Evropská charta svobody médií

15. 06. 2009 | 11:22
Přečteno 3692 krát
Před několika dny, 10. června 2009, byla v Německu, v Hamburku, ve vydavatelství Gruner + Jahr sepsána Charta, jejíž dodržování by mělo zabezpečit svobodu slova nejen v Evropské unii, ale i v dalších evropských státech. Podepsat ji mohou novináři z celé Evropy na www.pressfreedom.eu. Na jejím znění se podíleli šéfredaktoři nejrenomovanějších německých novin a newsmagazínů, kteří byli pohoršeni již v roce 2006 v říjnu zavražděním ruské novinářky Anny Politkovské z Novoj gazety.

Rešerše ukazují, že k tlakům na média dochází v celé Evropě: V Srbsku ze strany ortodoxních religiózních skupin, které útočí na nemuslimské spoluobčany. V Itálii, kde ministerský předseda Berlusconi se pomocí svých vlastních médií pokouší útočit na opoziční a nezávislé novináře. V Rusku novináře soudy nechrání, ale naopak je trestají. V Rumunsku jsou novináři jako nepohodlné bytosti různě obviňováni hlavně podnikateli, kteří se je snaží dostat před soud. A i v Německu došlo v posledních letech k domovní prohlídce jednoho spolupracovníka redakce velmi seriózního časopisu, který se zabývá politickou kulturou, Cicero, když se zajímal o obchody mladého pana Strausse a o práci tajných služeb.

Bohužel v České republice, kde dochází každou chvíli k pokusům svobodu slova nějak omezit, pokud vím, dodnes nebyla Evropská charta svobody médií zveřejněna. Iniciátoři spoléhají na to, že bude-li charta přijata Evropskou komisí v Bruselu, stane se její schválení povinností pro přijetí každé další země, která by chtěla vstoupit do EU a tím pádem se na ní bude moci každý novinář odvolat. Charta obsahuje následujících deset bodů:

1. Svoboda médií je životně důležitá pro demokratickou společnost. Médií všeho druhu je třeba si vážit a ochraňovat jak jejich různost, tak je třeba respektovat jejich politické, sociální a kulturní úkoly: To je úkol státní moci.

2. Cenzura je zakázaná. Nezávislá žurnalistika ve všech médiích je chráněna před všemi druhy pronásledování i represe a stát musí garantovat nedotknutelnost médií před regulačními vlivy státu. Veškerá média včetně online-médií nesmějí podléhat státnímu licenčnímu řízení.

3. Právo novinářů a médií sbírat a rozšiřovat informace a mínění nesmí být ničím ohroženo, omezeno, ani nesmí podléhat trestu.

4. Ochrana novinářských zdrojů se musí přísně střežit. Prohlídky redakcí a jiných prostor, kde se zdržují novináři, stejně jako jejich sledování či odposlouchávání z důvodů zjištění redakčních zdrojů je nepřípustné.

5. Všechny státy musí zajistit, že média při plnění svých povinností podléhají ochraně nezávislých soudů, zákonů a státních orgánů. To se týká hlavně případů obtěžování a tělesných útoků na novináře a jejich spolupracovníky. Tělesné útoky či ohrožování na životě novinářů a jejich spolupracovníků musí být bezprostředně vyšetřeny a pachatelé postaveni před soud.

6. Hospodářská existence médií nesmí být ohrožena státem, státními institucemi ani jinými organizacemi. Rovněž je nepřípustné ohrožení médií pomocí hospodářských sankcí. Privátní podnikatelé musí dbát na dodržování svobody médií. Nesmějí vyvíjet tlak na obsahy novinářských příspěvků a nesmějí míchat inzerci s redakčními materiály.

7. Státní a státem ovlivňované instituce nesmějí ohrožovat přístup médií k informacím. Naopak mají povinnost podporovat jejich snahu získat informace.

8. Média a novináři mají nárok na volný přístup ke všem informacím a informačním zdrojům i v cizině. Zahraniční novináři mají dostávat víza, akreditace a ostatní potřebné dokumenty bez zbytečného zdržování.

9. Veřejnosti každého státu je zajištěn svobodný přístup ke všem národním i zahraničním médiím.

10. Stát nemá právo někomu omezovat výkon novinářské profese.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hovorka11 napsal(a):

To by si měl hlavně zapsat "za uši" náš nenapravitelný hradní pán.
15. 06. 2009 | 12:31

Demosthenes napsal(a):

Tato charta je polovičatá - kromě práv by se novináři měli přihlásit i ke svým povinnostem -např. nezveřejňovat polopravdy a neověřené informace, nepsat o věcech bez jejich detailního pochopení, nemanipulovat veřejným prostorem (zejména volbami), nezaměňovat žánr zpráv s komentářem,..... Stane se tak?
15. 06. 2009 | 12:39

Meňo napsal(a):

Pane autore,
svoboda znamená také nepapouškování cizích vzorů, maje své ! Proč ze sebe dělat primitivní opičky, když za sebou náš národ má ve své hrdé minulosti takové vzdělance, kteří ve své době i v odkazu učili celou Evropu, né-li svět : kníže Václav, Mistr Jan Hus, J.Á.Komenský, Jiří z Poděbrad, T.G.Masaryk ... (jejich řada by mohla být dost dlouhá). Proč tedy kopírovat Němce !?!? Proč nehledat ve SVÉ historii NAŠE národní příklady, které s úspěchem řešily staronové problémy.
Zdraví M:
15. 06. 2009 | 12:57

kejts napsal(a):

To je blog či reklama?
15. 06. 2009 | 13:32

Petr napsal(a):

Chcete demokracii? Zapojte se do projektu na http://www.malejjarda.cz - podepište se pod jednoduché, věcné, lež dosud nezodpovězené otázky a nechme politiky, ať nám na ně odpoví. http://www.malejjarda.cz/ot...
15. 06. 2009 | 14:11

Pamětník S. napsal(a):

Pane autore :
"Sám svobody kdo hoden
svobodu zná vážiti každou.
Kdo do pout jímá otroky,
sám je otrok !"
klasik.
15. 06. 2009 | 14:20

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Petře,

pokud zde nepřestanete opakovaně odkazovat na stále stejnou webovou stránku, která obsahuje i komerční inzerci, začnu Vaše texty mazat (viz záhlaví každé debaty {spam} a Kodex diskutujících). Plně podporuji občanské aktivity, nevidím však důvod, proč by tyto stránky měly napomáhat reklamě na stránkách Vašich (byť zprostředkovaně).

Přeji zajímavou, korektní a věcnou debatu, k nimž je zdejší fórum určeno.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 06. 2009 | 14:20

moudrý napsal(a):

Cenzura médií (v EU i USA) v současné době je velmi častý jev, je mnoho konkrétních případů které bych mohl vyložit.
Jedním z nejkřiklavějších případů je kauza Boeingu, který měl dle oficiálních informací médií spadnout 11.9.2001 u Shanksville v Pennsylvánii.
Do dneška jsem na dostupných videozáznamech či fotografiích medíí neviděl KOMPLETNÍ trosky onoho letadla.
Žádné trosky trupu, křídel, motrů, sedačky, ohořelá těla......prostě nic. Je tam jen PRÁZDNÝ!!!!! kráter.
Totéž platí i o Boeingu co měl dle médií vlítnout onoho dne do Pentagonu. Dodnes jsem neviděl KOMPLETNÍ!!!! trosky onoho letadla jak uvnitř Pentagonu tak kolem fasády budovy.
Pane Hvížďalo, můžete prosím ony prokazatelné obrázky či videozáznamy sehnat a ukázat veřejnosti?
Byl bych moc rád kdyby cenzura neexistovala a já měl 100% jistotu, že ony trosky Boeingů toho dne existovaly jak nám tvrdí média.
Jste přece hlídací pes demokracie ne?.
15. 06. 2009 | 16:41

Jiřík, Lovosice napsal(a):

stručně ... díky za solidní
článek. Vyjmout z t.zv. ochrany
by se měl cílené napadání
z bulváru. Soud by takové
případy měl rychle řešit.
15. 06. 2009 | 17:49

P. napsal(a):

Ron Paul. Kandidát na prezidenta pro rok 2008 za republikánskou stranu, který byl stejně jako všichni kandidáti s nízkým rozpočtem bez šance na nominování.

Situace se však změnila poté, co svými názory dokázal oslovit nepříjemně moc lidí. Od té doby byl permanentně cenzurován, vytrháván z kontextu a napadán masmédii. Pojďme si tedy ukázat, kdo je tento Texasan, o kterém jsme nemohli slyšet i přesto že trvale vyhrával internetová hlasování.

Toto video má ambice být odrazovým můstkem pro vaše soukromé pátrání o této zajímavé postavě dnešní politiky. Ron Paul má tolik internetových příznivců, že jej na webu nelze nenajít.

Dokument Ron Paul - cenzura pokračuje, 33 minut české titulky

http://www.mustwatch.cz/fil...
15. 06. 2009 | 20:32

jarpor napsal(a):

Tak nevím....

Ono desatero práv - tak bych nazval Evropskou chartu, je třeba doplnit o povinnosti ... nezkreslovat, neurážet, ověřovat "zaručené" informace a v nepslední řadě - nést odpovědnost za zveřejněné informace...

Z onoho desatera se mi jeví, že média jsou nedotknutelná... je to dobře ? Dle mého - není.

Hezký večer
15. 06. 2009 | 20:58

xx napsal(a):

Jsou li dotknutelná média, je dotknutelná demokracie.
15. 06. 2009 | 21:35

Mirka napsal(a):

stát musí garantovat nedotknutelnost médií

Privátní podnikatelé musí dbát na dodržování svobody médií.
Cha cha cha

Jak stát zajistí, aby soukromý subjekt noviny , televize, nebyl zneužity soukromým subjektem třeba výhradním výrobcem a dodavatelem atomových bomb

to je opravdový blábol pro b..a
15. 06. 2009 | 21:39

Svoboda po našem napsal(a):

15. 06. 2009 | 21:53

Čochtan napsal(a):

2. Cenzura je zakázaná. Tečka.
Co pak budou cenzoři dělat ? Stejskal se uživí ale v iDnes ten Banga, ten snad aby začal čórovat ?
15. 06. 2009 | 22:00

Admirál napsal(a):

Novináři by měli mít právo vše napsat, ale měli by se vzát práva nehodící se, nepohodlné věci nepasat.

Pokud není splněna i tato podmínka, má pro nás, jako konzumenty novinářské práce celá Evropská charta svobodných médií z pohledu našeho práva být objektivně informován, nulový význam.
15. 06. 2009 | 22:04

Kritik napsal(a):

Práva by zde byla. Ale co povinnosti?
15. 06. 2009 | 22:05

Lomikar napsal(a):

Zdá se, že si řada novinářů vysvětluje svobodu tisku značně jednostranně, dokonce tak, že mohou svými informacemi dotyčnému beztrestně zkazit kariéru, rozvrátit rodinu atp. Právě to, co dělali kádrováci za bolševika. K tomu se pan Hvížďala nehlásí. Evropská charta bude dokonalá, až v ní bude vyřešena otázka, kdo hlídá hlídače (demokracie). I hlídači často kradou. Ani pan Stejskal není dokonalý a snad povědomě (nebo záměrně?) straní jedné skupině diskutujících i když halasně vyzývá k dodržování kodexů, jimž pisatelé právě jeho vyznání věnují pramalou pozornost a úctu.
16. 06. 2009 | 04:00

Ještě Lomikar napsal(a):

Jedno řešení tady je, můžete si ho pane Hvížďalo připsat. Většina poškozených ve sporech s médii prohrává. Prostě nemá paníze na špičkové právníky. Média je mají. Co takhle vytvořit fond na odškodnění poškozených, do kterého by povinně ukládaly všechny média určitou částku peněz a z něj se platili nezávislí právníci? Odškodnění by samozřejmě platil ten, kdo jednal protiprávně nebo nehumánně. Má to své pro a proti, ale jak se říká, kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
16. 06. 2009 | 08:18

zde.pop@seznam.cz napsal(a):

jednou jsem byl v blesku na první straně jako člověk porušující zákon s komentářem popisující mou protizákonnou činost.
bylo to pře soudním jednáním ,soud mne poté zprostil obvinění.
ale pro nějakého píčinku to byla událost za peníze a kšeft.
takže ta svoboda slova je taková ošemetná.
16. 06. 2009 | 08:34

rrogam napsal(a):

Ani jeden bod o ochraně společnosti před novináři, před jejich lhaním a manipulacemi.To je v současném stavu českých médií mnohem důležitější než další rozšiřování možností nás "svobodně" oblbovat.
16. 06. 2009 | 09:27

medikolog napsal(a):

Pane Hvížďalo, to co píšete je farizejské a Vy to víte. MAJITEL - vydavatel smí vše. Zaměstná jen ty redaktory, kteří myslí "správně" a píší zadané "skupinové pravdy", resp. zamlčující nehodící se. Jsou i názory kriminalizované, a tím zamlčované - autocensurované a priori. To umožňuje manipulaci s informacemi a veřejným míněním po vzoru dr. Goebelse. Selektivní výběr nabídky informací místo komplexu bez "výkladů" je také censura Každé právo je pouhým atributem hodnoty vyšší - splněné povinnosti. Nač je právo na život, když je vrah nebo kat nebudou respektovat? Nač je právo na svobodné informace, když je nikdo neotiskne (nevydá), resp. vás za projevený názor bude místo věcné diskuse trestně stíhat. Váš návrh "nekope" za svobodu informací, ale za svobodu vydavatelů vydávat co uznají za vhodné, jak to uznají za vhodné a ZAMLČOVAT - tzv. dynamickým tichem jim nepříjemné....
16. 06. 2009 | 13:01

enver napsal(a):

Dobrý den,

problém je v tom, že, troufám si říci většina včetně tzv. renovovaných a veřejných,hromadných sdělovacích prostředků šíří účelové polopravdy nebo lži. Málo je skutěčně dobrých novinářů , kterým lze důvěřovat. Zmíněná charta vlastně znamenaná lžete bez omezení. Váš blog však sleduji protože patří mezi ty seriozní.
18. 06. 2009 | 11:54

Franta napsal(a):

Pane Lomikare s Vaším příspěvkem se dá souhlasit. Ty řeči jiných že v zájmu demokraciee si mohou novináři dovolit špinit a pomlouvat slušné lidi beztrestně jsou jenom bláboly. Ale bohužlel v tomto kocourkově platí. V opravdu, ale opravdu demokratické zemi by si měl každý nést za své jednání odpovědenost ať je doktor, zedník nebo novinář.
18. 06. 2009 | 23:31

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 15:48

Richard Mille watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 03:55

Richard Mille watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 03:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy