ČEZ zjistil, že se v ČEZu nekradlo

12. 01. 2012 | 20:02
Přečteno 3902 krát
Dlouho očekávaný samoaudit ČEZu byl včera dokončen. Řeči o vyvádění peněz do Appianu jsou prý vyvráceny. Použité argumenty ale stojí na vodě.

ČEZ včera zvečejnil výsledky svého interního auditu, což má být snaha o umlčení spekulací o vyvádění peněz přes Škodu Power kamsi k Martinu Romanovi, politickým stranám ... kdo ví. Nejspíš je neumlčí - audit má totiž vážné díry a důležitým tématům se spíš vyhýbá, než aby je objasnil (viz článek kolegy Martina Fadrného z EPS).

Ani to co audit skutečně tvrdí ale nezní příliš důvěryhodně. K prezentované obhajobě zakázek za více než 8 miliard bych si dovolil vznést pár připomínek:

  1. Vztah dceřinných společností k Škoda power byl šetřen jejich dotázáním - což je poměrně neúčinná "auditní" metoda :). I proto že takto bylo dotázáno pouze 59 z 137 dceřinných společností ČEZu. Jak byl prováděn jejich výběr není uvedeno. Že Škoda Power nemá neprůhledné obchodní vztahy s dcerami ČEZu uspokojivě ukázáno nebylo.

  2. Je konstatováno že o 26 z 32 zkoumaných zakázek za celkem 8 mld. Kč "soutěžila" Škoda power sama. Tedy bylo vybíráno z jediné nabídky. Do soutěže se mohla přihlásit v 16-ti případech pouze Škoda, v zbylých 10-ti soutěžích konkurent buď nebyl nebo byla jeho nabídka vyloučena.

  3. Materiál poměrně obsáhle rozebírá podle čeho byly hodnoceny nabídky, jak byla sestavována výběrová komise, a zda jsou doklady že ji někdo ovlivňoval. V převažující situaci soutěží s jedinou nabídkou je to trochu úsměvné. Nebylo z čeho vybírat.

  4. Ztráty dokumentace u těchto zakázek, označených poměrně poeticky jako "případy, ve kterých nebylo neúspěšných kandidátů" jsou bagatelizovány ve smyslu - o nic nejde, vždyť se tam stejně nesoutěžilo. Ale jde. V takových případech přece audit nemůže jen tak prohlásit, že nedošlo k porušení zákona. Naopak - zda došlo např. k diskriminaci některých konkurentů pomocí zadání "šitého na míru" Škodě Power se prostě neví. Ztráta dokumentace naopak nahrává podezření, že zákon porušen byl.

  5. Konečně - otázka zda zakázka probíhala korektně (takový evergreen prezentovaného materiálu), kdo na ni dohlížel a jak byly rozděleny pravomoci je přeci až druhotná. Zásadnější jsou tu rozhodnutí o investičních záměrech, ke kterým dojde před vypsáním zakázky, stejně jako ke krystalizaci požadavků na to co se bude kupovat - už tam se dá nastavit směr tak, že není jiné varianty než jeden jediný dodavatel. Tvrdí-li materiál, že ani zde management prakticky nemůže zasahovat (natož pak v průběhu soutěže), nevím jaká z možností mě děsí víc. Ta že by interní audit takto .. nemluvil pravdu, a nebo ta že pravdu mluví?

Ano, celá zpráva totiž tak trochu navozuje dojem, že management vlastně o investicích ČEZu nerozhoduje. To má někoho uklidnit? A kdo tedy rozhoduje? Komu tedy platíme jednu z nejdražších plošných daní - 4 koruny za každý kilowatt? To v této zemi neví snad ani Jan Tleskač.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Drzá zrzka napsal(a):

ČEZ zjistil, že se v ČEZu nekradlo...
... ještě, aby zjistil něco jiného. No to by byla drzost. :o)
12. 01. 2012 | 20:18

Yosif K napsal(a):

No a to zakazky pro Skodu Power jeste zdaleka nesmrdi tak jako zakazky CD pro Skodu Transportation. Ty se vsak pro jistotu nebudou vystrovat VUBEC. Tam by totiz vsechno jeste vice bilo do oci.

Na rozdil od novych lokomotiv pro CD je u oprav elektraren CEZ jakz takz logicke ze nejspise vyhraje firma, ktera to ci onu elektrarnu stavela.

Roman vsak ma nohy v peri. Dosadili jej "oranzovi poctivci" ktery Appian poslal provize do Zurichu a proti vlcakum z ODS se Roman zavcas zasichroval 100miliovym darem PORGu - Romanku neboj se mas podporu napric politickym spektrem, spi sladce.....
12. 01. 2012 | 20:20

ghándí napsal(a):

kdo ty s...ě potrestá? možná to nakonec zbude zase na komunisty.
12. 01. 2012 | 21:05

Kryštof napsal(a):

A kostka není hranatá , anžto mrskne-li sebou do vody tak se dělaj kolem ní kola .
/ Nikoliv kola jakožto bicykly , aby se toho tady nějakej ignorant bez státní maturity nechyt´/.
Zveřejněním článku jsem opět nabyl mysli , že můj život má smysl a je nebývale radostným - pomyšlením , jak byl plytký , beznadějně pustý a bez ideálů před tímto článkem , mnou zmítá hnus .
12. 01. 2012 | 21:09

M.Kříž se dívá!!! napsal(a):

Roman se již zřejmě těší do své rodinné hrobky (hřbitov chuchle), protože ví, že za zločiny jej nic jinýho než doživotí nečeká!

A tak si raději sáhne na život sám sobě! Hrobku již má připravenu.

Ale pozor, sebevrazi jsou v slušném hřbitově za zdí.
12. 01. 2012 | 21:15

resl napsal(a):

A k tomuto "auditu" poznamenal Kalousek : "...já jako akcionář jsem neshledal na auditu čezu žádnou nesrovnalost."
12. 01. 2012 | 21:21

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
Bylo zkoumáno, k čemu slouží filiálka ČEZu na Kypru?
12. 01. 2012 | 21:38

Yosif K napsal(a):

Pane DP - Kypr je diskretni zeme cislo 2 - hned po Svycarsku. Je tedy pravdepodobne, ze filiakla na Kypru ma podobny ucel jako ruzne uctiky politickych stran a jejich sibru v Zurichu nebo ve Fribourgu. A to sice diskretne cedit penize.......

Roman ma ovsem "podporu napric politickym spektrem" - proto ted vysetruje jako predseda dozorci rady sam sebe...... a i pan spravedlivy Paroubek ktery jinak zurive utoci na zbohatliky vysavajici proletariat v Romanove pripade moudre mlci..... vzdyt jej sam nainstaloval.......
12. 01. 2012 | 21:49

český maloměšťák napsal(a):

Soutěž s jedním jediným účastníkem se mi líbí.
Mám tedy pouze 2 otázky :

1. Kde se mohu přihlásit ?
2. Jaká je výše odměny za první místo ?

Moje adresa je : Bohumír Držkušna, Horní Vyjebákov 4
12. 01. 2012 | 22:19

DF napsal(a):

Je to v pořádku, protože se již nemusíme bavit o Škodě Plzeň jako celku,protože neexistuje.
13. 01. 2012 | 07:43

Petr_F napsal(a):

Co takhle když se tam opravdu nekradlo?
Mélo by to nějaký dopad na veřejné mínění?

Může někdo vyjmenovat firmy které by to zakázku mohli splnit?

A srovnat jejich ceny s tím co dostala Škoda?
13. 01. 2012 | 08:58

Hloupý Honza napsal(a):

Nadpis jsem četl jako
ČEZ zjistil, že se v ČEZku nekradlo. Ale ve výsledku je to vlastně to samé.

Myslím, že je to dobře nastolený trend, ty vlastní audity. Nevím proč už si dávno takový audit nenechala udělat vláda. Pořád jen plané řeči o boji s korupci, ale nikdo žádný boj ani korupci ještě neviděl. Měl by se udělat audit a konečně oficiálně (a slavnostně) sdělit ČEZkým občanům:

"Vážení ovčané,
v ČEZku ani v ČEZu se nekrade a nekradlo, korupce u nás není a nikdy nebyla, tudíž veškerý boj proti ní je marný, což dosvědčují i uplynulá léta !"

Toto oficiální prohlášení bych dal jako přívěšek do nějakého zákona (klidně i do všech) a kdo by ještě dále nějak blbě kecal o korupci, tak bych mu dal takový nepodmíněný flastr , že by záviděl vězení čínským disidentům a thajským drogovým dealerům. A byl by konečně klid na práci a lidé by měli konečně úředně potvrzeno, že něco takového u nás neexistuje, stejně jako Sněžný muž.
13. 01. 2012 | 10:27

Pedro napsal(a):

Naopak, já bych korupci uzakonil. Ono to totiz k tomu neodvratne speje. Stalo se to jiz davno spolecenskou normou, bez ktere se zde podnikat neda. Zbyva dat ji legislativni ramec. Transparentni korupci. Zverejnovat, kdo kolik komu a za co namazal. Bez sankci a bez postihu. U verejnych zakazek by se soutezily nejen cena a kvalita, ale i výše úplatku. Peníze by nemusely mizet v zahraničí, zůstaly by doma a nemusely by se prát.

Postih by byl pouze za nepriznany a nezdaneny uplatek. Vyse uplatku by byla neomezena a rozhodoval by o ni trh, tedy nabidka a poptavka. Nic by se nerozkradlo, vse by bylo legalni. Přidělils zakazku? Ok. Dostal jsi úplatek na účet? V poradku, jen to zahrn do přijmu daňového priznani.

Usetri se na boji s korupci a na korupci proti tomuto boji. A dane z úplatku jako prima dan bude tvorit vyznamnou příjmovou slozku.

Co tomu rikate, pane mimistre?
13. 01. 2012 | 13:51

Jaroslav napsal(a):

Mame to marne. Martin Roman, jak sam prohlasil, uz svou miliardu vydelal. Proc by si za ni nemohl koupit treba Skodu Plzen ?
Skoda , zese odvolal. Mohl by si pozdeji kouput nas vsechny i s nasimi domy a detmi. otroci jsou vzdy potreba....
14. 01. 2012 | 00:44

Jiří Lupínek napsal(a):

Autor evidentně klade tzv. zbytečné otázky v kriminalistice. Ptá se, jestli Roman kradl, a on (prostřednictvím sobě podřízených auditorů) odpovídá, že nekradl. Ztráta času - dvě minuty. Ostatně, nechtěl by autor laskavě poradit p. Romanovi, jak jinak by měl dát p. Klausovi ml. 100 mil. (jeho taťka z toho dostal max. 50)?
15. 01. 2012 | 22:09

Sprosťák napsal(a):

Ten titulek mluví za všechny státně protežované lumpárny.Jenom krátce.Komu vlastně slouží kumulace funkcí?Lumpárnám a lumpům a s nimi nezaměstnanosti předdůchodců.A znovu za všechny křivárny.Lze považovat za demokratické,když spřízněnci souzeného v porotě budou hlasovat ve většině pro nevinen?Lze považovat za většinový souhlas Parlamentu, v němž 17 hlasy vlády byla většinově odhlasována této vládě důvěra?Bylo to oněch 17 hlasů, které vše rozhodují i při schvalování všech darebáren proti lidu obecnému,tou vládou, která sama sobě dala důvěru.Kdo si troufá mluvit ještě o demokratické většině zvolené voličstvem, když se poskládala trojice různorodých slibotechnařů možná i podvodně sečtenými hlasy? Věří tomu ještě soudný občan?A máme ještě vůbec občany místo otrockého plebsu a nakoupených hlasovacích mašin?
16. 01. 2012 | 10:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy