Fenomén Čunek

07. 01. 2008 | 17:24
Přečteno 3556 krát
Na českém politickém jevišti představuje Jiří Čunek zvláštní fenomén, a to hlavně proto, že ukazuje, jak je svět našich politických elit totálně uzavřený a odtržený od reality. Zatímco politikům v jejich světě stačí, když si zařídí, aby jejich stíhání bylo zastaveno, což média a zvláště Mladá fronta Dnes velice zevrubně zdokumentovala, reálný svět vyžaduje, aby politik, který svým veřejným chováním vytváří normy, sám občanům prokázal, jak k daným penězům přišel.

A to je přesně to, co se v případě pana Čunka dodnes nestalo. Proto je veřejné mínění proti němu a označilo ho za politika s nejsilnější hroší kůží. On se ale tváří, že tomu nerozumí a obviňuje média či naznačuje, že jde o politický boj, že je někomu nepohodlný. Vůbec si nepřipouší ten prostý fakt, že vina je pouze na jeho straně. Přece kdyby měsíce po té, co byl původně stíhán od února za přijímání úplatku a později, kdy novináři objevili přesuny milionů na jeho kontě, nekličkoval a nepadaly každou chvíli jiné výmluvy, nikdo by ho z ničeho nemohl nikdy podezírat. Stačilo třeba, aby okamžitě představil bratrance, který by veřejnosti sdělil, že šlo o jeho peníze a pak by přinesl výpisy, z kterých by bylo zřetelně doloženo, na co a kdo dál peníze použil.

Zásadní rozdíl mezi podnikatelem a politikem je v tom, že politik je veřejnou osobou. Zatímco podnikateli musí soud dokázat, že se něčím provinil, politik musí naopak v naší euroatlantické civilizaci prokazovat veřejnosti, že se ničím neprovinil. Proto se u politiků hovoří o presumci viny. A to je právě přesně to, co se panu Čunkovi nepodařilo. Výmluvy typu, že miliony někomu půjčil Lájoš, druhému strýc či je někdo další našel v krabici od bot po smrti rodičů a nebo že peníze na kontě pana Čunka patřily jeho bratranci, v uších normálního člověka musí znít jako cynické výmluvy, zvlášť když takový politik pak v rozhovoru s Renatou Kalenskou řekne, že bojuje za politiky, kteří nekradou, jako to učinil Jiří Čunek v sobotu 29. prosince minulého roku v Lidových novinách. A to dokonce i tehdy, kdyby měl pravdu a nikdy nikomu neukradl ani třešni ze zahrady.

Při pohledu zvenčí jeho rétorika i jednání vypadá totiž tak, že místo přesvědčivých důkazů o své nevině pan Jiří Čunek se jen snaží vodopádem čím dál tím silnějších slov zakrýt buď své selhání, nebo neochotu s veřejností komunikovat jako s rovnými partnery, což si ovšem řádný politik nemůže rovněž dovolit.

Protože podobný skandál mají za sebou všechny strany: ODS s financováním vlastní strany, Stanislav Gross s financováním bytu, Jiří Čunek s tím, jak se na jeho konto dostaly miliony a aby zelení nezůstali mimo, pokusili se – i když trochu trapně – nějací lidé podat žalobu i na jejich předsedu Martina Bursíka. V tomto případě spíš selhalo zase státní zastupitelství víc než asi sám Martin Bursík, protože nedokázalo zřetelně veřejnosti vysvětlit, proč žaloba byla tak rychle stažena, ač šlo asi o vykonstruované účelové a ničím nepodložené udání, které mělo zřejmě ukázat, že všichni politici jsou stejní. A to je právě ten krutý moment: místo aby se sami politici co nejvíce snažili o to, aby politiku rehabilitovali jako řádné řemeslo, čeští politici začali sami vytvářet atmosféru, v níž se dobře vede pomluvám, že všichni politici stejně kradou, takže je jedno, kdo je u moci.

Pokud se tohle nezmění a pokud sami politici tvrdí, jako to řekl pan Jiří Čunek, že i kdyby jeho kauza šla k soudu a i kdyby dopadla v jeho prospěch, stejně nebude očištěn, je náš politický organismus těžce nemocný. Pokud si tohle neuvědomíme, nemůže nás nikdo brát vážně. Ve staré Evropě je normální nekrást a lidi s antisociální poruchou osobnosti z politiky vytěsňovat, a to hned na regionální úrovni.

Vysíláno na ČRo6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Martin napsal(a):

U Bursika neslo o stazeni ale o presunuti. Bursika ted zkouma bernak a pokud neco najde tak se to vraci zpatky na zastupitelstvi. Tady je ta chyba v komunikaci, kterou ale zvetsujou i novinari, ze pane Hvizdalo, kdyz zapomenou dodat, ze se to cele jen tak nesmetlo pod stul, jen dalo kompetentnejsim organum.
07. 01. 2008 | 17:33

granil napsal(a):

Ano,souhlasím s vaším článkem.Pan Čunek se před veřejností žádným způsobem neobhájil a zastavení jeho kauzy vypadalo také velmi,řekl bych, nevěrohodně.Takový člověk nemá v politice co dělat,ať se to někomu líbí,či nikoliv.Jeho důvěryhodnost je na nule a jeho strana by to už měla velmi rychle pochopit,pokud nechce odejít do historie.Postoj veřejnosti by KDU-ČSL neměla podceňovat.
07. 01. 2008 | 17:40

granil napsal(a):

Dodatek k mému příspěvku:
výrok pana Čunka o tom,že by jakéhokoliv politika mohl kdokoliv bez důkazů obvinit z čehokoliv,neobstojí,protože pokud by takový politik byl tzv.čistý a nemusel nic skrývat,tak by mluvil jasně a otevřeně a nemusel by kličkovat a měnit své výroky.To je přece jasné.
07. 01. 2008 | 17:56

Dita Vrabcova napsal(a):

Jsem velice zvedava, co k tomuto tematu prinesou vecerni Reporteri CT.
07. 01. 2008 | 18:01

Ivan napsal(a):

Souhlasím z hodnocením ve vašem příspěvku. Třeba se ale zamyslet, kam vede cesta naší společnosti. Hlavní vina je zejména v politické reprezentaci. Není možné dále jen přehlížet to parlamentní i senátní bahno. Nemyslím si, že se jedná jen o odtržení činitelů od společnosti. Jsem hluboce přesvědčen, že se jedná o hrubé hrátky a partikulární zájmy. Je to hanebnost a nemohu ani věřit panu prezidentovi, přestože mám k této funkci hlubokou úctu, že nezaujme stanovisko. Nejedná se přece jen o jednu kauzu, jedná se o princip vládnutí a nevím na co být hrdý.
07. 01. 2008 | 18:08

LEVAK napsal(a):

Pane Hvížďala, naši tatíček vždycky pravili, že černokabátníci(oni to pravili ináč ale pan Stejskal by sa zlobili) by najraděj v kostele ztáhli Pánbíčka z kříža a iďa z kostela ukradú co vidíja!
07. 01. 2008 | 18:18

kopřík napsal(a):

K článku není co dodat, je naprosto přesný, mám zcela identický názor.
Účastním se diskuze na téma Čunek i na jiné webové stránce s voliči nebo dokonce členy KDU-ČSL. Snažím se jim říkat zhruba totéž, co pan Hvížďala (umím to bohužel méně zdařile formulovat) a musím říci, že nejsou ochotni připustit vůbec nic. Než by aspoň teoreticky připustili, že jejich předseda může mít máslo na hlavě, raději věří tomu, že půl republiky vůči němu zosnovalo megaspiknutí.
07. 01. 2008 | 19:12

Aleš napsal(a):

Výstižné jako většina vašich komentářů. Jediná připomínka k Bursíkovi- kauza jde to přes berňák na základě jeho posouzení se kauza může vrátit polici.
07. 01. 2008 | 19:44

car napsal(a):

To je nadhera, tak by to mělo byt.Není co dodat Komančov 008 hurá
07. 01. 2008 | 20:00

LEVAK napsal(a):

Panstvo běžte se dívat na televizi.Ve 21:30 hod. je pořad na toto téma!
07. 01. 2008 | 21:20

Anba napsal(a):

Napsal jste to správně. Čunek namísto odchodu vyzývá své spolustraníky ke sjednocení a svůj morální průšvih vydává za útok na stranu. Pochybuji, že když se lidovečtí poslanci sjednotí kupříkladu k volbě jednoho presidentského kandidáta, že to této straně prospěje u veřejnosti. Možná jen těch 300 miliard náhrad ze státního rozpočtu je bude hřát.
07. 01. 2008 | 21:24

Zacheus napsal(a):

"Vždy lze odpustit přečiny, k nimiž má člověk sílu se přiznat".

Francois Rochefoucauld
07. 01. 2008 | 22:26

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Václave,

na těchto stránkách se neuráží, ale diskutuje. Viz Kodex diskutujícího http://blog.aktualne.centru... .

Váš text jsem proto smazal. Pokud zde chcete nadále debatovat, změňte prosím dikci.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
07. 01. 2008 | 22:40

Kozina napsal(a):

Pane Hvížďala, plně s Vámi souhlasím a čekám, že budete tvrdě požadovat po politicích co vyšetřovala naše a Polská prokuratura v případě Unipetrolu a naše a Švécká prokuratura v případě Gripenů, aby sami dokázali že nebrali ůplatky,tak jak to požadujete po Čunkovi. .A,že se na ně vytvoří stejný mediální tlak, jako na Čunka.A Čunka se vůbec nezastávám. A teť se dovím, jaký jste solidní a spravedlivý novinář. A nebo, že jste novinář bačora a bojíte se.
08. 01. 2008 | 00:36

Jáne Toty napsal(a):

To Kozina:
Pletete kule s baňama dohromady. Tady se jedná o morální profil politika,který je svým jednáním a způsobem sebeobhajoby nedůvěryhodný snad všem lidem, kromě KDU-ČSL.Jeho konání ve věci své obhajoby je facka politické kultuře a morálce. Ona,pravda, v poslední době nestálo za moc, ale to, co předvádí pan Čunek, je vrchol. S článkem pana Hvížďaly nelze než souhlasit. Tím nechci říci, že by se záležitosti ohledně Unipetrolu či Grippenů neměla dořešit, ale to je z jiného soudku.
08. 01. 2008 | 09:03

Tupelo napsal(a):

Jak uz avizoval Levak, vcera se CT venovala jednani Vesecke a spol. v afere Cunek:

http://www.novinky.cz/clane...

Nestacim zirat...
08. 01. 2008 | 09:58

Charlie napsal(a):

Pane Hvížďalo,
je třeba říci celou a holou pravdu o české politice (doporučuji jako téma).
K objasnění neutěšeného stavu české politiky je třeba provést retrospektivu:
........vedoucí straně přispívá neexistující Lajos Báč + mrtvý Singh + beztrestné rozepsání darů, bývalý předseda této strany, který si u soudu na nic nepamatoval se stal prezidentem.....
dluhy firmy VAE současného premiéra se přesunuly do konsolidační "banky", přesto, a to přesto, že bylo v jeho moci je zaplatit........
tajná smlouva býv. ministra financí s dravým japonským finančním žralokem...to ve světle výše jeho nabitého majetku...........atd.
Možná už to začalo v době zlodějské privatizace Mladé Fronty.....platilo se jen budoucí servilitou redakce
08. 01. 2008 | 12:59

Ročník 53 napsal(a):

Chtěl bych ještě dotat pane Hvížďalo, že...
...
...
už nemám co.
08. 01. 2008 | 13:45

Twisted napsal(a):

Dovolim si tvrdit, ze Vase tzv. presumpce viny pro politiky muze opet a jen fungovat treba v zapadni Evrope, nebo jednoduse tam, kde je moralni povedomi obcanu a politiku o trochu vyse nez u nas, u nas to proste nejde. Proc? Myslim, ze v systemu ekonomicko-politickych a jinych zajmovych vztahu v nasi zemi je jednoduche zbavit se nepohodlneho cloveka vykonstruovanim nejake afery, at uz je tento dotycny sebecistsi. Domnivam se, ze takto to funguje uz prave na te Vami zminovane regionalni urovni. Takze trochu naruby. Nasazujete model, ktery se dobre posloucha, me se take libi, ale realisticky k tomu mame docela dost daleko. Mozna jsem pesimista. Ale tak nejak se mi to jevi. Nadeje ovsem umira posledni. Pokud mam Vas clanek brat jako vyzvu, prijimam. Kazdy ale musi zacit u sebe, tam, kde je. Vy i ja. Tezko zancneme ja nebo Vy menit nektereho z nasich "zajetych" politiku. O tom to asi az tak nevude.
08. 01. 2008 | 14:17

Ládik napsal(a):

Politický organismus ČR není těžce nemocný, ale je mrtvý a zůstal na povrchu nepohřben, tedy je v rozkladu a silně páchne. Jenže v ČR se to považuje za normální, protože jsme na to zvyklí od r 1938 a téměř všichni jsme v to vyrůstali. Léčit to nejde, musí se narodit nový. To ale půjde až za 2 generace, jako v Německu po 2.s.v..
08. 01. 2008 | 15:42

Ivan2 napsal(a):

Pane Hvížďalo, váš článek se čte docela dobře, jelikož však Jiřího Čunka a jeho mediální počínání sleduji poměrně dlouho, nemohu si odpustit postřeh, že v počátku, vice než před rokem to nebyl Jiří Čunek, kdo selhal ve vztahu k médiím a veřejnosti, byla to média, která selhala ve vztahu k Jiřímu Čunkovi. Myslím si, že tento fakt je naprosto určujícím, pro to, co následuje až dodneška. Na počátku byla hysterie okolo bourání pavlačáku ve Vsetíně, málokdo se tehdy zmohl na uznání toho, že řešení situace s padajícím polovyhořelým domem s nevhodným uspořádáním bytů a jejich sociálního zázemí (nebudu to tu popisovat, informací je o tomto domu dost na příklad i ve vládní studii), bylo nanejvýš humánní a ekonomické a předešlo se bezdomovectví desítek rodin, které měly soudní výpověď atd atd.
Následovala "bezvadná" reportáž TV Nova v pořadu Na vlastní oči o chudince Marcele Urbanové, které uvěřila velká část národa. Chtěl bych v této souvislosti upozornit na to, že Jiří Čunek a město Vsetín v této souvislosti vydalo obsáhlou tiskovou zprávu, která velmi podrobně rozebrala výroky paní Urbanové stylem ona říká..., skutečnost je taková..., z čehož vyplývá... aby každému i pomalejšímu, bylo jasné, z čeho ona reportáž vařila. Bylo to velmi profesionální a naprosto seriózní sdělení, jenže tehdy nebyla ze strany médií žádná ochota obrátit kurz a nutno dodat, že za to nemohl ani tak Jiří Čunek sám, jako spíše jeho politická barva. V souvislosti s včerejší reportáží pana (kurňa, nejde napsat nějaké menší, než malé p:) Bártka, jejíž prvních pár minut nebylo nic jiného než navýsost trapná rekapitulace rok a půl staré reportáže z TV Nova a zbytek jakýsi manipulativní mix částečně zodpovězených otázek, týkající se rovněž poměrně starých informací o tom, že někde se scházeli státní zástupci a jedni měli takový a druzí makový názor na kauzu vkladu půl mega. Takže mám takový pocit, že některá média se pohybují v nějakém kruhu, zatímco Jiří Čunek získává zkušenosti a v kruhu se nepohybuje. Jestli v tuto chvíli je nějaký problém okolo Jiřího Čunka, tak to je zpochybněné svědectví jeho spolupracovníků, které ovšem nic nemění na tom, že ve výpovědi paní Urbanové také údajně nesedí časové souslednosti, což ve výsledku vedlo k rozhodnutí neposílat věc k soudu. ...Údajně :-)
08. 01. 2008 | 20:32

Charlie napsal(a):

Pane Hvížďalo

Tady už se krade, lže a podplácí 18 let.
Však i Vy jste se toho zůčastnil.
Proto být Vámi, tak bych při vyslovení slova úplatek, krádež, lež... raději jen šoupal nohama a držel h+bu.
Nebo se od Čunka začal počítat rok 1. morálky v Čechách??
08. 01. 2008 | 20:33

vlk napsal(a):

Pane Hvížďalo, myslím, že jste přehlédl jeden dost zásadní nový fakt, který přinesla kauza Čunek.
A totiž naprosto bezprecedentní zásah nejvyšší státní zástupkyně do kauzy a to DEN PŘED tím, než měl být celý případ jako uzavřený předán soudu.
Případ ODS skončil před soudem. Byť skončil naprosto skandálním rozsudkem, že vlastěn vinen není nikdo - ani předseda strany, ani výkonný místopředseda, podepisující nepravdivé daňové přiznání. Tisíce podnikatelů v téhle zemi obdrželi opačný rozsudek. Ale budiž - případ skončil před soudem a soud má právo na svůj názor. Případy Gross, Kalousek, Topolánek a jejich byty nebo firmy ty nepřežily fázy vyšetřování a byly zastaveny. Člověk si opět řekne -se skřípěním zubů- budiž. Policie na to má právo.
Ale Čunek? To je jiná dimenze. Je zde korunní svědky. Je zde kompletní řetězec nepřímých důkazů. Vyšetřovaný kličkuje jak začátečník z učebnice. A den před předáním spisu zasáhne paní Vesecká. V době romantismu se takovému zásahu říkalo bůh na mašině! My máme Veseckou a mašinérii.
Jez cela zřejmé, že byl učiněn precedens, který si dobře zapamatují všichni příští držitelé klíčů a budou li chyceni hruškách, budou se dožadovat téhož boha na mašině- resp. Vesecké a její mašinerie.
ož je v podstatě konec demokracie.
Mám přítele z Německa, dnes už velmi starého pána. Leč nesmírně bystrého a životem zkušeného. Ostatně bankéře. Jeho bratr je pak soudcce zemského soudu, tedy soudce a.D. A kdysi na začátku devadesátých let oba pánové ,vidíc,co se děje u nás konstatovali- pokud korupce u vás nezasáhne banky a soudnictví, nic tak hrozného se neděje. Politici jsou korupční vždycky a podnikatelé vždycky korumpují.
Mockrát jsem si na ně už vzpomenul. Korupci v bankách máme za sebou. Všichni více méně víme, co nás to stálo a k čemu to vedlo.
Zdá se , že dnes je na řadě justice a to kompletně. Nenějaký exces typu Berky nebo šílené soudkyně co napařila exministrovi Mlynářovi pět let natvrdo. Máme zde jasný projev vůle řešit problémy držitelů klíčů. A to je novum. Děsivé novum.
08. 01. 2008 | 21:37

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých resp. vulgárních příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 01. 2008 | 10:23

LEVAK napsal(a):

Paní Vesecká jednoho dne ráno a to poměrně nedávno zjistila,že už není poptávková a že je za zenitem.Tím pádem si vyhodnotila,že původní přednost musí nahradit absolutní poslušností a důsledným a přesným plněním příkazů pokud se chce udržet na svém postu.Neodsuzujme ji taky chce žít!Kdo je bez viny ať chodí kamenem říká Ježíš!Prostitutky prodávají svá těla Vesecká svoje svědomí.Její tělo už by ji asi nezachránilo!Uvědoměme si,že je kdykoliv odvolatelná vládou a Topolánek koalici potřebuje aby se udržel v křesle a tedy potřebuje Čunka!My se jako stát budeme bít v prsa a odsuzovat korupci ovšem skutečnost je naprosto jiná.jen si vemte případ firmy Melčák a spol s r.o. hlasování všeho druhu.Uvědoměme si,že Melčák má už 67 let a je naprosto neperspektivní pro další volební období.Za dobu svého poslancování si však zvykl na určitou životní úroveň a naráz zjistil,že by měl žít jen ze svého "ubohého" důchodu.Za celou dobu poslancování ho nikdo nepustil k lizu,např. ho neustavili ani náměstkem ministra a tak těch financí se nebude dostávat jak si to správně vyhodnotil.A teď si představte,že v této situaci přijde Dalík a dá mu na stůl 5 či 10 českých.Může někdo Melčákovi vyčítat,že to vzal.Jen tady je třeba se poklonit Dalíkovi. Všechna čest,ten chlap musí mít pořádný čuch na tyto momenty u našich politiků!Proto říkám,že pokud budou strany v parlamentu,je jediná cesta ověřená už za I. republiky a to, že poslanec ještě před kandidováním podepíše bianko prohlášení o svém odstoupení.Já nechápu jak mohou modrásci blábolit něco o svobodném rozhodování a podobné nesmysly.Francouzská cizinecká legie má heslo"Esprit du corps!"a toto by mělo platit,pokud bude politika stranická,i v našich podmínkách!Jak by řekl klasik, se svobodným rozhodováním běžte za těchto podmínek na kolo!
09. 01. 2008 | 22:09

vlk napsal(a):

Leváku
Kdo jsi bez viny ať HODÍ kamenem, to jest v bibli. al ezrovna já a vyčítat překlep,.... no jo no.
Pokud jde o Melčáka. Jestliže máme zastupitelskou demokracii, pak máme 200 poslanců a 81 senátorů. Měli by to být ti nejlepší z nás. Nikoliv ti nejméně světloplaší z nás!
Že to taknějak s Melčákem, jak píšeš, asi bylo je jasné. Zlé jazyky ovšem tvrdí, že ho k dezerci vlastěn nastartoval poněkud zupácky vystupující Tvrdík, který měl houfně zastrašovat poslance soc dem, až se Melčák částečně vzbouřil a svůj hlas zobchodoval. Tolik pomlouvačné jazyky. Nic jiného než pomluva to totiž být nemůže, protože žijeme tady a teď. Jakkoliv druhoinstanční soud potvrdil rozsudek první instance, že Rath se nemusí omluvit Dalíkovi za to, že ho značil za korupčníka, který korupcí zajistil hlasy pro vládní většinu. Soud to odůvodnil tím, že žalující nechtěl svoje počínání věrohodně objasnit. Tak nevím, já věřím v Melkčákovu čestnost a dva soudy říkají , že Dalík by korumpoval?
Jo,naMelčákovi je zajímavá ještě jedna věc. Vminulém parlamentu to prý byl nejčastěji do zahraničí cestující poslanec...
09. 01. 2008 | 22:53

LEVAK napsal(a):

Ad vlk:Melčáka já poměrně dobře znám ze ZPS a myslím si,že většího podvraťáka nebylo!Tak vystupoval i na VÚT etc.A mohu Vám sdělit,že jeho táta byl poctivec a že se asi v hrobě obracá.U nás sa praví,že ogaři bývajú spišej po matkách!
10. 01. 2008 | 16:39

Links of London Jewellery napsal(a):

I mean I've left schools and places I didn't even know I was leaving them. I hate that. I don't care if it's a sad good-by or a bad goodby, but when I leave a place I like to know I'm leaving it. If you don't, you feel even worse.
31. 03. 2010 | 13:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy