Můj život s Mertou

08. 02. 2011 | 07:15
Přečteno 4858 krát
(něco osobního)


Poprvé jsem ho spatřil v Platýzu, na malém nádvoříčku v centru Prahy. Bylo těsně před „vstupem“ pěti armád na naše území – srpen 1968. Mně bylo šestnáct, jemu dvaadvacet. Měl kalhoty z pytloviny, dvanáctistrunnou kytaru a sešit s texty, v nichž psal o tom, jak chtěl chytit vítr a že nedokáže zahnat hlad indických dětí, a proto sám před sebou ztrácí cenu. Byla to z mé strany láska na první pohled.

Na koncertech sdružení Šafrán v polovině sedmdesátých let zpíval mimo jiné o tom, jak astrolog s rozevlátou šálou kráčí ulicí, a já jsem toužil být jako on. O dva tři roky později jsem chvíli pracoval jako hodnotitel písní v hudebním měsíčníku Melodie a v „konkurenci“ všech těch Olympiků a Gottů jsem musel bez váhání udělit Vladimírově písni Zem voní dřevem maximální počet pět hvězdiček. Jinak to nešlo – on zpíval o životě, oni vyráběli „hity“.

Pak jsem se také já stal potulným písničkářem, občas jsme se potkávali někde na cestách, párkrát si zahráli po koncertě ping-pong. Devadesát procent jeho krásných písní se nedalo sehnat jinak než na pokoutních nahrávkách z různých koncertů. Jeho kolegové Hutka a Třešňák byli vyštváni ze země, Vladimír se s obdivuhodnou neústupností pohyboval na hranici ilegality a psal a hrál a zpíval.

Když jsem míval pocity beznaděje, poslouchal jsem ho z magnetofonu a pomáhalo to. Byl pro mě opěrným bodem a jakmile zapěl o vlasatém andělovi, který skákal z věže, nebo o milencích v metru, všechno pokřivené dobou se ve mně rovnalo a čistilo. Byl mým ukazatelem v mlze...

Když měl zakázáno zpívat na slavném koncertě v Lipnici nad Sázavou, kde se poprvé po devatenácti letech objevil na veřejnosti Václav Havel, vystoupil na pódium a mlčky zatančil. Pět tisíc lidí včetně policejních psovodů nemohlo nepochopit, co tím chce sdělit.

V osmdesátém osmém roce se začalo rozjasňovat a gorbačovský Zdenko Pavelka nás pozval k rozhovoru do redakce Tvorby. Za doprovodu komunistického redaktora jsme s Mertou a Mikim Ryvolou vstoupili na dvůr Rudého práva, Vladimír se rozhlédl a na úvod interview pravil: „Já si to tady musím pořádně prohlédnout, abych se tu vyznal, až sem půjdu příště se samopalem.“ Tak nás ta věta rozparádila, že jsme Pavelkovi řekli, co si opravdu myslíme, a rozhovor nikdy nevyšel...

Na počátku prosince 1989 jsme spolu opět vystupovali na jedné scéně – na tribuně na náměstí Svobody v Bratislavě, když se tam stovky tisíc občanů rozžehnávaly s totalitou. Pak zpíval i na Václaváku a na Letné.

Po převratu jsme se většinou hádali o to, co je vlastně posláním písničkáře a jestli patří spíš na stadion, nebo do malého klubu. Doba brzy rozhodla za nás...

Nikdy jsme se příliš nesblížili, protože jsme úplně odlišné a nesourodé povahy, ale tak to chodí. Nejlíp mi s ním bylo, když mě učil hrát správně backhand nebo když jsem zůstal sám s jeho deskami, kterých od té doby vydal hromadu, většinou vlastním nákladem. Nejskutečnější se mi zdá ta, co loni vyšla v Galénu.

Minulý týden jsem zničehonic uslyšel Vladimírův hlas na stanici Vltava. Bylo to příjemné překvapení, protože na rozdíl od skupiny Olympic nebo Gotta se dnes jeho písničky v rozhlase normálně nehrají. Hlasatel oznámil, že Merta bude mít velký koncert na oslavu pětašedesátin. Asi tam půjdu, čas hrozně prchá a zkusím zase jednou chytit vítr...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Můj život s Mertou byl jepičí. Cestou na Šumavu v 86 jsem se stavil v Plzni, zrovna byla Porta a on tam zrovna zpíval. To je celé. Ale nevěřím, že má 65. Kolik mám potom já?
08. 02. 2011 | 07:28

Petr Havelka napsal(a):

Pane Buriane,

"na Mertovi" jsem byl často. Excelentní hráč na kytaru a na píšťalku. Praha Magická, Armáda noci nebo přelomové album Michala Prokopa Snad nám naše děti, ale to Vy určitě znáte, poněvadž Vaše texty tam jsou taky :)
08. 02. 2011 | 08:24

Petr Havelka napsal(a):

PS: Povídáte pětašedesát, nechce se mi věřit
08. 02. 2011 | 08:26

Kódl napsal(a):

Hezký pokus o veřejnou "omluvenku" za vaše chování v někdejších časech. Toho Havla si bere za kámoše dnes už skoro každý, jen aby trochu voněl disentem. Jen někdo bez paměti by se ale dneska nechal zmýlit.
08. 02. 2011 | 08:48

janburian napsal(a):

Pro Kódla:
Jaké mé chování v někdejších časech máte, prosím, na mysli?
Jan Burian
08. 02. 2011 | 08:56

slavwin napsal(a):

Někteří mohou být i naštvaní ale měli by mít pádný důvod. Myslím si kde jsme dnes mohli být, kdyby někdo byl schopen ty zlodějské bolševiky udržet na uzdě.
08. 02. 2011 | 09:05

Likeke napsal(a):

Večery v Baráčnické rychtě za účasti Vás, Merty, Třešňáka, Hutky, Lutky, Mišíka (Ti hlavní), považuji za jedno z nejšťastnějších období svého života. A pokud bych si musel vybrat nejlepšího, tak by to byl Vladimír. Byť pro některé mé kamarády byla jeho hudba a texty příliš těžké. A když se to náhodou vydařilo a začalo se džemovat, tak byl ten sociálizmus na chvíli snesitelnej. Jen jsem se bál, aby to do příštího týdne někdo nezakázal. Dodatečně ještě jednou děkuji.
08. 02. 2011 | 09:41

Anuszka napsal(a):

Vladimír Merta je moje tajná láska - od chvíle, kdy jsem ho slyšela poprvé...kam se na něj hrabali všichni Nohavicové, Dědečkové a Buriani:-)))))) Nic ve zlém pane Jane, ale láska je prostě slepá a nic dalšího pro ni není dost dobré - to jistě znáte:-)
08. 02. 2011 | 10:11

Anuszka napsal(a):

...a třeba u verše: "Pravda je omamná květina - slabé nezabije a silné nezahojí" jsem myslím omdlévala:-))))
08. 02. 2011 | 10:14

stejskal napsal(a):

Nemáte tam žádnou ženu, pane Likeke,

tak bych si jen dovolil doplnit Dášu Andrtovou-Voňkovou (na její experimentování s kytarou a "nervní" balady se nedá zapomenout) a Slovenku Zuzanu Homolovou (já vím, že jste psal jen ty hlavní, ale přišlo mi to líto ;-)

Hezký den.

Libor Stejskal

P.S. K poděkování panům Burianovi, Mertovi a všem ze Šafránu za hezké chvíle na Rychtě a v divadélku V Nerudovce se přidávám.
08. 02. 2011 | 10:19

sněhulák napsal(a):

Merta je krásný solitér, který se v naší krajině vyskytuje vzácně a má to těžké, tím spíš, že přemýšlí. Mám rád Vladimíra Mertu, i když je někdy zbytečně komplikovaný. Mám rád přemýšlivé a nestádní týpky, takže vás taky, pane Buriane. Gratulace k narozeninám.
08. 02. 2011 | 10:30

mb napsal(a):

to snehulak ... nejak nerozumim spojení: zbytečně komplikovaný ...

(zahulakat si kupř.: nic než narod ... je v tomto ohledu skutečně poněkud jednodušší / méně komplikované ...)

njn ...
08. 02. 2011 | 15:41

mb napsal(a):

dalsi jednoducha hesla: vše vyřeší trh
proletáři všech zemí spojte se
a obligátní: nic než národ ...
08. 02. 2011 | 15:43

František napsal(a):

Na ČRo Vltava přeci hrají často dobré věci, zrovna nedávno, myslím že to bylo včera, hráli v odpolední mozaice Karolínu Kamberskou. Jenom škoda, že to hrají na stanici, kde by leckdo čekal třeba současnou "vážnou" hudbu, což se tam zas až tak moc neobjevuje. Samozřejmě je dobře, že to hrají aspoň tam, ale přeci jenom by to na Praze bylo užitečnější.
08. 02. 2011 | 16:20

sněhulák napsal(a):

mb:
z toho si nic nedělejte, málokdo rozumí všemu...Tohle není o politice.
08. 02. 2011 | 16:25

mb napsal(a):

to snehulak ... jo v poho ... jen kdybyste treba nějak ´špecifikoval´... v čem je merta někdy ZBYTEČNĚ KOMPLIKOVANÝ ...jestli je to vaš nazor, tak byste jej mel umet vysvetlit ... / aby to nebylo jen placnuti do vody: viz. příliš mnoho not .../ .... zdravim / nota bene kdyz oceňujete přemýšlivost a nestádnost ..... ( :-)
08. 02. 2011 | 17:09

zdenekbrom napsal(a):

Mnoho let a stále dokola poslouchám Mertovo album P.S. Jak jsem si uvědomil při četbě blogu, zestárnul jsem, asi...
08. 02. 2011 | 17:38

bara napsal(a):

Moc krásné povídání.
08. 02. 2011 | 21:14

kokot napsal(a):

Mertovu desku, jak vyšla za komančů jsem dlouho považoval za geniální,slyšel jsem jí snad 250 krát a pokaždý něco objevil,hlavně každá píseň je jiná a každá dobrá
08. 02. 2011 | 21:17

dmatej napsal(a):

Merta seděl na lavičce vedle mě na odpoledním fotbálku na "Na Famotě Uefa" v Tramtárii 2008 (nanana). Hned mě trklo, že je mi povědomý, ale definitivně jsem si vzpomněl asi po minutě. Nemám ve zvyku lidi otravovat, takže to je vše :D . Kromě něj tam byla hromada dalších známých lidí, kterých si vážím, i když jsem tak trochu spíš "generace synů".
Dášu Voňkovou-Andrtovou jsem tam viděl prvně a okamžitě jsem jí přejmenoval na Pink Floyd v jedné osobě :-)
Byla to úžasná akce, vlastně z ní mám svým způsobem i pocit tak trochu disidentský - žádné velké reklamy, hromadné pozvánky, jinak řečeno spam, ale jen osobní pozvánky mezi lidmi.A ani nevím, že by o akcích tohoto druhu někde někdo referoval. Ale dějí se.

Ty desky budu muset dohnat, zatím "ozobávám" na youtube Vás, Dědečka, Mertu. Večírek rozpadlých dvojic jsem si koupil kdysi v antikvariátu víceméně náhodně, od té doby tu vaší čtveřici sleduji - ne s nějakým obdivem, na to já si nepotrpím, ale s takovou nějakou přátelskou vděčností. Před pár lety jsem k Vánocům dostal kompilaci "Život a dílo" Vodňanského a Skoumala, pořád mě to těší.

Víte, lidi jako Vy, Dědeček, Dobeš, Kryl, Vodňanský, Skoumal, Merta, Nohavica, ... ale třeba i moje laskavá komunistická babička, pro mě znamenáte to, čím bych já sám chtěl morálně být a snažím se. Tím nemyslím nějaký doslovný vzor, spíš orientační, vědomí, že nejsem blázen, když se odvažuji říkat co si myslím, dělat to, čemu věřím, potrpit si na pravdu a lásku i přesto, že to většina lidí dnes považuje za bláznovství, nenechat se zlákat oportunismem na úkor cti a sebeúcty ...
A když to po sobě čtu, vím jak je každý naučený, naočkovaný, mne nevyjímaje, neb si to uvědomuji - a každý si řekne cosi o "patetickém blábolu" nebo "snílkovi" ... jo, kdyby to tak chtěl aspoň každý druhý zkusit. To by to tu vypadalo jinak ...

Jinak - tuhle jsme s kamarády probírali folk, a dostalo se mi zválšního názoru - že prý dotyčný nemá rád folk, protože nesnáší, když mu někdo cpe svoje názory a zážitky. Ono na tom něco je - lidi mají těch starostí třikrát tolik co za komanče, pořád se jim hrnou do hlavy všechny ty poplatky, daně, práce, děti, televizní pseudodebaty, že už mají averzi slyšet jakýkoliv další názor, tím spíš pokud jim dotyčný sděluje, že by mohli sami něco dělat, že nějaký malý vliv na své okolí a jeho okolí a jeho okolí ... také mají. Je to jen další starost, obrovská starost, které se bojí a před kterou se uzavřou.

Takže možná jsme přeci jen blázni ... :-)
10. 02. 2011 | 20:37

Kashmir napsal(a):

Přímo rájská hudba si tady číst. Přeju hodně zdraví a štěstí, pane Merto!
11. 02. 2011 | 05:08

im napsal(a):

Moc pěkný osobní blog, díky pane Buriane. Je radost slyšet VM zpívat tím nezaměnitelným způsobem, ale je radost slyšet ho i předčítat, moc krásně to předvedl před pár lety na "Noci literatury" s Janou Lewitovou, ve věži v Jindřišské ulici.

P.S. Noc literatury je taková poněkud ztřeštěná akce (cca jednou ročně), kdy kolemjdoucí navštěvují (grátis)podvečer různá neobvyklá místa a tam si vyslechnou asi půlhodinové čtení, je to taková literární pouť Prahou ve všední den za nevšedními zážitky, za večer obrazíte několik štací (tehdy to byly podzemní kolektory na Gorkáči, věž v Jindřišské, sv. Salvátor (ten akademický) - David Prachař četl v podzemní kryptě z Borgese, kavárna v Řetězové atd. atd.)

P.S. reCaptcha mi píše "traces" .-)
11. 02. 2011 | 11:31

Tonda napsal(a):

Jsem holt mladsi posluchac , od Merty znam jen par nejznamejsich pisni, ale chystam se to dohnat.
Chytit vitr je pro me navzdy spojeno s Mnagou, to je moje srdcovka a po pravde, jejich verze mi prijde lepsi. Ale i Mnaze je potreba podekovat, ze svymi cover verzemi predstavovali nam mladsim, starsi hudbu. Chytit vitr je jeden z nejlepsi textu, jake znam.
09. 03. 2011 | 12:09

Jana napsal(a):

Krásný koncert v kostelíku v Lozicích pro pár lidí, avšak plný pozitivní energie ukázal, že nejen penězi živ je člověk...
14. 03. 2011 | 20:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy