Rozpadá se Evropa, nebo integruje?

21. 02. 2012 | 09:10
Přečteno 5415 krát
Pozvánka na únorové divadelní Interpelace. Téma: Umění evropanství

„Jakkoliv je předčasné mluvit o evropském národě, určitě existuje mnoho faktorů, které přispívají k evropské identitě,“ říká Irena Kalhousová, kterou bude již ve čtvrtek společně s vámi ve foyer Nové scény Národního divadla interpelovat moderátor Tomáš Sedláček. Téma: Umění evropanství.

Po filozofovi Václavu Bělohradském, jehož interpelační vizitku jsme publikovali včera, nyní představujeme (a především necháváme, aby se ve svých odpovědích, které jsme položili všem účastníkům nadcházejících únorových Interpelací, představil sám) dalšího hosta.

Irena Kalhousová


Hlavní analytička Prague Security Studies Institute
Spoluzakladatelka European Leadership & Academic Institute (ELAI)
Pravidelně přednáší na Anglo-American University
V minulosti pracovala v nadaci ADRA, v nadaci Heinrich Böll Stiftung a v Asociaci pro mezinárodní otázky
Specializuje se především na Blízký východ resp. jeho současné konflikty a zahraniční politiku EU a USA. Pravidelně se objevuje jako komentátorka v českých médiích.
Vystudovala politologii na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a Evropská studia na univerzitě v Cambridge

Blog Ireny Kalhousové na Aktuálně.cz

***

Existuje něco jako společná evropská identita a evropská sounáležitost?

Jakkoliv je předčasné mluvit o evropském národě, určitě existuje mnoho faktorů, které přispívají k evropské identitě. Máme společný osud, společnou historickou paměť, shodneme se na základních hodnotách. Myslím, že do budoucna se bude pocit evropské sounáležitosti více a více posilovat.

Rozpadá se Evropa, nebo integruje?

Myslím, že v dlouhodobém měřítku dojde ještě k výraznější integraci. Pro mladou generaci je čím dál tím přirozenější vnímat Evropu jako jeden prostor, ve kterém neexistují hranice. To přispěje k tomu, že integrace bude považována za přirozený vývoj a nikoliv za něco, co je někým vynucováno.

Mají političtí lídři vizi, kudy Evropskou unii vést? Je správné usilovat o vyšší, hlubší stupeň integrace?

V politice obecně chybí lídři, kteří by měli vizi a byli by ochotni i riskovat, aby ji prosadili. Spíše než aby vývoj určovali, se dnešní politici snaží vývoj dohánět. Na druhou stranu je dobře, že v době krize klíčoví politici v EU jasně řekli, že řešení je třeba hledat v rámci Unie, nikoliv mimo ní. To si myslím, že ukázalo jasný signál, že integrace už zapustila kořeny a dnešní generace politiků je schopna se rozhodovat s ohledem na EU, nikoliv pouze s ohledem na své národní zájmy.

Jaký je náš postoj k Evropě? Jak se v ní sami vidíme a jak Evropa pohlíží nás?

Jestli slovo "náš" je ve významu ČR, tak si myslím, že náš postoj je naprosto schizofrenní. Na EU jsme zcela závislí, Češi, co mají trochu otevřené oči, vnímají EU jako plnou součást svého života, studenti po stovkách jezdí do EU studovat. Ovšem část politické reprezentace pořád předstírá, že mezi Prahou a Bruselem existuje hranice, za kterou se musíme zabarikádovat. V rámci EU jsme destruktivní a nečitelní. Pokud chceme být rebely, tak bychom měli přicházet s nápady, s alternativními řešeními. Ovšem obávám se, že naše malicherné a nezajímavé domácí půtky, které přenášíme na půdu Bruselu, příliš velký dojem na naše evropské kolegy neudělají.

***

Zveme všechny na čtvrteční Interpelace, které opět hostí foyer Nové scény pražského Národního divadla (23. února od 17. hodin). Vstup volný, kapacita foyer je ale omezena na necelou stovku míst. Abychom předešli případnému zklamání, rozhodli jsme se umožnit jejich předchozí rezervaci. Pokud máte zájem, vyzvedněte si „rezervační“ vstupenku již nyní v pokladně Nové scény ND. Kdo to má daleko, nemá čas či se mu prostě do divadla nechce, může sledovat přímý přenos zde na Aktuálně.cz popřípadě ze záznamu tamtéž.

Své komentáře a případné otázky můžete psát do debaty pod tímto článkem (a také pod další texty o únorových Interpelacích). Zprostředkujeme jejich přenos na Novou scénu ND (nemůžeme ale zajistit, že na ně bude někdo reagovat, popř. že se všechny otázky dočkají odpovědi). Publikovat lze jen dotazy, které mají maximálně 140 znaků (jen pro srovnání: běžná SMS jich má 160), protože Twitter, který k tomuto účelu využíváme, jich více napsat neumožňuje.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Postní pokrm & kulatý roh napsal(a):

Jsem naprosto zděšen, jak rychle bylo pozměněno vnímání slova "evropský". Dnes se již slovo "evropský" nevztahuje v evropskému kontinentu, nýbrž ke Svazu Evropských Socialistických Republik. Nevím, zda existuje evropský národ, ale zato vím naprosto pozitivně, že do něj nepatřím. Docela bych ocenil, kdyby slečna Kalhousová přestala používat plurál - mě rozhodně nezastupuje ani svými názory, ani svým pracovním zařazením. Nemám tušení, kým slečna Kalhousová myslí ono "my". Aby někdo nebyl na omylu; inklinuji spíše k levici.
21. 02. 2012 | 09:23

RA napsal(a):

když si člověk přečte promo této slečny, velice by se divil , kdyby nebyla proevropanská. Je to přesně ten typ....
21. 02. 2012 | 09:29

Koplkop napsal(a):

Autor
"Máme společný osud, společnou historickou paměť, shodneme se na základních hodnotách."
Ano to je pravda. Se svým sousedem mám také mnoho společného, naše děcka si společně hrají na jeho i na našem dvorku, to ale neznamená, že bych s ním chtěl spát v jedné posteli a sedět každý den u jednoho stolu. Rádi se navštívíme, rádi si vypomůžeme, ale každý si žijeme svůj život. Nechci aby můj soused spolurozhodoval o tom, co si koupím k večeři, kam pojedu na dovolenou, a kolik můžu utratit za nový oblek. Nechci mu půjčovat manželku, když si o to požádá.
21. 02. 2012 | 10:06

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Honolulu
Čteš chlapče pozorně? Přečti si to ještě několikrát a když něčemu nebudeš rozumět, stačí napsat :"Šašku, pomoc!" a já ti pomůžu s překladem komplikovanějších myšlenek a názorů.
Ty si sice potrpíš na představy krásných žen pod některými nicky a já ti to přeju, vždyť there is nothing better but strong immagination, ale všeho s mírou, krása je pomíjivá, mnoudrost a pravda je zrovna tak třeba jako láska!
Ale to ty víš dobře, ty jsi chytrej chlap a jen tak švejkuješ, abys nás vyhecoval a pobavil a já tě rád čtu.
I´m always on your guard and ready to any assistance!
21. 02. 2012 | 10:17

skeptický napsal(a):

Jestliže slovo náš je ve významu ČR...
Tady je asi kořen problému.Každý táhne podle svých zájmů,jež jsou zdá se diametrálně odlišné.Pak to tu má k něčemu vypadat.

A nám se tu bulíkuje horem dolem,že se máme svých národních zájmů vzdát.Venku to nedělá NIKDO.

Jestli rozpadá je je celkem jedno.Bylo řečeno,že když to nepůjde po dobrém,půjde to po zlém.

Naštěstí koupené vedení je na té správné straně.
Mám pocit,že jsou tu krom Evropy lepší zájemci.
21. 02. 2012 | 10:20

prak napsal(a):

Bude Evropa více evropská s islámisty,imigranty z Afriky a Cikány? O tom se slečna Kalhousová nezmiňuje.
21. 02. 2012 | 10:21

UmKab napsal(a):

Tou historickou pamětí asi slečna myslí jak němci stříleli po češích, angláni po němcích a rusáci/ukáčka po všech co skrz láhev vodky vypadali jak jeleni.O takovej "národ" se projekt německofrancouzské hegemonie v Evropě jistě může opřít.
21. 02. 2012 | 10:34

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Stejskal
Zdravím vás, pane Stejskale.
Je to úplně mimo téma, ale našel jsem na You Tube takovou lahůdku, až budete mít čas a chuť, zkuste, co to s vámi udělá, (včetně dalších pokračování).
http://www.youtube.com/watch?v=gSlnhvYTB14
21. 02. 2012 | 10:39

Hans napsal(a):

RA
Promintě, ale Váš příspěvek mi připomněl pro mě do té doby nevídavou intelektuální hlášku na blogu p.Sedláčka. Volně parafrázuji "Vy už nejste ekonom, pokazil jste se četbou těch vašich knížek..". Možná je to mladická nerozvážnost, ale mně přijde promo paní Kalhousové naprosto v pořádku a její názory zajímavé a legitimní. Ale děkuji, už vím kam zhruba si vás zařadit, není to ostatně první váš příspěvek jenž mne ohromil svou obrovskou přidanou hodnotu a intelektuálním potenciálem. Ještě jednou díky!
21. 02. 2012 | 10:57

český maloměšťák napsal(a):

no - oproti Bělohradského textu...takový plytký textík plný frází a takzv. nevyhnutelností.
Nicméně potlach to může být dobrý.

Budou ke kafíčku i zákusky ? My čeští maloměšťáci zákusky rádi.
21. 02. 2012 | 10:57

Pepa z depa napsal(a):

Milí diskutující, jsme s vámi, tak se nedejte. Zdraví Pepa z depa.
21. 02. 2012 | 11:14

Bey napsal(a):

autorko

máte nadrčené hezké medyyjální pohádky pro překrytí současné objektivní reality...
politika a recneni muzou menit a ohybat zakony az zmodraji,
vem ale chlup na dlani, kdyz tam neroste
Pravda je daleko horsi v praxi,nez sdeluji Medyja a sibalove z Bruselu.
"Ted není konec, ted není ani začátek konce,
ted je jenom konec začátku" :-)))

ECB bilance je nyní 73 procent vyšší než v srpnu 2007

Na konci 02/12 bude nejspíše rozvaha ECB dosahovat 35-50% celoevropskéhoHDP-ato je nemalá změna :-)))
21. 02. 2012 | 11:16

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Šašku,

díky, tohle si dám v klidu, doma večer.

Moc to s Vaším odkazem asi nesouvisí, jen ta španělská hudba... viděls jste včera Paco de Lucíu, jak válel doprovod k flamencu. Tyhle Saurovy filmy mám z jeho tvorby nejradši (ale úplně nejvíc Krvavou svatbu podle Lorcy).

Libor Stejskal

P.S. Už dlouho si říkám, že bych měl panu Wachfaitlovi helfnout nějakým textem v blogu o knížkách, filmech a tak. Táhne to sám. Jenže...
21. 02. 2012 | 11:26

Koplkop napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale,
když už jste tady, pojďte si povídat o tématu nastoleném. Velmi by mně zajímal Váš názor na celé evropanství. Jste Erohujer, nebo euroskeptik? Nebo patříte jen mezi takové, co jsou rádi v Evropě?
21. 02. 2012 | 11:38

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Koplkope,

už jsem zde o svých pocitech psal mnohokrát, bylo by to na hodně dlouhý esej (myslím, že ho teď nenapíšu ;-)

Ale obecně jsem rád, že jsem Čechem a Evropanem. A je mi dost blízký pohled, který zde velmi stručně nastínila autorka. Jestli se na mne hodí ta či ona nálepka, moc neřeším. Nepřijde mi to důležité ;-)

Libor Stejskal
21. 02. 2012 | 11:47

VxR napsal(a):

Ano
Dnes máme nového nejlepšího přítele,
a proto můžeme být šťastní,
protože je tu opět někdo moudrý,
kdo nám říká, co je správné.
Aje to dost desive, ze jo kdyz si uvedomiime, jak jsou vsichni v te ZOO nadseni a jak hykaji blahem, kdy se mohou vrtet pred navstevnikama, kteri je spis lituji.
Ale je fakt,
ze ZOO jim zajistuje peci, jidlo a sem tam i samicku....

http://jdem.cz/t3fs6
Starökonom Hans-Werner Sinn
"Der Griechenland-Plan ist illusionär"
21. 02. 2012 | 11:50

Taoiseach napsal(a):

Koplkop

"...to ale neznamená, že bych s ním chtěl spát v jedné posteli a sedět každý den u jednoho stolu"
Opravdu máte pocit, že po Vás někdo něco podobného chce?

skeptický

"A nám se tu bulíkuje horem dolem,že se máme svých národních zájmů vzdát.Venku to nedělá NIKDO."
Kdo říká, že se máme vzdát svých národních zájmů? A jak by vůbec mohl, když jsme se na jejich definici sami ještě ani nedohodli? Opravdu 26 států sleduje vlastní zájmy a jenom v ČR se vnucuje něco jiného? A kdo to vnucuje? Klaus? Nečas? Bárta?
21. 02. 2012 | 11:56

Taoiseach napsal(a):

VxR

"...někdo moudrý, kdo nám říká, co je správné"
Skutečně by mě zajímalo, kdo podle Vás mluví (je oprávněn mluvit) za EU (myslím tedy jednotlivé osoby). Sám totiž o nikom takovém nevím...
21. 02. 2012 | 12:00

Koplkop napsal(a):

Taoiseach
Ano, mám ten pocit. Víte když už jsme u toho sousedského přirovnání, vzájemná důvěra a vzájemná pomoc musí být vždy založena jen na dobrovolnosti. Dobrého souseda si nevytvoříte tím, že pro něj vydáte nové zákony, nové směrnice, nařízení, smlouvy. Ale EU jde ještě dál, říká: nebudeme sousedy, budeme žít společně! A to je právě ten pocit kdy mám "spát v jedné posteli a sedět každý den u jednoho stolu"
21. 02. 2012 | 12:16

honolulu napsal(a):

Sasku z Jihlavy,
ja te pani neverim ani slovo. Velmi rychle ji Machometani vyvedou z omylu, hned jak jich bude vice. Lide na celem svete vzdy tihnou ke sve skupine a mezi skupinami je napeti, kdyz jsou blizko vedle sebe.

Nejlepe je to videt v americkych mestech plnych neviditelnych hranic a rozdelenych na ctvrte podle kulturni ci rasove prislusnosti.

Integrace je socialni experiment, ktery nikdy nefungoval. Tento experiment stoji zivoty mnoha lidi. Moje ctvrt Hillbrow v Johannesburgu byla moc fain pred integraci. Ted je to hnojiste, plne kriminality. Nemyslim integraci pribuznych rasovych a kulturnich skupin, ale odlisnych skupin.

Kdyz ta pani je z Jeruzalema, tak by mela svoje integracni theorie dokazat vzajemnym lepsim vztahem mezi tamnejsi populaci.

Sasku, na muzikanta z Jihlavy mas peknou anglictinu. Priznej se ! Jsi Ty spion Suskyn nebo ne ? (Do Anglie se nestehuj ! To je super prdelakov. Zalet si do Toronta. To mesto je daleko lepsi nez Londyn. Pane Stejskal a Vy z detmi do Orlanda.)
21. 02. 2012 | 12:20

zdenda napsal(a):

Napadá mě jen několik trefných přísloví, třeba "Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.", nebo "Přání, otcem myšlenky.".......
21. 02. 2012 | 12:29

skeptický napsal(a):

Taoiseach
Někde jsem Vás ztratil.Překroutil jste to tak důmyslně,že můj rozoumek nestíhá.Pan nadkolega by u Vás mohl brát hodiny.

Jako dobrák který jsem to objasním.Venku to nedělá nikdo znamená,že by se jich vzdával.Že se jim to bulíkuje,v mnoha asi ano,tam co jsou předurčeni roli kmánů.V mnoha panských jsou vlády,které se za svoje ještě staví.

Že jsme se na svojich zájmech nedohodli je proto,že je to tu každý pes jiná ves,a každý vidí svůj národ jinde,tím i zájmy.
Prostý lid do toho nemá co kecat.Zájmy země nepotřebují definovat,jsou staré jako lidská společenství.

Klaus je tady jediný viditelný,který se za státní zájmy staví.Proto je trnem v oku,protože místní kabal se může přetrhnout nás zlikvidovat a někam zdejší území prodat.
Unie se jeví v poslední době dost neperspektivní.

Mate a straší se tady Ruskem,to má svých starostí dost.Naštěstí naše zahraniční politika se posunula od odsuzování Kuby,nebo Číny v Tibetu postupně k psaní zvacích dopisů (to máme už od 68. v krvi) i jinam.S radarem to safra nevyšlo,hledá se jiné dubisko k přitulení.Zapomíná se,že jsou i masožravé rostlinky.

Chtělo by to krále.Bylo to jeho, a on si to ohlídal.Demokracie je noha ve dveřích pro cizí zájmy.A když je úspěšná,účelu dosaženo,pak se přežije.Následuje diktatura,maska je stržena.

Dějiny lidstva jsou vymýšlení nových chomoutů,do kterých lidi nalákat.
Ohlávka Kristova je lehká,nedře.Pak skončíme s trnovou korunou.
Je to složité.
21. 02. 2012 | 12:29

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Honolulu
Jsem špion Šuškin, přiznám se bez mučení. Teď jsečm profláknutej a tudíž nezaměstnatelnej v kterékoliv tajné službě. Ještě bych moh pást kozy, zatím 2, abych to uhlídal!
21. 02. 2012 | 12:31

JC napsal(a):

" Máme společný osud, společnou historickou paměť" :-))))
Anóóó a proto visí v athénských obchodech na plkátech Merkelová v uniformě s hákovým křížem na paži.:-)))
Řekové si tak nějak "historicky" pamatují, že jim to tam Hitler rozmlátil a proto Němec dnes jejich sekyru musí zaplatit.
Jak říkám Anóóó.
21. 02. 2012 | 12:33

Václav H napsal(a):

Nic proti Evropě- odstranit hranice, udělat volný pohyb osob je správné a dokonce ekonomická nutnost. Ale to co předvádí bruselská administrativa vede celou Evropu do propasti a padáme čím dál rychleji.
A nikdo neřeší podstatu- jen pokusy jak sehnat další půjčky a zamaskovat to že to neumíme splatit
21. 02. 2012 | 12:34

JC napsal(a):

Evropa/EU/ se díky Bruselu integruje tak debilně, že se časem musí rozpadnout.
21. 02. 2012 | 12:42

skeptický napsal(a):

Rozpadnout se nemůže,to už je stvrzeno podpisem,dokud bude slunce svítit.Tady už to není naše.Budí to dojem řízené demolice.Co bude pak se necháme překvapit.
21. 02. 2012 | 12:47

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Honolulu
Věřím, že v Hillbrow muselo být krásně, viděl jsem kdysi v TV záběry z JAR a Rhodesie. Bílý muž si tam musel žít jako v ráji. Ne tak chudák Mandela a jeho druzi. Z pozamřížovaného okénka mu to až taková idylka určitě nepřipadala, pokud nebyl někde v černé díře korekce, kde nebylo ani to okno. Měli to hoši předvídat a zaměstnat ho někde ve státní instituci s houfem ztepilých mulatek a přiměřeným luxusem a možná nebylo revoluce. Ale ti kolonialisté byli jednak sobci a nechtěli mít všecko, a jednak trpěli profesionální slepotou a neřídili se rčením, že když chceš vládnout, musíš se dělit o kořist. Touhle slepotou trpí i ti naši náčelníci, a proto budou jednou sežráni hladovými.
Teď musím vyhovět pozvání své ženušky k obědu a až ji odvezu do práce, budu pokračovat v této povznášející debatě. Už jsem dlouho nečetl něco od nicku Rejpala, doufám, že nechytl chřipku, u nás začíná zlobit.
21. 02. 2012 | 12:50

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

oprava:chtěli všecko, slíznout všechnu smetanu!
21. 02. 2012 | 12:53

JC napsal(a):

skeptický,
Bude to jak převodovka, 4 rychlosti vpřed a jedna zpátečka:-))
21. 02. 2012 | 12:54

patriot napsal(a):

Rozpadá se Evropa, nebo integruje?

V roce 1918 se rozpadlo Rakousko-Uhersko, historicky nedávno Československo, Jugoslávie a SSSR. Vznikly desítky samostatných států…

Mělo by být tedy každému zřejmé, že Evropa se politicky rozpadá, a že probíhající „integrace“ je zcela nepřirozeným procesem ve stylu „poručíme větru, dešti…“.
21. 02. 2012 | 12:56

skeptický napsal(a):

JC
Já si to nakreslil,zahráváte si.
21. 02. 2012 | 12:57

Medikolog napsal(a):

VxR, přeji hezký den,

nejste Glorie z Madagaskaru (z filmu;-)? Opravdu se Kaiser Táta s kronprinzem Alexem stali vegetariány? Odkdy váš žirafák hýká? (/;<D)
21. 02. 2012 | 13:20

Čochtan napsal(a):

Co drží Evropu pohromadě ? Společné zájmy - ekonomika, společná historie a kultura a společný nepřítel - islám. Nejdál jsme v ekonomice. Společného nepřítele si lidi už začinají uvědomovat. Politici méně. Jak dovede spoječná nepřítel spojit, jsme viděli v 2. světové válce.
21. 02. 2012 | 13:34

Čochtan napsal(a):

Evropa je mnohem víc než samozvaní socialističtí komisaři. Evropa je dobrá věc, která se řítí špatným směrem.
21. 02. 2012 | 13:40

Karel Mueller napsal(a):

Ahoj skeptiku,

uplynulo už hodně vody, co jsem napsal na blogu prof. Hořejšího příspěvek k evropské integraci a vizi jednotné Evropy. Nevidím důvod, že bych musel něco měnit.

Trefil jste hřebíček na hlavičku: Když se v 90. letech tvořila nová elita fůzí starých a zbruzu nových struktur, tak skoro každý někam citově patřil, řekněme. K "zaprděným Čecháčkům" asi skoro nikdo, nebyl by cool a in.

Je zajímavé, že nikdo neřeší ty skutečně kardinální otázky, bez jejich řešení kterých jsou jakékoliv úvahy o tom nejlepším přísští v EU taková směvná sci-fi:

- Identita Evropanů, pod jakým praporem a ideologií to sjednocení provést
- Natalita a vymírání původního obyvatelstva
- Vyrovnání životní úrovně v jednotlivých evropských regionech
- Vlastní ekonomická a finanční základna, vždy platilo, platí a bde platit, že vládně ten, kdo ji vlastní. Tím samozřejmě souvisí i problém EU v době "globalizace".
21. 02. 2012 | 13:43

skeptický napsal(a):

Karel Mueller

Také zdravím.
Akciovka majitel neznámý.
21. 02. 2012 | 13:49

Medikolog napsal(a):

Skeptický,

že by to chtělo krále? Že by si to ohlídal protože je to jeho? Jako krále Jana Lucemburského např.? Co Čechy bral jenom jako zdroj peněz pro svoji evropskou politiku? Co to tu propachoval panu Jindřichovi z Lipé a Židům; a do Čech si tu a tam zajem jenom pro prachy a raboval je jako naše vlády za posledních dvacet let? Nebo jako krále Václava IV. co království Římské, císařství a nakonec i to České PROCHLASTAL jako Václav Havel? Nebo do třetice král Friedrich Falcký, Zimní král, co prohodoval a prochlastal celou Bitvu na Bílé Hoře aby vzápětí vykradl českou státní pokladnici a zdrhal do ciziny jako poslední emigrant?
21. 02. 2012 | 14:00

český maloměšťák napsal(a):

Karel Mueller
A kdo to měl řešit ?
A vy si vážně myslíte, že by to vyřešil ? /natalita, vymírání - jak ?....zákaz antikoncepce či příkaz rodit více ??...nebo neumírat ?/

A co by pak dělal ? Až by to vyřešil ? Šel na vandr do Bavor ?
--------------------------
Bóóže, tu je zas chytráků....za komunistů řešili asi ostošest - řešili tak, až se to celé zhroutilo....
21. 02. 2012 | 14:01

Taoiseach napsal(a):

Koplkop

Budu trochu protivný pedant, ale jinak to nejde - :)
Takže v EU nejsme jenom sousedé (to jsme byli od nepaměti) - jsme součástí jednoho celku, a to právě "na základě dobrovolnosti". To snad nechcete popírat.

"...pro něj vydáte nové zákony, nové směrnice, nařízení, smlouvy"
Není pravda, že EU pro ČR vydává nové směrnice nebo nařízení - vydává je pro SEBE a naši slavní ministři se na tom účastní a rozhodují stejně jako ministři 26 ostatních vlád.
Když pan předseda strany a vlády Nečas tvrdil, že po třech dnech jim byl zničeho nic předložen návrh mezivládní smlouvy, není na tom ani zbla pravdy. Skutečnost je taková, že (nejen) jeho "šerpové" se celou dobu účastnili jednání, takže o něm byl průběžně informován.
Prostě doporučuji nevěřit naší národní vrchnosti ani slovo.

"Ale EU ... říká: ... budeme žít společně!"
Nic takového jsem neslyšel. Především musí zopakovat otázku pro jiného kolegu: kdo je oprávněn mluvit za EU? Tedy prosím co nejkonkrétněji: kdo a co v tom smyslu řekl? Jsem fakt protivný pedant...
21. 02. 2012 | 14:03

buldatra napsal(a):

Páč je jasný, že EU je buržoasní přežitek, do budoucna máme reálně jen 2 tržní možnosti.

Zaprvé si uvědomíme, potažmo připustíme, odhlasujeme, popřípadě ústy nejvyššího prohlásíme (možno sepsat to i formou dekretu), že jsme evropská menšina.

A jako taková se začneme v Evropě prát o svá menšinová práva. Menšiny jsou v Evropě na vzestupu, jsou korektně podporovány zejména pomocí různých zákonů, pozitivní diskriminací, prostřednictvím neziskových organizací a jinak finančně, jen my, menšina, furt povýšeně trčíme na místě.
Přitom, že jsme menšina i slepec jasně vidí z průzkumů zahraničních institucí, díky kterým vidíme své odlišnosti od evropského standartu.
Dokonce, po přečtení posledního článku Brazilce Golga, můžeme říct, že jsme menšina téměř brazilská. Jako menšina máme v EU svý jistý a když budeme dělat patřičnou dennodenní rutyku na ouřadech v Bruselu, máme vystaráno. To by podpořilo integrační téma z otázky v nadpisu článku.

Nebo zadruhé, rozpad, kdy EU opustíme, sbohem a dík za ryby, není v tom nic osobního, vo nic nejde.
A staneme se součástí Hawaiského souostroví. A to jako evropský ostrov. Taková pátá hawaiská kolona.
Tím by získali hawaiané jedinečnou možnost jezdit v zimě na jednom ze svých ostrovů na běžkách (pokud nasněží i přes to globální oteplení) a naše zlaté ruce by se v tropech také neztratily. Mnozí Hawaiané mají krásná, téměř pivní těla, žízeň v tom pařáku také, takže máme ledacos společného. Viz můj oblíbenec:

http://www.youtube.com/watch?v=Hh2vre3YwM4
21. 02. 2012 | 14:07

zdenekb napsal(a):

JC napsal(a):
Evropa/EU/ se díky Bruselu integruje tak debilně, že se časem musí rozpadnout.
21. 02. 2012 | 12:42

Škoda, že Bruselu neporadí něco geniálního někdo třeba z Prahy.
Možná by to konečně začalo šlapat jak má. Ale zas by se pak z Prahy hůř volalo: děláte to blbě a my to říkali od začátku!
21. 02. 2012 | 14:08

zdenekb napsal(a):

Taoiseach:

Možná si Nečas spletl svého tajemníka pro Evropu se Schwarzenbergovým tajemníkem pro Evropu, a došlo k informačnímu šumu. Čert aby se v těch ouřadech vyznal...
21. 02. 2012 | 14:13

ghándí napsal(a):

velice brzo se začnou ptát zejmena mladí lidé, proč evropa zaostává za zbytkem světa. proč je na jihu evropy tak obrovská nezamestnanost a beznaděj a proč talentovaní lidé odjíždějí do ameriky nebo asie.
21. 02. 2012 | 14:15

Jindra napsal(a):

Je to pár let, co se v Bruselu propagovala SUBSIDIARITA. Tím mělo být řečeno, že co můžeš udělat doma sám, to uděláš a teprv na co nestačíš, v tom ti pomůže unie. Dnes už po subsidiaritě ani pes neštěkne a z Bruselu nám radí a pomáhají taková individua jako paní Kalhousová a podobní.
21. 02. 2012 | 14:17

skeptický napsal(a):

Medikolog.
Když si to po sobě přečtete,je důležité,aby to byl Čech a vlastenec.

Jakžtakž do Vašeho seznamu spadají pouze dva Češi,o vlastenectví nikde zmínka v historii není u žádného ,ovšem uvedl jste správně ten nešťastný chlast u tří ze čtyř.

Tenkrát se pokladnice dala vykrást,peníze vypůjčit,a za půjčené peníze se platilo privilegii.Dnes už se musejí vracet.
21. 02. 2012 | 14:18

Taoiseach napsal(a):

skeptický

Nemínil jsem Vaši řeč překrucovat, jen jsem chtěl být podobně stručný jako Vy (jenže na to nemám, protože postrádám tu "nesnesitelnou lehkost" úsudku).

Netuším, které státy jsou podle Vás kmánské a které panské. Když jste napsal "venku", chápal jsem to prostě jako v 26 státech.

"Že jsme se na svojich zájmech nedohodli je proto,že ... každý vidí svůj národ jinde,tím i zájmy. Prostý lid do toho nemá co kecat"
Nevím jak Vy, ale já se mezi prostý lid počítám, takže se zjevně nemůže dohodnout ani prostý lid mezi sebou...

"Zájmy země nepotřebují definovat,jsou staré jako lidská společenství."
Takže Palacký, Masaryk a pod. byli pěkně pošetilí a zbytečně se namáhali - :)

"Klaus je tady jediný viditelný,který se za státní zájmy staví"
Klaus se celkem viditelně staví za Klausovy zájmy a zájmy svých kompliců. Samozřejmě nemá nejmenší zájem na tom, aby mu do toho někdo zvenku viděl. Nikdo po Vás nechce, abyste byl z Evropy nadšený (ani já nejsem, i když pohříchu z jiných důvodů), ale věřit našim politikům - to je tedy fakt síla! To bych od "skeptického" nečekal - :)
21. 02. 2012 | 14:22

občanka napsal(a):

Promiňte šťouravou otázku jedné obyčejné občanky: Kdo platí ten Prague Security Studies Institute?
21. 02. 2012 | 14:37

skeptický napsal(a):

Taoiseach
Na sofistiky a filipiky dnes moc nejsem.Už poněkolikáté dáváte do jednoho souvětí věci,které nesouvisejí.To je na mne moc.

Řekněme,že máme názory různé,svoje nikomu nevnucuji.Já jsem blázen.Jaká je vaše omluva?
21. 02. 2012 | 14:40

JardaV napsal(a):

Stačí se podívat na tok peněz v EU,a je po evropanství.Z naší země tečou proudy miliard do západní Evropy bez reinvestování u nás.Takže mladí můžou být Evropani,ale najíst se budou muset podle toho,co jim tu EURO Páni ponechají.Pocit jedinců,kteří spatřují v eurobordelu něco jako stádo,ke kterému se přitulí,budou chráněni (před kým?),a přitom je bude někdo dojit,pokud vůbec budou mít šanci pracovat,je směšný.
Společnost je individualistická,dokonce i když se praštíte kladivem do palce,bolí to jenom vás a žádnou eurosmečku.Řekové byli taky "Evropani",proto je banky a pár zkorumpovaných politiků domanévrovalo do budoucích problémů,které si dnes ještě nikdo ani nechce představit.Postoj sedláka - tady končí moje pole a začíná tvoje - je více než přiměřený.Eurohujerství je pro naši zemi tragédie.
21. 02. 2012 | 14:42

Taoiseach napsal(a):

Karel Mueller

"Když se v 90. letech tvořila nová elita ..., tak skoro každý někam citově patřil, řekněme. K 'zaprděným Čecháčkům' asi skoro nikdo..."
Dovolím si to maličko rozvést: když šel v roce '97 Klaus poprvé od válu, zjistilo se, že bez něho to jde skoro stejně špatně jako s ním. Takže pro sebe musel najít nějaké opodstatnění - "hrozí, že se rozpustíme jako kostka cukru". První obětí byl nebohý Miroslav Sládek, kterému Klaus přebral elektorát "zaprděných Čecháčků" - :)

"nikdo neřeší ty skutečně kardinální otázky ... - Identita Evropanů, pod jakým praporem a ideologií to sjednocení provést"
Jednak musím připomenout chrabrého a statečného Topola, který se bil do krve, aby v Lisabonské smlouvě žádný prápor nebyl - :)
Poněkud vážněji: kdyby chtěl kdokoli sjednocené Evropě vnucovat nějakou JEDNOTNOU IDEOLOGII - to by teprve bylo řevu! A v takovém případě oprávněně.
21. 02. 2012 | 14:42

skeptický napsal(a):

Jednotná ideologie bude budeš poslouchat,dělat jen to,co je výslovně povoleno zákonem,myslet si co chceš ale nesmíš to říkat,až půjdeš na panskou řepu,nebudeš se dívat ani vpravo,ani vlevo,a dělat jen kopykopy.Od daní budeš osvobozen,protože platit ti stejně nikdo nebude.A za byt a stravu se budeš klanět.
21. 02. 2012 | 14:47

Taoiseach napsal(a):

skeptický

Nemáte se za co omlouvat. Ostatně ani já Vám své názory nevnucuju. Není mi jasné, které věci v mé argumentaci spolu nesouvisejí. Tak tedy omluva za nejasnost - lépe už se vyjádřit neumím.
21. 02. 2012 | 14:48

Taoiseach napsal(a):

ghándí

"proč je na jihu evropy tak obrovská nezamestnanost a beznaděj a proč talentovaní lidé odjíždějí do ameriky..."
Už je to tak cca 150 let, tak už by se pomalu mohli začít ptát...

Jindra

"Dnes už po subsidiaritě ani pes neštěkne a z Bruselu nám radí..."
Zásada subsidiarity platí pořád stejně a pořád stejně se uplatňuje. Smlouvy jsou samozřejmě něco jiného - vyjednávají je šéfové vlád a nad nimi už nikdo není. Můžou podepsat cokoli, na čem se dohodnou. Řeči Topolánka nebo Nečase, že něco nemohli ovlivnit, doporučuji nebrat vážně.
21. 02. 2012 | 14:59

Skeptický napsal(a):

Taoiseach

Argumentace je na mne moc velké slovo.Já jsem tu pro zábavu.Prostě není mi dáno.Zapomeňte a dík.
21. 02. 2012 | 15:01

Meňo napsal(a):

Dobrý den,
nadpis pana Stejskala má pravdu, jak i já myslím.
Evropa "starýho ražení" se právě rozpadá, aby se později na jejím základě integrovala Evropa nově koncipovaná. Já bych stejně jako můj otec před 35 lety prorokoval, že to budou Spojené státy Evropské. Jestli to bude za 100let, anebo pod (vnějším, nedej Bože vojensko-politickým) tlakem o mnoho dříve (5 let např.), to teprve uvidíme. Prorokem nejsme asi nikdo. Ale že to takto dál nepůjde, a že na druhé straně Asie potlačí na Západ, to je dnes jasné i Honzovi z hospody U grobiána...
Zdraví M.
21. 02. 2012 | 15:06

Taoiseach napsal(a):

Skeptický

též dík
21. 02. 2012 | 15:10

skeptický napsal(a):

Meňo

Ale vždyť tady nic není,co by tu Východ dělal.Zatím je trend opačný,tam jsou zdroje.A v Africe.

To se říká v hospodě Na křižovatce.Sem chodí jen ti vybombardovaní.
21. 02. 2012 | 15:14

Karel Mueller napsal(a):

Taoiseach:

Víte, kdysi mi jeden dobře informovaný známý, na slovo vzatý Euroskeptik, sdělil toto: Milý hochu, kdyby jsi viděl platy světově působících západních korporací u nás a ve světě, tak by jsi pochopil, že pro naše západní přátele jsme míň než jihoameričané nebo Nigerijci.

Hmm ... asi věděl, co říká. Mě ale pak stále není jasné, co strašného by se nám stalo, kdybychom z EU a nakonec i západní zony vypadli a spadli pod někoho jiného.

Platili by nás ty firmy ještě hůř?
21. 02. 2012 | 15:17

skeptický napsal(a):

Pořád dokola.Dnes už se tomu neříká kolonialismus,a lidé mají ještě postaru zažité,že obyvatelé kolonií vypadají neevropsky.
21. 02. 2012 | 15:21

Karel Mueller napsal(a):

skeptiku, bingo. Lidé prostě zaspali a neuvědomují se, že mnohá afroněmecká uklízečka (všimněte si, jak jsem vyrostl) by za plat prodavačky v českém marketu nezdvihla koště.
21. 02. 2012 | 15:32

Taoiseach napsal(a):

Karel Mueller

Trochu si nerozumíme: ty západní korporace sem vletěly hned po převratu a začaly se tady od začátku chovat, jak popisujete, bez ohledu na to, jestli někdy vstoupíme do EU, nebo ne. V Chorvatsku už jsou taky dávno a taky nečekají na jeho vstup v pololetí příštího roku.

Kdybychom z EU nakrásně vypadli, BUDOU TU TY KORPORACE POŘÁD DÁL. Nevím, jak byste si představoval spadnutí pod někoho jiného (a pod koho). V každém případě z české kotliny vypadnout nemůžeme a letmým pohledem na mapu zjistíte, že bychom zůstali zadním dvorkem Německa. Pokud se Vám zdá, že máme na rozhodování v EU malý vliv, tak potom už bychom neměli vůbec žádný.
21. 02. 2012 | 15:33

Medikolog napsal(a):

skeptický,

obyvatelé kolonií (domorodí) vypadají globalizačně gójsky.
21. 02. 2012 | 15:34

skeptický napsal(a):

Karel Mueller
To ještě ty české prodavačky dosluhují.Meňo měl pravdu,východ se sem stěhuje.Ovšem mohlo by být hůř.

Medikolog
Třeba ty prodavačky zrovna ne.A jsou milé.
21. 02. 2012 | 15:38

Karel Mueller napsal(a):

Taoiseach:

Opravdu si nerozumíme, pokud by zde dále rozhovali Němci, tak bychom saozřejmě v zoně západní Evropy zůstali (v budoucnu možná zoně Německa). Ale já myslel variantu - samozřejmě nereálnou, alepoň zatím - kdyby to zde v budoucnu ekonomicky ovládl třeba někdo ze vstávajících obrů států BRICS.
21. 02. 2012 | 15:39

skeptický napsal(a):

Karel Mueller
Tyhle státy sem příjdou až tu nebude co žrát pro levnou pracovní sílu.
Pokud je někdo nevybombarduje,protože jim dluží moc peněz.
Ale spíš ne,ono bude stačit přejít k nové měně bez náhrady.
21. 02. 2012 | 15:43

Karel Mueller napsal(a):

skeptiku,

myslím, že to tak asi nakonec dopadne. A vzhledem k natalitě v EU asi později nejen sem.
21. 02. 2012 | 15:52

Taoiseach napsal(a):

Karel Mueller

Ze zeměpisného hlediska by to tu mohlo ovládnout (jako sféru výlučného vlivu) jen Rusko nebo Turecko (obojí už tu bylo - :) ). Jenže to by napřed museli ovládnout ty země mezi - a o tom nebudeme rozhodovat my.

Proti obchodu se státy BRIC samozřejmě nic nemám - naopak. Leč musím podotknout, že partnerem těchto "vstávajících obrů" může být jen Evropa, ne desetimiliónová země.
21. 02. 2012 | 16:00

Pompeius Magnus napsal(a):

V osobě paní Ireny Kalhousová je zde představena Profesionální Evropanka. Profesionální Evropanství spočívá v tom, že si z Evropy a integrace uděláte penězovod. Komentujete různé "evropské summity", "evropské procesy", radíte různým "evropským projektům", činíte různé " European ledareship challenge", "evropské workshopy" a dostáváte za to různé euračky. Nic poctivého paní Euroireno Eurokalhousová neumíte a ani neprodukujete, jen tuny keců, pindů a písmen. Moc bych té zasloužilé Eurosoudružce přál, aby jí nějaký pracující Němec, či Ital nakopal pořádně to té její Eurozadele.
21. 02. 2012 | 16:50

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,....Ještě nikdy nikomu se politické prognózy nevyplnily v hodnotě nad 50%. Buď a nebo,....50 na 50 je statistika náhody. Každý prognostik pak uvádí jen ty úspěšné, ty neuspěšné "cudně" zamlčuje. Proto pravím slovy jednoho minulého myslitele,....všechno bude nakonec jinak. Kdy bude to "nakonec" a jak "jinak"...toť ta kardinální otázka. Stačí, aby někde " rychle rupla nafouknutá ekonomická bublina, nebo někde jinde ruply některému vysokému fanatikovi nervy, a už jsou přehozené výhýbky a jede to jinam." V příštích dvaceti letech to bude otázka vody a nafty, nebo nafty a vody, pokud vody a nafty současně,...."tak to teda bude dílo ". Tužka
21. 02. 2012 | 17:22

skeptický napsal(a):

Takže nám škrtli češtinu,ušetříme těch 39 miliard.
21. 02. 2012 | 17:37

Ládik!!! napsal(a):

Posselt bude?
21. 02. 2012 | 18:25

chichichi napsal(a):

http://jdem.cz/t3kc4

..úřednicko-právně-finančně-mediální oligarchie.. nám určuje meze jediných přípustných názorů a jednání, proměňuje je v evropské právo a dohlíží na jeho dodržování. Představitelé evropských elit, zbavení vlastní identity, se snaží připravit o ni i nás.
..Jde o úpadek tradiční demokracie v jejích národních podobách a o přebírání moci finančně politickou oligarchií…
..naordinovali novou evropskou identitu, evropského občana a evropský stát
etc koulená :-)))
21. 02. 2012 | 18:56

Bauer napsal(a):

Myslim ze sjednoceni Evropy je nutne pro mir v teto casti sveta.
Myslim ze ti negativiste tady jsou stari lide kteri neznaji zadny svetovy jazyk - a kteri proto nejsou schopni zadne zmeny, byt byla velmi zadouci.
Myslim ze diky evropskym valkam jsou nas koreny tak promichane, ze jsme vlastne jedna uhadana rodina.
Myslim ze my jsme v Evrope - a ne na Balkanu nebo v Rusku !
21. 02. 2012 | 19:37

.Ivan Hochmann napsal(a):

Přijedu až pozvete Spirituál Kvintet.Ivan.

http://www.youtube.com/watch?v=s8QA_eh7XZo&feature=related
21. 02. 2012 | 20:40

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Bauer,...Balkán a Rusko je kde,...to není Evropa.? Osvěžím školní vědomosti,...Pohoří Ural, řeka Ural, pobřeží Kaspického moře, pohoří Kavkaz, pobřeží Černého moře, úžina Bospor, úžina Dardanely. Jinak, velice zajímavá je Řecko-Turecká hranice, leží v Evropě, ale,...na jedné straně EU,...na druhé straně islámský svět a mezi tím si Řekové staví neprostupnou sedm metrů vysokou kolmou zeď a rygol u ní z betonu no hloubky tří metrů, široký dva metry, a ten nejnovější způsob ostrahy s nočním viděním. V EU to ví, dělají mrtvého brouka, mlčí, vědí proč.....Turecko protestuje, EU je chlácholí,....jako, že až budou taky v EU, že se to zprůchodní. Přiznám se, nechala bych to samé postavit na Evropském pobřeží Bosporu a Dardanel. Za padesát let mohou být Kosova Pole na každém větším náměstí evropských měst. A kdyby za padesát, bude to dřív,... a i na malých náměstích. Tužka.
21. 02. 2012 | 20:47

Emissary napsal(a):

Rozpadá se Evropa, nebo integruje?

To Vaše otázka, pane Stejskale? Umění evropanství, také Vaše? A je to vůbec otázka? Není to marný boj o přežití? Zajímavé, Řecko dnes vyfasovalo 130 miliard evropských, rozkošníci se i políbili. Tak mi to promiňte, pane Stejskale, dnes jsem se po dlouhé době díval na ETN. Jasná a konečná zpráva, Evropa vsadila na hnilobu a chce z ní stvořit vůni. To se samozřejmě nepodaří i přes několikanásobnou destilaci, která nakonec bude stát víc, než samotný akt proměny hniloby.

A toto je také zajímavé:

„Hlavní analytička Prague Security Studies Institute
Spoluzakladatelka European Leadership & Academic Institute (ELAI)
Pravidelně přednáší na Anglo-American University
V minulosti pracovala v nadaci ADRA, v nadaci Heinrich Böll Stiftung a v Asociaci pro mezinárodní otázky
Specializuje se především na Blízký východ resp. jeho současné konflikty a zahraniční politiku EU a USA. Pravidelně se objevuje jako komentátorka v českých médiích.
Vystudovala politologii na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a Evropská studia na univerzitě v Cambridge“

Dřív se říkalo, čím víc hlav, tím víc rozumu. Dnes se zdá, čím víc titulů a funkcí, tím víc vlivu. No nevadí, paní analytička za své chyby neplatí a filozof, tuším, že se jmenuje Bělehradský, nebo Bělohradský, jak by smet, ten má socializmus ve své filozofické krvi.

Takže smažme, dokud EU nezkrachuje a bláznů všech druhů na této planetě nebude konec.
21. 02. 2012 | 20:55

Karel Mueller napsal(a):

Ahoj Emissary,

trochu realismu by to chtělo. Že jde Řecko ke dnu vědí všichni. Ale banky by přišly o prachy, kdyby ted padlo.

Nejdřív je třeba dát bankám biliony a pak vyhlásit bankrot Řecka.
21. 02. 2012 | 22:20

Emissary napsal(a):

Zdravím, Karle.

banky klidně ať jdou ke dnu, je to jen páka. Za R. Reagana jich zkrachovalo tuším kolem 1388, nebo 1455? :)

Ale co nesmí jít ke dnu, je hádám lidská existence, samozřejmě bych si přál tu pravou, aby byla životaschopná, aby se mohla rozvíjet, stvořit něco výjimečné. Jenomže z EU vane opačný vítr.

Jak se máš? Zastupuješ Stejskala?

Reaguji, prosím, až zítra. Už musím spát.
21. 02. 2012 | 22:38

Jana Cimburová napsal(a):

V každém článku vám tahle ......nutí evropanství a pohrdá vlastenectvím - a při tom je zapřísáhlá a oddaná židovka - považuje vás za absolutní hlupáky, kterými lze bez problémů manipulovat. Toť vše co lze k téhle .....říci.
21. 02. 2012 | 23:04

Jana Cimburová napsal(a):

Nazvěte konečně toho Stejskala pravým jménem - je to ŽIDOVSKÝ CENZOR.
21. 02. 2012 | 23:06

Karel Mueller napsal(a):

Emissary:
S tím co píšeš lze jen souhlasit :-). Jinak nic moc, i když na to, co mám za ssebou to docela jde :-).

Na zástup pana Stejskala bych neměl šanci :-)).
21. 02. 2012 | 23:33

Karel Mueller napsal(a):

Jana Cimburková:

Pokud je paní Irena Kalhousová to, co píšete, tak je pro ni národ svatou hodnotou a je to tedy nanejvýš pozoruhodná žena.

Pokud pak až na dno duše pohrdá těmi, který vlastenectví nic neříká ... tak já mám pro ni hluboké pochopení.
22. 02. 2012 | 02:52

G.Orwell napsal(a):

Evropa dopadne podobne jako VB, kde princ Charles nosi kilt porobeneho naroda a z Iru se mu dela vyrazka po tele. EU se bude muset prejmenovat, protoze slovo Evropa nebude politicky korektni k euroafricanum a euroasiatum. Mladi lide uz nebudou panevropsti a budou hledat svoje koreny a nenechaji se pretavit v Evropskem tygliku. Jinak bude vse OK.
22. 02. 2012 | 06:28

Historik napsal(a):

Šašek z Jiíhlavy
Víte kulový. Když v 17 století vznily první holandské osady na jihu Afriky, nebylo tam po černoších kmene Bantu (to jsou ti, co dnes vládnou) ani památky. Bylo tam jen pár Křováků a Hotentotů (jiná rasa, než Bantuové). Bantuové se ve svém agresivním tlaku na jih střetli s Bůry až r. 1836. Tehdy se Bůrové dopustili fatální chyby. Útok sice odrazili, ale dovolili jednotlivým primitivům na kmenové úrovni se na jejich území USAZOVAT. Ti nakonec převládli a Bůrové tak o svou zemi přišli. Teď tam nastal rozvrat a bílí tam nemohou žít!
Evropa se dopouští STEJNÉ chyby v mnohem větším měřítku.
22. 02. 2012 | 09:43

jozka napsal(a):

Karel Muller:

Je ovsem otazkou ktery narod. Jeji nebo nas?

:-)
22. 02. 2012 | 09:55

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...nejlepší je,.... poměřovat se s blbem,...to si pak jedinec připadá jako šalamounovo vejce,......třeba uvařené natvrdo,...nebo snesené na hnojišti,...nebo,...doplní si ti nejchytřejší,...jen si "masírujte ego", Evropani. Tužka.
22. 02. 2012 | 11:00

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana Stejskala,...pane, když jste smazal Evropana,...to jste měl smazat i mne, reaguji na jeho vstup,...teď je to jen "canc do prázdna", díky, Tužka, mně až zas tak nevadí, když mě občas "smajznete",...jsem ze hřiště zvyklá, že rozhodčí rozhodne, ať se to hráčům i divákům líbí, nebo nelíbí. Pamatuji si také, že jse mi už na podobnou větu odpověděl, že nejste rozdodčí,...tak teda napíšu, ... že se rozhodnete. Dík, přeji pokud možno příjemný den.
22. 02. 2012 | 12:56

bim napsal(a):

Včera byl Mezinárodní den domácích jazyků!
Na českém !!!!!!! internetu samozřejmě !!!!!!!! ani zmínečka!
De billi. Od Billy!
Vlastenci jak emili!!!
22. 02. 2012 | 13:31

Jitka napsal(a):

Co tady Vy "evropané plácáte" za nesmysly ? Vždyt´ Němci jsou naši největší nepřátelé. Víte jak nás nenávadí, žili jste tam ?
22. 02. 2012 | 14:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní tužko,

nechme to být ;-) Vy samozřejmě předem nemůžete vědět, co zaznanemám a smažu, já se zase nemůžu zaobírat vším, co sem kdo napíše (včetně reakcí na vyložené sprostoty či hlouposti).

Doporučuji podobné výkřiky ignorovat (jejich autoři stejně po takto formulované reakci svůj přístup ani styl nezmění), takže to zpravidla jen zbytečně zvyšuje napětí.

Dneska už jakoby se hlásilo jaro ;-)

Libor Stejskal
22. 02. 2012 | 14:54

palivec napsal(a):

evropanství:jednou jsem měl co dělat v německu a narazil jsem na potomka sudetských němců.celkem jsme si padli do oka,tak jsem chtěl večer při víně načít debatu o českoněmeckých vztazích.dost rázně to utnul se slovy:máme spolu problémy?nemáme.já jsem především evropan a doufám,že ty také,šmitec.
těžko se pak tady čtou výlevy lidí,kteří o věci vědí prd a jsou zatíženi letitou propagandou.
22. 02. 2012 | 20:38

jardas napsal(a):

V roce 1985 by tahle paní vykřikovala: "Se Sovětským svazem na věčné časy."
23. 02. 2012 | 19:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy