Umění spojené s ďáblem?

11. 03. 2014 | 23:40
Přečteno 2706 krát
Je těžké rozhodnout, co s cennými obrazy, které „lepí lidskou krví“!

Rakousko má velké dilema. Po Německu je další zemí, ve které je unikátní sbírka děl světoznámých mistrů zabavená koncem minulého roku v mnichovském bytě Cornelia Gurlitta diskutovanou kauzou mezi právníky, politiky i odbornou veřejností.Kromě 1280 zabavených obrazů v Mnichově existuje dalších šedesát děl, které byly deponovány v Gurlittově domě v malé vesničce Anif u Salcburku. Tyto obrazy zůstávají v Rakousku. Většina z nich je od Moneta, Gauguina, Renoira, Corota, Liebermanna a Picassa. Cornelius Gurlitt, u něhož se díla našla, má rakouské občanství a sám o sobě tvrdí, že je rakouský patriot. Rodina Gurlittů je v alpské zemi známa a nyní její pověst silně utrpěla. Příbuzní totiž celou dobu tvrdili, že umělecká sbírka Hildebranda Gurlitta, který v roce 1956 zahynul při autonehodě a který se za Třetí říše podílel jako Hitlerův umělecký agent na systematickém zabavování židovského majetku, shořela během války v Drážďanech. Lhali.

Cornelius Gurlitt se hájí tím, že jeho otec je coby sběratel zakoupil v třicátých letech zákonnou cestou za „výhodnou“ cenu od Židů, kteří potřebovali hotovost k útěku z Německa. A chce, aby obrazy zůstaly v Rakousku. K nejcennějším patří Most Waterloo od Clauda Moneta z roku 1903 s odhadní hodnotou 30 milionů eur, Krajina s dobytkem od Paula Gauguina z roku 1886 s odhadní hodnotou 2 milionů eur a Les od Augusta Renoira z roku 1896 v hodnotě 1 milionu eur.

null
null

(Waterloo Bridge, Claude Monet, 1903 - foto: faz.net)

O pravosti kupodivu není pochyb. Řada známých umělců ale diskutuje o morálním hledisku. Nejvýrazněji zaznívají hlasy dvou předních současných výtvarníků Erwina Wurma a Hermanna Nitsche. Ti navrhují, aby se nehledali původní majitelé, ale aby sbírka byla v celém rozsahu umělecky probádána a vystavena na veřejném místě.

Vzhledem k obrovským hodnotám všech děl přicházejí samozřejmě v úvahu jen renomované výstavní domy. Na zřetel se musí brát i rozsah sbírky a prostorová kapacita. Jedna z možností je umístit cenné obrazy do prestižní vídeňské galerie Albertina. Její ředitel Albrecht Schröder se nechal slyšet, že by souhlasil s mimořádnou výstavou po dobu tří měsíců. Ale pak by celou sbírku, která podle jeho slov „lepí lidskou krví“, uložil na sto let do depozitáře, aby poté mohla spatřit světlo světa v době nezatížené nacistickou minulostí. Diskutuje se také o soukromém Leopoldově muzeu ve vídeňské Muzejní čtvrti. Jeho majitelka, vdova po slavném sběrateli Elisabeth Leopoldová je připravena sbírku vystavit v celém rozsahu v rámci permanentní výstavy. Klade si dvě podmínky: jednak právní doklad o tom, že všechna díla jsou na rakouském území legálně, a pak možnost odkoupení děl od majitele za rozumné, resp. reálné ceny na galerijním trhu.

Na vládní úrovni se debatuje o tom, že by Rakousko mohlo dočasně oficiálně požádat Evropskou unii o diplomatickou ochranu děl, která se na jeho území nacházejí. Do hry se zapojil i jeden z nejoblíbenějších hejtmanů v Rakousku Erwin Pröll, který pohotově nabídl, že jeho spolková země Dolní Rakousy pro sbírku nechá zbudovat nové muzeum na svém území.

Čertovsky zapeklitá situace! Ale není se čemu divit, když jde o díla - jak prohlásil Albrecht Schröder - získaná „dealem s ďáblem“!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Erwina Prölla bych vystavil hned vedle napsal(a):

Avigdor Lieberman maluje nějaký vobrazy?
No tak ty jistě lepěji.

Jinak by nám Rakousko mohlo jako gesto dobré vůle (za zabavování čabajek na hranicích) sbírku předat, abychom ji vystavili v uvolněných prostorách Národní galerie, vykradených lidovci a jejich spřeženci.
O Švédech (a rakouských soudech) vůbec nemluvě.

Sem podle titulku usoudil, že půjde vo nějaký satanistický mazanice a voni nudní impresionisti.
To by se tiskovému mluvčímu stát nemělo.
12. 03. 2014 | 00:25

honolulu napsal(a):

Ja za To nemohu , ja jsem se tak narodil...
Kresba slepice od umelkyne pani Martiny Spinkove se me libi daleko vice !....
A kdy bude vystavovat svoje obrazy velikan na Aktualne cz - PEPA REPA ?
Hmmm ?
Pane Pepa Repa, modesty je nejaka nemoc skromnosti, to by nemel mit zadny umelec ! Tak se nestydte, a neco uverejnete !
12. 03. 2014 | 05:02

gaia napsal(a):

Erwina Prölla bych vystavil hned vedle

to není špatný nápad vystavit to ve vykradené NG, bylo by to uprostřed Evropy dobře dosažitelné ze všech zemí a mohlo by to být skutečně majetkem všech občanů EU, něco, co by je mohlo sjednocovat.
Nač to nechávat lhavým potomkům zlodějského dědečka nebo bohatým Židům z USA, jejichž předci za to už jednou zaplaceno dostali?
12. 03. 2014 | 09:32

Dalimír napsal(a):

Tím že česko před patnácti lety souhlasilo se vstupem do imperialistického chomoutu zvaného NATO tehdejší vláda a poslanci kteří tohle schválili pořádně zatopili českému danovému poplatníku ! K čemu nám ten barbarský spolek byl ? Spoustu miliard padlo za vlast jen nákupem pofiderních zbraní které naše české zbrojovky mohly vyrobit za poloviční cenu ! Politika záp. imperialistů byla vždy falešná , pokaždé na to češi museli doplácet ! Bohužel nikdo zodpovědný ve vedení státu nebyl ve své době schopen se s toho poučit ! Tahle nezodpovědnost nahrávala hlavně falešným hráčům a překupníkům se zbrojním arsenálem ! Každý stát by si měl svou bezpečnost zajistit sám ,je to tak nejspolehlivější ! Česká republika měla vždy kvalitní a výkonné zbrojovky ,tam by určitě problém nebyl !! Čert vem celé NATO !!!
12. 03. 2014 | 09:39

Baba Jaga napsal(a):

Zajela bych se klidně kouknout do Vídně - obrázky a jejich autoři přece za nic nemohou. Majitel by je mohl darovat některé galerii či Rakousku a bylo by.
V naší NG nám ještě pořád k vystavování i po církevních restitucích zůstane dost. A církvím všechno požadované reálně předat - i se všemi starostmi.
12. 03. 2014 | 09:41

křemílek napsal(a):

Dnes je patnácti leté výročí vstupu česka do NATA ! Smutný den pro většinu obyvatel naší země protože tento neslavný vojenský pakt není schopen chránit poctivé pracující lidi ale chrání jen velkokapitál a zloděje v něm ! Každý at se nad tím zamyslí kdo tady v česku ten "humanitární" spolek vlastně potřebuje !!
12. 03. 2014 | 09:47

gaia napsal(a):

Baba Jaga

jen aby ten zbytek stál za tu cestu do Prahy.

magořiny od Knížáka Veselého nebo Černého ?
12. 03. 2014 | 09:48

Jihočech napsal(a):

Havajane, dnes jdete od samého začátku do plných:-) Co vás tak nabudilo? Pokud by ale Řepa souhlasil s nebetyčnou pitomostí o zavření obrazů na 100 let, tak bych s vámi byl na jedné lodi. Rakousko se stále neumí vypořádat se svojí hnědou minulostí a tohle dědictví a tanečky okolo něj to dokazuje.
12. 03. 2014 | 09:49

gaia napsal(a):

Jihočech

asi tak nějak to bude.A ten Schröder ještě přizná, že na to budou potřebovat dalších 100 let. Proč by ale mela kvůli tomu trpět ta díla a lidé byt ochuzeni o to na ně koukat.
Ta NG mi přijde jako dobré řešení, jen by to těm Rakušanům měl někdo poradit.
12. 03. 2014 | 10:04

Jihočech napsal(a):

Gaia, já ten výkvět evropanství mám často na očích. Ne ty v limuzínách a drahých oblecích, co nám radí a dělají politiku, ale ty v monterkách, kloboucích se štětkou, v gumácích, na traktorech. Stačí, aby se znovu např. v Branau v rodině postaršího státního úředníka narodil neduživý chlapeček a tito lidé budou vyřvávat v zástupech po ulicích. Jejich manipulovatelnost je bezbřehá, jako příklad můžu použít aféru se spotřebiči, které rozeznávají elektřinu z jaderných zdrojů (legraci si nedělám, rád vysvětlím)
12. 03. 2014 | 10:27

Baba Jaga napsal(a):

To: gaia 9:48
Ale určitě toho v Praze zůstane k prohlížení na dlouho - budeme-li mít na vstupné či budeme využívat volných vstupů, možná i církve ledacos vystaví. I souborná výstava vydaného majetku ve skutečnosti či na fotodokumentaci by mohla být zajímavá.
Vám se Černého mimina na Kampě nelíbila? Nevím, zda tam pořád jsou. Od pana Knížáka mě právě nic nenapadá, pana Veselého neznám.
Proč by nám cizí státní příslušník měl jen tak pro nic za nic něco darovat - to mi věru jasné není. Vy byste byla tolik rozdávačná?
12. 03. 2014 | 10:35

gaia napsal(a):

Baba Jaga

proč darovat, bylo by to jen vystavené, cizí státní příslušník na to stejně nemá právo,když je to kradené
a co prodal a svého vystavoval Knížák v NG je známé a co tvořil a tvoří posledních 25 let také.,

Např. Dana Drábová krotí rakouské protijaderné aktivisty aneb Kálí pracujícího lidu. Obraz Milana Knížáka, dar atomové lobby do Národní galerie
Slavný Knížákův výšlapek, který Mistr se svými studenty a ježky vyšlapal v žitném poli poblíž Olomouce - Hodolany. Výšlapek zobrazuje hladovějící odborářská siamská dvojčata úpící pod krvavou knutou Topolánkovy vlády (více viz články Zemědělství a Kruhy v obilí)Zrealizováno za přispění Nadace "Sovět v tísni".
Vítězný grafický návrh Milana Knížáka pro propagační akci vyhňanského pivovaru Tradičná chuť slovenského piva, zrealizováno v rámci geo-ekologického projektu EU Natura Imprese "I alkohol vytváří půdní humus"...
vše možno vygooglovat
12. 03. 2014 | 11:52

skeptický napsal(a):

Měla to být sbírka pokleslého umění.
Ve světě umírají ročně miliony dětí hladem,a lidi kupujou mazanice s pomyslnou hodnotou,rovnající se tomu,co nějaký snob je ochoten zaplatit aby dal naodiv svoji kulturnost.Jednou tu bude vdova po slavném sběrateli.Taky sláva.

Leda jako snadno přenosná investice.Zlato je těžké, za diamanty dostanete zlomek z nákupní ceny,Ještě tak známky.jeden si za ně může koupit hotel,než mu ho znárodní,jak pravil klasik.O ten hotel Tichota by se taky měl někdo přihlásit.Určitě by ho dostal.

A když něco najdete na půdě,nebo koupíte na blešáku,hned vyleze nějaká privilegovaná osoba,že si vzpomíná,že to měli před válkou doma v pokoji na stěně.Hádejte se.

Na ty Stradivarky po Němcích si hraju v posteli,když řeším nějaký ten logický problém,a nechlubím se tím.
Taky by mi to sebrali.

Jiné než pokleslé umění se dnes už taky netvoří.U nás za státní peníze.
12. 03. 2014 | 12:04

čert }:o) napsal(a):

Dalimíre
NATO brát nebudu ale na Putina mám zálusk ;o)
12. 03. 2014 | 14:25

Ernesto duch revoluce napsal(a):

Čerte na Putina mi nesahej !!
12. 03. 2014 | 15:32

skeptický napsal(a):

Myslím,že V américe teď bude poptávka o fotky pod sukní.Bude to úzkoprofilový materiál,teď,co za to u nich budou dva a půl roku natvrdo.
13. 03. 2014 | 19:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy