Raněné ošetřit, padlé odepsat – čeká nás druhá volba

12. 02. 2008 | 11:15
Přečteno 5193 krát
Prvý den volby prezidenta byl vyplněn po mém soudu nikoli ostudnou, ale zajímavou a profesionálně vedenou mnohahodinovou taktickou bitvou, jejímž strategickým cílem bylo rozhodnutí o tajné či veřejné volbě. Druhý den, pod tlakem tvrdého a koordinovaného boje z obou stran, praskaly slabším nervy.

Parlament se již v pátek z pochopitelných důvodů rozdělil na rovnocenně silné tábory, které zápasily až do koncové jemné finesy na hraně 21 hodin, kdy se jedni snažili proces zastavit a druzí věděli, že kruhová obrana soupeře je nalomena a lze dobýt rozhodného vítězství.

I s odstupem dnů nadále nechápu rozhořčení zvláště novinářů nad průběhem volby, nad tvrdou politickou konfrontací a procedurálními manévry. Nevolíme ani přednostu stanice ani královnu hasičského bálu, aby to byla sousedská selanka!

Prvá volba byla projevem propracované parlamentní technologie boje, který šel napříč koalicí a opozicí, protože v utkání o prezidenta vzala za své i notorická rigidita české politiky. Krátkodobé či dlouhodobé politické dohody převážily nad střednědobým podílem na exekutivní moci.

Parlamentní bitva ukázala, že tvrzení o symbolickém a pouze reprezentativním postavení prezidenta není pravdivé. Soudě podle kalibru nasazených nástrojů a totální mobilizace zúčastněných jde naopak o strategický post. Otázka, zda po dalších pět let půjdou věci na Hradě nezměněně nebo zda se Hrad stane katalyzátorem změny a nové dynamiky politických poměrů, je předmětem nejvýznamnějšího politického střetu v tomto roce. V Čechách je samozřejmě tradicí, že ohrožení mocenské kontinuity prožívají její protagonisté jako „konec světa“ a propadají poněkud „stalingradskému“ stavu mysli totální války.

Po delší době máme dva naprosto rozdílné kandidáty a výběr vítěze bude mít citelné důsledky pro všechny. Jeden jasně říká „nezměním se“ a víte jaký jsem, včetně promíchání „soukromých“ názorů s výroky hlavy státu. Druhý se chce podřídit tradici nadstranického a neideologického prezidenta, kterého chce dělat jinak, protože nahlíží věci „zvenku“. Tak alternativní volbu jsme zde dlouho neměli. Můžeme mít jedno nebo druhé. Proto konflikt.

Laikům se mnohé z volebního jednání parlamentu zdálo jako nechutná obstrukce, zejména když se oba tábory přetahovaly o metodě volby. Jenomže obstrukce parlamentní procedury je jen pro znalce. Není pro diletanty, kteří nechápou, že ji mohou využít a nemusí se podřídit pravidlům.

Tajná volba by se odvracela těžko, kdyby Hrad neudělal diletantskou chybu, kdy se dal nachytat „in flagranti“ se Šloufem. Od té chvíle získal požadavek veřejné volby, kdy je parlamentářům vidět na prsty, naprostou legitimitu. A je lhostejno, zda je v pozadí pomstychtivý Zeman, nebo Šloufovy obchodní zájmy. A že s tím přišli Zelení bylo nejen košer, ale prvý náznak promyšleného postupu: ODS se tak dlouho chlubila, kolik má zajištěno opozičních hlasů, až o ně přišla. Veřejná volba byla jediným způsobem jak odhalit trojské koně dříve, než se otevřou brány Tróje.

Nepřekvapuje, že za těchto okolností pár lidí „vyhledalo“ lékaře nebo odmítlo volit a uteklo ze strachu z „nedemokratičnosti“ veřejné volby. Obdobně mne nepřekvapuje, že ODS popírá existenci obchodu, kde na jedné straně je majetková kompenzace církví a na druhé volba jejího kandidáta. Sázky v bitvě o způsob volby a zvoleného kandidáta nesporně byly a jsou obrovské a výsledky prvé volby zřetelně potvrdily smysluplnost a centrální význam procedurální bitvy.

Ve veřejné volbě byl Švejnar rovnocenným soupeřem Klause a Klaus nebyl zvolen, jak se právem obávali ODS i lidovci. Nezvolení ale není důvod k hysterii ani k napadání parlamentu pro způsob a protahování volby. Parlament, když bojuje o způsob volby, dělá důkladně svou práci a naplňuje svůj smysl. V prvé volbě prezidenta byl a zůstal poměr sil mezi kontinuitou a změnou nerozhodnutý zejména díky veřejné volbě a díky procedurálním manévrům. V tvrdé bitvě se samozřejmě několik lidí ztratilo a nevolilo, neboť měli jiné představy nebo jiné podmínky než čekali. Mnozí z těch, kdo mají příliš velké závazky nebo sázky, jsou natolik zaskočeni, že je nelze přehlédnout, protože ztrácejí sebekontrolu a dělají chyby.

Mnozí, kdo si zatím neuvědomili odpovědnost za stát chtějí uhnout odpovědnosti za demokratické poměry. Když jsem viděl jak začínají komunisté hledat bílé koně, kteří by je zbavili odpovědnosti za opuštění jejich pozic v parlamentní vřavě, uvědomil jsem si, že i oni mají po prvém kole dost a podlamují se jim kolena. Nejsou co bývali, opravdu nejsou.

Bitva o prezidenta neprobíhá povrchně nebo bez zájmu zúčastněných. Je to boj, kterým musíme projít až do konce. Proto říkám, padlé pohřbít, raněné do špitálu, ječící do studené sprchy, včetně mnohých novinářů. Ostatní volitelé zpět do sedel a do další volby. Je to vaše práce.

Odvysílano na ČRo6
publikováno: www.rozhlas.cz/cro6 a autorův blog www.aktuálně.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ida napsal(a):

panečku, to má rytmus tenhle text, jak Radeckýho marš.
12. 02. 2008 | 11:34

Ročník 53 napsal(a):

Přirovnal bych to pane Gabale k šachové partii. Síly jsou téměř vyrovnány, soupeři si podají ruce a džentlmensky se na sebe usmívají.
Přitom jaké hajzloviny si dělají vidí zase jen šachista. Ty podrazy, otrávení pěšci, "přehlédnuté" figury a léčky do šachové partie prostě patří.
A zase jen my političtí laici nevidíme tu hru, co s námi hrají politici za asistence novinářů. Je dobré si uvědomit, že takto prostě vypadá parlamentní demokracie. Patří do ní i to kupčení s hlasy.
Obecenstvo však nezaznamenalo znamenité výkony protagonistů, protože nevíme, že je to vlastně normální, bojovná partie, zakončená remízou.
12. 02. 2008 | 11:46

krkavec napsal(a):

Sto omylů Václava Klause - sto důvodů, proč by už neměl být prezidentem - http://www.stuz.cz/view.php...
12. 02. 2008 | 11:47

JV napsal(a):

Konečně jeden přípěvek, který má oči vidoucí skutečnosti a ne zalité slzami nářků nad tím či oním. Děkuji.
12. 02. 2008 | 11:49

tycka66 napsal(a):

No,pekne..ale chybi mi tam,ze vic nez polovina volitelu hlasovala pro tajnou volbu.
12. 02. 2008 | 11:54

frantisek napsal(a):

Pan Gabal psal senatorum prostrednictvim sms spinavosti kvuli tomu, ze voli Klause...co dodat? (Pane Gabale, nemyslim JJ...)
12. 02. 2008 | 11:59

Ruda napsal(a):

Děkuji také,konečně normální komentář. Nechápu,proč by průběh volby prezidenta měl být jiný,než je každodenní průběh naší politiky. O nejdůstojnější průběh celé volby se však postaral náš pan premiér,to nemá chybu.
12. 02. 2008 | 12:00

honza napsal(a):

Dříve jsem byl pro tajnou volbu, ale teď mi veřejná zachutnala, V.K. bude zvolen hlasy bez komunistů a už mu to nikdo nebude moct vyčítat a přišít. Naopak J.Š. spolu s havlovskými Zelenými, ČSSD, komunistobijci Štětinou + Mejstříkem - za poplivání posledního bodu co mu zbyl - radaru, bude volen touto směskou + KSČ, pod heslem "S komunisty nikdy".
12. 02. 2008 | 12:16

Čochtan napsal(a):

Že se Švejnar nestydí, takhle se nechat zneužít Ducem.
12. 02. 2008 | 12:18

tycka66 napsal(a):

Souhlas s Honzou..
12. 02. 2008 | 12:18

RUMCAJS napsal(a):

Myslím pane Gabala,že si postoj komunistů vykládáte špatě. Oni tím svým chováním pouze zvyšují svojí cenu a čekají na další "úplatky".Tohle jim jde opravdu dobře.
12. 02. 2008 | 12:20

Jirka P. napsal(a):

Konečně se objevil (jako jeden z mála) komentář,který má hlavu a patu,netečou z něho sliny nenávisti na žádnou stranu a objektivně popisuje stav věcí,říkajíc něco o parlamentní demokracii.I když pana Gabala vždycky nemusím,tentokrát mu děkuji a plně s ním souhlasím.
12. 02. 2008 | 12:22

kapusta napsal(a):

Váš komentář té události se mi hodně líbí, byť tak docela nesouhlasím. V celé nahotě ukazue, kdo nám vlastně vládne, kdo by mohl stát v čele státu, a koho jako prachobyčejní občané nejsme stavu prosadit, protože nemáme k dispozici přímou volbu. Snad si to národ uvědomí, i když vítězem té bitvy nebude Jan Švejenar. V této zemi je na čase připravit a prosadit hodně zásadní změny. Momentální politická scéna je prohra sama o sobě - ČSSD, ODS, KDU-ČSL, příliš slabě zastoupení Zelení. Tak zvané "velké strany", pokud chtějí přežít, budou muset hodně přehodnotit ve svém postoji k voličům, ve svém vystupování, ve svém přístupu ke službě, kterou mají vykonávat a nedělají to. A to je pro mně hlavní vzkaz té "bitvy", jejíž další kolo nás ještě čeká. Bohužel nejde o slova, byť sebe lépe popisují událost, jde o to, co s tím dál. A tady mi začíná docházet víra v momentální českou politiku. Mezi slepými, jednooký král. Utáhne Švejnar prohru a zvedne kopí?
12. 02. 2008 | 12:25

sasa napsal(a):

Pane Gabale,
ted jste ukazal, ze ty vase reci o radaru, je normalni boj o moc a penize. Jestli mel nekdo z vas dojem nejakeho idealismu, ted ho ztratil. Jste tvrdy clovek
12. 02. 2008 | 12:26

whaler napsal(a):

Pravdaláska Havel bude mít z vašeho článku upřímnou radost.
12. 02. 2008 | 12:28

Suzanne Simon napsal(a):

Článek se mi líbí. Švejnar budí vášně, Klaus je proti němu šedivá myš. Proto si komunisté dovolili navrhnout pí Bobošíkovou.
A víte, co jsem si včera na webu přečetla?
Bobo na Hrad? Zlatej Gottwald!
To jsem moc nasmála. Je to fajn, se Švejnarem jakoby se vracela naše minulost, i ta ne moc pěkná. Jenže je. Minulosti, vítej. Perchta
12. 02. 2008 | 12:28

hana napsal(a):

Proč volit Šloufa!!!
Kdo vodí kašpárka?
Prezident, který poskytl alibi svému emisarovi, který se setkal se Šloufem, alias mafiánem Mrázkem,jednak zdiskreditoval svůj úřad prvního občana a měl by ještě před volbou rezignovat (i kdyby jej jeho zástupce Weigel schůzkou šokoval...) ale hlavně a především se stal fakticky i teoreticky vydiratelnym. Kdo tedy tahá za nitky? Kdo nás má na háku? A kdo tedy bude ovládat funkci prvního úředníka České republiky, stane-li se Klaus prezidentem?
Hanka
12. 02. 2008 | 12:39

Rejpal napsal(a):

Ivan Gabal.

Dosud jsem postrádal komentář, který srozumitelně vysvětluje nepřiměřenou hysterii kolem prezidentské volby, především vzhledem k značně omezeným prezidentským pravomocem. Váš příspěvek tuto hysterii částečně vysvětluje. Přesto však si myslím, že za urputností prezidentských táborů musí být ještě další silné substance než jen strach z možné výměny některých hlavních aktérů dnešního zkorumpovaného politického systému.

Z logiky věci je také patrné, že ztráta už dobytých pozic jednoho tábora by asi pro něj byla citelnější než jejich případné nedobytí pro opačný tábor.
12. 02. 2008 | 12:40

Holly napsal(a):

myslím, že se pane Gabale mylíte .. nás rozhodně nic nečeká a volba presidenta už vůbec ne, protože my lid prostý a obyčejný do toho nemáme co mluvit . takže páni senátoři a poslanci zvolí toho koho oni chtějí nebíé na kom se dohodnout a kde je tedy prostý občan? ptám se .. takže tenhle váš článek je tak trochu mimo terč ....i když je docela zajímavý.
12. 02. 2008 | 12:48

george napsal(a):

Pro mne je jednznačně prokázané, že sněmovna zneužila svého postavení co do počtu a převálcovala senát podvodnou klausulí. Mělo to být tak, že každý hlas má stejnou váhu a byla tím volba tajná. Co si mám myslet o tom, že když jedna z komor má jiný názor, než druhá, že platí to, co chce ta větší?
Pokud na tohle zase ODS naletí, nemá už do ničeho co mluvit.
12. 02. 2008 | 12:53

Ročník 53 napsal(a):

To tycka66.
Speciálně vystřiženo jen a jen pro vás, o hlasování pro tajnou volbu: "Sněmovna návrh odmítla. Pro bylo pouze 93 poslanců."
Člověče vy snad vůbec nevíte jaká byla pravidla? Tak jak chcete diskutovat o nadpoloviční většině hlasů pro tajnou volbu?!
12. 02. 2008 | 12:53

Ročník 53 napsal(a):

Zajímavé námitky pane george. Senát byla pro ODS naprosto zbytečná organizace, které je však v případě voleb velmi důležitá. ODS mění názory rychleji než komunisti. Vezměte si příklad z Klause, ten názory nemění!
12. 02. 2008 | 12:57

george napsal(a):

To ročník 53: A jaká pravidla platí? Že senát je slabší, než sněmovna jen proto, že je jich více? Koukni do ústavy na postavení obou komor.
12. 02. 2008 | 12:57

David napsal(a):

Občas přemítám, co mi prezident Václav Klaus jako osobnost víc připomíná. Je mým oblíbeným starým kabátem, nebo starým digitální foťákem. Starý kabát - ten opravdu rád nosím a dokonce jsem na něj i pyšný, že tak dobře vypadá. S tím digitálním foťákem značky Olympus už je to horší. Říkám - skvěle fotí, je spolehlivý a nikdy mne nezklamal. I ty 3 megapixely jsou pořád ještě ucházející. Tedy - moje osobní hodnocení má starý foťák nejvyšší, přesto ho nerad beru ven mezi lidi. Abych nevypadal jako někdo, kdo nemá na nový fotoaparát. Co myslíte, je náš dnešní prezident oblíbeným kabátem, který si někdy s chutí vezmeme na sebe, nebo starým fotoaparátem, za který se stydíte, když jdete do světa. Já si myslím, že náš současný prezident je do jisté míry setrvačníkem a důležitým symbolem nikoliv republiky, ale současné vlády. A jít s ním do světa? Trochu bych se bál, aby nám zase nevysekl nějakou ostudu. Einstein to rozhodně není.
12. 02. 2008 | 13:04

Ročník 53 napsal(a):

to george.
Podívejte se na hlasování o tom, jak se bude hlasovat. To bude nejlepší, jinak nemá debata smysl.
12. 02. 2008 | 13:20

car komančov OO8 napsal(a):

radegast se hlasí....to snnad je volba prezidenta a to je jeden s nevyších ustavnich činitelu....Je asi zbytečne to rozebirat jediny stat v evropě to ma dane v ustavě a to je grecko pokud jsem dobře poslouchal.A co my v ustvě je přimo dana chysterie .ktera vznika nedodrženim ustavy a zakladní listiny prav a svobot jak se to da vyvratit o volbě prezidenta přece nejde hlasovat jak se bude volit ...ja tomu nevěřím že je to možne....to je divna ustava ktra to umožní v den voleb.....to je poblazněna ustava....potom tady každy mluvi jen o korupci a většina stejně vi že se sni hned po 89 dalo setkat na každem kroku......a i před 89 ....kamlolif člověk šel a co vim hlavně do banky a asi i inde to tak ve velkem připadě bylo....svadět to na jednoho a udělat s něj pry kral zloděju ....to vam tedy povim to znam větší....ale začalo to za Beneše tak nějak to bylo ....a běželo to poměrně rychle ....a najednou se to rozdava zase spět lidu se mu to vraci je jedno jakou formuo ale na co budem nadavat až stat nebude mit co prodat asi budem v klidu chodit do kostela a čekat co kdyby se něco ještě mašlo,,,,nebylo by to špatne skoro zadarme nejlip kdyby to nestalo vice jak tři padesat...ja nemam čas jdu pro jistotu do fronty ....banyny jsou fšude trnky rostu tabak se zdražuje už bežim ..kde si tedˇ zeženu ty tři padesat....asi rychle znarodnění a každy začne znovu a od nuly a dostane 3.50kč ja se ale bojim co kdyby se mi chtělo srat ..je to aspon na menší rolku papiry asi jo aspon se v klidu vyseru a budu zase čekat .....možna dostanu to přiště v jine měně....
12. 02. 2008 | 13:27

Gerd napsal(a):

Dobrý článek, jen tam postrádám zamyšlení zda dotyčný kandidát stojí jedné či druhé straně za vyvolání tak tvrdé půtky. Asi ne, takže musí jít o něco jiného. O co tak asi politikům jde? O koryta, resp. o možnost z nich chlemtat plným hrdlem.
Docela se ukazuje, že ODS tahá v této volbě za kratší konec a přes nepochybně silnější pozici z hlediska postavení v parlamentu a senátu, zrovna tak koaliční smlouvy s KDU-ČSL a Stranou Zelených, zdaleka nezvládá fakt, že Václav Klaus mohl být při jiném postupu docela hladce zvolen.
Sám Václav Klaus svými dřívějšími výroky ODS situaci nijak neusnadnil a stal se figurou nevolitelnou Stranou Zelených kvůli svému názoru na globální oteplování a části KDU-ČSL kvůli svým výrokům a postoji vůči EU. Zkrátka za výsledek volby si hodně může V. Klaus sám, za zbytek taktní přístup vládních představitelů z řad ODS (a nejde jen o známého hulváta Mirka Topolánka, ale i vysloveného demokrata Ivana Langera).
KSČM si zvyšuje svoji prestiž a pozici jazýčku na vahách v obou táborech.
ČSSD si zase buduje pozici strany jednoho muže, jako byla svého času ODS Václava Klause. J. Paroubek poměrně slušně lavíroval v této volbě a dokázal zvládnout odpadlíky ve vlastním táboře. ČSSD také dokázala nahlodat situaci v koalici, jejíž soudržnost po volbě prezidenta už nikdy nebude taková, jako před ní. Není to jen zásluha ČSSD, na této situaci se hodně podepsali další lidé, jmenovat budu jen některé, kteří na věci mají největší podíl v pořadí velikosti jejich zásluh:
Václav Klaus (viz výše), Mirek Topolánek (výroky při volbě a hádka s M. Bursíkem), Ivan Langer ( vyhrožování M. Bursíkovi a ještě tak, že byl u toho natočen), Pavel Bém (jeho agitky sice vykazují neochvějnou podporu straně, ale postrádají inteligentní náplň myšlenkami, zato oplývají bezbřehým řiťolezectvím a frázemi).

Jaký by mohl být další vývoj v ODS? Tam je to totiž nejzajímavější. Ztracený vztah s koaličními partnery mohou upevnit prostřednictvím podpory jejich kandidáta nebo jiným způsobem jako v případě KDU a vracení majetku církvím. Můžeme se tedy těšit na další ekologické podpory a programy a ekologické daně. To by ovšem znamenalo odhodit Václava Klause nebo jej odsunout do vysloveně vedlejší role. Nebo může ODS naplnit usnesení svých věrných straníků a protlačit Václava Klause na Hrad. Cena bude hodně vysoká, ODS na něm může i vykrvácet. Stojí V. Klaus za to?
Kdyby V. Klausovi opravdu šlo o prospěch ODS, asi by již dříve vzdal kandidaturu, nyní už těžko.

Z parlamentních stran si svoji pozici nejvíce posílí komunisté a lidovci. Po nich o něco méně Strana Zelených. ČSSD získá jedině rozklížením vládní koalice. Pouze ODS bude výhradně ztrácet, důvěru, podporu, voliče. Může jít i o labutí píseň Mirka Topolánka. A to je za Václava Klause vysoká cena. Hodí jej ODS přes palubu? Nemají moc na výběr.
12. 02. 2008 | 13:27

Řeřicha napsal(a):

A zase se rozviřují diskuze o volbě o způsobu volby... páni zákonodárci a jejich praktiky hadr, vedle těchto anonymních půtek.

Jádro pudlaje jinde, ale homo stranickus či ave cesarus to zajímat pochopitelně nebude.
12. 02. 2008 | 13:27

Řeřicha napsal(a):

Gerd - Uf, další člověk s trochou nadhledu. Napsal jste to trefně. ;)
12. 02. 2008 | 13:33

Legass napsal(a):

Pane Gabale já bych je pohřbil všechny - obě komory. Turistu vrátil do USA, tam vlastně od svého dětsví patří, tam ať kandiduje, tam prožil svůj produktívní život, tam nabyl svá moudra. Volby? Je to nejvíce placené parlamentní dividlo.A teď proč bych je všechny pohřbil? Protože porušují ústavu. Každý má nárok na bezplatné zdravotnictví. Občan platí odvody, rsp. zaměstnavatel a ejhle ono je to jedno ústava, neústava.Ve Vašem článku také mohlo být zmíněno, že nadpoloviční většina obou komor byla pro tajnou volbu.Jinak supr. Legass.
12. 02. 2008 | 13:56

Saliven napsal(a):

Pane Gabale, brilantní úvaha, kterých je v našich končinách jako šafránu. Obzvláště to potěší od člověka, který nemůže být považován za "Švejnarovce". Díky.
12. 02. 2008 | 14:10

Saliven napsal(a):

george:
Volba prezidenta se řídí jednacím řádem sněmovny. Tečka. Dál o tom netřeba diskutovat.
12. 02. 2008 | 14:12

Saliven napsal(a):

george:

Cituji:

§ 75

Tajné hlasování
(1) Tajně se hlasuje hlasovacími lístky. Tajným hlasováním se volí předseda, místopředsedové Sněmovny, předsedové výborů a komisí; v dalších případech se hlasuje tajně, stanoví-li tak zvláštní zákon nebo usnese-li se na tom Sněmovna.

Z tohoto jasně vyplývá, že Vlček musel dát hlasovat o tajné volbě. Jelikož nebyla schválena, automaticky se volilo veřejně.
12. 02. 2008 | 14:14

VK-Can. napsal(a):

Vazeny pane Gabal.
Velmi dobre napsane.
Dovolim si udelat shrnuti, jak ho vidim.
Co se vlastne stalo?
Nebyl zvolen predem zvoleny pres. Klaus!
Pisete, ze posice presidenta je vice nez jen reprezentativni. Jiste mate pravdu, ale videl bych v tom nezvoleni pres. Klause trochu vice, nez jen odklad predem rozhodnuteho.
Predevsim doslo k "organisacnimu" naruseni!
Dobre promyslena a spravne promazavana volebni struktura dostala vaznou trhlinu!
Struktura, ktera davala polit. stranam absolutni kontrolu nad poslanci se zatrasla v zakladech!
Volici se nahle zacali domahat vetsi kontroly! A to je pravy duvod panickeho poplachu !
12. 02. 2008 | 15:22

pramel napsal(a):

george:
Současná pravidla společné schůze umožňují nejen přehlasování Senátu Sněmovnou, ale i opačný případ - tedy přehlasování Sněmovny Senátem. Tím je zaručeno jejich rovnocenné postavení, které vyplývá z Ústavy. (kdyby byla navržena volba veřejná a Sněmovna byla pro a Senát proti - bude volba tajná a Senát tak přehlasuje Sněmovnu!) Pokud se zruší princip, že návrh musí v hlasování schválit zároveň obě komory, ale bude stačit "většina zákonodárců", pak je to rovnocenné postavení narušeno - Sněmovna i nadále může přehlasovat Senát (neb jich je 2,5krát tolik), ale Senát už nemůže sám o sobě přehlasovat Sněmovnu...Takže je jen dobře, že ten návrh-paskvil neprošel, celá ta volba by pak opravdu mohla skončit u Ústavního soudu.
(Mimochodem, předseda Sněmovny navrhl úplně stejnou proceduru, jaká probíhala před pěti lety při všech třech volbách. Tehdy se hlasovalo o tajné volbě bez jakýchkoliv tahanic, teď byl tento návrh už před hlasováním prohlašován za nezákonný, dokonce neústavní...Že by se zákonnost nějakého hlasování odvíjela od toho, jaký výsledek je očekáván? Stav právního vědomí některých zákonodárců je opravdu žalostný.)
12. 02. 2008 | 15:36

F.Srbek napsal(a):

Dobrý článek. Jinak soudím, že nastal čas změn: Je třeba začít neodkladně a vážně uvažovat o přímé volbě prezidenta, o zavedení referend ať na místní nebo celostátní úrovni i když by v konečném důsledku mělo dojít ke změně ústavy. aktuální je i možnost odvolání Aoslanců, kteří zvoleni jako zástupci jedné strany náhle procitnou a přidají se ke straně druhé. Za situace, kdy se poměr sil na politické scéně v podstatě vyrovnal, provádí vládnoucí koalice rasantní a takřka nevratné změny za podpory těchto konvertovaných zástupců lidu. V příštích volbách by noví adepti na poslanecká křesla měli být důrazně konfrontování s tím , co dosáhli pro nás voliče, nikoli pro sebe.
12. 02. 2008 | 16:15

LANGERGATE napsal(a):

12. 02. 2008 | 16:41

Karel napsal(a):

Úleva. Konečně jeden inteligentní komentář.
12. 02. 2008 | 17:00

LANGERGATE napsal(a):

12. 02. 2008 | 17:02

Strejda napsal(a):

Pane Gabale,doporučuji Vám přečíst si článek Jakuba Čermína v dnešní MF dnes.Dokázal byste se s Vaším hodnocením volby podívat mu do očí?
12. 02. 2008 | 17:38

fafnir napsal(a):

Pane Gabale
v jednom máte určitě pravdu.Ti poslanci mají řadu výhod,a jsou tak dobře placeni,že by ty dva i tři dny měli vydržet beze ztrát.A měli by řádně udělat svou práci,v tomto případě zvolit presidenta.Myslím si že třeba báňští záchranáři nebo hasiči jsou podstatně méně placeni,a nemohou to zabalit protože padla,nebo jsou unaveni.
Co se týče kandidátů,dovolím si s vámi nesouhlasit,je jen jeden určitý kandidát,a to V.Klaus,ten druhý není kandidát Jan Švejnar,člověk s určitou vizí,programem a vlastnosmi,o to u něj vůbec nejde ,je to Antiklaus,jeho jediným úkolem je pokořit p. Kluse,protože nedal druhý pokus p. Paroubkovi a to jmenovaný prostě nesnese,neb jak se vyjádřil,on má vyší poslání.To měl také pokud se nepletu jistý vegetarián s knírkem.
12. 02. 2008 | 18:17

Al Jouda napsal(a):

Komunisté mají právě nyní šanci získat alespoň malý kredit u českého lidu, který nikdy neměli. Způsob, jak jej získat, je volit profesora Švejnara. Mohlo by to nestartovat jejich cestu k získání podílu na vládě v této zemi.Zatím asi jen soudruh Dolejš si už uvědomil pravdivost sloganu : Klaus je totalitní fosilie, Švejnar svobodná neděje !
12. 02. 2008 | 19:00

fafnir napsal(a):

Al Jouda
To by byl asi takový kredit,jako získali nejprve v 1968 a potvrdili 1969.
12. 02. 2008 | 19:04

Saliven napsal(a):

fafnir:
A já myslel, že vegetarián s knírkem nám dělá premiéra. Kupříkladu jeho poradce se vydává za Martina Bormanna.
12. 02. 2008 | 19:39

fafnir napsal(a):

Saliven
pokud vím,současný předsea vlády netvrdí o sobě že má "vyšší poslání",jako váš předseda.
12. 02. 2008 | 20:23

fafnir napsal(a):

oprava:předseda vlády
12. 02. 2008 | 20:28

fudoshin napsal(a):

opravdu rád s vámi souhlasím.překvapili mě kolovrátkové a od sebe opisující komentáře volby.to, že je politika špína je pravda.nicméně určité způsoby jsou v politickém boji naprosto regulérní.stejně jako v opravdové bitvě nebo bitvě diplomatické.byla to pro mě opravdu zajímavá podívaná, i když jsem ji bohužel, zejména ze začátku neměl možnost sledovat.skoro v ničem se neshodnu s komentátory ohledně průběhu volby a hodnocení aktérů. nemyslím si,že je prezidentská funkce,včetně její vysoké prestiže u lidí, tak zásadní.ale toto je pouze jen zástupné.jde o bitvu určitých lidí a názorů.ods a její spojenci se chovali jako goliáš,chcete li chlap s gulema.a mysleli si,že to vyhrají silou,zastrašováním,uplácením,manipulací,spřízněností s médii a vahou vládní pozice.davidové na druhé straně se nedali.a použili osvědčené metody, které zvolí slabší proti silnějšímu.organizovanost,promyšlenost,koncepci,jednotu a hlavně strategii.opravdu mě tím překvapil a ne zle,pan Hašek,tou technickou před ukončením schůze.bylo vidět,že jejich tábor a on osobně celou dobu jasně viděl kam směřují a měl představu o koncepci jak postupovat a nečekal jsem,že je to tak protřelý bojovník a stratég,klobouk dolů.no traduje se,že japonští byznysmeni dosahují svých úspěchů aplikací bojových strategií a zejména uplatněním zcela zásadního díla Mijamota Musashiho "Go rin no sho"(kniha pěti kruhů)na podmínky politiky a byznysu.a z tohoto důvodu se s ním seznamují i západní byznysmeni a politici(minimálně kvůli pochopení uvažování protistrany). no možná je na čase,aby se díla jako klasická kniha mistra Suna o válce a válčení a zmíněné dílo Musashiho dostali do povinné četby i českých politiků.také bych ale chtěl připomenout starou východní moudrost,že pero je silnější než meč...
12. 02. 2008 | 21:05

Karel Vomacka napsal(a):

P. Gabale, i kdyz Vas clanek neni spatny a v zasade s nim souhlasim, naprosto nechapu jak muzete misto spravneho pojmenovani CR jako CESKO pouzivat Cechy? Vy jste take clenem ignorantske cechackovske bandy? Rozciluje Vas, kdyz nas nekdo radi do Vychodni Evropy? Pokud ano, tak se nejdriv zabyvejte vlastnim psanim.

Jinam hodnotim vykon Paroubka jako prekvapive profesionalni a ukazujici, jaka je propast mezi nim a Topolankem.
13. 02. 2008 | 02:26

jiraak napsal(a):

Karel Vomacka:
to máte jednoduché, pane Vomáčka.. Čechy Čechům, Česko Českům..

fafnir: p. Švejnar je oponentem, který svými kvalitami současného uživatele Hradu předčí takřka ve všem.. snad kromě herectví. Je-li to pro Vás pouze antiklaus je to Váš postoj, ale mnoho lidí si uvědomuje, jakým obrovským přínosem by pro Čechy mohl být..
13. 02. 2008 | 20:31

jiraak napsal(a):

Jinak.. děkuji za pěkný článek.
13. 02. 2008 | 20:31

Bára napsal(a):

Výborný postřeh, pane Gabale.
13. 02. 2008 | 22:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy