Lucerna je jen jedna

15. 11. 2011 | 06:43
Přečteno 3731 krát
aneb

Příspěvek k osobní kulturní historii

Lenka mě pozvala na PJ Harvey do pražské Lucerny. Na koncerty, na kterých nehraju, skoro nemám čas chodit, a tak jsem se opravdu těšil, zvlášť když tahle britská nezávislá hvězda patří k tomu nejzajímavějšímu, co se dnes v tomto žánru ve světě děje. Jen ten velký sál Lucerny se snadno vydýchatelným vzduchem a tradičně mizernou akustikou nesliboval velké zázraky.

Je to divné, že Praha vlastně nemá sál, v němž by mohl podobný koncert proběhnout: Divadlo Archa je – při vší úctě – přece jen malé a zimní stadiony zase naopak... Máme sice husákovský „Pakul“, ale ten by se hodil snad ještě méně.

Palác Lucerna prý měl původně sloužit lednímu hokeji, ale ukázalo se, že tam tolik prostoru zase není, a všechno se pak narychlo udělalo jinak.
Dovedete si to vůbec představit? Hokej v Lucerně? Vždyť ten velký sál do jisté míry představuje kus osobní kulturní historie každého z nás...

Ta moje začíná v šedesátých letech. Prvními zahraničními popovými hvězdami, na jejichž koncerty jsem vyrazil do Lucerny, byla italská diblice Rita Pavone a rakouský seladon Udo Jürgens.

Dojmy z těchto vystoupení vzápětí vymazaly partičky domácích bigbíťáků – George & Beatovens, The Matadors a hlavně The Primitives Group, první česká psychedelická kapela pracující na scéně s ohněm a nafouknutými prezervativy. Zanedlouho po jejich vystoupení jsme ve stejném sále měli maturitní ples. Bez ohňů a dokonce i tak trochu bez naděje – psal se rok 1970...

Sedm let po maturitě jsem v Lucerně poprvé vystoupil jako písničkář: zahajoval jsem jako neznámý zpěvák koncert k poctě Jaroslava Ježka (v podtextu samozřejmě i Voskovce a Wericha, o nichž se ovšem mluvit nesmělo) nazvaný Tak ti ď. Čtvrt hodiny před začátkem jsem byl úplně ochromený trémou, procházel jsem se zákulisím a donekonečna si opakoval svou úvodní větu: „Dobrý večer, jsem rád, že si konečně i já mohu zahrát ve slavné Jiráskově Lucerně.“

Byl to sice přiblblý žert, ale když jsem ho třem tisícovkám diváků naservíroval, zasmáli se a já mohl svých dvacet minut jakž takž se ctí přežít. Od té doby jsem už nikdy takovou trému neměl.

Z Lucerny v době normalizace se mi vybavuje zejména monstrózní úvod předávání cen časopisu Melodie: zhaslo se a pak v kuželu světla předvedl gymnasta Netušil svou olympijskou sestavu na koni našíř...

Když jsem olympionika po třiceti letech náhodou potkal a ostýchavě mu tu velkou akci v Lucerně připomněl, rozzářil se. Řekl, že také pro něj to byl neobyčejný životní zážitek, ale že netušil, že si to ještě někdo jiný pamatuje...

Po změně režimu se začaly ve velkém sále Lucerny objevovat hvězdy mých snů – první a největší z nich byl John Cale. Martin Skřivan, který mu v Praze tlumočil a doprovázel ho, vyprávěl o tomto plachém géniovi, že se tu zpočátku necítil moc dobře, v hotelu ho někdo z personálu urazil, což se mu normálně nestává...

„Tak uvidíme, jestli bude přidávat,“ řekl Martin. „Podle toho snad poznáme, jestli se mu tady dobře hrálo.“ A John Cale večer odehrál v Lucerně jeden z nejkrásnějších koncertů, jaké jsem kdy viděl, a přidával jako zběsilý...

A teď jsme se tedy s Lenkou vydali na PJ Harvey. V Lucerně bylo všechno jako obyčejně – vedro, přeplněno, špatný vzduch a mizerná akustika. Leč koncert byl krásný.

Musel jsem odejít pár písní před koncem, a tak jsem spatřil, jak v pasáži u světlíku postává několik lidí, na které nezbyly lístky, a soustředěně poslouchají zpěvaččin hlas linoucí se odkudsi z útrob budovy. Měli rozhodně kvalitnější poslech než my dole v sále a možná se právě začala odvíjet jejich osobní kulturní historie.

Ale taková je prostě Lucerna. Už to jiné nebude...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

B. napsal(a):

Krásné ráno, pane Buriane.
Tak už to v Praze (konečně) začalo?
15. 11. 2011 | 06:49

Divobyj napsal(a):

Zdravím,Vás,pane Buriane!

V Lucerně jsem nikdy nebyl,mám jiné záliby a zájmy.Představte si,že mám na zahradě obrovskou jabloň,která dává každoročně metráky jablek.Je to asi šest let,co jich měla půl tuny!Kořalka z těch jablek náramně voní a má bezvadnou chuť.Umíte si to představit?
Díky za článek.
15. 11. 2011 | 07:13

Saltzman napsal(a):

Kolik koncertních sálů mohlo vzniknout namísto ČEZ Arény? Ale já pořád tvrdím, že Prahu by bylo třeba oplotit a udělat z ní skanzen. Místní domorodci by předváděli návštěvníkům svá řemesla. Parkoviště však umístit mimo Prahu, aby množství zplodin nerušilo kulisy k produkovanému umění řemesel. Vrcholem zážitku turistů by mohl být tunel Blanka, který by se procházel pěšky a podávaly by se tam místní Pražské speciality. Opencard by se uplatnil maximálně, protože nosit tolik peněz na vstupenky mezi loupeživé pražany je riskantní. Na závěr návštěvy skanzenu Praha by si mohl návštěvník taky něco málo vykopat na opravách opravených chodníků a cest.

Byla by krásná přehlídka papalášů roků. Jen ten skanzen ji chybí. :-)
15. 11. 2011 | 07:17

notabene napsal(a):

Jeden z mála, kterého tady čtu..Někdy kousky vět, někdy celý článek..Dnes celý..
15. 11. 2011 | 07:21

Medikolog napsal(a):

Divobyji,

to by bylo téma pro samostatný blog.... a pro ochutnávkovou akci(/;<D).
15. 11. 2011 | 07:23

Holubář napsal(a):

Napsal jste to moc hezky, škoda, že nemám takové vzpomínky na Lucernu jako vy.
Nikdy jsem v ní nebyl. Zato jsem ale byl u toho, když se půlila a prodávala Václavu junkovi a jeho Chemapolu a když potom spadla do konkurzní podstaty a stala se předmětem soudů. Pak jsem z toho vypadl a ani nevím, jestli už soudní spory skončily, myslím, že ne.
Taky historie, ne?
15. 11. 2011 | 08:11

Baba napsal(a):

Pro performery je pražská Lucerna prestižní záležitostí. Pro návštěvníka Prahy je sálem s nepohodlným zázemím, kam se stojí za to vypravit. Rodina pro své synergické sezení zřejmě zvolí intimnější prostředí. Našinec se cítil pohodlněji v méně formální hokejové hale na výstavišti, dnes má název Tesla Arena. Toužíte-li po méně vydýchaném vzduchu, zvolte některý z amfiteátrů.
15. 11. 2011 | 08:22

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Nedivím se, že pan Burian měl trému, po koncertech Mr. Acker Bilka, Chris Barbera, Luis Armstronga a Elly Fitzgerald to musela být odvaha i když připouštím, že tehdejší náročné a poučené publikum bylo vystřídáno generací s jiným vkusem.
15. 11. 2011 | 08:35

Ládik!!! napsal(a):

Lucernu vůbec nepoužívám. Jedině Laser Genetics ND3.
15. 11. 2011 | 09:15

B. napsal(a):

Jiráskova Lucerna je nejlepší, a taky jenom jedna.
Většina "performerů" z Lucerny pražské těžko ví, co mám na mysli.
15. 11. 2011 | 10:22

Pípa napsal(a):

Na našem maturitním plese přešel o přestávce můj kamarád Franta se svým tátou Frantou parket Lucerny po rukou. To byl aplaus.

Šašek,
také jsem ty koncerty viděl, jen Acker Bilka ve Fučíkárně.
15. 11. 2011 | 10:50

Brnčidlo napsal(a):

Lucerna je jen jedna. Ta Jiráskova.
15. 11. 2011 | 12:28

Baba napsal(a):

Ne, pan Burian se nám snaží naznačit, že i Lucerna už se stává privilegiem těch nejhodnějších.
15. 11. 2011 | 13:14

Divobyj napsal(a):

Medikolog

Jistě,témat by mohlo být mnoho.Bohužel-záleží to na těch,kteří sem články píší.
15. 11. 2011 | 13:41

jos napsal(a):

Každá doba má své hvězdy. Když jsem se začal v druhé půlce 60.let hodně věnovat hře na kytaru, setkal jsem se s pamětníky koncertů slavného kytaristy flamenca Angela Iglesii z let 1942-1944 v pražské Lucerně. Pak se mi dostaly do ruky jeho nahrávky z té doby a ten jejich obdiv, trvající i po desítkách let, jsem pochopil. Lucerna byl středobod něčeho velkého pro více generací, snad po celou dobu své existence.
15. 11. 2011 | 14:53

Zdeněk Wachfaitl napsal(a):

Pane Buriane,
díky za takovouto Lucernu, vždyť je to Mekka, tedy téměř. Ale je to i kino Lucerna, kde lucerna poslední potemněla a naopak zase první paprsky vyslala a probudila tak po filmu mnohé z příjemných snů studentských lásek. Takoví jsme byli, zrovna tehdy, když C4004 měl premiéru. Jak ten čas letí, také jsme tam byli na Jandovi, 20 let Olympicu a pak jsme skončili, jasná zpráva... ☻

Chodím po špičkách kolem Lucerny a nechávám magii času dřímat.
15. 11. 2011 | 22:52

Pepa Řepa napsal(a):

Lucerna je jen jedna
řekl revolucionář Dědečkovi.
Já ti dám zpívat: Už jde rudoch od válu.

I Pakul se dá překousnout. Když hraje Tom Waits nebo Nick Cave.
16. 11. 2011 | 08:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy