Bude Česká republika softsatelitem Ruska

24. 07. 2007 | 22:38
Přečteno 7023 krát
Základní otázky zní: Proč prezident Putin potřebuje studenou válku? Důvodů je zřejmě několik, Rusko i Putin potřebují sebepotvrzení a chtějí se pomstít za rozpad Sovětského svazu, který prezident považuje za největší tragedii XX.století. Zároveň si chce Putin upevnit svou moc v době hledání následníka, a tím získat větší vliv na jeho výběr.

Navíc na to má hlavně z prodeje nafty a zemního plynu peníze a ví, že Západ obě komodity potřebuje. Jeho karty umožňují hrát pokra.

V prosinci jsou v Rusku parlamentní volby a v březnu prezidentské: tvrdá zahraniční politika a strašení vnějším ohrožením (viz prohlášení do 15 či 20 let budeme válčit se Spojenými státy) se snaží Putin ovlivnit veřejné mínění na svou stranu.

Západní analytici hovoří o tom, že Evropská unie a Spojené státy by neměly propadat panice, ale je třeba si přiznat, že přesto se jedná o tvrdou zkušku naší solidarity, tvrdosti a schopnosti i v takové situaci vést dialog, zvlášť když Putin se snaží jednotu EU všemi prostředky rozbít. Jsme ve výhodě, netrpíme komplexem jako Rusko po rozpadu SSSR, které zároveň za této situace není schopné přesné a bolestivé sebeanalýzy, aby odhalilo skutečné příčiny rozpadu SSSR, a tím pádem i oslabení Ruska. To je zřejmě také hlavní důvod, proč tak snadno přistoupilo zase na starý slovník (každý nepřítel či jen protivník je opět fašista a to dokonce i na domácí scéně, viz Garri Kasparov či starosta Archangelsku Alexandr Donskoj, který už byl dokonce zatčen) a nepřítele hledá podle starého zvyku v zahraničí a svádí na něj i rozpad Sovětského svazu. Může za to i ta skutečnost, že nejmocnějšími muži jsou dnes v Rusku důstojníci jak tajných služeb, tak armády přímo napojení na byznys a ti jinak myslet ani neumí a navíc na tom vydělávají: investice do armády se zvyšují. Doma starý slovník i staré metody (například vraždy nepohodlných žurnalistů jako byla paní Anna Politkovská) fungují, ale použijí-li Rusové tento arzenál v zahraničí, ukáže se, že je kontraproduktivní.

Zřetelně to bylo vidět v případě úmrtí bývalého agenta KGB Litviněnka, který byl zavražděn v Londýně (dalšího Rusa Borise Berezovského se zatím podařilo Angličanům před vraždou uchránit). Nedovolit vyslechnout někoho, kdo je podezřelý z vraždy, ve svobodné a otevřené společnosti je nemožné a anglická veřejnost i politická scéna na to reagovala pro Rusy nečekaně silně. Na takovou odpověď nejsou Rusové z domova zvyklí a svobodný svět podcenili. Ruská prokurátura jako v mnoha dalších případech jen světu předvedla, že je nástrojem politiky, což je pro Velkou Británii a celou euroatlantickou civilizaci jasný signál, že mezi Sovětským svazem a Ruskem není až tak velký rozdíl. Vyhoštění čtyř ruských diplomatů (ve skutečnosti pracovníků tajných služeb) představuje jen varovný signál, který ovšem za takovéto situace může vést k další eskalaci demonstrace síly, jak to předvedly i přelety ruských strategických bombardérů Tu-95 podél norských břehů v týdnu od 16. července, kvůli kterým třikrát startovaly norské a britské stíhačky.

Zásadní změny v zahraniční politice signalizoval prezident Putin již před setkáním G8 v německém Heiligendammu a ruští experti tvrdili, že pozastavení účasti na základě Putinova dekretu na Smlouvě o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE) ze 14. července 2007 a snaha o její aktualizaci, to znamená určení nových početních stropů tanků, děl, bojových letadel, vrtulníků a obrněných vozidel, již bylo připraveno před touto vrcholovou schůzkou. Západní experti to tušili, protože Rusko už celý měsíc před vypovězením nepouštělo pod různými záminkami do ruských kasáren západní inspektory. Rusku také vadí, že smlouvu z roku 1999 podepsanou v Istambulu zatím žádná západní země neratifikovala, jenže důvod je zřejmý: Rusko nestáhlo své vojáky z Jižní Osetie (což je území, které patří Gruzii, ale je ovládáno plně Ruskem) a Moldávie (sousedící s Rumunskem), což Západ vyžadoval. Rusko naopak zase tvrdí, že jde o odpověď na plány postavit protiraketový deštník v České republice a Polsku. Jde nejspíš o záminku. Experti se domnívají, že Rusko půjde ještě dál a pokusí se přehodnotit většinu mezinárodních smluv, které uzavřelo v devadesátých letech minulého století. Potvrzuje to podle ČTK i Fjodor Lukjanov, šéfredaktor časopisu Rusko a globální politika.

Nové ruské politice odpovídá i odmítnutí kompromisního návrhu USA, Francie a Anglie předneseného v Bezpečnostní radě OSN na řešení krize v Kosovu. Co za možný souhlas bude Rusko vyžadovat zatím nikdo neví, ale je evidentní, že začíná hrát poker na všech frontách. Podle expertů se zdá, že zatímní odmítnutí kompromisu má velkou symboliku, protože právě na Balkáně v roce 1999 muselo Rusko přihlížet bombardování „bezmocných slovanských bratrů Srbů“, jak psaly noviny. Je proto docela možné, že právě na tomto místě by se mělo zase rozhodnout o novém uspořádání světa, v němž by Rusko chtělo hrát větší roli.

Studená válka s kterou si prezident Putin zahrává se opakovat už asi nemůže, ale o její inscenaci na jejímž konci dojde k přesnějšímu vymezení vlivu nejspíš asi dojde a toto rozdělení se bude týkat určitě i nás. Dovolíme-li, aby Evropská unie byla dvojrychlostní (aby Putin Evropskou unii rozdělil), můžeme se stát softsatelitem Ruska a Západ, který se bojí víc než staré říše islámu a jeho terorizmu, trochu překvapeně zírá na mohutný růst Číny, má starosti s Irákem a Palestinci a z Ruska potřebuje energetické zdroje, si toho ani moc nevšimne a třeba se mu i uleví, že se s námi a s Poláky nebude muset trápit. Měli bychom si říci jasně, jestli právě toto chceme.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

m&m napsal(a):

Putin začíná studenou válku umístěním US radaru a US raketové základny do ČR a Polska, aby následně mohl vypovědět (jako druhý?) smlouvu o nešíření raket. Nebo že by Putin pod neznámou pohrůžkou donutil Bushe k umisťování svých vojsk do ČR a Polska, aby mohl smlouvu vypovědět? Může někdo věřit, že mu taková hloupost u čtenářů projde?
24. 07. 2007 | 23:24

Gusta napsal(a):

Hvíííííííííííííížďala...
25. 07. 2007 | 00:52

Valérie napsal(a):

Karlíčku:-) Pikooolo hama jama. Bamna ňifaklí? Damnu hana bububuula. Kaká! Hvížďala,lampa pampa. Kukuliko. Lopikolo mordi baba nufin. Erste lapmart koko fifik. Hvížďalala lapputin hamba. Ňuňu kus. Bamba ňumba. Kafé!! Loooop!!!
25. 07. 2007 | 00:57

Archimboldo napsal(a):

Kecáš, a víš to!
25. 07. 2007 | 00:58

Gorazde ven! napsal(a):

Ty jedna tlamo vošklivá! Hvížďalo, kluku ušatá!!!!!! Miluju Tě!! Bla bla
25. 07. 2007 | 01:00

Máča napsal(a):

Hynku, Viléme, Jarmilo!! To se nám to nějak nepovedlo..
25. 07. 2007 | 01:01

Baklažán sto 5 napsal(a):

Karle, jdi domů. Věnuj se ženě. Ona potřebuje tvou přítomnost. Tady je každému u prdele co čte. Karlíku, vyser se na to a jdi ji potulit, fakt! Uvidiš, že to bude lepší než pindy a lá todle. Čau.
25. 07. 2007 | 01:06

z. napsal(a):

Ááá, radarová kampaň nabírá obrátky...
25. 07. 2007 | 01:16

sarkastic napsal(a):

kdo protestuje proti obrannym systemum se asi chystá napadnout.To už známe
25. 07. 2007 | 01:56

skeptický napsal(a):

Človíčku,voni by měli mít nos jak Pinókio.Skutečně se domnívájí,že lidi tady jsou tak blbí,jak voni si ráčej myslet,že jsou chytrej?
Pamatujou,netlačit na pilu.
25. 07. 2007 | 03:24

František napsal(a):

Snad nikdy jsem nezažil tak NEJAPNOU diskuzi na zajímavý a aktualní námět.
25. 07. 2007 | 04:30

freelook napsal(a):

TO MA BYT JAKO SNAHA O OBHAJOBU RADARU? :D musite zlepsit retoriku a zapnout ty casti mozku, ktere pracuji s logikou a ne jen s emocemi.
PS: od kdy planuje usa "obranny" stit? ;)
25. 07. 2007 | 05:39

Rosta napsal(a):

Neco tak blbyho, jako bolsevik Hvizdala je svetovy unikat.
25. 07. 2007 | 06:16

Amy napsal(a):

Pane Hvížďalo, nic si z toho nedělejte. Jak vidíte, český lid přemýšlet nedonutí nic. Ale Vy pište dál, já Vás čtu ráda a zajímá mě to. Díky, Amy
25. 07. 2007 | 06:38

pepa 3 napsal(a):

Něco tak demagogického a jednostraně zaměřeného jsem hodně dlouho nečetl. Například : smlouvu o níž se pan Hvížďala zmiˇmuje ratifikovalo jediné Rusko, odsunulo z evropské části podstatnou část svých sil. Naopak ve stejné době USA vybudovala své nové základny v Rumunsku a Bulharsku. Proti komu jsou zaměřeny ? Asi proti KLDR a Iránu. Opuštění základen v Gruzii a Moldávii nebylo součástí smlouvy, ale dodatečných požadavků. USA nemá základny na cizích územích? Doporučuji přečíst si rozhovor pana Putina pro DER SPIEGEL a WALL STREET JOURNAL na
http://www.mwm.cz/clanek1.p...
25. 07. 2007 | 06:57

Ctirad Oráč napsal(a):

Skvělý článek. Rusko se pádem komunismu nezměnilo. Bohužel jak jsem četl, tak kolem 70% Rusů politika nezajímá, takže si soudruzi z KGB můžou ve vedení dělat co chtějí.
25. 07. 2007 | 07:00

Pepan napsal(a):

Pane Hvížďala, je dobré se takto odhalit. Občané hned vědí s kým mají tu čest.Koho chleba jíš toho píseň zpívej. Sleduji vaše bláboly na čro6, už dávno nemáte nic společného se "svobodnou evropou". Jste lhář.
25. 07. 2007 | 07:24

Otazka napsal(a):

Docela jsem pana Hvizdalu uznaval, ale tohle je fakt silne kafe. USA davaji na zbrojeni vice, jak 50% celosvetovych vydaju na zbrojeni. Armada USA je v Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Kuvajtu,Saudske Arabii, Turkmenistanu a v Turecku. Presto pry je Iran darebacky stat, ktery na nas chce poslat balisticke rakety a my se musime branit vystvbou radaru. Putin a Bush v Iraku a Cecne udelali stejny masakr. Rozdil je v tom, ze v Cecne to rusaci vyhrali a z Iraku USA pomazou domu. Z moralniho hlediska je to vsak celkem jedno.
Ano Rusko je hrozbou pro svet, ale az na druhem miste za USA. To jaksi soudruh Hvizdala zapomel uvest, nebot USA jsou nyni Velkym bratrem a Rusko zlym imperialistou.....
25. 07. 2007 | 08:11

Ivan Dorica napsal(a):

Dobrý den pane Hvížďalo ,jelikož já politice ani Putinovi nikdy nerozumím,/považuji ji za ztrátu času/dal bych otázku proč člověk potřebuje k svému vývoji i životu tak často polopravdu a připuoští myšlenku, poznání zla a být současně šťastným člověkem .Nepravost ovce považuje mnohdy za lidskou a logickou ,zcela normální
Pravdu za
nelogickou a nelidskou a nemorální. Totiž každý ,jak daleko se kdo v těchto dvou oblastech dostává mívá zkušenost a potíže,nebo výhody vidění." Bible píše" MILOVALI VÍCE TMU NEŽLI SVĚTLO !
...nedivme se ,budeme mít spolu opět o čem psát.
Totiž o volném pádu 9,81 m/s.
A nakonec jsem si vzpoměl na to nejdůležitější!
Totiž šéf světové hříšné cochcárny Lucifer-otec lži není v žídné politické straně a přece si se všemi rozumí ,že?
Totiž řekl to našim předcochcákům Adamovi a Evě v zahradě Eden u stromu vědění dobrého a zlého.Řekl Had:...COPAK ŘEKL BŮH ,KDYŽ BUDETE JÍST Z TOHOTO STROMU ,ŽE ZAMŘETE? NIKOLI NEZEMŘETE SMRTÍ , OTEVŘOU SE OČI VAŠE ,BUDETE JAKO BOHOVÉ VĚDOUCE DOBRÉ A ZLÉ ! a byli vyhnáni ze zahrady Eden,neboť neměli právo k stromu života.
A Bůh řekl Hadovi " Semeno ženy potře tobě hlavu a ty jemu patu." Tento cochcák Lucifer tím ,že Ježíš Kristus vstal z mrtvých již je poražen a má krátký čas! My budeme totiž svědkové a jsme tomuto světovému divadlu! A jak to je vlastně s tou politikou a s jejím cochcárenským programam?
Je to s ní opovážlivě zavádějící Lucifer je ve všech politických stranách a všichni se všemi se cochcárensky a logicky koušou.Chtěl by jim pomáhat bohočlověk 666Benedikt pokud by jiné cochcárenské metody selhali.
Jsem přesvědčen,že pokud mám Mojžíšovo Boží desatero přikázání ,mám nejlepší biblickonelogický program a mohu si spolehlivě vládnout sám.
Bible píše: Všechno mohu v Kristu ,který mne posiluje !"
S pozdravem Jesus Life !zůstává Ivan Dorica
25. 07. 2007 | 08:20

Ladic napsal(a):

Ano, Írán je darabácký stát....a tomu Zaorálkovi tak nevěř....
25. 07. 2007 | 08:21

Luboš napsal(a):

Hvížďalo, jste demagog, manipulátor a karierista. Nestydíte se?
25. 07. 2007 | 08:36

Tupelo napsal(a):

Pane Hvizdala

az dosud jsem Vas povazoval za solidnho novinare, proto bych Vas rad pozadal, aby jste uvedl jediny solidni zdroj, ve kterem Putin rika ze do 20 let bude Rusko bojovat s USA. Nejlepe link...Dekuji

Jinak souhlasim s mnoha prispevovateli prede mnou, (m&m, pepa3, otazka), neni skoro co dodat, tenhle clanek je prilis pruhledny, mimochodem USA zbroji vic jak nasledujicich 4-5 statu dohromady a Rusko ma ustavni zakon zakazujici vydavani vlastnich obcanu do zahranici, ani se medivim ze jste tento fakt a skutecnost ze Rusove nabidli Britum ucast na soudnim procesu v Rusku, nezminil... :(

S pozdravem
25. 07. 2007 | 08:37

Petr napsal(a):

Pane Hvížďalo, kdo Vás platí? Takovou blbost jsem už dlouho nečetl. Takže USA obkličují Rusko základnami a Rusy chcete vinit že chtějí novou studenou válku. Už nechlastejte, protože píšete "kraviny". Pořádně se umyjte, máte USA "hovna" až za ušima...........moc to s tím lezením do amerických zadků nepřehánějte.
25. 07. 2007 | 08:45

Jiří Dědek napsal(a):

Stejé články jsem čítal v době nejhlubší totality, možná jste je psal a jen vyměnil hlavního hrdinu. Tenkrát jste to dělal ze sovětské prdele, kam jste vlezl ze strachu ze Sibiře a nyní píšete z americké řiti, kde jste pro prachy. To my jsme země neomezených možností, v níž se může tvor jako vy živit psaním.
S pozdravem
25. 07. 2007 | 08:55

Rudolf napsal(a):

Pane Hvizdalo.
I kdyz s Vami mnohdy nesouhlasim, tentokrate jste se trefil do cerneho. Nezbyva nez doufat ze alespon ti mladsi nejsou na hlavu padli a rozhodnou se spravne pro svou -nasi budoucnost.
25. 07. 2007 | 09:02

dalkal napsal(a):

Vážený pane Hvížďalo, napište laskavě článek, na co mají USA na ponorkách a lodích celkem, 6000 křídlatých raket s doletem 3500 km, proč vlastně má být u nás xbr radar, který je součástí celosvětového radarového systému USA. Pane Hvížďala, na jak dlouho ještě vystačí ropa, plyn? Pane Hvížďala víte, že po vyčerpání zásob ropy plynu a ropy ve světě bude mít rusko této komodity ještě na dalších 20 let ? Všem co mají zájem doporučuji si přečíst článek na http://www.globalaffairs.cz... Myslím si, že tam je podstata celého radaru, který má být u nás. Doufám, že cenzor mě tento příspěvek nesmaže.
25. 07. 2007 | 09:24

dalkal napsal(a):

Upřesňuji odkaz jedná se o článek PROTIRAKETOVÝ SYSTÉM USA SE TVÁŘÍ JAKO OBRANA, ALE JE URČEN K ÚTOKU na adrese http://www.globalaffairs.cz...
25. 07. 2007 | 09:28

dalkal napsal(a):

Pane Hvížďala, vy jste buď darebák nejhrubšího zrna, nebo naivní člověk.
25. 07. 2007 | 09:29

Možný napsal(a):

Pane Hvížďalo, musím konstatovat, že jste mě hluboce zklamal, vaše články bývaly obsažné a argumenty bývaly zcela jasné, to co jste napsal je sbírka prázných frází... papouškování topolánkových a klausových blábolů vám nesedí! Co na to vaše novinářská čest?
25. 07. 2007 | 09:33

Tupelo napsal(a):

@dalkal: diky za link, jeste jsem necetl (neni od veci seznamit se s nazory ruske strany, zvlast kdyz v ceskych sdelovaci prostredcich jsou zastoupeny skoro vyhradne ty americke), jen poznamka, pri vkladani linku je potreba mit z obou stran linku mezeru (Vy jste pripojil na konec tecku), tedy: http://www.globalaffairs.cz...
25. 07. 2007 | 09:40

Patrick napsal(a):

Pane Hvizdalo, vase clanky rad ctu, cetl jsem i neco z diskuze k Vasemu clanku, citim, ze v ceske kotline je tezko nekoho prinutit rozmyslet tou casti mozku, ktera pracuje s logikou. Jak rekl nejmenovany diplomat, KGB agent se nemuze zmenit ani ve funkci prezidenta, jako Rusove nemohou zmenit svou historicky krvelacnou chut po cizich uzemich, dnes. tzv. uzemi vlivu. To je tezke vysvetlit i treba Schröderovi, ktery svou neumetelskou politikou stepil EU a snad se snazil vzkrisit nemecko-ruskou smlouvu. Nastesti se pri volbach stal druhym vitezem a pani Merkel respektuje politiku partnerstvi. Skoda, ze podobnou politiku nedelaji nasi politici a snazi se vzdy o prunik, nikoliv o politiku partneru. A z diskuze mnohych Nova-ku? Nedovedu si predstavit, jak babicka rozhoduje o otazkach obrany zeme referendem (kdyz ona ma problem - vojakum cpi ponozky a proto je proti tomu).
25. 07. 2007 | 10:09

jaro napsal(a):

To je blábol od údajného novináře a spisovatele.
25. 07. 2007 | 10:16

maxi napsal(a):

Už Putin stahuje vojáky ze zabraného Podněstří, nebo mu stále v OSN prochází tento nezákonný anšlus? Smutné je , že Putin má v ČR pátou kolonu - KSČM a Zaorálka, stejně jako zde měl Hitler své Henleinovce!
25. 07. 2007 | 10:42

jjj napsal(a):

Myslím, že vaše lhaní začíná být kontraproduktivní.
25. 07. 2007 | 10:42

7DRS napsal(a):

Zdravím,co trocha videa?
http://www.matrix-2001.cz/v...
Můj blog 7DRS.bloguje.cz
25. 07. 2007 | 10:46

m&m napsal(a):

to Patrick: A dokážete si představit, jak o tom rozhoduje ožrala nebo tunelář, který se do parlamentu dostal jen čirou náhodou díky policejní provokaci Kubiceho? Té babičce bych věřil víc.
25. 07. 2007 | 10:52

bajaja napsal(a):

Od první věty jsem to bral jako dobrou ironii, ale jak se blížil konec článku a rozuzlení nikde, pojal mě děs, že je to míněno vážně. A bylo. Škoda.
25. 07. 2007 | 11:21

Tupelo napsal(a):

@maxi:byl bych opatrny v ohaneni se OSN, z tohoto pohledu se jevi agrese USA do Iraku jako mega-anšlus...

Mimochodem, Rusko se prece nebude jen tak divat na to ze USA stavi kolem jeho uzemi jednu zakladnu za druhou, pri rozsirovani NATO se hovorilo, ze v novych clenskych zemich se stavet nove zakladny nebudou. Prvni naznak od Rusu prisel nedavno, kdyz naznacili, ze do sve vojenske doktriny zaradi (po vzoru USA) moznost preventivnich uderu a explicitne nevyloucilo moznost v techto uderech pouziti jadernych zbrani - podobne jako USA, nejedna se vsak o akci, ale o reakci na USA...
25. 07. 2007 | 11:24

Ladic napsal(a):

Je smutné, jak se proruský připodělanismus zažral lidem pod kůži......to je tedy výsledek vlády komunistů, kteří sem pozvali 120 000 asiatů na věčné časy....Jinak článek je výstižný...
25. 07. 2007 | 11:34

7DRS napsal(a):

VYROVNÁNÍ SIL ANEB VEŘEJNÝ DÁREK PRO RUSY

Stíhačky bych pokryl ohebnými LCD panely,
rozmístil bych kamery na určitých částech stroje,kamera nahoře pošle obraz dolu na panely a obráceně.
Dole na panelech nebe a nahoře země.
Člověk dole by viděl nebe.
Ponorka by měla šrouby i po stranách a ve předu,to by mohlo změnit její manévrovatelnost.
Nejsem proti USA jako celku ale proti těm co chtějí moc,kontrolu,nadvládu.
25. 07. 2007 | 11:37

Ladic napsal(a):

Ostatně ta lidumilská strana čss a prý i d mě přesvědčila slovy svého všudeúspěšného manažera Tvrdíka, že základna i raketová na našem území je pro nás přínosem....a proto doufám, že tady bude....
http://www.natoaktual.cz/na...
Ministr Tvrdík kalkuluje s tím, že zapojení do programu by výhledově zajistilo relativně levnou obranu českého vzdušného prostoru. V rámci dohod o rozmístění raketových systémů by ho mohla střežit americká letadla.

"Může umožnit při stejných, nebo nižších nákladech výrazně vyšší stupeň obranyschopnosti České republiky. Je to pohled dopředu," řekl ministr Tvrdík pro ČTK. Jak Tvrdík uvedl, při návštěvě Washingtonu zahájil první konzultační etapu.
Ministr Tvrdík již z Washingtonu předeslal, že se pokusí přesvědčit všechny politické strany včetně opozice, aby projekt podpořily
25. 07. 2007 | 11:37

Ctenar z USA napsal(a):

Sledoval jsem komentáře pana Hvížďaly svého času na RFE s velkým respektem.
Tento článek je však neobjektivní až hanba! Kdo začal s vypovězením smluv? Rusko snad???
25. 07. 2007 | 11:37

7DRS napsal(a):

VYROVNÁNÍ SIL ANEB VEŘEJNÝ DÁREK PRO RUSY

Ještě jsem zapomněl,šrouby u ponorky i dole a nahoře,po všech stranách.
25. 07. 2007 | 11:46

Gustav napsal(a):

Hvížďalo, ty už ses naškodil co?
Kdy vrátíš to cos ukrad? Tedy Mladou frontu? Kdo tě platí servile? CIA?
Odpověz!!!
25. 07. 2007 | 11:55

7DRS napsal(a):

VYROVNÁNÍ SIL ANEB VEŘEJNÝ DÁREK PRO RUSY

Být Putinem,maximálně začnu stavět,ekologické elektrárny,elektřinu jen pro potřebu Ruska.
Když bude nadbytek elektřiny,bude
levná,tím zlevním výrobu,potravin,zbraní,
strojů,oblečení,vzdělání atd.vše co je závislé na elektrické energii.
Tím by se uspořilo podle mě dost peněz,která by se daly využít jinde.
7DRS.bloguje.cz
25. 07. 2007 | 11:57

Jana J napsal(a):

Pane Hvížďalo, tohle se nepovedlo. Vy různí příznivci základen, čím víc budete tlačit na pilu, tím budete podezřelejší. Co kdybyste někdy zkusil napsat něco o tom, v jakém světě to žijeme, že je to jaksi složitější a že Rusové nemohou opravdu za všechno, že Rusko není zlo a válka a USA dobro a mír. To by vás asi nepochválili, což?
25. 07. 2007 | 12:05

Lutak napsal(a):

Jestli toto autor myslel vážně, tak by mu měl být zabaven občasný průkaz, protože s takovýmto smyslem pro realitu nemůže bez doprovodu běhat po ulici. To není bezpečné pro něj ani pro okolí.
25. 07. 2007 | 12:05

Lid napsal(a):

Budeme snad zase trpět 40 let za blbosť Zaorálka, Filipa, Rahta, Jandáka, Paroubka a Grebeníčka, tak jako za blbosť Gottwalda? To snad né!!!! Zemane vrať se!!!
25. 07. 2007 | 12:12

dalkal napsal(a):

Pro všechny, kteří máte zájem ještě jeden odkaz, na jeden z těchto filmů už tu jeden je

http://neuf.neuf.sblog.cz/911
25. 07. 2007 | 12:18

Jiří Pokorný napsal(a):

Dobrý den pane Hvížďalo, plně s Vámi souhlasím a jsem rád, že se svůj názor nebojíte veřejně presentovat.
Rusko vždy bylo a je velmi nevyspitatelné a divím se, že řada přispívatelů tak rychle zapomíná.
25. 07. 2007 | 12:46

jakub napsal(a):

Pane Hvížďalo,fakt mě mrzí, že dokážete tak nepokrytě lhát a překrucovat fakta,dělat z lidí hlupce, to je opravdu odporné. Na druhou stranu mi udělalo velkou radost, že se Vám to moc nepovedlo, viz.´příspěvky čtenářů, a že na tom veřejnost není až tak špatně,že zbaští každý nesmysl o dobrých USA a zlém Rusku. měl byste se stydět a omluvit se.Lhát se nemá..a ve Vašem věku ..
25. 07. 2007 | 12:51

MQ napsal(a):

Náš milý, vzdělaný, svobodě a humanitním idejím oddaný lid umí plivat jed, opakovat moudra normalizačních školiteloučitelů. Myslet o dva tahy dopředu mu, bohužel, není dáno. A nikdy nebylo. Pište, prosím, dál.
25. 07. 2007 | 13:03

citizen napsal(a):

Děkuji za článek. Gazputin je diktátor, ustupování věci jen zhoršuje.
25. 07. 2007 | 13:08

jr napsal(a):

Článek je dobrý,příspěvky kolaborantů ukazují prosovětskou pátou kolonu
25. 07. 2007 | 13:14

256 napsal(a):

Hvížďalo, Hvížďalo ... propaganda se nesmí dělat tak nápadně. Tohle se dost nepovedlo :-))
25. 07. 2007 | 13:30

Zuzka napsal(a):

Pane Hvížďalo, USA své občany do cizích zemí zásadně nevydává.Namátkově, frajerské přeříznutí lana americkou stíhjčkou u lanovky v Itálii a několik mrtvých, znásilněné Japonky v blízkosti amerických základen a podobně...Proč nám o tom nenapíšete se stejným morálním rozhořčením jako v případě Ruska ? Ono je to stejné jako s ochránci lidských práv, kteří se dávají na Václaváku zavírat za kubánské vězně, ale vězni na Guantanámu už jsou jim jaksi šumafuk...Tak naivně propagandistický článek jsem už dlouho nečetla, tedy s výjimkou článku pana Béma...
25. 07. 2007 | 13:39

Jan napsal(a):

Ach ten hloupý Putin. Kdyby byl pan Hvížďala ruským prezidentem, tak by na rozdíl od Putina celé dny prožil ve slastném spánku založeném na vědomí, že jeho země je ze všech stran ohlídaná přítelem Bushem. Ten ničím nerušen, by poté k bezplatné ochraně Rusku přispěl i notnou hospodářskou pomocí. Ach ten hloupý Putin, zbavuje se ochrany, pomoci a know how na vybudování pořádného kapitalismu. Snad jednou doroste do rozměrů pana Hvížďaly.
25. 07. 2007 | 15:04

SuP napsal(a):

Pane Hvížďalo, kohopak by napadlo, že 60 let života bez války vyprodukuje a vyprofiluje tolik MILITANTNÍCH Pacifistů?
Říkávalo se něco jako "blahoslavení chudí duchem", ale z tohohle pomalu už jde mráz po zádech.
Pište prosím dál, ať my, co nečteme Harry Pottera máme taky co číst. Díky.
25. 07. 2007 | 21:07

alef_bejt napsal(a):

Mám stejný názor. Chápu antiamerikanismus, který zde rozpoutalo Německo spolu s Francií a Ruskem. Ovládat celou Evropu. Nakonec se budou oni prát mezi sebou, kdo bude mít větší vliv. Rusko nemá žádnou demokratickou minulost a tak bude dělat jen to co umí. A to raději beru USA. To svou demokracii buduje stále. No, Švejkové v Kocourkově, co od nás můžete čekat. Závist, zloba, neustálá "blbá nálada", málo demokratického smýšlení, netolerance... Ale hlavně že pivo máme dobrý. :-))
26. 07. 2007 | 07:35

vanoce3000 napsal(a):

Argumenty zastánců radaru mají většinou emocionální subjektivní základ, nejdou do hloubky a plavou po vztahu ke svobodě a demokracii. Při řešení bezpečnosti ve světě zcela naivně "shližejí" k newyorské Soše Svobody. Ta ovšem nemá se současnou "bezpečnostní" strategií USA nic společného. Bohužel.
26. 07. 2007 | 11:44

vanoce3000 napsal(a):

Milí zastánci radaru, jsem proti jeho umístění, ovšem musím vám zřejmě říci že nejsem komunista a také mám rád svobodu a demokracii :) Nevěříte? :) Jo a nejsem traktorista z Brd...
26. 07. 2007 | 11:51

vanoce3000 napsal(a):

Pokud opravdu chcete šířit demokracii a svobodu na úkor diktatury a terorismu tak přijďte s něčím přesvědčivým a méně militantním, s něčím co přesvědčí větší část světa a nebude tím pádem kontraproduktivní. S něčím co nebude tak úzce spojeno se strategickými geopolitickými zájmy jedné supervelmoci a některými zbrojními a ropnými koncerny. Tímto frustrované muslimy nebo Rusy pro dobrou věc nezískáte, a ideu demokracie jen podkopete krátkozrakým militantním a kontroverzním řešením.
26. 07. 2007 | 12:13

Tomas napsal(a):

Dobře napsáno, jako vždy pane Hvížďalo.
Jinak ty útoky primitivních a slepých rusofilů začínají být deprimující. Možná kdyby si ti "debatéři" pojezdili tak 2 měsíce USA a povídali si s lidmi a pak 2 měsíce matičku Rus a pokecali aspoň s těmi neožralými vyjímkami. Pak by se třeba aspoň některým rozsvítilo. Minimálně doporučuji: jeďte svazáci na dovču do Ruska, projeďte se stopem do Moskvy! Do té doby radši neplácejte o čem nic nevíte!!!
26. 07. 2007 | 13:53

Jaroslav napsal(a):

Hlavní otázka, kterou jsem si položil po přečtení příspěvku pana Hvížďaly je: koho máte, pane Hvížďalo, před očima, když píšete podobné články? Uvědomujete si, že žijeme v době informačního nadbytku, kdy si snadno můžeme přečíst v originále oficielní verze vystoupení prezidenta Putina v Mnichově, v Heileigendammu atd, ministra Lavrova, poslankyně Naročnické, ohlasy západního tisku, názory širokého spektra publicistů, historiků atd apod? A kdy nejsme závislí jen na tom, co nám, většinou už v "přežvýkané" podobě prezentuje náš tisk, který s e v mnoha případech jen málo odlišje od předlistopadového Rudého práva, i někteří naši "takypolitikové"? A kdy, po vlastních zkušenostech a alespoň slušné paměti jsme schopni si udělat svůj úsudek, dokázat odlišit pravdu od lži, byť stokrát opakované? Napsat něco podobného, co se podařilo panu Hvížďalovi-to opravdu vyžaduje obrovskou dávku arogance a opovržení vůči potenciálním čtenářům blogu!
26. 07. 2007 | 15:29

SuP napsal(a):

Ale ale Jaroslave!
Vy jste tu popsal přesně princip našeho domácího kutilství, které je prapříčinou toho, jak to u nás vypadá. Nevěříme profesionálům a všechno si uděláme sami nejlíp. Vy si uděláte nejlepší výcucy z internetu na jakékoliv téma, poslanecká sněmovna si udělá nejlepší zákony atd atd.
Mně například velice vyhovuje, když si takovéto shrnutí od pana Hvížďaly mohu přečíst, protože mohu tušit, že to psal člověk, pocházející z mé země, který zde zažil podobné nestvůrnosti jako já. A já zatim můžu v klidu svůj pracovní čas věnovat tomu, co zase umím já.Tomu se říká dělba práce.
26. 07. 2007 | 16:21

vanoce3000 napsal(a):

Sháním PLASTOVÝ MODEL RADARU, nejlépe nesložený, vysoký asi 10 cm, může být i svítící. Můj známý je zastáncem jeho výstavby (já ne) a skládá modely zbraní a vojenských vozidel. Bude mít narozeniny. Viděl ho někdo někde prodávat?
27. 07. 2007 | 12:37

vanoce3000 napsal(a):

Původ současného napětí leží jinde než v Rusku pane Hvížďalo.
08. 08. 2007 | 10:47

Bětuška napsal(a):

Je tu někdo, kdo je pro radar??? Já tedy jo. Těm argumentům proti se musím smát.. Třeba srovnávání toho, že po Rusácích nám sem přijdou Amíci - proboha, lidi probuĎte se!! To nevidíte ten rozdíl??? Je snad něco jiného, když jsme v NATO a na něčem se domlouváme, než když sem vpadnou tanky a střílí se po lidech jako v roce 68. A nebo je vtipné, jak se za radar nadává vládě a ODS, ale dlouho jsem nikde neviděla napsaný fakt, že Míšov pro radar vybral už pan Paroubek před šesti lety!! Jen je škoda, že zde chybí pořádná komunikace s veřejností, v tom vidím problém - vše by se pak řešilo jednodušeji..
21. 08. 2007 | 11:49

Bětuška napsal(a):

Pro Vánoce 3000 - píšete, že je chybou vzhlížet k otázce bezpečnosti k USA. Ne že bych byla bůhvíjaký amerikánofil, ale co jiného nám v tomhle světě zbývá??? Vidíte jinou možnost??? K nějaké straně se prostě přiklonit musíme. A doufám, že nebudeme zase poslouchat výhružky Ruska, které já osobně za velkou hrozbu pro celý svět neustále považuji!! Hodně jsem procestovala a najít normálního vzdělaného a střízlivého Rusa je umění!! Co taky čekat od země, která byla pomalu 80 let jen plundrovaná???
21. 08. 2007 | 11:55

Demokrat napsal(a):

Pane Hvížďala,
když už píšete, tak nepijte. Jinak jen trouba nemůže vidět, že jsou to dnes spíše USA, kdo ohrožuje svět - viz válka v Iráku a asi 20x jejich větší rozpočet než Ruska. Ti chytřejší dnes hledají s Ruskem spíše spolupráci - viz Němci, protože Rus má ropu a je to obrovský trh. A energetická krize se blíží....
21. 08. 2007 | 12:19

pefr napsal(a):

Hvížďalo,kde to žiješ?
21. 08. 2007 | 13:19

Bětušák napsal(a):

Bětuško, kde jsi cestovala? Ve Vietnamu, vydrancovaném a mořeném genocidou USA? Byla jsi v Iráku, a asi 20 zemíchk kde po druhé světové válce američane terorizovali obyvatelstvo, loupili, hlavně ropu a jiné nerostné bohatství, vraždili, napomáhali k proamerickým převratům, unášli lidi, dodnes mají koncentráky jako Hitler, nevíš kde? No přece na Kubě, hloupoučká. Američané mají politiku státního terorismu, přiblblí malí čecháčkové (pudlíci US) opakují studednoválečnická hesla a dopomáhají návratu studené války. Potom nás Bůh ochraňuj, UŠáci nepomohou a budeme v prdeli.
21. 08. 2007 | 13:19

Lada Stará napsal(a):

Pane Hvížďalo, je mi vás líto,ale jak se říká,koho chleba jíš, toho píseň zpívej!!!Nesnáším převlékače kabátů a hlavně názorů a přesvědčení!!Vy jste zářný příklad!!Internet je dobrá věc,alespoň víme,kdo je kdo!!!
21. 08. 2007 | 13:38

mirek napsal(a):

Jsem ročník 46, něco pamatuji.Žasnu nad reakcemi nevědomých. Po tzv. revoluci 1989 jsem prorokoval - KGB to nevzda.Měl jsem pravdu. Rusko posiluje. Z radaru jsou šilení, protože jim to ztíží ambice na ovládnutí světa.Ale stejně nás dostanou.Strategické podniky mají,agenti KGB šmejdí a kamarádí se s vlivnými soudruhy v naší politice, ekonomice ....Snad jsou v ODS přeci jen menší soudruzi než v ČSSD a KSČ a radar nakonec prosadí. Už aby tu amíci byli.Jasně, že přiškrtí ventily od energetických zdrojů. To přežijem. Horší bude, až budou opět škrtit nás.Jednou k tomu asi dojde,já až tu nebudu, ale nechť pak ta zběř antiamerikanistů, až bude chcípat na Sibiři - neroní slzy.
21. 08. 2007 | 13:55

Jirka napsal(a):

Hvížďala a hospodský povaleč Havel soupeří,kdo bude největší vlezprdelka Západu.
21. 08. 2007 | 14:03

Lenka, Velka Britanie napsal(a):

Pane Hvizdalo,jako vzdy, skvele napsano, zejmena v zaveru!
Jsem doslova sokovana omezenosti rozhledu i utocnou, bolsevickou retorikou pisatelu vetsiny predchozich komentaru.Ma-li toto byt reprezentativni vzorek smysleni ceskeho naroda (chci verit, ze nikoliv), pak tedy skutecne "Panbu s nami", a to jsem presvedceny atheista !
21. 08. 2007 | 14:25

Lenka, Velka Britanie napsal(a):

P.S.
Mirku, plne sdilim Tvuj nazor.Jasne a vystizne, bohuzel.
21. 08. 2007 | 14:34

Pamětník napsal(a):

Hvížďala zapomíná, že nejde o ruský radar v Mexiku, ale o Bushův radar v Česku. Preventivní americká okupace Grenady proběhla, když si tam dovolili stavět větší letiště. Čekají snad, že se Putin zachová stejně a že výnos ze studené války bude lepší?
21. 08. 2007 | 14:45

L.H. napsal(a):

Napsala jste Lenko pravdu všem je jasné, že odpůrci radaru jsou bolšáni a již se těší až sem zase vkročí bota ruského vojáka. Ne radar ale radar i rakety bych uvítal již zítra a až pak bych měl klidné spaní.
21. 08. 2007 | 15:09

Eva napsal(a):

to Lenka z VB: Kdyby Vám chtěli postavit radar za barákem, taky by se Vám to líbilo ? To se Vám to kritizuje za bukem ve Velké Británi :-( Článek pana Hvížďaly je neobjektivní a demagogický, to pozná každý trochu rozumný člověk...
21. 08. 2007 | 16:14

Helena napsal(a):

Kde žijí normální a slušní češi? Nebo snad vůbec neexistují,protože to co je tu psáno je šílené.Argumentovat nekonkrétně a jen sprostě nadávat,to je demokracie? Pane Hvížďalo pište dál,doufám,že Vás to neodradí. Děkuji
21. 08. 2007 | 18:13

pefr napsal(a):

Hurá,Česko zachrání svět!A Američani si radar posunou někam dál na východ kde je Čečna nebo Česko?Vždyt to je jedno hlavně že vznikne napjetí v Evropě a popíchnou Rusáky.
21. 08. 2007 | 18:15

helena napsal(a):

Nejsem ani stoletá babička,něco jsem však v životě prožila,mám střední vzdělání a přesto bych si netrofala zasvěceně hovořit o věcech jako radar ano či ne.Myslím,že nato jsou povolanější,tím však nemyslím ty křiklouny ze kterých čiší lítost nad ztrátou starých pořádků.
21. 08. 2007 | 18:18

jarl Riessner napsal(a):

Tenhle článek je pravicový a prozápadní. Ani se nesnaží předstírat nějakou objektivitu.
Jak je pro generaci Hvížďaly typické, nevraživost a podezřívání Ruska se tu mísí se sebeobelhávajícím postojem k Západu (najmě k USA) a vírou, že z řitě jedné velmoci se dá nejlépe dostat zalezením do řitě velmoci druhé – pardon, tomu se vlastně říká "spojenectví"... Podobně přemýšlela generace Hvížďalových rodičů: Německo byl nepřítel; západní Evropa ("sladká Francie a hrdý Albion", řečeno slovy básníka) zradila a USA jsme byli ukradení – šup k slovanskému bratrovi na východě! Ten nás ochrání! Jak to dopadlo, víme.

Prostě: chce to klid. NAČ SE NAD TOUTO PROPAGANDOU NĚKTEŘÍ ZDE DISKUTUJÍCÍ ROZČILUJÍ? Generace Hvížďalů i s jejím omezeným viděním světa časem vymře a bude tu generace úplně nová, která nebude na svých zádech nést zátěž frustrace. A s ní přijde čerstvější názorová atmosféra, větší schopnost vidět věci nezaujatě, s nadhledem, celistvě.
Alespoň v to doufám...
21. 08. 2007 | 22:48

TA napsal(a):

Co tak, např., Rakousko, nebo Skandinavské staty, a zvlašť Švycarsko! Svou neutralitu se snažili udržet i v době studené valky, nemichali se mezi USA a SSSR, hodně věci si nenechali nařizovat ani od EU... Jejich skromnost a odolovani mocnostem do dnes se vyplaci jak v ekonom.rustu tak i těšeni z respektu. Aj ted nelezou nikomu do zadku
22. 08. 2007 | 01:35

Miroslav Fribert napsal(a):

Pamatuji si velmi dobře články v Rudém Právu za minulého režimu, které plodili všiví komunističtí redaktoři. Vy jste vyplodil něco velmi podobného.
22. 08. 2007 | 20:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy