NKÚ: Lepší vrabec v hrsti

24. 01. 2014 | 13:51
Přečteno 3193 krát
Ve sněmovně prošla prvním čtením novela Ústavy, která by měla rozšířit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu na kraje, obce a také státní a obecní akciovky. Je to mimo jiné krok, ke kterému se zavázalo 158 poslanců v rámci projektu Rekonstrukce státu. Kritika novely se ozývá z mnoha stran.

Respektovaný profesor Aleš Gerloch se v Právu skepticky vyjádřil k rozšiřování pravomocí NKÚ jako takovému: kvůli nově kontrolovaným subjektům nebude čas na ty dosavadní, při případné kontrole krajů a obcí navíc hrozí duplicita kontrol a státní a obecní akciovky jsou z právního hlediska soukromé subjekty a mají dozorčí rady a jiné vlastní kontrolní mechanismy.

Tyto argumenty se trochu míjejí s hlavním smyslem nezávislých kontrolních institucí. Podle mezinárodních úmluv (zejm. Limská deklarace) má každá země mít vícestupňovou kontrolu všech veřejných rozpočtů. To není duplicita. Primárním cílem této kontroly není pravidelná informace pro ministra či hejtmana. NKÚ provádí jen několik desítek kontrol ročně – na jednu obec se tedy dostane zhruba jednou za tisíc let. Smyslem je především nezávislý a veřejný dohled nad veřejnými rozpočty. Například pro situace, kdy klientelistická síť ovládne radnici, dozorčí radu i management obecní firmy. Nyní si taková klika může být jistá, že dokud drží radnici, nemá ji kdo ohrozit, a výsledkem jsou například „nestydatě cinknuté“ smlouvy známe z pražského dopravního podniku. Z podobných důvodů je kontrola veřejných rozpočtů včetně akciovek majoritně vlastněných státem a obcemi možná u všech našich sousedů a ve většině Evropy. Jak někdejší vládě doporučoval NERV: „jedná se o nejvyšší článek vícestupňové kontroly, který minimálně se svým preventivním efektem v současné situaci chybí.“

Závažnější je, že se proti poslanecké novele postavil také šéf samotného NKÚ Miloslav Kala: zejména proto, že u krajů a obcí umožňuje kontrolu pouze z hlediska souladu se zákony, a nikoli z hlediska hospodárnosti a účelnosti vynaložených prostředků. Kromě toho, že novela umožní nezávislý dohled nad 600 miliardami, které ročně protečou „veřejnými“ akciovkami, je i omezená kontrola v obcích pokrok. NKÚ může odhalovat například účelové dělení zakázek na podlimitní a podobně. Nálezy, kde se konstatuje porušení zákona, patří sice mezi ty nejpracnější, ale zároveň také mezi ty, které se dají nejhůře smést ze stolu. Kalovi vadí zejména riziko soudních sporů o to, zda se kontrola skutečně ještě týká zákonnosti a také to, že kontrola dotací, které obce získají od státu a EU se fakticky omezí na zmíněnou zákonnost (nyní je možná z hlediska všech kritérií). Spolunavrhovatelé zákona z řad ANO a lidovců dnes pragmaticky a konstruktivně deklarují, že v druhém čtení upraví návrh tak, aby byla kontrola v obcích plnohodnotná.

To je záslužný záměr a z odborného hlediska ho plně podporují i odborníci z Rekonstrukce státu. Je ovšem potřeba připomenout, že novela byla předložena v této méně ambiciózní podobě, aby vyhověla požadavkům senátorů. Ke změně Ústavy jsou potřeba hlasy 49 senátorů a sněmovna nemůže Senát přehlasovat. Ambicióznější návrh, který schválila minulá sněmovna, přitom současný Senát, kde je zejména v řadách ČSSD silná lobby krajů a obcí, potopil. Navíc jen minimum senátorů sbylo ochotných se připojit k cílům Rekonstrukce. Pokud se tedy poslanci správně rozhodnou pro širší variantu, měli by pro ni dopředu vyjednat podporu v Senátu. Jinak může být tato snaha stejně chvályhodná jako kontraproduktivní.

(vyšlo v deníku Právo)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vasja napsal(a):

Respektovaný profesor Aleš Gerloch se v Právu skepticky vyjádřil k rozšiřování pravomocí NKÚ jako takovému......
-----------
Dovolim si dotaz.
Jakej je rozdíl mezi "NKÚ"a "NKÚ jako takový".
24. 01. 2014 | 15:13

skeptický napsal(a):

Lepší vrabec v hrsti nežli nevěstka na střeše je heslo šetřílků.
24. 01. 2014 | 15:25

Občan napsal(a):

Pen Boudale,
když o něčem nic nevíte, tak k tomu nepište blogy nebo se zeptejte těch, kteří vědí.
Teď nemohu, ale večer Vám sem napíšu, co všechno máte o NKÚ, kontrole, dohledu atd. špatně.
24. 01. 2014 | 15:38

Občan napsal(a):

Vasjo,
"TO rozšiřování" - "jako takové".
24. 01. 2014 | 15:42

Libertad napsal(a):

Vášemu příspěvku rozumím tak, že je lepší udělat něco než NĚCO udělat pořádně.
Pěkně se nám vybarvujete, Vy jedna rekonstrukce státu.

Bez pozdravu
Sidonio Libertad
24. 01. 2014 | 16:15

vasja napsal(a):

Občan.
Už tomu rozumim, jako takovej :-)
24. 01. 2014 | 16:28

vývoj postrádá dynamiku napsal(a):

Už jsem tu napsal, že NKÚ je třeba vydat budovy po zrušených ministerstvech zemědělsví a dopravy (jejichž pravomoci patří přenést na krajské úrovně) a nechat je doplnit stavy na příslušné úrovně.
Pokud cifršpióni zkonstatují porušení zákona, musí rovnou říct KÝM KONKRÉTNĚ a podat podnět Státnímu zastupitelství.
Zákon by měl zajistit, aby ho zástupci nemohli stopit nebo odmítnout.
Popřípadě bych NKÚ nechal vůbec fungovat jako prvoinstančí soudní instituci s vlastními trojkami, ozbrojenými Nagany s tlumičem.
Bez odvolání.
25. 01. 2014 | 14:37

pavel v napsal(a):

ODS i TOP 09 právem propadly u posledních parlamentních voleb, když se ukázalo, že mají na svědomí korupční kauzy spojené s rozkrádáním veřejných rozpočtů. Stejným způsobem měla propadnout i ČSSD, protože se podílela na rozkrádání stejně jako jmenované strany. Např. zcela nedávno se podílela s ODS na vedení pražského magistrátu a vesele spolupracovaly na společném obohacování se. Nepřekvapuje mě tedy, že ČSSD hází klacky pod nohy Rekonstrukci státu. Nepřekvapuje mě ani reakce Občana a jemu podobných, kteří sice jsou proti korupci, ale jen proti takové, kterou páchá pravice. Pokud by však měla prospět dělnické třídě, je dle leninských zásad korupce omluvitelná (když se kácí les, létají třísky).
25. 01. 2014 | 14:48

Kontrolor NKÚ napsal(a):

Šéf NKÚ se nepostavil proti novele pro to, co tvrdíte, pane Boudale. Přečtěte si, prosím, aspoň jeho vystoupení na www.psp.cz.

Celý problém, podle mého, je, že novelizujete Ústavu metodou "lepší vrabec v hrsti". Jste totální ignorant a celou myšlenku tzv. rekonstrukce státu jste pohřbil.

Vaše argumenty: "Nálezy, kde se konstatuje porušení zákona, patří sice mezi ty nejpracnější..." a "NKÚ může odhalovat například účelové dělení zakázek na podlimitní a podobně" svědčí o jediném, vůbec nevíte, která bije, netušíte, co to je kontrola... I tento komentář je ztrátou času!
27. 01. 2014 | 14:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy