O důvěryhodnost celé Evropské unie

13. 12. 2018 | 05:50
Přečteno 3352 krát
Andrej Babiš si včera v Evropském parlamentu (EP) vykoledoval nezvyklý slovní “dáreček“: žábu na prameni, kterou ho obdařila europoslankyně Ingeborg Grässleová.

Na včerejším plenárním zasedání EP, na něž byl mimo jiné zařazen bod “Střet zájmů a ochrana rozpočtu Evropské unie v České republice“* měla bezpochyby jedno ze zásadních vystoupení Ingeborg Grässleová, europoslankyně z Poslaneckého klubu Evropské lidové strany (ELS).

Uvádím je v plném znění, stejně jako následující kontrující vystoupení europoslankyně Ines Ayalové Senderové ze Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů, včetně její výměny názorů s českým poslancem Tomášem Zdechovským za Poslanecký klub ELS.

Mám totiž za to, že zpravodajské vstupy České televize dost dobře ani nemohly postihnout ono ódium provázející tento bod jednání, respektive rozpravy, uvedenou komisařem Oettingerem. Pro premiéra Babiše, vládu a pověst České republiky vyzněla místy až trapně, jako bumerang dopadající na celou českou společnost. Vystoupily v ní dvě desítky poslankyň a poslanců. Komisař zdůraznil důležitost data 2. srpna tohoto roku. Právě od tohoto data platí nové rozpočtové nařízení spolu s čl. 61, které, jak uvedl, „definuje nově střet zájmů konkrétním posíleným způsobem. A týká se přímého i nepřímého částečného řízení nebo správy evropských prostředků.“

Neopomněl dodat, že „v době platnosti tohoto nového rozpočtového nařízení zatím nebyly dotyčnému členskému státu vyplaceny žádné prostředky na projekty v tomto členském státě". Jak dále uvedl Oettinger bylo dopisem premiérovi sděleno, že pokud nebude situace vyjasněna, nebude vyjasněn střet zájmů a situace uspokojivá, nemáme v úmyslu žádné prostředky vyplácet.

Upozornil, že „je také jasné, že toto není jen otázkou národních, vnitrostátních orgánů, ale Komise a dalších orgánů pověřených ochranou finančních zájmů Evropské unie.“ Rozdělil časový rámec, na něž se soustředí lednový audit v Praze, do dvou období: 2007-2013, kdy se jednalo o 76 projektů za 46 miliónů eur a 2013 až 2018. Tehdy byl Andrej Babiš nejdříve ministrem financí a po volbách v roce 2017 premiérem. Spolufinancováno bylo 115 projektů, na nichž se EU podílela 12,4 milióny eur. Na období do roku 2020 bylo schváleno dalších 26 projektů s celkovým objemem 3 miliónů eur. Platby ale nebyly provedeny.

Řeč Ingeborg Grässleové:

S rostoucím znepokojením sledujeme na výboru pro rozpočtovou kontrolu vývoj v České republice. Sledujeme to od roku 2014 a už víckrát jsme předkládali rezoluce a potom také v různých zprávách o udělení absolutoria tomuto tématu a já mnohokrát děkuji, pane komisaři, že jste si tuto věc vzal za svou, a že zde hovoříte jasnými slovy.

Vidíme, že doposud ty platby firmám bývalého ministra financí a nynějšího premiéra se zvedly ze 42 mil. na 82 mil. eur, tedy kdy byl ministr financí šéfem kontrolního úřadu pro evropské peníze a také prokazatelně zasahoval do jeho práce. Teď premiér předsedá grémiu pro kontrolu strukturálních fondů a tím je takovou tou doslova žábou na prameni.

Já si myslím, že české úřady se musí postarat o to, aby opravdu činily svou práci, kterou od nich očekává celá Evropa. A proto by bylo velice důležité, abychom sledovali tu finanční stránku. České úřady rovněž musí také vykonávat tu trestně právní stránku. A já mám z nich a jejich dosavadní činnosti velice dobrý dojem a také z českého tisku.

My jsme tady byli svědky poměrně nečinné komise v posledních letech, ale teď po změně rozpočtového opatření má tedy nastat změna. A také, paní předsedkyně rozpočtové rady je na Vás, abyste hnala tuto debatu vpřed. Já vím, že je to obtížná otázka, ale jde tady o důvěryhodnost celé Evropské unie, a proto Vás vyzývám, abyste něco podnikla.

My vítáme studii Právní služby a ten dopis, Vás, pane komisaři, českému premiérovi. Požadujeme ale také činy. A sice činy - žádné další peníze Agrofertu, dokud je rovnost příležitostí zásadně narušena. Narušena je hospodářská soutěž a také se tady používají peníze daňových poplatníků a je tady podezření ze zneužití prostředků v minulosti, takzvaná kauza korunových dluhopisů.

Já jsem se setkala s panem premiérem, když byl ještě ministrem financí a už tehdy jsem mu řekla, že jsme zastavili své práce a on nám něco slíbil a nikdy to nesplnil. A já si myslím, že tentokrát to bude také tak. Pan Rohde (nezřetelné) teď tady správně brojí proti Maďarsku, ale teď bych očekávala, že se tady postaví pan Rohde a svého českého přítele Babiše také bude volat k pořádku.

My se těšíme, aby se tady něco dělo a ne aby se tady politikařilo, (při těchto slovech záběr na europoslance pana Zahradila, který souhlasně přikyvuje a zvedá palec na znamení souhlasu, poznámka hchr), protože je to otázka hygieny v této sněmovně. Před celým světem (opět nezřetelné, přerývané tlumočení) zvedáme prst. Právní stát je pro nás důležitý. Právě teď je vystaven zkoušce v České republice. Já si myslím, nebo doufám, že k tomu přispějeme přijetím zítřejšího usnesení, a prosím vás o širokou podporu.

Proslov paní Ines Ayalové Senderové a výměna názorů s panem Tomášem Zdechovským

Je jasné, že musíme definovat strategii proti možným střetům zájmů. Viděli jsme v případech například některých komisařů z rodiny ELP, kteří se objevili v Panama Paper. Ano, paní Grässleová bude říkat, že se tím budete zabývat, jenže potom když se podíváme na různé úrovně vlády a správy, podívejme se na případ pana Babiše, podívejme se na Evropskou investiční banku, je zapotřebí, abychom se podívali i na ty střety zájmů, které zde mohou být. A nezapomínejme na různé případy firem jako je třeba Volkswagen, kde také mohlo dojít ke střetu zájmů. Ppotřebujeme tedy velice solidní a dobře strukturovanou strategii, abychom byli schopni zvládat střety zájmů a mohli jim předcházet. A tak abychom znovu získali důvěru občanů.

Poslanec Zdechovský: Tak paní Sender mohu se Vás zeptat. Myslíte si, že bysme se tím střetem jednoho z politiků neměli zabývat? Je to - to, co jste nám tady tvrdila, že vlastně v uvozovkách se nezabýváme něčím a zabýváme se něčím jiným - ten důvod, proč byste tuto rezoluci třeba nepodpořila? A můžete mi říct, proč třeba socialisté, třeba z Malty jsou v Panama Paper a proč Vy se tím nechcete zabývat?

Ines Ayalová Senderová: Já se omlouvám, pane Zdechovský, Vy jste mě asi neposlouchal. A to ve mně vzbuzuje obavy. Já jsem řekla pravý opak. Já jsem říkala, že mám obavy z toho, že bychom si neměli vybírat třešničky na dortu a vybírat si podle toho, co se objeví v tisku, to, co chceme, či nechceme.

My chceme řešení pro všechny střety zájmů, které se objevují jako houby po dešti. A ty narušují důvěru občanů. Právě to si přejeme, toho si přejeme dosáhnout a takovéto usnesení čas od času můžeme podpořit, nebo můžeme přinést nějaké pozměňovací návrhy. Nevyřeší to ale takovéto usnesení. Možná, že Vám to získá pár hlasů jako politikům, ale to není to, co chtějí naši občané. Potřebujeme pořádně strukturovanou strategii.

Psáno pro facebook

*http://forum24.cz/video-takhle-jednali-europoslanci-o-babisovi-dostal-tvrdou-nakladacku-z-mnoha-stran/

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy