále jen "člen voleného orgánu společenství") MůŽE být POUZE fizická osoba, trvale bydlící v domě č.p. (... přesná adresa) nebo je zmocněným zástupcem právnické osoby - člena společenství."

Při mé námitce, že předseda společenství - právník,advokát, JUDr.Zdeněk Král, neoprávněně připustil a nechal zapsat jako člena výboru člověka, který v domě nebydlí, se mi dostalo výkladu,

cituji:
dotyčný má zde trvale bydliště a byt přenechává na dobu dočasnou své příbuzné.

A je vymalováno, paní advokátko. Bože jak já miluji právníky.
05. 10. 2011 | 10:32

kulak napsal(a):

Z protikorupční policie odcházejí další dva elitní detektivové
Vedení protikorupční policie je přesvědčeno, že vyšetřování kauz se odchody detektivů nezpozdí. Vyšetřovatelé ale optimismus nesdílejí
....................http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/z-protikorupcni-policie-odchazeji-dalsi-dva-elitni-detektivove

je to celé nanic, když od policie odchází lidé, kteří mají rozkrýt korupční kauzy, je to celé nanic, když si politici napříč stranama domlouvají kšefty a handlují, já neprásknu tohle, ty nepráskneš tamto
05. 10. 2011 | 10:36

Občan napsal(a):

K materiálu paní Marvanové má ještě další věc - postrádám v něm totiž úplně jednu velmu důležitou oblast korupce, kterou je pronájem a prodej veřejných statků.
Jakýkoli prodej nebo pronájem veřejnéhoi majetku, a to movitého i nemovitého, by mohl a měl být rovněž prováděn formou veřejné zakázky. Korupce kolem prodejů a pronájmů veřejného majetku je totiž možná zdaleka největší a způsobující obrovské škody. Navíc je korupce v této oblasti nesmírně snadná právě proto, že prodej a pronájem veřejnéhoi majetku je nesmírně snadný a legislativně volný.
O státním majetku obvykle rozhoduje vláda - tedy malý a tudíž snadno zkorumpovatelný okruh lidí. Přezkoumatelnost prakticky nulová, protože vláda rozhoduje jako kolektivní orgán a tudíž nenese za své rozhodnutí žádnou odpovědnost. Přezkoumacím orgánem je - VLÁDA; nikdo jiný. Soudní přezkum znemožněn zákonem.
O obecním nebo krajském majetku rozhodují územní samosprávy, kde je korupce ještě snazší a levnější. O velkých prodejích a pronájmech MÁ rozhodovat zastupitelstvo (zhusta se tak neděje), o menších rada územního orgánu. Stává se však nikoli zřídka, že zastupitelstvo přenese rozhodovací pravomoc o prodejích a pronájmech na radu, v menších obcích jen na starostu - což může. V takových případech už je třeba korumpovat jen malinkou skupinu lidí nebo dokonce jen jednu osobu.

Přesto, že toto musí být paní Marvanové známo, otázkou korupce při prodejích a pronájmech veřejného majetku se vůbec nezabývá.
05. 10. 2011 | 10:46

Oslýk přesvědčený napsal(a):

Občane, přečetl jsem si vás.
Přečetl jsem i paní Marvanovou.
Přesvědčila mne paní Marvanová. Vy ne.
05. 10. 2011 | 12:44

uno napsal(a):

Nejvyšším stadiem komunismu měl být stát bez peněz.
Zdá se, že o totéž se snaží i současný český kapitalismus.
Tak v čem je vlastně rozdíl.
13. 10. 2011 | 21:13

Josef napsal(a):

Milá paní Marvanová, cynizmus s jakým jste se zhostila tohoto článku je pro mne doslova zarážející. Vy jste jedná z těch, kteří jste tvořili, či spíše netvořili zákony a právní normy po roce 1989. A dnes si začít přihřívat svou polívčičku a to na důsledcích rovněž Vašeho konání v parlamentu za ODS je pro mne z Vaší strany naprosto nepochopitelné. Vy si opravdu myslíte, že lidé zapomněli na Vaše politické kroky s kterými jste se spolupodílela na dnešním stavu země? Chápu, že Vás mrzí, že nejste u korýtka, ze kterého se hojně Vaši straničtí kolegové napakovávají, ale na to jste měla myslet dříve.
14. 10. 2011 | 03:14

třebaKarel napsal(a):

Občan e
Kde bere paní Marvanová tu ..... ? No to jsem tedy zvědav jaké výrazy máte přichystané pro skutečné otce mafiánského prostředí .
Paní M . stojí na správné straně pro každého kdo není Capo di tutti . Nic po Vás za to nechce . Proč tedy tek zhurta , Občane ?
Kdyby každý kdo uvěřil v roce 90 V.K. dostal nálepku " Mlč drzoune " , bude tady ticho . Víme ?
14. 10. 2011 | 11:24

Jáchym napsal(a):

Argumenty Občana bych nepodceňoval.
Jinak -člověk - i politik - může udělat chybu, může se mýlit a může změnit názor.

Několikrát jsem řekl, že jsem věřil dokonce i Havlovi.(jak zpívá Hegerová - Ten,kdo má žízeň, pije z louží/a kdo má hlad i kůru jí)
Problém je jednak to, že Marvanová je právnička a musela tedy záhy zjistit, v jakém vojsku a v čí prospěch bojuje.

Dalším problémem je Havlův c.k.ekonom Sedláček. Jeho bezceler
(tj.neobsahující ani stopu celeru, prosím neopravovat)
Ekonomie dobra a zla
s Havlovou radostnou ódou na obálce
jsem si koupil a pečlivě přečetl. Jakož i jeho blogy!

Držím palce všem, kdo dají p. Marvanové druhou šanci, aby je nepotkala ošklivá kocovina.
A držím palce i paní Marvanové, aby byla úspěšná v odhalování loupeží svých bývalých kolegů.
(Jakož i všem, kdo budou případně stejně úspěšně odhalovat loupeže jejích kolegů budoucích. Ať žijí další FÓRY 2000 !)
15. 10. 2011 | 10:32

Reut napsal(a):

Jedním z klíčových skutků v boji s korupcí je zákaz anonymních akcií.
16. 10. 2011 | 21:14

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Milá paní Marvanová, moc si Vás vážím a odivuji Vaší odvahu a neústupnost v době totality. Bohužel, tenkrát byla situace mnohem přehlednější než v té dnešní pokřivené dempkracii. Jistě jste si ve vrcholové politice užila až až a máte plné právo na soukromí a profesní kariéru. Pokud ale chcete s tou džunglí pohnout, budete se muset do politiky vrátit, dostat se do parlamentu a věci pohlídat. Před chvílí jsem na Čt24 sledoval High light a zděsil jsem se. Když dostal milost jihlavský podnikavec Kratochvíl /jistě jste o případu slyšela/, pojal jsem podezření, že prezident Klaus uděluje podivné milosti, teď po zveřejnění Karlovarské kauzy v Respektu mi ani nechutnal oběd. To je buď na impeachment nebo defenestraci, co myslíte?
17. 10. 2011 | 13:45

jíra napsal(a):

Paní Marvanová,
držím Vám palce, odstranit naprosté N.N.-akcie je nadějná cesta k prosvícení lukrativního, asi hlavně proto zatím také hodně mlžného prostoru veřejných zakázek. Je to jedna z dost důležitých podmínek úspěšného boje proti dalším příběhům o nepostižené korupci všeobecně.

Že vás ale v politické kariéře potkalo dost absurdních náročných situací! Nejdřív to vypadá jako kamarádi, něco se snad i daří, ale když se před nimi objeví větší pokušení nebo klíčové rozhodování, to se pak mnohdy začínají dít věci... Je dobře, že se přesto nevzdáváte a snažíte se v naší zemi pomáhat vytvářet snesitelnmější místo k životu nadále.

Hezký den.
17. 10. 2011 | 20:24

shabl@seznam.cz napsal(a):

Již fakt, že veřejné zakázky zkoumá policie dosti problematicky... tak bych navrhl jejich název poopravit na veřejné... tajné a přísně tajné. V daném případě by jsme ztratili přídomek země, kde je vysoká korupce...
19. 10. 2011 | 08:58

Otakar Divák napsal(a):

Pokud bude parlament vůči požadavkům občanů dlouhodobě urážlivě nevnímavý, zbývá jen akce přímé demokracie, tedy bez zastupitelů, možná proti nim. Snad nenásilná.
Přidá se i pan president?
20. 10. 2011 | 22:09

dědek mirda napsal(a):

Fandím Marvance,jedna z mála co tam byla a za něco stojí.
22. 10. 2011 | 18:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy