Ministerstvo zdravotnictví uznává psychosomatiku.

14. 02. 2013 | 10:20
Přečteno 18079 krát
Rozhovor pro www.lidovky.cz


Podle nové vyhlášky je celostní medicína zařazena mezi standardní lékařskou specializaci. Co se tím mění?

Nejde o nic převratného. Komplexní psychosomatická medicína už byla uznána dávno – pacienty. Hovoří za ni výsledky. Zařazení mezi standardní lékařské specializace je reakcí ministerstva na dlouhodobě neudržitelný stav. Nejde o přijetí neověřených šarlatánských metod, nýbrž o uznání psychosomatického přístupu, nutnosti hledání souvislostí zdravotních potíží se životem pacienta. Moderní biologická medicína totiž vychází z předpokladu, že každá zdravotní porucha má nějakou objektivní příčinu, kterou dokáže pomocí odběrů, céteček, magnetických rezonancí, odhalit a zásahem zvenčí, léky, operacemi nebo fyzikálním působením, vyléčit. V roce 2001 zveřejnil časopis British Medical Journal studii, ze které vyplynulo, že u téměř 40 % pacientů, s typickými tělesnými obtížemi objektivní nález chybí. Pro biologicky vzdělaného lékaře je to neřešitelný problém. Pacienta považuje za simulanta, hypochondra nebo duševně chorého. On ale není ani jedním z nich. Jeho obtíže jsou somatizací neboli ztělesňováním složité, neřešené životní situace. Pacient je bezradný, žije ve stresu. To, co není schopen zvládnout na vědomé rovině, začne postupem času tělo „řešit“ za něj – nemocí. Typickým způsobem: bolestí hlavy (má toho plnou hlavu), závratěmi (hlava se mu z toho zatočila), pálením žáhy (leze mu to krkem), bolestí zad (naložil si víc, než unese). To, co neumí odhalit nejmodernější technika, skvěle popisuji stará lidová přísloví.

Začne se teď celostní medicíně věnovat více lékařů? Bude péči proplácet pojišťovna?

Mám atestaci z interního a rehabilitačního lékařství. Biologické, vědecké medicíny si nesmírně vážím. Považuji ji za základ vzdělanosti a způsobilosti lékaře. Ve svojí praxi využívám moderní diagnostiku i léky. Na prvním místě ale je pochopit, jako informaci nemoc pacientovi přináší. Poradit mu, jak má změnit svoje chování a podmínky života pro to, aby se uzdravil. Podpořit samoúzdravné schopnosti. Teprve když na zvládnutí nemoci pacient vlastními silami nestačí, ordinuji mu léky. Pokud možno jen přechodně, aby mu pomohly odrazit se ode dna, k potřebné životní změně. S pacienty pracuji celostním, komplexním způsobem, podobným způsobu práce léčitele. Snažím se vyváženě posuzovat objektivní nálezy i subjektivní (životní) souvislosti pacientova stonání. O tento způsob medicíny projevuje zájem stále více lékařů. Zatím psychosomatika neměla oficiální statut, což jejich vzdělávání komplikovalo. Rozhodnutí ministerstva je moudré. Zatím je ale v úrovni politické deklarace. Od slov k činům, k zavedené komplexního přístupu do systému vzdělávání a léčebné praxe, je ještě hodně daleko. Proplácení psychosomatické péče z prostředků zdravotních pojištoven, jako je to mu v SRN, by bylo ideálním stavem. O finanční situaci těch našich si nedělám žádné iluze. IZIP zanechal dvoumiliardový tunel.

Znamená to, že každý medik bude muset mít nějaké psychosomatické minimum? Bude se celostní medicína normálně vyučovat třeba v prvních ročnících na lékařských fakultách?

Velké nedorozumění vidím v tom, že psychosomatika byla zařazena mezi lékařské specializace. Má tedy statut odbornosti, budou se v ní školit specialisté „psychosomatici“, poskytující péči „psychosomatickým“ pacientům. Tedy pacientům, kterým je špatně, ale nemohou to dokázat objektivním nálezem. Psychosomatika by se tak mohla stát odkladištěm pro ty, se kterými si biologická medicína neví rady. V základech psychosomatického přístupu by ale měl být vzdělaný každý lékař už během studia na fakultě. To se zatím bohužel v plném rozsahu a kvalitě neděje. Medik nemá rovnocenný přístup ke znalostem biologickým a psychosociálním. Ministr zdravotnictví nemá ani kompetenci do obsahu vzdělávání na fakultách přímo zasahovat. Jednání o zařazení psychosomatického základu do výuky mediků by proto mělo proběhnout co nejdříve.

Jaký je teď obecně mezi lidmi zájem o psychosomatickou péči?

Během posledních pěti let dochází k neuvěřitelnému obratu. Když jsem pracoval na klinice přicházeli za mnou pacienti se zakázkou „pane doktore, je mi špatně, vylečte mne, předepište léky“. Dnes je zakázka jiná: „pane doktore, já už nechci brát léky, poraďte mi, co mohu já sám udělat pro to, abych se uzdravil a mohl je vysadit“. Lidé už se odmítají odevzdávat, chtějí svému stonání rozumět a někteří dokonce převzít péči o zdraví do vlatních rukou. Nápor pacientů na ordinace těch několika desítek lékařů, kteří se psychosomatice u nás věnují, je drtivý.

S jakými problémy za vámi pacienti nejčastěji chodí?

S jakýmikoliv. S ekzémy, vysokým tlakem, bolestí kloubů, zažívacími potížemi, únavou, neplodností, úzkostí...Každá nemoc je informace. Informace o tom, jaký člověk je, jakým způsobem a v jakých podmínkách žíje. Informace o tom, že dělá v životě nějakou chybu. Funguji vlastně v roli tlumočníka, překládám pacientovi sdělení, které mu tělo nemocí vzkazuje. On stůně proto, že mu nerozumí. Protože ale nemohu obsáhnout všechny odbornosti, v případě, že mám podezření na nějaký závažný organický problém, konzultuji jej v rámci našeho týmu s příslušným specialistou, který provede nezbytná vyšetření. Pečujeme tedy o pacienta týmově, komplexně, všichni s ním mluvíme stejným jazykem, abychom mu ve stonání neudělali zmatek.

Mohl byste uvést nějaký příběh z poslední doby, kdy psychosomatická péče o pacienta pomohla k jeho vyléčení, přestože ostatní lékaři nevěděli, jak ho léčit?

Před časem ke mně přišla maminka s desetiletou Janou. Pět let se trápí s opakovanými infekcemi. Za poslední rok brala sedmkrát antibiotika. Maminka s ní obešla řadu lékařů, ležela i v nemocnici. Žádné vyšetření příčinu, oslabení imunity, neodhalilo. O samotě mi Jana všechno pověděla. Rodiče se před pěti lety rozvedli. Byl to pro ni šok. Nejenže ztratila milovaného tátu, ale stěhováním přišla o všechny kamarádky. Maminka si našla nového přítele, věnuje se budování firmy, na Janu nemá čas. Jana je zoufalá, bezradná, opuštěná. Její stonání není voláním po antibiotikách. Když jsem se jí zeptal, co potřebuje k uzdravení, řekla mi: „Maminku mám moc ráda. Přála bych si, aby se mnou byla častěji, o víkendech jezdila na výlety, držela mne za ruku, povídala si se mnou…“. Maminka to nejprve oplakala, ale pak pochopila a přijala. Cestu k uzdravení jsem tedy neporadil já, ale vlastní dcera. Protože to mamince nedokázala říci přímo, dělalo to její tělo za ni - nemocí.

vyšlo 13.2.2013 na www.lidovky.cz, otázky pokládala redaktorka Michaela Černá
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gaia napsal(a):

a jak to ten celostní lékař zařídil, aby ta holčička měla tu maminku pořád doma?
a aby se tatínek vrátil a vše bylo doma v pohodě
14. 02. 2013 | 10:24

janhnizdil napsal(a):

Celostní lékař se celostně ujal opuštěné maminky, malá Jana se uzdravila a žili spolu šťastně až do smrti.

Jan Hnízdil
14. 02. 2013 | 10:28

Kala napsal(a):

Že by to bylo takhle jednoduché? Všechny ty svaly, kosti, šlachy, úpony, tepny, žíly, žlázy, celá ta chemická továrna, dosud neprozkoumaná, by si dala říct po domluvě a změně životního stylu?
14. 02. 2013 | 10:35

gaia napsal(a):

no to jsem také někde četla, jak jeden lékař léčil neplodnost. Ženu uspal a pak se sám pokusil oplodnit a v 50% byl úspěšný, až bylo všem divné, proč je většina těch děcek rezytých jak ten doktor.

Ale víte, já jsem také velká příznivkyně alternativních metod a samoléčitelství apd., ale tam je problém, že tomu ten člověk musí sám věřit a při dodržování těch zásad se dost nadře.
Jak tu víru naordinuje ta VZP, to nevím.
14. 02. 2013 | 10:39

Druid napsal(a):

Já bych doporučoval samoléčitelství. Pokaždé, když bych si po sedmi dnech vyléčil rýmu, tak bych si to vyúčtoval u své pojišťovny...
14. 02. 2013 | 10:47

matematik napsal(a):

Pane doktore, tohle je krásný příspěvek. Jen bych dodal, že jsem zkusil sám na sobě vliv okolností na zdraví, i když psychické, ale chápající lékaři mi pomohli. Ten, kterého si nejvíce považuji, byl psychiatr, bohužel dnes již mezi předky.
14. 02. 2013 | 10:54

Pažout napsal(a):

Já jsem se věnoval psychosomatice 3 roky na psychosomatické klinice v Německu. Německo je v psychosomatice mnohem dál než Česko. A umřímně, Vy děláte psychosomatice ostudu a způsobujete, že většina jiných lékařů se na psychosomatiku dívá jako na šarlatánství a pochybný obor.
Stačí se podívat na Vaše názory na psychofarmaka, které jsou, upřímně řečeno, naprosto stupidní a evokují ve mně pomatené stoupence konspiračních teorií, kterým bych za běžných okolností dal psychiatrickou diagnozu.
Po pár letech strávených psychosomatikou se teď věnuju výzkumu mozku na univerzitě zejména v oboru biologické psychiatrie, tj. PET výzkum receptorů, učinnost léků, neuroimaging atd. Psychofarmaka zaručeně fungují a představit si léčbu schizofrenie bez nich je prostě nemyslitelné. Zkuste si zajít na nějaké psychiatrické oddělení a vyléčit tam nějakého solidního manika nebo schizofrenika z jeho stavů pomocí rozhovorů.
Aby se psychosomatika mohla stát respektovaným oborem, tak by se v prvé řadě měla zbavit pomatenců jako jste vy.
14. 02. 2013 | 10:57

DPH 120% to snad napraví napsal(a):

Ministerstvo zdravotnictví žačne uznávat i zaříkávače, neb při tomto tempu rozkrádání prostředků z veřejného pojištění na nic jiného nezbyde.

Já bych z pojištění neplatil praktické lékaře. Toho ať si jako rodinného medicinmana spolu s očkováním proti klíšťatům, aspirínem a tetováním
platí každý sám. (Na měření tlaku ho nepotřebuju, mám japonský stroječek, který vytiskne měsíční křivku a vyhodnocení).
Celostní lékaři by u celostních pacientů mohli rovnou bydlet a říkat si Onkel Zbynda.

Museli bysme pak mít nevídaně luxusní zdravotnictví.
14. 02. 2013 | 11:08

duch s. napsal(a):

gaia
Sem zvědav, jak se úsilovným sebepřesvědčováním stanete samatřetí.
14. 02. 2013 | 11:11

vědma napsal(a):

Pažoute, pan Hnízdil přeci nikomu nesugeruje, že léčí maniaky, či schizofreniky pomocí rozhovorů. Pouze dokazuje, že spousta nemocí, třeba kožní, různé bolestivé stavy, či rakovina je způsobená stavem psychiky jedince. Pouze jen vychází ze staletých zkušeností východní medicíny. Receptory sice můžete zkoumat, ale stejně nevysvětlíte například spojení a vztah ledvin z ušima atd. Prostě nedejte jen na to, co jste se naučil na fakultě. Život je podstatně složitější a smiřte se s tím, že mu stejně zcela nebudete nikdy rozumět.
14. 02. 2013 | 11:11

Pažout napsal(a):

"Pouze dokazuje, že spousta nemocí, třeba kožní, různé bolestivé stavy, či rakovina je způsobená stavem psychiky jedince. Pouze jen vychází ze staletých zkušeností východní medicíny. Receptory sice můžete zkoumat, ale stejně nevysvětlíte například spojení a vztah ledvin z ušima atd."
---
já v prvé řadě věřím na vědu a vědeckou metodu, tj. vše je třeba dokázat v kontrolovaných experimentech a najít vysvětlující mechanismus jako to funguje. Staleté zkušenosti východní medicíny jsou často nefunkční nesmysly a pověry. Tisícileté zkušenosti čínské medicíny dodnes věří, že tygří varlata léčí neplodnost, a proto dnes čínani přispívají k vyhubení ohrožených tygrů jako žádný jiný národ na světě.
A narážel jsem třeba na tento článek dr. Hnízdila z minulosti
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-hnizdil.php?itemid=10247
to je naprosto jednostranné nepochopení komplexní geneze psychiatrických onemocnění, prostě paušálně odmítne genetiku, biologické vlivy, infekce CNS atd. Schizofrenie je z převážné většiny biologické onemocnění.
14. 02. 2013 | 11:20

Kala napsal(a):

Pane doktore, to jak to líčíte v závěru odpovědi na první otázku, mi připomnělo jednu půvabnou knížečku od MUDr. F. Knoblocha o neuróze s kapitolkami např.: A já vždycky co mě má hlavička pobolívá, Těžké sousto, A mě srdce bolí, Vezmi lože své...Takže ve své podstatě je to vlastně asi léčení neurotických poruch, které se projevily poruchou nějakého orgánu, čili poruch funkčních. No taky dobré, ale ty "pravé" orgánové poruchy bohužel zůstávají na klasických lékařích a spoustě léků, že?
14. 02. 2013 | 11:23

Pažout napsal(a):

vědma: a ještě co se týká těch bolestivých stavů. Já jsem se v tom Německu specializoval na bolestivé stavy, zejména na fibromyalgii. A rozhodně bych netvrdil, že je to psychické onemocnění. Psychické faktory hrají bezpochyby roli, protože psychické vyladění mozku hraje roli při subjektiním vnímání bolesti, tj. emoce ovlivnují prožívání bolesti. Ta psychosomatická komponenta je tam neoddiskutovatelná. Ale pak existují biologické faktory jako pamět na bolest (Schmerzgedächtnis - nevím jak se tomu přesně říká česky) které způsubjí tzv. neuropatické bolesti. Tzv. fantomové bolesti po amupataci jsou příkladem. takže tyto chronické bolestivé stavy jsou onemocněním mozku a nervového systému, ale netvrdil bych, že za to může špatný životní styl, to je prostě hloupost
14. 02. 2013 | 11:27

Zvědavec napsal(a):

Umí to někdo vysvětlit. Už na základní škole mě učili, že lékař zkoumá a posuzuje celé tělo a vyjadřuje se i ke způsobu života.
Říkali, že je to jeho povinnost. Tak co ta celostní medicina přinesla nového ?
14. 02. 2013 | 11:30

Pažout napsal(a):

zvědavec: "Umí to někdo vysvětlit. Už na základní škole mě učili, že lékař zkoumá a posuzuje celé tělo a vyjadřuje se i ke způsobu života.
Říkali, že je to jeho povinnost. Tak co ta celostní medicina přinesla nového ?"
---
jistě, tak by to mělo být v teorii, jenže v praxi na to není čas. Čekárna je plná lidí a doktor nemá čas se vybavovat s každým pacientem o jeho problémech v manželství nebo v práci.
K čemu slouží psychsomatika? K léčbě nemocí, které leží někde na pomezí mezi tělem a duší - tinnitus, migréna, fibromyalgie, chronické bolesti, Crohnova choroba, ulcerozní kolitida, vysoký krevní tlak. Většinou jde o to, že se vykolejí sympatikus.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Autonomn%C3%AD_nervov%C3%A1_soustava
14. 02. 2013 | 11:34

resl napsal(a):

p. Hnízdile, přeceňujete pychosomatiku a odkládáním odborné léčby, můžete pacienta jen poškodit. To ale víte sám, takže spor bude o to, kdy a ve které fázi poznáte, že pacient musí třeba na roentgen a hlavně jestli to poznáte včas.
14. 02. 2013 | 11:56

vědma napsal(a):

Pažout:já v prvé řadě věřím na vědu a vědeckou metodu, tj. vše je třeba dokázat v kontrolovaných experimentech a najít vysvětlující mechanismus jako to funguje.

Ono to může být někdy o dost složitější. Určitě si pamatujete výrok Polívky v jednom z filmů, cituji: Vaši pí.. jsem nikdy neviděl a přesto věřím, že ji máte...
Např. u nás v e sto let starém domě se jistou dobu zjevoval duch synova kamaráda, který u nás velmi často pobýval, než se oběsil. Nikdo z nás není ani věřící a přesto je nás několik,/nejen členů rodiny/ kteří "to" viděli na vlastní oči a dokonce i pocítili na těle po zdravotní stránce! Někde tady už věda selhává, nezdá se vám? Taky to bohužel vědecky nevysvětlíte....
14. 02. 2013 | 12:00

aga napsal(a):

Staré moudré pravidlo praví, že každý pacient narazí ze zákona (vyššího) na takového lékaře, jakého si zaslouží. A vice versa.
14. 02. 2013 | 12:05

aga napsal(a):

Jo, a to je skvělé, že ministerstvo zdravotnictví uznává psychosomatiku. Uznává také střídání ročních období v našem klimatickém pásmu? Protože kdyby ne, tak to je fakt průšvih.
14. 02. 2013 | 12:07

Viola napsal(a):

Neměl jste pane doktore tu holčičku poslat na alerkologii? Alergie jsou dnes velmi časté.
14. 02. 2013 | 12:08

gaia napsal(a):

ago

a kdo miluje své tělo a uzdraví si svůj život žádného doktora nepotřebuje.

K doktorům chodí jen zbabělci.

Nebo ti, které se podařilo náležitě vystrašit.

Viz ten šílený problém, že prý v Praze v lékárnách došel Infadin.

Prý jsou na tom závislí všichni kojenci, kterým se bez toho nevytvoří kosti a nepodaří vůbec vyrůst a vlbec jsou smrtelně ohroženi výpadkem takových kapek.
Jenda maminka prý dokonce oběhala 14 pražských lékáren, až konečně v jedné to sehnala, ale považte , i tam už měli jen 7 posledních balení.

Toto bylo předevčítrem v reportáži na Nově.
14. 02. 2013 | 12:09

Viola napsal(a):

"Celostní lékař se celostně ujal opuštěné maminky, malá Jana se uzdravila a žili spolu šťastně až do smrti."

Všech opuštěných maminek se celostní lékař ujmout nemůže, neb u nás není dovolena bigamie.
14. 02. 2013 | 12:11

Pažout napsal(a):

gaia: prý k lékařům chodí je zbabělci. Hahaha. Předpokládám že jsi ještě něměl/a možnost doopravy otestovat svou odvahu v praxi. Počkej až ti jednou půjde o kejhák, pak začneš věřit na doktory tak jako Klaus před smrtí začíná věřit v Papeže.
14. 02. 2013 | 12:12

aga napsal(a):

Pažout

Neříkal jste si kdysi Crowley (nebo Alistair, teď nevím)?

Z principu moc nedůvěřuji těm, co mají privilegované informace o složení a fungování našeho mozku, a jsou tak arogantní a "neomylní", jako vy.
14. 02. 2013 | 12:17

gaia napsal(a):

Pažout

až mi půjde o kejhák, tak umřu celá. Určitě si nenechám transplantovat orgány, rozřezat se na kousky a nechat tak umřít své orgány po kouskách. Určitě nebudu usilovat o to, strávit poslední dny svého života někde na hadičkách.

Moje poslední zkušenost s doktory je ta, že jsem se rozhodla nechat si otestovat cholesterol. Odebrali mi krev(doufám, že sterilní jehlou a že na mne něco nepřenesli. Měla jsem si za 3 týdny zavolat.
Pak mi do telefonu řekli větu, že jsem málem omdlela

Paní, máme pro vás velmi nemilou zprávu....
chápete to , říci toto pacientovi do telefonu. Musela jsem usednout na židli
a pak mi sestra vyjevila zbytek té věty
Vaše výsledky se, nevím jak je to možné, ztratily.

Znova vám to nevyšetříme, to by nám pojišťovna neproplatila.

Běžte k nějakému jinému doktorovi, třeba na gynekologii, tam to dělají také.
Pak mi moje 88 letá maminka řekla, ať se na to vykašlu, jí že jednou před 50 lety doktor naměři dokonce 11(nevím čeho) a staršil jí, že brzy oslepne.
Ona neoslepla a já usoudila, že s cholesterolem se dá spokojeně žít a dalšího doktora jsem již raději neotravovala.
14. 02. 2013 | 12:20

Pažout napsal(a):

aga: já po vás nechci, abyste věřila mně. Věřte vědě, tj. ověřitelným solidním poznatkům. Samozřejmě i ve vědě se najdou kontroverze a nejisté poznatky, zejména na jejích hranicích, ale solidní jádro poznatků je tisicíkrát ověřené a pravdivé. Šarlatání a hlupáci všeho druhu se poznají podle toho, že nechápou to ověřené jádro vědy a snaží se ji zpochybnovat na základě oněch kontroverzí na jejích okrajích. Prostě když hlupák nemůže udělat kariéru ve vědě, protože na to nemá schopnosti a vyžaduje to léta tvrdého studia, tak udělá kariéru v duchovnu, kde stačí mít akorát nějaký dostatečně přesvědčivý a líbivý názor.
14. 02. 2013 | 12:24

poop napsal(a):

pažout
taky jsem ho neviděl ale věřím ,že ho máte. Snad.
14. 02. 2013 | 12:24

šebány napsal(a):

Vaše články pane Hnízdil jsou mi velmi příjemné jako lékaři Vám věřím a chodil bych za Vámi i se svými dětmi. Ty zlobné reakce na Vaše argumenty je jenom názor bezvýznamných frustrovaných lidiček na něco čemu nikdy neporozumí.
14. 02. 2013 | 12:30

Pažout napsal(a):

poop: pažout, taky jsem ho neviděl ale věřím ,že ho máte. Snad.
-----
pokud někdo nevidí rozdíl mezi touto demagogií a vírou v Boha, tak je prostě kognitivně omezený. Ten rozdíl je v tom, že u nesčetných mužů byl pozorován penis, tj. z hlediska pravděpodobnosti je téměř jisté, že bude pozorován i u dalšího muže. Zatímco Boha nikdy nikdo nepozoroval (krom pár báchorek z Bible od proroků co zřejmě frčeli na meskalinu). Vysvětlovat to blíž ale nehodlám, nebaví mne doučovat malé děti základy násobilky.
14. 02. 2013 | 12:32

gaia napsal(a):

jednou(ale to už je opravdu velmi stará historka, nicméně mne to velmi ovlivnilo) jsem byla na plese mediků. A jeden medik mi tam ve slabé chvilce svěřil, že dělá pomocnou vědeckou sílu na patologii a že zjistil, že 60% diagnóz je chybných. Že se to ale bojí někomu říci nebo nahlásit, ale jako u krále Lávry to musí ven.
Tak jsem se dozvěděla tuto skutečnost a od té doby mám tedy dost militantní názory na doktory.
14. 02. 2013 | 12:34

Viola napsal(a):

Pane Pažoute

Bůh je láska a nemůžete říci, že lásku nikdy nikdo neviděl. A právě tou lásku, nebo alespoň laskavostí se dá hodně vyléčit.
14. 02. 2013 | 12:35

Viola napsal(a):

Ale je otázkou, zda má lásku proplácet zdravotní pojišťovna.
14. 02. 2013 | 12:36

Pažout napsal(a):

Viola: "Bůh je láska a nemůžete říci, že lásku nikdy nikdo neviděl. A právě tou lásku, nebo alespoň laskavostí se dá hodně vyléčit."
---
Bůh je prázdné slovo, do kterého si každý věřící promítne co se mu tam právě hodí, prostě takový imaginární kamarád pro dospělé lidi, kterému připíšou všechno dobré. Vy si do Boha promítáte lásku, někdo jiný si tam promítá dědečka na obláčku atd. Fakt je ten, že to že muži mají penis se dá dokázat, zatímco vaše tvrzení že Bůh je láska je zcela bezobsažné
14. 02. 2013 | 12:42

vědma napsal(a):

Pažout: Jen ještě otázka na Vás: kam půjdete vy, až vám půjde o kejhák a doktoři vám řeknou, že vám prostě nedokážou pomoci?
14. 02. 2013 | 12:47

gaia napsal(a):

jestli bůh je, tak je to pěkně nerudný, zlý a závistivý dědek.
Kdo se chce uzdravit, musí věřit v matku přírodu a její léčivé síly a moudrost.
14. 02. 2013 | 12:48

Drzá zrzka napsal(a):

Proč by měla zdravotní pojišťovna proplácet lásku?

Ona jen platí za upozornění, že něco není v pořádku. Životní priority si člověk musí uvědomit sám. Rozhodnutí, jak se zachová záleží jen a jen na něm samotném.
14. 02. 2013 | 12:56

Biker Bob napsal(a):

Nechápu, proč se u tolika lidí projeví agrese, když se setkají s názorem jiným než jejich vlastním. Po dvaceti letech vegetariánství bych mohl dlouze vyprávět, co s většinou "masařů" udělá okamžik, kdy se dozví, že prostě a jednoduše jen nejím maso. Nikoho nepřesvědčuji, nevystavuji to na obdiv, nekritizuji druhé. Dokonce si sám ze sebe dělám legraci, co by z potetovaného králíka, který chroustá jen seno a březovou kůru v lese :o) ... no a který to občas to zazdí pivem, vínem nebo "mojú oblúbenú kofolú s rumem ve valašské pastúšce" :o)))
Neochota respektovat rozdílný názor je v naší společnosti výrazně rozšířená. A je úplně jedno, jestli jde o zdraví, politický názor, životní styl nebo třeba jen o střih saka. Škoda. Každá zloba a nenávist se nám stokrát vrátí. Jako když pliveme na druhé kyselinu, která nám mezitím rozežírá ústa ....
I sebezapřisáhlejší věděc a všeho-měřič musí přiznat, že chod našeho těla ovlivňují chemické procesy, které jsou ovlivňovány stavem naší psychiky. Což musí zákonitě ovlivňovat stav našeho zdraví. Popírání tohoto vlivu je pak jen gól do vlastní branky. Není to jediná univerzální metoda na vše. Ale určitě by měla být součástí komplexní lékařské péče.
Přiznám se, s tím úvodním "Nechápu proč ..." jsem trochu kecal ale nemá asi cenu přilévat vodu do ohně, že jo ?! ;o)
14. 02. 2013 | 12:58

olga napsal(a):

Povídám povídám pohádku ...
Já osobně si myslím, že to, že lékaři odsoudili IZIP k zániku svědčí o nezájmu lékařů zodpovědně léčit.
Chtějí si ve skutečnosti hrát. Hledat stále znovu a znovu dávno nalezené.
Mám vysoký tlak. Ještě za socialismu mi zjistili deformaci krční páteře. Rehabilitace mi ulevily. Po létech tlak znovu začal zlobit. Kdysi odhalenou příčinu jsem přednesla lékařce. Usmála se a dala mi prášky. jedny, druhé, třetí ... A nic.
14. 02. 2013 | 13:02

gaia napsal(a):

olgo

myslíte, že když vám za socialismu něco zjistili, že i dnes, po letech, bude příčina zase stejná?
14. 02. 2013 | 13:07

Zvědavec napsal(a):

Pažout napsal:"Prostě když hlupák nemůže udělat kariéru ve vědě, protože na to nemá schopnosti a vyžaduje to léta tvrdého studia, tak udělá kariéru v duchovnu, kde stačí mít akorát nějaký dostatečně přesvědčivý a líbivý názor."

Tato věta se mi prokázala jako pravdivá i mimo zdravotnictví.
14. 02. 2013 | 13:17

7946 napsal(a):

Nepochybuji o správnosti nové ministerské vyhlášky. Ale zaujala mne věta:
"To, co není člověk schopen zvládnout na vědomé rovině, začne postupem času tělo „řešit“ za něj – nemocí."
Už jsem se s tím výrokem setkal, ale nikdy nebylo nijak zdůvodněno, proč to tělo dělá? Nebo proč životní obtíže se u lidí projevují u každého jinak? ... atp
14. 02. 2013 | 13:24

aga napsal(a):

pažout

"Věřte vědě" - chacha. Sám víte, že věřit či nevěřit můžu tak akorát vědcům, o jejichž skutečné víře, motivacích atd. nic nevím, a není v lidských silách ověřovat to, co nám předkládají k věření ve všech oborech. A že motivace i reálné činy vědců (a jejich sponzorů či donátorů) jsou často velmi nevědecké víme asi oba.
14. 02. 2013 | 13:25

Analytik napsal(a):

Člověk a jeho zdravotní problémy se v mnohém podobají počítači a jeho chybám.
Široká veřejnost (i odborná) věří, že nemocného pacienta vyléčí jen skalpel nebo chemie.
To je ale stejný přístup, jako řešení IT problému šroubovákem a kladivem.
Některé typy poruch sice vyžadují technika se šroubovákem, ale většinu zvládne programátor jen s pomocí klávesnice a dobré analýzy.
Na porouchanou duši je každý skalpel krátký a tělo bez duše funguje jako počítač bez softwaru!
14. 02. 2013 | 13:28

aga napsal(a):

7946

Je to zdůvodněno leckde, stačí hledat. Jedna z možných odpovědí je, že emocionální konflikty "chtějí být vyřešeny", a pokud je člověk neřeší dobrovolně na psychické rovině, konflikty se somatizují jako materiální problém, a člověk se mu pak musí věnovat nedobrovolně.
14. 02. 2013 | 13:29

alternativa: ve sklepě pod uhlí napsal(a):

Drzá zrzka
Pokud jste měla v roce 1973 tři týdny ranní nevolnosti a pak o něco později porodila, nesploléhejte, že se všechno zase nějak takhle samo od sebe vyřeší.
Poohlédněte se po menších ústavech, které se snaží konkurovat cenou.
Jen kremace samotná přijde pomalu na 10.000.
14. 02. 2013 | 13:32

pop napsal(a):

Pažout
Já se nebavím o násobilce a penisu .Já se bavím o rozumu .Měl by jste více chápat.
14. 02. 2013 | 13:39

Martin, toho jména druhý napsal(a):

Zvědavec - víte, co je horší? Když hlupák tu kariéru udělá.
14. 02. 2013 | 13:42

Pažout napsal(a):

Analytik: "Člověk a jeho zdravotní problémy se v mnohém podobají počítači a jeho chybám."
---
to asi sotva. Počítače zpracovávají infomrace sériově, tj. sada instrukcí v podobě programu je krmena do procesoru, který provádí miliardy operací za sekundu a tyto zpracovává.
Mozek je oproti tomu neuronová síť, kde je spojení hardwaru a softwaru mnohem těsnější. Jako IT fachman byste o neuronových sítích mohl něco vědět, tj jak se infomormace střádá v synaptických vahách atd. Navíc v mozku je spousta modulátorů, které ovlivnují vyladění těchto sítí (neurotransmittery). Např při vzteku se vylijou nějaké hormony v mozku, které ovlivní fungování celé sítě a člověk je naladěn na utočno atd. Prostě brát člověka jako software je chyba, nehledě na to, že není znám způsob, jak v tom softwaru hledat chyby (debugovat), když neznáme ani ten kod, který je navíc distribuovaný skrze neuronovou sít
14. 02. 2013 | 13:43

ajťáci jsou většinou strašně mazaní napsal(a):

asi jako doktoři.

analytiku
Co když vám Windows signalizují, že ta protivná modrá obrazovka (podle číselného kódu, který vám BIOS odmítá ukázat na déle než 1/10 sekundy) je důsledkem toho, že vám zůstal na I/O uzlu viset kus ovladačového kódu pro USB zařízení a příslušný hotfix vám říá, že problém je ve vaší verzi Windows již vyřešen.

Nebo, když pro změnu ta obrazovka smrti říká, že máte připojen HDD, který je Slave only. Máte samozřejmě SATA disky a přehození konektorů a ni výměna šňůr to milým Windows nerozmluví.
Co byste navrhoval jiného, než pětikilovou palici?

Dva roky jsem PC neprovozoval a teď ho kvůli nějakým věcem zkouším rozchodit. Brzy to asi vyřeším uvolněním místa v pracovně.
Člověk ale není otevřená platforma, dokud se do něj nepustí chirurg.
14. 02. 2013 | 13:45

Bob napsal(a):

Já bych tomu na rozdíl od různých léčitelů věřil.
Říká se, věř a víra tvá Tě uzdraví.
Např. moji maminku (93 let) přestala ukrutně bolet záda po aplikaci B12, kde sehrál minimálně 50% roli placebový efekt...
14. 02. 2013 | 13:46

seriózní chlapík napsal(a):

Správně řekl jednou doktor Měšták. Cvičím. Vím, že mi to neproudlouží život jako takový, ale aktivní život jistě. Podobný názor mají odborníci specializující se na psyché. Lenin zase propagoval šachy jako nejlepší gymnastiku mozku.

Zajímavou kapitolou lidské činnosti je kouření, kterému se věnuje téměř polovina populace. Věda statisticky prokázala, že postižení kuřáků mrtvicí, infarktem, či rakovinou je v některých případech až 100x vyšší než u nekuřáků. Prokázáno je také zkrácení jejich života.

Složitější je to se stavem mysli. Existují miliony lidí, kteří žijí s rodinou a okolím v harmonickém vztahu, jsou materiálně zabezpečeni a žijí tzv. zdravě. Přesto se jim nevyhýbají například nádorová onemocnění. Příkladem budiž třeba zesnulý zpěvák Pavel Novák.

Obdobné množství lidí, žijících většinu života ve stresu, zklamání, chudobě se naopak dožívá vysokého věku. Existuje mnoho devadesátiletých, kteří prošli koncentrákem, přišli o rodinu, o své děti nebo byli velkou část svého života obětmi persekucí.
Příkladem může být nedávno vyznamenaný, dnes osmaosmdesátiletý JUDr.Josef Plocek pronásledovaný oběma totalitami. Člověk, který prošel Jáchymovem a dalšími věznicemi.

Důsledky stavu duše dlouhodobě strádajících lidí se určitě nepodílí tolik na vzniku fyzických nemocí jako třeba zmíněné kouření, špatné ovzduší nebo přejídání.
Dominantní tak stále zůstane, co se většině lékařů příliš nelíbí - genetika.
14. 02. 2013 | 13:56

Drzá zrzka napsal(a):

alternativa: ve sklepě pod uhlí

Ranní nevolnosti? Neznám. Porody ano. Na kremaci mám odloženo stranou. Popel už někdo na určené místo vysype. :-)
14. 02. 2013 | 13:56

Bazzy napsal(a):

jojo, takhle je to jednoduché. Krása je v detailu, nashle, pane doktore ;-)
14. 02. 2013 | 13:58

Analytik napsal(a):

Pažout 13:43
Jste těsně vedle. Mozek i hormony jsou součástí Vašeho hardwaru.
A ten je řízen city, myšlenkami a úkoly od manželky.

ajťáci jsou většinou strašně mazaní 13:45
Obávám se, že duše Vašeho PC reinkarnovala do nějakého tabletu či jiné modernější krabičky. Můžete se pokusit o resuscitaci, ale jeho kóma asi neukončí ani ta palice.
14. 02. 2013 | 14:01

Pepa Řepa napsal(a):

ajťáci jsou většinou strašně mazaní napsal(a):
nemohli by poradit?
Nezobrazí se mi okénko s reCAPTCHOU, když jedu přes Wifinu špitálu. To server umí zablokovat? Svět je zbaven mých mouder a přestane se točit.

Ministerstvo zdravotnictví uznává psychosomatiku....gratuluji celostní dottore.
Prozradím sladkou zprávu chirurgovi a svému chemickému Alímu, přijde Hnízdil natáhne ručičky jako hakím v Syrii a mají po kšeftu.

seriózní chlapík
bába se dožila devadesáti let
nikdy necvičila
co světem stojí svět
....zpíval Jarda, sám se tím řídil

Proč mě nedala maminka na celostního doktora nebo psychoanalytika....
14. 02. 2013 | 14:18

Pepa Řepa napsal(a):

A vůbec....doktore
Slušnej celostní hakím by poděkoval.
Komu ? No přece Hegerovi a hlavně Kalóóóskovi, komu jinému a Nečasovi.
Nebo, že to všechno zařídilo Vaše všemocné Kníže? Pošeptal jste přání svěrákovi, ten Čáslavské a ledy se hnuly?

Že Vás neuznal Koloťuk.....ale stávkovat s Engelem zase budete, že jo?
Celostně!
14. 02. 2013 | 14:26

Analytik napsal(a):

seriózní chlapík 13:56
Správně jste vypíchl souvislost kouření s rakovinou a vyšší úmrtností.
To je právě zářivý příklad vlivu ducha na chátrání těla. Cigaretový kouř ani jiné zplodiny nemohou vyvolat zmatené bujení buněk, kterému říkáme rakovina.
Podstatný vliv na vznik této poruchy organismu je pocit viny, který kuřáku vsugerovalo veřejné mínění o škodlivosti kouření.
Když dobrý psychosomatik přesvědčí pacienta, že kouření je zdravé, proces růstu nádoru ustane a imunitní systém si už poradí sám.
Stejně mylné jsou i názory na genetiku. Potomek nedědí po předcích náchylnost ke stejné chorobě, ale dědí špatné zvyky a názory. A ty se projevují na stavu jeho tělesné schránky. Když má předek žaludeční vředy, potomek má depresi a strach , že je zdědí a ten strach se promítne do stavu jeho žaludeční stěny.
14. 02. 2013 | 14:31

7946 napsal(a):

aga
"Jedna z možných odpovědí je, že emocionální konflikty "chtějí být vyřešeny""
Díky za reakci, ale takové tvrzení pro mne ještě není dostatečné vysvětlení. "konflikty chtějí být vyřešeny" je málo konkrétní
14. 02. 2013 | 14:31

aga napsal(a):

7946

Ke každé oblasti reality je nutno přistupovat prostředky odpovídající povahy. Lidská psychika a emoce nejsou záležitostí konkrétních, hmatatelných fakt, ale neuchopitelných, symbolických významů. Pokud budete trvat na metodicky špatném přístupu, nedočkáte se bohužel vysvětlení nikdy, a váš přístup nebude možno označit jako racionální.
14. 02. 2013 | 14:43

zas tak mazaní ne napsal(a):

P.Ř.
Co v tom máte za browser?
Někdy pomůže vyčistit všelijaké paměti včetně history. Konkrétní návod nedám, jednak dělám většinou se Safari na Macu (Internet Explorer jsem nepoužíval nikdy) a zadruhé čistím paměti všech browserů najednou Onyxem, což pro PC asi neexistuje.

Zkuste si nainstalovat nějaký rychlý a systém nezatěžující browser jako Camino nebo Opera. Chromu bych se vyhnul, kvůli soustavnému špionství Googlu. I jako vyhledávač používám radši Dogpile, který najde všechno a neprudí s reklamou. Já mám úkoly mezi browsery rozdělené, podle toho který co líp umí.

Ten problém s mezipamětí (po větším množství otevřených stránek si browser uloží jejich prvky a pak se zpomalí, nebo začne některé činnosti vysouvat donekonečna) se někdy dá řešit restartem browseru. Když ne, tak počítače.

Občas se taky tak zvýší počet nezaměstnaných, že se diskuse na serverech zahltí. Přes milión lidí už něco vydá.
14. 02. 2013 | 14:49

aga napsal(a):

Analytik

Neviděl bych to tak jednoznačně. Potomci se obvykle rodí do rodin, ve kterých dostanou příležitost zpracovat své nevyřešené problémy, tzn. do rodin s určitými karmickými vzorci. Pokud tyto problémy vědomě nezpracují, somatizují se. Určitý druh problémů (společných rodinám či rodům) se pak somatizuje jako určitý druh nemocí na určitých orgánech. Každá nemoc je obrazem specifického karmického zatížení, specifického nezpracovaného problému. Čili i podle druhu nemoci a podle zasaženého orgánu je možno zpětně soudit na povahu nezpracované emoce či vlastnosti.
14. 02. 2013 | 14:51

seriózní chlapík napsal(a):

Analytik 14:31

o-))
14. 02. 2013 | 14:51

7946 napsal(a):

aga napsal(a):
"Lidská psychika a emoce nejsou záležitostí konkrétních, hmatatelných fakt, ale neuchopitelných, symbolických významů"
Právě že jsou, viz metody kterými je možno se "dívat" do mozku. Doporučuji např. Koukolíka:
http://www.kosmas.cz/knihy/108496/ja-o-vztahu-mozku-vedomi-a-sebeuvedomovani/
14. 02. 2013 | 14:56

slavwin napsal(a):

Pažout
Mám tušení že jste dobrý lékař. Myslím, že radikální snížení spotřeby léků, by určitě vedlo stejně jako u vody elektřiny ke zvýšení ceny. Ti méně nemocní by ušetřili, ti skutečně potřební by byli v háji. Problém společenský, který stejně jednou bude vyřešen. Účinnější by bylo kdyby MuDr Snítilovi, něco vyčítali jeho pacienti, nebo kdyby se bez pojišťovny nemohl uživit. Jen tak naokraj někteří se domnívají, že nejstarší velké pyramidy byly něco jaké velké elektrárny, k rozluštění této záhady byl nejblíže Nikola Tesla, byla mu zastavena podpora a vývoj elektřiny určil Thomas Alva Edison. Člověk je něco mezi zvířetem a Bohem a má nějaké samoléčíci schopnosti, možná větší než zvíře. Kdo nebo co je Bůh - nevím, jen tuším a tomu tušení věřím.
14. 02. 2013 | 15:00

aga napsal(a):

7946

Pan doktor Koukolík se hrabe v nosiči informace, o informaci a hlavně o tom, odkud ta informace pochází, toho zatím moc neví, a pokud ví, neřekne. Pan Koukolík pro mne není konečnou autoritou, několikrát mě nemile zklamal svými nepřiměřeně agresivními reakcemi, pokud dojde k diskuzi na toto téma. Případně pokud dojde na lámání chleba, a měl by označit konkrétní deprivanty třeba v naší politice.

Já vám ale ni nevnucuju - vy jste se zeptal, já odpověděl, pokud se vám odpověď nelíbí či nepasuje do vašeho světonázoru, budete muset světonázor rozšířit, v opačném případně zůstat dál bez odpovědi.
14. 02. 2013 | 15:02

Pepa Řepa napsal(a):

zas tak mazaní ne
Chrome, Opera mi to-kdysi- neformátovala, zkusím novější verzi. Divné je, že doma nebo přes mojí přípoj k internetu se reCaptcha s heslen zobrazí, ve špirále ne.
Dík za radu.
14. 02. 2013 | 15:13

7946 napsal(a):

aga
"pokud se vám odpověď nelíbí či nepasuje do vašeho světonázoru, budete muset světonázor rozšířit"
Spíš si počkám až bude uspokojivá odpověď k dispozici. Něco se už trochu ví - např. stresové hormony zhoršují funkci imunitního systému a odtud nemoci s tím související
14. 02. 2013 | 15:30

aga napsal(a):

7946

"Uspokojvá odpověď" je taková odpověď, která vás subjektivně uspokojí. Z toho plyne, že to zdaleka nemusí být odpověď logická, správná, objektivní. "To, co se o tom ví" zdaleka není to, na čem by se shodli ani sami vědci, natož ti, kdo se domnívají, že vědci zvolili špatnou metodu zkoumání a vycházejí z chybných premis.

Bylo by fajn, kdybyste napříště nepsal, že vám nikdo nedokázal odpovědět, ale že jste ty odpovědi nechtěl nebo neuměl akceptovat.
14. 02. 2013 | 15:37

gaia napsal(a):

Pepa Řepa

mně to taky jednou doma dělalo , zmáčkla jsem F5 a šlo to.
14. 02. 2013 | 15:58

7946 napsal(a):

aga
Uspokojí mne odpověď, logická a správná s mírou jistoty jakou nabízí věda (tj. nejvyšší míra jaká je k dispozici) ale uspokojila by mne i logická hypotéza. Na tom, že stres zhoršuje imunitu se vědci shodnou (zřejmě je to prokazatelné pozorováním).
14. 02. 2013 | 15:59

JardaV napsal(a):

To všechno už tu bylo.Po zuřivém a neúspěšném boji s přírodou,která nijak nereagovala
na poroučení větru a dešti,bylo uzákoněno,že v noci musí být tma.(a nikdy jinak)
14. 02. 2013 | 16:06

aga napsal(a):

7946

Já vám vaše uspokojení nechci brát. Jen nepovažuji za racionální plést se je s pravdou. Znovu opakuji, psychika není poznatelná (či ještě lépe vysvětlitelná) klasickými vědeckými metodami, ovšem logické hypotézy, které jdou směrem, který jsem naznačil, už tu jsou, vyslovili je vědci z oboru psychiatrie a psychologie, nejznámější z nich je C.G.Jung.

To, že stres zhoršuje imunitu, je popis toho, JAK něco funguje (popis procesu), ne vysvětlení toho, PROČ to tak funguje (čili nic nebrání předpokladu, že imunita je zhoršena stresem dejme tomu z nezvládnuté závisti nebo žárlivosti - skutečnou příčinou je tedy psychický, ne fyziologický, problém). I když věda popíše mechaniku fungování psychiky, nemusí se ani přiblížit k jejímu původu, podstatě a smyslu.
14. 02. 2013 | 16:07

Analytik napsal(a):

7946 15:59
Vědecká pozorování probíhají vždy tak, aby jejich výsledky potvrdily hypotézu.
Když ji nepotvrdí, změní se vhodně prostředí nebo podmínky pozorování dokud to nevyjde.
Stejně tak je to s názory promovaných medicinmanů na příčiny a původce chorob. Kdyby uznali stav duše jako původce zdravotních potíží těla, přišli by o kšeft oni a hlavně producenti farmak.
Proto klasická medicína léčí, ale málokdy vyléčí.
14. 02. 2013 | 16:18

Viola napsal(a):

gaio

"jestli Bůh je, tak je to pěkně nerudný, zlý a závistivý dědek.
Kdo se chce uzdravit, musí věřit v matku přírodu a její léčivé síly a moudrost. "

Matka příroda je dcerou boží, tak jako i my jsme obrazy božími.
Bůh je láska a kdo hledá, najde a kdo volá, bude mu otevřeno. Matka příroda je mocná čarodějka se také říká, ale Bůh je všemohoucí, vševědoucí.
.

Pro Pažouta

"Vy si do Boha promítáte lásku, někdo jiný si tam promítá dědečka na obláčku atd. Fakt je ten, že to že muži mají penis se dá dokázat, zatímco vaše tvrzení že Bůh je láska je zcela bezobsažné "

Jestliže je pro vás jako doktora láska bezobsažné tvrzení a lásku si promítáte do penisu, tak to daleko nedotáhnete a výsledky se nedostaví. Když někoho léčíte jen mechanicky a jako na běžícím pásu, jste jen řezník a ne doktor. Nepochybuji, že třeba vyříznutí zaníceného slepého střeva je nutné, ale pak hodně záleží na péči i potom a možná nejvíce.
14. 02. 2013 | 16:21

7946 napsal(a):

aga
"I když věda popíše mechaniku fungování psychiky, nemusí se ani přiblížit k jejímu původu, podstatě a smyslu."
Původ psychiky je daný evolucí, u které není důvod si myslet, že by měla "smysl". Nic vám ale nebrání si na nějaký smysl věřit. To vám neberu
14. 02. 2013 | 16:28

aga napsal(a):

7946

To vaše "není důvod si myslet, že by měla smysl" je podle vás logický argument? Podle mne je to víra, stejně platná, jako víra, že je důvod myslet si, že smysl má.
14. 02. 2013 | 16:30

gaia napsal(a):

Violo

Řekové tu byli dřív, než ti vaši katolíci.
Řekové jasně věděli, že matka příroda je mocná, vědoucí, všechny živící a podporující, zrodila se z temnoty a chaosu, bez asistence žádného Boha.
Chlapa sice měla, Urana, ale s tím musela pořád bojovat, neb ji trápil a šidil její děti. Nemoci jsou kvůli němu, Uranovi, to je alegorie starých Řeků, kteří k nám promlouvají až z dávné Atlantdy, kde jak známo byli potomci dávných obyvatel z vesmíru, kteří vylepšili lidský genofond.

Ten váš Bůh je jen výplod machistických dědků, kterým se nechtělo dělat. a to nechtění dělat jim vydrželo až do 21. století, kdy se jim splnil sen království nebeského, neb jim za nic budou 30 let platit přitroublí Čechové, kteří si to nechají líbit.
14. 02. 2013 | 16:37

7946 napsal(a):

aga
Ten "smysl" není nikde vidět, proto není důvod si myslet že nějaký je. Netvrdím že nemůže být jednou nalezen. Kdybych tvrdil, že nemůže být nalezen, byla by to moje víra. Ale já jen tvrdím že zatím není nikde vidět
14. 02. 2013 | 16:39

aga napsal(a):

7946

Tak teď jsme asi narazili na nepřekonatelnou překážku. Podle vás všechny fenomeny, které v realitě působí, musí být nutně vidět? Co třeba víra, láska, přátelství - už jste si je někde vyfotil? A SMYSL - no to už tedy fakt nechápu. Vy víte, jak smysl vypadá? Pokud ne, jak víte, že jste ho neviděl?
14. 02. 2013 | 16:43

7946 napsal(a):

aga
"víra, láska, přátelství - už jste si je někde vyfotil?"
Myslel jste "vidět" v obecnějším významu. Víra, láska, přátelství se nedá nafotit ale vypozorovat, takže se dá vlastně i vidět třeba ve filmech. SMYSL - tady bychom se asi museli domluvit co pod tím pojem myslet ... sorry ,musím ještě pracovat
14. 02. 2013 | 16:52

Viola napsal(a):

gaio

prvními věřícími byli Adam a Eva a to nebyli Řekové a Atlantida byla smetena nejspíše velkou potopou, která se popisuje v Bibli. Co se týče duchovních, tak někdo přeci jen to náboženství musí ještě vyučovat, kdyby úplně zaniklo, tak si to nedovedu představit, možná by se svou vírou nastoupili muslimští bratři.
14. 02. 2013 | 16:52

aga napsal(a):

PS ještě k tomu smyslu

Miliony lidí ten smysl vidí, stejně, jako vidí miliony lidí smysl třeba hebrejsky napsaného textu. Já ten smysl hebrejsky napsaného textu nevidím, ale proto přeci nebudu tvrdit, že není důvod věřit tomu, že tam je. Tu chybu budu hledat asi spíš ve své neschopnosti ho tam vidět.
14. 02. 2013 | 16:54

Bazzy napsal(a):

gaia:
brzdi, kotě ;-) Ježíš je náš pastýř. Tvůj i můj. Bůh je Jeho šéf. Doposud jsme šéfa nezajímali, ale zdá se, že se věci začínají měnit. Ale tohleto budeme probírat později...;-)
14. 02. 2013 | 16:58

aga napsal(a):

7946

No právě, smysl lze taky vypozorovat, stejně jako lásku nebo přátelství. Objektivní důkazy ale nečekejte, hned v prvním příspěvku jsem psal, že se bavíme o jiné rovině reality než o té, kterou zkoumá věda. To, jestli vám něco dává smysl, a jaký vám to dává smysl, je vždy záležitost vaší subjektivní schopnosti smysl definovat, nalézat a akceptovat.

A to, že věda něco nemůže nebo neumí zkoumat přeci zdaleka neznamená, že to neexistuje a nepůsobí. Viz třeba právě přátelství atd.
14. 02. 2013 | 17:00

7946 napsal(a):

aga
Ten "smysl" lidé pouze cítí (jí taky) ale zkušenost říká tyto pocity jsou nedůvěryhodné, nemusí za nimi být reálný obsah.
"A to, že věda něco nemůže nebo neumí zkoumat přeci zdaleka neznamená, že to neexistuje"
To je pravda , ale ani naopak nemůžu tvrdit že něco existuje, jen na základě svého pocitu. Odcházím z práce ...
14. 02. 2013 | 17:27

aga napsal(a):

7946

No, vidíte, že jsme se nakonec shodli. Já jsem rozhodně netvrdil, že něco na základě mé víry nebo pocitu existuje "objektivně" (ostatně, co to vlastně znamená, že). Existuje to pro mne, a pro další, kteří to cítí stejně nebo podobně jako já. A stačilo by mi, kdyby nám do toho věda nestrkala své nenechavé pracky, a zabývala se pouze tím, na co její metody a schopnosti stačí.
14. 02. 2013 | 17:34

olga napsal(a):

gaia
k této příčině se přiklonila lékařka. Po delším odmítání ...
14. 02. 2013 | 18:20

Anastazie Králová napsal(a):

pane doktore,
nejdříve bych se vás zeptala-podával jste někdy zakázané prostředky italskému cyklistickému týmu /i když si myslím,že člověk jako vy pravdou pohrdá-vždyť by vás všichni označili za hlupáka.

Pak bych se zeptala na řešení v případě maminky 10-leté Jany.Předpokládám,že se měla co otáčet,aby rodinu uživila.
MIMOCHODEM_PROČ V NAŠÍ ZEMUI NEEXISTUJE NA ROZDÍL OD RAKOUSKA A NSR JEDNAK DELŠÍ ROZVODOVÉ TRVÁNÍ,
PŘEDEVŠÍM VŠAK URČENÍ VINY ZA ROZVOD A S TÍM STANOVENÉ VÝŽIVNÉ
NAPŘ.RAKOUSKÝ PRESIDENT,PŘESTOŽE NEBYL JIŽ DÁVNO MAŽELEM SVÉ PRVNÍ ŽENY,MUSEL JÍ I PO 5 LETECH TRVÁNÍ ROZVODU POUKAZOVAT 6OProcent PLATU -JAK BY SE TOTO LÍBILO TOPOLÁNKOVI,DLOUHÉMU A SPOL.,

JÁ JSEM PLNĚ PRO TO,ABYCHOM SE ALESPOŃ V NĚČEM PŘIBÍŽILI NÁM TAK ZVYKY I DŘÍVE PRÁVEM-RAKOUSKO-TĚMTO ZEMÍM.

A TO HLÁSAT NEPŘESTANU...
14. 02. 2013 | 19:01

Jáchym napsal(a):

Přátelé,
(hlavně Ago, ale i ostatní, jakož i doktore Hnízdile),
objednal jsem si z víceméně postprofesionálního zájmu knížku N. Doidge: Váš mozek se dokáže změnit.

A to i přesto, že mě odrazoval její americky bombastický název.
Následkem čehož mi po letech docvaklo, že některé moje někdejší šarlatánské úspěchy nebyly až tak úplně šarlatánské.
Vřele doporučuji všem zarputilým bojovníkům proti tmářství, jakož i všem obhájcům alternativních metod léčení, života a vůbec, včetně čarodějnictví.

P.S.
Ago,
dra Koukolíka nechápete - resp. polemizujete s tím, co považujete za jeho názory mimoběžně.
Ale rád vás čtu.
14. 02. 2013 | 21:12

gaia napsal(a):

co je to za dalšího asociálního Cvacha nalezlého do sněmovny Mudr. Martin Gregora?

za chvíli bude jediný výkon hrazený pojišťovnou dávka ze samopalu, a to ještě kdo ví jestli, šíbři mají pořád málo a myslí, že občané jsou do nekonečna schopni se jim skládat na žranice.
Ta 1,5 miliarda, co se ušetří za plomby a vydře se z pacošů určitě na celostní medicínu nepůjde.
Co budoiu problémy s psychikou proti bolesti zubů, lidstvo již za dobu existence poznalo, že tato bolest je pro člověka ta nejkrutější a v minulosti také nejvíce lidí umíralo na absesy a zubní absesy a nedostatečnou výživu, kterou neukousali, pokud jim od zubů odpomohl kovář. Průměrná délka života tak byla něco kolem 40 let.

Nikdy jsem si nepomyslela, že se ve 21. století tato doba opět vrátí.

Můžem se tu bavit o oalternativách a nových směrech, ale bolest neléčených zubů vše přebije.

děkujeme páni doktoři zalezlí ve sněmovně, že tak dojemně děláte reformy ku zlepšení zdraví lidu.

Nemocná populace ale na vás nebude moci dělat, to si uvědomte.
15. 02. 2013 | 07:08

Jan V. napsal(a):

Jedním slovem ÚŽASNÉ.
Změna je možná!
16. 02. 2013 | 14:12

Pokorný Petr napsal(a):

Pane Pažoute, co pak vás tak trápí, že jste tak nesnesitelný? Nemám nic proti vašemu názoru, neb na něj máte právo, ale to, jak se projevujete jasně ukazuje na to, že máte hodně velký problém. Posílám vám lásku, aby jste se ctil lépe. Pokorný Petr
22. 02. 2013 | 17:58

Pažout 2 napsal(a):

Pažout, vy jste ale Mgr...
Kolik lidí asi onemocnělo po vašich nenávistných výrocích? Neumíte se chovat slušně? Na pacienty taky řvete?
27. 02. 2013 | 11:38

Kajazz napsal(a):

Ehm,Pažout je dokladem toho,jak tenká hranice je mezi psychiatrem(či psychologem?) a psychopatem.
02. 03. 2013 | 13:33

GLove napsal(a):

Milý Pažoute, píšete: "já v prvé řadě věřím na vědu a vědeckou metodu, tj. vše je třeba dokázat v kontrolovaných experimentech a najít vysvětlující mechanismus jako to funguje. Staleté zkušenosti východní medicíny jsou často nefunkční nesmysly a pověry."

Víte, jak se pozná mimo jiné hlupák? Vědomě i nevědomě vehementně hlásá určitou část pravdy, ale ne pravdu celou. Někdy mi přijde, že někteří "vědci" se drží jinak vědecké metody, která je jinak velmi cenná a užitečná, jak kříže, a příliš se neliší o někoho, kdo věří třeba na víly...

Jinak byste také musel napsat, že věda ale také objevuje stovky a tisíce let objevené, a že u spousty postupů východní medicíny a učení se již prokázala účinnou. Nejlepším příkladem je jóga, jakkoli jsou některé postupy na hraně, u cvičení a mnoha jejích dalších častí již účinnost byla prokázána. A u ní to zdaleka nekončí...

Mně se u pana doktora líbí, že biologickou medicínu nezavrhuje, naopak ji uznává, jen se na ni neomezuje a bere v potaz, že zatím prostě není (biol. medicína) s to pokrýt současným přístupem vše.
02. 03. 2013 | 22:32

Miláno z Děčína napsal(a):

Pane Hnízdil!
Překvapuje mě,že my normální lidé,kteří žijeme posledních 20 let v tomtoˇ" Českém paskvilním kapitalismu" o tom víme co je somatický a proto to musí patřit do zdravotnictví,ne?A že se to stává specializací je také nad míru jasné,potřebné a dnes životně důležité.
Jelikož u nás je i zdraví méně než význam koruna,či-li finanční ekvivalent,kdy situace dneška je 24 hodin zralá k nadzvednutí tzv. kufru,či-li jasná tělesná indispozice,je potřebné,aby MZ rychle reagovalo,když neni spousta léků na závažné choroby,kdy se to raději dystribuje do zahraničí,místo aby se léčili naši občané-těžce nemocní atd.!!!
Navíc takovou kvalifikaci může mít kdokoliv,či-li ukryjí se do toho i absolventi práv atd.!Takže,prvních 281 somatiků máme jistých,tzn. všichni poslanci parlamentu a senátoři.Copak jste to nepochopil,hehehe???
05. 03. 2013 | 11:45

Milan Prchal napsal(a):

Jsem v podstatě skeptik ale musím říci, že vědecky militatntní názory lidí, jako je zde přítomný pan Pažout, mě iritují úplně stejně jako hypotézy šarlatánů a podvodníků. Doktor Hnízdil ve svých knihách netvrdí, že medicína jako věda nefunguje. On kritizuje zneužívání vědy ve prospěch medicinského byznysu a proti pacientovi. Kritizuje nesmyslný systém financování zdravotnictví, který vede k nesmyslným postupům diagnostiky a léčby. A zcela správně se staví proti takovým léčebným postupům, které pouze potlačují příznaky, ale podstatu choroby neřeší. Jako je např. zneužívání analgetik.
05. 03. 2013 | 23:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy