Německo: Tři momenty

21. 06. 2007 | 15:38
Přečteno 4141 krát
Domnívám se, že existují tři momenty v současné německé politice, které by nás měly zajímat, protože se mohou nějak dotýkat i České republiky. Je to zaprvné příliš předčasné vyčerpání potenciálu velké koalice. Zadruhé vznik nové Levice v čele s populistou Oskarem Lafontainem (63). Zatřetí stále nejistá situace v Bavorsku po ohlášeném odchodu z vysoké politiky Edmunda Stoibera (65).

Velká koalice
Německá velká koalice, která se ustavila díky nerozhodnému výsledku voleb před necelými dvěma lety a neochotě politických stran koalovat s krajní levicí, tedy postkomunisty sdruženými v PDS, se ocitá ve zvláštní situaci: docházejí ji společná témata, která by mohla a uměla řešit. Otázka, kterou si klade německý zpravodajský časopis Der Spiegel, zní: Čím chce tato vláda naplnit druhou půlku svého mandátu?

Teprve v listopadu uplynou dva roky, kdy je velká koalice u moci, ale již teď je zřejmé, že tato vláda a její představitelé nevědí, co je vlastně drží pohromadě. Nemají žádný společný cíl. To, co obsahovala koaliční smlouva, je víceméně naplněno a co ji přesahuje, na to mají obě strany tak rozdílné názory, že se o nějaké sjednocení postojů ani nepokouší.¨

Jeden z vedoucích politiků, který si však nepřeje být jmenován, řekl redaktorům časopisu Der Spiegel, že do konce letní puzy se ještě budou zabývat několika zákony, ale pak je konec. Obě strany se tedy evidentně začnou již po prázdninách spíše věnovat přípravě dalších voleb, které je čekají za dva roky, tedy v roce 2009. Navíc zemské volby v Hesensku a v Dolním Sasku budou již za necelý rok v lednu.

Po bedlivější analýze novináři dospěli k závěru, že tato koalice má už k vyřešení jen tři věci, které ale rozhodně nelze považovat za zásadní: Je to opatrovnické pojištění pro případ stáří a invalidity, minimální mzda a výše daně z dědictví.
Ve věci opatrovnického pojištění mají obě strany protichůdné názory: CDU/CSU jsou proto, aby si tuto situaci každý řešil privátním připojištěním a SPD si zase představuje, že by se na něm měli podílet privátní pojištěnci. Je proto velice pravděpodobné, že se dojde k takzvanému blokovanému vítězství, jako v případě zdravotní reformy, při němž obě strany budou moci tvrdit, že se druhá strana neprosadila. Taková řešení ale nebývají nikdy příliš šťastná.

Podobně složitá je situace v určení hranice tzv. minimální mzdy, protože na ní by se měli dohodnout zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů. Zatím na tom pracují bezvýsledně různé komise a podkomise. S dědickou daní je tomu podobně: SPD by byla pro výrazné zdanění bohatých, CDU/CSU je proti. Žádný kompromis není v dohledu.

Od paní kancléřky Angely Merkelové se ale přesto bude v nejbližších měsících vyžadovat nějaká činnost, která ponese zřejmé výsledky. Pohodlné příměří, ktreré ji umožňovala dočasná konjunktura, za kterou Němci nemohou, by jí jistě u veřejnosti a hlavně médií neporošlo. Doposud paní kancléřka jednala tak, aby udržela pohromadě koalici, nyní se ale může situace změnit a bude muset víc rozhodovat s ohledem na stranu, v jějímž čele stojí. Všichni tedy od ní očekávají změnu priorit, už také proto, že volby v Hesensku a Dolním Sasku budou jako vždy považovány za test pro následující celostátní volby. Za této situace se bude zřejmě snažit za každou cenu prosadit alespoň malou Evropskou ústavu či evropskou smlouvu, jak říkají důsledně čeští politici, aby za ní zbyl viditelný výsledek. Pokud by Poláci neustoupili, mohli by zavinit tzv. dvourychlostní Evropu.

Nová Levice
Dnes lze říci, že Německo má sice konzervativní kancléřku z křesťanskodemokratické strany CDU, ale levicový Bundestag. Jen osobní animozity zabraňují podle časopise Der Spiegel, aby se sociální demokraté SPD, Zelení a nová Levice spojili. Oskar Lafontaine prý září štěstí, povedlo se mu něco, v co ani on sám nedoufal, navíc bude stát v čele nové Levice. Naproti tomu šéf SPD Kurt Beck se ve svém křesle cítí velice nejistě a přestává se o něm i ve vlastních řadách spekulovat jako o možném kandidátovi na příštího kancléře.

Uvnitř SPD je údajně cítit směsice starostí a trochu předstírané lítosti či soucitu s unaveným předsedou. Do čela strany se dostal bez velkých bojů po rychlém odchodu předchozích třech předsedů strany Schrödera, Münteferinga a Platzeka, kde působí jako předseda ve zkušební době, napsali novináři.

Nejspíš je to pravda, protože pan Beck může ve věci další strategie sotva co nabídnout. Už proto, že jeho osoba neumožňuje této straně se přiblížit nové Levici, a tím vytvořit vělké levicové uskupení. Podle posledních průzkumů společnosti TNS by SPD volilo 29 procent, Zelené 11 procent a Levici devět procen, CDU/CSU 38 a FDP devět procent. Nebudou-li pod Beckovým vedením koalovat s FDP a Zelenými a vyloučíme-li prodloužení velké koalice, budou v opozici. Jenže, jak napsal Der Spiegel, strana, která nechce obsadfit kancléřské křeslo už není stranou, ale jen spolkem věřících.

Komentátoři se vesměs domnívají, že postoj pana Becka je sice pochopitelný, ale politicky dlouhodobě těžko prosaditelný. Všude v Evropě je sociální demokracie silná jen tehdy, když se spojí s ostatními ideově blízkými partnery.

Oskar Lafontaine přišel z WASG (volební alternativy), která je díky odborům dokonale organizovaná a má nyní asi 72 000 členů, a tím pádem je čtvrtou největší stranou Německa. Centrálu má v Berlíně, kde vlastní i noviny Neuen Deutschland. Kromě toho má i svou nadaci Rosa-. Nová Levice sice není jednotná, jak to na první pohled vypadá, ale evidentně posiluje levé křídlo v SPD, které by stranu tlačilo ještě více vlevo pod heslem: Požadujeme více sociální spravedlnosti.

Obecně se soudí, že po odchodu starých tváří jako je Beck a Lafontaine dojde k nějaké větší spolupráci levice, protože už dál není možné vylučovat ze hry voličský potenciál bývalých komunistů. To by samozřejmě mohlo inspirovat i českou levici. Jestli pravici v Evropě posílí vítězstv í Nicolase Sarkozyho ve Francii, zatím nikdo neví, o tom lze jen spekulovat.

Bavorsko
Za této situace je Bavorsko – jak jsem již o tom referoval před několkika týdny – stále rozhádané a není schopné se dohodnout na svém nástupci. Edmund Stoiber jako současný ministerský předseda situaci sice uklidňuje, ale nepřímo v předposledním vydání časopisu Der Spiegel naznačil, že by se mohl do čela strany vrátit. Zatím ale platí to, co řekl, že na podzimním stranickém dni bude zvolen stranický kandidát pro příští zemské volby. Protože bavorská CSU je poslední lidovou stranou ve Spolkové republice Německo, která vládne nepřetržitě od konce světové války, je evidentní že v poslední moment podpoří Stoiber jen takového kandidáta, který v předvolebních kláních neutrpí tolik šrámů, aby tuto pozici neohrozil. Jeho kandidát Horst Seehofer si v poslední době zhoršil postavení osobními problémy, které na něj vytáhl opoziční kandidát, a on navíc začal vyhrožovat, že by mohl, kdyby chtěl, skandalizovat své oponenty také. Tím si zřejmě nepomohl ani u voličů, ani u pana Stoibera.

Koncem srpna čeká bavorského ministerského předsedu poslední služební cesta a sice do Moskvy za Vladimírem Putinem. Ve zmíněném rozhovoru se k otázce umístění protiraketových amerických základen u nás a v Polsku pan Stoiber vyjádřil zdrženlice a dal jasně najevo ochotu přimout nabídku prezidenta Putina a uvažovat spíše o společném protiraketovém systému v Azebajdžánu. Zdůvodnil to tím, že je třeba vědět, že v politice nerozhodují jenom fakta, ale i psychologické momenty.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy