Zlý muž Lieberman se vrací

12. 11. 2013 | 09:29
Přečteno 3366 krát
Do pozice izraelského ministra zahraničních věcí se vrací kontroverzní politik Avigdor Lieberman. Umožnilo mu to rozhodnutí soudu, který ho zprostil z obvinění podvodu a porušení důvěry tím, že do pozice velvyslance jmenoval člověka, který mu předal informace o vyšetřování, které proti němu bylo vedeno v Bělorusku. Nejvyšší státní zástupce se po 17 let pokoušel Liebermanovi dokázat závažné ekonomické trestné činy. Když neuspěl, zkusil alespoň zastavit Liebarmonovu politickou kariéru obviněním z relativně malého přečinu. Ani to se ovšem nepovedlo, díky čemuž je tedy Lieberman z právního hlediska zcela čistý muž. Přesto v Izraeli není mnoho těch, kteří by si věřili tomu, že Liebermanovo podnikání bylo zcela košer. Jeho pokračování v politice přispívá k pocitu, že korupce mezi nejvyššími politickými představiteli není v Izraeli ničím výjimečným.

Větší emoce než Lieberman podnikatel budí ovšem Lieberman politik. Ten proslul svými často velmi nevybíravými prohlášeními na adresu arabských a íránských představitelů. Kontroverzní je také jeho návrh, že součástí budoucího palestinského státu by se měly stát oblasti v Izraeli obydlené Araby, kteří by tak přišli o izraelské občanství. Středolevicoví Izraelci ho považují na zásadní překážku možných mírových dohod s Palestinci. V době, kdy je Izrael pod stoupajícím mezinárodním tlakem, aby se dohodl s Palestinci na dvoustátním řešení se mnozí obájí toho, že Liebermanovo notoricky nediplomatické chování výrazně oslabí pozici Izraele a může vést až k ukončení současných rozhovorů. Na paměti mají jeho chování z doby vlády Ehuda Olmeta. Tehdy Lieberman opustil koalici v době, kdy Izrael, stejně jako nyní, začal s Palestinci jednat o klíčových bodech jako jsou hranice, či budoucnost Jeruzaléma, jehož východní část chtějí Palestinci prohlásit za své hlavní město.

K Liebermanovi cítí značnou nedůvěru také náboženští Izraelci. Lieberman se opírá o většinou sekulární voliče z bývalého Sovětského Svazu a i díky tomu není nakloněn současné situaci, kdy mají ortodoxní náboženské instituce rozhodující slovo v takových otázkách jako jsou svatby, či náboženské konverze.
Lieberman se přesto vrací do izraelské politiky značně sebevědomý a s velkými plány. Aspiruje na to stát se hlavním představitelem pravicového tábora a vystřídat v této roli současného premiéra Netanjahua. To je pro něj cesta do pozice premiéra, o kterou do budoucna stojí. Teprve se uvidí, jestli bude hledat spojence spíše mezi těmi, kteří stojí napravo od současného premiéra, nebo naopak jestli se bude snažit posunout více do středu. To přitom může být klíčové pro výsledek mírového procesu.

Pokud Lieberman vyjádří Netanjahuovi podporu pro jednání s Palestinci, ztratí část svých příznivců. Duo Netanjahu-Liebarman ale bude s velkou pravděpodobnosní schopné prosadit dohodu s Palestinci i navzdory nesouhlasu velmi hlasitého, ale zatím ne dominantního tábora, který se brání dohodě s Palestinci především proto, že by to znamenalo ukončení rozšiřování židovských osad na Západním břehu. Pokud Lieberman svojí podporu Netanjahuovi nevyjádří, posílí svoji pozici jestřába, ale ohrozí současnou koalici a zklame většinu Izraelců, kteří si nepřejí pokračování konfliktu s Palestinci. Jak se rozhodne, ukáží nejbližší týdny.

Vyšlo v HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

MIlan napsal(a):

Je obdivuhodné jak se stát Izrael od svého vzniku dovedl vypořádávat se svoji obtížnou existencí.Správně vsadil na USA jako na strategického spojence,ale není připraven na ztrátu tohoto spojence v budoucnosti.Vlastnictví jaderných zbraní Izrael neochrání a bude muset dopřát vzniku Palestiny jako samostatného státu a přijdou ještě obtížnější vztahy se sousedními státy, kdy vojenská převaha izraelské armády nebude již tak jistá.EU nikdy nebude takový spojenec jako USA.Politik Lieberman má své kořeny v Rusku a z toho plynou určité konsekvence ,které budou pro Izrael otázkou další existence.Svět se řítí někam a přijdou obrovské turbolence ve vztazích mezi státy a mezi ohrožené státy bude patřit i Izrael.Proto se musí dostávat na můstek i lidé typu p.Liebermana.
12. 11. 2013 | 10:03

vasja napsal(a):

Pan Rath by tam byl taky užitečnej. V dobách těch obrovskejch turbolencí.
A našlo by se jich víc.
12. 11. 2013 | 10:13

Michal Macek napsal(a):

vim ze to neni k tematu ale dostalo me co sem nedavno cetl:

"Vedel sem ze Eichmann je v argentine a k jeho dopadeni sem potreboval 1800 dolaru.mel sem 1300 dolaru a 500 dolaru mi schazelo.napsal sem dopis predsedovi svetoveho zidovskeho kongresu a o penize sem ho pozadal. Nahum a jeho spolupracovnik rabbi XY si ale mysleli ze Eichmann je syrii a tak se jim riziko pujcit mi 500 dolaru zdalo prilis vysoke.odmitli."

Simon Wiesenthal

:))) to je jak z nejakyho vtipu :)))
12. 11. 2013 | 10:26

Karel Mueller napsal(a):

Michal Macek:

Bohužel není.
12. 11. 2013 | 12:25

Karel Mueller napsal(a):

Milan:

Víte, bezpodmínečná podpora Izraele bude pro USA čím dál obtížnější. Když se podíváte na historii válek mezi Araby a Izraelem, tak je sice Izreel všechny vyhrál, ale v každé válce byli Arabové takřka kvalitativně lepší (ta první byla spíš do humoristického časopisu).

Také lze předpokládat, že islám bude mít čím dál silnější pozice v EU a nejspíš i v Rusku (křivky natality jsou neúprosné). Nadto je těžko pochopitelná politika Židů v případě Syrie, po pádu Asáda ji ovládnou Saúdi, což je horší varianta, než Asád. Protože není obtížné odhadnout, jaká bude jejich budoucí politika, aý budou dostatečně silní.
12. 11. 2013 | 12:36

JardaV napsal(a):

Pro Michal Macek

Co Vás na tom překvapuje?Když jsem přišel v Praze k sinagoze ,samozřejmě jsem se chtěl podívat dovnitř,tak jako za socialismu se volně vstupovalo do kostelů.
Zjistil jsem ale,že chtějí vstupné,takže jsem tam prostě nešel.Pan Wiesenthal se
prostě obrátil na nesprávné lidi.Kdyby se obrátil na nějakou židovskou instituci,která se danou problematikou zabývala,rozhodně by uspěl.A nezapomínejme,že po II.sv.válce bylo 500 doláčů něco úplně jiného než dnes.
12. 11. 2013 | 15:44

vasja napsal(a):

JardaV napsal(a):
A nezapomínejme,že po II.sv.válce bylo 500 doláčů něco úplně jiného než dnes.
-------------------
A vůbec je nenapadlo, že 498 židů by mohlo dát po Dolaru a Rotchildové by se složili po Centech na ty 2 zbejvající.
Pak že to sou inteligenti:-)
12. 11. 2013 | 15:58

že to tak natahují? napsal(a):

M. Macek
Loftus s Aaronsem tvrdí, že Wiesenthal vědomě a dlouhodobě kryl americkou politiku zachraňování a využívání nacistických válečných zločinců.
Zdůvodňují to Ben Gurionovou dohodou s Rockefellery, ale to bude asi bouda.
Mossad nácky přes Angletona využíval jako řada dalších tajných služeb a netušil, že jsou infiltrováni GRU.
Nakonec to máte jedno, s kým pečete.

Pokud si na své cestě k armageddonu židi zvolí Liebermanna (říká se, že Kerry se pokusil "umírněnějšímu", jak říká Kalhousová, šílenci Netanjahuovi mluvit do duše), vyplyne jasně, že usilují o totéž, co ajatolláhové.
Neexistenci Izraele.
12. 11. 2013 | 17:04

JardaV napsal(a):

Pro Vasja

Když holt někdo prachy miluje víc než druzí.Je to asi jedna z nejsilnějších lásek.
Vy to tak necítíte???
12. 11. 2013 | 21:02

xxx napsal(a):

Otázkou je, jestli nestojí také za smrtí Arafata.
12. 11. 2013 | 23:01

muromec napsal(a):

Já úplně od věci, jenom to, jak hloupě vybírá aktualne.cz titulky: "Volební úspěch protiromského extremisty šokoval Slováky." Vidno, že houbeles vědí o Slovensku. Ve skutečnosti, kdyby měli sebemenší tušení o tom co si Slováci myslí, napsali by "Volební úspěch protiromského extremisty mimořádně příjemně překvapil 99% Slováků."
13. 11. 2013 | 07:26

pepa z depa napsal(a):

Slečno Kalhousová, když už bydlíte v Izraeli, zastavte se u pana Liebermana a nabídněte mu bydlení v Česku.U nás se rozkrádají miliardy a dotyční korupčníci jsou ještě pochváleni.Před jejich výkony si sedne na zadek i celý nejvyšší soud.
13. 11. 2013 | 09:12

Jakelin de Mailly napsal(a):

Karel Mueller

"Když se podíváte na historii válek mezi Araby a Izraelem, tak je sice Izreel všechny vyhrál, ale v každé válce byli Arabové takřka kvalitativně lepší (ta první byla spíš do humoristického časopisu)."

Pane Mueller, mám Vás rád, ale toto se Vám jednoduše nepovedlo.
15. 11. 2013 | 01:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy