Jaký ministr vnitra takový policejní prezident?

31. 01. 2011 | 00:54
Přečteno 6527 krát
Má mít vláda právo veta při jmenování policejního prezidenta?

(Plné znění textu pro časopis Týden)


Službu u policie jsem vždy vnímal a vnímám jako něco víc, než jenom jako práci přinášející obživu těm, kdo vlastní služební průkaz policisty. Považuji ji za celoživotní poslání. Je to služba 24 hodin denně, 365 dní v roce. A každý, kdo k ní takto přistupuje si zaslouží naši úctu a respekt.

Aby tomu tak bylo, stojí základní právní předpis, upravující služební poměr policisty, na několika pilířích:
1. Motivace ke kvalitnímu výkonu služby: za dobrou službu odměna – okamžitá (plat) a dlouhodobá (výsluhy).
2. Odpovědnost za výkon služby: za selhání postih, a to včetně nejpřísnějšího – nucený odchod bez nároku na výsluhy.
3. Kariérní řád: možnost kariérního růstu, mám-li o něj zájem, mám-li pro něj předpoklady, má-li za sebou výsledky.

Vedle těchto principů je nezbytné připomenout, že policie je vysoce hierarchizovaná organizace, chcete-li pyramida, na jejímž vrcholku stojí policejní prezident. A jakkoli je tato pyramida složena z dalších, menších pyramid, v jejichž v čele stojí ředitelé celorepublikových útvarů a služeb, krajští ředitelé, ředitelé územních odborů, vedoucí obvodních oddělení…, stále platí, že tím, kdo má první a poslední slovo (při respektování zákonů) je policejní prezident.

Policejní prezident ve své osobě tedy koncentruje velkou pravomoc a ještě větší odpovědnost. Policejní prezident je svým způsobem instituce a jako s takovým (s takovou) je nutné k němu (k ní) přistupovat. Není to hračka ani loutka. Pokud ovšem k této instituci přistupujete zodpovědně a uvážlivě. Pokud si umíte za jeho osobou představit osudy desítek tisíc lidí, kteří svůj život zasvětili službě této společnosti, ochraně životů, zdraví a bezpečí občanů.

Platná právní úprava (na níž jsem se podílel) posílila postavení policejního prezidenta tak, aby byl co nejvíce „odolný“ proti možným tlakům, včetně těch politických. Chrání policejního prezidenta a policii před tím, aby s každým novým ministrem vnitra neodcházel starý a nepřicházel nový policejní prezident. A to jen proto, že to ministr vnitra (nebo jeho kmotr, například z bezpečnostní agentury) chce.

Policie (třebaže ozbrojený bezpečnostní sbor) je velice křehký organismus, v němž jakákoli nestabilita na jeho vrcholu má dalekosáhlé dopady na kvalitu jeho výkonu.

Policie je současně velký organismus, který je konzervativní a pro svoji existenci potřebuje (vedle zákonem stanovené hierarchie) i přirozený respekt a úctu podřízených vůči svým nadřízeným. Ale neobejde se ani bez úcty nadřízených k těm, kteří jsou v první linii v boji proti zločinu.

Policie je i živý organismus, který velmi citlivě vnímá, zda ti, kdo rozhodují o jiných, jdou jim sami příkladem.

Očekávat přirozený respekt a úctu vůči tomu, o jehož férovosti a zákonnosti jmenování do funkce existuje důvodná pochybnost, je obtížné. A to tím spíše, jde-li o samotného policejního prezidenta. Očekávat ochotu ztotožnit se s někým, kdo za více než 200 dnů ve funkci nepochopil, že práce ministra vnitra není televizní reality show, je nemožné. A to tím spíše, jde-li o samotného ministra vnitra.

Nese-li policejní prezident věcnou odpovědnost za kvalitu práce policie, pak ministr vnitra nese odpovědnost politickou. Úkolem, chcete-li posláním, ministra vnitra je definovat vizi policie, tuto vizi obhájit a vytvořit pro její realizaci odpovídající podmínky a předpoklady.

Právě proto je policejní prezident odpovědný ministrovi vnitra a ten pak vládě, parlamentu a veřejnosti. Nese-li ministr vnitra odpovědnost za kvalitu práce policie, musí mít i pravomoc rozhodnout o tom, kdo má na vrcholu policejní pyramidy stát.

Ministr vnitra má mít (a má) personální pravomoc při rozhodování o osobě policejního prezidenta. Tato pravomoc ale není (a nesmí být) neomezená. Její limity určuje (a má určovat) služební zákon.

Služební zákon a jeho principy mohou (a měly by) sloužit jako ochrana před hloupým anebo všehoschopným ministrem vnitra. Ovšem jen za předpokladu, že zákon je ctěn a jeho principy respektovány.

Neochrání-li policii před takovým ministrem zákon, neochrání ji ani vláda. A to tím spíše, je-li její existence postavena právě na hloupém nebo všehoschopném ministrovi vnitra, respektive jeho kmotrovi!


Dvě poznámky na závěr:

1. Ke změně způsobu jmenování policejního prezidenta došlo v souvislosti s tzv. služebním zákonem v roce 2003 (zákon č. 361/2003 Sb). Současně s přijetím nového zákona byla přijata i novela tehdejšího Zákona Policii České republiky (zákon č. 362/2003 Sb.), která vypustila původní kompetenci vlády při jmenování policejního prezidenta a přesunula ji výhradně do působnosti ministra vnitra. Jde tedy o právní úpravu, která platí více než 7 let! Tyto změny předkládal tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross. U vlády byla sociální demokracie a nikdo nemohl tušit, jak dopadnou volby v roce 2006, kdo bude ministrem vnitra a kdy a za jakých okolností bude tento mechanismus jmenování použit.

Škoda, že tuto skutečnost současný ministr vnitra nezná. Ušetřil by si další ostudu a nepodal by další důkaz své nekompetentnosti, když tento způsob jmenování policejního prezidenta označil jako „Langerovu fintu“, která musí být napravena.

2. Ke jmenování tehdejšího náměstka policejního prezidenta plk. Oldřicha Martinů policejním prezidentem došlo v květnu 2007. Přestože politická situace byla tehdy velice vyhrocená, nebyly žádné pochybnosti o dodržení služebního zákona, nedoprovázely ho žádné tahanice, ani hra na komisi složenou z „nezávislých odborníků“ personálně závislých na ministrovi vnitra tak, jak jsme tomu byli teď svědky.

Zřejmě i proto vedl úspěšný a výkonný tým, který připravil a z velké míry i zrealizoval reformu policie a změny v její struktuře, technickém vybavení a v podmínkách práce policistů, možná největší za posledních 50 let.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jamima napsal(a):

pane Langere, kde se ve vás bere ta bezostyšná drzost ještě vystoupit před občany této země. Vy a vaše kšefty, vy a vaši kamarádíčkové, vy a vaše lži. Už dávno jste měl být v teplákách. Díky takovým jako jste vy se jednou naši vnuci budou učit o sametové revoluci jako o dobře promyšleném zahájení kšeftu a krádeží za bílého dne. Je mi z vás na blití.
31. 01. 2011 | 01:23

Konrad napsal(a):

Pan Langer narika, protoze prisel o poskoka, a jeho ODS o policejniho prezidenta se zavrenyma ocima... Co kdyz novy policejni prezident nebude modrym zlodejum zobat z ruky?. Take nechapu cim byl Martinu tak uspesny. Korupce za neho dosahla zavratnych vysin, kriminalita je vysoka, a duvera obcanu v policii take nic moc.
31. 01. 2011 | 01:27

krok napsal(a):

Ivánku..a teď tu o Budulínkovi..prosím, prosím:)))
31. 01. 2011 | 01:28

Jamima napsal(a):

Pane Langere, osud vám nadělil jedinečnou šanci. Dostal jste se jako student díky listopadové revoluci do středu dění a pak mezi ty, kteří mohou silně ovlivnit životy obyčejných lidí a chod této země. Čím větší podíl na moci člověk má, tím je jeho zodpovědnost a to i ta morální větší. Vy jste postupně zaprodal lidi, naděje, které většina z nás do revoluce vkládala, zaprodal jste nakonec i sebe. Kde se vám na té cestě ztratilo svědomí, kdy jste zapomněl na slovo pokora, proč jste ze sebe nechal udělat to, co dnes jste? Řekněte mi, stálo vám to za to?
31. 01. 2011 | 01:58

kormoran napsal(a):

Pane Langer , velmi dobre vim , co jsou to statni sluzby, statni mise atd.
Policie je v nasem slangu- 'maminy sukne')))

O vas se rika , ze jste 'rybi pusinka'.
Nechte pracovat tatu maminych sukni-soft brothers nejaky cas a pak hodnotte!
Vase napojeni na spinave obchody vam prirozene dokazat nemuzu, ale na pivo bych sel spis s Topolankem , nez s vami.

P.S. Nepostradate Victora Cistice? Nebo Punisher?

No ne ptam se jen , ze vy politici zleva zprava nemate duvod se neceho bat! Coz je na povazenou.
31. 01. 2011 | 02:23

hoven napsal(a):

jasně a srozumitelně napsáno. john je bulvarní novinař a barta podvodník, nicmeně bez ABL ve vládě se ty reformy nepodaří prosadit. to je realita.
31. 01. 2011 | 02:34

Sonny napsal(a):

Ivánku náš, tvoje duševní nemoc zvaná machiavelismus - chorobná touha po moci - se projevila naplno. Jaku skorodoktor bys měl reagovat a skrýt se nějaký čas na Svatém kopečku, Naši slušní policajti zatím dají policii do pořádku. A nečti noviny. Mohl byses doopravdy zbláznit. Celý národ tebou pohrdá,troubo. Sonny
31. 01. 2011 | 04:29

honza napsal(a):

Není to tak dlouho, co tento velkohubý olomoucký kmotr tlachal, že osoba policejního prezidenta je už dávno vybraná a že to bude náměstk Čech. A vida, nevyšlo mu to. Netvrdím, že John je schopný, ale určitě budu upřednostňovat člověka ne třeba 100% erudovaného, ale snažícího se, před člověkem všeho schopným. Vím moc dobře, jak o vás mluvili policajti, když jste byl ministrem vnitra. Jsem rád, že jste zůstal v ODS a máte na starosti mimorozpočtové financování. To snad mnohým lidem, i když si nedělám iluze ,že všem, takových hovenů je pořád ještě dost, otevře oči, co vy jste za bandu, která s pravicí nemá nic společného. A že konečně přestáváte mít vliv na dění v policii a tak kolem sebe štěkáte, považuji za jedno z mála pozitiv této vlády. Když se loučící bývalý policejní prezident, který se u vrchního garanta dohody, která pak vlastně ani neexistovala, skoro rozplakal, tak to také svědčí o tom, že byl spíš něčí loutkou, než rázným šéfem.
31. 01. 2011 | 04:58

šaman napsal(a):

Drzost tohoto Langera je bezmezná. Tento člen ODS je pouze jeden z výlupků této strany. Langer a Macek jsou typické ukázky morálky člena bezohledné bandy. A je jich tam mnoho. A nebude snadné se jich zbavit. Bohužel.
31. 01. 2011 | 06:22

JenTak napsal(a):

John je nekompetentní jako každý, kdo nastoupí do funkce ministra, a jediná jeho kvalifikace je účast ve vládě. John určitě dělá chyby, je dokonce možné, že někde porušil nějaký zákon, ale zatím jsem nenabyl dojmu, že spolupracuje s mafií jako Langer.
Proto by se měl Langer, který zlikvidoval hospodářskou kriminálku, zdržet jakékoli kritiky Johna. Byl to Langer, který si z ministerstva udělal soukromou agenturu na diskreditaci politiků. Důkaz je v přeběhlících a volbě presidenta.
31. 01. 2011 | 06:46

David napsal(a):

"...Ministr vnitra má mít (a má) personální pravomoc při rozhodování o osobě policejního prezidenta. Tato pravomoc ale není (a nesmí být) neomezená. Její limity určuje (a má určovat) služební zákon."

Tak proč ODS (v čele s Nečasem, Vidímem a spol.), tak nehorázným způsobem do pravomoci ministra jmenovat policejního prezidenta tak zasahovali?

Proč, v rozporu se zákonem, ODS dala do koaliční smlouvy, že jmenování policejního prezidenta musí odsouhlasit také premiér?

"...Služební zákon a jeho principy mohou (a měly by) sloužit jako ochrana před hloupým anebo všehoschopným ministrem vnitra."

Možná John je hloupý, ale Vy Langere, jste zcela určitě všehoschopný.

Měl byste jít bručet!
31. 01. 2011 | 06:55

anti politik napsal(a):

Ičko zapoměl na úplně základní věc! Neměl coby politik strkat hubu do věcí policie! Ičko chtěl policii, řídit, úkolovat a ovládat a přitom má politik jen dohlížet zda se v ní nedějí nepravosti a dodržují se zákony! Íčko jen pro pořádek-politika nemá v řadách policie co pohledávat a pokud si myslíš, že jsi v právu, že to tak má být, tak jen dokazuješ, že i tvoje tituly jsou stejná všivárna jako ty z Plzně, protože nic nevíš o tom jak to má skutečně ve svobodném státě fungovat!! Jsi duchem pouhý trapný diktátorek bez špetky slušnosti k voličům schovaný za demokratickými mimikry!! Spíš přemýšlej proč takového pokrytce voliči vykopli-to nebude pro tvou lásku k demokracii, ale k moci a ovládání! Stejskal by mě vymáz kdybych napsal co skutečně jsi!!
31. 01. 2011 | 07:20

anti politik napsal(a):

Jednou-"doufejme", až tady bude skutečná demokracie budu vnukům vyprávět jaká hovada se nám tady proháněla politikou, hrála si na demokracii a okradla celý národ a dokonce i děti které se teprve narodí, protože vyjdou z lůna a už maj 150000 dluhů!!
31. 01. 2011 | 07:40

Pepa z depa napsal(a):

Milý diskutující, konečně shoda názorů jak se vypořádat s plevelem společnosti. A co se takhle vypořádat se sýpkou této uskladněné setby, aby nezaplevelila celou společnost? A co další sýpky, co s nimi. Pozor blíží se jaro a budeme museti znova OSÍVATI aby vzešla úroda, která prospěje OBČANSKÉ SPOLEČNOSTI. Ale pozor o každé nové OSENÍ je potřeba se velmi pečlivě starat, aby se tam neobjevil zase koukol. No však víte ne rolníci, že? A jest-li se tam něco objeví, tak se s klidem obraťte na dělníky a oni již vymyslí něco na odplevelení, že? Zatím jsme vymysleli jak a proč,a že je dobré se při vypořádávání s nešvary držeti se ÚSTAVY ČR a dle jejích pokynů GENERÁLNÍ STÁVKOU dáti vše do normálních kolejí, další viz na www.vymenilijsmepolitiky.cz. Tak hezký den přeje 4. odboj a Pepa z depa.
31. 01. 2011 | 07:56

F.Švarc napsal(a):

Odpověď na Langerovu otázku v nadpisu, bych začal také otázkou. Má smysl pořádat volby, když se stále stejní gauneři domluví, že výsledky voleb je vlastně nezajímají ? Nebylo by vhodnější ty volby nahradit spíše pořádným nářezem těm, kterým voliči většinově, a některým dokonce opakovaně, sdělili, že si nepřejí aby jakkoliv zasahovali do věcí veřejných ? Pane Langere, chápu, že se cítíte nedoceněn, že potřebujete dál se vtírat do přízně figur nejblíže vašemu nástupci, získávat od nich informace a ty dále zneužívat. Je ale velice dobře, že váš nástupce není zcela padlý na hlavu, aby to nevěděl a ingnoroval. Pane Langere, opravdu si myslíte, že voliči jsou úplně tupé ovce ?
31. 01. 2011 | 08:09

Petr napsal(a):

Pane exministře,
nemohu dobře a do hloubky posoudit Vaši práci jako ministra vnitra. Ale co jako občan vnímám, je naprostá neschopnost práce Cizinecké policie, při naprostém zavírání očí při působení různých cizojazyčných gengů v ČR, jak na poli hospodářském, tak na poli kriminálním.
Tím nechci obhajovat a vyzvedávat práci současného ministra nad Vás, ale i Vám naznačit, že min. v této oblasti nemáte svědomí čisté.
31. 01. 2011 | 08:19

Lubka napsal(a):

Langer a Hoven. Dva duševní a charakterní velikáni v tomto státu. Možná,že je odkojila stejná vlčice.
31. 01. 2011 | 08:41

Vico napsal(a):

Ivan Langer je možná jen tzv pechvogel. Ač sám duše čistá, z vrozené naivity venkovského dobráčka se kamarádí s temnými postavami podsvětí.

Třeba si vyjede na vejlet na Kilimandžáro s překupníkem lehkých topných olejů Kutalem. Ty dva přitom nespojovalo nic jiného než ty hezké zelené pahorky africké.

Nebo si vezměme hezké české slovo "praní". Vždyť, a to souhlasím s Ivanem Langrem, má tohle slovo veskrze kladný význam. Vyprat to, co je špinavé.Byla prostě jen náhoda, že ta velká zakázka zvaná Policejní pračka padla bez výběrového řízení blízkému kamarádu Ivana Langra Tomáši Paclíkovi.

Lidem se má věřit..Ostatně Tomáš Paclík řekl, že on prát prádlo nikdy nechtěl, že mu tu zakázku doslova VNUTILI.

Někdo o pořádný kšeft nezakopne a někomu proti jeho vůli VNUTÍ vejvar za desítky milionů.

Tak to chodí, vážení.

Anebo kauza Íčko. Nechápu, proč nikdo Langerovi nevěří, že má prostě jenom pech. Je sice pravda, že král podsvětí Mrázek si stěžoval, že Langer při lobování za firmu pana Sekery přímo napojenou na kmotra Mrázka loboval tak vehementně, že i zločineckému podsvětí se to jevilo až kontraproduktivní, ale proč nevěřit Langerovi?

Langer, jednoduchý prosťáček, který jen lumpům ve své dobrotě skočí na špek, přece prohlásil, že o ničem nevěděl. "Možná jsem byl jen naivní", pouze připustil.
Podle zjištění jsme, pokud jde o naše vládnoucí "Langery", někde na stém místě ve světě.

Takže je to Langer, kterému nám nezbývá než věřit.

Naivní a hodný Langer. Za to, že má kapří tlamu, nemůže
31. 01. 2011 | 08:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy