Jak kdysi hlučný Hamás oněměl

09. 10. 2013 | 17:47
Přečteno 3839 krát
Přežije mapa Blízkého východu, tak jak vznikla ve 20. století? Přetvoří se síť spojenectví a koalic? To jsou otázky, které vyvstaly v souvislosti s občanskou válkou v Sýrii a s nástupem politického Islámu v mnohých státech Blízkého východu a severní Afriky. Regionální nejistota dopadá i na aktéry, kteří nehráli v arabských revolucích hlavní roli.

Jedním z nich je palestinské hnutí Hamás. Toto hnutí ovládlo v roce 2007 pásmo Gazy poté, co došlo ke krvavým střetům mezi příslušníky Hamásu a konkurenčního Fatahu. Tím tak došlo de facto k rozdělení palestinských území na dvě části s tím, že na větším Západním břehu si kontrolu udržel Fatah. Hamás, který byl do roku 2007 znám především jako osvobozenecké hnutí, jehož cílem je likvidace Izraele, se najednou stal zodpovědným za území, na kterém žije 1.5 miliónu obyvatel. Hamás potřeboval spojence, kteří by mu pomohli jak ekonomicky přežít tak v boji proti Izraeli.

Vzhledem k tomu, že Hamás vznikl jako odnož egyptského Muslimského bratrstva, obrátit se na tehdy anti islamistický režim Husního Mubáraka v Egyptě se nemohl a velkou podporu nenalezl ani u tradičních monarchií Perského zálivu, které se dívají na revoluční Muslimské bratry s velkou nedůvěrou. Jako hnutí, které je na seznamu teroristických organizací v USA i EU byla vyloučena i podpora Západu. Hamás tak využil možnosti připojit se navzdory svému sunitskému původu k šíitské ose Írán-Sýrie-libanonský Hizballáh. Díky spojenectví s Íránem získával Hamás finanční pomoc, zbraně, vojenské know-how a také trénink. Množství raket, které Hamás vypálil na civilní cíle v Izraeli přibývalo a s tím i vzdálenost, kam tyto rakety byly schopny doletět. Zatímco původní primitivní Kassámy ohrožovaly především města a vesnice v blízkosti Gazy, v roce 2012 doletěly rakety s íránskou technologií až do Jerusaléma a Tel Avivu.
S vlnou arabských revolucí se Hamás ocitl v docela nové situaci. Politický islám se zdál být novou, nezastavitelnou silou, která se stala dominantní v zemích, kde byli svrženi autoritativní vládci. Zdálo se, že je jen otázkou času, než tato vlna zasáhne po republikách i stabilnější monarchie v Jordánsku a dokonce i ve státech Perského zálivu. Obzvlášť od vítězství Muslimského bratrstva v Egyptě si Hamás sliboval otevřenou podporu Káhiry nejen v boji proti Izraeli, ale také proti konkurenčnímu nacionalistickému Fatahu, jehož dřívějším patronem byl svržený prezident Mubárak.

Gaza se stala místem, kam začaly jezdit zahraniční delegace. V roce 2012 při návštěvě Gazy přislíbil katarský emír finanční pomoc ve výši 400 miliónů dolarů. Diplomatickým spojencem Hamásu se stalo Turecko, jehož islamistická vláda postupně ochlazovala vztahy s Izraelem a naopak začala prokazovat podporu Muslimskému bratrstvu a jeho odnožím v arabských zemích. Do Gazy také proudily finance od soukromých dárců z Kuvajtu, Saúdské Arábie, či Emirátů. K tomu všemu prosperoval ilegální obchod tunely mezi Gazou a egyptskou Sinají, z čehož měl Hamás nemalé zisky. Hamás si tak byl schopen udržovat v Gaze poměrně stabilní pozici a nic ho nenutilo k tomu, aby se pokusil usmířit s Fatahem a tím tak ukončit rozdělení palestinského vedení.
Za této příznivé konstelace se Hamás rozhodl, že má již tolik sunitských spojenců, že si může dovolit oslabit své spojenectví s Teheránem, který je pro mnohé sunitské aktéry, včetně Muslimského bratrstva nepřítelem a představitelem nepřijatelné verze islámu.
Velmi záhy se ovšem ukázalo, jak proměnlivý a vratký je současný Blízký východ. Asi nejhorší zprávou pro Hamás byl pád Muslimského bratrstva v Egyptě. Hamás přišel o spojence a ochránce, navíc armáda považuje Hamás za součást islamistického tábora, proti němuž teď intenzivně bojuje. Hraniční přechod mezi Egyptem a Gazou byl až na malé výjimky uzavřen a armáda zavřela, či zničila na 90 procent tunelů včetně přiléhající infrastruktury, čímž tak výrazně oslabila ekonomiku v Gaze. V Kataru došlo ke generační výměně a nový emír není příznivcem Hamásu a finanční pomoc tak je v sázce. Turecko se v souvislostech s domácími nepokoji angažuje v arabském světě o něco méně a většinu energie zaměřuje na Sýrii. Írán si mezitím našel v Gaze jiné spojence, jako je palestinský Islámský Džihád a Lidové hnutí za osvobození Palestiny, kteří představují konkurenci Hamásu.

Pozice a sebevědomí Hamásu tak během několika měsíců výrazně oslabily. To se ukázalo třeba tím, že hnutí, které proslulo svými schopnostmi zorganizovat masové demonstrace, zůstalo prakticky němé, když v sousedním Egyptě armáda začala krvavě potírat Muslimské bratrstvo. Hamás také začíná ztrácet podporu obyvatel Gazy. To je způsobeno především ekonomickými těžkostmi, které způsobilo uzavření tunelů a také ztráta sunitských sponzorů. V neposlední řadě posílilo sebevědomí Fatahu, který je na koni částečně kvůli vývoji v Egyptě, k jehož vojenským představitelům má blíže než k islamistům a také kvůli obnoveným rozhovorům s Izraelem. Nyní je to tedy Fatah, který nemá příliš zájem na tom zahájit jednání s Hamásem.

V souvislosti s tímto nepříznivým vývojem se Hamás pokouší obnovit vztahy s Íránem a Hizballáhem. Na íránské ambasádě v Bejrútu proběhla schůzka mezi vysokými představiteli Hamásu a Hizballáhu. Dohodě ale zatím nejvíce překáží účast bojovníků Hamásu v bojích v Sýrii proti Asadovi. Představitelé Hamásu ovšem odmítají, že by se jejich bojovníci zúčastnili vojů v Sýrii rozkaz vedení. Přesto ke vzájemnému smíření může těžko dojít v době, kdy Írán i Hizballáh obviňují Hamás za účast při bojích v syrském Kusajru, kde se střetl Hizballáh s rebely, či za účast na bombovém útoku v jižním Bejrútu, kde má Hizballáh svou centrálu, při kterém zahynuly dvě desítky lidí.

Pro Hamás tak návrat do náruče Íránu nebude úplně jednoduchý. Írán je v pozici, že si bude moci klást podmínky, které nemusí být pro všechny představitele Hamásu snadno přijatelné. Ani vedení Hamásu totiž není zdaleka jednotné v názoru, kam by toto hnutí mělo směřovat. Zda-li se soustředit především na posilování vlastní pozice v Gaze, jestli zintenzivnit boj proti Izraeli, či jestli má být Hamás aktivní součástí hnutí Muslimských bratří, nebo spíše zvolit autonomní cestu.

Více jak dva roky po dramatických událostech v Egyptě a dalších zemích se můžeme dočkat toho, že Hamás se opět dostane pod vliv Íránu, Izrael spolu s Egyptem a také Fatahem bude stát proti Hamásu a původní status quo, mnohými příznivci arabského jara zatracované, bude v této části Blízkého východu opět nastoleno. Asi to není dobrá zpráva, ale není to zpráva nejhorší.

Vyšlo v LN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

nežid napsal(a):

Vraťte území, které jste ukradli a je klid.
09. 10. 2013 | 18:57

Šlomo Novák napsal(a):

nežite,
jaké území a kdo má co vracet?

Že bychom my měli vrátit sudeťákům Sudety, a Židi by měli vrátit palestiňákům Palestinu?
09. 10. 2013 | 19:08

zaorálkova cesta do blázince napsal(a):

složitou situaci na blízkém východě vyřeší miloš rum, kontušovka, čert, jeřabinka, ořechovka, višňovka a vanilková zeman a jeho geniální plán na přesun palestinců do saudské arábie.
09. 10. 2013 | 20:44

Čochtan napsal(a):

Paní Kalhousová,
díky za kvalitní a fundovaný rozbor velice komplikované situace. Mám dojem, že co se tam právě děje, je teprv začátek.
09. 10. 2013 | 20:50

Čochtan napsal(a):

Výsledný poměr dělení Palestiny mezi Židy a Araby je následující:
Stát Izrael včetně Golanských výšin a východního Jeruzaléma, ale bez západního břehu Jordánu a pásma Gazy, zabírá 18,8% z původního území Palestiny a 81,2 % z původního území Palestiny mají Arabové. Tak co by ještě chtěli ? Hodinky s vodotryskem ?
09. 10. 2013 | 20:53

Čochtan napsal(a):

Já vím, co ještě chtějí. Zahnat všechny Židy do moře, a úplně na konec vládu islámu nad celým světem.
09. 10. 2013 | 21:27

Adam Procházka napsal(a):

Dík za srozumitelný náčrt složité a těžko pochopitelné situace.
09. 10. 2013 | 23:18

honza napsal(a):

Moc zajímavý článek, jen někteří jednodušší jedinci z blázince do toho míchají českého prezidenta.
10. 10. 2013 | 08:38

kača napsal(a):

honzo,
ten prezident se do toho zamíchal sám. Asi máte pravdu, patří do blázince, ten náš prezident. Ale ona ta naše republika vpravdě blázinec je.
10. 10. 2013 | 09:42

Medikolog napsal(a):

Šlomo N...,

vám musel někdo strašně ublížit, že do všeho patláte nějaké sudety.. Ty přeci nejsou v Levantě ani v Osvětimi.. jenom v Mnichovském diktátu a v hitlerovských a v posthitlerovských palicích.. které si pořád šeptají o nějakých nedodělcích; a většina z nedodělků se netýká Čechů ani Čech..
10. 10. 2013 | 13:32

honolulu napsal(a):

Pani Kalhouskova, jsem definitivne na strane Israele...Machometani me desi. Uz jsem poslal prihlasku ke Kniths of Saint John, ale oni mi rekli, ze uz neprijimaji nikoho starsiho nez je 35 let.
Proto mi nezbyva nic jineho, nez nejakym jinym zpusobem zesilit pozice naseho obraneho hnuti...Krestansko Israelskeho !
Dival jsem se do dejin a prislo mi na mysl, ze Israel bude silnejsi, kdyz bude mit vetsi procento nasi aryjske krve....Vzdyt manzelka krale Davida byla hettitska princezna a velky kral Salamoun byl jeji syn...Herod Antipas mel polovinu nasi krve a byl to velikan....Takovych pripadu je mnoho !

Vy jste velmi hezka, takze kdybychom se mohli sejit, bychom se domluvili na zalozeni nejake nove slavne dynastie...
Muselo by to byt vsak v Praze ! Do Jeruzalema nepojedu ! Tam je to samy Machmetan..
Mel bych zase nejakou alergii...
Doufam krasna pani, ze se zamyslite nad mojim skvelym napadem..
Mam vrelou kamaradskou povahu. Ciste srdce a tropicke horecky ze Zambezi uz nemam.

Kdyby jste neprijmula muj skvely napad, prosim informujte me az v Listopadu....Jsem ted na severu. Venuji se vedecke praci (UFO) a zde (Florida) jsem pouze na skok.
10. 10. 2013 | 18:44

honolulu napsal(a):

Pane Cochtan, jsem rad, ze pravidelne pisete a drzite nase pozice. Ja se vratim v Listopadu a slibuji, ze budu dbat zretel na mentalni rovnovahu naseho cenzora pana Stejskala. Prelozil jsem hodne z jeho myslenek (ktere napsal) do anglictiny a nase vedmy z New Age to pelozily do latiny a porovnaly s mnoha literaty z antickeho Rima.
No to se nasmejete az Vam napisi o jeho prci v minulem zivote...
To vite, ja stale caruji a velmi dobre se bavim.
Meli jsme zde jeden pripad o kterem bych chtel napsat pod bloq Cardinala Duky.
Je to neznama fyzika, takze nashle v listopadu...
10. 10. 2013 | 19:20

nil novi sub sole napsal(a):

"Vraťte území, které jste ukradli a je klid."
09. 10. 2013 | 18:57

Upřesnění!
Tato výzva samozřejmě patřila a patří všem Arabům, kteří dočasně okupují část historického židovského území.

Takže Arabové!
Vraťte území, které jste ukradli a je klid.

09. 10. 2013 | 18:57
11. 10. 2013 | 10:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy