Můžeme Rathovi poděkovat?

24. 05. 2012 | 18:45
Přečteno 3129 krát
Pocit studu a marnosti…

… to zažívám v zahraničí při každé špatné či ostudné zprávě z České republiky, kterou zaznamenají evropská média. Samozřejmě zejména v případě těch rakouských. David Rath se sice v posledních dnech postaral o jejich zájem, ale překvapivě v menší míře, než jsem čekal.

null
null


Možná proto, že se sami Rakušané nemají čím chlubit. Letošní jaro bylo na rakouské poměry velmi bouřlivé – korupční aféry překvapily snad každého. Zdejší parlament momentálně vyšetřuje sedm velkých korupčních kauz. Všechny se týkají dokonalé sítě lobbistů, podplacených politiků i zástupců státních firem:

Tak třeba při privatizaci státních bytů nabídl jeden zájemce 10 minut před uzávěrkou tendru o 0,01 procenta více než druhý. 10 milionů eur od něj vzápětí putovalo na účty nejlepších přátel bývalého ministra financí Karla-Heinze Grassera, který měl v celé záležitosti rozhodující slovo. Soudní proces ještě neskončil.

Jméno Grassera či rakouského lobbisty Petera Hocheggera se objevilo také v souvislosti s nákupem stíhaček Eurofighter.

Největším šokem ale byla privatizace polostátní firmy Telekom, ze které si korupční síť udělala jakousi „interní banku“. Z účtů Telekomu totiž proudily peníze do pokladen různých politických stran, podle všeho snad s výjimkou strany Zelených. Politici za ně měli ovlivnit ve prospěch Telekomu zákony nebo prodloužit mandát členům představenstva společnosti.

Vyslechl jsem hodně komentářů k Rathově selhání od rakouských i evropských kolegů, ale kupodivu řada z nich reagovala pozitivně. Ocenila, že u nás policie v těchto věcech koná a že se nedá zastrašit! A jak mi v nadsázce řekl jeden ministerský úředník: „Za tohle ujištění by Rathovi mohl patřit i dík!“ :-)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

prak napsal(a):

Víte kdy zase bude v ČR dobře? Až bude policie lapat tuneláře napříč politickými stranami. Zatím Langrova a Kubiceho policie loví v jednosměrném provozu. A sice v oranžovém. Kdyby měl dr. Rath převázanou krabici od vína modrým motouzem, Kubice by nezasáhl, zná rozkazy. Ale dr. Rath měl krabici převázanou oranžovým motouzem, a to je v takovém případě i střelba povolena.
24. 05. 2012 | 19:03

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Problém není v tom, že se občas provalí nějaká korupční kauza, to je všude.
Problém je vrcholný politik, kterému nevadí špinavé peníze, problém jsou politikové, kteří spílají „práskačům, problém jsou politikové, kterým nevadí stav společnosti, ale to, že se to vynáší na světlo, problém jsou zkrátka politikové, kteří mají rádi zhasnuto.

S kauzou Rath mám trochu problém protože se obávám, že jde spíše o politiku

a jedna acitace

„Potíž je tedy v tom, že ač byl Rath mocný politik a hejtman, pořád byl poslanec a jako takový to byl především politik opoziční. Pořád platí, že je před krajskými volbami, a pořád platí, že kvůli kauzám IZIP a privatizace středočeských nemocnic ležel Rath leckomu v žaludku.
Osobně nepochybuji, že kdyby policie nasadila stejně mohutné stočlenné týmy, sledovačky a prostorové odposlechy (mimochodem státní zástupci je zatím vždy odmítli), dopadne to podobně jako v případě Rath.
...
Zdá se, že nebyl napojen na žádné švýcarské a lichtenštejnské firmy a rafinované pračky peněz v daňových rájích, jako to činí vyvinutější zločinecké struktury. Počínal si spíše jako solitér a zjevně rád riskoval a zahrával si.“
http://respekt.ihned.cz/audit-jana-machacka/c1-55916180-rath-poznamky-a-otazky
24. 05. 2012 | 19:09

ghándí napsal(a):

zastánci teorie spiknutí,
pokud byste splnili dvě věci 1. četli informace a 2. používali mozek, tak byste museli logicky dojít k závěru, že policie po rathovi nešla. ten se v celé te socanské mafii objevil nahodou. v každem případě platí, že kdyby pan dokrot nekradl jako straka, tak mu policie nemohla přeložit ani steblo přes cestu.
24. 05. 2012 | 19:19

jenicek napsal(a):

Českem se pohybuje houf zvláštních voličů, kterým vadí, že politici a jejich sponzoři kradou. Pak se podaří jednoho z nich chytit při činu za pracku a přesně tihle např. ten "co se bude hádat jen s těmi patřičně na výši" začnou chyceného chudáka omlouvat a rozvíjet spiklenecký hypotézy.
24. 05. 2012 | 19:29

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Bradáčová na rozcestí. Jak skončí státní zástupkyně, která dozoruje vyšetřování MUDr. Ratha?
„severočeské státní zastupitelství dosahovalo dlouhodobě nejhorších výsledků v republice. Ministr Pospíšil si pak u vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly vymiňuje:
 
Bradáčová musí zůstat. Navzdory tomu, že už od roku 2003 působila jako náměstkyně krajského státního zástupce, a tak za stav na severu Čech nesla svůj díl odpovědnosti. Bradáčová dokázala skutečně dovést do konce několik kauz, ale ještě lépe je dokázala mediálně prodat“

„Reflex má od dvou svědků doloženo, že před sněmovními volbami v roce 2010 vytrvale usilovala o schůzku s Paroubkem, až to nakonec dokázala přes Paroubkova poradce Jiřího Vyvadila. Proslýchalo se, že o svých schopnostech chtěla Paroubka přesvědčit nabídkou kauz občanských demokratů, které slíbila po plánovaných vítězných volbách otevřít. Za to měla vystřídat v nejvyšší funkci státního zastupitelství Veseckou. Jenže sociální demokraté odkráčeli do opozičních lavic a z plánu nezbylo nic.
 
Čo bolo, to bolo, a tak si nakonec opět padli do náruče s Jiřím Pospíšilem, jenž se stal znovu ministrem spravedlnosti. Dřívější kontakty na ČSSD však neunikly ODS a Bradáčové zabránily v dalším postupu. „
http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/46424/bradacova-na-rozcesti-jak-skonci-statni-zastupkyne-ktera-dozoruje-vysetrovani-mudr-ratha.html
24. 05. 2012 | 19:45

veverka napsal(a):

Tak v rakouským parlamentu vyšetřují sedm velkých korupčních kauz...no to se mají.U nás vyšetřuje modrá policie jen jednu kauzu opozičního politika,ve které jde de facto o drobné.Pozornost od miliardových megazlodějin vládní sebranky byla odvedena,Kubice splnil příslušný pokyn od mafie.Ovce slaví a sežrali další návnadu i s navijákem,nedochází jim že miliardy se odklánějí nerušeně dál a o to šlo.Předhodil se Rath a skuteční megazloději mají na čas zase klid na práci.
24. 05. 2012 | 19:46

Občan napsal(a):

Mne by spíš zajímalo, jestli trafikantský ředitýlek tak, jako v ČR kydá na Rakousko, kydá v Rakousku na Českou republiku. A zda o tom, jak na ně kydá, vědí Rakušané.
24. 05. 2012 | 20:10

Zdeněk Wachfaitl Praha napsal(a):

Pane Krafle,
dobře že píšete zrovna k tomuto tématu, není to sice až tak "kulturní" blog, zato ale o kultuře nejenom u nás, ale i na modrém Dunaji to vypovídá dost. Policie se prostě musí snažit ať se děje, co se děje...

Třeba se ještě vyjádřím, ale Rathovo už je skoro už nyní ohraná deska - Lepší by bylo kdybyste napsal o těch sedmi rakouských kauzách konkrétně...
*
Pěkný večer.
24. 05. 2012 | 20:17

zdenek napsal(a):

teď jsem četl na facebooku hezký postřeh:"co jsme to za blbý národ...pořád nadáváme jak se tady krade a když někoho chytí přímo při činu tak se to spoustě lidí nelíbí a považuje to za spiknutí "
24. 05. 2012 | 21:06

Holubář napsal(a):

"vicemluvčí"....
To je hezká funkce.
A čehože "vicemluvčí"? Evropského sdružení kulturních institutů EUNIC? Ty brďo....!
No, Evropa jede z kopce a kultura tohoto našeho typu musí zahynout, s tím už se asi nedá nic dělat.
P.S.: Jó, že se v Rakousku také krade ze státního? A proč by zrovna Rakousko mělo být výjimkou? Čím více stát (či nadstát EU) přerozděluje, tím více z těch zdrojů krade.
Kdo se tomu může divit?
24. 05. 2012 | 21:11

ajtakrajta napsal(a):

vida je, bratránky vzorový

tobývá nářeků...bú, bú, bú, to Česko je zlé :-)))
ale krachuje
(a zvesela rozkrádá)
ita skvělá Západní Evropa...
plná neziskových organizací,
které bdí nad právem a spravedlností :-)))
Kdepak se asi tam ty půjčené peníze ztrácejí?
24. 05. 2012 | 22:51

Jan Vaculík napsal(a):

Ghándí (19:19)
Souhlas:
je evidentní, že policie zprvu nevěděla, že je do kauzy namořen Drath.
Mohlo by se spekulovat o tom, že sice policie to nevěděla, ale dobře to věděl ten, kdo to policii podstrčil, jenže to už je spekulace přitažená za vlasy. Vzhledem k tomu, že zatím všecky předchozí kauzy víceméně skončily zametením pod koberec, tak by strůjce konspirace musel předpokádat spíš nulový výsledek. Spíš by se asi volila obvyklejší cesta, totiž podstrčení informace médiím.
Nakonec mám ovšem pocit, že SocDem z toho dokáže vytěžit víc, protože se ve věci Rath chová velmi rozumně. Získává tím bod navíc proti ODS, která v podobných případech zatím vždycky zachovala kamenné mlčení.
25. 05. 2012 | 00:51

Frante napsal(a):

Nejsem si jistý jestli děkovat zrovna Rathovi ... ale také jsem to začátku vnímal pozitivně. S tou demokracií to u nás nebude zase tak špatné. Některým lidem, kterým vadí že chytili zrovna levičáka, bych doporučil k zamyšlení, za které vlády se to povedlo, když už to tedy chtějí vnímat politicky (třeba Pehe). Že soud odsoudil vrcholné koaliční politiky VV taky v minulosti nemělo u nás obdobu - zajímavé, že v oranžovém mozku se tyto souvislosti nespojí.
25. 05. 2012 | 01:17

Jan Vaculík napsal(a):

Argument, že Rath je opoziční politik, se jednak nezakládá úplně na pravdě, protože, nehledě na to, že je sice příslušníkem opozoční strany, tak z hlediska kraje je to vládní politik; v jeho případě dokonce cosi jako panovník.
Kromě toho je to taky irelevantní argument: je přece všeobecně známo, že u nás nejde o to, že by vládní strana nějak mocensky persekuovala opozici; problémem je naopak to, že "ruka ruku myje" a že korupční jednání probíhá napříč politickým spektrem.
25. 05. 2012 | 02:41

exit napsal(a):

Frante:
Soud snad odsoudil ty, kteří se chtěli připojit ke korytu a dlabat stejně jako už zdomácnělí vepříci - žádné koaliční politiky. KAŽDÝ snad ví, že Bárta doplatil na to, že chtěl, ač "nové prase", stejný podíl jako "stará prasata" z TOP a ODS.
25. 05. 2012 | 06:25

B. napsal(a):

Pane Krafle, toliko KECÁTE.
Prolistovala a přečetla jsem hodně, ale zmínka byť i o jediné větší korupční kauze v zemi našich jižních sousedů nikde zmíněna není.
Tož, napište. Jinak tu máme obraz (čtyřprocentní) nudy ve Vídni.
25. 05. 2012 | 06:49

Alena napsal(a):

Čtu zde, že nadáváme na korupci a když někoho chytí, tak jsme též nespokojeni. Mě se však zdá, že lidem vadí,že to je RATH. Jiného politika by se vůbec nezastávali, byli by rádi, že ho chytli, to je to oč tu běží. A také lidem vadí ten způsob zadržení a že jsou mnohokrát horší kauzy a nevyšetřují se. U Béma jsou také odposlechy a v tom případě to jako důkaz nestačí?
Divná spravedlnost.
25. 05. 2012 | 06:55

Ládik!!! napsal(a):

pane,
Rakousko je rajonem paní Alvarové. Lezete jí do zelí.
25. 05. 2012 | 07:15

neo napsal(a):

Občan,

vy jste co? trafikantský zavistílek?

Koukám, že jste včera z debaty krásně vycouval, protže vám velmi správně došlo, že jste zase napsal strašlivou hloupost.
25. 05. 2012 | 08:23

Jane napsal(a):

Frante
"Některým lidem, kterým vadí že chytili zrovna levičáka..."

"JENOM" pane Frante, namísto vašeho "ZROVNA". To lidem vadí!
25. 05. 2012 | 12:45

Yosif K napsal(a):

Pro levicove bluznily snici o zavedeni svedskeho sociku v Cesku - jak to skutecne funguje i mezi prepoctivymi Svedy a proc Svedove socik horempadem odbouravaji!!!!!

Švédská revoluce proti nejvyšším daním na Západě je založena na individuální iniciativě. Místo toho, aby se spoléhal i na politiky, vzal i obyčejní Švédové věc do svých vlastních rukou a jednoduše odmítli daně platit. To lze učinit různými způsoby a mnohé z nich jsou legální....
Jedním způsobem, jak odmítnout placení daní, je začít méně pracovat. Švédové plavící se na plachetnicích v krásném stokholmském souostroví živě dokumentují tuto tichou daňovou revoluci v zemi.
Švédové unikají daním, tím, že si je určují sami....
Výměnný obchod je jiným způsobem, jak Švédové odolávají vysokým daním.Odlákat švédského zubaře z tenisového kurtu do ordinace není vůbec jednoduchou záležitostí. Ale právník, kterého rozbolely zuby, má šanci. Právník může nabídnout právní služby oplátkou za spravení zubů. Výměnný obchod zachrání zubaři dvojí daně: vlastní daň z příjmu a daň ve formě advokátních poplatků. Ačkoli výměnný obchod je považován za rys primitivního hospodářství, vysoké švédské daně z něj udělaly populární způsob, jak obchodovat ve státě všeobecného blahobytu zvláště v profesích ....
Nová revoluce ve Švédsku není revolucí bohatých, nýbrž probíhá na všech příjmových úrovních....
Švédský stát veřejného blahobytu je státem rozporů. Jeho ideologie tlačí ke stále větším vládním výdajům.... občané dospěli na hranici, za níž další růst daní vyvolává veřejnou nespokojenost... Jediným způsobem, jak se Švédové mohou bránit vyšším daním, je jednat způsobem, který škodí hospodářství. Zvyšování veřejných výdajů podkopává hospodářskou základnu, na níž stojí stát všeobecného blahobytu."
25. 05. 2012 | 13:23

český maloměšťák napsal(a):

Yosif K
Šíření spamu je projevem obyvatele diskuzního dna.

Chápu , že vás asi tlačí, abyste přitvrdil, jinak vám přestanou platit těch osmnáct korun na hodinu...ale takto by to nešlo.
Takto by vás taky vaši zaměstnavatelé mohli rovnou kopnout do prdele.
Protože i propagandu je umět třeba šířit s noblesou - tak, aby to vypadalo že to propaganda není.
Což věru spamování je.
25. 05. 2012 | 14:04

Yosif K napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):
Yosif K
Šíření spamu je projevem obyvatele diskuzního dna.
25. 05. 2012 | 14:04

Pane CM - doufam ze jsem prispel alespon k castecnemu prozreni z bludu o nadhernem skverle fungujicim Skandinavskem socialismu, ktere zacal predevcirem sirit utopicky socialista Zaoralek.
26. 05. 2012 | 02:48

Yosif K napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):
Yosif K
Šíření spamu je projevem obyvatele diskuzního dna.
25. 05. 2012 | 14:04

Pane CM - doufam ze jsem prispel alespon k castecnemu prozreni z bludu o nadhernem skverle fungujicim Skandinavskem socialismu, ktere zacal predevcirem sirit utopicky socialista Zaoralek.
26. 05. 2012 | 08:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy