Lan – anebo Jan?

28. 11. 2009 | 01:02
Přečteno 7533 krát
Českými vodami literárními se žene uragán, že Bílej kůň, žlutej drak není od Lan, protože ho napsal Jan.

Tedy: Jan Cempírek publikoval „vietnamský“ román pod jménem Lan Pham Thi. Dostal za něj literární cenu, vysloužil si pěkné články od novinářů a literárních kritiků, z nichž někteří sice trochu pochybovali, že by autorkou měla být devatenáctiletá Češka vietnamského původu... (iliteratura.cz)
Celou historii shrnuje například Týden: nakonec vyšla pravda najevo. I když není tak úplně jasné, jestli to bylo víc zásluhou ostříleného kritika, který spisovateli nesedl na lep, anebo Cempírkova kamaráda, jenž by možná byl ještě skousnul, že porota dala přednost exotické slečně, ale když ho napadlo, že v tom má prsty známý kolega, nemohl si to nechat líbit. Možná ani tohle není až tak úplně pravda, ale tak si ty zprávy z médií člověk zkrátka přebere.

Jen mi není jasné, co je na tom celém tolik špatně? Že Cempírek mystifikaci neustál (sakra, že on tenkrát v hospodě nedržel zobák!). Nebo že najednou ta oslavovaná kniha nebude až tak dobře napsaná? V tiskové zprávě nakladatelství, které knihu ocenilo a vydalo, se uvádí: „Příběh Bílej kůň, žlutej drak zahrnuje popisy všednodenního života vietnamské komunity, hojně užívá psané vietnamštiny a vylíčení různých tradic, proto nikdo z porotců ani z nakladatelství nepochyboval o identitě autorky. Porota se shodla na tom, že literatura autorů druhé generace přistěhovalců je velkým obohacením pro domácí písemnictví a současná česká literatura na podobný počin dlouho čekala.“ Tyhle kvality snad ale text neztratil, když přejmenujeme autora. Naopak se mi zdá, že ten „průměrný spisovatel“, „autor dvou knih“, „častý cestovatel do jihovýchodní Asie“, jak ho charakterizují média, dokázal docela dost, když pro svou knihu zvolil o generaci mladší a etnicky odlišnou vypravěčku - a porotu oné ceny přesvědčil.

Když zmiňovaná tisková zpráva uvádí „Proto bylo pro nakladatele a porotu překvapením a především zklamáním odhalení Zdenka Pavelky (Salon, 26. 11., Kdo je Lan), že skutečným autorem románu Bílej kůň, žlutej drak je Jan Cempírek z Českých Budějovic.“ – napadá mě, jestli bychom na svého vietnamského Čecha, co se tak dokonale vydával za českou Vietnamku, nemohli raději být pyšní?

Pavel Mandys v Týdnu ve výše citovaném článku také uvádí „Dalším důvodem celé Cempírkovy akce může být obecně malá ochota nakladatelů vydávat nezavedené autory a ještě menší pozornost, kterou jim věnují média. Cempírkovi se povedlo "napálit" pražské redakce, literární vědce i teoretiky - a ještě na tom trochu (finanční prémie byla 50 tisíc) vydělat.“ Uznejme si nicméně, že „malá ochota vydávat nezavedené autory“ je relativní pojem: kolik vlastně asi nezavedených autorů skutečně stojí za vydání? ...

Ale ještě k „mystifikaci“. Skrývání pravé identity autora určitého díla před světem je způsob, který spisovatelé praktikují odedávna. Z nejrůznějších důvodů. A mám-li uvést jediný, připomenu ten, který se tolik hodí na tuhle konkrétní situaci. Francouzská literární cena Prix Goncourt má v pravidlech, že ji každý spisovatel může dostat jenom jednou. A co nevymyslel uznávaný spisovatel Romain Gary (už tohle jméno byl jeden z pseudonymů), nositel „Goncourta“ z roku 1956? Když na něho přišla tvůrčí druhá míza, vydal roku 1975 román La Vie devant soi (česky vyšlo pod názvem Život před sebou) jako Emile Ajar. I on se nějaký čas skrýval, s veřejností komunikoval prostřednictvím svého synovce (popisuje to i Wikipedie, ale bohužel ani česká, ani vietnamská verze není zatím k dispozici...) ;)
Když se později vše provalilo, Goncourta Garymu nikdo nevzal, a dnes ho najdeme v učebnicích literatury pod oběma jmény...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Cedr napsal(a):

"napadá mě, jestli bychom na svého vietnamského Čecha, co se tak dokonale vydával za českou Vietnamku"

Zas až tak dokonalé to nebylo. Čeští Vietnamci, kteří knihu četli, tušili záhy, že jde s největší pravděpodobností o mystifikaci. Je tam řada chyb z vietnamských reálií. Diskusi k tématu najdete zde http://www.klubhanoi.cz/vie...

Škoda že se nikdo z českých literárních kritiků nezeptal na pohled Vietnamce...

Díky za blog k zajímavému tématu
28. 11. 2009 | 08:40

Merlin napsal(a):

Politicky korektní, multikulturní předposranost dementních kritiků byla krásně zesměšněna.
Tak je to dobře, tak to má být !
28. 11. 2009 | 08:50

Sab. napsal(a):

Ať tak či tak, Vietnamci, nepořádejte tady kohoutí zápasy a nejezte psy.

http://animalrights.webz.cz...
28. 11. 2009 | 09:12

Cedr napsal(a):

V posledních letech vyhrávají literární ceny imigranti po světě ve velkém. Hledají ty kořeny a tak. A je to smutňouké. Někdy taky pěkně nudné čtení. Tak to panu Cempírkovi vyšlo i u nás.
28. 11. 2009 | 09:16

Pepa Řepa napsal(a):

Paní Šotolová, skvělý blog.

Knihu jsem četl, taky jsem si naběh. Proč ne?.
Cempírek je člověk podle mého gusta.Třeba je i Hitomi Kanehara Cempírek. A co internet? Většina je tady za Lan Pham.

Udělal naprosté pitomce z celé řady lidí.Patří jim to.
Pak je to taky o positivní diskriminaci.
Snad se tím nebude inspirovat jistý Vandas z DS a nevydá pod pseudonymem Pišta Lakatoš Janovské romance.

To by se nakladatelé předbíhali a kritici by výtvor vychválili do nebes. Jé jak by chválili.

Jestli máte něco společného s Jiřím Šotolou, byl to můj oblíbený spisovatel. Jen si nemusel tak-v závěru-sypat popel na hlavu.
28. 11. 2009 | 10:08

qwert-y napsal(a):

To Sab. Odvez zpet svou matku z spivane LDN domu a pak mluvis o zviratech
28. 11. 2009 | 10:57

vaclav ruml napsal(a):

Aspoň i největší ignoranti vidí,že vše Vietnamské je levota od a až zet
28. 11. 2009 | 11:15

gena napsal(a):

Jenže ona paní Šotolová se na dobytečnosti poměrů v tom zdejším kulturním milieu podílí už taky těch minulých 20 let.
Fuck!!!
28. 11. 2009 | 12:01

Acidburn napsal(a):

Knížka Bílej kůň, žlutej drak poukázala na dvě - v dnešní době nikoli nezajímavé - skutečnosti.

Kdyby se autor nevydával za mladou Vietnamku, cenu by patrně nedostal. Dílo může být nekvalitní a cenu stejně dostane, protože podstatná je přece osobnost autora, jeho (nikoli dělnický, ale etnický) původ, pohlaví, věk a podobně.

Druhou je katastrofální úroveň české žurnalistiky, která byla schopna vyprodukovat oslavné ódy (Lidové noviny) a řadu pochvalných kritik, včetně rozhovorů s autorkou - aniž se novináři namáhali ověřit si alespoň základní fakta. Jak kvalitní je rozhovor o člověku, o kterém novinář neví vůbec nic?

Dokud bude převládat současná móda preferování autorů "z diskriminovaných menšin" nad kvalitou jejich děl, není třeba za podobné výsledky vyhazovat peníze, natož takové braky číst...
28. 11. 2009 | 12:24

Jan Vaculík napsal(a):

Měl-li bych se rozhodnouti mezi názorem Pepy Řepy a Václava Rumla (viz výše), pak musím říci ANO !
Tleskám; jediný, čeho musí pan Cempírek litovat, že coby Lan Pham Thi byl opravdu o hodně pohlednější.
28. 11. 2009 | 14:47

Skogen napsal(a):

Jen aby těch mystifikací časem nebylo příliš..
28. 11. 2009 | 16:17

Gerd napsal(a):

To, že Cempírek napsal knihu pod pseudonymem bych tak tragicky neviděl. Spíše mně vadí faktické chyby v knize. Škoda, že ji nedal přečíst oné Vietnamce a pár věcí neupravil. Měli bychom kvalitní knihu.
Že kvalita románu nijak nesouvisí s kvalitou autora a jeho morálními kvalitami je snad dostatečně prokázaná věc, naposledy diskutovaná u Kundery.
A že Cempírek mohl napálit porotu i kritiky? To je problém pravidel soutěže a kvalit porotců, nikoliv díla.
28. 11. 2009 | 18:25

argun napsal(a):

Acidburn
Napsal jste to přesně. Řehtal jsem se jak kůň, když jsem si to dnes v LN přečetl....
Á propos, díky autorce za výborný blog!

Pepa řepa
Jo jo, patří jim to. Neboť si o to řekli.
28. 11. 2009 | 20:24

Pavel Bouška napsal(a):

To je moc dobře, že my Češi máme také vlastní literární aféru s fiktivním autorstvím, které hrálo roli v udělení prestižní ceny.

Australané mají Helenu Demidenko, ve skutečnosti dceru britských přistěhovalců Helenu Darville, která napsala fiktivní historii své ukrajinské rodiny a vyhrála Miles Franklinovu cenu. Američané mají bývalého člena Ku-Klux-Manu, který pod jménem Forrest ‘Little Tree’ Carter publikoval Školu Malého Stromu o svém fiktivním dětství v indiánské rodině a vyhrál m.j. cenu ABBY v roce 1991. Do podobné kategorie patří například Rosenblatův Anděl u plotu (Angel at the Fence: The True Story of a Love That Survived), drogový memoir Jamese Freye (A Million Little Pieces) či autobigrafický román Sarah, o kterém jeho autorka Laura Albert předstírala, že byl napsán JT Leroyem, kterého na veřejnosti hrála nevlastní sestra jejího partnera. Byla by to dlouhá listina.

Ve všech případech hrála podstatnou roli fiktivní identita autora, ne proto, aby se skryli skuteční autoři, jak je obvyklé, ale proto, aby se dílu dodala autenticita. Svět chce být klamán, Jovanko.
28. 11. 2009 | 21:59

Pavel Bouška napsal(a):

... člena Ku-Klux-Klanu (jak si asi každý domyslel navzdory mému datlování)
28. 11. 2009 | 22:08

Qwert-y napsal(a):

Vaclav Ruml :Ten skandal je samou Ceskou levotou,s Vietnamci nema nic spolecneho,krome jimena.Nezneuzivej tu prilezitost k leceni sveho komplexu neschopnosti
29. 11. 2009 | 01:27

Notczech napsal(a):

vaclav ruml: pěkně sis naběhl -- Cempírek je Čech, a ta "levota" je _česká_, typicky česká. Šidit, nesnášet, a když se na to přijde, tak mlžit a překrucovat realitu -- co může být víc českého?
29. 11. 2009 | 12:10

pařez napsal(a):

Podle mne to byla jednoznačně velkolepá facka různým multikomisím, multivýborům a multikritikům. S Vietnamskou komunitou to reálně nemá nic společného. Stejně tak mohlo jít i o indiánku z Amazonie.
Je to jednoduše "nářez".
29. 11. 2009 | 15:42

Ládik napsal(a):

Kdoví, kdo napsal Babičku. Možná to nebyla Božka. A Slezské písně taky nenapsal Bezruč (ten snad ještě žije, nedávno jsem viděl jednorukého dědka).
29. 11. 2009 | 18:35

Michal Macek napsal(a):

me to jako "nezavedeneho autora" docela stve...
30. 11. 2009 | 08:58

Marek napsal(a):

Já bych k tomu řekl, že mi tato popsaná pozitivní diskriminace silně připomíná diskriminaci kterou jsem zažil v dětství ve prospěch lidí z dělnických rodin a komunistů. A stejně jako tehdy i dnes si říkám, že je třeba aby se diskriminující odebrali tam kam patří - tedy co nejdál a co nejrychleji.
02. 12. 2009 | 21:43

SEO Services napsal(a):

Jovanka, first, happy new year. Second, this has harnessed my curiosity on certain things, on so many levels.
19. 01. 2010 | 05:39

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

29. 01. 2010 | 09:45

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
02. 03. 2010 | 07:17

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 07:28

replica watches napsal(a):

Welldone!
02. 03. 2010 | 07:30

panerai watches napsal(a):

That what you say help me greatly. Many thanks.
08. 03. 2010 | 08:53

rolex watches napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
08. 03. 2010 | 08:54

free online games napsal(a):

great
09. 03. 2010 | 01:04

breitling air wolf watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 03:41

breitling bentley watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 03:43

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 03:27

breitling mont brillant napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 03:31

tag heuer link napsal(a):

Good recommended website.
12. 03. 2010 | 08:25

tag heuer monaco napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
12. 03. 2010 | 08:26

armani classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
13. 03. 2010 | 06:03

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 06:04

replica breitling napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
15. 03. 2010 | 08:29

replica a lange sohne napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
15. 03. 2010 | 08:32

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

I have know more about it, very nice article, glad to be here.
16. 03. 2010 | 08:24

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 07:31

breitling replica napsal(a):

The OFT found that individuals in RBS's Professional breitling Practices Coverage Team gave
03. 04. 2010 | 09:13

discount air max shoes napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
16. 04. 2010 | 08:11

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 08:25

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 03:44

p90x Workout DVD napsal(a):

18. 09. 2010 | 02:51

freerelax napsal(a):

Actual Options To Gain knowledge of sneakers And Also How One Might Connect with The shoes Elite <a href="http://www.shoesja.biz/">靴 通販</a> Gear and assembly in Las Vegas, Nevada - sneakers has left without any kind regards <a href="http://www.shoesja.biz/adidas-アディダス-c-64.html">adidas アディダス</a> The main shoes Commerce Speak - - People who cares benefits?? <a href="http://www.shoesja.biz/new-balance-ニューバランス-c-21.html">ニューバランス 574</a> Hot questions regarding shoes clarified and consequently reasons why you has got to read in detail each term on this guide. <a href="http://www.shoesja.biz/nike-ナイキ-c-44.html">ナイキ</a> Specifically how to find out everything that there is to find regarding shoes in A couple of easy steps. <a href="http://www.kutuja.com/">アディダス</a> Specifically how to find out every part there is to know about shoes in five easy steps. <a href="http://www.kutuja.com/adidas【アディダス】-c-1.html">アディダス</a> Contemporary questions about sneakers addressed and as a result the reasons why you really should try to look at each term of this story. <a href="http://www.kutuja.com/new-balance【ニューバランス】-c-206.html">new balance</a> An ideal fix for the shoes you'll be able to read about right away. <a href="http://www.kutuja.com/nike【ナイキ】-c-215.html">ナイキ スニーカー</a> A double change on shoes <a href="http://www.shoesjp.biz/">ベルーナ</a> The Secret To Success For sneakers <a href="http://www.shoesjp.biz/adidas【アディダス】-c-640.html">adidas アディダス</a> 1 certain double twirl on shoes
18. 05. 2013 | 03:11

Hiepsyiteta napsal(a):

I acquire<a href=http://neurosensorycenters.com/web/handbags.html>PRADA リュック</a>
reliance to <a href=http://neurosensorycenters.com/web/handbags.html>PRADA リュック</a>
that more than compatible bags companies go help of the prominence of themselves bottleneck. Always copying<a href=http://neurosensorycenters.com/web/handbags.html>PRADA リュック</a>
and aping, that this adventurousness practically lively forever bottleneck can not be developed, and some may sire to face to face the depression closed their doors. Honourableness, in selection to of evaluation how to caricature speculator, how to redeem the working parts and concern, but the inventive independent design. Do a passable trade of bags originate, elemental <a href=http://neurosensorycenters.com/web/handbags.html>財布 メンズ</a>
rely on the matchless style drift, you require to induce for all to dream of of the bottleneck sales, companies should be more trial<a href=http://neurosensorycenters.com/web/handbags.html>PRADA リュック</a>
into developing and mining accessories summary<a href=http://neurosensorycenters.com/web/handbags.html>グッチ バッグ</a>
talent.
<b>www.discounthandbagsoutlet.org</b>
23. 05. 2013 | 12:52

HrDaleOFMa napsal(a):

<a href=http://www.ppatchtrust.org/cgi-bin/buyamoxicillin/#10>buy amoxil</a> amoxicillin 500mg and alcohol - buy amoxil usa
24. 06. 2013 | 23:47

IvoFencl napsal(a):

Od věci: Odkaz na článeček, byť - uznávám - Foglara vyzdvihujii přesmoc. http://www.bohousek.cz/clanek-2015020005-vzpominky-na-foglara-ziskaval-jiri-travnicek-v-ramci-vzpominek-ostatnich.html
09. 02. 2015 | 08:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy