Česko - permanentní "czechtech"

30. 05. 2007 | 11:00
Přečteno 5077 krát
Tak jsme si o minulém víkendu zase v TV užili jednoho z czechtechů (čekteků), které se v této zemi rojí. Dopadl dobře: zmítání a decibelůchtivá mládež si v klidu užila, policie nikoho nebila, obyvatelé blízké obce se báli (cizí lidé v katastru!), dalším to nevadilo...

Víkend a s ním zmiňovaný czechtech skončil, ale v celém Česku dál probíhají hudební produkce, ať je středa, pátek či svátek. Jen je takto nenazýváme, důsledky jsou ale horší, týkají se všech. Duc-duc, disko začíná až v deset večer, lejzry šlehají po obloze. Mládež se trousí ulicemi měst, "na dýze" je to nejlepší po půlnoci. A kolik popelnic a dopravních značek letí cestou - duc-bác. Zkusme, jak jsme silní, kontejner klidně převrátíme, zapálíme, odvezeme do dáli...

Nad městy zní stokrát ohraná slova písní roky ohraných pěvců i těch novějších co se "poperou sekerou"... Slyšíme to všichni. A všichni jsme najednou na svých Czechtech-cích. Ptáci se ráno obvykle probouzejí ve čtyři. Ve dnech, kdy se konají decibelové dýchánky, však nikdo nespí, ani ptáci. Pak raději ani nepípnou.

Městské CzechTechy ale mají i svůj název - termín "oživení centra". Neznáte? Typizovaná pódia a scény spolehlivě najdeme na všech náměstích. Od jara do zimy se na nich střídají skupiny produkující co nejvíce decibelů. Proč? To přece, aby lidé chodili do centra, míní politikové z radnic.
Obyvatelé náměstí se většinou odstěhovali do tišších krajin, zůstali snad jen hluší, úřady a banky.

Odvolávat se na zákonem povolenou zvukovou hranici je zbytečné. Policie či v lepším případě hygiena přijede, zkontroluje, odejde; následuje verdikt že hluk byl "v normě".

Tak si užíváme všichni své czechtechy, ohlášené i neohlášené. Jen nám, zoufalcům ohlušeným, chybí cisterna s močůvkou. Jediná účinná obrana v bezesných nocích...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Zuzana Fořtová napsal(a):

Opravdu si myslíte, že "pernamentní" je v pořádku?
Vím, že blogy asi nemají své jazykové korektory, ale snad jsme všichni chodili do školy!
30. 05. 2007 | 11:16

Jay napsal(a):

co bylo cílem tohoto příspěvku? nějak mi unikla hlavní myšlenka...
30. 05. 2007 | 11:26

weno-tek napsal(a):

také mi unikla hlavní myšlenka...v textu jsem si všiml slovíčka Czechtek, hnedka jsme se nadchl, ale po přečtení tohoto blogu nejsem o dost moudřejší než na začátku...škoda!
30. 05. 2007 | 11:50

ouujes napsal(a):

autorka si očividně plete pojmy. městský czechtek? asi nějaký básnický oxymorón, ne? pseudo kulturní akce na náměstích, diskotéky a nekomerční svobodou oplývající tekky, to je moc velkej guláš.
30. 05. 2007 | 11:57

etaeta napsal(a):

Zase černopr*elnickej útok proti radosti ze života. Ježíš by z vás zvracel.
ee
30. 05. 2007 | 12:05

Ročník 53 napsal(a):

V čem je smysl tohoto článku? Že čeho je moc, tak je toho moc. Nájemník bydlící pod nepracujícími a "nepřizpůsobivými občany", která ušetří z podpory na bujaré noční oslavy, tak má alespoň nějakou možnost ve stížnosti na policii pro rušení nočního klidu.
Občan bydlící v místech častého pořádání oficiálních akcí je v bezprávném postavení.
Co je na tom k nepochopení?
30. 05. 2007 | 12:17

spitak napsal(a):

Pro začátek: na diskotéky a různé jiné podobné akce nechodím vůbec, svoje decibely si raději vychutnávám v soukromí. Ale takový útok na "mládež" (v tak pejorativním kontextu jsem to slovo už dlouho neviděl) nemůžu přejít mlčením. Tohle je typický příklad intolerance starších vůči mladším a neschopnosti vzpomenout si na vlastní mládí, které bylo stejně bouřilvé, jako to naše. Nebo je to naopak? Nestojí za útoky na dnešní "mládež" bolestné vědomí o tom, že vaše mládí je už pryč a marná touha po jeho návratu? Nepřipomínají vám "mladí" vaše šťastně mladá léta? Jdu si pustit svoje decibely. Na koleji jsou naštěstí tolerantní lidé, kterým to nevadí.
30. 05. 2007 | 12:19

diego napsal(a):

smyslem článku bylo to, že je fakt opruz když si dám jointa a vychutnávám lehký vánek a klid nedělního odpoledne a vyjede nějakej činorodej kutil se sekačkou aby si posekal trávník
30. 05. 2007 | 13:15

diego napsal(a):

smyslem článku bylo to, že je fakt opruz když si dám jointa a vychutnávám lehký vánek a klid nedělního odpoledne a vyjede nějakej činorodej kutil se sekačkou aby si posekal trávník
30. 05. 2007 | 13:16

Gozz napsal(a):

Czech Tech jezde posunut k povzděchnutí nad lidmi kterým nerozumím, a kteří mne obtěžují. Pro netolerantní ročník 53 jsou asi nepřizpůsobiví všichni co kašlou na jeho styl života.
Ale další krok bude třeba žádost na umravnění těch vagabundů co asi dovolují na divoko někam vyjet a nechovat se jak na odpoledním čaji. Opravdu stojí ta trocha hudby a třeba i podupaná louka za to aby se z čekteků dělal odstrašující případ a někdo si tam dokazoval pevnou ruku ?
30. 05. 2007 | 13:16

Petr napsal(a):

Jsem v seniorském věku a již během čtení článku ve mně vřela krev. Ta dáma nebyla nikdy mladá? Je to jeptiška, stará pana nebo co.Dorazil mne ročník 53 (teoreticky by to mohl být můj syn). Pokud tyto názory mají být názorem mé generace, tak se vůbec nedivím jak mládež na seniory často pohlíží. Omlouvám se, stará pana ani jeptiška asi není (má vnoučata). Třeba je dá do kláštera.
30. 05. 2007 | 22:27

Petr napsal(a):

Ještě dotaz k mým vrstevníkům: Vás nikdy neoslovil Miky Volek, Pavel Sedláček, různé akce jako Lišov, život na koleji, nikdy jste neměli problém s VB....? Možná proto jsou z vás teď netolerantní zapšklí starci.(Třeba věkově ještě starci ne).
30. 05. 2007 | 22:41

Bobo napsal(a):

souhlas, kyselý zapšklík je ten co káže morálku, protože už nemůže. A vydává to za normu světa.
Ale česká společnost stárne (je konzervativnější) a tak stále víc lidí volá po "pořádku" - pletou si ho ale s autoritářstvím, ve kterém se špatně dýchá už 18 let po pádu totáče.
30. 05. 2007 | 23:43

Miloš napsal(a):

Pisatelku chápu a rozumím jí. Nepíše proti "venkovnímu" czechtechu, a jistě odsuzuje i mlácení kohokoli, bujaré mládeže nevyjímaje. Chápu to tak, že je dobré se zamyslet nad huronským a zběsilým pořádáním "kulturních akcí" všude a vždy. Většinou se totiž nejedná o nezávislé performace, ale o akce s širokým produkčním (a komerčním) zázemím, viz. "hudební" skupina Kabát, hrající cca 150 metrů od druhého nejvetšího historického jádra v naší zemi. No, to byl zážitek. Optori tomu festival vážné hudby povolen nebyl ...
31. 05. 2007 | 12:11

Ročník 53 napsal(a):

Petře, do důchodu mám daleko a tak vstávám každé ráno v 5:30, abych nedejbože nepřišel pozdě. Když však nemohu usnout, protože někdo oficiální pořádá akci s výjimkou na rušení nočního klidu, stává se ze mě netolerantní člověk?! Pokud se to opakuje často, je to na palici a o tom byl napsán tento článek.
Také jsem kdysi v mládí pařil do rána a vydržel jsem být celý den v práci. Dnes chce po mně zaměstnavatel každý den odpovídající výkon a vůbec ho nezajímá, kdy jsem šel spát. Jenže podle některých z vás jsem netolerantní.
Že jsou netolerantní ti, co obtěžují nadměrným hlukem, to vás asi nenapadá. Pokud chci jít na koncert, je to moje svobodné rozhodnutí. Jestliže koncert přijde za mnou domů, je to už rozhodnutí někoho jiného a já mám právo se cítit tímto obtěžován. Vy jste mě zase dorazil tím, že to nechápete.
02. 06. 2007 | 07:14

Antonín Navrátil,pilsen napsal(a):

1,co si berete czechtek do úst. Byla jste tam někdy???Jste typickej konzument mediální masáže(to znamená,že v televizi ukáží vždy to nejhorší a duševně slabší jedinci jako vy, jim na to skočí a myslí si že to je pravda.
2,na diskotéky nechodím,pouze na teknopárty,které bývají z 85% mimo město,kde nikoho nerušíme.
3,chtěl bych zde apelovat na všechny seniory,aby to s tou netolerancí k mladým lidem,kteří chodí do práce(aby bylo na důchody)nepřeháněli. Začíná se zde u nás mladých lidí utvářet nový a velmi nebezpečný fenomén s názvem důchodcofobie,tzn.naprostá nesnášenlivost,odpor a hnus k důchodcům. Např.nedávné články v plzeňském deníku jsou tím důkazem(téma městský bazén-pro důchodce zadarmo,pro pracující za peníze,kteří stejně díky důchodcům si ani nemůžou ráno před zaměstnáním zaplavat,pač ty senioří si z toho dělají nějakou drbárnu a kavárnu kde se po ránu schází a rokujou mezi sebou(mezi náma když sem viděl ty kožní onemocnění,tak už mě tam stejně nikdo nedostane.Uklidněte se a starejte se o to,aby ste v klidu dožili a nebuzerujte nás
4,vůbec si nevážíte pojmu důchod. Pro nás 25leté už pojem důchod neexistuje,pač většina z nás umře v práci v 63letech(67letech pokud to ty paka schválí)
26. 06. 2007 | 15:19

AN napsal(a):

jo a ještě něco mám pro paní autorku:
-náboženství je opium lidstva
-bůh pro mě neznamená vůbec nic,nedokázal odvrátit ani jednu válku nebo katastrofu
-po terorizmu je druhou nejnebezpečnější věcí na tomto světě katolická víra(viz magoří z Polska)
26. 06. 2007 | 15:24

FASA napsal(a):

Mam pocit ze velka cast lidi (prevazne senioru) ma potrebu delat nekomu jinemu problemy misto aby se svuj problem snazila vyresit jednoduchou cestou napr. spunty do usi, ale to ne nekdo si radsi poradne poprudi a zavola policii aby nekomu jinemu udelal poradny problem a pak si mohl mnout ruce nad dobre vykonanou stbackou praci. Pochybuji ze existuje nekdo koho verejne akce obtezuji denodenne spise je to vyjimecny stav ktery se da resit treba temi spunty. Srovnavani mestskych placenych akci a Czechteku naprosto neni na miste protoze v pripade Czechteku existuje realna snaha o usporadani akce v takove lokalite aby jejim prubehem bylo obtezovano co nejmene lidi coz v pripade mestskych akci nehraje zadnou roli jelikoz je vse zaplaceno tak aby se na stiznosti nemusel brat ohled. A uz vubec se mi nelibi ze se autorka v souvislosti s Czechtekem zminuje o vytrznictvi ktere je v pripade teknoparties velmi vyjimecne a vecinou je dilem lidi kteri s touto scenou nemaji nic spolecneho. Vzkazal bych autorce aby si nepletla pojmy s dojmy a realitu s televizni fikci.
26. 06. 2007 | 17:36

AN napsal(a):

a nebo jednoduše závidí,že jsou starý a že za ně tekno nebylo.
27. 06. 2007 | 12:16

Karel Jester napsal(a):

Chtěl bych paní autorku upozornit, že močůvka je odpoad dle zákona o odpadech (185/2001 Sb.), zacházení s ní stanovuje vyhláška vyhláška č.274/1998. Nevím, co chcete s cisternou s močůvkou dělat, ale pokud byste její chtěla někam vypustit, dopustíte se nepochybně porušení zákona o odpadech, popř. i trestného činu dle § 181e TZ.

Moc nechápu, proč bojovníci proti technu hrozí vždycky zronva močůvkou, jejím použitím by si opravdu naběhli..

Dále mi není jasné, o čem váš článek je. Pokud o párty v dobré vodě, tak je na místě otázka odkud o ní čerpáte informace. Obyvatelé blízké obce se báli hluku, ale hluk se nekonal. Viz odkaz když kliknete na mé jméno.

A když mluvíte o hudebních akcích ve městech, proč je dáváte do souvislosti s technopárty, které probíhají v přírodě, daleko od nejbližších osad, právě proto aby nerušily..?

Nezlobte se na mne, ale od tiskové mluvčí bych očekával trochu větší informovanost o tom o čem píše, a u mluvčí charity zase trochu empatie, pokory a dobré vůle..
27. 06. 2007 | 14:17

Karel Jester napsal(a):

Ehm, odkaz nějak nefunguje, tak ho dávám sem:
http://pelhrimovsky.denik.c...
27. 06. 2007 | 14:18

jajina napsal(a):

Typický černoprdelnický názor, kázat vodu, ale pít víno. Pronajímat hospodu a nechat tam provozovat dixieland uprostřed města a pak psát něco takového...
02. 06. 2008 | 14:36

louis vuitton and modonna napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 07:45

replica handbag napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 18:41

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 16:27

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:56

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 05:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Bursík Martin C Cimburek Ludvík Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr · Gregor Kamil H Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hůle Daniel · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin O Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy