Zvůle politiků? Nebo jen úřední šiml?

30. 08. 2011 | 10:09
Přečteno 4532 krát
Co všechno se může stát, pokud uspořádáte veřejné shromáždění? Aneb dlouhá historie jedné krátké demonstrace.

16. 11. 2010 někdy kolem čtvrté ráno byl dokonán jeden z největších podvodů na voličích. V Praze vznikla staronová kmotrovská koalice. V 8:00 ráno to už bylo v médiích… Druhý den byla na Václavském náměstí demonstrace proti této koalici za účasti odhadem 3 – 5 tisíc lidí, i když výzva k účasti na demonstraci byla zveřejněna odpoledne předchozího dne, tedy 24 hodin před začátkem. Lidé byli opravdu meganaštvaní…
Demonstrace mohla proběhnout jen proto, že v pátek 12. 11. 2010 jsme na magistrátu „naslepo“ ohlásili toto shromáždění (existuje zákonná pětidenní lhůta…). Bylo to plácnutí do vody, které vyšlo.

Skutečně zajímavá je ale především právní dohra celé záležitosti.
Názor městské policie (a posléze úředníků Prahy 1) se dá shrnout do jedné věty: „Demonstrujte si, jak chcete, ale nesmíte čímkoli zabrat ani píď země – ani reproduktory na stojánkách, natož praktikábl (opravdu malé a nízké pódium); to je nedovolený zábor prostranství“. My: „Jak máme komunikovat s účastníky demonstrace?“ MP: „To není náš problém, zabalte to“. Chvíli to vypadalo, že strážníci použijí „mírných“ donucovacích prostředků, ale k násilnému aktu nakonec nedošlo; šli řešit nějakou výtržnost, a když se vrátili, bylo tam tolik lidí, že se raději stáhli do role pozorovatelů. Horlivě telefonovali s nadřízenými, pořídili fotodokumentaci a vzorně zastavili dopravu v horní části náměstí (magistrála zůstala volná). Demonstrace trvala 40 minut.

Po Novém roce jsme dostali výzvu k podání vysvětlení. Nedovolený zábor, hrozí pokuta až půl milionu korun. Také argumentace byla zajímavá: „porušení §25 odst 6 písm e) – pořádání kulturních, náboženských, zábavních a podobných akcí, jestliže jimi mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost silničního provozu dle zák. č. 13/1997 sb., o pozemních komunikacích… umístěním bez POVOLENÍ … KOMERČNÍHO záboru o velikosti 6 m2 tvořící dva reproduktory na stojanech a pódia“. Toto POVOLENÍ schvaluje rada města a má na to – tuším – 30 dní (a nemusí ho dát, pokud nalezne nějaký vhodný „důvod“).

Přišli jsme tedy podat jednoduché vysvětlení:
a) Listina základních práv a svobod říká ve svém článku 19:
(1) Právo pokojně se shromažďovat je zaručeno.
(2) Toto právo lze omezit zákonem v případech shromáždění na veřejných místech, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, ochranu veřejného pořádku, zdraví, mravnosti, majetku nebo pro bezpečnost státu. Shromáždění však nesmí být podmíněno povolením orgánu veřejné správy.

b) nejednalo se o komerční zábor, ale o shromáždění.
Úředník byl slušný a evidentně nešťastný, že celou záležitost musí řešit.

O věci rozhodoval jeho nadřízený. Vyměřili nám, proti teoretickému maximu, „rozumnou“ pokutu 3 000 Kč. Ale v těchto případech jde vždy o princip. Odvolali jsme se. Už tehdy jsme konzultovali s právníky, kteří naformulovali jednoduché a podle nás „neprůstřelné“ argumenty:
- umístění reproduktorů a pódia nemohlo ohrozit bezpečnost a plynulost silničního provozu, protože bylo umístěno na chodníku a v místě předem ohlášeného shromáždění;
- chodecký provoz a jeho bezpečnost nebyla ohrožena; pokud ano, tak účastníky shromáždění, nikoliv reproduktory a pódiem;
- extenzívní uplatnění zákona nesmyslně a šikanózně omezuje právo shromažďovací.

Teď v srpnu přišlo rozhodnutí (odvolacím orgánem je odbor dopravy magistrátu), že se odvolání zamítá, aniž by se jakkoli vypořádal s námitkami uvedenými v odvolání.

Co nám všem vzkazuje magistrát?
Chcete demonstrovat? Tak si demonstrujte! Ale jen s megafonem. Ten uslyší tak 50 lidí a to nám nevadí. Všechno větší vám zatrhneme!


PS: Pokutu jsme zaplatili, dle zákona nelze jinak. Ale nenecháme to být. Už se těšíme na soud. Sympatizující právní kancelář nás bude zastupovat bez nároku na honorář.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

deep throat napsal(a):

Megafonů, ani jiných stacionárních audio zařízení netřeba, stačí zvonit klíči. Snad tedy příště!
30. 08. 2011 | 10:14

David napsal(a):

"...že se odvolání zamítá, aniž by se jakkoli vypořádal s námitkami uvedenými v odvolání...."

-------------

Je to běžná praxe.

"Demokracie", jako za totality!!!

Jediné řešení.

Časově neomezená generální stávka a co nejdříve nové volby!!!
30. 08. 2011 | 10:22

Da.Rock napsal(a):

Pane Kuchaři, zval jste lidi do ulic i když vznikla staronová kmotrovko-dinosauří koalice ve vládě?
30. 08. 2011 | 10:42

Béda napsal(a):

Autor,

problém vás TOP-kařů je, že pan "Seriozní" (další z řady nažehlených maskotů) exšéf ČNB a předtím hlavní ekonom privatizační pračky Patria Tůma nedokázal vyjednat koalici s vašim přirozeným kleptospojencem ODS. Teď, když se to nepovedlo řve vaše strana politických recyklovaných turistů a prospěchářů založená oligarchy pro oligarchy jako na lesy. Přitom jste nähmlich to samé, ne li mnohem horší než ti, co je kritizujete.
30. 08. 2011 | 10:56

Xury napsal(a):

Pro Davida:
pokud vím, tak na pražské radnici vládne i ČSSD, tak co vyřeší nové volby?
30. 08. 2011 | 11:03

David napsal(a):

Xury:

Nejde jen o pražskou radnici.

Tenhle bordel je v celém státě.

Nové volby by měly umožnit další šanci neparlamentním stranám.

Musíme se neustále pokoušet o změnu, dokud se to už konečně nepovede.
30. 08. 2011 | 11:20

Béda napsal(a):

David,

můžete se pokoušet co chcete, ten systém nadvlády peněz je neprůstřelnej. Kolotoč - financování reklamy abyste byl vidět a měl alespoň teoretickou šanci ve volbách uspět (program a personálie nestačé) - "sponzoři" anebo půjčka - vrácení půjčky, zhodnocení "sponzorného" - zadlužení státu a předhození oličů privátním sponzorům (penězovodů, povinných odvodů, šití zákonů kapse "sponzorů" na míru...) je neprůstřelný.

Musíte změnit ten systém. Nusíte donutit kapři v rybníce, aby si vypustili zahnívající rybník. A to půjde jenom nátlakem - nijak jinak. Žádným kroužkováním, žádnou peticí vyměňte politiky nezavedete systém přímé demokracie, který upozadí od moci peníze (oligarchy, finančníky...).
30. 08. 2011 | 11:30

Xury napsal(a):

Pro Davida:
"Nové volby by měly umožnit další šanci neparlamentním stranám." - tomu nevěřte, viz VV. Spíš se vrátí Lidovci a nemám pocit, že by to politickou scénu vylepšilo.
30. 08. 2011 | 11:31

Občan napsal(a):

Autore,

Pokud ohlásíte DEMONSTRACI, pak MUSÍTE uspořádat demonstraci. Tedy shromáždění lidí vybavené maximálně transparenty a megafony.
Pokud chcete ohlásit SHROMÁŽDĚNÍ, jehož součástí je ZÁBOR VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ, pak si ten zábor musíte vyjednat a zaplatit včas s předstihem. A je úplně putna, zda je komerční nebo ne.
Jestliže Vám ani toto minimum není jasné, pak nemáte v politice co pohledávat.
30. 08. 2011 | 11:33

David napsal(a):

POLITIKA: Konečně smysluplná stávka

17. června 2011

Česká společnost se emancipuje. Učíme se demonstrovat, stávkovat, sepisovat petice, vstupovat do občanských sdružení, otevřeně nesouhlasit s vládou. Přispívá k tomu ekonomická krize i tristní stav stranického systému. Partaje často připomínají prodloužené ruce lobbistů a kmotrů nebo sekty od reality odtržených pantátů.

Alternativní cesty k prosazení svých zájmů se naučili hledat nejen dopraváci, ale i lékaři, učitelé, policisté, hasiči, úředníci či pracovníci z veřejnoprávních médií. Pozoruhodné je, že nespokojenost se sociální situací projevují jak nízkopříjmové kategorie, tak střední vrstvy. Příště se možná otřepou, přečtou si ústavní pořádek a veřejně vystoupí i ti, co dnes ještě přihlížejí.

Občanská aktivita je prospěšná sama o sobě. Jedná se navíc o nejlepší lék proti ošklivé nemoci, která nutí politiky vzdalovat se jejich voličům, programům, závazkům – například slibům o nezvyšování daní. Ve Francii se protesty staly denním chlebem, skoro až součástí životního stylu. Místní ne pokaždé vědí, proti čemu se bouří, nic jim to však nebrání na pozadí demonstrace podniknout třeba i piknik s přáteli.

Češi jsou uzavřenější, nedůvěřiví a než učitelé solidárně podpoří policisty nebo horníci železničáře, chvíli trvá. Tentokrát nacházejí různé skupiny společnou řeč rychleji, spojuje je postoj k chystaným reformám penzí, daní a zdravotnictví. Na pražském Václaváku po boku běžných zaměstnanců v květnu vyjádřili nechuť i umělci a zdravotně postižení. Tvrzení odpůrců největší stávky v ČR, že nemá sociální, ale výhradně politický motiv, je licoměrné.

Samozřejmě, že akce má i rozměr politický, daný přinejmenším ideovou profilací svých účastníků. Pamatujme ovšem, že českým odborům nedělalo problémy stavět se na zadní i za levicových vlád. Hrají zkrátka důsledně svoji roli a výhrůžky soudními verdikty či účelovými legislativními omezeními s tím nic nezmůžou.

Smyslem protestů je obvykle posílení vyjednávací pozice jedné ze stran sociálního konfliktu. V nynější konkrétní situaci vláda hrne do parlamentu reformy spíchnuté horkou jehlou, nedostatečně prodiskutované s odbornou i laickou obcí, na tripartitě, s opozicí i napříč koalicí samotnou. Prezident lékařské komory Kubek nedávno vylíčil, jak probíhalo jednání nad změnami ve zdravotnictví: první verzi návrhu zákona poslalo ministerstvo do vnitřního připomínkového řízení, druhou do vnějšího, něco jiného pak schválil kabinet a i to bylo nakonec rozcupováno na následném sezení koaličních špiček.

Odbory konečně nešly s dělem na komára, jak tomu bylo u někdejšího právem kritizovaného zastavení práce kvůli pouhopouhým stravenkám. A že lze protestovat i kultivovaně, prokázala už generální stávka 27.11.1989. Stávka dne 16.6.2011 byla sice citelná, stále ale „jenom“ výstražná. Jistě, tam kde vláda vyjednávání odmítá soustavně, mohou protesty vést až k jejímu pádu. To však musí být stávkování masivnější a trvající déle než čtyřiadvacet hodin. Potom se snadno obrátí hněv těch, co dosud remcali na adresu stávkujících, proti vládě neschopné zabránit značným škodám.

Tak daleko snad zatím nejsme. Pořád je ještě čas položit zvažované reformy s chladnou hlavou na jednací stůl a vzájemně si naslouchat. Když vládní oponenti uslyší, že existuje skutečná vůle utáhnout korupční kohoutky odkapávající cenné peníze z veřejných rozpočtů, že je exekutiva připravena zatrhnout plýtvání na nejvyšších patrech a probírat sociální změny s těmi, jichž se týkají nejvíc, nemusíme se transformovat v zemi nepřetržitých demonstrací a stávek. Kromě toho se nabízí plán B: politici, kteří nedokáží přesvědčit občany o užitečnosti svých kroků, si mohou vždy obnovit svoji legitimitu v předčasných volbách.

Psáno pro Hospodářské noviny

Lukáš Jelínek
30. 08. 2011 | 11:55

David napsal(a):

Novinky.cz:

Facebookovou generaci opustila energie v boji proti politikům

Když se před loňskými sněmovními volbami na Facebooku sdružovaly mnohatisícové davy mladých voličů, zdálo se, že všechno bude jinak, protože se přihlásila o slovo nová generace vyzbrojená moderní komunikační zbraní – internetem. Motivace byla jasná: změnit politiku i politiky.

Praha 29.6.2011

Dnes je však na sociálních sítích, kde se mladí lidé s takovým nadšením sdružovali, až hřbitovní klid. Ne proto, že by byli s politickou reprezentací země spokojeni. Naopak. Jsou znechuceni a převládl pocit marnosti.

Přitom výsledky voleb mohly mladé lidi povzbudit. Proč se tak nestalo? Mnozí dinosauři sice byli vykroužkováni, z vrcholných funkcí odešli další, ale nové tváře jsou v lepším případě bezvýrazné, v horším rovnou odpudivé. Naprostým zklamáním jsou pro bývalé mladé aktivisty Věci veřejné.

Nové stránky na Facebooku nemají valný úspěch

A tak není divu, že stránky, kde se ještě před rokem masově diskutovalo, zejí spíše prázdnotou. Pokud vůbec vznikají na Facebooku nové skupiny, mají často jen desítky, maximálně stovky členů. Například se skupinou CZ Česko – Skutečná Demokracie TEĎ, vybízející k protestům po vzoru Španělska, sympatizuje pouze 643 lidí.

„Lidé mají pocit, že využili veškerých demokratických prostředků ke změně, ale nic se vlastně nestalo,“ řekla k tomu Právu politoložka Vladimíra Dvořáková.

Mladí voliči vnímají boj proti korupci jako jen naoko. A že místo zdůvodněných reforem přišly jen škrty. Podle Dvořákové nevědí, co mají s touto situací dělat.

Pomineme-li organizované protestní iniciativy a platformy, jako jsou ProAlt či Demokratická levice, tak například ve facebookové skupině Vyměňte politiky se nyní více než názory občanů objevují prokliky na články zpravodajských serverů. Před volbami přitom byla hlavní skupinou, která nabádala ke kroužkování.

NapišteJim.cz nějak nezabírá

„Na Facebooku může být mrtvo. Ale když se na druhou stranu podíváte na články, na které jsou tam odkazy, tak pod těmi již probíhají velmi početné diskuse. Co se týká blogů, porovnáte-li míru agresivity před rokem, zjistíte, že v tuto chvíli je mnohem vyšší. Varuji, že může dojít k radikalizaci,“ dodala Dvořáková.

Všeobecnou netečnost si zřejmě uvědomují i umělci. České celebrity i občanská iniciativa KohoVolit.eu představily novou aplikaci NapisteJim.cz, která lidem usnadní komunikaci s poslanci a senátory. Stránka najde vhodného politika podle regionu, strany nebo podle toho, jakému tématu se věnuje. Slouží jako webová brána, jež zprostředkuje e-mailovou komunikaci mezi veřejností a politiky.

„Podpořím jakoukoliv iniciativu, která dokáže vytrhnout lidi z apatie,“

říká v úvodním klipu Václav Marhoul. Herci jako Tomáš Hanák nebo Milan Šteindler se snaží přesvědčit lidi, že kontaktovat politiky není tak těžké, jak se zdá.

Zatím je to však operace bez větší odezvy, navzdory mediální publicitě. Jestliže předvolební klip s Marthou Issovou a Jiřím Mádlem Přemluv bábu zhlédlo před volbami na YouTube 781 526 lidí, tak spot NapišteJim.cz jen 3775.

Marek Přibil, Právo
30. 08. 2011 | 11:58

David napsal(a):

Odpověď pro - Béda a Xury:

Jsem už tak nasr..., že už to nemohu vydržet!

Mohou se ty zpropadené VeVerky, po tom všem, sami ještě více znemožnit?

Nemohu!

Nedovedu si představit, že by to s nimi mohlo být ještě horší. Čeho jsme se to dočkali 21 let po revoluci???!!! To je přímo katastrofa!!! Zase jim jde jen o koryta!!!

Takový mravní úpadek, především u mladých lidí, to jsem tedy nečekal. Prostě bezpáteřnost, hnus a bahno. Různá jejich „ultimáta“ jsou jen nechutná fraška, která má vždy odvrátit pozornost veřejnosti od schvalování důležitých deforem.

Je už nejvyšší čas přejít od slov k činům. Ukazuje se, že po dobrém to nepůjde a pokud tato koalice

svojí silou prosadí často i nevratné změny, tak to u nás musí špatně dopadnout.

Buď dovolíme vysávat náš státní rozpočet na věčné časy mafiánskými strukturami nebo se stejně utopíme v řadě arbitráží, a to bude konec.

Vidím jen jedno řešení.

Co nejdříve časově neomezená generální stávka, která ty darebáky donutí k demisi.

Proto by to chtělo se začít aktivizovat, konečně se už PROBUDIT a

co nejdříve

založit novou politickou stranu, (nebo jakési Občanské fórum 2 - sdružením řady občanských iniciativ, jako jsou např. Vyměňte politiky, ProAlt, NEO 2011, Veřejnost proti korupci, apod.) ...

složené na čelních místech ze

SKUTEČNÉ ELITY národa

- takových lidí, kteří v životě už něco dokázali, jakými jsou např.:

Josef Fousek, Karel Gott, Tomáš Halík, Václav Bělohradský, Jiří Pehe, Jan Keller, Václav Žák, Jan Štern, Ivan Štern, Milan Zelený, Jan Urban, Petr Havlík, František Janouch, Benjamin Kuras, Pavel Pafko, Jan Hnízdil, Ludvík Hovorka, Jan Vávra, Petr Příhoda, Iva Bezděková, Hana Brixi, Vladimír Pikora, Petr Robejšek, Tomio Okamura, Tomáš Tožička, Milan Štěch, Libor Michálek, Zdeněk Jemelík, Marie Svatošová, Šimon Pánek, Ondřej Neff, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová, Josef Koutecký, Cyril Hoschl, Bohumil Baštecký, Jan Hartl, Jiří Grygar, František Koukolík, Karel Nešpor, Alexander Tomský, Jiří Vejvoda, David Vávra, Marek Eben, Hana Marvanová, Dagmar Žitníková, Táňa Fischerová, Jana Šulcová, Jaroslav Dušek, Ondřej Vetchý, František Novotný, Zdeněk Svěrák, Helena Třeštíková, Jana Lorencová, Vladimíra Dvořáková, Jana Ryšlinková, Jiřina Šiklová, Ludmila Rakušanová, Zdeněk Jemelík, Karel Wichs, Josef Klíma, Ivan Hoffman, Jan Petránek, Petr Holub pod.

Tento seznam bychom měli postupně dále rozšiřovat o další lidi a tyto lidi pak moc poprosit o záchranu našeho státu.

Bez nové politické strany, složené

s takto veřejně známých osobností, které v životě už něco dokázali,

je šance na změnu poměrů minimální.

Finanačně by novou stranu mohl podpořit například miliardář Karel Janeček, který založil Nadační fond proti korupci a odměnil Michálka.

Současné strany jsou úplně všechny zdiskreditované různými skandály a nikdo jim už nevěří!!!

Něco změnit lze jen přes politickou stranu.

Právě v podobných diskusích na blozích
bychom měli

hledat

veřejně známé osobnosti, které bychom chtěli mít ve sněmovně.

Už si nemůžeme dovolit znovu udělat tu chybu a zvolit zakuklené darebáky, jakými se ukázaly ty zpropadené VeVerky, protože jinak hrozí velké nebezpečí zakonzervování dosavadního, přímo katastrofálního stavu.

Naděje umírá poslední!!!
30. 08. 2011 | 12:15

Čochtan napsal(a):

Pane kuchaři,
"...Úředník byl slušný a evidentně nešťastný, že celou záležitost musí řešit. O věci rozhodoval jeho nadřízený. Vyměřili nám, proti teoretickému maximu, „rozumnou“ pokutu 3 000 Kč..."
Já jsem jen zvědav, kdy někomu rupnou nervy a tomu "nadřízenému" roztříští obličej teleskopem. Jeho nástupce už určitě nebude tak sprostě arogantní. Politici mají s cikány něco společného. Musí mít strach o život, aby se chovali slušně.
Až občani sami pochytají těch dvacet teroristů a pověsí je na lucerny, pak nastane v Rumburku klid a pořádek. Něco podobného potřebuje i velká část politiků a úředníků.
Bohužel.
Tohle je jen popis situace v naší zemi, žádné nabádání k násilnostem. Ty dělají cikánští gauneři a politici je kryjí a chrání. Jasný, cenzore ?
30. 08. 2011 | 12:16

jindridext napsal(a):

David

díky, ztotožňuji se s Vaším nárorem bez výhrad.
SNAD SE KONEČNĚ TENTO ZAMINDRÁKOVANÝ NÁROD PROBUDÍ A BUDE HÁJIT SVÉ S ODKAZEM NA HISTORII NA TISÍCE NAŠICH VLASTENCŮ, KTEŘÍ SE NEBÁLI.
30. 08. 2011 | 12:28

vasja napsal(a):

Pane Davide.
Proč ste vynechal pana Hitlera?
Seznam doplňujte a tady zveřejněte. Šici se těšej.
30. 08. 2011 | 12:45

Xury napsal(a):

Pro Davida:
děláte podobnou chybu jako ti co volili VV. Píšete na seznam lidi o jejichž názorech na různé problémy toho není moc známo (často vůbec nic). Navíc je dost pravděpodobné, že řada z nich by se nedomluvila na řešení problémů, protože prostě mají jiný pohled na způsoby řešení. Navíc pokud jsou to osobnosti, které "si stojí za svým", tak bude pro ně často velmi obtížné najít kompromis. No a hlavně řada z nich má svá povolání, která nechtějí opustit a jít do politiky, kde na ně bude nepochybně kydána špína a kde bude jejich soukromí pod mediálním tlakem. A to nemluvím o tom, že váš pohled na ně se 100% nerovná pohledu i jen zdejších diskutujících natož národa.
30. 08. 2011 | 13:28

šlapka napsal(a):

Jaroslav Kuchař
Velmi potěšitelná je poslední věta Vašeho příspěvku, pane Kuchaři.
Rozsudek opět medializujte.
Ať už bude takový nebo onaký.
30. 08. 2011 | 13:49

David napsal(a):

Xury:

Ve srovnání s VV přece jenom víme více o těchto veřejně známých osobnostech, které mají, na rozdíl od VV, i životní zkušenosti.

Voliči už budou opatrní, aby volili zase neznámé lidi, jako to bylo u VV.

Můžete navrhnout i jiné - lepší řešení.

Podstatné je co nejdříve přejít od slov k činům.

Je logické, že Nikdy nemůžete najít takový ideál, který by se líbil všem.
30. 08. 2011 | 14:01

Cumpsty napsal(a):

Občan:

"Pokud chcete ohlásit SHROMÁŽDĚNÍ, jehož součástí je ZÁBOR VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ, pak si ten zábor musíte vyjednat a zaplatit včas s předstihem. A je úplně putna, zda je komerční nebo ne."

Pan Kuchař ve svém článku odkazuje na Listinu základních práv a svobod:

"a) Listina základních práv a svobod říká ve svém článku 19:

(1) Právo pokojně se shromažďovat je zaručeno.

(2) Toto právo lze omezit zákonem v případech shromáždění na veřejných místech, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, ochranu veřejného pořádku, zdraví, mravnosti, majetku nebo pro bezpečnost státu.

Shromáždění však nesmí být podmíněno povolením orgánu veřejné správy."

Kde je napsáno, že shromáždění musí být vyjednáno s orgánem státní správy?
30. 08. 2011 | 14:37

Koplkop napsal(a):

David
Vsadím se, že před tím než vstoupil do VV, by ve vašem seznamu nechyběl Radek John. Proč už ho tam nemáte? Píšete, že jsou to lidé, kteří v životě již něco dokázali. Ano ve svém oboru. Vždyť tam máte snad polovinu herců a zpěváků. Mám herce a zpěváky rád. Ale rozhodně si nemyslím, že například herectví je dobrou průpravou pro vrcholového politika. Právě u herce nikdy nepoznáte, co si myslí doopravdy a co jen hraje pro oko diváka.
Já bych radši navrhoval zvolit úplně jiný system. Výběr špičkových manažerů, jejich výběr by byl podroben určitému koeficientu IQ a EQ, a z takto vybraných kandidátů, by se losem volilo vždy jedno funkční období. Extrémně vysoký plat, aby toto místo bylo lukrativní, a proplácení těchto peněz by bylo vázáno na delší časový úsek. To znamená, že část těchto peněz by byla vázána až po uplynutí určité lhůty, kdy by nebylo prokázáno, žádné špatné jednání po doby působení u vlády.
Jojo to je fantasmagorie :-), ale dle mého názoru pořád menší než ta Vaše.
30. 08. 2011 | 14:37

Medikolog napsal(a):

Pane Vasja,

on tady někdo dělá seznam nejvýznamnějších RAKUŠANŮ?
30. 08. 2011 | 14:43

šlapka napsal(a):

Koplkop
Jako vzorek úspěšného manažéra by pak mohl posloužit pan Bátora.
Ten těch manažerských postů už vystřídal tolik /většinou když se odečte zkušební doba a výpovědní lhůta tak vždy to bylo několik měsíců/ - že by se dokonce mohl stát premiérem.

Špičkoví manažeři většinou z firem neodcházejí. Je jich tam třeba. Vědí to majitelé firem a vědí to i oni.

Takže váš výběr by podle mně byl velmi perfidní.
Ale ten Bátora by tomu šéfovat mohl - ten by tam asi seděl.
/prý mu přibyla další kolonka - ale nevím, možná že Dobeš jen mlží..../
30. 08. 2011 | 14:47

Medikolog napsal(a):

Pane Cumpsty,

nevyjednáváte shromáždění, ale zábor veřejného prostranství.. jedno jestli na shromáždění, nebo třeba na kontejner, na odvoz sutě, či jiného odpadu:-).
30. 08. 2011 | 14:49

Kvakin napsal(a):

Nejsprostší lež, kterou jsem v tomto roce slyšel, zní: Lidé v Praze většinově chtěli koalici TOP 09 a ODS a snad i s panákem Tůmou jako primátorem a byli podvedeni. Spočtěte si, prosím, kolik hlasů z celkového počtu oprávněných voličů - Pražanů dalo hlasy TOP 09 a ODS a co se týče vyhlašování té většiny, zklidněte hormon. A Vy, TOPe, si dále uvědomte 2 věci, které se projevily po oněch volbách: 1) Za TOP vyjednával poloidiot (Laudát - tento ještě loni velevýznamný úd pražské ODS) metodou jak sedlák měnil až proměnil. 2) Vyjednávání s ODS o koalici bylo - za situce, kdy TOP 09 získala lepší volební výsledek než ODS a jak TOP tak ODS mohly vytvořit koalici s ČSSD - od samého počátku odsouzeno k nezdaru, neboť Tůma by nesouhlasil s tím, že bude dělat náměstka primátorovi Svobodovi a Svoboda by nesouhlasil s náměstkováním pod primátorem Tůmou. A protože do situace ad 2) vstoupila Laudátova impotence, dopadlo vše, jak dopadlo (ODS byla štědřejsí a rychlejší - kdo rychle dává, dvakrát dává). A titánovi ducha Laudátovi zbyly jen breky do televize a nejapné osobní osočování nových radních.
30. 08. 2011 | 14:50

Koplkop napsal(a):

Šlapka
Manažerem může být i pasák. I on zodpovídá za organizaci a zato jak kdo šlape. To jen pro odlehčení, obyčejně mně naštve jak jsou lidé háklivý na slovo manažer. To platí i pro Vás.
Já tomu rozumím, že špičkový manažer je úzkoprofilové zboží. Ale sedět ve vládě, nebo v parlamentu, by mělo být v mé "vymyšlené budoucnosti" jedním z vrcholů každého manažera a tato část jeho aktivní práce by znamenala jedno z nejvyšších možných doporučení a zásluh.
30. 08. 2011 | 15:08

šlapka napsal(a):

Koplkop
Ten pasák funguje jen na ulici. V zavedených firmách to řídí bordelmamá.
Já s pasáky zkušenosti nemám. Když tak sem dejte pár svých zážitků - ráda si rozšířím obzory.

Proč myslíte, že jsem háklivá na slovo manažér ? Z čeho tak usuzujete ?
Kvůli tomu, že nemám ráda flying managers ? Takové, kterých se každý majitel po několika měsících rád zbaví ?

Immelt radí Obamovi. Ale není členem exekutivy/je jedním ze štábu (board) poradců/ - ani není kongresmanem či senátorem.
A Immelt je v GE už skoro 30 let. Na postu CEO GE přes 10 let.
Takoví lidé jsou předpokladem toho, že "jdou na to" s pocitem odpovědnosti.

Flying managers jsou jak kobylky. Přiletí, sežerou, odletí /respektive jsou odletěni/. Jsou to sběrači dat do curriculum vitae.
30. 08. 2011 | 15:20

Koplkop napsal(a):

šlapka
"Proč myslíte, že jsem háklivá na slovo manažér ? Z čeho tak usuzujete ?"
Za prvé - manažér. To dlouhé é je takové, co tomu dodává nádech hanlivosti, nedůvěry. posměšnosti, potměšilosti. Je to manažéééér.
Za druhé - okamžitě zareagujete na slovo manažer a dosadíte si tam Bátoru, nebo nějakého létavého, přelétavého, prostě neschopného manažera. Já jsem psal o schopných manažerech. Vynechme tedy slovo manažer a shodněme se na schopných vedoucích. To snad spolknete.
p.s Dobrá bordelmamá je také schopný manažer (vedoucí).
30. 08. 2011 | 15:46

šlapka napsal(a):

Koplkop
manager - manažér
Myslím si , že je to tak správně. Tento anglikanismus.
Hysterie zde není na místě. Já háčky a čárky nevymyslela.

Okamžitě jsem reagovala proto, že vaše snění je mimo realitu. Žádná kvanta skutečně dobrých manažérů s relevantní historií prostě do politiky nepůjdou. Zato s hochštaplery a flying managers by se roztrhl pytel.
Nehledě na to, že valná většina manažérů by mohla být v prostředí české hyperkorupční politiky podezřívaná z toho, že tam jdou hájit jen zájmy svých firem.
Jen pomněte - co se strhlo kolem jednoho - Víta Bárty.
Nebo jak kontraverzní je členství Sedláčka či Rusnoka v NERVu. V době , kdy se pracuje na změně penzijního systému, kdy Drábek chce z české pošty vyvést tržby směrem k soukromému finančnímu ústavu /výplaty sociálních dávek a důchodců.../

Myslím si, že to není dobrá idea.
Buďte realista. Vycházejte ne ze svého snění, ale ze soudobé konstelace.
30. 08. 2011 | 16:06

Občan napsal(a):

To Cumpsty:

Nikoli shromáždění, ale ZÁBOR veřejného prostranství, na něž organizátoři umístí zvukovou aparaturu, podium a mikrofony. za zápor se platí, většinou velmi symbolické částky, ale platí.

Co je na tom tak nesrozumitelného?
30. 08. 2011 | 17:40

kverulant112011 napsal(a):

koplkop 14:37
výborný nápad!!!
Podle mého je velmi pravděpodobné, že tento systém by generoval lepší vládu, než současné volby. Asi ne geniální anděle na 100% - to má šlapka pravdu, ale tipnul bych si, že by to bylo lepší než teď.
A vázanost odměn na dlouhou dobu: ano! nebo jinou zainteresovanost. A výše odměn? Když má šéf polomonopolního polostátního ČEZu, jehož "zásluhou" je udržování statu quo, svezení se na růstu energetických firem, rozdávání stamilionových dotací a "dotací" na všechny/obě strany, nezákonné zákroky proti neplatičům atd.. řádově stamilionové odměny a bonusy, proč by nemohl dostat prokazatelně úspěšný (ale dlouhodobě úspěšný !!) třeba ministr financí také desítky až stovky milionů?

Případně kombinace tohoto systému a voleb...

Nemyslím si, že by se nenašel dostatečně velký počet lidí, kteří mají ještě dostatek entuziasmu "do toho jít". Jiná věc je, jak by je současní chlapci a kmotři přivítali.

Šlapko moc toho o p. Bátorovi nevím, ale že by někde ÚSPĚŠNĚ něco vedl, to se mi nezdá - už jen podle těch jeho veřejných vystoupení, co jsem viděl. Že ho někdo někam jmenoval a on tam nestihl to dostatečně zmrzačit, to už považuju za pravděpodobné. Zřejmě tam jen mečel nebo mlčel jako v televizi.

Takže že by zrovna p. Bátora prošel Koplkopovým systémem nepovažuju za pravděpodobné, kdežto ve stávajícím postupuje vzhůru s urputností vši pod košilí.

Koplkope co se dá dělat pro prosazení toho nápadu? Zveřejnit co nejvíc? A co dalšího pro rozvinutí tohoto máš na skladě?

Idealismus mě baví, někdy to přece vyjde, proč ne teď :-).
30. 08. 2011 | 18:04

kverulant112011 napsal(a):

pane autore:
zúčastnil jsem se diskutovaného shromáždění nebo demonstrace, neb jsem si idealisticky myslel (a dosud myslím), že ten humus, co modří s oranžovými chlapci v Praze upekli, je přes míru.
Takže díky za to, že jste to zorganizovali. (ale byla tam hrozná zima, na Václaváku to nebylo tak strašné, ale na Mafiánském ano :-))
I přes to, jak to dopadlo, se zdá, že to mělo význam, protože jak zmínění gauneři, tak i pan MUDr. si uvědomili (asi když bylo pak plno lidí s transparenty až v zasedačce), že na-ranost obecná je už dosti vysoká a nemuselo by to pro ně dobře skončit. Tak se teď zřejmě držejí trochu zpět.
30. 08. 2011 | 18:16

Pepa Řepa napsal(a):

David
hezký seznam zleva doprava. Možná kdybyste některé znal osobně, tak byste se pousmál. Pro některé je problém koupit si rohlíky, jiný-jako Bělohradský-by se užvanili k smrti.

To, že jste dobrý ve svém oboru nebo máte mravní kredit ještě neznamená, že dokážete řešit praktické věci. Politika je jiná disciplina. Trochu kickbox. Bohužel. Mnohých by bylo pro ni škoda, ve svém oboru jsou lidem prospěšnější.
Jiní jsou zase tak naivní, že to bere dech,nemusí to být zlí lidé, ale cesta do pekla je-prý-dlážděna dobrými úmysly. Nechci jmenovat, ale můj oblíbený bratr Wěnceslaus Dolejší je dokonalým příkladem.Myslí si, že jde do nebe. Tak už to bývá.

Smiřte se s tím, že tedy na výběr zbyde druhá liga, protřelí političní úhoři.

Po fiasku VV bude vstup každé nové partaje do hry přetěžký.
30. 08. 2011 | 18:57

slunečnice napsal(a):

Davide,
vy jste člověk činu. Předkládáte řešení a burcujete k akci, zatímco jiní spíše jen donekonečna analyzují současný neutěšený stav a předpovídají temné zítřky. Ale nevěšte hlavu. Češi jsou takoví blaničtí rytíři, dlouze spí, až se zdá, že se nikdy neprobudí, když tu náhle, již skoro nečekaně, pod náporem bitevní vřavy a vítězných pokřiků ze sousedství oživnou a hrdinně vtrhnou do ulic. Všechno má svůj čas, situace jistě nazraje. Jedna věc jsou stávky a demonstrace, které mají nepochybně mobilizující účinek, ale je potřeba vytvořit širší platformu, hnutí, něco jako bylo občanské fórum, jak zmiňujete, s organizačními buňkami v každém městě a vesnici, které by si kladlo za společný cíl vyřešení těch nejpalčivějších problémů ve společnosti, jako je například korupce. Měly by vzniknou pracovní týmy sdružující osobnosti schopné najít řešení. Elity národ táhnou, umělci jsou mediálně zajímaví, ale víc bych vsadila na myslitele, vědce a praktické ženy. :) Nezapomeňme, že napravovat tento svinčík bude docela těžká práce a bude si žádat oběti (nemyslím krvavé). Zároveň nesmíme zapomenout, že bez vnitřní změny žádná vnější změna nebude trvale úspěšná, neboť to dopadne zase tak, že staré chamtivce vystřídají noví. Jak řekl Gándhí, sami se musíme tou změnou stát. Teď a tady, ať jsme kdekoliv. Pracovat obětavě v rámci své komunity, ať je to městečko, městská čtvrť či vesnička, myslet na obecní prospěch než jen úzce na vlastní, sobecké zájmy. Zničit ty staré, prohnilé struktury politicko-ekonomické mafie tím, že je konečně přestaneme podporovat.
31. 08. 2011 | 00:47

David napsal(a):

Koplkop - 30. 08. 2011 | 14:37:

s 1. částí lze v mnohém souhlasit.

Obecně. Více hlav více rozumu. Mně nejvíce vadí, že se jenom žvaní a skutek utek.

Nesouhlasím, že extrémně vysoký plat je jakousi zárukou slušnosti.

Podstatnější je posuzovat lidi podle toho co už v životě vykonali. Ne jen podle toho co kolem dokola slibují.

Je to přece jednoduché - Podle jejich činů poznáte je.

„...Jojo to je fantasmagorie...“ - považujte za pokus o brainstorming.

----

Wikipedie:

Brainstorming je skupinová technika zaměřená na generování co nejvíce nápadů na dané téma.

Je založena na skupinovém výkonu.

Nosnou myšlenkou je předpoklad, že lidé ve skupině, na základě podnětů ostatních, vymyslí více, než by vymysleli jednotlivě.

Poprvé s touto myšlenkou přišel v roce 1939 reklamní pracovník Alex Faickney Osborn, jako specifickou metodu ji pak rozpracoval v knize Applied Imagination (1953). Nejčastěji se využívá v managementu, podnikání, při hledání optimálních postupů či v prognostice. Volně se překládá i jako burza nápadů

Zásady brainstormingu

Před započetím ještě jednou problém zopakovat. Mluvit by měl v jednom okamžiku pouze jeden. Po fázi vymýšlení přijde na řadu výběr nejlepších nápadů ze všech zapsaných.

Žádné hodnocení

Zveřejněné nápady by neměly být nikým komentovány ani hodnoceny. I ten zdánlivě nejhloupější může inspirovat ostatní.

Podpora uvolněné atmosféry

U brainstormingu jde především o kvantitu nápadů. Pomáhá neformální prostředí, tým, který se navzájem zná (účastníci by se jinak mohli obávat, že se „shodí“ před ostatními), žádná kritika ostatních. Dobrá nálada podporuje divergentní (rozbíhavé) myšlení.

Všechno zapisovat

Formální struktura brainstormingového týmu by měla obsahovat pouze zapisovatele, tedy člověka, který se nemusí nutně zúčastnit vymýšlení, ale zapíše všechny nápady které byly řečeny. Čím více nápadů, tím pravděpodobnější je nalezení nejlepší varianty.

----------------------------

Pepa Řepa - 30. 08. 2011 | 18:57:

Podstata mého návrhu nespočívá v dohadování, kdo v seznamu je horší nebo lepší. Názory mohou být různé.

Podstata je spíše v tom co píšete v závěru, že:

„...Po fiasku VV bude vstup každé nové partaje do hry přetěžký. ...“

Ubohé VeVerky si ani neuvědomují, jaké trauma způsobily na naši politické scéně. Pro voliče - Marnost nad marnost, všechno je marnost.

Aby se lidi z této rány zase vzpamatovali, tak podle mého názoru, naději může probudit jen zase nová strana, ale tentokrát převážně složená z mravní elity národa. Jen tak je naděje „převálcovat“ všechny dosavadní parlamentní strany.

Prostě musí nastat jakýsi velký třesk, jinak se to nepohne.

----------------------------

Slunečnice - 31. 08. 2011 | 00:47:

V podstatě lze souhlasit. Je na tom hodně pravdy. Tak to asi zase dopadne, že Češi se spíše spoléhají na evoluci, než na revoluci.

Já ale považuji situaci za tak vážnou, že jsem pro revoluci, jako tomu bylo v roce 1989 – časově neomezená generální stávka.
Čím dříve, tím lépe. Jinak se ten bordel na roky zakonzervuje.

Moje zkušenost je taková, že zničit ty staré, prohnilé struktury politicko-ekonomické mafie se nepodaří porazit obětavou prací v rámci své komunity, tak jak jste to napsala.

Jak začnete „zlobit“, tak vás zavčas klepnou přes prsty. To oni umí. A tak to jde pořád dokola.

Bohužel „kapitalistická normalizace“ za posledních 20 let se na nás nesmazatelně podepsala. Lhostejnost, apatie, beznaděj.

Nejhorší, co by se mohlo stát, by bylo, kdyby těmi „blanickými rytíři“ se stali nepokoje na Šluknovsku. Doba k tomu zraje. Lidi toho mravního marasmu už mají dost!
31. 08. 2011 | 09:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy