Kdo dal rozkaz k postavení Berlínské zdi

20. 06. 2009 | 08:07
Přečteno 4155 krát
Kdo dal rozkaz k postavení Berlínské zdi, to je otázka, na kterou neuměl nebo nechtěl od 14. srpna 1961 nikdo dát odpověď. Existovaly pouze spekulace. Jasné bylo jen to, že to musel být buď Walter Ulbricht nebo Nikita Chruščov. Tito dva muži, tedy spoluzakladatel Německé demokratické republiky a generální tajemník sovětských komunistů se dobře znali již od roku 1942 z bojů o Stalingrad, kde spolu bojovali proti německým okupantům.

Chruščov, jako dělnický synek z Ukrajiny, tam organizoval obranu města a exulant Ulbricht pomocí silných zesilovačů a reproduktorů umístěných na frontě přesvědčoval německé vojáky, aby přeběhli nebo se vzdali. Oba o sobě věděli, co jsou zač: Akurátní kalkulátor Ulbricht měl proti sobě impulzivního a nevypočitatelného Chruščova.

Přes tyto rozdílnosti přesto spolu vládli v obou zemích skoro celé jedno desetiletí, v němž byla postavena zeď v délce 166 kilometrů, která rozdělila Berlín. Z původní zdi se pak stalo monstrum z betonu a oceli, samostříly, hlídkovými věžemi a zoraným pásmem nikoho, kde bylo dovoleno po každém střílet. Nikdy před tím nikdo takhle nezavřel za dráty své vlastní obyvatelstvo. Tímto krokem byl ale uzavřen poslední celkem snadný přechod obyvatelstva z Německé demokratické republiky do Německé spolkové republiky, kterým ročně utíkaly desítky tisíc lidí, a to nejen z Německa, ale i z Československa, Maďarska a dalších komunistických zemí. Kdo se po stavbě zdi pokusil hranice v Berlíně překonat, riskoval svůj život. Za celou dobu existence Berlínské zdi, tedy za 28 let, tam přišlo o život celkem 136 lidí. Některým se ale přechod přesto podařil a těm je věnovaná stálá výstava v museu, které stojí u bývalého nejznámějšího přechodu z východního do západního Berlína, který se jmenoval Checkpoint Charlie.

Bývalí sovětští diplomaté léta tvrdili, že tato ostudná zeď byla postavena na žádost Waltera Ulbrichta, který se bál, že jeho země vykrvácí: že přijde o nejkvalifikovanější lidi. Bývalí němečtí funkcionáři zase tvrdili, že stavbu přikázal naopak Chruščov. Tak tomu bylo až do nedávna, kdy německý historik Mathias Uhl našel v Německém historickém institutu v Moskvě dosud neznámý protokol, zachycující rozhovor obou politiků z 1. srpna 1961. Podle záznamu již k tomuto datu běžely přípravy ke stavbě zdi na plné obrátky a příkaz přišel od Nikity Chruščova. Podle protokolu poslal Chruščov k Ulbrichtovi nejprve svého velvyslance, který sídlil ve východním Berlíně, aby mu sdělil, že tehdejší napjaté vztahy mezi Západem a Východem by bylo dobré využít k neprodyšnému uzavření západního Berlína.

Zároveň z protokolu vyplývá, že Chruščovovi nedalo moc práce Ulbrichta přesvědčit, protože oba byli stejného názoru, že konflikt mezi Východem a Západem se stejně bude rozhodovat v Německu. Chruščov si představoval, že NDR hospodářsky předhoní západní Německo, ale to se Ulbrichtovi moc nedařilo, už i proto, že jen v předchozím roce 1960 uteklo z NDR do NSR skoro 200 000 kvalifikovaných lidí. Navíc si Ulbricht stěžoval, že pomoc, které se východnímu Německu mělo dostat v dodávkách uhlí a oceli z Polska a Bulharska, nebyla nikdy vyslyšena.

Nikita Chruščov proto rázně prohlásil: nechám vám čtrnáct dnů čas, abyste přípravu dokončili, pak svoláte parlament a necháte si schválit následující komuniké: Ráno budou hranice a veškeré přechody uzavřeny. Kdo bude chtít přejít do Německé spolkové republiky, bude moci tak učinit jen se zvláštním povolením příslušných německých úřadů.“ Propaganda pak občanům měla vysvětlit, že stavba byla zřízena proti západoněmeckým špionům. Chruščov ještě Ulbrichtovi nařídil, aby dopředu nikomu nic o stavbě neříkal, protože by to jen mohlo zvýšit počty těch, co NDR opustí.

Napsáno pro ČRo 6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ler titles napsal(a):

A kdo dal příkaz k postavení US radaru v ČR, který jen shodou okolností nebyl realizován (zatím) a který tak vehementně prosazujete?
20. 06. 2009 | 08:21

Zhnusený napsal(a):

No kdo? Klaus přeci, ne? Vy moulové. Ten Pískal by to nejraději napsal.
20. 06. 2009 | 09:58

F. Adamec napsal(a):

Kdo zalozil zeleznou oponu, komunisticky pakt NATO a Varsavsky pakt. Prece mutanti soudruzi, militanti, okupanti, kolonizatori, kteri uverili ze jsou laciny Marxuv kapital, a ze pochazi v z militantni opice se sadistickym a rasistickym DNA.
20. 06. 2009 | 10:12

otokar napsal(a):

Byla to blbost z hlavy papaláše.Už je zrušena,tak se netrapte.Nesmyslné poplatky budou též zrušeny,je to blbost z hlavy jiného papaláše(známe ho!)
Stačí počkat,blbost nikdy nevládne věčně!
20. 06. 2009 | 10:59

Hahahaha napsal(a):

Šťastný Otokare, když ti nevadí plést dinosaury s rozinkama dohromady.
20. 06. 2009 | 12:29

Zacheus napsal(a):

A jen díky prozíravosti a nadhledu tehdejšího prezidenta USA Johna F. Kennedyho nedošlo kvůli Berlíské zdi k přímé konfontaci mezi USA a Sovětským svazem. To snad jen na doplnění.
20. 06. 2009 | 16:23

LEVAK napsal(a):

A mají zdárné pokračovatele.USA ství zeď na svých hranicích s Mexikem,v Brazílii začínají obezdívat slumy,Izraelci staví zdi na hranicích s Palestýnci,etc.Jenom nevím jestli si berou vzor od Karla IV. nebo od Číňanů?
20. 06. 2009 | 16:50

zdesta napsal(a):

Nebyl to Paroubek?
20. 06. 2009 | 17:23

Zacheus napsal(a):

To Levak. Jenomže zdi, o kterých píšete, jsou ty správné, politicky korektní zdi. Naopak "zeď" v Matiční ulici málem vyvolala třetí světovou válku.

A to už nemluvím o čínské zdi:)
20. 06. 2009 | 22:52

Ládik napsal(a):

pamatuji si, že v 68 to byl Wul Bricht..
21. 06. 2009 | 08:18

Holoubek napsal(a):

Levák? Kdysi dávno na VŠ v hodině povinného papředměru marxismus-leninismus, jsem vedl na toto, celkem pro mně nebezpečné téma s nějaký, RSDr, přesně tak mi odpověděl ..."USA staví zeď na mex. hranici tak jaký je v tom rozdíl...?", tenkrát jsem se mu vysmál přímo do obličeje, rozdíl a to podstatný je v tom proti čemu a komu se ta zeď staví, ta mexická asi těžko proto aby nedošlo k vylidnění USA, soudruhu RSDr slouži ke cti, že jsem tenkrát dostudoval....
21. 06. 2009 | 11:50

Honza999 napsal(a):

Holoubek

KDY ŽE to USA stavěly zeď na hranicích s Mexikem? V době, kdy jste vy studoval marxismus-leninismus?

CHA CHA CHA...
21. 06. 2009 | 12:42

Honza999 napsal(a):

PS:

Holoubku, výstavbu zdi na hranici USA-Mexiko schválil americký senát v roce 2008!!!!

Jak jste o ní mohl diskutovat se svým zkoušejícím na VUMLu?

LŽETE JAKO KDYŽ TISKNE!!!
21. 06. 2009 | 13:59

Holoubek napsal(a):

Honza999, předně nestudoval jsem VUML ani m-l. vy ignorante, lépe čtěte co píši, za druhé nebyl jsem to já kdo srovnával tehdá již celkem přísně střeženou hranici mezi USA a Mexikem s berlinskou zdí nýbrž p. RSDr co se nás pokoušel indoktrinovat...já jsem je pouze vyváděl z omylu....osočujete nepráveho a to bych si důrazně vyprosil.
21. 06. 2009 | 16:19

Honza999 napsal(a):

Holoubek

Vy jste hovořil ve svém příspěvku o mexické zdi, cituji

"...proti čemu a komu se ta zeď staví, ta mexická asi těžko proto aby nedošlo k vylidnění USA, soudruhu...".

Za druhé, jakže se vás někdo pokoušel indoktrinovat, opět cituji

"nějaký, RSDr, přesně tak mi odpověděl ..."USA staví zeď na mex. hranici tak jaký je v tom rozdíl...?","

Celé to máte vylhané, protože USA TEHDY žádnou zeď na hranicích s Mexikem nestavěly, takže ani RSDr. o žádné zdi hovořit nemohl.
21. 06. 2009 | 16:31

Holoubek napsal(a):

no to je paráda, jak můžete vědět o čem kdo kdy hovořil, vy jasnovidče....vycházíte ze zjevného nesmyslu, že soudruzi mluvili vždy pravdu a proto lžu když říkám, že už tenkrát jsme se přeli o "zdi" na USA hranici.

Jen pro vaši zajímavost, tato diskutována hranice byla již tehdy ostře hlídaná a zabezpečována ze zjevných důvodů. Uvrtal jste se na jednom slovíčku a teď nevíte kudy kam...
H. Píka také nespáchal žadný zločin a přece jej komunisti objesili. Zrovna dnes bmá smutné výroči. Takže dejte si studený obklad na hlavu...
21. 06. 2009 | 17:58

Anba napsal(a):

Honza 999: zato jste bystře zachytil jak se "dělají" dějiny - individuelní i státní.
21. 06. 2009 | 18:06

Honza999 napsal(a):

Holoubek

TEĎ již jste tu zeď dal do uvozovek. Předtím jste tvrdil, že RSDr. hovořil o ZDI (ne o ostře klídané hranici, ale o ZDI bez uvozovek).

Máme dvě možnosti:
1) Spíše tedy byl jasnovidec onen RSDr. když o zdi dokázal mluvit 25 let před tím, než se začala stavět (pro rejpaly - jedná se o plot, ale funkce je stejná).
2) Celé jste si to vycucal z prstu, abyste ukázal, jaký jste byl velký disident.

Na jasnovidce ale nevěřím.. :o)
21. 06. 2009 | 18:15

Holoubek napsal(a):

Už je mi opravdu trapně reagovat na váš příspěvěk Honza999, hovořili jsme o ZDI na USA hranici v souvislosti s berlinskou zdi a byl to rok 1980...a nic na tom nezměníte, že ji USA senát schváli až v roce 2008...))) Ale asi jste nežil tenkrát ...v ČSSR.
21. 06. 2009 | 18:50

Honza999 napsal(a):

Holoubek

v roce 1980 na mexicko-americké hranici žádná zeď ani plot nestály. USA tehdy ještě "nevěděly nic o krizi" a otroci-ilegálové z Mexika US byli naopak velmi vítáni..

Kdo by Amíkům sekal trávníky, trhal ovoce, dělal řidiče, čistil stoky, utíral zadnice a dělal ty další stovky a tisíce činností, které jsou pod úrovná pána a vládce světa...

President, za jehož presidentování by v těch časech došlo k zastavení toku otroků-ilegálů z Mexika, by se nedožil konce volebního období. Až dnes, co Amíkům začaly lézt tlusté do tenkých, začali stavět ploty.

Věřím tomu, že v tom osmdesátem jste udělal tu zkoušku z m.l. za jedna (stejně jako dnes máte za jedna z antikomunistické propagandy.)
21. 06. 2009 | 20:39

Jozef napsal(a):

Kto suhlasil so zjednotenim Nemecka?
Kto bol proti?Kto bural hranice a kreslil nove?
Autor vie - nepovie.Je to tabu.Statne tajommstvo rise.
/Kto prisiel s napadom vytvorit ceskoslovensko-polsku federaciu? Brzezinski....Sam najvyssi guru hry s murmi. Ale bol to nastastie nekrvavy projekt/
21. 06. 2009 | 20:50

vlk napsal(a):

Nemám zprávy z Kremlu, kdo a kdy dal rozkaz začít stavět Belrínskou zeď.. Osobně bych si vsadil na Ulbrichta.
Toho to muselo pálit daleko více než Chruščova.
Ztrácel skutečně každý den obyvatelstvo. Navíc tehd y platila Halsteinov a doktrína. ted y každý východní Němec, po přechodu na západ dostával automaticky občanství. Bylo toho více.
A byl tady vzpomenut "státnický" postoj JFK - viz přispěvky Zacheus.

No, Willi Brandt, tehdy berlínský starosta na to měl úplně jiný názor. Ten s e vyjadnřoval velmi nelichotivě o tehdejším postoji západních mocností a USA zejména a hlavn+ěo postoji Kennedyho. Víc eméně dostlovně to nazval zradou a zacementováním Jalty,s ítm, že Kennedy neráčil kvůli Berlinské krizi ani přerušit dovolenou. A Západní mocnosti s e ani neobtěžovaly pokusit s e svolat Radu bezpečnosti..
21. 06. 2009 | 21:09

Zacheus napsal(a):

To Vlk. Přiznám se, že jsem o tomto postoji W. Brandta nevěděl ( anebo věděl, ale zapomněl:). Nevím ale, jak si Brandt představoval jinou reakci USA - kromě použití vojenské síly ( s nedozírnými následky) zřejmě zabránit stavbě zdi fakticky nešlo.

Přeji Vám hezký večer. Zacheus
21. 06. 2009 | 22:00

Al Jouda napsal(a):

Ta zeď byla počátkem konce NDR, stejně jako vpád sovětských vojáků do Afghanistánu byl začátek konce SSSR.
Začátkem kterého konce jsou současné masové demonstrace íránského lidu ?
21. 06. 2009 | 22:04

Honza999 napsal(a):

Al Jouda

Bude-li to probíhat analogicky, tedy že když zeď byla začátkem konce NDR, sovětská intervence v Afghánistámu začátkem konce SSSR, vychází nám tedy, že akce CIA za účelem destabilizace vlády v Íránu bude začátkem konce USA...
21. 06. 2009 | 22:13

im napsal(a):

@Vlk, Zacheus

No a protože nepatří ke ctnostem novináře Hvížďaly uvádět zdroje informací, z nichž opisoval, uvádím je zde:

Doslovný přepis celého telefonického rozhovoru mezi Ulbrichtem a Chruščovem je na webu v němčině, v online dokumentaci novin Die Welt. V úvodu textu je zajímavá galerie 49 historických fotografií.

http://www.welt.de/politik/...

Okolnosti nálezu textu protokolu tlf. rozhovoru a komentář k němu je v souvisejícím článku zde:

http://www.welt.de/politik/...
21. 06. 2009 | 23:03

im napsal(a):

@Vlk

Drobný off topic, pan Stejskal promine, nakoukla jsem k sousedům. Vlku, blahopřeji k prvnímu vnukovi, toho jména Vlkovi Čtvrtému. Ať se mu i jeho mamince dobře daří,ať z něj máte všichni radost.
21. 06. 2009 | 23:06

vlk napsal(a):

im

velmi děkuji!!! Za přání i za zdroje. Jste dokonalá. Jako vždycky.
22. 06. 2009 | 08:21

journalist napsal(a):

Ať byla postavena na kohokoliv příkaz svůj účel plnila dobře,bránila masovému šíření drog,pornografie a jiným nežádoucím infiltracím,takže její postavení bylo přínosné.
26. 06. 2009 | 10:28

omega watches napsal(a):

In the summer, own a omega watches, Tag Heuer watches., is the fashion of people's yearning choose , come on, join the omega watches range。
http://www.omegawatchessale...
01. 07. 2009 | 08:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy